Uitbreiding overwegbeveiligingen Vijftien-jarenplan Rijkswegennet Fa. SASBURG - LEIDEN De miljoenendans van Verkeer en Waterstaat Streven naar grotere vrijheid op de internationale ivegen Opvoering omvang investeringen Voor gerepatrieerden eind '61 een definitieve huisvesting be Ambonezen gaan naar eigen ivoonwijken Tekort Landbouw-Egalisatiefonds bedraagt 295 miljoen gulden Bijna 123 miljoen gulden meer Winst P.T.T. bijna 100 miljoen Op begroting van Zuiderzeefonds 16.5 miljoen meer uitgetrokken Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 september 1960 Zesde blad no. 30157 (Speciale berichtgeving) Het aantal spoorweg-overwegen, dat volgend jaar zal worden beveiligd met latomatische halve overwegbomen zal per ultimo '61 vermoedelijk 177 bedragen; (driemaal zo veel als in '59), terwijl het aantal automatische knipperlichtinstal- lities tot ongeveer 300 zal toenemen. Dit blijkt uit de thans verschenen Memorie ran Toelichting op de begroting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Met betrekking tot het spoorwegverkeer wordt voorts gezegd, dat ter verbetering yjn de verbindingen met het westen met het noorden, oosten en zuiden van ons land in '61 wederom een aantal nieuwe elektrische en diesel-elektrische treinstel en in gebruik zal worden genomen. De moderne (automatische) beveiliging vol gens het NX-systeem zal op enkele stations in dienst worden gesteld, terwijl op Kn aantal baanvakken het automatische blokstelsel met lichtseinen zal worden aangebracht. Over de vergunningverlenging in jerste ronde voor ongeregelde binnen - scheepvaartvervoer, beurtvaart- en af haal- en besteldiensten wordt opge merkt, dat deze naar het zich laat sanzien in '61 haar beslag zal krijgen. Op het gebied van internationale «rvoersaangelegenheden blijft ons land streven naar een zo groot mogelijke vrijheid. In het bijzonder zal er naar gestreefd worden de betekenis van de Benelux op vervoersgebied te doen toe nemen. Aandacht voor zeehavens De positie van onze zeehavens vraagt voorts voortdurend aandacht. Het is voor ons land verder een levensbelang de vrije toegang tot het Europese achterland te hebben en deze niet ge frustreerd te zien door kunstmatig opgeworpen belemmeringen. Ook op het gebied van de internationale luchtvaartpolitiek dient 't streven onver minderd gericht te blijven op het be houden en uitbreiden van de landings rechten, welke onontbeerlijk zijn om de Nederlandse positie in het wereldlucht- «rvoer te kunnen handhaven en ver sterken, zo wordt verklaard. Met betrekking tot de zeescheepvaart vordt gezegd, dat de ontwikkeling van it aeevrachtenmarkt bij een van jaar tot jaar toenemend overzees vervoer een «bevredigend beeld vertoont als gevolg rui een door nieuwbouw aanhoudend teveel tonnage. Daarnaast blijft in be paalde landen toegepast^ vlagbevoor- rechting ter bevoordeling van de eigen scheepvaart bezorgdheid wekken. Een rcrleden jaar te Washington begonnen Informeel overleg tussen een aantal Westeuropese zeevarende landen en de kan mogelijk leiden tot een harmo nisatie van het scheepvaartbeleid der Atlantische maritieme mogendheden, zo meent de minister. Deltawerken Over de Delta-werken wordt opge merkt. dat deze zullen worden voortge- Rt in het tempo, dat vereist is om overeenkomstig het tijdschema de wer ken gereed te hebben. De werkzaam heden tot afsluiting van het Veersche Gat zullen in de loop van 1961 kunnen norden voltooid, terwijl in het voorjaar 1961 zal worden begonnen met de af- iammingswerken van de Grevelingen. De bedijking van het Zuider Sloe zal lorden ter hand genomen, terwijl het de bedoeling ligt met de bedijking vsn de Lauwerszee een aanvang te ma len. Voor verhoging van zeeweringen buiten het eigenlijke Deltagebied wordt een bedrag van f. 20 miljoen uitgetrok ken tegenover f. 12,5 miljoen in 1960. De kustverdediging op Texel en bij Den Helder blijft aandacht