\\Y VULPENHOUDERS Nieuwe roman van Jan de Hartog met een wat melodramatisch slot Met een enkel woord Agenda 13 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 Moeiteloos (Van onze t.v.-medewerker) Wat een afschuwelijk moeilijke opgave om als minister van financiën in een kwartier het Nederlandse volk een in druk te geven van de Miljoenennota. En wat een verantwoordelijkheid. Toch is het streven bijna hadden we geschre ven het drijven van de top van de NTS met succes bekroond en heeft men professor Zijlstra bereid gevonden de spits af te bijten. Hoe zou hij het doen? Zou hij, die maanden lang met een staf van uiterst bekwame mannen om zich hegn, zich verdiept had in de problematiek 1961 van 's Lands geldmiddelen, door al die van alle kanten bekeken bomen het bos nog wel zien? Wat dan in deze materie zou kunnen betekenen, dat de kijkers zo ongeveer doodgegooid zouden worden met cijfers en duizelig zich tot „een vrouw van slechte reputatie" zouden keren (teneinde misverstand te voor komen ten aanzien van de in de kolom men van deze courant nagestreefde mo rele maatstaven, diene, dat dit de titel was van de film, die na minister Zijlstra vertoond werd). Om nu zonder enige hypocrisie de klare waarheid te vertellen, wij hebben de vrouw de mist ingezonden en zetten ons met animo tot een beschouwing over de grandioze prestatie van de inderdaad excellente bewindsman, die de touwtjes van de Rijksbeurs in handen heeft. Hierin kwam glashelder tot uiting, dat minister Zijlstra niet alleen een ervaren maar ook een geboren docent mag heten. In een paar strakke lijnen met niet meer cijferfranje dan voor een goed begrip strikt nodig was, heeft hij een begrijpelijke uiteenzetting van het be grotingsbeeld weten te schetsen. Dat ging niet in geleerde taal, noch minder in stadhuistermen. Een voorbeeld: een Hij „zag" het. De Rotterdamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 48-jr "tge mai dit Den Haag, die onbevoegd de geneeskunst zou hebben uitgeoefend. De man, die tegenover de politie verklaarde „psychisch-genezer" te zijn en zich ook we' „spiritistisch-prediker" noemt, reist door het gehele land. In zijn gezelschap bevindt zich een fabrikant, die in hem gelooft. Hei politie-onderzoek wees ver der uit, dat de man zijn patiënten ver telt, dat hij voor hen op psychische wijze genezing zal zoeken. In het bijzijn van de patiënt zingt de fabrikant de „ge nezer" da ntoe ,4k zie zo graag", waarop de ander in trance geraakt. In die toe stand stoot hij dan allerlei verwarde klanken uit. Ook bestrijkt hij zijn pa tiënten wel met zijn handen. Een vast tarit. heeft hij niet. De beloning laat hij graag aan de klanten over! Tot nu toe was het „genezen" voor hem een lucratieve bezigheid, aldus het onder zoek. groot bedrag is nodig voor de instand houding en werking van de cultuurtech nische diensten, waarvan hij de beslom meringen huiselijk karakteriseerde met de opmerking: voor de opknapping van het platte land. Het spreekt vanzelf, dat nogal uitvoe rig aandacht werd besteed (nadat het totaalbeeld globaal maar duidelijk was getekend) aan de eventuele belasting verlaging per medio 1961. Ook dat ging zonder veel omhaal recht op het doel af en dat bleek o.a. ten goede te komen aan waarschijnlijk meer dan 400.000 loontrekkenden. „Een belasting vrije loonsverhoging, die niet tot prijsstijging aanleiding zou geven, karakteriseerde de minister par mantig zijn paradepaardje. Een exempel van voorbeeldige voorlichting was onze televisie rijker geworden en ook dat ver dient evengoed als het fleurige fiscale perspectief een streepje aan de balk. Visvervoer door de lucht Een IJslandse firma heeft besloten om al haar vis naar Engeland per vliegtuig te vervoeren. Per vliegtuig gaan op deze manier ladingen van minstens 20 ton. De plaats van ontvangst in Engeland is Manchester. De eerste vlucht heeft reeds plaats gevonden. Per schip duurt de reis van IJsland naar Grimsby 5 dagen. 