CETALAC „Mathesis" (nu 175 jaar) wacht met smart op de bouw van nieuwe school LD-beker voor „De Sportvrienden" In 1961 eerste paal voor nieuw gebouw in Houtkwartier? Schade op St. Maarten is groot PINDAKAAS TJlc TJUfflan, MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 School verstaat tijdwaarin men leeft LIFTSTER TE APELDOORN AANGERAND De Apeldoornse recherche heeft za terdagmiddag een 49-jarige Apeldoomer aangehouden en ingesloten. Deze man heeft, naar de politie meedeelde, vrij dagavond een 20-jarige Amerikaanse studente in de journalistiek, mej. M. J. Hunter uit Minnesota, in het Kootwij- ker Zandgat trachten aan te randen. De man werkte in de omgeving van Emmerich. Toen hij vrijdag met zijn auto huiswaarts keerde heeft hij bij Em merich de studente als liftster meegeno men. Hij zou haar naar Amersfoort brengen. Voorbij Apeldoorn, tussen Nieuw Millingen en Kootwijk, heeft de man een poging gedaan het meisje aan te randen. De Amerikaanse verzette zich hevig en had daarbij het geluk, dat een zandauto naderde. De bestuurder hier van hoorde haar schreeuwen en merkte wat er aan de hand was. De aanrander nam, toen hij bemerkte dat hij ontdekt was, onmiddellijk de vlucht. Het onder zoek van de Apeldoornse recherche heeft er toe geleid, dat hij zaterdagmiddag kon worden aangehouden. De studente die met vakantie in Europa was en rei zen door diverse landen heeft gemaakt, keert vandaag per vliegtuig naar de VS terug. Een van de oudste technische scholen in West-Europa zij stond reeds onder het beschermheerschap van stadhouder Willem V bestond zaterdag 175 jaar. Het is de door het bestuur van het Kon. Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix zo kundig geleide tech nische school aan de Pieterskerkgracht. Op dezelfde datum, dat enkele stadgenoten en studenten in de woning van één der oprichters, Pieter Rijk, bijeenkwamen om het Genootschap op te richten, doch dan 175 jaar later, kwamen zeer vele genodigden in de foyer van de Stadsge hoorzaal bijeen om dit 175-jarig bestaan te herdenken. Tijdens deze bijeenkomst heeft de voorzitter, ir. M. C. de Jong, uitvoerig aandacht geschonken aan de voorspoedige groei van de school en is van vele zijden met grote waardering gesproken over de betekenis van dit onderwijs. Grote waardering voor onderwijs In vrijwel al deze toespraken kwam één wens duidelijk naar vo ren: het bouwen van een nieuwe school, waarvoor reeds grond in het Leidse Houtkwartier is gereserveerd! De verwachting werd uitgesproken, dat voor deze school, waarvoor de goedkeuring voor de boute reeds is afgegeven en ook het kapitaal ter beschikking staat, de eerste paal in 1961 de grond in zal gaan. Vooruit lopend op deze bouw werden deze middag reeds een draadplastiek of ceramiek en een bedrag van ruim f. 1000 voor de inrichting aangebo den. Alvorens ir. De Jong de lotgevallen van de school de revue liet passeren, heette hij alle genodigden hartelijk welkom, in het bijzonder de inspecteur voor het Nij verheidsonderwijs, ir. G. Slot, de loco- burgemeester, wethouder J. C. v. Schaik en voorts de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, van de vele organisaties, met wie het bestuur prettige contacten onderhoudt en talrijke oud-leerlingen. Aan het einde van de achttiende eeuw behoefde onze maatschappij, aldus ir. De Jong, noodzakelijk verbetering en zo zijn er toen meerder eorganisaties opgericht, die op het ogenblik nog bestaan, welke het doel hadden onze maatschappij weer op een redelijk niveau te brengen. Zo werd o.a. „De Maatschappij van het Nut. van het Algemeen", een jaar voordat MSG werd opgericht, in het leven geroe pen. Enkele burgers en studenten hebben op 17 september 1785 het Genootschap gesticht onder de naam „Mathesis Scien tiarum Genitrix" om werkzaam te wezen voor de opleiding van de minvermogende Jeugd en daardoor ten nutte van het va derland. De oprichters gaven de lessen zonder enige