vragen, evenals het vastleggen van de onder- rese oever van de Westerschelde voor het Sloe. Bescherming voetgangers j Een wijziging van het Wegen verkeersreglement, waarin is vervat een betere regeling van de bescher ming van voetgangers op voetgan gers-oversteekplaatsen zal, naar mag worden verwacht, spoedig tot stand komen. Expansie der handelshavens Voor de noodzakelijke industriële expansie en de ontwikkeling van onze handelshavens Rotterdam en Am sterdam zal aan de verbetering van onze scheepvaartwegen grote aan dacht worden besteed. Voor de ha venontwikkeling aan de Rijnmond op en vóór de kust van Rozenburg (Euro poortplan), voor de bouw van nieuwe havenhoofden tot verbetering van de havenmond te IJmuiden en voor de verbetering van het Noordzeekanaal t DE MAXIMUMSNELHEID Een ontwerp tot wijziging van de a Wegenverkeerswet, die het mogelijk J zal maken bij ministeriële beschik- king op bepaalde wegen een maxi- mum snelheid in te voeren, is in een f vergevorderd stadium van voorbe- reiding. J Voorts wordt overwogen een al- f gemene maximum-snelheid op we- gen buiten bebouwde kommen in de stellen. worden voor 1961 zeer belangrijke be dragen uitgetrokken. Verbeteringen De werken ter verbetering van de vaarweg JulianakanaalMaas vragen voor 1961 een bedrag van ruim 26 mil joen. Vele andere werken (Rijnkanalisa tie. verbreding Amsterdam—Rijnkanaal, nieuwe verbinding tussen IJssel en Zwarte Water, Eemskanaal e.d.) worden in het vereiste tempo voortgezet. Ook voor de verruiming van het ka naal GentTerneuzen zullen in de eerstkomende jaren aanzienlijke bedra gen nodig zijn. Voorts worden nog be langrijke bijdragen verstrekt aan pro vincies en lagere publiekrechtelijke lichamen voor het onderhoud en uit voering van nieuwe werken. Opstandelingenkliek De pro-communistische Pathet Lao heeft besloten alle militaire activiteit in het door de regering-Soevanna Proema beheerste gebied te staken om de nieuwe koninklijke regering in Laos de gelegenheid te geven een politiek van nationale eendracht, vrede en neu traliteit uit te voeren en alle beschik bare krachten te verenigen om de „opstandelingenkliek" van Phoemi No- savan te vernietigen. Zoals bekend ls generaal Phoemi Nosavan, voormalig minister van Binnenlandse Zaken in de regering Phoema, tegen deze rege ring in verzet gekomen omdat hij haar te links vindt llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllji Blijvende zorg voor minder j draagkrachfigen H „Ondanks een uitgebreid systeem van arbeidsvoorzieningen en socia- le verzekeringen zullen er in onze =E samenleving steeds mensen zijn. die wegens diverse oorzaken niet in staat zyn om zich het nodige le- vensonderhoud te verschaffen. De jE voorbereidingen van de wettelijke regeling, welke de verlening van bijstand op een nieuwe basis zal EE stellen, zijn thans zover gevorderd, dat het interdepartementaal over- Ej leg en het raadplegen der advies- instanties kan worden aangevan- gen," aldus de minister van Maat- EE schappelijk Werk. ÏÏillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliÜ (Speciale berichtgeving) Teneinde de toenemende verkeersintensiteit tegemoet te treden en overbelasting van het wegennet zoveel mogelijk te voorkomen, wordt er naar gestreefd de omvang der investeringen in het Rijkswegennet geleidelijk op te voeren. Aldus wordt verklaard in de thans bij de Tweede Kamer ingediende Memorie van Toelichting op de begroting '61 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de naaste toekomst zal het dan ook nodig zijn een aantal nieuwe, belangrijke verbindingen in het Rijkswegennet op te nemen. Voor de komende 15 jaar wordt gedacht aan een Rijkswegenbouwprogram van rond 1200 km (gedurende de periode '45—'59 werd in totaal 503 km Rijksweg voltooid). Voorts wordt verklaard, dat met de werkzaamheden voor de bouw van de Coentunnel onder het Noordzeekanaal in 1961 een aanvang zal