Plannen en hun financiering voor een periode van drie jaren Bijna 40 miljoen meer aan waterstaatswerken Onderwijs en cultuur: bijna 300 miljoen meer KINDERC0ATS Kabinet besliste over volgorde I Resp. 5 en 106 miljoen voor de Coentunnel en het Deltaplan Margriet is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van déze tijd..' elke woensdag jongensmarkt Mogelijkheden en beperkingen voor de scheepvaart in toekomst Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 20 september 1960 Vierde blad no. 30156 Streven bevordering evenwichtig beleid Wanneer alle redelijke plannen in een zo snel mogelijk tempo worden uitgevoerd, zou waardevermindering van de gulden (inflatie) het onvermijdelijke gevolg zijn. Daarom heeft het Kabinet bij het opstellen van de Rijksbegroting voor 1961 afgewogen wat voorrang moet hebben en in welke volgorde (prioriteiten) allerlei plannen moeten worden uitgevoerd. Uitgaande van het bedrag aan financiële middelen dat het Kabinet tot zijn normale aftreden in de periode 1961 1963 meent te kunnen besteden, is een aantal beslissingen voor deze periode genomen. Deze beslissingen betreffen de verlaging van de belastingen, de defensie-uitgaven, de cultuurtechnische werken, de bijdragen aan Nieuw-Guinea, de investeringen ten behoeve van het Hoger Onderwijs en enkele uitgaven op het gebied van het regionale ontwikkelingsbeleid. In het kader van de onderhavige prioriteitenbepaling is voor 1961 een bepaalde beleidslijn vastgesteld, die daarna in de begrotingsposten van de afzonderlijke departementen is geconcretiseerd. Het defensieplafond is voor de periode ontwikkelingsbeleid is gerekend op resp 19611963 gesteld op 1850 miljoen gul den per jaar, verhoogd met de gevolgen van de salaris- en pensioenmaatregelen 1960, voor 1961 geraamd op ongeveer 63 miljoen. Rekening houdende met de nog komende aanvullende verhoging voor 1960 als gevolg van de salaris- en pen- sioenverhogende maatregelen in dit jaar, betekent het nieuwe plafond een verho ging van ongeveer 200 miljoen gulden. De militaire kasuitgaven worden voor de periode 19611963 beperkt tot 5500 miljoen, verhoogd met het boven het ba sisplafond toe te stane bedrag voor sala ris- en pensioenmaabregelen na 1959 ten bedrage, van ongeveer 63 miljoen per Jaar. Voor 1961 wordt uit dien hoofde re kening gehouden met 1188 miljoen (voor 1960 1710 miljoen), voor 1962 en 1963 wordt dit resp. 1913 en 1988 miljoen. Cultuurtechnisch Voor cultuurtechnische werken zal in de periode 1961-1963 per jaar onveran derd 118 miljoen beschikbaar worden gesteld. De bijdrage aan de geldmiddelen van Nieuw-Guinea is voor bovengenoem de periode vastgesteld op resp. 94, 104 en 114 miljoen per jaar (geringe verho ging). De investeringen ten behoeve van het Hoger Onderwijs zijn vastgesteld op resp. 135, 150 en 150 miljoen (eveneens een betrekkelijk kleine verhoging). Voor uitgaven op het gebied van het regionale De middelen v. hel Rijk bedrogencaömfljard DIT IS 9MILJARDGULDEN... Men zou ca.2Q6Jaar elke seconde één gul- ui i kunnen geven Men zou85"90jaar nodig hebben om 9miljard ie tellen eeuwen eer er 9 mil jard dagenzljnverloper Men kan er ieder mens op de aardeca. 3gu!denvan geven Men zou68eeuwen nodig hebben omalle getallen tot 9miliard heer ie schrijven Smiljardgulden"' weegrioraal ca.i 54miljoenkilo Justitie en politie worden ook duurder Bij de raming van de uitgaven in 1961 voor de rechtspraak in totaal begroot op 42,6 miljoen is rekening gehouden met de voorgenomen verhoging van de vergoedingen aan toegevoegde raadslie den in straf- en civiele zaken. Een ontwerp van wet tot liquidatie van de Raad voor het Rechtsherstel zal binnen afzienbare tijd worden ingediend. Gemeentepolitie De kosten van de gemeentepolitie zijn in 1961 geraamd op 139,7 miljoen tegen over 121,8 miljoen in 1960. Naast de kos ten van de normale uitbreiding als ge volg van de groei der bevolking, is o.m. rekening gehouden met een verhoging van de normvergoeding voor materiale uitgaven en met een aanzienlijk hoger bedrag voor uitkeringen ingevolge de zg. hardheidsclausule van het Besluit Poli