vergoeding en de ruimte waarin les gegeven werd, was gratis ter beschikking gesteld door Pieters Rijk één van de oprichters. De oprichters za gen spoedig in dat het voor hen een te zware taak was om dit geheel belange loos te blijven vervullen en dat de toe komst van de school moest worden ver zekerd door het aantrekken van bestuur ders en onderwijzers. Hierdoor ontstond een groep „aankwekelingen" vanuit de studerende jeugd en „aankwekelingen van eer" uit de burgerstand, welke later als bestuurders of anderszins konden op treden. De leerlingen waren hoofdzakelijk jon gelui uit de weeshulzen en kinderen van minvermogende burgers binnen Leiden Er werd lesgegeven in rekenkunde, wis kunde, teken-, bouw- en werktuigkunde In de eerste wet, In de statuten en het huishoudelijk reglement van het Ge nootschap vindt men o.a. als richtlijn! „Men moet bedacht zijn mensen te vor men. die minstens in staat zijn uzelf te vervangen. Opdat de luiaard niet binnen de school kome, werd niemand aangeno men dan hij, die in een of ander hand werk is en voorneemt hetzelfde te blijven waarnemen gedurende zijn leertijd; wordt het handwerk niet meer waarge nomen, dan vervallen de lessen" Veel moeite hebben de oprichters, al dus spreker, gedaan om belangstelling te vragen voor de school bij Stadhouder Willem V. Telegram aan de Koningin De Erfstadhouder aanvaardde reeds in 1788 het beschermheerschap. Bij terug komst na de Franse overheersing als Ko ning Willem I. stond de school nog in zijn belangstelling. In de loop van de Ja ren was er regelmatig contact met het Koninklijk Huis. In 1935 werd bij het 150-Jarig bestaan door Koningin Wilhelmina het predikaat „Koninklijke" aan het genootschap ver leend. Wij zijn er trots op, dat Hare Ma jesteit de Koningin onze bescherm vrouwe nog steeds is. Op voorstel van ir. De Jong werd een telegram aan H.M Koningin Juliana gezonden. Vervolgens wees hij erop, dat de am bachtsschool, in 1833 opgericht als praktische ambachtsschool, is begonnen in nauwe samenwerking met Mathesis. Uitsluitend werden daar leerlingen toe gelaten. wanneer zij het toelatingsexa men van MSG met goed gevolg hadden afgelegd. De Nijverheidsonderwijswet maakte aan deze werkwijze een einde en verplichtte de ambachtsschool zelf voor zijn theoretisch onderwijs zorg te dragen In 1900 werd aan MSG een cursus ge opend voor de opleiding van leerling monteur en monteur in de elektrotech niek. Deze cursus heeft in de Iood van de Jaren een grote vlucht genomen, o.a onder de stimulerende leiding van de heer H. A. Blom. Reeds in 1912 werd een dagschool voor bouwkunde en waterbouwkunde alsmedp werktuigkunde geopend. In 1928 werd besloten deze cursus weer op te heffen wegens gebrek aan belangstelling. Intussen heeft het bestuur deze ge dachte niet losgelaten en op 'n tijd vlak voor de tweede wereldoorlog werd weer gesproken over plannen om een dae- school te openen De heer G. j. Verheij van Wijk (rechts) biedt ir. M. C. de jong gelukwensen aan. (Foto L.D./Holvast) U.T.S. voorziet in grote behoefte In september 1951 kon de UTS worden geopend, echter besloot het bestuur dit voorlopig zonder eigen werkplaats te doen en men achtte het juist om, alvo rens grote kosten te maken, eerst na te gaan of de cursus levensvatbaarheid had. Het eerste jaar werd met 26 leer lingen begonnen. Op 25 januari 1952 werd de Koninklijke goedkeuring verkre gen op deze cursus, eerst voor werktuig kunde en later voor elektrotechniek. Zeer snel is deze cursus, welke in een grote behoefte voorziet, gegroeid. Al spoedig is dan ook besloten met me dewerking van het Departement een werkplaats in te richten, hoewel niet ideaal, maar bruikbaar voor het doel en wel op de Pieterskerkgracht 9, niet ver van onze school. In het begin van de tweede wereldoor log konden de lessen vrijwel ongehinderd voortgang vinden, hoewel vanzelfspre kend maatregelen moesten worden geno men om de school te verduisteren. Op