Beperking activiteiten in meeste sectoren noodzakelijk geacht (Nieuwe rem afbetaling Naoorlogse geboorteplek bepalend voor woningbeleicl naaste toekomst Bouwprogramma 1961 Toeneming bouw in vrije sector Voorlopig nog geen premies voor duurste categorieën premiebouw shmc Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 september 1960 Vierde blad no. 30157 Overspanning markt kon voorkomen worden (Speciale berichtgeving) In vrijwel het gehele land zal volgend jaar een min of meer krachtige beperking van de bouwactiviteiten in de meeste sectoren noodzakelijk zijn. Dit blijkt uit het thans bij de Tweede Kamer der Staten Generaal, ingediende bouwprogramma 1961. Daar de kapitaalmarkt zich verleden jaar snel heeft verruimd, zo wordt gereleveerd, nam in de loop van '59 de vraag naar bouwwerken steeds sterker toe. In de tweede helft van dat jaar was de totale be hoefte dan ook al tot ver boven het peil van de mogelijkheden tot realisatie opgelopen. Door toepassing van een straf reguleringsbeleid kon overspanning van de markt echter voorkomen worden. Van mei dit jaar af werd verder voor de nijverheidsbouw een zekere temporise ring toegepast, daar over de eerste maanden van dit jaar in het bijzon der de bouw voor de nijverheid geleidelijk een zó groot gedeelte van de beschikbare bouwcapaciteit ging opeisen, dat zonder enige matiging de bouw voor andere doeleinden te zeer in het gedrang zou zijn ge komen. De woningbouw in de vrije sector nam sterk toe, doch met het oog op het te voeren subsidie- en huurbeleid kon be zwaarlijk aan deze bouw een beperking worden opgelegd. Teneinde de subsidie verlening vooral ten goede te doen ko men aan de goedkopere woningen, moest de beperking worden gevonden in de ca tegorieën van de duurdere premiewonin gen. De opgevoerde bedragen vertonen over de jaren '59. '60 en '61 dan ook slechts geringe verschillen: 1959 verwerkt f.3238 miljoen. 1960 raming f.3190 miljoen, 1961 te verwerken volgens bouwprogramma f.3400 miljoen. De sector van de weg- en waterbouw kundige werken staat er door de in het algemeen gunstige arbeidsvoorziening en de snel voortschrijdende mechanisatie vrij goed voor. Een stijging van het te verwerken bedrag, vergeleken met het bouwprogramma '60, van rond f. 100 mil joen tot rond f.700 miljoen is dan ook opgenomen in het bouwprogramma '61. (De produktie zal dit jaar echter wel tot f. 700 miljoen stijgen) Weliswaar berust de uitvoering van dit soort werken overwegend bij gespecia liseerde bedrijven, die hun arbeidskrach ten voornamelijk uit een eveneens ge specialiseerde groep vaklieden en uit de algemene arbeidsreserve betrekken, maar aan beperking zal toch niet worden ont komen by die werken, waarvoor mede een beroep moet worden gedaan op vak arbeiders, die ook in de gebouwensector nodig zyn. Lager kostenpeil wordt verwacht In de gebouwensector is de bouwcapa citeit voor '61 rond 2,5% hoger geraamd dan de produktie in '59. Daarby is o.m. aangenomen dat: 1. het gemiddelde kostenpeil van de produktie in '61 circa 1% lager is dan in 1959; 2. de groei van het arbeidspotentieel in het bouwbedrijf in '60 en '61 procen tueel gelijk is aan de groei van de to tale beroepsbevolkinng; 3. de produktiviteit onder invloed van de toenemende mechanisatie en ra tionalisatie in '60 en '61 met 1% toe neemt, en 4. de materiaalvoorziening, eventueel door het treffen van maatregelen, aan de bouwproduktie geen rem zal aanleggen. Het bouwprogramma is voorts geba seerd op het als normaal aan te merken gemiddeld aantal produktieve uren over een reeks van jaren. 