Pleidooi voor Leids „Princeton" ten bate van ongestoorde wetenschappelijke arbeid Universiteitsbelang dient vóór militaire „standing" te gaan VERPLAATSING KOKSSCHOOL NOODZAKELIJK Leidse contacten I met gehele wereld SENAATSADVIES: DECENTRALISATIE „GEZELLIGHEID" Unieke combinatie J EMERITUS JONKERS DROEG RECTORAAT OVER Decentralisatie in studentenleven gebleken noodzaak die aanvaard dient te worden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 19 september 1960 Tweede blad no. 30155 Talloze mutaties Prof. Jonkers ving zyn overdrachts rede volgens de traditie aan met een kort herdenkingswoord gewijd aan dege nen, die de Universitaire gemeenschap door de dood ontvielen: de hoogleraren De Buck, De Sopper, Kuypers, Goddon en De Haas, voorts de gasthoogleraar Kirkwood, de bibliothecaris Kessen, de gastro-enteroloog Der Weduwen, de stu denten Van Ryckevorsel, Aldersma en Verstraten, de lector Gosses, de oud- docente mej. Bouvy. Voorts herinnerde hij aan het afscheid van prof. Miskotte, het vertrek naar elders van de hoog- lararen Van Schooneveld, Groenman en Van Doorn en aan de persoonswisseling van de functie van custos. Het heengaan van de heer Smit gaf hem aanleiding tot woorden van waardering voor een voortreffelijke „regie" van talloze uni versitaire plechtigheden in een 33-jarig dienstverband, de intrede van de heer Sira deed hem opmerken dat hiermede een goede bekende als nieuwe custos be groet kan worden. Tien nieuwbenoemde hoogleraren hiel den het afgelopen academische jaar hun inaugurele oratie: de hoogleraren Sobels, Galestin, Glastra van Loon, Den Tex, De Klerk, Van den Handel, Van Vleck, Van Panhuys, Quispel en Keuning. Voorts noemde de aftredende rector de overige belangrijkste veranderingen in de samen stelling van de wetenschappelijke leiding van de Universiteit, en de onderschei dingen welke in zo groten getale de Leidse wetenschapsbeoefenaren uit binnen- en buitenland zyn toegevloeid. Voortreffelijke samenwerking In het afgelopen jaar is de samenwer king tussen de velerlei universitaire be stuursorganen voortreffelijk, zoals steeds in de afgelopen jaren. Met waardering maakte prof. Jonkers gewag van sfeer en resultaten van het onderling overleg, mede tussen praesidium en curatorium. Ook het bestuurlijk inter-universitair contact is nuttig en vruchtbaar. Drie maal per jaar komt het Inter Universi tair Contact Orgaan bijeen in het cen traal gelegen Utrecht, ook al ligt Utrecht naar Leidse maatstaven gemeten heel ver weg. De civitasgedachte, zo centraal gesteld in de naoorlogse ontwikkeling van de Leidse Universitaire gemeenschap, kwam het afgelopen jaar sterk tot uitdrukking na de brand in Minerva: het saamhorig heidsgevoel van die dagen moge niet al leen behouden bly ven maar ook versterkt worden. Het LSC wist zich met elan na deze ramp weer op te richten. Een corps, dat over zoveel spankracht beschikt, dat het ondanks deze tegenslag het lustrum op zo voortreffelijke wijze wist te ver zorgen, kan welgemoed de toekomst tegemoet treden, vooral wanneer het zich gedragen weet door vele generaties van ouderen. Prof. Jonkers wijdde voorts woorden van waardering aan het Leidsch Uni versiteit Fonds en de wijze waarop het afgelopen jaar de drie hoogtijdagen 3 oktober, 26 november en 8 februari werden gevierd. Het verheugde hem, dat daarbij een nauwe Dand tot uitdrukking is gekomen tussen stad en Universiteit. De toekomst van deze Universiteit staat of valt met de mate van bereidwilligheid van de ge meente om aar de oplossing van het ruimteprobleem mede te werken. De herinnering aan de dies-viering gaf prof. Jonkers aanleiiing, met dankbaar heid te getuigen van het werk van allen, die deze viering ieder jaar weer voorbe reiden, en waarvoor b.v. dit jaar 12.000 oud-alumni werden aangeschreven. Dankbaar is de Universiteit in het bij zonder jegens mej. mr. Blok, die al jaren lang op dit terrein een grote en stimu lerende activiteit ontwikkelt. De studentengemeenschap heeft ook naar buiten van een verblijdende activi teit en initiatief blijk gegeven in de vie ring van lustra, waarbij de innige ver bondenheid tussen Oranje en Leidse Universiteit sterk naar voren trad. Minder promoties Het aantal promoties heeft het afge lopen jaar 73 bedragen, dat is twee min der dan in het voorgaande jaar. Twaalf jonge doctoren verwierven het predicaat cum laude. Vijf van de gepromoveerden