sommige momenten was 't bezoek aan de school wel eens even lastig, wanneer door de bezettende macht werd vastgesteld, dat de burgers na een bepaald uur niet meer op straat mochten zijn. Op enkele momenten is er ook gedreigd met inbe slagname van de school, doch het is nooit zover gekomen. In de oorlogswin ter 19441945 was men gedwongen de school in september te sluiten in verband met het feit. dat iedereen gedwongen was 8 uur thuis re zijn Na de bevrijding in mei 1945 werd aanvankelijk op beperkte schaal lesge geven. In 1940 wprd de heer Van der Hooet, die reeds jarenlang aan onze school les had gegeven, benoemd tot directeur. In september 1954 heeft de heer Van der Hoogt de school verlaten. Helaas heeft hij het niet meer mogen beleven dit Jubileum mee te vieren. Aan zijn per soon en werk zijn wij, aldus spreker, veel dank verschuldigd. Wij verheugen ons, aldus ir. De Jong, dat ir. Engels bereid is gevonden, eerst in samenwerking met de heer Van der Hoogt en later geheel alleen, de leiding van de school op zich te nemen. Een taak, die niet gemakkelijk is. aangezien de eisen, die aan het onderwijs worden gesteld, steeds toenemen. Het program ma dient aan de tijd te worden aange- Ëast, terwijl ook het aantal cursussen i de loop van de jaren zich meer en meer heeft uitgebreid. Spreker was dankbaar voor de steeds ondervonden universitaire medewerking. Vele hoogleraren hebben deel uitge maakt van het bestuur; vooral de ver houding met het Kamerlingh Onnes La boratorium is van zeer bijzondere aard en reeds vele leerlingen van de daaraan verbonden instrumentmakersschool heb. ben in de loop van de jaren de school bezocht. In het begin was MSG een geheel par ticuliere school en voor de financiën diende door het bestuur zelf te worden gezorgd. In de loop van de jaren is hier verandering in gekomen en op 't ogen blik is MSG een geheel gesubsidieerde school. Nieuwbouw Vervolgens wees spreker op de vele gemeentelijke contacten; de grootste moeilijkheden hebben altijd bestaan ten aanzien van de ruimte, waarin de lessen konden worden gegeven. De school is in de loop van de jaren ge groeid en het was niet altijd even ge makkelijk om aan de wensen te vol doen. Een flinke ruimte kwam beschik baar toen de HBS werd ontruimd en in onze stad een nieuwe HBS werd ge bouwd. zodat het oude gebouw geheel ter beschikking van Mathesis kon worden gesteld. Ir. De Jong was dankbaar, dat het college van B. en W. en de raad voor het onderwijs en voor dp school grote belangsteling tonen. Wij hebben dit, aldus spreker, nog pas ondervonden, toen het ging om een goede plaats te vinden voor een nieuw te bouwen school. Het terrein, dat ons ter beschikking is gesteld, is zeer zeker een prachtige plaats en geeft aan de bezoekende leer lingen alle mogelijkheden om op snelle en efficiënte wijze de school te bereiken. Hiormede zijn ook de belangen van de leerlingen welke van buiten de stad ko men, belangrijk gediend. Hriaas kunnen wij IJ, aldus ir. De Jong, op het ogenblik nog nicit zeggen, dat over zoveel maan den een nieuwe school kan worden ge opend. maar de goedkeuring voor de bouw is reeds gegeven. Het kapitaal is ter beschikking, alleen het gebrek aan bouwvolume maakt dat de bouw nog moet worden uitgesteld.. Wij hopen echter dat in de loop van 1961 de eerste paa! zal kunnen worden geslagen. Een prachtig gebouw is ont worpen. Het is voorwaar geen overbodige luxe en de opleiding zal eerst hier ten volle tot zijn recht komen. Tenslotte dankte spreker allen, die aan het onderwijs hun toegewijde krachten geven. Prijsvraag bouwkunde Hierna maakte ir De Jong de uitslag bekend van de prijsvraag Bouwkunde, welke om de vijf jaar wordt uitgeschre- Advertentle Verf met gemak en... van Ceta Bever Hulp wordt dringend nodig geacht De schade op het door de orkaan Donna getroffen Bovenwindse eiland St.