3 LEUKE MODELLEN vervaardigd van onbreekbaar materiaal. jk-j A' 'i LEUK DAMESMODEL f9.95 NIEUWSTE MODEL f 15.95 en nog vele andere modellen. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN Auteur zorgde voor filmachtig einde, dat echter aan een stuiversroman doet denken Interessant gegeven (Van onze Amerikaanse correspondent) Jan de Hartog, die in 1940 zoveel succes had met „Hollands Glorie", schrijft thans ln het Engels. In Ame rika is hij, behalve door een aantal romans, vooral bekend geworden door twee toneelstukken: „Het Hemelbed" en „Schipper naast God". Thans is een nieuwe roman van hem verschenen: The Inspector en o.a. in het literaire bijblad van de New York Times heeft dit boek een gunstige kritiek gekregen. De roman heeft stellig kwaliteiten, maar naar onze mening heeft de melodra matische romantiek altijd al een gevaar voor deze schrijver in de tweede helft van dit boek al te zeer de overhand gekregen. Daardoor eindigt dit verhaal, dat goed en sober begon, als een sentimenteel-theatrale kleuren film. De goede smaak een vaag maar essentieel criterium is hier zoek. Haags predikant vindt bij thuiskomst tien mille in zijn brievenbus Nadat hij 's morgens ter gelegen heid van de opening van een nieuw wijkcentrum in zijn preek iets ge zegd had over de hoge kosten, waar voor de Haagse hervormde wijkge- meente XVIII zich geplaatst ziet, vond de Haagse predikant ds. Chr. J. J. Gall 's avonds tien mille in zijn brievenbus. Ds. en mevr. Gall troffen bij hun thuiskomst, ze waren 's middags wegge weest en het huis met zijn kapitaaltje aan de stille Schuytstraat lag geheel verlaten, in de bus een enveloppe aan. Bij opening bleek tot hun verbazing (en die van hun kinderen) de enveloppe tien mille te bevatten. Hoewel er een begeleidend briefje was, naar het zich laat aanzien geschreven door een vrouwenhand, wil de afzender onbekend blijven. Men heeft redenen om aan te nemen, dat het een vrouwe lijk kerklid is, die het bedrag cadeau heeft gedaan. WERELDSE OPVATTINGEN CHR. GEREF. PREDIKANTEN Televisie, sport en ritmisch zingen De kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Urk, met ongeveer 90 pet. der leden is, zoals wij reeds meldden, zondag avond uit het landelijk verband van deze kerk getreden. De aanleiding is een kwestie met de classis-Amsterdam. De oorzaak moet worden gezocht in het bezwaar, dat men in christelijk gere formeerde kring te Urk heeft tegen wat genoemd wordt de wereldse opvattingen van een aantal predikanten, die geen bezwaar hebben tegen televisie, sport, ritmisch zingen in de kerk en het ge bruik van de nieuwe bijbelvertaling. Voorts blijkt een synodale belijdskwestie in het geding te zijn. Deze bezwaren werden ons toegelicht door de heer L. Post, die scriba is van Op onze vraag of de bezwaren tegen de sportbeoefening ook de zaterdag- sport gelden, antwoordde de heer Post bevestigend. De kerkeraad is van oordeel, dat de Chr. Gerf. Kerk bezig is af te wijken van de belijdenis. In de laatste synode is een brief van de Geref. Kerken behandeld, waarin werd voorgesteld, ten einde toenadering tussen de kerken te bevorderen, artikel 36 uit de geloofsbe lijdenis te schrappen. De synode heeft reeds deputaten aan gewezen om van deze zaak in een volgen de vergadering een voorstel te maken. „Dat betekent, dat het artikel zal worden geschrapt en dat reeds door de aanwijzing van deputaten de synode een belangrijk onderdeel van de Nederlandse geloofsbelijdenis disputabel heeft ge steld", zo zei de heer Post. Ook bleek, dat de christelijk gerefor meerden in Urk politiek anders zijn georiënteerd dan in de meeste andere gemeenten. Alle leden van de kerk hier zijn lid van de SGP (Staatkundig Ge reformeerde Partij). Elders is men ge woonlijk anti-revolutionair. De christe lijk gereformeerde Urkers beschuldigen de ARP ter plaatse van partij-dictatuur, wat tot uiting zou komen in het feit dat beide wethouders zetels door een AR-figuur zijn bezet en dat in de sta tuten van de schoolvereniging een be paling is