Chefarine 4 PRISMA B. en W. willen trachten lening van 6,5 miljoen aan te gaan Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 september 1960 Tweede blad no. 30157 Uit de Leidse raad Zonnescherm met of zonder naam Nieuwe precario-verordening brengt in het vervolg 82.000 meer op Zonder hoofdelijke stemming heeft de Leidse raad gistermiddag een wijziging in de Precarioverordening aanvaard, waardoor voor 1961 een meerdere opbrengst van circa f. 82.000 wordt verwacht. Hoewel de raad nog wel enkele bezwaren had tegen de in deze verordening aan te brengen wijzigingen, zwichtte hij voor het argument van de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp, dat de tarieven, behoudens enkele incidentele gevallen, na de herziening in 1948 niet meer aan het sindsdien gestegen prijspeil zijn aangepast. De heer Duyverman (VVD), die de dis cussie opende, had er bezwaar tegen, dat de rechtskundige commissie niet was ge hoord. Ook mist hij in de toelichting van B. en W. op dit voorstel de meerdere op brengst na deze wijziging. De heer Lambermont (KVP). die had uitgerekend, dat deze meerdere op brengst circa f. 82.000 zou bedragen, had verschillende bezwaren tegen de voorge stelde verhoogde tarieven. Zo moet men o.a. straks voor het hebben van een zon nescherm, waarop een naam is aange bracht f. 10 per jaar betalen en voor een dito schierm zonder naam f.5.-. Laat men een naam op de ruit aanbrengen, dan kost dit niets. Vele winkeliers en spreker denkt hier bijv. aan slagers zijn genoodzaakt een zonnescherm aan te brengen. Wat ligt dan meer voor de hand, dat dan ook een naam op het scherm wordt aangebracht? Bij de thans voorgestelde wijziging wordt ook het ta rief voor het hebben van een automaat verhoogd; maar waarom vallen postze gelautomaten niet onder deze verorde ning? Hoewel deze heffing de heer Van Wei zen (CPN) niet populair voorkomt, zal zijn fractie, gezien de financiële positie van de gemeente, ditmaal geen bezwaar maken tegen de voorgestelde wijzigingen De heer Sannes (PvdA) oordeelt het niet juist, dat men straks voor bijv. drie kleine zonneschermen meer moet beta len dan voor één groot scherm. Het in voeren van een geveltarief komt hem Juister voor. De heer Questroo (Prot. Chr.), die er van overtuigd is, dat deze heffing op een bepaalde categorie met name de klei ne zelfstandigen komt te rusten, vroeg inlichtingen over het in de verordening bepaalde artikel: „voor het hebben van een lozing, hetzij een rechtstreekse of middellijke, van vuil of water in een ge meente-riool of in gemeente-water, t.b.v. een bedrijf of een zelfstandig beroep (f.25,- per jaar)". Hoe moet men met dit artikel aan indien er eventueel een rioolbelasting komt? Bovendien worden nu een bedrijf en een beroep (medicus, accountant, éénmanszaak) op één lijn gesteld Correctie van tarieven noodzakelijk Nadat de voorzitter de heer Duyver man onder het oog had gebracht, dat het bij een dergelijke wijziging niet gebruikelijk is, dat de rechtskundige commissie wordt gehoord, wees wet houder Stolp er o.m. op, dat een pre- carioheffing ook het college van B. en W. niet sympathiek voorkomt. Het col lege heeft dit voorstel tot wijziging echter uit bittere noodzaak ingediend. Het is nu eenmaal noodzakelijk, dat wij de achtergebleven „Leidse" tarie ven aanpassen aan hetgeen elders reeds lang geldt. Een correctie van de tarieven is noodzakelijk! B. en W. zul len echter in de toepassing zoveel mo gelijk billijkheid betrachten. Het is een dynamische verordening. De heer Lambermont, aldus de wet houder, heeft gelijk indien hij de meer dere opbrengst op f. 82.000 becijferd. Voor 1960 was de opbrengst geraamd op f. 68.000 