- Maarten, valt, nu meer gedetailleerde gegevens bekend worden, beslist niet mee en het feit, dat de rond 1300, merendeels arme bewoners van het Nederlandse deel van het eiland alleen al aan zuiver particuliere bezittingen een schade hebben van bijna anderhalf miljoen gulden (Ned. Crt.) maakt het duidelijk, dat de verniel zuchtige orkaan weinig gespaard heeft. Het is duidelijk dat de bewoners van St.-Maarten, hoe dapper en efficient zij ook de gevolgen van de ramp te lijf gaan, het niet zullen kunnen stellen zonder energieke hulp van bulten. Het gaat hierbij vooral om geld en techni sche bijstand. Voedsel, kleding en zelfs materialen zijn op St.-Maarten in vol doende hoeveelheid aanwezig. Zo zelfs dat de inwoners niet geaarzeld hebben kort nadat de orkaan langs geraasd was, een schip vol kleding en voedsel naar het nog veel zwaarder getroffen nabuur eiland Anguilla te zenden. Deze stemming van grote hulpvaardig heid beheerst het gehele eiland. De on derlinge hulpvaardigheid is groot en heeft menig treffend staaltje opgeleverd In die geest ook is de hulpverlening op de Benedenwindse Eilanden. Curagao, Aruba en Bonaire, gecoördineerd en leeds zijn watermolens, bouwmaterialen en bovenal technici naar St.-Maarten gezonden om te helpen, o.a. een groep leerlingen van de ambachtsschool op Curacao. Een voorstel dat iedereen in de Antillen één proceent van zijn maandsalaris zal afstaan om St.-Maar ten te helpen, vond overal weerklank en velen doen meer. Het feit dat Suriname spontaan aanbood Bruynzeel-woningen Onder stralende weersomstandigheden werden gisteren in de Vliet, de laatste wedstrijden van de 15e Leidse hengel- competitie gevist. De vangsten waren vrij goed. Tot deze laatste visdag is er spanning geweest. Wie zou deze hengel- competitie gaan winnen? Wie zou in het bezit komen van de door het Leidsch Dagblad beschikbaar gestelde wissel beker? Het vijftal van „De Sportvrien den" kon tenslotte een „pilsje" op de goede afloop gaan nemen. Van de 11 ge. viste wedstrijden had „De Sportvrien- I den er 9 gewonnen, één gelijkgespeeld I en één verloren. Het totaal aantal vis- I sen bedroeg 125. Einduitslag: 1. De Sportvrienden 19 punten, aantal 125; 2 DVV 15 pnt. 113; 3. DVS 15 pnt, 90; 4. Hengelsport 14 pnt, 97; 5. De Bliek 13 pnt. 117; 6. S. en G. 13 pnt. 81; 7. De Ruisvoom 11 pnt, 79; 8. Sportvissers 10 pnt, 82; 9. Zaalberg 9 pnt, 80; 10. VIOS 7 pnt, 64: 11. Ons Genoegen 4 pnt, 36: 12. De Leede 2 pnt, 57. Persoonlijk kampioen werd J Schou ten van „De Sportvrienden". Hij ver schalkte de meeste vissen: 47. De ruim duizend bovenmaatse vissen werden teruggezet. Op de foto ziet men hoe de voorzitter van de Leidse hengelcompeti- tie, de heer J. G. Wassink (rechts), de LD - wisselbeker overhandigt aan J. Schouten Sr. Verder van links naar rechts de andere leden van „De Sport vrienden"; K. Schouten. C. Schouten j L. Filemon en J. Schouten. (Foto L.D ./Holvast) s rijk aan vitaminen, een bron var kracht en gezondheid; de fijnste pindakaas komt van ven en waartoe het bestuur In staat werd gesteld door een door oud-leerlin gen ingesteld Fonds. De heer C. J. Mosseveld verwierf voor zijn inzending de eerste prijs. Hij werd door de voorzitter geoompl innen te erd met deze uitslag en ontving een enve loppe met inhoud, een legpenning en een diploma. Een eervolle vermelding ontving de heer A. van Nood. In ver band met verblijf in het buitenland nam zijn zuster de daarbij behorende enveloppe met inhoud en het diploma in ontvangst. M.S.G. een begrip De loco-burgemeester, wethouder Van Schaik. die vervolgens gelukwen sen van het gemeentebestuur aan bood, wees er o.a. op, dat M.S.G. de naam Is een begrip in Leiden en verre omgeving ondanks zijn hoge leeftijd nog springlevend Is. Het is een onderwijsinrichting, welke de tijd verstaat, waarin zij is geplaatst. Het onderwijs is aangepast aan de moder ne tijd. Dank zij dit onderwijs heeft het bedrijfsleven goed toegeruste werkkrachten ontvangen. Nadat spreker er op gewezen had, dat