waren buitenlanders. Ruime aandacht besteedde prof. Jon kers in zijn overzicht over de lotgevallen van de Universiteit aan het ministerieel bezoek van 25 april j.l., waarbij de over heid gelegenheid kreeg te zien hoe de wetenschap de gelden besteedt welke haar toevloeien, voorts er kennis van te nemen hoezeer de wetenschapsbeoefening een stimulans is voor het nationale wel zijn en tenslotte te beseffen, hoe groot de nog onvervulde behoeften van de Universiteit zijn. Onder dat laatste moet bijvoorbeeld gerekend worden de bouw van een Auditorium Maximum, dat niet gemist kan worden bij een waardige vie ring van het vierde eeuwfeest van de Universiteit in 1975. Prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma De expansie van de Universiteit vraagt overigens in het algemeen dringend om ruimte. De uitbouw naar buiten voor de B- faculteiten zal wel lukken, ondanks moei lijkheden. Beklemmender is de situatie in de binnenstad, waar de A-faculteiten moeten uitbouwen. Hiervoor zal het aangewezen zijn, dat het zogenaamde Doelen- terrein ter beschikking komt van de Universiteit. De minister van O., K. en W. en de minister van Defensie lijken bereid hieraan me de te werken. De gemeente Lei den in principe ook wel, maar zij stelt daarbij de voorwaarde, dat De wetenschappelijke contacten j i en activiteiten van Leidse Weten- i schapsbeoefenaren zyn telkenjare i talrijk. Slechts wanneer men ze eens samenvat krijgt men eerst een juist beeld van het internationale karak ter van de wetenschap. Prof. Jon- 1 kers gaf in zijn rede een overi- gens nog niet volledige opsom- i ming van landen en plaatsen, die i in het afgelopen jaar met een Leids i wetenschappelijk bezoek werden vereerd: New York, Ottawa, Toronto, Parys, 1 Straatsburg, Jordanië, Bologna, 1 Florence, Londen, Barcelona, Gra- 1 nada, Warschau, Wenen, Suriname, i. 1 Nederlandse Antillen, Venezuela, 1 Chicago, Bonn, Milaan, Würzberg, i Gent, Salzburg, Bazel, Palermo, i Vancouver, Berkeley, Stanford, Pisa, Münster, Brussel, Genève, Hahmen- klee. Athene, Bordeaux, Münster, Marokko, Washington, Kopenhagen, Jeruzalem, Madrid, Lille, Luik, Mainz, Oxford, Cambridge, Stock- 1 holm. Moskou, Leningrad, Gent, 1 Houston (Texas). i Vele van deze plaatsen en landen i kregen meermalen bezoek en boven- i dien waren talloze buitenlanders voor wetenschappelijk contact in 1 Leiden. de Koksschool binnen de grenzen der gemeente gevestigd zal blij ven, welke voorwaarde gezien het ruimtegebrek van Leiden zelf praktisch niet te vervullen zal zijn. Prof. Jonkers verzekerde, de Koksschool een goed hart toe te dragen en ook gaarne zo mogelijk binnen Leiden behouden te zien. Maar de belangen van de Univer siteit moeten naar zijn mening hier toch zwaarder wegen. Intussen is het verheugend, dat de bouwwerkzaamheden aan het Stations plein voortvarend zijn aangepakt, waar door tydelijk in zekere huisvestingsmoei lijkheden zal kunnen worden voorzien. De expansie van de Universiteit is van vitaal belang voor het welvaartsniveau in het algemeen, waarbij het belang van het gehele Nederlandse volk is betrok ken. De centrale en gedecentraliseerde overheden zullen de handen ineen moe ten slaan om tot een redelijke oplossing te komen. Op niet-wetenschappelijk maar toch wel universitair gebied werden ruimte- winsten geboekt door de opening van de studenten-sterflat en de universitaire woonwijk Boerhaave, waaraan de aftre dende rector voorts aandacht besteedde, om daarna te spreken over het optreden van het praesidium. Vruchtbaar gesprek In het afgelopen jaar heeft het praesi dium zyn Intrede in het Universitair be stel gedaan, waarmee onder meer de taak van de rector aanzienlijk werd ver licht. Het beperkte ledental van dit orga nisatorisch leidinggevend orgaan blijkt de dringend nodige mogelijkheid tot vruchtbare gedachtenwisseling te schep pen. Bewondering koesterde prof. Jonkers voor de toewijding en energie, waarmede de leden hun veel omvattende arbeid hebben verricht. Op enkele van de onder werpen, die in het praesidium werden behandeld, ging de aftredende rector magnificus iets dieper in. Naar aanleiding van het befaamde sociologische rapport over het nihilisten probleem heeft de Stichting Pro Civi- tate het senaatsbestuur om advies ver zocht, en op 8 juli j.l. heeft de senaat zich met een dergelijk advies, opgesteld door het praesidium, akkoord