Kroesjtsjef grijpt elke kans aan om (goedkope) propaganda te maken Weer wanordelijkheden met groep vluchtelingen WEERBERICHT Grootste diplomatieke bijeenkomstwelke de wereld ooit heeft gezienzei de Ier Boland Dertien Afrikaanse staten en Cyprus tot de V.N. toegelaten Watersnood in Italië: 46 doden Kroesjtsjef toegeeflijk voor familieleden in Oost-Europa mm~iw Nu iedereen TV! EDLY-RADIO SERVICE Door storm gat - 50 meter - in Ylissingse Boulevard geslagen (§ud Qïieuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 No. 30157 LEIDSCH DAGBLAD Directe ui E. A. E vac Disüoeck Hoofdredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal: f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro oo 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Algemene Vergadering in New York „In New York is thans de grootste diplomatieke bijeenkomst begon nen, welke de wereld ooit heeft gezien. Nooit waren zoveel staatslieden op één plaats bijeen", aldus de Ier Boland, de juist gekozen president van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, in zijn openingsrede. Deze woorden verklaren waarom voor deze bijeenkomst zo'n enorme belangstelling bestaat van de kant van de wereldpers, de diplomaten en zelfs van het publiek. Veler aandacht richt zich natuurlijk op Kroesjtsjef, die geen ogenblik verzuimde zijn kansen op publiciteit uit te buiten. Hoewel de plaats van de delegatie van Cuba ongeveer tweehonderd meter verwijderd is van die van de Sovjet-Unie, stond de Sovjetrussische premier, die vroeg gekomen was, van zijn zetel op teneinde Fidel Castro te omarmen. Terstond werden beiden omringd door een zwerm fotografen, die een geslaagd plaatje konden „schieten": Kroesjtsjef als boer op zijn zondags (waarmee niets ten nadele van de boeren gezegd wil zijn), gekleed in een blauw pak, in de armen van de baardige Cubaan in uniform zonder das Dissonant van de Rus Gromyko Hoezeer Kroesjtsjefs uitbundige be groeting van Castro een propaganda-ko- medie was, wordt duidelijk wanneer men bedenkt, dat de Russische premier drie uren tevoren een half uur met Castro had gesproken, toen hij hem, tot grote consternatie van de Newyorkse politie, had opgezocht in het kleine hotel in Harlem, waar de Cubaan zijn intrek heeft genomen. Toen gestemd moest worden om de president te kiezen, stuur de Kroesjtsjef niet een van zijn negen medewerkers, doch maakte zelf de tocht naar voren onder geamuseerd gelach van de vergadering. Nadat hij gestemd had, maakte hij op zijn terugreis nog eens het gebaar van de man, die een biljet in de bus gooit. Het was een pantomime zon der zin of humor, maar die alweer hila riteit verwekte. Enige clownerie is Kroesjtsjef stellig eigen, doch tevens probeert hij een pan tomime op te voeren van de eenvoudige afgevaardigde, die de delegatieleden niet als loopjongens gebruikt. Het gelukt hem stellig op die manier publiciteit te krij gen. Goedklinkende leuzen De Ier Boland belooft een bekwame voorzitter te worden. Hij werd bij eerste stemming gekozen met 46 stemmen. No- sek uit Tsjecho-Slowakije kreeg 25 stem men, de IJslander Thors 9. Boland hield daarop een idealistische rede. Kennelijk houdt deze man van goedklinkende leu zen. Hy hoopte dat dit „de assemblee van de mensheid" zou worden, „die hier de dageraad zou zien in een waarlijk in ternationaal patriottisme". De Peruviaan Belaunde, die bij deze gelegenheid aftrad als voorzitter, is een diplomaat die gaarne spreekt. Hij liet zich de laatste schone kans niet ongaan. Nog nimmer had hij zulk een groot -voor naam gehoor gehad. Zijn rede was een pleidooi voor de invloed van kleinere landen. Hij hoopte dat de grote mogend heden eventueel arbitrage van de As semblee zouden willen aanvaarden. Dit is vooral van belang voor de ontwape ningskwestie, die hij niet zozeer een technisch als wel een politiek probleem noemde. Deze eerste middag werden dertien Afrikaanse staten plus Cyprus toegelaten als nieuwe leden van de wereldorgani satie. De toelating van