jachthaven A. Zwart - Hooiqrachf 18 -iel. 23951 Officieel dealer DAVO-HAARDEN: A. v. d. Ouweelen Hooigracht 106 - fel. 21069 Kongo nu bestuurd door „hoge commissarissen" Sacliseiiliausen: 10. Russen floor S.S. gedood jongste bediende CHAUFFEUR HALFWAS KOK onderwijzer (es) NKT Wanneer u aan dan Dagbladreclame is niet te vervangen 1 Maar Loemoemba trekt zich van dit gezagsapparaat niets aan Verplaatsbare crematoria waren er dag en nacht in bedrijf hulp in de huishouding Alle modellen DAVO-HAARDEN 7 uit voorraad leverbaar natuurlijk bij WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 LANGEZAAL STILLE RIJN 3—4 LEIDEN TELEFOON 26545 Als U meer wilt weten over dagblad reclame, geel ons dan even een berichtje ol telefoontje (no. 25041). t Onze vertegenwoordiger komt U gaarne t zonder enige verplichting volledig inlichten, j 'Davonette' kolenhaard f425. - (nootjes 3 en 4) netto capécitelt ruim 17.000 kcal/uur Het gezonde verstand scheen gisteren in Kongo te zullen zegevieren toen de instelling van een „college van hoge commissarissen" werd bekendgemaakt. Dit college, waarvan een aantal jonge, universitair geschoolde Kongolezen deel uitmaakt (onder wie de 32-jarige Bomboko minister van Buitenlandse Zaken in de regering-Ileo), zal de twee bestaande regeringen n.l. die van premier Loemoemba en premier Ileo, vervangen. De leden hebben echter geweigerd de titel minister te dragen. Zij zullen nu hoge commissaris worden genoemd. Het nieuwe bestuurslichaam heeft zich tot taak gesteld „het adminis tratieve apparaat van de republiek" weer op gang te brengen". Het college van hoge commissarissen is de verwezenlijking van een plan van kolonel Moboetoe, de nieuwe „sterke man" van Kongo, en als zodanig heeft het ongetwijfeld levensvatbaarheid. Hf 1- 1 I het land niet van de ene slavernij in de MODOCiOe beschouwt volgende zal vallen". taak als geëindigd Kolonel Moboetoe verklaarde, dat hij zijn taak als beëindigd beschouwt en dat hij van nu af bevelen zal aannemen van de hoge commissaris van Defensie, Kadazi. Deze zit echter op het ogenblik gevangen in Loeloeaburg. Hy werd enige tyd geleden door aanhangers van Loe moemba gearresteerd, toen hij in Loe loeaburg uit een vliegtuig van de Sabena stapte. Men heeft inmiddels opdracht gegeven Kadazi op vrye voeten te stel len. In een radiotoespraak heeft de com missaris voor Onderwijs, Mario Cardoso, gisteren gezegd, dat de belangrijkste voorwaarde om een land te besturen is de bekwaamheid daartoe te bezitten, en niet de factoren rassen- of politieke voorkeuren. „Land nu bevrijd van het communistisch kolonialisme" Het college gaf later een schriftelijke verklaring uit voor het volk van Kongo, waarin stond, dat kolonel Moboetoe „het land heeft bevryd van het communis tische kolonialisme en van het marxis tisch-leninistische imperialisme" en dat „dankzy het nationale Kongolese leger Loemoemba, wiens woning nog altijd door Ghanese militairen van het V.N.- leger wordt bewaakt, trok zich niets aan van de vorming van het nieuwe gezags apparaat. Terwijl de regels waaraan het college zei zich te zullen houden, werden be kendgemaakt, gaf Loemoemba zijn eer ste persconferentie sedert tien dagen. Hij herhaalde zijn oude beweringen, dat „het leger aan hem was trouw gebleven" en dat „de politiemacht van de Verenig de Naties te zijner beschikking diende te worden gesteld om de rust en de vrede in Kongo te herstellen". Als commentaar op de uitwijzing van de communistische diplomaten zei de premier: „Deze hele zaak is ln elkaar gezet door een zeer grote macht, die de koude oorlog naar Kongo wenst over te planten". Wreedheden in Katanga Intussen zijn de Verenigde Naties be gonnen met het onderzoek naar de wreedheden, welke zouden zijn begaan door de gendarmes van Tsjombe in Katanga. Een woordvoerder van het V.N.