het aantal leerlingen, dat technisch on derwijs ontvangt, in de laatste tien jaar in Leiden ls verdrievoudigd, zette hij uiteen, dat het dringend gewenst is. dat Leiden ook in de toekomst beschikt over een H.T.S. Met de voorzitter sprak ook de wethouder de wens uit, dat de eerste paal voor het nieuwe sohoolgebouw vol gend jaar de grond in mag gaan. Gouden legpenning De voorzitter van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. Verheij van Wijk, die evenals Ir. De Jong veel studie had gemaakt van de geschiedenis van M.S.G., wees op de banden, welke er tussen het jubileren de Genootschap en de Maatschappij be staan. Op grond van de uitzonderlijke verdiensten van ..Mathesis" bood spre ker namens het hoofdbestuur de gou den legpenning aan. een onderschei ding. welke maar hoogst zelden wordt uitgereikt. Namens het departement Leiden voegde spreker daaraan een foto-copie van een gedeelte van de eer ste notulen uit 1785 toe. De oud-secretaris van M.S.Gmr. C. J. Goudsmit, raadadviseur van het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, herinnerde aan de eminente voorzitters, die het Genootschap in de loop der jaren hebben „gediend", t.w. prof. dr. W. H. Keesorn. ir. J. Hoogen- boom en prof. dr. W. v. d. Woude. Het schonk spreker bijzondere voldoening, dat het onderwijs zioh steeds heeft we ten aan te passen aan de teohnische ontwikkeling en de veranderde maat schappelijke omstandigheden, hetgeen de Leidse en Nederlandse samenleving ten goede is gekomen. Ook spreker brak een lans voor de bouw en Inrichting van een nieuwe school. Nadat de heer J. B. Volkers, voorzit ter van de Leidse Sohilder- en Teken academie „Ars Aemula Naturae" felici taties had aangeboden, stelde de heer Sweris namens vele oud-leerlingen het bestuur een draad plastiek of een cera miek. aan te brengen aan het nieuwe gebouw, in het vooruitzicht. Ook de leraren, bil monde van mr. Ir J. Westra en de leerlingen hun woordvoerder was K. Koopman zorgden voor een verrassing. Ieder boden een bedrag van ruim f 500.aan, eveneens te bestem men voor de inrichting van de nieuwe school. Bovendien kwamen de leerlin gen met een geschenk voor de directeur aandragen. Ir. De Jong dankte aan het einde van deze samenkomst voor alle vriendelijke woorden en de aangeboden geschen ken. Hierna volgde een druk bezochte receptie. Tijdens deze ontvangst dankte ir. J. Schreuder het bestuur namens de Leidse industrie voor de vele uitsteken de krachten, die MS G aan het be drijfsleven heeft afgeleverd. De viering van dit 175-jarig bestaan is in de avonduren met de leerlingen voortgezet met een vrolijke, gevarieerde cabaretavond in de foyer en grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Een geani meerd bal o.l.v. het dansinstituut Van Wijk besloot deze feestelijke viering. te sturen en dat ook in Nederland een actie is begonnen, is met vreugde be groet. Gelukkig begint de plantengroei zich enigszins te herstellen. De orkaan had vele bomen geveld en de rest afschu welijk toegetakeld Het opgezweepte zee water, dat over het gehele eiland neer kwam heeft eveneens veel kwaad gedaan maar de regen die sindsdien op St-Maar- ten is neergekomen dinsdag j.l. nog in overstelpende mate heeft alweer veel schoongewassen Een ernstige tegen slag is, dat het schip „Gloria" dat bij de orkaan gespaard is. dinsdag op de rede van Saba door een hevige onweers bui op de rotsen is terecht gekomen en totaal is vernield. Hierdoor is de ver binding tussen St.-Maarten en Saba en Eustatius zeer moeilijk geworden. Het meest maakte men zich bezorgd, dat de schade niet tijdig hersteld zal zijn. wanneer het toeristenseizoen eind november zal aanbreken. De ont wikkeling van het toerisme op St.