„STEMMINGSBEELD" UIT DE RIDDERZAAL Stromende regen kon enthousiasme tijdens traditionele rijtoer niet doven Manifestatie Nederlandse muziek Totaal verregende Prinsjesavond Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 september 1960 Derde blad no. 30157 Vorstelijk paar verblijd met fraaie tuin doch ook zij gunden het publiek een on belemmerd uitzicht op hun vriendelijk lachende gelaten. Warm ingepakt door de behulpzame en zorgende handen van de verpleeg sters wachtten tientallen patiënten van het ziekenhuis Zuidwal op wat voor hen het hoogtepunt van Prinsjesdag is ge worden: het bezoek van Koningin, Prins en Prinsessen. Zelfs de regen vermocht de blijdschap op de gezichten van grote en kleine bedlegerigen niet weg te wis sen. Zes premières in concertzaal te Haarlem (Speciale berichtgeving) Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Genootschap van Nederlands® componisten heeft het N.-H. Philharmonisch Orkest gisteravond in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem een bijzonder concert gegeven dat niet minder dan zes eerste uitvoeringen van werken van Nederlandse componisten behelsde. Dr. Kortenhorst weer Kamervoorzitter Aanbieding Rijksbegroting 1961 (Van onze parlementaire redaoteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag dr. L. G. Kortenhorst (KVP) weer geko zen als voorzitter. Van de 122 uitgebrach te stemmen werden er 79 op zijn naam uitgebracht. De PvdA-fractie bleek na de gebeurtenissen die uitliepen op de kabinetscrisis in 1958, nog steeds geen vertrouwen te stellen in de onpartijdig heid van dr. Kortenhorst, want er wer den 41 blanco stemmen uitgebracht. Mevr. mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (VVD) werd weer gekozen als eerste plaatsvervangend voorzitter. Zij kreeg 71 van de 120 uitgebrachte stemmen. Op de heer J. Bnmmer (PvdA) werden 49 stemmen uitgebracht. Vanwege de beschuldigingen aan het adres van dr. Kortenhorst blijkt de KVP nog steeds geen lid van de PvdA als eer ste plaatsvervangende voorzitter te wen sen. Met 91 van de 120 uitgebrachte stemmen werd mr. A. B. Roosjen (AR.) gekozen als tweede plaatsvervangende voorzitter Uit het bekende koffertje met de gou den letters „derde dinsdag in september" heeft minister Zijlstra (Financiën» gis termiddag de Rijksbegroting voor 1961 opgediept ter aanbieding aan de voor zitter. Hij maakte erop attent, dat de stijging van de uitgaven vooral ten doel heeft de groei van onze economie te be vorderen. maar dat de stijging van de uitgaven toch achterblijft bij dc stijging van het nationale inkomen. ,,In het al gemeen zal een behoedzaam beleid nood zakelijk zijn voor het behoud van het economisch evenwicht," aldus onder streepte hij nog eens zijn woorden in de miljoenennota Hij was verheugd mede deling te kunnen doen van voorstellen tot verlichting van de zware belasting druk. hun rekening en de Caritas-pool samen methet Prins Bernhard Fonds de „Ana grammen" van Guillaume Landré. Verder stonden op het programma de „Deri ..zioni" voor strijkorkest van Ro bert Heppener, het concert voor blaasin strumenten van Oscar van Hemel en „Nostalgies", vier liederen op teksten van de Franse dichter Henri J. M. Levet, van Rudolf Escher. Er was voor dit concert niet alleen grote belangstelling uit alle kringen van het Nederlandse muziekleven, maar ook van de zijde van de autoriteiten. Staats secretaris Scholten was vertegenwoor digd door mr. J. Hulsker. Het lid van Ged. Staten van Noord- Holland de heer W. IVfensink hield in zijn kwaliteit van voorzitter van het N.