worden gemaakt. De Rijksweg Den HaagUtrecht—ArnhemDuitse grens, die einde dit jaar tot Zevenaar gereed zal komen, zal in '61 de Duitse grens be reiken, waardoor de eerste grensoverschrijdende autoweg in ons land tot stand zal zijn gekomen. Aan o.m. de volgende belangrijke ver keersaders zal in '61 worden voortge- werkt, c.q. worden begonnen: Velsertunnel-Haarlemmermeer omlei den doorgaand verkeer om Haarlem. Velsertunnel-Alkmaar (ontwikkeling Noord-Holland boven het Noordzee kanaal. Ridderkerk-Gorinchem-Zevenaar (ver binding Zuid-Westelijk Nederland met Rijksweg richting Roergebied). Doortrekking van de weg Zwijndrecht- IJsselmonde tot aan Rijksweg nr. 3 (Am sterdam-Rotterdam) met bouw van de brug bij van Brienenoord. Moerdijk-Oudenbosch-Roosendaal (ont wikkeling Westelijk Noord-Brabant en Zeeland). Rotterdam-Numansdorp (in aanslui ting aan de brug over het Haringvliet). Rotterdam-Vlaardingen (ontwikkeling gebied langs Nieuwe Waterweg). Rondweg om Amersfoort (opheffing hinderlijke traverse) Vianen-Gorinchen-Breda (voltooiing van aan de brug aansluitende wegvak- ken en van de omlegging Oosterhout. begin verbetering of aanleg van andere wegvakken). Hoevelaken-Zwolle (verbetering van de verkeersverbinding met de Noord oostelijke provinciën). lal voorkeur bejaardentehuizen a fnemen (Speciale berichtgeving) Minister mej. dr. M. A. M. Klompé is van mening, dat het in het algemeen Wn voorkeur verdient voor bejaarden allerlei aparte voorzieningen te treffen, »1 xal dit soms voor een minderheid der bejaarden nodig zijn. Belangrijker is, dat ^mene voorzieningen en instellingen ook gelden voor bejaarden, waarbij er dan 'oor moet worden gezorgd, dat deze mede afgestemd zijn op hun bijzondere be talten. Dit kan ertoe leiden, dat de voorkeur voor opneming in een bejaarden huis afneemt. Uitkeringen 1961: f. 22.120.000; 1960: f. 20.140.000. Het aantal contractpensions daalde van 1 Januari 1959 tot 1 juni 1960 van 376 tot 180 en het aantal daarin verblijvende ge zinnen van 3506 tot 1453. Minister Klompé hoopt de uiteinde lijke huisvesting der gezinnen, die vóór 1 januari 1959 in ons land zijn aangeko men, vóór het einde van volgend jaar tot een oplossing te brengen. Parkeermeters komen De indiening van een ontwerp tot i wijziging van de motorrijtuigenbe- a lastingwet kan in de aanvang van a het nieuwe parlementaire zittings- jaar worden verwacht. f Het invoeren van parkeermeters zal door deze wijziging mogelijk worden gemaakt. Gieten-Bareveld-Zuidbroek (industriële ontwikkeling Oostelijk Groningen). Almelo-weg nr. 34 bij Hardenberg (in dustriële ontwikkelingen van Noordoost Overijssel). Gedeelte Lemmer-Joure-Akkrum (ver betering van de verbinding met Fries land en Groningen). Arnhem-Dieren (IJsselweg, ter ont lasting van de overbelaste' bestaande route). Eindhoven-Venlo-grens (verbinding oos telijk Noord-Brabant-Roergebied) Maastricht-Wessem-Kelpen (nieuwe noord-zuid verbinding door Limburg ter vervanging van de overbelaste bestaan de route) met de in deze Weg gelegen brug over de Maas bij Wessem, en Verkeersplein Oudenrijn (kruisings vrijmaking van het kruispunt der wegen De totale lengte van de in uitvoering zijnde gedeelten dezer wegen bedraagt ca. 340 kilometer. Teneinde aan de te verwachten ver- keersbehoeften te kunnen voldoen, zal in de komende 15 jaar niet alleen moe ten worden getracht bovengenoemde wegen te voltooien, maar dienen tevens de hierna te noemen verkeersaders, reeds opgenomen in het Rijkswegenplan 1958 gereed te komen: Amsterdam-Rotterdam (noordelijke randweg van Rotterdam en de aanslui ting tussen Amsterdam en de Rijksweg Den Haag-Duitse grens; Amsterdam- Lelystad-Emmeloord met brug bij Zwol se Hoek (verbinding van Groningen- Friesland en Drenthe met het westen); Zijtak Lelystad-Kampen met brug bij Kampen over de IJssel; Utrecht-Hilver- sum (zuidelijk-Flevoland)Utrecht (Rembrandtkade) -Amersfoort (Rand weg) (nieuwe verbinding ter ontlasting van de reeds nu ontoereikende bestaan de verbinding langs De Bilt en door Soesterberg)Arnhem-Zwolle (als on derdeel van de grote noord-zuidverbin ding in het oosten des lands)Beek- Heerlen-grens (Aken). Tenslotte dienen ook de volgende verkeerswegen, nog niet op Rijkswegen plan voorkomend, in de komende 15 jaar te worden aangelegd: Zuidelijke Randweg van Amsterdam (ter vervanging van de z.g. Schiphol- weg)Rijksweg Amsterdam-Zaanstreek- weg 9 (bij Uitgeest); z.g. Beneluxweg (Den HaagVlaardingenNumansdorp Bergen op Zoom-grens)Zuidelijke Randweg van Rotterdam; z.g. Twenthe- route Hoevelaken-Apeldoorn-Deventer- Enschede); doortrekking van Rijksweg nr. 10 langs Steenwijk naar Groningen met een zijtak naar Assen; gedeelte Arnhem (weg 12) -Eindhoven/Helmond (van de noordzuidverbinding in het oosten des lands); De nieuwe Rijksweg Tilburg-Breda-Korteven) (ter vervan ging van de bestaande nu reeds tot aan de grens belaste wegen). Advertentie gezonde warmte de veredelde petroleum reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD Advertentie STIELTJESSTRAAT 10 DE WETSTRAAT 37 TELEFOON 25089 TELEFOON 21523 De omzetbelasting op boter verdwijnt De bij de Tweede Kamer ingediende begroting voor het dienstjaar 1961 van het Landbouw-Egalisatiefonds geeft een nadelig saldo te zien van 195 miljoen gulden. In de akkerbouwsector ls ervan uitge gaan, dat aan de telers van rogge, haver, gerst en gemengd gewas op de zgn. „lich te gronden" over de oogst 1961 wederom een toeslag betaald zal worden. De totale toeslag wordt op basis van het thans geldende systeem maximaal geraamd op (Speciale berichtgeving) Ondanks de toeneming der beschikbaar komende bedragen op de begroting '61 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zal ook in het nieuwe begrotings jaar niet alles wat wenselijk is kunnen worden aangevat en moeten op grond van financieel-economische overwegingen beperkingen worden aanvaard. Er wordt echter naar gestreefd, zo staat te lezen in de Memorie van Toe lichting, aan die voorzieningen voorrang te vex-lenen, waaraan de grootste behoef- Voor 1961 is op de begroting f. 122.7 miljoen meer geraamd dan voor '60, van welk bedrag f. 30.4 miljoen ten behoeve van de Gewone Dienst komt: Totaal voor Totaal voor 1960 1961 Gewone Dienst f. 386.530.300,— f. 416.983.000,— Hoger voor 1961 f. 30.452.200,— Buitengewone Dienst Totaal voor 1960 Totaal voor 1961 f. 433.732.500,— f. 526.041.000,— Wat de gewone dienst betreft, wordt (in globale cijfers) voor het ministerie zelf voor 1961 f. 4,9 miljoen geraamd (1960: f. 4,4 miljoen), voor verkeer- en vervoersdiensten f. 12 miljoen (f. 11 mil joen), voor zeescheepvaart f. 11,2 miljoen (f. 7,1 miljoen), voor burgerlijke lucht vaart f. 21,8 miljoen (f. 20.7 miljoen), en voor waterstaat f. 363 miljoen (f. 339,5 miljoen). 45 miljoen gulden. Voor de steun aan de suikerraffinaderijen ls weer een bedrag van 2 miljoen gulden opgenomen, dat bij beëindiging of vermindering zal kun nen worden verlaagd. Aan de telers van fabrieksaardappelen op de veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen bedrijven zal per ha. fabrieks aardappelen een toeslag worden ver strekt van een zodanige hoogte, dat deze de produktiekosten voor de gewassen- combinatie rogge, haver en fabrieks aardappelen gemiddeld dekt. De totale toeslag wordt geraamd op f. 15.000.000. Veehouderij en zuivel Aangenomen wordt dat ten behoeve van het marktordenend beleid voor de varkenshouderij voorlopig met een be drag van maximaal 10 miljoen gulden zal kunnen worden volstaan. Voor de toeslag op de melkprijs aan veehouders over het melkprijsjaar 1960- 1961 ls een bedrag van 230 miljoen gul den uitgetrokken. Bij de raming is reke ning gehouden met het voornemen van de regering om in de loop van het melk prijsjaar de boter vrij te stellen van om zetbelasting. De kosten uit