tiekosten 1950. Reclassering De uitgaven voor gevangeniswezen, kinderbescherming, psychopatenzorg en reclassering zijn met f. 10,6 miljoen ge stegen tot f. 116,2 miljoen. Door toekenning van bouwsubsidie wordt verbetering en uitbreiding van particuliere tehuizen voor kinderbe scherming bevorderd. Ook voor de subsi diëring van reclasseringsverenigingen moet aanzienlijk meer worden uitgetrok ken, o.a. als gevolg van de personeelsuit breiding in verband met de toenemen de vraag naar voorlichtingsrapporten. Ei' komt meer ruimte voor psychopaten Naar verwachting zal het nieuwe Rijks asiel voor criminele psychopaten te Doe- tinchem in 1961 volledig in bedrijf kun nen worden genomen, aldus een mede deling in de miljoenennota. Verwacht mag voorts worden dat met de gesubsi dieerde bouw van 'n particulier asiel te Nijmegen in 1961 een aanvang zal worden gemaakt, terwijl eveneens door toeken ning van bouwsubsidie, de opnamecapa citeit van enkele andere particuliere inrichtingen voor verpleging van ge stoorde criminelen zaï worden vergroot. 63, 68 en 73 miljoen (ook iets meer). Er is dus slechts sprake van een betrekke lijk kleine verhoging van deze posten. Berekend is, dat in de periode 1961 1963 het Rijk over ongeveer 1000 miljoen gulden meer zal kunnen beschikken door de stijging van het nationale inkomen en dientengevolge een hogere opbrengst van de belastingen. Daarvan wordt een groot deel gebruikt voor de belastingverlaging en ten minste 100 miljoen voor uitbrei ding van het gemeentelijk belastingge bied. Bij elkaar is dat 600 miljoen gul den. De defensie-uitgaven zijn verhoogd met 200 miljoen. De burgerlijke uitgaven zouden dan in 1962 en 1963 nog met ge middeld 200 miljoen per jaar kunnen toe nemen. Daarover wordt nog overleg ge pleegd. Concretisering Daarbij gaat het niet zozeer om de con crete plannen die in uitvoering zullen worden genomen, aldus minister Zijlstra De uitgaven voor waterwegen ten laste van de buitengewone dienst zijn in 1961 op 101.8 miljoen gulden geraamd tegenover 62.6 miljoen in 1960. Deze sterke ver hoging houdt verband met de toenemende eisen van het scheepvaartverkeer, voornamelijk in internationaal verband. In de raming 1961 zijn de volgende werken opgenomen: verbetering bevaarbaar heid van de Maas 12.5 miljoen (1960: 3.8 miljoen); verdieping Oude Maas 2 mil joen (1960: nihil)Hartelsluis en -kanaal 20 miljoen (1960: 3.1 miljoen)verbe tering Noordzeekanaal inclusief havenmond IJmuiden 15 miljoen (1960: 7 mil joen) verbetering Kanaal Terneuzen-Gent 17 miljoen (1960: 5 miljoen)Rijn kanalisatie 13.1 miljoen (1960: 10.9 miljoen)voorzetting bouw nieuwe sluizen in het Julianakanaal 13.5 miljoen (1960: 11 miljoen). Wegen De uitkeringen aan de provincies voor de landwegen zullen in 1961, ook als gevolg van de financieringsregeling, die het Rijk voornemens is daarvoor te tref fen, op de gewone dienst een stijging van 22 miljoen gulden te zien geven Voor verbetering van het wegenstelsel Volgens het Rijkswegenplan is een bedrag van 123 miljoen en voor de uitvoering van het bruggenbouwprogramma een bedrag van 14 miljoen in de begroting opge nomen. Daarnaast is 5 miljoen uitgetrokken voor de Coentunnel. Ter bevordering van de verbindingen in de probleemgebieden wordt nog 11 miljoen aangevraagd voor modernisering van de wegen Moerdijk-Roosendaal en Hoevelaken-Zwolle-Meppel. De voort zetting van de opbouw van de polder Oost-Flevoland en van de bedijking van Zuidelijk Flevoland vorderen resp. 69 miljoen en 15 miljoen. Deltaplan hol. In verband met voorgenomen ver plaatsing van het verkeersareaal en de uitbreiding van start- en landingsbanen van deze luchthaven wordt de deelne ming van het rijk in het aandelenkapi taal van luchtvaartterreinen met 5 mil joen verhoogd. Van de twee weerschepen moet er een worden vervangen door een nieuw schip Een groot deel van de bouwkosten zal reeds ten laste van de begroting 1961 komen. in zijn miljoenennota bij de Rijksbegro ting, dan wel om de bedragen die voor bepaalde overheidstaken ter beschikking zullen komen. Binnen deze bedragen zul len de betreffende