Mali is voorlopig uitgesteld daar in deze federatie onenig heid tussen Soedan en Senegal bestaat. De voormalige Belgische Kongo werd wel toegelaten, doch gezien de verwarde interne politieke situatie plaatste men alleen een naambordje bij de plaats van Kongo, doch afgevaardigden liet men voorlopig niet toe. Dit probleem werd af geschoven op de geloofsbrievencommissie. Vriendelijke woorden Nadat al deze netgeklede negers had den plaatsgenomen, begon de lange reeks van vriendelijke, maar meestal on belangrijke welkomstspeeches. De rede van Gromyko vormde enigszins een uit zondering. Natuurlijk was hij wel vrien delijk ten aanzien van de nieuwe leden, doch hij was beslist niet waarderend over de houding van vele andere V.N.- IETS MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, maar tijdelijk ook op klaringen. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige, later matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Iets minder koud. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 SEPTEMBER Zon op: 6.25 uur; onder: 18.39 uur. Maan op: 7.56 uur; onder: 19.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.01 uur en 16.21 uur. Laagwater te 12.13 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's leden. Hij verklaarde dat heel wat V.N.- leden zich ongelukkig voelden door de toelating van deze staten. Zij zochten thans, zo zei Gromyko, politiek kolonia lisme te vervangen door economisch ko lonialisme, dat een nieuwe vorm van on derdrukking betekende. Gromyko zong de enige dissonant in de grootscheepse ouverture van deze vijf tiende assemblee. Geinspireerd door de humane sfeer, die bij de opening heerste, zou men kunnen opmerken, dat de Rus sische partituur haar verdienste had: hierdoor kreeg de ouverture een heden daags realistischer karakter. Tot zover onze Amerikaanse correspon dent. De overstromingen in Italië, vijf dagen geleden begonnen en giste ren uitgebreid als gevolg van zware regenval, hebben tot dusver 46 doden geëist. Ook voor vandaag werd zware regenval voorspeld en de wateroverlast is in de kabinets vergadering van vandaag bespro ken. Sinds zaterdag zijn vele duizenden militairen, brandweerlieden, politiemen sen en vrijwilligers in de weer. Vele dor pen zijn door het water van de buiten wereld afgesneden. Smeltende sneeuw heeft grote hoeveelheden water van de Lichte dooi mogelijk Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend In New York wordt volgens berichten uit Britse bron verwacht dat Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Za ken vandaag informele besprekingen met Kroesjtsjef zou voeren. Indien daaruit blijkt, dat er hoop bestaat op een lichte dooi in de koude oorlog, zal Macmillan naar New York vliegen waar hij in dat geval zo goed als zeker Kroesjtsjef waar schijnlijk verscheidene malen zal ont moeten. Macmillan zal echter geen po ging doen voor het houden van een top- gesprek, omdat een tweede mislukking niet kan worden geriskeerd. Het Britse standpunt is dat een nieuw topgesprek grondig dient te worden voorbereid en alleen mag doorgaan indien er een mi nimum kans is dat er tenminste iets po sitiefs, hoe weinig ook, zal worden be reikt. Koningin Juliana en Prins Bern hard in het open rijtuig, waarmee zij gistermiddag een rondrit door Den Haag maakten. „Waarom zou ik?" Politic en betogers zijn ook gisteravond weer slaags geraakt voor het gebouw vên de Russische vertegenwoordiging te New York. De betogers die lid waren van groepen Hongaarse, Poolse en Oekraiense groepen vluchtelingen, stelden zich hevig teweer tegen de politie te paard. De politie slaagde berghellingen omlaag gestuurd en nog steeds stijgt het peil van de grote rivie ren. De schade aan de oogst is op vele plaatsen zeer ernstig. Over grote gebie den zijn de akkers overdekt met water en modder. De Via Aurelia, de hoofdweg van Rome naar de Rivièra, is op 100 km van Rome zondag door het water door broken en in de uitgestrekte modder vlakte, die ontstond, heeft men tot