en voor 1961 vooruitlopend op het aannemen van dit voorstel op ca. f. 150.000. Hoewel ook de wethouder van mening is, dat er geen principieel verschil be staat tussen een zonnescherm, met of zonder naam, is er wel een gradueel ver schil. Een dergelijk scherm wordt im mers veelal benut voor het voeren van reclame. Postzegelautomaten zijn inderdaad van deze heffing vrijgesteld, doch in derge lijke automaten zien B. en W. een open baar nut. De suggestie van de heer San- nes zal nog eens worden bekeken. Na deze toelichting werd het voorstel van B. en W. z.h.st. aanvaard. Ook de overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden z.h.st. aan vaard. De heer Questroo dankte het col lege van B. en W. voor de oplossing, wel- Komt er een rioolbelasting? Maak er geen „toto"van! Een horloge kopen moet geen kansspel worden... eis zekerheid... die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horloger! het goede Anker-horloge BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Helena, dr van C. J. Witsen- burg en M. C. Piket, Marja Cornelia Ma ria. dr van T. M. Bolleboom en M. W. van Leeuwen, Jan Ronald, zn van J. v. d. Stroom en W. Pijpers, Teunis Jan. zn van J M. de Koning en C. D. Vonk, Hedy, dr. van G. A. Mingelen en W. Donkers, Maria Christina, dr. van J. M. de Koning en C. D. Vonk, Jan, zn van D. J. van Winger- den en M. K. Brausch. OVERLEDEN C. Willems, 20 Jaar, dochter. T. van Twisk, 64 Jaar, man, J. Weljers, 47 Jaar, man. Tijdens de gistermiddag gehou- J den zitting van de Leidse raad liet f f de wethouder van Financiën, de heer S. M. Stolp, naar aanleiding i van een vraag van de heer Questroo, l doorschemeren, dat het niet uitge- f a sloten is, dat Leiden in de toekomst i a over zal gaan tot het invoeren van a een rioolbelasting. f Ged. Staten van Zuid-Holland a zijn, aldus de wethouder, weliswaar a akkoord gegaan met het dempen van het laatste stukje Levendaal en de daarbij uit te voeren riolerings- J f werkzaamheden, doch hebben daar- f bij tevens aangedrongen op een f spoedige heffing van een dergelijke l belasting. ke was gevonden t.o.v. de opheffing van de armenbakkerij c.a. Hiermede is een kwestie, welke reeds meer dan honderd jaar bestond, tot een oplossing gekomen. Een woord van dank. dat zich ook richt te tot hen, die zich in deze materie had den ingewerkt. Advertentie BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! Tegen pgnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hel bestanddeel Chetarox 20 labl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.50 Oud-Leidenaar werd hoogleraar te Groningen Met ingang van de dag, waarop hij zijn benoeming zal aanvaarden is be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der geneeskunde te Groningen om onderwijs te geven in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten, dr. L. A. Joosse, vrouwenarts aan het gemeente lijk ziekenhuis te Arnhem. Prof. Joosse was van 1945 tot 1953 wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de vrouwenkliniek van het Leidse Academisch Ziekenhuis. JEUGD KAMERORKEST LEIDEN Het bestuur van het onlangs opgerich te Jeugd-Kamerorkest Leiden is als volgt samengesteld: Rien de Reede jr., voor zitter: Maren te Zaalberg, secretaresse: Lenie Mussert, 2e secretaresse: Janneke Bouma, penningmeesteresseWim Hu- beek, algemeen adjunct. Radio-monteur veroorzaakte dodelijke aanrijding BOETE, VOORWAARDELIJKE GEVANGENISSTRAF EN RIJ-ONTZEGGING GEËIST Vijftig gulden boete of tien dagen, zes weken voorwaardelijke gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende een jaar heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gistermiddag geëist tegen een 