ministers hun plan nen dan nader kunnen concretiseren, hetgeen zijn neerslag zal vinden in de begrotingen voor 1962 en 1963. Naast een klein aantal zeer grote ta ken, zoals onderwijs, verkeer en water staat (Deltaplan, Zuiderzeewerken) en defensie, staat een groot aantal groepen van uitgaven die gezamenlijk een aan zienlijk bedrag vergen. Men denke aan de stijging van de salarislast. De rege ring heeft ernaar gestreefd ter bevor dering van een evenwichtig beleid, zich bij de opstelling van de begroting voor 1961 mede te beraden over de grote lij nen van het beleid voor 1962 en 1963. Geleidelijk zal dit tot een afgerond re sultaat leiden. Thans worden reeds in toenemende maten de beslissingen over totaalcijfers voor een komend Jaar geno men voor dat aan de gedetailleerde op zet van de begroting wordt begonnen. Eens temeer komt naar voren dat 's Rijks schatkist niet onuitputtelijk is en dat het beleid in verband moet worden ge zien met de velerlei taken waarvoor het Rijk staat. Ruilverkavelingsprogram voor 40.000 ha. per jaar Uit de miljoenennota blijkt, dat de grondslagen van het meerjarenplan voor ruilverkavelingen en andere cultuur technische werken, als uitgangspunt die nen voor de geprojecteerde activiteiten in het komende begrotingsjaar. Hierbij zal de prioriteitenafweging tussen de in uitvoering te nemen ruilverkavelingen nader worden uitgewerkt en toegepast. Op deze wijze zal van de ruilverkavelin gen een stemmingsprogramma van onge veer 40.000 ha. per jaar worden ten uit voer gelegd, waarbij van een investe ringsbedrag van f2000 tot f2500 per ha. wordt uitgegaan. Daarnaast zijn de investeringsbijdra gen aan waterbeheersings- en ontslui- tingswerken uit te voeren door de lagere publiekrechtelijke lichamen, gezien de grote daaraan bestaande behoefte, van belang. In totaal is het voor personeel, materieel en werken uitgetrokken bedrog niet verhoogd en beloopt ongeveer 118 miljoen gulden. Hiermede kan de bij drage aan de ontwikkeling van het plat teland worden voortgezet. MARGRIET Stadhouderskade 85, Amsterdam De uitgaven voor onderwijs en cultuur gesubsidieerde opleidingsscholen voor Voor het Deltaplan staat in 1961 in totaal 106 miljoen op de begroting. Het drie-eilandenplan wordt in het komende jaar waarschijnlijk grotendeels voltooid. Het ligt verder in de bedoeling een aan vang te maken met de indijking en het industrie-rijp maken van het Zuider Sloe waarvoor 4,5 miljoen is geraamd. De uitgaven ten laste van de buiten gewone dienst voor de burgerlijke lucht- vaart worden voor 1961 op 12,5 miljoen I zaakt door uitbreiding van het aantal geraamd. Dit is 7,5 miljoen noger clan gesubsidiëerde scholen voor buitenge- zyn in de begroting 1961 geraamd op 1.675.5 miljoen gulden, dat is 287.7 mil joen meer dan in 1960. De uitgaven in de onderwijssector hebben betrekking op het Rjjks-, gemeentelijk- en bijzonder onderwijs. De kosten voor het lager onderwijs zijn voor 1961 gesteld op 639.9 miljoen tegenover 583.7 miljoen in de begroting 1960. Deze stijging wordt o.m. veroor- kleuterleidsters uit te breiden. de raming voor 1960, Naast de uitgaven voor de verdere uit' breiding van de apparatuur voor de luchtverkeersbeveiliging in verband met de moderne verkeersstraalvliegtuigen is rekening gehouden met de inrichting woon lager onderwijs, door verhoging van de Rijkssubsidie voor huisvestings kosten van schipperskinderen, die in internaten zijn geplaatst en door uit breiding van het aantal leerlingen bij het kleuteronderwijs. Bovendien zal de van de nieuwe verkeerstoren op Schip- mogelijkheid worden geopend het aantal zware wollen mohair- kwaliteit, geheel met warme Eskimo-voering, (capuchon met teddy) dubbele sluiting. speciale J.M. prijs 2 jaar (kleine stijging per maat) Geboorteplek Symposium te Scheveningen Men rekent met snelheden van 185 km. p. u. (Speciale berichtgeving) In het Kurhaus te Scheveningen wordt tot en met donderdag het .Third symposium on naval hydrodynamics" georganiseerd door het „U.S. office of naval research" te Washington en het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. De