-commando zei, dat in Loeëna 68 mensen waren gedood. Men verwacht echter, dat het dodencijfer belangrijk hoger zal blijken te zyn. De doden be hoorden allen tot het Baloeba-volk. Zij Tien jaar geëist voor moord op Blonde Jopie Tien Jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie, mr. G. H. C. van Djjken, vanmorgen voor de Utrechtse rechtbank tegen een 26-jarige Utrechtse chauffeur, die was beschul digd van wurging van een 40-jarige bijgenaamd „Blonde Jopie", die een woonschuit aan de Utrechtse Vecht be woonde en die in de nacht van 30 op 31 januari j.l. om het leven is gekomen. De chauffeur, die in bepaalde kringen bekend stond onder de naam „Fernan- del", had de avond tevoren diverse café's bezocht en later een feest van zijn werkgevers bijgewoond. In een bar aan De Voorstraat trof hij zijn slachtoffer, met wie hij 'n afspraak, haar 's nachts te komen bezoeken. Omstreeks vier uur, toen hij op het schip van „Blonde Jopie" was, ontstond er een woordenwisseling. Daarbij zou de vrouw hem met een kolenschop hebben geslagen en de man in het gezicht hebben gekrabd. Ver dachte zou toen, versuft door de klap, haar met kracht by de keel hebben ge grepen. Nadat hij de vrouw op de grond had neergelegd, ging hij er vandoor. Twee dagen later werd hij gearresteerd op sterk voor hem belastende verkla ringen. Aanvankelijk ontkende hij alle schuld, maar de bewijzen stapelde zich op en toen een deskundig onderzoek uitwees, dat de krabben door een mensenhand waren toegebracht (en niet, zoals eerst werd beweerd, door een aapje van ver dachte), ging hij door de knieën. „Iemand die in mindere mate toe rekenbaar is dan gemiddeld als normaal wordt beschouwd", zo zei de psychiater. „Een man, die na de militaire dienst volkomen losgeslagen is en in verkeerde milieus is terecht gekomen. Toch een uitstekende kracht, volgens zijn werk gevers." Wat er in de korte tijd is gebeurd die verdachte bij de vrouw op bezoek was, werd ter zitting met gesloten deuren behandeld. „U bent gewoon losgeslagen en u ziet wat het resultaat daarvan kan zijn", aldus de president, mr. V. J. A. van Dyk. Het rapport van de patholoog-ana toom, dr. J. Zeldenrust, vermeldde dat het slachtoffer door verstikking, voor afgegaan door wurging, om het leven is gekomen. De officier van Justitie stelde vast, dat zouden zich hebben uitgesproken voor het bewind van Loemoemba. De strijd ln het noorden van de pro vincie Katanga is nu geheel gestaakt. Alle troepen van het nationale Kongolese leger, dat twee weken geleden reeds Katanga binnenviel, worden thans per vliegtuig naar hun kampementen terug gebracht. Een tienduizend Sovjetrussische krijgsgevangenen zijn tussen 1 september en 16 oktober 1941 in het concentratiekamp Sachsenhausen bij Berlijn door de S.S.-bewaker met een schot in de nek vermoord, aldus bleek uit verklaringen van Horst Hempel, een der drie voormalige kampbewakers die in Düsseldorf terechtstaan. Hempel zei ervan over tuigd te zijn geweest, dat daartoe strekkende bevelen van bet opper bevel van het leger afkomstig waren. Het doodschieten van de gevangenen geschiedde in de badbarak van het kamp. De verplaatsbare crematoria rookten dag en nacht, zei Hempel. De actie werd stopgezet toen een aantal S.S.