34-jarige radiomonteur uit Leiden. Deze heeft op dinsdag 19 januari op de Rijksweg no. 4 van Den Haag naar Amster dam onder de gemeente Oegstgeest een aanrijding veroorzaakt, waarbij een dode was te betreuren en waarbij twee mensen zwaar werden gewond. De Leidenaan was op weg naar Amster dam. Nabij de Sikkens-lakfabrieken wil de hij met zijn bestelauto een met veilingkisten beladen vrachtwagen in halen. Die dag stond er een stevige wind en verdachte had te laat gemerkt, dat h.'j bij het inhalen in de luwte kwam. zodat hij geen tegenstuur meer moest geven. Dit deed hij echter toch, waar door hij bijna de vrachtauto raakte. Als reactie hierop stuurde hij snel naar links, maar hierdoor kwam hij op de linker-weghelft terecht, waar juist uit de tegengestelde richting een zwarte auto een andere wagen aan het passe ren was. Er ontstond een formidabele botsing, waarbij de bestelauto totaal werd vernield. De Leidenaar was op de linker-bermkant weer tot bewustzijn ge komen. Deze botsing kostte het leven van de 35-jarige Amsterdamse vertegenwoordi ger A. Brughuis, die naast de bestuur der van de zwarte auto had gezeten. De bestuurder zelf, de 38-jarige hoofd vertegenwoordiger D. v.d. Stam uit Amsterdam, kreeg ernstige glasverwon dingen aan zijn ogen, waardoor hij thans nog steeds onder behandeling staat van een specialist. Ook heeft hij momen teel nog vaak veel pijn aan zijn benen, waarvan de pezen waren geraakt. Hij is soms duizelig van de opgelopen her senschudding en ook heeft hij thans nog pijn in zijn borst. De 26-jarige vertegenwoordiger P. P. Liefrink uit Amsterdam, die achterin de auto zat, werd eveneens zwaar ge- Nogmaalsbouw van veemarkthal Kan Leiden als centrumgemeente straks beroep doen op financiële verhoudingswet? De plannen tot de bouw van een veemarkthal op een terrein in de onmiddellijke omgeving van de Willem de Zwijgerlaan zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1954 heeft de Leidse raad in principe besloten tot de bouw en inrichting van een dergelijke hal. Voordien was er reeds een voorlopig schetsplan gemaakt. Na vele besprekingen het was inmiddels 1958 geworden voteerde de raad in augustus 1958 een bedrag van f. 50.000 voor het uitwerken en bestekklaar maken van een plan. Na twee jaar van onderhandelen en overwegen doen B. en W. de raad thans een voorstel om een bedrag van f. 6.647.808 beschikbaar te stellen voor de bouw van een veemarkthal. Leids college: nog geen voorspellingen Aangenomen, dat de raad met dit voorstel straks akkoord zal gaan - men kon ons nog niet zeggen of dit voorstel in de eerstkomende raads vergadering aan de orde zal worden gesteld. Red. - moet volgens B. en W. dan toch nog worden afgewacht of Leiden, als centrumgemeente, een beroep kan doen op de nieuwe fi nanciële verhoudingswet, welke wet, zoals bekend, nog in de Staten-Ge- neraal moet worden behandeld. Hoewel het in dit stadium, volgens het college, vanzelfsprekend nog te vroeg is om te dien aanzien voor spellingen te doen, achten B. en W. het geboden met dit voorstel niet langer te wachten; omdat besprekin gen met hogere instanties hebben geleerd, dat eerst na een raadsbesluit de financiële consequenties onder ogen kunnen worden gezien. Zodra het voorstel is aanvaard, zullen B. en W. onmiddellijk onderhandelin gen openen om te trachten zo spoedig mogelijk tot realisatie van de plannen te geraken. Hoewel B. en W. zich in het vandaag verschenen raadstuk nog niet uitlaten over het tijdstip wanneer met de bouw kan worden begonnen, zetten zij nog eens uitvoerig uiteen, dat een derge lijke hal voor Leiden zeer urgent is. De Leidse veemarkt - zo schrijven zij - be hoort in rangorde