verklaard. Daarin wordt uitgegaan van het feit, dat de tegenwoordige organisatie van het gezelligheidsleven onder de mannelijke studenten onbevredigend is. Wa< het LSC betreft is de concentratiegedachte niet verwezenlijkt, doch de WSL heeft de eenheid weten te bewaren. Dit is naar sprekers oordeel een gevolg van het feit, dat het patroon van het gezelligheids leven in deze twee organisaties verschil lend is. Het niet meer in gebruik zijnde poortje van de Doelenkazernewaar bij vroeger de wacht was gevestigd. Achter het ijzeren hek en Sint- Joris en de draak, heerst reeds eeuwen een militaire bedrijvigheid. De Leidse Universiteit beseft de waarde van strijdbaarheid en kracht om recht en vrijheid te verdedigen maar al te goed. Het jongste verleden heeft daarvan ondubbelzinnig getuigenis afgelegd. Maar zelfs de vreedzame militaire bedrijvigheid van de Koksschool zal hier moeten verdwijnen om de nog belangrijker waarden van de wetenschap de ruimte te geven, welke zij zo dringend behoeven. Het is te hopen, dat bij een eventuele verhuizing van de Koksschool dit poortje voor Leiden behouden blijft, liefst op de plaats waar het thans reeds zovele eeuwen het stadsbeeld siert. Prof. mr. J. E. JONKERS van kansel naar emeritaat Naast het LSC gingen geleidelijk ook de confessionele verenigingen SSR en Augustinus zich aandienen als gezellig heidsverenigingen, terwyl Catena een eigen gezelligheidsleven propageerde.dat op saillante punten afwijkt van dat van het Corps. Het aantal leden van Catena is gesta dig gestegen en de vereniging beschikt over een eigen verenigingsgebouw, socië teit Horus. Verder is er nog de Haagse Studenten Vereniging, die gezien het nypend gebrek aan studentenhuisvesting een nuttige taak vervult en het goed schijnt te doen. Onder deze omstandigheden heeft het geen zin meer, zich vast te klampen aan het ideaal van één gezelligheidsvereniging voor alle mannelijke studenten. Men erkenne dan ook. gelijk het genoemde advies voorstelt, de jure naast de WSL en het LSC de andere gezelligheidsverenigin gen, hetgeen de facto reeds lang het geval is. Uiteindelijk gaat het bij de be strijding van het nihilisme niet zo zeer om eenheid in het sociëteits leven maar om de vorming van een ware Universitaire gemeen schap, een eenheid ondanks ver scheidenheid. Universiteit en gemeenschap hebben er beide belang bij, dat de afgestudeerde niet alleen gediplomeerde is maar dat hij zich heeft weten te vormen tot academie burger. Senaat en praesidium zyn van oordeel, dat voor het bereiken hiervan de oprichting van een algemene vereniging, zoveel mogelijk leden omvattend, van grote betekenis kan zyn. Overkoepeling Binnen een dergeiyk algemeen ver band bevordere men de mogelijkheid, het gezelligheidsleven zo gedifferentieerd te ontwikkelen, als met wensen en be hoeften in overeenstemming is. Zulk een overkoepelend lichaam kan zich bewegen op alle terreinen, welke voor de vorming van een student van belang kunnen zyn. Wil een dergelijke vereniging uitgroeien tot een organisatie, waarvan kracht uit gaat. dan zal samenwerking met alle studentenorganisaties nodig zijn waar naast overheid en maatschappij van het belang ervan moeten worden doordron gen. Iets dergelyks eist gebouwen en ruimten, waar georganiseerden en niet- georganiseerden elkaar kunnen ontmoe ten. Het was spreker opgevallen, dat hiervoor in het buitenland grote sommen voor worden uitgetrokken. Een en ander zal echter in onderling overleg tot stand moeten komen. Dwang treft ook in dit opzicht de Universiteit in het hart en leidt onvermydelyk tot mislukking. By het overleg moet echter wel voorop staan, dat er tot daden zal moeten worden overgegaan. Tegen spreiding H.O. Ook op het terrein van de spreiding van het hoger onderwys heeft het prae sidium een mening uitgesproken: het is er tegen. Elke ontwikkeling van het hoger onderwijs waardoor het tekort aan „professorabele" krachten wordt ver groot, moet worden tegengegaan. Uitbrei ding van het beurzenstelsel werkt effi- „Wanneer ik straks van deze kan- j i sel afdaal, waarop ik thans in deze i cursus voor de zevende maal sta, i ben ik emeritus", zo merkte prof. Jonkers tegen het einde van zyn overdrachtsrede op. Eigenlyk was het zo, dat prof. Jonkers deze kansel reeds was be stegen als emeritus: onlangs werd j hem met ingang van 19 september i eervol ontslag verleend als gewoon i Leids