rl VAN RIJKSBEGROTING 1961 MOET TEGENDRUK UITGAAN In de muist SAMENVATTEND Belastingverlaging is van grote waarde Overwinning voor Westen SCHILDER ZELF MEI LOONGESPREK VOORTGEZET WEERBERICHT L.D.-Hutspotrit „uitverkocht" Het NEVEDA breiboek is uit! ikvit Bolletje/' (Due/ êföe teirws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 No. 30156 LEIDSCH mDAGBLAD Directeure. a a rau Disuoecs DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte SmgeJ LelaeD «055 Hoofdredacteur J Brouwer f7.50 per Kwartaal; f 255 per maand; f059 per week Telefoon Directie en Administratie: 26041; Redactie: 21607 DERDE dinsdag in september. Inge volge aloude nationale traditie de bekendmaking van het regerings beleid voor het komende parlementaire zittingsjaar door ons Staatshoofd in de vorm van een Troonrede, begeleid door een overzicht van derzelver financiële consequenties, algmeen bekend onder de populaire naam „Miljoenennota". U vindt ze beide elders in dit Blad vermeld; de eerste in extenso, de tweede in enigszins verkorte weergave en voor zien van een commentaar door een be voegde en terzake wei-geïnformeerde medewerker. Het is aan steller dezes voorbehouden in het bijzonder aandacht te schenken aan de inhoud van de Troonrede, zoals deze hedenmiddag met het gebruikelijke ceremonieel in de historische Ridder- zal door Koningin Juliana is uitgespro ken. En waarvan de allereerste alinea karakteristiek mag worden genoemd voor het tijdvak waarin en de omstan digheden waaronder, niet alleen het Nederlandse volk, maar alle naties ter wereld leven: „De spanningen in de in ternationale verhoudingen zijn in het jongste verleden toegenomen. Niet alleen op politiek, maar ook op militair en economisch terrein, wordt in toenemende mate de kracht van de vrije wereld op de proef gesteld". Zo is de situatie inder daad. De wereld van vandaag staat nu eenmaal bovenal in het teken van de strijd tussen de belangrijkste grootmach ten, die van het zogenaamde „socials- me", vertegenwoordigd door de commu nistische Sovjet-Unie en haar satellieten enerzijds en de „kapitalistische" landen onder aanvoering van de Verenigde Staten van Amerika anderzijds. Maar in diepste wezen gaat het daarbij om de volmaakt onoverbrugbare wereldbeschou welijke tegenstelling tussen de ontken ning door het communisme van de per soonlijke waarde van elk individu voor de gemeenschap aan de ene, en om de erkenning van het bezit en de ont plooiing van de persoonlijke vrijheid en de vrije persoonlijkheid door de volken van de vrije wereld aan de andere kant. NAAR ons gevoelen drukt dit inzicht in meerdere mate dan ooit voorheen het geval was en terecht zijn stempel op de inhoud dezer Troonrede, welke in veel vagere termen dan ge meenlijk, directieven geeft voor het komende nationale beleid. Men kan in verscheiden opzicht zelfs spreken van gemeenplaatsen, al zijn er ongetwijfeld ook enkele positieve punten. Tot de laatste mogen wij de opmerkingen rekenen met betrekking tot onze land bouwpolitiek in het kader van de Europese integratie en ten aanzien van de Nederlandse rol bij de verlening van internatioale vervoersdiensten. DE belangrijkste clausule is, naar veler oordeel, zonder twijfel die, waarin met ingang van 1 juli 1961 een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting in uitzicht wordt gesteld, uiteraard onder het voorbehoud, dat een verscherping der conjunctuur zulks niet onmogelijk maakt. Omtrent de omvang dezer verlaging worden overigens gener lei perspectieven geopend. Wie verwacht mocht hebben, dat de Troonrede enig meerder inzicht zou geven ten aanzien van het regerings beleid met betrekking tot Nieuw-Guinea op grond of naar aanleiding van recente uitlatingen van onze minister-president over internationalisatie van dit pro bleem, zal er tevergeefs naar zoeken. Wij neigen tot de veronderstelling, dat het tijdsverloop tussen het tijdstip, waarop deze uitlatingen werden gedaan en het moment, waarop deze Troonrede werd opgesteld waarschijnlijk is de volgorde juist andersom te kort is geweest om de redactie in kabinetsverband ge zien, ingrijpend te wijzigen. Bovendien kunnen wij ons niet aan de indruk ont trekken, dat de minister-president op de bewuste persconferentie met uitsluitend buitenlandse journalisten, mogelijk wel uiting heeft gegven aan hetgeen in in tern ministerieel beraad ter sprake is gebracht, maar wat nog geenszins als vaststaand regeringsbeleid kon worden aangemerkt. Er is per saldo een aanmer kelijk niveauverschil tussen een Troon rede en een „cocktail-party", ook al dient een officiële woordvoerder van de regering het gewicht van de laatstge noemde bijeenkomst niet te onder schatten. UIT hetzelfde „tijdsgebrek" valt waarschijnlijk ook te verklaren de ontstentenis van enige aanduiding ten aanzien van