tot de eerste tien vee markten des lands. De aanvoer beweegt zich in stijgende lijn. Hierbij spelen de volgende factoren een rol: a. ontwikke ling van de veestapel in het Leidse ach terland; b. verdere ontwikkeling van de marktgewoonten; c. eventueel voort gaande ontwikkeling van de concentra tietendens; d. eventuele invloed van de opkomst van de veehandel te Leiden, bv. door het ontstaan van export-slachte rijen; e. toeneming van de vleescon sumptie. Na nog uitvoerig op al deze factoren te hebben gewezen, komen B. en W. tot de conclusie, dat verwacht mag worden, dat de Leidse veemarkt in de toekomst haar positie zeker zal kunnen handha ven. Zij is van betekenis voor de lande lijke economie en voor de agrarische ontwikkeling van het rondom Leiden ge legen gebied. Met betrekking tot de vraag, of de Leidse veemarkt betekenis heeft voor de Leidse economie, merken B. en W. op, dat er bedrijven in de nabijheid van de veemarkt gevestigd zijn (cafe's, sigaren winkels en rijwielstallingen), welke ge heel op de veemarkt georiënteerd zijn. Waarom een veemarkthal Aan de hand van het ter Leidse markt aangevoerde veebeslag, merken B. en W verder op, dat het markten in een over dekte hal het verloop van de handel op de markt onafhankelijk maakt van de weersomstandigheden, aangezien de die ren steeds in goede conditie kunnen wor den gepresenteerd, terwijl ook de moge lijke nadelige gevolgen voor de gezond heid of de kwaliteit van de dieren ver meden wordt Ook voor handelaren is het gewenst dat de veehandel plaats vindt in een overdekte hal. Hal ook dienstbaar aan sport Aangezien de hal slechts gedurende enkele dagen per week als centrum voor de veehandel wordt gebruikt, rijst de vraag, of het gebouw ook voor andere doeleinden produktief te maken is. Be halve voor congressen, hetgeen niet da gelijks zal voorkomen, denken B. en W. hierbij in het bijzonder aan het dienst baar maken van de hal aan de sport. Van de hal, die een oppervlakte zal krij gen van 80 x 100 meter, kan een opper vlakte van 80 x 55 meter voor sport- doeleinden worden ingericht. Rekening houdende met de nodige uitloopruimte rond de velden, zal de hal ruimte bieden voor 12 volleybal- of badmintonvelden, of 6 tennisbanen, of 3 handbal- of korf- balvelden. Een overdekte sporthal zal, volgens het college, dan ook in een dringende be hoefte voorzien. De exploitatie Bij het samenstellen van dit voorstel hebben B. en W. ook hun gedachten la ten gaan of er een mogelijkheid is, dat in de dekking van het jaarlijkse exploi tatietekort wordt voorzien. Zoals bekend is het gebruikelijk om de kosten - bouw f. 3.239.808, inventaris f. 308.000 en grondkosten f. 3.100.000 - af te schrijven in 40 gelijke jaarlijkse termijnen. Rekening houdende met een rentevoet van IV2 zal deze annuïteit bedragen f. 361.263 Daar de overige exploitatielasten per jaar op circa f. 182.000 worden geraamd, bedragen de bruto-kosten gemiddeld ge durende de eerste 40 jaren f. 543.263. Hiertegenover staan inkomsten. Het ligt voor de hand, dat de sterk verbeter de accommodatie van de veemarkt ten gevolge mag hebben, dat de marktgel- den zullen kunnen worden herzien. Ook al moeten B. en W. daarbij de tarieven, zoals die voor overdekte markten elders gelden, in acht nemen, dan nog zijn zij van mening, dat niet aan een zodanige verhoging zal kunnen worden ontkomen, dat niet slechts de hierboven genoemde som van f. 182.000 uit de inkomsten wordt gedekt, doch ook nog een bedrag van circa f. 50.000 van de genoemde ka- pitaalslasten. In totaal dus f. 232.000. Derhalve mag worden aangenomen, dat de netto ten laste van de gemeente ko mende jaarlijkse last van de veemarkt hal ca. zal