ontwikkeling van de scheepvaart staat voor een nieuwe fase van revolutionaire toepas singen. Te Scheveningen ontmoeten theorie (de wetenschappelijke onderzoekers) en praktijk (scheepsbouwers, reders, marine-autoriteiten, industriëlen enz.) elkaar om zich te bezinnen op de vérstrekkende mogelijkheden van de scheepvaart in de toekomst. Dr. Ir. D. J. van Manen, onderdirec teur van het NSP te Wageningen, heeft gisteren in een inleiding, getiteld „Size type and speed of ships in the future", de mogelijkheden en ook de beperkingen van de schepen van morgen aan enige beschouwingen onderworpen. De revolu tie in de scheepsbouw en de scheepvaart zou zich langs veel rustiger vaarwater bewegen, als de scheepsbouwers en de reders deze koers zouden bepalen. Zij be kijken revolutionaire ontwerpen voor nieuwe schepen met een zekere reserve: zij weten uit ervaring met welke enorme kosten de ontwikkeling en de toepassing van nieuwe denkbeelden gepaard gaan. De Marine daarentegen kan zich niet alleen veroorloven nieuwe toepassingen te stimuleren, doch zij moet dat wel doen uit militaire, economische en psychologi sche overwegingen. Wanneer vandaag reeds en morgen nog meer volkomen van de conservatieve scheepsmodellen afwij kende typen de wereldzeeën zullen be varen, dan is dat alleen mogelijk gewor den doordat het militaire zeewezen de wetenschap in staat stelde te experimen teren. Gedurende de laatste 20 jaar is gebleken, dat het ontwerpen van sche pen steeds meer op wetenschappelijke basis wordt uitgevoerd. Luchtkussenboot Verhoging van de snelheden en ver groting van de afmetingen zomede de ontwikkeling van nieuwe afwijkende voorstuwingssystemen vereisen een steeds verder doorgevoerde, theoretische behandeling. Het gaat nu niet meer om verhoging van de snelheid van een schip van 18 tot 20 knopen, de ontwerpers van de hypersnelle boten van straks rekenen met snelheden van 40, 60 en zelfs van 100 knopen, hetgeen 185 km per uur bete kent. De luchtkussen-boot (Hovercraft of gem) zendt zijn golfslag al vooruit en de ontwerpers van deze eenheden, waar van men zou kunnen zeggen dat ze .rij den" op het water, „varen op het land" en „zweven door de lucht", worden ge confronteerd met gans andere problemen dan de ontwerpers van vandaag en gis teren. Ze moeten vragen beantwoorden als bijv. „hoe een schip dat spot met alle maximum-snelheden, in de vaart te brengen, op, onder, of onmiddellijk boven de oppervlakte van het water?" De aan dit vaar-, voer- en vliegtuig ten grond slag liggende gedachten van luchtkus sens is niet nieuw. Een Finse ingenieur Toivo J. Kaario, begon er in 1932 mee te experimenteren. In 1935 kreeg hij het door de 16 pk moter van een Harley Da vidson, bemand door vier man, van de grond. De proefnemingen werden pas in 1949 voortgezet. Het object bestaat thans al leen nog maar als proto-type. Voor de deelnemers aan het symposium kan al leen de varende „Gem" onderwerp van gesprek zijn. Dr. Van Manen ging de technische mogelijkheden uitvoerig na en concludeerde, dat deze fantastische vinding geen onbeperkte mogelijkheden heeft. Zo zal een waterverplaatsing van meer dan 100 ton gecombineerd met su per-snelheden als 100 knopen, ernstige moeilijkheden opleveren ten aanzien van de constructie en de voortstuwing. Een snelheid van 100 knopen is ook bereik baar voor de hydrofoil-boats (draagvleu gelboten), waarvan er al verscheidene ty pen in de vaart zijn op de Zwitserse De begrotingscijfers voor het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs en voor het nijverheidsonderwijs stijgen in 1961 met respectievelijk 83.2 en 41.5 miljoen tot 227 en 257.7 miljoen. Deze hogere kosten zijn het resultaat van verschillende factoren zoals de doorwer king van de z.g. geboortepiek, de toe nemende belangstelling voor deze tak ken van onderwijs en de uitbreiding van het aantal gesubsidiëerde scholen. Ten slotte is voor het gemeentelijk v.h.m.o. een aanzienlijk hoger bedrag uitgetrok ken in verband met de inwerkingtreding van de wet, waarin de integrale sub sidiëring van dit onderwijs is geregeld. Wetenschappelijk onderwijs