hoofde van de garantie aan de Ned. Maatschappij voor de Wal visvaart worden begroot op f.3 miljoen. Tenslotte is onder de inkomsten een bedrag van 10 miljoen gulden opgeno men, dat in het Jaar 1961 vermoedelijk aan het saldo der egalisatieheffingen op geïmporteerde granen en derivaten daarvan kan worden onttrokken. Hoger voor 1961 f. 92.308.500, Gehele Dienst Totaal voor 1960 Totaal voor 1961 f. 820.263.300,— f. 943.024.000 Hoger voor 1961 f. 122.760.700,- Het leven buiten deze tehuizen laat ®?etwijfeld ruimer mogelijkheid om «el te hebben aan de maatschappelijke totwikkeling. Dit neemt niet weg, dat «iaardentehuizen een noodzakelijke «notie vervullen voor hen, die door om- tondigheden niet voor zichzelf kunnen tor?en. Minister Klompé hoopt spoedig kdere mededelingen te kunnen doen wpt de wetgeving betreffende het toe- acht op deze tehuizen. Geleidelijke overdracht Met betrekking tot de zorg voor gere- frrieerden wordt opgemerkt, dat het ministerie van Maatschappelijk Werk sa- ta met de in aanmerking komende lelijke en particuliere instellingen *n oriënterend onderzoek instelt om- «nt de aanpassing en met name de ^taljjke aanpassing van de gerepa- taerden. Minister Klompé acht dit een goede 'oorbereiding van de voorgenomen ge melijke overdracht van het bijzonder •^Schappelijk werk voor gerepatrieer- m aan de organen van het algemeen ■^Schappelijk werk. Subsidies 0p de begroting is voor de gerepa- ^terden met de volgende subsidie-be- rekening gehouden; Maatschappelijke en geestelijke ver ging '61: f. 1.580.000; '60: f. 1.915.000; Verzorging in contractpensions 1961 1.9.534.000; 1960; f.21.000.000; Ambonezenzorg Tot de belangrijke facetten van het Ambonezen-beleid in 1961 rekent minis ter Klompé: 1. voortgaande verbetering van de huisvesting; 2. hulpverlening bij de verhuizing, en 3. verder doortrekking van de zelf zorg. De verbetering van de huisvesting zal voornamelijk plaats hebben door verhui zing uit de woonoorden naar voor de Ambonezen bestemde woonwijken. Naar berekening kunnen eind 1961 ongeveer 1600 Ambonese gezinnen gehuisvest zijn in stenen woningen, hetgeen betekent, dat in dat jaar ongeveer 1275 gezinnen (ruim 1/3 van de groep) zal moeten ver huizen. Daarbij zal echter veel geduld en vooral veel persoonlijke voorlichting no dig zijn. In totaal is voor Ambonezenzorg f. 10.659.000 (v.j. f. 9.546.900) uitgetrok ken. Blijkens de begroting voor 1961 van het staatsbedrijf der P.T.T. laten de posterijen, de telegrafie, de telefonie en de postcheque- en girodienst voordelige saldi zien van resp. f. 2.241.000, f. 2.483.000, f. 60.902.000 en f. 5.037,000. Slechts één dienstonderdeel vertoont over 1961 een exploitatie-tekort n.l. de draadomroep (f. 6.327.000). Met inachtneming van de artikelen wegens overige lasten en baten en enige verplichte reserveringen bedraagt de winst f. 91.701.000. De toelichting zegt o.a. nog: In het algemeen kan worden gesteld, dat het verkeer in 1959 vrij belangrijk is gestegen. Opmerkelijk is hierbij, dat het verkeer met het buitenland een sterkere toeneming vertoonde dan dat in het binnenland. Bij de posterijen wordt voor het bin nenlandse postverkeer in de komende jaren een verdere stijging van ca 4% per jaar verwacht, terwijl de groei van het buitenlandse postverkeer nog iets groter zal zijn. De vraag naar telexaansluitingen, die in 1959 hoger was dan in enig ander jaar, neemt nog steeds sterk toe. Voor de jaren 1960 en 1961 moet rekening worden gehouden met een nog grotere vraag dan in 1959. Aangenomen kan worden, dat het buitenlandse telexver- keer zich in de komende jaren belangrijk zal uitbreiden. De vraag naar telefoonaansluitingen bereikte in de eerste maanden van 1960 weer nagenoeg hetzelfde niveau als in 1956 (het hoogste van na de oorlog). Het laat zich dan ook aanzien, dat bij voort zetting van de huidige gunstige con junctuur de vraag in 1960 en 1961 die