15.000 woningen in de vrije sector Voor de woningbouw is in het bouw programma '61 naar bekend uitge gaan van 80.000 in aanbouw te nemen woningen. Daarbij wordt aangenomen, dat 15.000 woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd. Van 65.000 met Rijkssteun te bouwen woningen zal de helft worden gesubsidieerd op voet van de woningwet en de andere helft als pre miewoningen (nagenoeg geheel in de zgn. a-sectoren van de premieregeling). Met betrekking tot het voor boerderijen gereserveerde volume ad f45 miljoen laat het zich aanzien, dat niet aan alle wensen op het gebied van de boerderij- bouw zal kunnen worden' voldaan Op enige afremming zal dus wel gerekend moeten worden. Voor bedrijfsgebouwen voor de nijver heid moest zoals reeds hierboven aan gestipt in '60 tot een zekere tempori sering van de uitgifte van goedkeuringen worden overgegaan. Het wordt dan ook niet verantwoord geacht voor volgend jaar een groter bedrag op te voeren dan f.400 miljoen. Indien echter zou blijken, dat in '61 in de totale bouwcapaciteit voor gebouwen enige ruimte zou ont staan, dan ligt het in de bedoeling, zo wordt verklaard ,deze ruimte voor zo ver nodig en mogelijk in de eerste plaats aan te wenden ten behoeve van nijverheidsbouw. Daar de vraag naar bouwwerken in de sector van handel en verkeer groot is, zal een sterke beperking moeten worden toegepast. Voor '61 wordt slechts f.220 miljoen geraamd ('60: eveneens f.220 miljoen). Het produktievolume voor gezond heidszorg en hygiëne wordt daarentegen verhoogd van f. 95 miljoen tot f. 115 mil joen. Rekening is hierbij gehouden met de grote urgentie van de bouw van en kele ziekenhuiscomplexen en de noodza kelijke bouw van verschillende acade mische ziekenhuizen. Verwacht wordt voorts, dat een bedrag van f.30 miljoen voldoende zal zijn om te voorzien in de behoeften aan kerkge bouwen voor de verschillende gezindten. Voor scholen was voor '60 f.260 mil joen in het bouwprogramma opgenomen. Aan de bouw in deze sector zal volgend jaar enige uitbreiding gegeven kunnen worden daar het uitgetrokken bedrag verhoogd is tot f.275 miljoen. Deze uit breiding geschiedt ten behoeve van het voortgezet onderwijs. De ruimte voor de bouw voor het lager- en kleuteronderwijs is gehandhaafd op het niveau van '60. Voor land- en tuinbouwscholen en voor internaten en seminaria is resp. f6 mil joen en f.4 miljoen opgenomen. Voor overheidsgebouwen tenslotte, be stemd voor de Rijksoverheid, is het pro duktievolume van f. 55 miljoen afgestemd op het bedrag, dat in de ontwerp-begro- ting voor '60 was uitgetrokken. Het vo lume voor de lagere publiekrechtelijke lichamen wordt voldoende geacht om in essentiële behoeften te voorzien. De bouwprogramma's voor 1960 en 1961 (In miljoenen guldens) Nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van Bouwprogramma Verwerkt in gebouwen 1961 1960 1959 Woningen 1370 1350 1417 Boerderijen 45 35 59 Overige agrarische gebouwen 25 25 32 Bedrijfsgebouwen nijverheid 400 370 357 Bedrijfsgebouwen handel/verkeer 220 220 192 Gebouwen gezondheidszorg 115 95 88 Kerken 30 30 22 Scholen 275 260 232 Overige bijzondere gebouwen 45 45 48 Overheidsgebouwen 55 55 46 Totaal nieuwbouw gebouwen 2580 2485 2494* Buitengewoon onderhoud/verbouw 120 115 138 Totaal gebouwen 2700 2600 2632 Weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken 700 590 606 Totaal generaal 3400 3190 3238 Het verschil in de telling is het gevolg van afrondingen. In dit staatje is geen rekening gehouden met werken ten laste van de gewone dienst van de begroting van publiekrechtelijke lichamen, met werken aan gebouwen, waarvoor geen gemeentelijke bouwvergunningen nodig zijn en met werken van f. 2.000.en lager. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp heeft een nieuwe rem gezet op de verkoop op afbetaling. De wijzigingsbeschikking, die gisteren in de Staatscourant is versche nen en vandaag in werking treedt, houdt een verhoging in van de verplichte eerste minimumbetaling bij het sluiten van een afbetalingsovereenkomst, de z.g. kassastorting dus. Bovendien wordt opnieuw de maxi mumduur geregeld, die bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten in acht moet worden genomen. Ten aanzien van afbetalingscontrac ten, waarbij de totale koopprijs van de daarin vermelde goederen ten hoogste f. 150.bedraagt, gelden de in de be schikking gestelde verplichtingen met betrekking tot de kassastorting en de duur van het contract niet. Deze kun nen derhalve zelfstandig door de winke lier worden vastgesteld. Wel dienen t.a.v. deze transacties ook de admini stratieve voorschriften, die op alle afbe talingstransacties van toepassing zijn, te worden in acht genomen. Een personenauto (met uitzondering van die, welke voor de verhuur is be stemd) zal bfj de aankooop voor min stens 35 moeten worden betaald. De rest mag in maximaaal 24 maanden wor den afbetaald. Een „aanbetaling" van 25% en het restant binnen 18 maaden is o.m. ver plicht voor motoren en bromfietsen. Voor normale radio's, televisietoestel len, grammofoons, bandrecorders .accor deons, koelkasten, haarden, kachels, elektrische fornuizen, warmwaterappa raten, wasmachines, centrifuges en ry- wielen is een kassastorting van 20 ver plicht. Over het resterende gedeelte mag men wettelijk 18 maanden doen. Van de koopsom van stofzuigers, naai machines, meubelen, woningtextiel, bed den, matrassen en alle soorten vloer bedekking moet onmiddellijk 15 procent worden voldaan. Voor het overige geld heeft men achttien maanden de tijd. Bij het huishoudtextiel en heren-.dames- of kinderkleding moet ook 15 ineens worden betaald, maar by deze goederen mag de overeenkomst niet langer dan een jaar duren Vragen over ontsnapte psychopaten Het Tweede-Kamerlid de heer Van den Heuvel <KVP> heeft aan de minis ter van Justitie schriftelijk gevraagd: 1. Is het juist, dat het aantal geeste lijk gestoorden, dat uit inrichtingen voor psychopaten is ontsnapt en buiten de noodzakelijke controle op vrye voe ten is, 70 bedraagt? 2. Onderschrijft de bewindsman de mening, dat het sub 1 genoemde aan tal niet uitzonderlijk hoog is in ver gelijking met „momentopnamen" in de afgelopen jaren? 3 Wil de bewindsman nadere inlich tingen geven omtrent de mogelijkheid tot een dergelijke omvangrijke ont snapping? 4. Welke maatregelen denkt de re gering te nemen om in de toekomst ontsnapping van geestelijk gestoorden uit inrichtingen voor psychopaten te gen te gaan? Volgend jaar weer 80.000 woningen Advertentie Denk aan Uw lijn Wat kunnen dure pillen baten wanneer U suiker niet wilt laten geniet toch van het zoete leven gebruik volop Sukristo 7 Doosjes van 150 tabl a f.115. 500 tabl. f. 2 95. 1000 tabl. a f. 5.50: na vuldoosjes 100 tabl. f. 0.70 bij apothekers en drogisten. N.V. N. TEN HERKEU HILVER6UM Rond 80.000 woningen zullen naar het oordeel van de regering, zo blijkt uit de thans verschenen memorie van toelichting op de ont- werp-begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid voor 1961. volgend jaar moeten worden gebouwd. Dit (magische) aantal zal in de nabije toekomst ook niet kunnen worden verminderd. Een bijzonder probleem bij de woningbouw vormt het feit, dat over enkele jaren rekening moet worden gehouden met een grotere behoefte aan woningen voor jonge gezinnen. Deze groeiende behoefte zal ontstaan wanneer het grote aantal in '46 en '47 geboren land genoten tot gezinsvorming zal overgaan. Bovendien zal er aandacht moeten worden besteed aan de vervanging van slechte woningen Het tempo hierbij moet worden opgevoerd. Voor nieuwe woningen in de lagere huurklasse zal moeten worden voortgegaan, zo wordt verklaard, met financiering en subsië- ring op voet van de woningwet en met het verlenen van premies en jaarlijkse bijdragen voor de particuliere bouw. Aangenomen, dat 15.000 woningen in de vrije sector tot stand zullen komen, is overheidssteun nodig voor niet min der dan 65.000 woningen. Het beleid zal er op gericht zijn dit aantal te realise ren in de goedkopere sector. Er zijn, zo blijkt verder uit de memorie van toe- lichtine, bij