bedragen f. 543.263 min f. 232.000 f. 311.263. Rekening houdende met de thans ten laste van de gemeente komende netto uitgaven van de veemarkt ad f. 42.000 zullen de netto-lasten gedurende de eer ste 40 jaar, volgens het college, per jaar gemiddeld stijgen met f. 311.263 min f. 42.000 - f. 269.263. Vooruitlopend op de aanneming door de Staten Generaal, verwachten B. en W., dat de nieuwe financiële verhou dingswet het mogelijk zal maken, voor een gemeente het bedrag per inwoner, wegens een bijzondere samenstelling van j de bevolking, wegens een ongewoon ver loop van het aantal inwoners, dan wel wegens andere bijzondere omstandighe den, wordt verhoogd. Afwachten Naar aanleiding van de op deze toe komstige wet uitgebrachte Memorie van Antwoord putten B. en W. de hoop, dat Leiden straks een beroep op deze wet zal kunnen doen. Het blijft alles evenwel nog afwachten en dit geldt ook voor de bouw van een veemarkthal. Premier Kroesjtsjef van Rusland heeft gisteren in New York een be- zoek gebracht aan zijn collega Cas tro van Cuba. Castro deed na af loop Kroesjtsjef uitgeleide uit zijn hotel in de negecwjk Harlem. GISPEN MEUBELEN SCHEPPEN IN UW KANTOOR EEN SFEER VAN STIJL EFFICIENCY EN SOLIDITEIT DIE INDRUK MAAKT OP UW BEZOEKERS UW PERSONEEL BINDT EN HET WERK STIMULEERT inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de plaatselijke GISPEN dealer» CULEMBORG wond. Twaalf dagen had deze vertegen woordiger buiten kennis in het zieken huis gelegen. Hij had een zware hersen-j schudding en een diepe hoofdwond Thans heeft hij nog last van evenwicht- stoornissen, waardoor hij enigszins on gelukkig loopt. Ook is een oog nog niet helemaal in orde. De auto was uiteraard| zwaar beschadigd. De officier van justitie vond dat ver dachte hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onbekwaam had gereden. In zijn eis wilde hij ook tot uitdrukking laten komen dat de Leidenaar onbehoorlijk heeft gereden, maar hij wilde rekening houden met het blanco strafblad en met de financiële omstandigheden van ver dachte. Raadsman mr. J. M. Gasille uit Den Haag verzocht geen ontzegging van de rijbevoegdheid op te leggen. Uitspraak 4 oktober. Een „Kleine Firalo" in Stadsgehoorzaal De firma J. P. van Berge Henegouwen van de Aalmarkt houdt dezer dagen in de Stadsgehoorzaal een expositie, welke wij met het woord van de organisatrice als „Kleine Firato" zouden willen karak teriseren. Vele soorten radio's, televisie toestellen, grammofoons, bandrecorders en daarnaast wasmachines, centrifuges en andere huishoudelijke artikelen wor den gedemonstreerd. Vanzelfsprekend wordt er ook aandacht besteed aan de praktische toepassing van enkele wel reeds bekende, maar nog niet ingebur gerde begrippen op het gebied van de elektronica, zoals de transistor en ste- reofonie. Wat dat laatste betreft, kan men op het toneel van de grote zaal een tafel vinden met enkele telefoons erop. Door twee ervan te gebruiken kan men zich een duidelijke indruk vormen van de revolutie, welke stereofonie eigenlijk betekent in de geluidsweergave. In een van de zijzalen wordt door „een fabriek uit Eindhoven" een filmprogramma ver zorgd. Deze tentoonstelling ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de firma J. P. van Berge Henegouwen is tot en met vrijdag iedere middag en avond geopend. Fooienstelsel blamage kappersbedrijf KATHOLIEKE KAPPERSPATROONS BIJEEN De afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Katholieke Kapperspatroons bond belegde gisteren voor het eerst in het nieuwe seizoen een ledenvergadering. Voorzitter E. M. Langezaal heette de talrijke leden van harte welkom. In het bijzonder begroette hij de heer