-leiders in het kamp vlektyfus had gekregen. Vreselijke details tijdens proces in de verdachte heeft toegegeven, de vrouw van het leven te hebben beroofd. Hy achtte de levensloop en de persoonlijk heid van de dader bepalend voor de kwalificatie en de strafmaat. De officier refereerde aan het psycho- lochisch rapport waarin o.a. vermeld staat, dat de verdachte onder bepaalde omstandigheden gevaarlijk kan reage ren, hetgeen ook vroeger in een andere verhouding is gebleken. „Het gebod: gij zult niet doden, geldt ook voor een slachtoffer als deze vrouw", aldus mr. Van Dyk. Het primair ten laste ge legde feit bewezen achtend, eiste hij 10 jaar m.a. De raadsman, mr. E. Spanjaard uit Utrecht, achtte het zeer belangrijk dat de vrouw geweten heeft, dat de bezoeker veel geld bij zich had. Zij verkeerde zelf ook onder invloed van sterke drank en was niet gesteld op de chauffeur. „Het is haar uitsluitend om het geld te doen geweest en toen de man de aangeboden f. 25,terugnam, is zij in woede ont stoken en vloog hem aan. Verdachtes reactie is die van een wilszwakke, dron ken man, die agressie pleegde. Opzet tot doodslag is hier geenszins bewezen", zo zei mr. Spanjaard. Pleiter meende, dat hoogstens van zware mishandeling sprake is. Hij drong erop aan, dit geval in een ander licht te zien dan de officier. Uitspraak over 14 dagen. Düsseldorf Höhn beschreef hoe hij een gevan gene met een schot in de slaap had gedood nadat de strop van de galg was gebroken. Hij zei de op de grond lig gende kermende man te hebben dood geschoten „omdat ik menselijk wilde zijn". Nu zou hij tot de conclusie zijn gekomen dat hij straf verdient. Höhn staat met twee andere 8S-ers, Boehm en Hempel, terecht voor moord op tenminste 3.000 gevangenen. Hempel had 'tot taak het organiseren van trans porten van Russische krijgsgevangenen die met een nekschot werden vermoord. Hij verklaarde de executies toentertijd als volkomen wettig te hebben beschouwd, omdat hij schriftelijke executiebevelen van de „Reichsführer SS" Heinrich Himmler had ontvangen. Höhn gaf toe aan tenminste vier exe cuties door ophanging te hebben deel genomen. Een gevangene, die bij een ontsnappingspoging was gegrepen, had hij met een mes neergestoken en later in Berlijn opgehangen. Hij zei zich over dit „uitstapje" naar Berlijn bijzonder te hebben verheugd en meende nog te we ten dronken te zyn geweest. Van het neerschieten van 27 gevan- Nederlander leidt Australisch-Europees overleg Veertien Nederlanders zullen met meer dan 200 andere afgevaardigden uit negen Westeuropese landen en uit Australië od 22 september te Lausanne in Zwitser land bijeenkomen voor een tweedaagse economische studie-conferentie, gepre sideerd door -de Nederlander mr. W. H. Fockema Andreae, voorzitter van het „Australië-Instituut" te Rotterdam. De conferentie werd belegd op initiatief en onder auspiciën van de federale rege ring van Australië en wordt woensdag geopend door de Australische minister van financien, Harold Holt. Vertrek „Grote Beer" uitgesteld Het ss „Grote Beer" dat op zaterdag 24 september uit Hoek van Holland naar Ned Nieuw-Guinea zou vertrekken met enkele infanterie-detachementen aan boord, zal wegens noodzakelijk gebleken controlewerkzaamheden niet op die da tum kunnen vertrekken. Verwacht wordt dat het vertrek onge veer een week zal moeten worden uit gesteld. genen op 11 oktober 1944 kon hij zich niets meer herinneren. Wel wist hij nog dat hij zich „krachtig" had verzet tegen een voorstel om hen aan de poort van het kamp op te hangen, „omdat dit technisch niet mogelijk was". Höhn meende dat de gaskamer van Sachsen hausen te klein was voor massa-execu ties. Wel herinnerde hij zich te hebben deelgenomen aan de vergassing van acht gevangenen. Böhm had de gewoonte om, met een witte doktersjas aan, de mond van ge vangenen, die zouden worden geëxecu teerd, te inspecteren. Het aantal gouden tanden schreef hij de ongelukkigen met blauw krijt op de borst. 