hoogleraar in het Indonesisch i en Nederlands strafrecht en proces- recht, zodat hy gisteren, de acht- 1 tiende september, voor het laatst actief hoogleraar was. i Het is voor zover bekend de eer- i 1 ste maal, dat een Leids hoogleraar tegelijk met de overdracht van het rectoraat zyn hoogleraarsfunctie neerlegde, en daardoor in de Pie terskerk zyn afscheidstoespraak als 1 hoogleraar hield. Prof. Jonkers werd in 1946 tot hoogleraar in Leiden benoemd. ciënter dan de stichting van nieuw Uni versiteiten. De bestaande Universiteiten moeten zodanig worden geoutilleerd, dat zy de verwachte aanwas van studenten kunnen opvangen. Specialismen kunnen voorts beter ontwikkelen aan een grote Universiteit dan aan een kleine. Éénjarig rectoraat Overschakelend op een geheel ander terrein sprak prof. Jonkers er zyn vreug de over uit. dat het praesidium er in is geslaagd het éénjarig rectoraat voor een periode van tien jaar veilig te stellen. Het moet een voordeel geacht worden, dat men zich by de vervulling van deze veel vergende maar toch ook gaarne uit plichtsgevoel aanvaarde functie niet meer zo sterk behoeft te laten leiden door de anciënniteit. Het bly vend ele ment, dat elke bestuursvorm nodig heeft, dient niet in een meerjarig rectoraat ge zocht te worden maar in een orgaan rondom de rector, zoals het praesidium in Leiden. Vry uitvoerig behandelde prof. Jonkers de buitenlandse contacten, die talryk zyn geweest, zowel door het bezoek van Leidenaren aan wetenschappelyke cen tra elders als door het bezoek van bui tenlandse wetenschapsbeoefenaren aan Leiden, dat laatste ook in de vorm vai internationale congressen. Zie verder volgende paginc Op de treden van de kansel van de Pieterskerk legde prof. mr. J. E. Jonkers hedenmiddag de laatste stappen af naar het emeritaat. Hij droeg het rectoraat van de Leidse Universiteit over aan prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma en legde daarmee niet alleen deze functie neer, doch ook het actief professoraat. In het gebruikelijke overzicht over de acade mische gemeenschap in het afgelopen jaar stelde prof. Jonkers nadrukkelijk, dat de voor de A-fa culteiten noodzakelijke ruimtelijke expansie in de binnenstad slechts gevonden kan worden op het terrein van de Doelenkazerne, en dat desnoods, hoe ongaarne ook, het verlies van de militaire Koksschool voor Leiden aanvaard moet worden, wanneer dit een consequentie van de Universi taire belangen zou blijken te zijn. Ten aanzien van het nihilistenprobleem merkte de aftredende rector op. dat het uiteindelijk niet gaat om eenheid in het gezelligheidsleven maar om de vorming van een Universitaire gemeen schap waarin voor zo groot mogelijke verschei denheid van leden plaats is. De senaat heeft een advies uitgebracht tot erkenning van de gegroei de gezelligheidsverenigingen naast WSL en LSC. Er valt veel te zeggen voor een overkoepe lende organisatie en voor gebouwen en ruimten, waar alle, al of niet georganiseerde studenten el kaar kunnen ontmoeten. Het dit jaar in werking getreden praesidium heeft zich uitgesproken tegen verdere spreiding van het hoger onderwijs en heeft het een-jarig rectoraat althans voor de komende tien jaar veilig gesteld. Prof. Jonkers voerde een krachtig pleidooi voor de instelling in ons land van een instituut in de geest van het Institute of Advanced Studies in Princeton (VS) waar geleerden vrij van admini stratieve beslommeringen en onderwijstaken zich geheel kunnen wijden aan wetenschappelijke re search en studie. Leiden zou de aangewezen plaats voor een dergelijk instituut zijn. In deze geest pleitte prof. Jonkers eveneens voor de in voering van een „sabbatical year". De rectoraatsoverdracht in de Pieterskerk, in de traditionele stemmige omlijsting, werd bijge woond door zeer vele leden van de Universitaire gemeenschap, waaronder het curatorium, het grootste gedeelte van de senaat, vele leden van de wetenschappelijke staf, vertegenwoordigers van vele instellingen en studentenverenigingen en burgerlijke en militaire autoriteiten. Na afloop van de overdracht vond een recep tie plaats in de Burgerzaal van het stadhuis. Vóór de overdracht vond de promotie plaats van prof. dr. Th. Sellin te Pennsylvania tot doctor honoris causa van de Leidse Universiteit, over welke plechtigheid wij elders in dit blad uitvoerig schrijven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3