-H. Philharmonisch Orkest een toe spraak waarin hij zei dat orkest en over heid door dit gedurfde concert wilden tonen hoezeer men actief belangstellend meeleeft met de pogingen van de huidige generatie van componisten om hun eigentijdse muzikale uitdrukkingsvorm te vinden. Het publiek heeft de zes werken blij kens een geestdriftig applaus goed kun nen waarderen en met name het met George van Renesse als solist uitgevoer de piano-concert van Lex van Delden en de door Lode de Vos gezongen liederen van Rudolf Escher. De voorzitter van het Genootschap van Componisten, de heer Guillaume Landré, heeft dan ook na afloop aan di rigent Henri Arends, die het initiatief tot deze manifestatie had genomen, en het orkest dank gebracht voor de moei te die zij zich hebben getroost. Na het concert werd in de met kaars licht verlichte Ridderzaal van het Haar lems stadhuis een receptie gehouden. Uitbundig Des te uitbundiger ook ontving men de vriendelijke en blijde lach, waarmee Koningin en Prins allen, die langs de route stonder. groetten. In het bijzonder wuifde het Ko ninklijk Paar naar het gezelschap, dat zich had opgesteld op en naast het bor des van het oude stadhuis. Hier ston den burgemeester Kolfschoten van Den Haag, met een van zijn dochters, als mede enige wethouders en burgemeesters van Noordhollandse en Groningse ge meenten. De vier Prinsessen, in het volgende rijtuig, hadden met jeugdig realisme hun paraplu's opgestoken om zich tenminste enigszins tegen de regen te beschermen, HAGENAAR ONTDEKT NIEUW SOORT SCHEEPSSCHROEF Het toeval hielp hem (Van onze Haagse redactie) De 65-jarige heer W. J. van Vossen uit Den Haag, oud-leraar aan de Am- bacntsschool aan De La Reyweg, heeft octrooi aangevraagd op een nieuw soort scheepsschroef, die het rendement van scheepsschroeven aanzienlijk kan ver hogen. Voor vinding tonen giete rijen voor scheepsschroeven in ons land grote belangstelling. De nieuwe vorm voor een scheeps schroef heeft de neer Van Vossen 23 jaar geleden bij toeval ontdekt, toen hij met een door hem zelf gemaakte boot een proeftochtje maakte op de Vliet. Voor dit vaartuigje had hij een twee- bladige schroef gemaakt met een dia meter van 50 cm., die plotseling veel meer rendement opleverde dan hij had berekend en het water achter het hip als het ware in een cilindervorm op kruide. Bij een gewone schroef heeft het opgestuwde water een conische vorm. Dit feit wekte in hoge mate de nieuws gierigheid van de heer Van Vossen. Hü zette zijn scheepje weer op de helling en ontdekte, dat de stand van één blad verschoven was. Het zat achter het an dere blad en had daardoor de werking van een boor ir het water gekregen. Deze ontdekking bracht de heer Van ossen ertoe om met allerlei schroef bladen, die hij in een spiraalvorm op de schroefas aanbracht, te experimenteren. Het resultaat biet. hetzelfde. De spoed van een schroefwervel bleek groter te zijn dan de spoed van het blad. Het in axiale richting opstellen van de bladen leverde meer rendement op dan een op stelling van de bladen in radiale (plat vlak) richting. Hij noemt zijn uitvin ding een turbi-.eschroef. (Van onze Haagse correspondent) „Ik vind de tuin werkelijk prachtig", zei Koningin Julian gistermid dag in het Huis ten Bosch, nadat ze even tevoren van het bordes was teruggekeerd. Ze had daar, in gezelschap van Prins Bernhard, het geschenk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van het 12J^ jarig huwelijksfeest in 1949 in ogenschouw genomen: de aanleg van het park rond het Huis ten Bosch. Elf jaar geleden was daartoe naast de overhandiging van andere geschenken het initiatief genomen, gisteren vond de (sym bolische) overhandiging plaats door een comité onder voorzitterschap van mr. K. P. van der Mandele, met de heer G. van Weele als secreta ris en F. W. W. baron v. Tuyll van Serooskerke als penningmeester. Op het bordes gaf jhr. E. C. A. de Jonge, onder wiens leiding de restauratie van de tuin had plaatsgevonden, een toelichting. Calèches bleven open Koningin en Prins toonden zich bij zonder verheugd met dit geschenk. Bij de aanleg was rekening gehouden met de wensen van Hare Majesteit, zoals zij later tijdens een kort, ongedwongen