het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid echter zó veel premieaanvraeen voor de goed koopste soort premie woningen inge diend, dat vele daarvan pas, na gerui me tijd" kunnen worden ingewilligd. Dit geldt zowel voor huurwoningen als voor eigen-woningen Binnendringen Gezien het feit, dat de „vrije sector als het ware binnendringt in de sector van de premiewonim?en". is het verde digbaar, zo wordt verklaard, met in achtneming van het zeer grote aantal premieaanvragen in de (goedkoopste) a-sector, de premie-aanvragen in de b- en e-sectoren (d« duurste categorieën) in het algemeen vooralsnog nfet M Ie willigen. Het aantal premiewoningen meent de regering te moeten bepalen op de helft van het aantal van 65.000 te subsidiëren woninaen. Het aantal woningwetwonin gen zal daardoor een vermindering on dergaan ten opzichte van 1960 Omdat dientengevolge bepaalde gemeenten zouden kunnen achterblijven bij de bouw van woningen in de goedkopere klasse, zullen 5.000 van de 32.500 premie, woningen door woningbouwcorporaties tot stand worden gebracht met een ze kere garantie van de overheid voor de te sluiten geldleningen Van het aantal van 32.500 woningwet woningen zijn 2.000 woningen speciaal bestemd voor de bevordering van de in dustriële ontwikkeling in 'de daartoe aangewezen kernen van de probleem gebieden. Ook in 1961 zullen voor 5.000 woningen uit het woningwetcontingent te bouwen volgens aangewezen efficiënte plannen, de bijdragen met gemiddeld f. 2 per week worden verhoogd. /oorschotten Voor ruim 32.000 woningwetwoningen zullen rijksvoorschotten moeten worden toegezegd. Deze verplichtingen beteke nen een bedrag van f. 585.676.000! Voor de uitbetaling volgend jaar van grond- en bouw voorschotten is dan ook een bedrag van niet minder dan f 670 miljoen geraamd, waarvan f. 10 miljoen voor achterstallig onderhoud en verbe tering van woongerief van vóór 1945 tot stand gekomen woningwetwoningen. Het bedrag aan rijkssubsidies voor de wo ningbouw, uit te keren in 1961. wordt geraamd op f 298,2 miljoen. Daarvan is bestemd voor woningwetwoningen f. 147 miljoen, voor premiewoningen f 125 miljoen en voor op andere wijze dan met premie gesubsidieerde particu liere woningen f. 27,2 miljoen. Van dit laatste bedrag is f. 26 miljoen bestemd voor een uitkering ineens voor rond 7200 PW-woningen. Het maximum van d^ verplichtingen die in 1961 voor de premiebouw zullen worden aangegaan, is gesteld op f. 100 miljoen. ook die op het gebied van de recreatie mede betrokken worden in de in vloedssfeer van grote buitenlandse be volkingscentra. Daarnaast kondigen zich onder invloed van de motorisering nieuwe tendenties aan. onder meer op het gebied van het buiten wonen door stedelijke bevolkingsgroepen, die uit het oogpunt van ruimtelijke ordening grote aandacht zullen eisen. De budgettaire mogelijkheden, zo wordt opgemerkt in de memorie van toelichting, maken ook dit jaar een ge leidelijk inhalen van de achterstand in de doelmatige huisvesting van het over heidsapparaat mogelijk. Het bouw- en aankoopprogramma van de rijksgebouwen dienst vertoont echter een daling van f. 20 miljoen ten I opzichte van 1960 en sluit thans op circa f 350 miljoen. Een bedrag van rond f. 130 miljoen zal. aldus de bewindsman van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, de eerst- komende jaren moeten worden gereali seerd voor het ministerie van Onderwijs, I Kunsten en Wetenschappen. Tenslotte wordt verklaard, dat het in het voornemen ligt de raad voor de Woningbouw op te heffen en zijn taak I over te dragen aan de voorlopige Raad I voor de Volkshuisvesting. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE V OVER DE Is Uw viervoeter welkom? Wafwaf! zegt Bello. Hij wil óók graag mee op visite. Begrijpelijk, die „brave kerel" laat het baasje of vrouwtje niet graag in de steek. En U hèm niet. Nochtans: vóór U ergens op bezoek gaat met Uw trouwe makker éérst even informeren of U hem mee kunt brengen. Misschien komt U bij een heel precieze huisvrouw die, met een hond op bezoek, de schrik krijgt voor haar kleed en meubeltjes. Of voor haar poes, die bij het zien van een hond metéén in de gordijnen klautertDus? Eerst even informeren. Dat is hoffelijk en attent. Weet U wat ook zo hoffelijk en attent is? Gladstone sigaretten presen teren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F I.- Verhoging van subsidies Kleiner ambtenarenkorps voor Ministerie Maatschappelijk Werk Er komen méér maatschappelijk werksters (Speciale berichtgeving) Het ministerie van Maatschappelijk Werk zal volgend jaar zo blykt uit de thans verschenen Memorie van Toelichting op de begroting voor dit Departement méér maatschappelijk werksters onder haar hoede hebben, doch minder ambtenaren. Voorts zullen bepaalde subsidies een verhoging ondergaan. (Advertentie} Zuiver Uw bloed met Kruschen - en Tsrdrfj! so de oorzaak i van Uw Rhenmatische Pijn! Kruschen maakt U al gauw een heel I ander mens, vrij van stramheid en pijn 1 en weer tot alles in staat. Dat doen I Kruschen's vijf minerale zouten, die 1 de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdrij ven langs natuurlijke weg. Beliep de gewone dienst voor '60 een bedrag van f. 127.775.700. voor '61 wordt ruim 71/2 miljoen méér begroot, n.l. f. 135.378.000 (in het begrotingscijfer voor '60 was f. 7.046.000 begrepen wegens overdracht van de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers door het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan het ministerie van Maatschappelijk Werk). Verhoogd zullen worden de uitgaven voor: Investeringssubsidies voor de ontwik- kelings- en probleemgebieden; subsidies wegens de salarisverhogin gen van maatschappelijk werksters, gezinsverzorgsters en ander functio narissen van het particulier initia tief; diverse rijksbijstandsregelingen; uitkeringen krachtens de wet buiten gewoon pensioen. Een spectaculaire verlaging van de uitgaven trad daarentegen in door de aflopende repatriëring uit Indonesië, waardoor o m. de kosten voor contract pensions met rond f. 11,5 miljoen daal den. Zal de totale personeelssterkte van het ministerie ingekrompen worden tot 886 man (begin dit jaar bedroeg het nog 1083 man en 30 juni j.l 992 man), het korps maatschappelijk werksters wordt uitgebreid met 100 vrouwen. De inkrim ping van het ambten aren-leger is mo gelijk geworden door de afnemende om vang van de gerepatrieerdenzorg en re organisatie van het werk in de gezins oorden en internaten voor onmaat- schappelijkheidsbestrijding. Ontwikkelings- en probleemgebieden Wat de structurele veranderingen be treft van bepaalde gebieden en het daar Ruimtelijke ordening Verschillende verschijnselen van de laatste tijd hebben de behoefte aan een samenhangende regeringspolitiek op het gebied van de nationale ruimtelijke ordening nog meer dan tevoren doen uitkomen. Zo blijkt de toeneming van de bevolking zich sneller te voltrekken dan in vroegere studies werd verwacht, zo staat te lezen in de memorie van toe lichting. Voorts wordt het steeds duide lijker hoeseer beperkte ruimtelijke mo gelijkheden in Nederland. 6pedaai TOPORGAAN VOOR CIVIELE VERDEDIGING (Van onze Haagse redactie) Op korte termijn is de instelling te verwachten van een bureau voor de coördinatie van de civiele verdediging. Hiertoe zou een aantal hoge functiona rissen van defensie overgeplaatst wor den naar het Departement van Alge mene Zaken. Het nieuw in te stellen coördinatie bureau gaat de civiele verdediging overkoepelen, die onder een aantal Departementen ressorteert. Onder de civiele defensie vallen o.m. voedselvoor ziening, verkeer, waterstaatwerken, be langrijke industrieën en het burgerlijk bestuur, m.a.w. die instellingen, die in oorlogstijd volledig in functie moeten bfijiven. Oorlog zonder doden Generaal-majoor Marshal