de toekomstige gang van zaken met betrekking tot de voet balpool. Erkennende dat deze kwestie geen aanleiding mag zijn tot een kabi netscrisis, blijft deze aangelegenheid niettemin een zaak, welke brede lagen van ons volk in hevige beroering brengt en houdt. Op staatsrechtelijk-bestuurlijk gebied trekt voorts de aandacht de wel zeer summiere aankondiging, dat „voorstellen zullen worden gedaan tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied". Er is vrijwel geen enkele gemeente, die in de afgelopen jaren niet heeft geklaagd over het gebrek aan zelfstandigheid en haar volkomen onderworpenheid aan de rijks voorschriften, welke haar elk beginsel van autonomie ontnamen. Het is verheugend, dat in dit opzicht nu een kentering ten goede in het voor uitzicht wordt gesteld, maar de mate waarin, blijft vooralsnog problematisch. RESUMEREND moeten wij stellen, dat deze Troonrede de erkenning in houdt van de afhankelijkheid van onze nationale positie van de interna tionale verhoudingen en ontwikkelingen. Maar die anderzijds geen indrukwekkend beeld geeft van de beleidslijnen, welke een kleine natie kunnen stimuleren tot een zelf- en doelbewust streven naar een status, die haar een eervolle plaats doet innemen in de rij van de volken, voor wie vrijheid en zelfstandigheid het hoogste ideaal vormen. Mijnramp in Japan: 67 mijnwerkers door water ingesloten Sinds gisterochtend zijn 67 mijn werkers in een schacht van een Uit de miljoenennota, die van middag door de minister van Fi nancien bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt dat de regering het met het oog op de conjunctuur, zoals deze met name tot uiting komt in de spanning op de ar beidsmarkt, noodzakelijk acht, van de ontwerp-rijksbegroting 1961 een conjuncturele tegendruk te doen uitgaan. Het jaar 1961 zal moeilijk zijn voor het handhaven van het evenwicht in onze econo mie. Een te sterke opvoering van de bestedingen zal niet nalaten haar weerslag te hebben op prijs- en kostenpeil en tenslotte op de betalingsbalans en de deviezen reserves. Het beleid is er voorts op ge richt een ontwikkeling van de uit gaven te bevorderen, waarbij deze minder stijgen dan het nationale inkomen. Het Kabinet heeft bij de voorbereiding van de begroting voor 1961 de uitgaven die samen hangen met de Rijkstaken en de uitvoering van de urgent geachte plannen ook op wat langere ter mijn bezien, n.l. over een periode 1961 tot en met 1963. Voor de onvermijdelijke verhogingen van uitgaven zal in de komende jaren vooral compensatie gezocht moe ten worden in de sfeer van de overdrachtsuitgaven, die het ka rakter dragen van prijssubsidies. In de begroting 1961 zijn de agra rische- en huursubsidies tezamen met rond f 170 miljoen vermin derd. De regering hecht grote waar de aan de verlaging van de belasting druk, met name in de sfeer van de directe belas tingen. Zij is bij het uitzetten van het beleid voor de periode 1961- 1963 tot de conclusie gekomen, dat naast een veruiming van het gemeentelijk belastinggebied waar voor ten minste f 100 miljoen per jaar moet worden gereserveerd en een verlies aan belastingopbrengst van f 65 miljoen dat voortvloeit uit de wetsvoorstellen betreffende de algemene belastingherziening reeds eerder ingediendeen ver laging van de belastingdruk met rond f 500 miljoen op jaarbasis mogelijk is. De regering is van oordeel dat aan de verlaging van Economische situatie blijft gespannen „De algemene conclusie kan j luiden dat de economische si- tuatie ges-pannen blijft. In ster kere mate nog dan voor 1960 zal ten aanzien van de toeneming van de bestedingen voorzichtig- heid moeten worden betracht. Een te sterke opvoering van de binnenlandse bestedingen zal niet nalaten haar weerslag te 1 hebben op prijs- en kostenpeil en tenslotte ook op de betalings- balans en de deviezenreserves. Behoedzaamheid bij de vergro- ting van uitgaven, zowel in de overheidssfeer als in de particu- liere sector, zal een herhaling van de bestedingsbeperking kunnen voorkomen". De minister van Financiën, J J. ZIJLSTRA de belastingdruk in de sfeer van de directe belastingen, waarbij zij in het bijzonder het oog heeft op de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting, een hogere prio riteit moet worden toegekend dan aan een geheel vervallen van de tijdelijke belastingvoorzieningen aan het einde van dit jaar. Deze omstandigheid heeft er toe geleid dat tegelijk met de begroting drie fiscale wetsontwerpen bij de Tweede Kamer zijn ingediend waarin de regering haar voorkeur voor de verlaging van de in komsten en de loonbelasting heeft neergelegd. De regering is van plan deze verlaging op 1 juli 1961 te doen ingaan, tenzij een verdere verscherping van de con junctuur uitstel noodzakelijk maakt. De begroting in haar geheel ver toont een uitgaventotaal