opgenomen, dat alle hoofden van scholen lid moeten zyn van de (synodaal) Geref. Kerken. In wat vage bewoordingen heeft le geefster de bestemming aangegeven. Ds. Gall vermoedt echter, dat hij de bestemming wel raden kan, om er nu ook een element van verrassing aan te geven houdt hij een en ander nog ge heim. De voorgenomen bestemming zal hy in zijn kerkblad van komende vrij dag publiceren. Het gebeurt niet iedere dag, dat in een domineesgezin tienduizend gulden aan contanten op tafel ligt, vertelt mevr. Gall. De kinderen keken er wat onge lovig naar, lacht ze. De gedachte, dat het een persoonlijke gift voor de domi neesfamilie zou zijn, wijst ze eveneens lachend van de hand. Het is voor de kerk, dat is duidelijk, meent mevr. Gall. Ds. Gall wil hierover nog enkele dagen het zwijgen toedoen. In zijn lidmaten- register heeft hij al enkele malen de namen nagegaan. Ook hem lijkt de ge dachte, dat de onbekende een dame is niet onwaarschijnlijk. Wanneer het be geleidend briefje getypt zou zijn, zou de identiteit nog moeilijker vast te stel len zijn, nu spreken ds. en mevrouw gemakshalve maar over „zij" als de royale onbekende onderwerp van ge sprek uitmaakt. En dat gebeurt sinds zondagmiddag nog al eens Het onderwerp van de roman de tocht naar Palestina van een joods meisjes dat in een Duits „medisch" proefkamp vreselijk geleden heeft garandeert terecht een bewogen aan dacht. Maar de lezer zou dieper ge troffen zijn, indien de schrijver zijn verhaal simpeler had gehouden. Dit is 'n psychologische, moralistische, ja zelfs theologische speurdersroman, overgoten met sentimentele saus. Te veel van het goede? te weinig. Het begin is het beste: een inspec teur van politie heeft vlak na de oorlog ontdekt, dat er Nederlandse meisjes naar het buitenland gelokt worden onder valse voorspiegeling. Zo heeft men aan een joods meisje ille gaal transport naar Palestina beloofd, maar in feite heeft men haar voor een bordeel in Zuid-Amerika bestemd. Het gelukt de Amsterdamse inspecteur haar uit Londen naar Nederland terug te halen. Hij is zo bewogen door haar verlangen om naar het joodse land te gaan, dat hij, een brave burger-echt genoot van middelbare leeftijd, zich in het avontuur stort en aan het 21-jarige meisje belooft haar persoon lijk naar Palestina te smokkelen. In die tijd lieten de Engelsen officieel geen immigranten meer toe in dat land. Gecompliceerde reis De drijfveren van de inspecteur zijn velerlei: medelijden, een tamelijk vader lijke liefde, drang om te ontvluchten uit eigen middelmatigheid en sleur. De reis wordt gecomplimpliceerd per schipper van 's-Hertogenbosch naar Parijs, per vliegtuig naar Tanger, per smokkelbootje naar het joodse strand. Vooral de beschrijving van de tocht door België is uitstekend. Wie een kleu renfilm van dit boek wil maken, krijgt picturaal een buitenkans. Maar zelfs zonder film ziet men dat noor delijke Amsterdam, die kanalen met riet en dat felzonnige Tanger dui delijk voor zich. De auteur kent die streken en hij kent er vooral het water en de boten. Overladen hoofdstukken Maar in de overladen hoofdstukken die volgen op de aankomst in Tanger, verwordt dit boek tot een larmoyante stuiversroman, terwijl de schrijver toch kennelijk beoogd heeft een climax te bereiken. Atheisme wordt gecon fronteerd met geloof; jodendom met mohammedanisme; wraak met verge ving. Het meisje blijkt ernstig aan Dirigent ijslJallet Baier in arrest Vernielde kruisbeelden in kerken De dirigent van het orkest van het Usballet van Maxi und Ernst Baier, is gistermiddag in Drachten gearresteerd. Hü is degene, die in de afgelopen weken in katholieke kerken in Eindhoven, Doe- tinchem, Zwolle en Leeuwarden kruis beelden en andere religieuze voorwerpen heeft vernield. En heeft inmlddeld be kend. Aanvankelijk tastten Rijksrecherche en gemeentepolitie volkomen in het duister over de vernielingen in de kerken. Het spoor leidde echter naar het ijsballet, aangezien de ravages steeds werden aan gericht in