Stubbs, commandant van de geneeskundige dienst van het Amerikaanse leger, heeft dezer dagen in Washington verklaard, dat chemische strijdmiddelen het karak ter van de oorlog kunnen veranderen Ei- zijn namelijk strydmiddelen, die by hun slachtoffers geestesstoornissen, verlammingsverschijnselen of tijdelijke bewusteloosheid veroorzaken. „Thans schijnt er dus een wapen te kunnen wor den vervaardigd, dat een vijand niet doodt en hem toch overwint", aldus Stubbs Niet alleen hebben chemische strijd middelen die mogelijkheid, ook bepaalde bacteriologische strijdmiddelen kunnen vrywel dezelfde invloeden veroorzaken, bijvoorbeeld een ernstige, doch niet dode lijke ziekte die alle wil tot weerstand ver nietigt. De generaal zei te hopen, dat de eigen schappen van de nieuwe strijdmiddelen toegepast zullen worden als er ooit nog een oorlog zou uitbreken. Het zou dan een oorlog kunnen zyn zonder doden en zonder uitgestrekte verwoestingen. Men wordt gewoon bewusteloos. Als men by kennis komt is men in bezet gebied. Stubbs had geen antwoord op de vraag wat verkieslijker is: een oorlog waarin men kan sneuvelen, of een aan het eind waarvan men gevangene is van zijn vijand. Taak minister Klompé De minister van Maatschap pelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, ziet het als een taak van haar departement, om bij t uitstek bedacht te zijn op si- tuaties waar mensen, groepen of l zelfs gehele streken, maatschap pelijk gezien, achter zouden blij- ven bij de snelle ontwikkeling van de samenleving als geheel. Zij zal het bestaan of ontstaan van dergelijke situaties in het kader van het Rijksbeleid blij- ven signaleren en waar mogelijk en noodzakelijk haar eigen be- 1 leid daarop richten. De drie hoofdterreinen daar- van zijn: de financiële bijstand, het individueel maatschappelijk werk en het maatschappelijk 1 opbouwwerk, terwijl het sociaal 1 onderzoek en de sociale plan ning dit beleid in belangrijke 1 mate ondersteunen. Het stimu- 1 leren van de zelfwerkzaamheid 1 en van de eigen activiteit van 1 de betrokkenen acht de minis ter hierbij een der belangrijkste 1 elementen. te voeren maatschappelijk beleid, zal meer dan voorheen rekening gehouden worden met het feit, dat de provinciale besturen zich dichter bij de problemen bevinden en daardoor beter in staat zyn een eigen verantwoordelijkheid te ne men en te dragen. Uiteraard blijft de Rijksoverheid verantwoordelijk vc»or het te voeren structureel beleid op nationaal niveau, zo verklaart minister mej. dr. M. A. M. Klompé in de Memorie van Toe lichting. Voor afronding van het beleid in de oude ontwikkelingsgebieden wordt voor de periode '60—'63 een bedrag van f 7 miljoen ter beschikking gesteld ('60: f. 2.5 en '61, '62 en '63: f. 1.5 miljoen), De helft is bestemd voor subsidiering van zwembaden en sportvelden. De overige f. 3,5 miljoen bestemd voor subsidiëring van de aangewezen inves teringsprojecten op maatschappelijk, cultureel en hygiënisch terrein wor den over diverse provincies verdeeld. Voor d* z.g. „probleemgebieden" wordt f. 13 miljoen ter beschikking eesteld. t.w. f. 2,5 miljoen voor 60 en f. 3.5 miljoen voor '61, '62 en '63 welke b"dra"en ever. eens voor de helft zijn bestemd voor subsidiëring van sportvelden en zwem baden. De minister verwacht overigens dat ook n& 1963 nog gelden op de begro ting dienen te worden uitgetrokken voor de probleemgebieden. Per jaar zal voorts f. 2,5 miljoen Ier beschikking worden gesteld van het ge meentefonds ten benoeve van o.m. in vesteringssubsidies door (vaak in moei lijke financiële i isitie verkerende» ge meenten in de probleem, en <mtwikke- Mn7S2ebi°den. Mej. dr. Klompé is tenslotte van oor deel, dat deze uitgangspunten de pro vinciale besturen en Rijksoverheid in staat zullen stellen een structureel be leid t« voeren vanuit een visie op lan gere termijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13