- Maarten hield grote beloften in en het is duideljjk dat met alle middelen voor komen moet worden, dat deze ontwikke ling onderbroken wordt. Hulp, in het bijzonder in de vorm van het beschik baar stellen van fondsen, is dan ook dringend noodzakelijk. Yves Saint-Laurent heeft een zenuwinzinking Yves Saint-Laurent, de ontwerper van het modehuis Dior, bevindt zich sinds 13 september met een zenuwinzinking in het ziekenhuis van Saint Mande, aldus heeft de direeteur van Dior. Rowet, mee gedeeld. Saint-Laurent moest 31 augus tus in militaire dienst. Yves Saint-Lau rent heeft gedurende drie jaar de mo dellen van Dior ontworpen. De directie van Dior beraadt zich reeds over de benoeming van een opvol ger van Saint-Laurent! Deze zou kun nen worden gekozen onder zijn twee assistenten, Fernando Sanchez en Elias Zappoleta en zijn medewerkers Rav- monde en Marquerite Carré. Ook zijn enige tijd de namen genoemd van Bo- han, een vroegere ontwerper van Jean Patou, die de collecties van het huis Dior in Londen en New York heeft sa mengesteld, doch die thans verbonden ls aan een ander modehuis en van Jac ques Tuffeau. de ontwerper van het Newyorkse modehuis Monte Sano et Prussan. Intussen is Saint-Laurent (24 jaar) in een militair hospitaal opgenomen. Hem is een geïsoleerde kamer toebe deeld waar tot dusver alleen zijn harts vriend Pierre Berger, voormalig secreta. Tis van de schilder Bernard Buffet, hem gisteren op mocht komen zoeken. Of in navolging van Charrier ook voor Saint-Laurent deze zenuwinrich ting als doorgaanshuis zaj mogen die nen om in korte tijd, ontdaan van de wapenrok, weer in het burgerleven te rug te kunnen keren, zal nog even moeten worden afgewacht. Zeker is in tussen dat behalve de directie van het huis Dior ook de minister van Finan ciën een voortijdig einde van Saint-Lau- rents militaire carrière niet onwelkom zou zijn. want de modellen van de jonge Parijse modekoning leveren de nationale schatkist jaarlijks deviezen op waarmee ettelijke miljoenen guldens zijn gemoeid! Nieuw-Guinea-kwestie weer voor de V.N. Het besluit van president Soekarno om de algemene vergadering der V.N. bij te wonen doet waarnemers geloven dat In donesië de kwestie-Nieuw-Guinea op nieuw aan de V.N. zal voorleggen. Indo nesië zou daarbij op een gunstige be slissing hopen nu de Afrikaans-Aziati sche groep in de V.N. groter is dan voor heen. Uit welingelichte kring wordt verno men dat president Soekarno zelf de aan val tegen Nederland zal leiden. Men herinnerde eraan dat Soekarno onlangs verklaarde dat het kolonialisme een van de belangrijkste onderwerpen is die hij voor het forum der V.N. zou behandelen. La Courtine is weer Nederlandse legerplaats Het eerste week-einde van het nieuwe contingent manschappen der Neder landse eerste divisie In «le Franse leger plaats La Courtine is zaterdag prettig begonnen. Na exercities, verspreidden de solda ten zich over de dorpen en sieden in de omgeving om hun voorlopig woon- terrein te verkennen. Zij werden al toe ristend gezien in Aubusson. het cen trum van de klassieke en moderne ta pijtweverijen, de oude fortslad Ussel de porceleinstad Limoges Cichy en al de kleinere plaatsen met hun landelijk en pittoresk karakter. Een grote groep be zocht gisteren Oradour-sur-Glane. dat In 1944 door de Duitse troepen werd platgebrand. De dienst voor Welzijnszorg heeft een geïmproviseerd theater, een reusachtige tent. midden in de legerplaats opge richt, waar 2000 toeschouwers gisteren een aumusementsprogramma bijwoon den, dat door Nederlandse artiesten wordt verzorgd Jan Oradl trad als con ferencier op bij het cabaret van Ria Valk, bij de uitvoeringen van Mitzi Wal ler. bij het programma van acrobaten en de muziek van Maria Zamora's orkest en de pianist Tony Schifferstein. Verder waren er filmvoorstellingen Dichtbij het kamp is ter ere van de Nederlandse sol daten een tentoonstelling van Bordeaux- wijnen tot „leringh ende vermaeck" in gericht. In de kapel van Notre Dame des Ar mee s en in een speciaal kazernelokaal zijn resp. katholieke en protestantse kerkdiensten gehouden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9