de tijd, dat Maxi und Ernst Baier in de betrokken plaatsen optraden. De directie van het ballet verzocht daar om de politie, het gehele personeel aan een streng verhoor te onderwerpen Er werd echter geen enkel aanwijzing ge vonden, totdat de Rijksrechercheurs gister in samenwerking met de Leeuwar der en Groninger politie vingerafdruk ken lieten maken van de personeelsleden. Daarbij kwam aan het licht, dat de dader de door niemand verdachte diri gent was. De directie van het ysballet deelde ons mede, dat de dirigent al drie jaar by haar in dienst is en dat er in die periode nooit sprake is geweest van enig wan gedrag. Hij werd altijd beschouwd als een rustige ingetogen man en een eerste klas musicus en dirigent. Hij heeft jaren lang deel uitgemaakt van het beroemde koor de „Regensburger Domspatzen". De dader is katholiek. Andere leden van het ballet was het de laatste weken wel opgevallen, dat de dirigent bijzonder zwygzaam was geworden Door zon verwarmd zwembad Voor de eerste keer wordt in Europa energie van de zon gebruikt om een openbaar zwembad te verwarmen. Het zwembad, dat gevuld is met zout wa ter, is gebouwd op het terrein van een hotel in de buurt van Londen. Het water wordt verwarmd met een zonne-,energie varwarmingsinstallatie die is ontwikkeld door een Britse firma en die vijftig duizend gallons water tijdens de zomermaanden op een tem peratuur houdt, variërende tussen 65 en 75 graden Fahrenheit. De verwar mingsinstallatie ligt gelijkvloers en is zo gebouwd dat zij in de maanden april-oktober een maximum aan zon- ne-energie absorbeert. PICTOGRAM ca— 10 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen l VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 RVU: Creatief werken, door mevr. C. Ozinga. 19.00 V. d. kind. 19.10 Uhuru - vrijheid - merdeka, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De miljoenen-nota, beschou wing. 20.15 Metropole-ork. 20.50 De man van Thermopylae, hoorsp. 22.30 Nws. 22.40 Hammond-trio. 23.00 Gesproken portret. 23.15 Voordr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Het Spectrum, lezingen. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mu zikaal gesprek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 V. d. Jeugd. 21.15 Gram. 21.30 Omr.ork. en soliste. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennleuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 Intern. JeugdJourn. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmprogr. 20.50 Act. progr. 21.00 Spirituals en songs. 21.20 Muzikaal progr. 21.50-22.20 Vliegwereld. VOOR DONDERDAG 22 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. Nog een dode door Planta? (Speciale berichtgeving) In een ziekenhuis bij Heerenveen is eind vorige week overleden de 81-jari- ge mejuffrouw S. Langeraap. Daar zich in het verpleeghuis verschillende geval len van de Planta-ziekte hebben voor gedaan en ook mejuffrouw Langeraap hieraan geleden heeft, heeft de officier van Justitie te Leeuwarden mr. M. H. Gelinck, opdracht gegeven sectie op het stoffelijk overschot te verrichten. De thans overledene was hartpatiënte. Ook in dit geval zal het microscopisch onder zoek nogal wat tijd in beslag nemen. t. b. c. te lijden. Als een stervende zal zij, bijgestaan en verpleegd de door inspecteur, naar Palestina varen. Hoe de Britse blokkade doorbroken wordt is te ingewikkeld om hier na te vertellen, maar het vrijwel bewuste loze, stervende meisje, door de inspec teur in haar nieuwste jurk gestoken, bereikt het strand, waar een zo juist door de joden buitgemaakte tank haar komt halen. De tank rijdt tegen de duinen op, waarachter de zon verrijst. Dat is het slot-tableau, heel film achtig inderdaad. In zekere zin is Jan de Hartog de zelfde gebleven. Ook het slot van Hollands Glorie was verreweg het zwak ste deel van het boek. Hij heeft zulk een behoefte aan een pakkend slot, dat hij, in romantische opgewondenheid, zyn eigen verhaal de nek omdraait. BINNENLAND Toen een veehouder te