's Middags kwam de rol van Hempel in de moord op ongeveer 80 politieke ge vangenen in het voorjaar van 1945 ter sprake. Het „Reichssicherheitshaupt- ainbt" had een lijstje met namen van 200 gevangenen aangelegd die by het vrijgeven van het codewoord „Scharn- horst", d.w.z. wanneer de Russische troe pen Berlijn naderden, moesten worden doodgeschoten. Hempel verzamelde deze 200 bU de poort en Böhm bracht hen naar de ba rak by het crematorium, waar zy door nekschoten zouden moeten worden ver moord. Toen ongeveer tachtig gevange nen reeds waren gedood werd het code woord teruggenomen. De S.S. vreesde dat deze 200 gevan genen, bij het naderen van de Russen, een opstand zouden ontketenen. In ok tober 1944 was ln het kamp een zelf vervaardigde drukpers ontdekt waarop politieke gevangenen anti-Duitse pro- paganda-geschriften vervaardigden. Openbaar Slachthuis Donderdagmorgen 10 uur verkoop van grote partij VARKEN8VLEES, voorw. goedgekeurd. SPEK f 0.80 per kg. De verkoper, J. VAN TONGEREN. Openbaar Slachthuis Donderdagmiddag 1.30 uur verkoop van grote partij gemest KALFSVLEES en LAMSVLEES, voorw. goedgekeurd. De verkopers, SLIK VRIESEKOOP. GEVRAAGD nette vöor hele dagen of d. en n. Aanmelden: Kerkstraat 42, Wassenaar, tel. 017513005. GEVRAAGD terrein voor omgeving Kaag. Pacht of koop. Aanbiedingen: Telefoon 20862 - Leiden Op onze Verkoop-afdeling kan voor spoedige indiensttreding geplaatst worden een nette Leeftijd 15 k 16 jaar. Net handschrift vereist. Sollicitaties worden gaarne Ingewacht by N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen, KAISERSTRAAT 25, LEIDEN. GEVRAAGD. WASSERIJ RHIJNSTROOM Hoge Ryndyk 166 - Leiden VOOR DIRECT GEVRAAGD FLINKE BLOM'S Snackbar STEENSTRAAT 33 - LEIDEN TEL. 24038 OOK DAVONETTE EN DAVORONDE ZIJN PRODUKTEN VAN DE DAVO HAARDENFABRIEKEN N.V. DEVENTER UTRECHT COEVORDEN Prinses Beatrixschool Herv. Opleidingsschool, Hoge Morsweg 1 2te Leiden, vraagt voor tydéiyke functie Event, bev. voor j (k) en r. Diploma chr. onderw. f 100.-. Vacature per 1 okt as. in klas 3. Brieven z. sp. m. aan het waarn. hoofd der school, J. F. G. Sierat, Hoge Morsweg 24, tel. huis 32207, school 23287. ...ÈN AAN UW CENTJES Reken maar. Nootjes 3 of nootjes 4... Daar doet de Davo-Brandaris het prachtig op. Laten we 's uit gaan van nootjes 4 die kosten 3 gulden minder per mud. Dat spaart u 70, 80 gulden op een winter! ...ÈN AAN UW SPULLETJES Kijk maar. Een verfijnd, evenwichtig model. Dat past bij klassiek, dat past bij modern. En... is altijd gezellig! Ook door het grote pyrex-venster - intiem als een open haard. Davo heeft de Brandaris tot en met uitgekiend. Hij heeft alle snufjes die een kolenhaard van nu maar hebben kan. Deur en vulklep zijn met asbest afgesloten. Veilig! Geen kolendamp. Frontstraling stuwt koeste rende warmte over de vloer. Kopclrculatle brengt warme lucht door heel de kamer. De Davo-Brandaris is goedgekeurd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen (gebeurt niet zó maar!) en gefinlshed met hoog-hlttebe- stendige, krasvaste lak. 13.000 kcal, prijs f 350.Stap morgen eens binnen bij een Davo-dealer voor honderden gezellige winteravonden. Hij weet ook alles van de Davo olie haarden: Davonette en Davoronde. Zit maar. De Davo-Brandaris is zo makkelijk. Eén handige knop waarmee u alles regelt. Klik - van rustfg laag tot vlammend heet, in 5 minuten. Klik - even snel weer getemperd. En maar één keer vullen per dag! ...ÈN AAN UW RUST

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4