van 1959 aanzienlijk zal overtreffen. De aanleg van nieuwe aansluitingen zal vermoedelijk niet in dezelfde mate kunnen toenemen, aangezien de uitbrei ding van de interlokale verkeersappara- tuur wegens de snelle groei van het in terlokale verkeer voorrang moet hebben boven de uitbreiding van de nummer capaciteit. Met een geringe verhoging van de wachtlijst moet daarom rekening worden gehouden. Het aantal draadomroepaansluitingen. dat nog steeds een dalend verloop ver toont, zal waarschijnlijk nog enkele ja ren een verdere teruggang te zien geven. Het aantal bijzondere draadomroepin stallaties blijft echter nog steeds een behoorlijke stijging vertonen. De vraag naar girorekeningen zal in de komende jaren vermoedelijk op onge veer 40.000 liggen. Het aantal handelin gen zal waarschijnlijk met ongeveer 9 stijgen. Bij de posterijen blijft de personeels- situatie, vooral in het westen, grote zorg baren. De investeringen bij het gehele bedrijf worden geraamd op 200 miljoen. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Sint Catharines (Ontario. Canada) A. O. Zijlstra te Wilnls te Amersfoort (vac. dr. A. A. Koolhaas) J. J. van der Krlft te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Ede (4de pred. pl.) H. Tien te Nijkerk. Beroepen te Eernewoude S. de Jong. kand. te Amsterdam te '6-Gra- venzande (vac. L. J. Boeijlnga) J. van der Klaauw te Krabbendijke te Muiden J. Koen te Zljldljk (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer W. van 't Spij ker te Drogeham voor Sneek T. Brlenen te Mussel. CHR. GEREF. GEMEENTEN SEMINARIUM NED. HERV. KERK gistermiddag zijn in het „Eijkman- huis" te Driebergen dr JM. de Jong en dr A.A. Koolhaas geïnstalleerd resp. als rector in conrector van het theo logisch seminarium der Ned Herv Kerk. NOORSE KAPEL IN EUROPOORT in Europoort, het nieuwe haven complex van Rotterdam, zal een Noorse kapel worden gebouwd, die zal res sorteren onder de Noorse zeemanskerk in Rotterdam. Konivg Olav-kapel zal de naam van het nieuwe kerkje zijn, genoemd naar de Noorse koning, die de bescherheer van de Noorse zeemanskerken is. In de Memorie van Toelichting op de begroting 1961 van het Zuiderzeefonds wordt een overzicht gegeven van de bedragen die voor 1961 geraamd worden voor de onderscheidene werken: Waterbouwkundige werken I960 N.-O. Polder O.-Flevoland Markerwaard Z.-Flevoland 1961 5,1 min 18,8 min 0,4 min 16,8 min 4,6 min 20,- min 0,7 min 17,9 min Ontginning en kolonisatie N.-O. Polder O.-Flevoland Z.-Flevoland Diversen 12,3 min 62.5 min 0,1 min 1,6 min 12,6 min 43,8 min -,- min 1,5 min f. 117,6 min f. 101,1 min In de Noordoostpolder bestaan de nog resterende werkzaamheden uit afron ding, verbetering en beheer van het ge maakte werk. Naast onderhoudswerk zullen verbeteringen aan land- en water wegen worden uitgevoerd, terwijl ter reinen en beplantingen zullen worden afgewerkt. De nog te stichten gebouwen zullen worden voltooid. De polderdijk van Oostelijk Flevoland zal worden afgewerkt, terwijl de water bouwkundige werken binnen deze pol der voornamelijk bestaande uit het graven van watergangen met bijbeho rende kunstwerken en de aanleg van wegen zullen worden voortgezet. Aan genomen wordt dat een oppervlakte van 4.000 ha zal worden ontgonnen, afge stemd op het aantal arbeidskrachten, waarover naar verwachting voor dit doel zal kunnen worden beschikt. In verband met de uitgifte in 1961 zal op een opper vlakte van 750 ha grondverbetering worden toegepast. Met de opbouw van de dorpen Dronten, Swifterbant en Bid dinghuizen en met de stichting van ge bouwen voor uitgifte en tijdelijke exploi tatie van ontgonnen gronden zal worden voortgegaan. De bedijking van Zuidelijk Flevoland, met name de dijk langs het Oostvaar- ilersdlep, waarover de belangrijke ver keersweg AmsterdamLelystadNoor den des lands zal worden aangelegd, r worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17