Wijkbrug (gem. De Wijk) bij Meppel bezig was met een melkmachine ln het land zijn koelen te melken, zakten vier dieren plotseling in elkaar. Zij bleken dood te zijn. Bij onder zoek kwam aan het licht, dat er een de fect aan de aardvoltschakelaar was, waar door de dieren waarschijnlijk door elek trische stroom zijn getroffen. De toeristenbond ANWB heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht met een dringend verzoek het Nederlandse autosnelwegennet te doen be veiligen door middel van geleide-construc ties (b.v. stalen hekwerken) in de mid denbermen. Op een onbewaakte overweg even voorbij het station Goes is gisteravond tij dens hevige regenvlagen, die het zicht belemmerden, een personenauto door de sneltrein, die uit de richting Goes kwam gegrepen en totaal vernield. Een van de inzittenden, een dame, uit Vlissingen werd op slag gedood. De bestuurder, even eens uit Vlissingen is gewond en in het ziekenhuis te Goes opgenomen. Op 2 en 3 Januari 1961 wordt in Amersfoort het Tweede Nederlands Oud heidkundig Congres gehouden onder titel „Trek der volkeren 8000 jaar verkeer". Van 26 tot en met 30 september zal in het Kon. Ned. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de Jaarvergadering plaats vinden van de „International federation of cotton and allied textile industries" (Ifcati) waar ruim 200 vooraanstaande fi guren uit de katoenindustrie ln Europa, Amerika, Egypte en Japan uitvoerige dis cussies zullen wijden aan de vele proble men waarmee deze industrie te kampen heeft. Naar het bestuur van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft meegedeeld lijkt de suikerbleten-oogst één van de grootste te worden, die ooit in Nederland is geweest. Er zal zeker meer dan 465.000 ton witsulker geproduceerd worden, een hoeveelheid waarvoor de regering een ga rantieprijs heeft vastgesteld. Gistermiddag wilde de 10-Jarlge E Haze uit Hulshorst de weg oversteken. Hl, merkte een personenauto, afkomstig ui Groningen vermoedelijk niet op. De be stuurder heeft nog alle moeite gedaan om hem te ontwijken. Door de aanrijding werd de Jongen zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap is overeenstem ming bereikt over een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsbereke ningen ten behoeve van het garantlebe- leid voor de landbouw. De op deze nieuwe basis berekende kostprijzen zullen voort aan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zijn. Bij K.b. is het Utrechts Universiteits fonds bevoegd verklaard aan de Rijksuni versiteit aldaar een bijzondere leerstoel te vestigen in de Patho-psychologie. - In een tractaat van 30 mei 1958 zijn Nederland en de Duitse Bondsrepubliek overeengekomen hun grenscontrole samen te voegen en gemeenschappelijke spoor wegstations en grensaflosstations aan de Nederlands-Duitse grens in te stellen. De ratificatie-oorkonden zijn inmiddels uit gewisseld. De overeenkomst treedt op 28 september a.s. ln werking. Met Belgie be staat een dergelijk verdrag reeds sinds 1948. BUITENLAND Griekse officiële kringen zeggen niets te weten van Russische vlootmanoeuvres ln de Ionische Zee. Volgens deze kringen berusten de geruchten over dergelijke ma noeuvres waarschijnlijk op bewegingen van Russische schepen naar havens In Albanië, waar de Sovjet-Unie reeds lang militaire bases bezit. De Deense gevangenissen kunnen we gens een tekort aan gevangenen de con tracten voor levering van goederen aan andere instellingen niet nakomen. Er zijn thans op een bevolking van 4y2 miljoen drieduizend gevangenen, tien procent min der dan anderhalf Jaar geleden en het laagste aantal sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Het geringere aantal gevangenen wordt toegeschreven aan de volledige werkgelegenheid in Denemarken. Rome vierde gisteren het feit, dat het negentig jaar geleden werd toegevoegd aan het Italiaanse rijk, waardoor een einde werd gemaakt aan de heerschappij van de Paus over de „eeuwige stad". 