en niet in het protocol voorkomend onder houd met een aantal aanwezige journa listen meedeelde. De Koningin had de tuin zoveel mogelijk zijn eigen karakter willen laten behouden - dat wil zeggen dat veel beplanting vrijelijk kan groeien. De ontwerper van het restauratieplan was prof. dr. ir. J. Th. P. Bijhouwer, die echter wegens een verblijf in het buiten land niet bij de overdracht aanwezig kon zijn. Na de maaltijd, die volgde op de opening van de Staten Generaal, had den Koningin en Prins het comité in de groene salon van het Huis ten Bosch ontvangen - daarna begaf het gezel schap zich naar het bordes. Na de over dracht maakte het Koninklijk Paar zich snel gereed voor de rijtoer, die tien mi nuten later dan was voorzien een aan vang nam. Medelijden Het regende al, toen het Koninklijk Paar en de vier Prinsessen op het bor des verschenen. Desondanks gaf het Ko- Onvergetelijk De enkele minuten, dat de stoet stil hield, vlak voor de bedden om gelegen heid te geven een door de patiënten ge maakt mozaiëk aan te bieden en enkele kinderen om hun bloemen te overhandi gen, zal wel heel lang in het geheugen bewaard blijven. De Koningin lachte en wuifde vriendelijk en Prins Bernhard Drie waren in opdracht van het N.-H. Philharmonisch Orkest geschreven, waar bij financiële steun werd genoten van anderen. Zo bood het Prins Bernhard Fonds de „Intrada Festiva" van de 25- jarige Otto Ketting aan, namen de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken het piano-concert van Lex van Delden voor ninklijk Gezin de voorkeur aan de open calèches en - ofschoon het allengs har der begon te regenen - die zijn open ge bleven tot de terugkomst in Huis ten Bosch toe. Dat was om omstreeks half vijf, nadat de stoet om vijf voor vier was vertrokken. Om kwart over vier naderde de stoet het oude stadhuis aan de Groenmarkt. Er viel nu een fikse regenbui, maar er was onder het reikhalzende publiek geen mens die hiervoor op de vlucht sloeg. Het luiden van de stadhuistorenklok klonk even vrolijk alsof de zon scheen. De Prinsessen Beatrix en Irene verlaten Huis ten Bosch voor de rijtoer door Den Haag richtte zich met een brede glimlach spe ciaal naar de bovenverdieping, waar achter de ramen patiënten, doktoren en verpleegsters zich verdrongen. Toen werden de portieren gesloten en de ongeduldig trappelende paarden zet ten zich weer i:i beweging. In water gevallen „Paling moet zwemmen, maar niet in de regen. En zeker geen gerookte pa lingzal de palingventer misschien gedacht hebben, die gisteravond als laatste der kleine neringdoenden in de Spuistraat in Den Haag zijn handel in pakte. Wat hem betreft is de avond van Prinsjesdag 1960 lelijk in het water ge vallen. De exploitanten op de Haagse kermis denken er ongetwijfeld net zo over. Van de gezelligheid, die andere ja ren deze bijzondere avond pleegt te ken- Het geluid vermengde zich weldra met het gejuich en het applaus van de me nigte, toen het rijtuig met Koningin Ju liana en Prins Bernhard in zicht kwam. Maar daar bovenuit klonken vele me delijdende ach's en oh's, toen men zag dat het Koninklijk Paar zelfs door geen paraplu beschermd werd tegen het neerstromende hemelwater. vang nam merken, is gisteravond in de straten van de Haagse binnenstad weinig te bespeu ren geweest. Het asfalt glom van de re genHet Haagse publiek was thuis gebleven. Slechts enkele jeugdige opti misten doolden in het begin van de avond met verlepte feestmutsen door de natte steenwoestijn, maar ook voor hen was het plezier er al gauw af. De weinige drukte, die er nog was con centreerde zich tussen negen uur en half tien op het Plein, waar de traditionele taptoe gegeven werd door de Koninklijke PTT-Harmonie en de drumband. De vier Prinsessen in een rijtuig voor het Huis ten Bosch, waar de rondrit door Den Haag een aan-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11