K. Morak uit Breda, hoofdbestuurslid van de Bond. Het verheugde de voorzitter, dat het werk in de afdeling in het afgelopen jaar steeds meer is uitgegroeid. Ook was er een groeiend ledental. Hij gaf vervol gens een beknopt overzicht van het Bondscongres in 's Hertogenbosch. De heer Morak deed hierna een beroep op de leden mee te werken aan het vakblad „Studio". Het financieel overzicht sloot met een ruim batig saldo. De kascom missie bracht bij monde van de heer Onderwa ter een gunstig verslag uit. Naar aan leiding van dit financiële agendapunt, kwam er uit de vergadering een voorstel tot vergoeding van door bestuursleden gemaakte telefoon- en andere onkosten. De bestuursverkiezing bracht als nieuw bestuurslid de heer J. Korver uit Bos koop achter de tafel. Voorzitter Lange zaal en penningmeester Döfferhoff wer den met algemene stemmen herkozen. De voorzitter deed vervolgens medede ling over de vaktechnische werkgroep. Hij wekte de aanwezigen op deel te nemen aan deze groep. Ook het pro gramma voor de feestelijke jaarbijeen komst werd bekendgemaakt. De heer Morak hield hierna een in leiding over het onderwerp: De huidige ontwikkelingen in het kappersbedrijf. Hij gaf een globaal overzicht van de tariefregeling, de CAO en besprak de afschaffing van het fooienstelsel. Deze vernieuwingen zouden volgens spreker zeer ten goede komen aan het kappers bedrijf. De afschaffing van het fooien stelsel zag hij als de opheffing van een blamage, welke zeker gevolgen zal heb ben in het prijs- en loonbeleid. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen god geleerdheid de heer M. D. Kosten te Groningen icum laude)Kerk. voorber. examen mej. Th. Barnard (Leiden), doc toraal examen Slavische taal- en let terkunde de heer H. Hamburger (Voor schoten) doctoraal examen scheikunde de heren N. G. Minnaard te Leiden icum '.audei en W. Bloemhoff te Oegst geest (cum laude); doet. examen biologie de heer J. C. Rinner (Leiden); kand. ex. A wis- en natuurkunde de heren P. G. Vroegindewey (Dordrecht) en W. Ver- wey (Leiden); kand. ex. Al wis- en na tuurkunde de heren O. H. Cohen Stuart (Leiden) en P. Verhoeven (Leiden); kand. ex. F wis- en natuurkunde de he ren D. F. Nijhoff, H. W. van Meeteren, J. W. Sc^eeren en S. J. Oldenburg (Leiden); kand. ex. F1 wis- en natuur kunde de heer C. A. M. Vingerhoeds (Den Haag); kand. ex. K wis- en na tuurkunde mej. B. E. E. Duyfjes (Lei den) kand. ex. KI wis- en natuurkunde mej. M. J. Scheen (Leiden), mej. A. M. J. Voet (Leiden) en de heren J. C. M. Beijersbergen en J. J. H. Storms (Lei den) kand. ex. L wis- en natuurkunde mej. C. W. S. Kentie (Leiden) en de heer D. R. Braakman (Noordwijk). ESSO-BENZINESTATION GEOPEND In tegenwoordigheid van vele Rijks- en gemeentelijke autoriteiten heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, hedenochtend het Esso-benzine- statlon aan da Haagweg officieel ge opend. De burgemeester had aan deze Advertentie Snelle vergoeding „Planta"-scliade Bindend advies van onafhankelijke commissie (Van onze Haagse redactie) De N.V. Van den Bergh en Jurgens zal schade vergoeden aan „Planta"- patiënten, zonder vragen van causaal verband tussen het gebruik van deze margarine en het optreden van de huid aandoening noch de eventuele schuld van het bedrijf in het geding te brengen. Een eenvoudige medische verklaring, dat betrokkene aan de huidaandoening heeft geleden, is voldoende om een uitkering te verkrijgen, aldus heeft de directie van het bedrijf nader uiteen gezet. Ten dele wordt dus gehandeld, alsof reeds is uitgemaakt dat het bedrijf aan sprakelijk zou zijn. Dit om zo snel moge lijk en met de minst mogelijke formali teiten te kunnen