20 septem ber 1870 veroverden Italiaanse koninklijke troepen, onder bevel van generaal Cador- na, de stad na een gevecht van enkele uren op onder gezag van de Paus staande militairen. De Italiaanse troepen verloren toen 62 doden en 132 gewonden. De ver liezen der pauselijke troepen bedroegen 20 doden en 49 gewonden. Een Georgische dokter, Tsltslsjwlll, is tot de conclusie gekomen dat het be reiken van een hoge leeftijd rechtstreeks verband houdt met de hoogte boven de zeespiegel waarop men het grootste deel van zijn leven doorbrengt. De dokter heeft een onderzoek ingesteld in het district Gorl, waar, op een hoogte van 700 tot 750 meter, dertien per 10.000 inwoners ouder zijn dan negentig Jaar. In andere delen van dit district, resp. op tussen 1.000 en 2.000 meter en op 2.000 meter, waren deze cijfers 18 per 10.000 en 54 per 10.000. Het aantal leden van de communis tische jeugdbeweging ln Italië is van 1953 tot 1960 met 60 procent teruggelopen, al dus meldt „Continentale", een agentschap dat zich specialiseert op anti-communis tische berichtgeving. In 1953 zou het aan tal leden een half miljoen hebben bedra gen. thans 189.769. Het regionale volkscongres van het autonome gebied van Ninghsia Hul, noord west-China, heeft vier hooggeplaatste re geringsfunctionarissen ontslagen, aldus bericht de Chinese pers. Ongeveer een derde van de twee miljoen zielen tellende bevolking van Ninghsia Hul zijn moslems. Naast een meerderheid van Chinezen wo nen in het gebied ook nog kleine groepen Mongolen en Mandsjoes. De 81-jarige voormalige „General- oberst" Alexander Ernst von Falkenhausen is gisteren in alle stilte ln het huwelijk getreden met de 54-Jarlge Belgische we duwe Cecile Vent uit Heusy. Von Falken hausen, wiens eerste vrouw ln 1950 stierf, werd in maart 1961 ln Belgie wegens oor logsmisdaden tot twaalf Jaar tuchthuis straf veroordeeld maar reeds kort daarna vrijgelaten. Zijn tweede echtgenote is een voormalige verzetsstrijdster, die hem des tijds in de gevangenis bezocht. In de Parijse voorstad Neullly heb ben vier gewapende mannen een overval gepleegd. ZIJ gingen er vandoor met de salarissen van het personeel van een luchtvaartmaatschappij, in totaal een be drag ter waarde van ruim 70.000 gulden. In de afgelopen vijf dagen hebben gang sters bij overvallen en Juwelendiefstallen voor een waarde van meer dan twee mil joen gulden buitgemaakt. Binnenkort wordt in Hamburg een Karl-May-museum ingericht met meube len en andere voorwerpen uit de „Villa Shatterhand" te Radebeul bij Dresden waar de ln 1912 overleden schrijver van de bekende Indianenverhalen de laatste Ja ren van zijn leven heeft doorgebracht. WOENSDAG In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Bespre king winterprogramma. 8 uur nam. Korpszaal Leger des Heils: Bazaar. Van 3 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur nam. Museum voor Volkenkunde: Herv. Zen dingscommissie. Dia's en film over Nieuw- Guinea. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Stadsgehoorzaal: Tentoonstelling bestaan Van B -11 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Jaar vergadering E.H.B.O. 8 uur nam. Leiderdorp: Irene. Bijeenkomst Ned. Chr. Vrouwenbond. W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie, spreekt over „Het leven ln donker Den Haag". 8 uur nam. DONDERDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. Th. W. Polet. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. G. Taverne van Hoo- geveen. 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Cyprienne. 8 uur nam. StadsgehoorzaalTentoonstelling 40- bestaan Van Bf -11 uur nam. Waaggebouw: Opening Vebo-tentoon- 8telllng. 10 uur voorm. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Nederlandse Co medie „Cyprienne". 8 uur nam. Speeltuin Oosterkwartier (Borneostr.) Dahlia-avond en -kweekwedstrijd. 8 uur nam. kleuters. 11.00 Kookkunst, lezing v. d. vrouw. 11.15 Pianorecital. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Planoduo. 14.30 Logboek 1929. 15.15 Kamermuz. 