dusver dertien stoffelijke overschotten aangetroffen. Enkele auto's werden door het water van de weg af tot in zee mee gesleurd. De aankomst van de Koningin, Prins Bernhard en de oudste twee I Prinsessen bij de Ridderzaalwaar \de Troonrede werd uitgesproken. er tenslotte in de demonstranten te verspreiden. Twee Russische vrouwen, Mary Pitri en Antonina Kuc, slaagden er gisteren in tot Kroesjtsjef door te dringen toen hij het hoofdkwartier van zijn delegatie verliet en op weg was naar premier Fidel Castro in diens hotel in Harlem. Kroesjtsjef sprak enige tijd met hen in het Russisch, glimlachte en zei iets, dat de vrouwen zo gelukkig maakte, dat zij hem op de wang kusten. Mevr. Pitri vertelde later, dat Kroesj tsjef haar had beloofd, dat haar dochter uit de Sovjet-Unie naar Amerika mag overkomen. Mevr. Kuc, een Oekraiense, kreeg de toezegging dat haar man, zoon en dochter, die zij in 26 jaar niet heeft gezien, zich bij haar in de Verenigde Staten mogen voegen. Kroesjtsjef heeft eveneens de hereni ging van een 77-jarige vrouw uit Lithauen, Mary Valuskas, en haar twee in Amerika wonende dochters mogelijk gemaakt. Sophia en Helen, beiden thans getrouwd, vertrokken resp. 34 en 22 jaar geleden uit hun geboortedorp in de om geving van Kaunas. Gedurende de oorlog verloren zij het contact met haar moe der. Sophia schreef Kroesjtsjef tenslotte een persoonlijke brief, en gisteren kwam mevr. Valuskas op het vliegveld van New York aan. Kroesjtsjef heeft gisteravond in het gebouw van de Verenigde Naties in antwoord op de vraag van een journalist of hy zou trachten met president Eisen hower te spreken, geantwoord: „waarom zou ik?" De premier zei tot verslaggevers buiten de vergaderzaal van de Algemene Vergadering: „Hebt U inlichtingen vol gen. welke president Eisenhower om een dergelijk gesprek zou verzoeken?" In antwoord op de vraag hoe lang hij in New York zou blijven, antwoordde Kroesjtsjef, dat hy iedere vergadering Massale ziekte te Nij Beets (Fr.) Gevolg van snert of worst? (Speciale berichtgeving) Een groot aantal inwoners van het Friese dorp Nij Beets is thans ziek, vermoedelijk ten gevolge van het eten van erwtensoep met worst. Zaterdag is er in het dorp n.l. een z.g. snertactie gehouden ten bate van de plaatselijke sportvereniging. Het aantal slachtoffers is onge veer 200. Ook in het nabijgelegen Boombergum werd een gedeelte van de door een Graetz, Grundig, Telefunken, Saba, Schaub-Lorenz 43 cm. tegen de fantastische prijs v.a. f 495. 53 cm. v.af 695. Fabrieksnieuw, aflevering in gesloten verpakking. Volle garantie. VOOR BETERE SERVICE MORSSTRAAT 20 - LEIDEN TEL. 33975 zou bywonen. „Toen ik arbeider was, was ik gewoon elke dag te werken", zei hij. Toen voegde hij er met een glim lach aan toe: „Ik blijf maar twee weken na het einde van de zitting" (verwacht wordt, dat de Algemene; Vergadering haar zitting in de eerste helft van december zal beëindigen). Geen gevaarmaar kwetsbaarheid gebleken (Van onze Zeeuwse correspondent) De verzwaring van de Vlissingse Boulevard is vannacht door de beukende golven van de door de eerste najaarsstorm opgezweepte Westerschelde stuk geslagen. Het gat van ruim 50 meter lengte is over de breedte van de hele dijk weggeslagen. De aanblik van deze ravage wekt wel zeer sterk herinne ringen aan de rampdagen van 1953. Het gat is zo groot en diep. dat arbeiders die midden in de ravage staan te werken om de schade zoveel mogelijk te herstellen, kleine poppetjes lijken. Grote stukken asfalt zijn over de Boulevardmuur gesmeten. Gisteravond was door de storm van 's middags reeds een gat geslagen, maai de deskundigen van Rijkswaterstaat waren toen nog van mening, dat met zandzakken en stortsteen de nacht en het komende stormtij wel doorstaan zouden kunnen worden. Dit is echter r:t het geval geweest. De schade, die aan de nieuwe zeewering is toegebracht beslaat een dijkvak van zeker 150 meter en waarschijnlijk wel meer. Gevaar is er aan deze schade niet verbonden. De dijkverzwaring