werken. Zijn de aan vraagformulieren goed ingevuld en de nodige bewijsstukken bijgevoegd, dan ver zendt het bedrijf een postwissel ter ver goeding van de schade, die zonder meer aannemelijk lijkt. Is een kleine aanvul lende informatie nodig, dan worden eigen enquêteurs van het bedrijf inge schakeld. Deze zullen niet onderhande len of schikkingen treffen, doch uitslui tend een informatie trekken op de juist heid of ter completering van de gege vens. Op de juist bevonden gegevens wordt dan ook onmiddellijk uitgekeerd. Betwistbare of aan twijfel onderhevige aanvragen worden voorgelegd aan een onpartijdige, onafhankelijke en deskun dige „commissie schadevergoeding". Het advies van deze commissie is voor beide partyen bindend. Een beroep op de ge wone civiele rechter blijft uiteraard altijd mogelijk, maar wordt wel zeer moeilijk. Men zal er de rechter dan van moeten overtuigen, dat de commissie in haar bindend advies zo zeer is ingegaan tegen redelijkheid en billijkheid, dat men in de strijd met de goede trouw handelt door de wederpartij daaraan gebonden te hou den. En dit is gezien de samenstelling der commissie moeilijk te verwachten. Er is nog geen sluitingstermijn vast gesteld voor het doen van aangiften en het indienen van vorderingen. Nieuwe leden van de Eerste Kamer gisteren beëdigd Tijdens de eerste vergadering van de Eerste Kamer in het 106e zittingsjaar na de grondwetsherziening van 1848 zijn de herkozen en nieuwgekozen leden voor Zuid-Holland, Gelderland, Over ijssel, Friesland en Groningen door de herbenoemde voorzitter mr J. Jonkman beëdigd. Evenals enige herkozen leden kon ook het nieuw gekozen lid mr M. van der Stoel (Arb) wegens afwezig heid nog niet de vereiste drie eden afleggen. Vervolgens riep de voorzitter de acht nieuw gekozen leden onder wie jhr. dr. O.F.A.H. van Nispen tot Panner- den een hartelijk welkom toe. Spreker releveerde de sterke veranderingen waar aan de Kamer sinds 1946 onderhevig is geweest als gevolg van periodieke verkiezingen en verkiezingen als gevolg van grondwetsherzieningen. Nog slechts twee leden van voor de oorlog hebben zitting. Van de 75 in 1956 gekozen leden hebben nu al 21 de Kamer ver laten. Terwijl sedert 1946 nog maar 9 leden zijn overgebleven. Toch heeft de kamer, zo zeide mr. Jonkman de eigen sfeer behouden en is de goede samenwerking gehandhaafd. De kamer voldeed en voldoet naar zijn oordeel aan de taak en aan de eis om een eigen aandeel te hebben in het representatieve karakter van de Staten- Generaal als vertegenwoordigster van het Nederlandse volk. Vervolgens wenste hij de heer Krop man (K.V.P.) geluk met diens 25-jarige Kamerlidmaatschap. Hij deelde mede. dat de heer Vixseboxe (C.H.U.) thans de oudste in jaren is en als vervanger van de voorzitter zal optreden. De Kamer zal op 27 september opnieuw bijeen komen. Met senioren is besloten de begroting voor Nieuw-Guinea 1960 dan nog niet te behandelen in afwachting van de Tweede Kamer-debatten over de be windsregeling Nieuw Guinea en de al gemene politieke beschouwingen in die Kamer. uitnodiging gaarne gehoor gegeven, om dat dit station prachtig aansluit bij de onlangs gereedgekomen Churchilllaan. Het gemeentebestuur, dat o.a. tot taak heeft om voor goede verkeerswegen te zorgen, stelt deze service van het be- drijfslcen op hoge prijs. Na de symboli sche opening het doorknippen van een lint hees mej. mr. J. M. C Romein, verbonden aan de generale directie van de Rijkswaterstaat, de Nederlandse drie kleur in top. Hierna droeg de heer J. F. v. d. Veen van Bwo-Nederland de exploitatie van het «tattOQOMff aan de heer F, Ware man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3