van f 9.662 miljoen, waarvan f 7.765 miljoen aan lopende uitgaven (met inbegrip van het nadelig sal do van het landbouw-egalisatie- fonds ad f 297 miljoen) en f 1.897 miljoen aan kapitaalsuitgaven. De middelen worden geraamd op f 9.468 miljoen, zodat voor de ge hele dienst een tekort zal ont staan van f 194 miljoen. Houdt men rekening met een aantal ad ditionele posten, die zowel ten laste als ten gunste van de be groting komen, dan ontstaat er een nadelig saldo van f 539 mil joen. Door het luiden van een bel heeft Prins Bernhard gisteren in Utrecht een nieuw kantoorgebouw van een steenkolenmaatschappij geopend. (Van onze Amerikaanse correspondent) De nood-assemblee is geëindigd in een eclatante overwinning voor het Westen, voor Hammarskjöld en voor het Afro-Aziatische blok: met zeventig stemmen voor en elf onthoudingen (de communisten èn Frankrijk en Zuid-Afrika) is de Afro-Aziatische resolutie aange nomen. Deze resolutie maakt voort zetting mogelijk van de V.N.-poli- tiek, zoals die tot dusverre in Kongo is gevolgd. Bovendien is ge volg gegeven aan het verzoek van de secretaris-generaal om een groot fonds op te zetten als steun voor Kongo en, wat zeer belangrijk is: er is uitdrukkelijk bepaald, dat geen staat, zolang de Verenigde Naties militaire steun aan Kongo verlenen, eenzijdig soldaten en wapenen naar Kongo mag zenden. Slot pog. 2 Gisteravond in Den Haag Bedrijfsleven vraagt enige dagen uitstel In het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid te Den Haag is gister mijn te Hosloe, op het Japanse eiland Kioesjoe, van de buiten wereld afgesneden, doordat water van een rivier de mijn is binnenge stroomd. Ongeveer 140 arbeiders die wisten te ontkomen, trachten hun collega's te redden; men vreest dat dit niet zal gelukken. avond het overleg tussen regering en bedrijfsleven voortgezet over lonen en prijzen en alles wat daar mede verband houdt. Zoals gemeld was dit loongesprek reeds vorige week donderdag begonnen. De conferentie van gisteravond duurde van half negen tot tien voor half elf. Toen het gezelschap van ongeveer 35 personen, onder wie drie ministers en een staatssecretaris, weer naar buiten kwam, weigerde het de wachtende pers enige inlichtingen te verschaffen. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deel de later mede, dat de regering haar standpunt nog eens heeft uiteengezet. Van de andere kant van de conferentie tafel werd toen medegedeeld, dat men zich sinds donderdag had beraden over wat de regering toen had laten weten, maar dat men door gebrek aan tijd nog geen standpunt had kunnen bepalen. De regering werd verzocht nog wat geduld te beoefenen en toe te staan, dat in de Stichting van de Arbeid op korte termijn nader beraad wordt gehouden. Dit ver zoek werd toegestaan en de Stichting van de Arbeid zal vrijdagmiddag a.s. bijeenkomen. Slot pa± De Gouden Koets hedenmiddag op de Kneuterdijk op weg naar de Rid derzaal, waar de Koningin de Troonrede hield. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEES1 SIKKENS-TJALLEMA PR0DUK1 ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk regen, Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 september Zon op: 6.24 uur: onder 18.42 uur. Maan op: 6.45 uur; onder: 19.03 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.49 uur, laagwater te 11.40 en 23.58 uur. Door de overweldigende be langstelling hebben wij thans reeds het gestelde maximum van tweehonderd deelnemers aan de Hutspotrit van het Leidsch Dagblad (8 oktober) be reikt en zien wij ons genood zaakt de inschrijving daarvoor met onmiddellijke ingang te sluiten. Wellicht betekent dit bericht nog voor een aantal automobi listen een teleurstellingmaar wegens verschillende oorzaken is een uitbreiding van het ge stelde maximum helaas abso luut onmogelijk. Men gelieve derhalve deze me dedeling geheel letterlijk op te vatten: DE L.D.-PUZZELRIT IS TOTAAL UITVERKOCHT. Advertentie meer dan 100 patronen w.o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuw een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's de échte eieröeschuit Uit het Leidsch Dagblad van 20 September 1860: H Op het Koninklijk Kabi- E s net van Schilderijen te 's-Gra- venhage is teruggekomen de be- 5 roemde schilderij van Rem- brandt, de anatomische les, wel- 2 ke door den heer Leroy te Brus- .el geheel is verdoekt. Op het Raadhuis der geboorteplaats (Leiden) van Rembrandt is E meer dan één treffend blijk te vinden, dat de kunst om schil- derijen te verdoeken of schil- derstukker te restaureren, in E 5 het midden der negentiende eeuw niet slechts in den vreem- de maar ook door inboorlingen H met uitstekende bekwaamheid w ïrdt uitgeoefend. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiliinTf1

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1