ligt tegen de eeuwenoude, metersdikke boulevard- muur en werd daar gelegd om de in de loop der tijden verzwakte boulevard muur te versterken. Vooral het zware beuken van de golven, die soms tien tallen meters over de Vlissingse boule- varu s.uegen moet door de Boulevard verbreding tegen gegaan worden. Door de schade van deze nacht is de kwetsbaarheid van de met asfalt beklede dijken nog eens onderstreept. Ook in kringen van Rijkswaterstaat zijn er voor- en tegenstanders van deze nieuwe methode van dijkbekleding. De tegenstanders zullen dit bewijs van zwakte van een door asfaltbeklede dijk wel gebruiken om hun motieven tot het verkrijgen van een andere dijkbekleding kracht bij te zetten. Het asfalt, dat in vloeibare vorm direct op het zand gego ten wordt breekt niet open door het geweld van buiten maar door overdruk binnen in de dijk. Het op en neer gaan van de zware golven doet ook een wisse lende druk in het dijklichaam ontstaan waardoor het asfalt van binnen uit openbreekt. Het is dan voor de golven maar een kleinigheid om de stukken asfalt en daarna het zand met tonnen tegelijk weg te spoelen. export-slagerij te Akkrum bereide erw tensoep verkocht en ook in dat dorp liggen thans veel mensen ziek in bed. De klachten zijn: pijn in de rug, moe heid en hoofdpijn. Hele gezinnen, zowel in Ny Beets als in Boornbergum zijn ziek. De eerste ziekteverschijnselen open baarden zich reeds zondag. In de loop van maandag kwam er nog een stroom van ziektegevallen bij. Het is gebeurd, dat arbeiders, die elders werkten, per auto van hun werk naar huis moesten worden gebracht. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het verband tussen de ziekte en het ge bruik van de snert en de worst. De keu ringsdienst constateerde dat de erwten soep praktisch bacteriënvrü was. De oorzaak van de massale ziekte zou dus eventueel in de worst gezocht moeten worden. Komplot op Cuba In de Cubaanse provincie Las Villas zijn 26 personen op beschuldiging van samenzwering door de militaire geheime dienst aangehouden. Naar verluidt hou den deze arrestaties verband met guerril la-activiteit in dat gebied. Gebouw ingestort in Cairo: 14 doden Veertien mensen zyn gisteravond in Cairo om het leven gekomen toen een gebouw van vier verdiepingen instortte. Negentien mensen werden gewond. Drie spionnen door Israëliërs gedood Een Israëlische legerwoordvoerder heeft vandaag meegedeeld, dat drie ver spieders gisteravond door een Israëli sche patrouille in de buurt van de Gaza- strook bij een treffen zjjn gedood. Uit een voorlopig onderzoek was gebleken, dat de verspieders het geleide waren van een speciaal voor „werk in Israël" opgeleide spion. Zij hadden documenten en instructies bij zich. Uit het Leidsch Dagblad van ee 21 September 1860: Den 17en werd te Bever- p wijk gevankelijk binnengebragt Jan Scheerman, schelpenvis- ee scher te Castricum, beschuldigd ee zich in den morgen van dien dag te hebben meester gemaakt j§ van eenige gestrande goederen E der equipage van het barkschip H Wilhelmina Frederika. Hij be- j| antwoordde het noodgeschrei der schepelingen en hunne bede om hulp, met hen te berooven van datgene, wat ze gemeend hadden met de boot te redden, H die, ongelukkig reeds met goede- ren beladen, omsloeg. Tever- E geefs riepen zij hem op geringen afstand toe, dat zij ook Hollan- ee ders waren, doch hij die zich =j niet ontzag zijne medemenschen eb E in zulk een jammerlijken staat te beroven, bekreunde er zich E natuurlijk niet om of zij zijne ee E landgenooten waren. De boos- j| ee doener zou echter niet on- E gestraft blijven. De ongelukkige schepelingen merkten op dat hij j| een kreupel paard had. en deze aanduiding bragt de bevoegde autoriteit op het spoor om den ee roover te ontdekken, dien zij E dan ook spoedig en nog in het ee bezit van eenige der gemiste E voorwerpen gevonden heeft. illllllllllllllllllllllllllllllllllillllUlillllillllllIllllllllllllllljllllT

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1