15.45 V. d. vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voordr. 16.45 Licht® muz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Promenade- ork. en radiokoor. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Orgel en zang. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Philharm. ork. en solist. 21.10 Paul en Ina van Vlaanderen incognito, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek v. e. groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- :engebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Iram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij v. h. land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.55 Lichte muz. NCRV: 14.00 Rep. v. d. Bondsdag v. d. Bond van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen. 14.45 Gram. 15.00 Ork.muz. 15.30 Vocaal-ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Ka mermuz. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Jazzmuz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspectief, rep. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Zang recital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. le zing. 20.00 Metropole-ork. 20.50 Aziatisch Mozaiëk, lezing. 21.05 Samenzang. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 2.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.20 Gram. 23.30 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmbespr. 20.40 Film. 21.00 Hier ben lk thuis, t.v.-spel. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Quizprogr. 13.40 Voordr. 14.00 School radio. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritieken 16.30 Latijns-Amerikaanse muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South East. 19.00 Kamermuz. 19.30 Hoorsp. 20.30 Operamuz. 21.00 Gesprekken 21.30 Cabaret. 22.00 Nws. en comm. 22 30 Zangrecital. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. 'en weerber. 23.06-23.36 Twee plano's. Engeland, BBC Light Programme 1500 i 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs Dale's dagboek. 16.45 Ultsl. races en dans muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. (Om 18.29 Weerber., nws. en volksmuz.) 18.40 sportber. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws en 1o rn. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en vragen- beantw. v. teenagers. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en vragenbeantw. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.30 Nws. en sportber. 22.40 Jazmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Ork.conc. 16.30 Italiaanse Ba- rokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Amus.muz. 19.00 Nws. 21.45 Nws. 22.10 Gevar. muz. 23.15 Intern. Ver. v. moderne muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 14.05 Recital. 16.43 Liederen. 17.15 Orgelrecltal. 18.30 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Festival v. Mon- tr°ux: Ork.conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.60 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Festival v. Vlaanderen: Kamermuz. 14.00 Gram. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lite rair progr. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Hedendaagse muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Middagconc. 14.03 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Film- muz. 16.30 Lichte muz. 17.10 Gram. 17.20 Vioolrecital. 17.50 Belgische muz. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.43 Gram. 21.00 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.55 Nws. StadsgehoorzaalTentoonstelling Jarig bestaan Van Berge Henegouwen. 2-5 en 7-11 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. mevr. P. Grondexon over verkenningen ih de kynologie. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. In de Morlaen: Weekeinde herv. zon dagschoolwerk. Opening 2.30 uur nam., ds. P. Lugtigheld 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Tien jaar „De Ratel' Optreden Ned. Marionettentheater met „Dappere Dodo". 