De uitgaven voor het wetenschappe lijk onderwijs vertonen een sterke stij ging. Op de gewone dienst loopt de ra ming op van 213.6 tot 276.7 miljoen op de buitengewone dienst van 64.2 tot 73.4 miljoen. Er moet rekening worden ge houden met de te verwachten grote toe neming van het aantal studenten, waar door aanzienlijke investeringen en ho gere exploitatie-uitgaven nodig zullen zijn, zowel bij het Rijksals bij het gemeentelijk en het bijzonder hoger onderwijs. Ook voor de Rijksstudietoe lagen wordt een hoger bedreig uitge trokken. Radio en televisie Ten behoeve van radio en televisie is in de begroting 1961 een bedrag van 64.4 miljoen opgenomen. Dit is 14.4 miljoen meer dan in de begroting 1960, en wel 5 miljoen meer voor radio en 9.4 mil joen meer van de televisie. De uitgaven voor 1961 voor de televisie zijn 4 mil joen lager geraamd dan de netto opbrengst van de middelen, waardoor verder aflossing mogelijk zal zijn van de Rijksvoorschotten voor de televisie, die in totaal 17.3 miljoen bedragen. ACHT MILJOEN NIEUWE ZILVEREN RIJKSDAALDERS Op de Rijksbegroting voor 1961 is rekening gehouden met de aanmaak van acht miljoen stuks zilveren rijksdaalders. Het vervaardigen van 45 miljoen stuks kwartjes en andere kleine pasmunten tot een waarde van 3,2 miljoen gulden dient om aan de normale behoefte van de circula tie te voldoen. meren, in Italië, Venezuela en Scandina vië voor passagiersvervoer. De water verplaatsing van zulke „high-speed" hy drofoil-boats zal moeten worden beperkt tot ten hoogste 100 ton. Supertankers Een spectaculair voorbeeld van zowel vergrootte waterverplaatsing als van op gevoerde snelheid vormt de supertanker. De nieuwe ontwikkeling gaat in de rich ting van onderzeetankers. De „Electric boatdivision" van de „General Dynamics Corporation" heeft in opdracht van de Amerikaanse „Maritime Administration" studie gemaakt van de door kernenergie voortgestuwde onderzeetankers voor de koopvaardij. Noch militaire, noch econo mische factoren werden in aanmerking genomen bij deze studie, die 27 verschil lende modellen omvatte. De gTOolste en snelste onderzeetanker heeft een laadvermogen van 41.565 ton, een snelheid van 37 knopen en een wa terverplaatsing van 100.000 ton. Met dit model is de uiterste grens bereikt van hetgeen met koopvaardij-onderzeeboten by de huidige stand van techniek moge lijk is. De snelheid van de tegenwoordige typen vrachtboten zal de 20 a 25 knopen wel niet meer kunnen overschrijden. Bo ven deze snelheid krijgt de door kern energie voortgestuwde koopvaardij-on derzeeboot haar kans, aldus dr. Van Ma nen. Maak achterruit vrij GEEN ONNODIGE BELEM MERINGEN VAN UW ACH- Nu de vakantieperiode is beëindigd kunnen wy onze herinneringen aan deze tijd gaan ordenen. Er is echter onder al de vakantie- tropheën één element waarvoor wij moe ten oppassen. De rage om de achterruit vol te plakken met plaatjes van steden en streken waar men is geweest, is uit een algemeen verkeers-oogpunt uit den boze. Ook ofc> de zijruiten behoren deze be lemmeringen van het uitzicht niet. De ruiten van een auto zijn er voor om een zo volledig mogelijk overzicht voor- en achter u op de weg te hebben. Elke belemmering kan een snelle waarneming beletten. De ANWB wijst er op dat vooral bij de nu komende weersomstandigheden mist, regen en wat de herfst nog meer voor ons in petto heeft een vrij uit zicht van het grootste belang is. Voorlichtingsadviseur bij Departement van Defensie De Legervoorlichtingsdienst deelt mede: By beschikking van de minister van Defensie van 14 september 1960 is inge steld de functie van voorlichtingsadvi seur by het Departement van Defensie. De desbetreffende functionaris is belast met de externe voorlichting betreffende het door de minister van Defensie ge voerde en te voeren defensiebeleid. Hy zal tevens optreden als voorzitter van het comité van de hoofden der drie militaire voorlichtingsdiensten. Voor het vervullen van deze functie van voorlich tingsadviseur is voorlopig aangewezen de kolonel van de Generale Staf J. C. E. Aex.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11