3 uur nam.; 's avonds 8 uur „'1 Elisir d'Amore." Speeltuin Kortenaerstraat: Tulnkermis „Ons Eiland". 211 uur nam. St.-AntoniusclubhulsSRO-cabaret- avond. 8 uur nam. Stationsplein: Wandeling Ned. Chr. Reis- ver. door Staatsbossen te Noordwijk. 2 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Universele eredienst Soefi beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur voorm. In de Morlaen: Weekeinde herv. zon dagsschoolwerk. 3 uur nam. MAANDAG St.-Antoniusclubhuls: Voorlichting over het Horecabedrijf. 8.30 en 12 uur nam. Den Burcht: Voorlichtingsavond Gro ninger Kustvaart. 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland-En geland. Spr. Sir Sydney Roberts over „Johson en Boswell in het Engeland van de 18de eeuw". 8 uur nam. De Doelen: Ledenvergadering Leidse Amateurfotografenver. 8 uur nam. Prinses Margrietschool (Boshuizerkade) Leger des Hells. Gesprekavond „Jeugd en Evangelie" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie mr. A. L. Hustlnx „Tussen Indus en Ganges". 8 uur nam. Tearoom Van der Heijden: C.H.U. Be spreking gemeentebegroting 1961. 8 uur nam. DINSDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Leerdam en Gorkum. 8 uur voorm. Surlnamestraat: Eerste steenlegging Geref. Kerk. 4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A. Taevernier. Tot 1 okt.: werkd. 105 uur; 's zondags 15 uur; na 1 okt.: werkd. ir4 uur; 's zondags 14 uur. (Tot 17 oktober). Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling ..Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 'e zondags 15 uur nam. (tot 15 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). DE BIOSCOPEN Studio „Hiroshima, mon amour", 18 Jr Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Totale oorlog". 14 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Doctor In love". 18 Jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9T5 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „De grote ontsnapping". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.1b uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder- lagcyclus: „Het Bolshoi Ballet". 14 Jr. Trianon „Mag ik deze dans van U?" 18 Jr.-Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „The Hongkong affair". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don derdagcyclus: „'sNachts langs de trot toirs". Astra-theater, Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Pi kant verlof in Parijs, 14 Jaar. Maandag, dinsdag, woensdag, 8 uur: Hunde wollt ihr ewig leben, 18 Jr. Donderdag 2.30 en 8 uur: Het dagboek van Anne Frank, elke leeftijd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Anne get your gun, elke leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheia", Hooigracht 48, tel. 21060. Bij geen gehoor bi) uw hulsarts ol spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nur) weer wind a i h t a 5 SS Amsterdam geh. bew. n 8 18 12 i Den Helder geh. bew. ono 9 16 12 19 Ypenburg Vlissingen zw. bew. n 4 17 12 11 regen wnw 12 15 13 61 Eelde zw. bew. O 4 17 9 3 De Bilt motregen nnw 4 16 11 1 Twente regen ozo 6 16 11 3 Eindhoven motregen wnw 8 15 11 9 Z.-Limburg regen zw 10 13 10 40 Helsinki zw. bew. O 6 16 10 0 Stockholm geh. bew. O 6 15 14 0 Oslo geh. bew. ono 5 16 15 4 Kopenhagen half bew. ozo 5 17 14 1 Aberdeen zw. bew. nnw 4 12 8 7 Londen onbewolkt w 4 14 7 0 Brussel regen wzw 6 14 10 48 Luxemburg regen wzw 6 11 8 10 Parijs half bew. w G 15 8 5 Bordeaux mist windst. 16 7 6 Grenoble regenbui windst. J4 8 7 Nice half bew. w 5 23 12 0 Berlijn licht bew. zw 3 20 19 0 Frankfort motregen z 8 17 8 3 Mlinchen zw. bew. zw 2 15 7 0.1 Zürich zw. bew. zzw 2 14 6 4 Genève regen wzw 2 12 7 4 Locarno zw. bew. O 2 20 8 27 Wenen half bew. w 6 15 12 28 Innsbruck zw. bew. w 1 14 7 15 Belgrado onbewolkt ozo 3 23 14 3 Athene vi bewolkt ozo 2 28 16 0 Rome half bew. wzw 2 24 16 0 Ajacclo half bew. 3 22 16 2 Madrid onbewolkt no 2 25 11 0 Lissabon onbewolkt n 2 26 14 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2