Liever wasbaas in Leopoldstad! Last van zenuwen? Met een enkel woord Agenda MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 Oud en Nieuw (Van onze t.v.-medewerker) Een oud lied wordt opnieuw gezongen: een verbintenis in een koningshuis. De poézie te puren uit een aangelegenheid, waaraan diezelfde wereld poogt alle in timiteit te ontnemen. Het moet voor de jonge bruid een afschuwelijk moment zijn geweest zo te kijk te worden gesteld, maar ze moet geweten hebben, dat dit offer naast vele andere onprettige din gen van haar gevergd zullen worden. Overigens was het een nogal rommelige vertoning. Het is voor de kyker niet meer moge lijk om een sluitend beeld te krijgen van de ontwikkeling in de Kongo, omdat steeds oude opnamen (ze verouderen in een sneltreinvaart) als illustratie dienen van het meest recente nieuws. De enige troost is, dat niemand ter wereld thans een scherp omlijnd inzicht in de situatie hebben kan. Een aangenaam stukje journaal was tenslotte de stunt om de tentoonstelling ,Dag Amsterdam" van veroverend fotomateriaal te voorzien. Het bleek tenminste een boeiende kwes tie om uit de filmbeelden van een scène de visie van een artiest zich te zien uit kristalliseren. We bleven nog geruime tijd in de ac tualiteit door de uitgebreide rubriek „Expresso". Bij de bijna 80-jarige onder wijzer had men verzuimd om met de voor de hand liggende illustratie van het geluid de stilte in de klas te doen begeleiden. Een verfnozem werd de eer waardig gekeurd zijn onzin over miljoe nen uit te storten en aan het slot kregen de geluidsjagers het volle pond. Hiermee is echter deze rubriek nog niet uitput tend behandeld, want ook „My fair lady" kwam op de proppen. Men kan terecht zeggen, dat het gewoonweg door de VARA zo verfoeide reclame was, maar men had het zwaarste ge schut in stelling gebracht om deze repor tage tot een boeiend geheel te smeden. Vakkundig sloot het als een bus en het was derhalve het aankijken en horen dubbel en dwars waard. „Interpol" deed weer heel stoer, maar deed dat met een knap gemak. De film was zó in elkaar gezet, dat een kind lang voordat de ontmaskering plaats had wist wie de boef was, waarmee allerminst gezegd wil wezen, dat het kinderwerk was om hem op te sporen. De hoofdschotel was natuurlijk het t.v.-spel, waarin Cor Lemaire als acteur debuteerde. Het kan best zyn, dat aan de pianist veel geschaafd moest wor den om hem om te bouwen, maar de in druk, die de kijker kreeg, was, dat het Lemaire vanzelfsprekend afging, dat hij puur zichzelf was en speelde. Met andere woorden: een prachtcreatie, waaraan ac teur-en regisseur gelijkelijk veel voldoe ning zullen hebben beleefd. Want ook voor Berend Boudewijn was het een eerste stap op een nieuwe weg. Deze zoon van de schrijver Van der Woude heeft met één slag bewezen, dat de les sen, die hij op de toneelacademie in Londen heeft gehad, goed aan hem besteed zijn geweest. Minder lof hebben we voor de auteur van het spel, de Engelsman Ted Allan, die dit geval kennelijk in elkaar heeft geknutseld om een muzikale acteur aan een rol te helpen. Hoewel hy zijn vaar digheid voor het schrijven van goede scènes overtuigend bewees, was het ge heel gebouwd op zo'n kinderachtig leef tijdstrucje, dat het beschamend was. Tot slot een algemene opmerking: of de VARA met een zaterdags programma in deze opzet op de goede weg is, menen we te moeten betwijfelen. Het is, lijkt ons, bepaald niet nodig, dat ieder zit te schateren noch ook, dat we alleen maar het lichte amusement op het eind van de week krijgen voorgezet. Maar of het nu direct zo zwaarwichtig zijn moet, dat betwijfelen we. Conclusie: goede ont spanning is, dunkt ons, te prefereren, maar dat de vinden, valt niet licht. Boeiende weg (Van onze tv.-medewerker) Joop Simons, die voor de NTS in Parijs zit, heeft voor de KRO de zorg voor een soort Parijs „magazine" op zich genomen. Hij heeft van de luwte tussen vakantie en nieuw seizoen geprofiteerd om het optreden van een paar grote sterren op de film te laten vastleggen. Het kon op die manier een waarde vol document worden en dat woord is niet te zwaar voor een produkt, waarin respectievelijk voorkomen Dalida, pseudo van Yolanda Gigliotti, uit Italiaanse ouders in Cairo geboren en voorheen schoonheidskoningin in haar nieuwe vaderland Egypte, die een beetje scherp Een lid van de Kongolese delegatie van Kanza naar de Verenigde Naties, de 35-jarige Kinda, heeft zich zondag da delijk na aankomst uit de Verenigde Sta ten op het vliegveld Orly bij Parijs on der bescherming van de politie gesteld omdat hy vreesde te worden mishandeld of zelfs te worden vermoord door een landgenoot, die met hetzelfde vliegtuig is gereisd. Hij zij te vermoeden, dat Kanza, die aan het hoofd staat van Loe- moemba's afvaardiging naar de VN, zijn Kongolese medereizigers bevel heeft ge geven hem te doden Kinda, die de verzuchting slaakte, dat de Kongolese politiek veel te ingewikkeld voor hem was, zei dat Kanza, een klant van zijn wasserij te Leopoldstad. hem had verzocht deel te willen uitmaken van zijn afvaardiging. Hij had eerder al een enkele maal dingen voor Kanza ge daan. Hij had het verzoek ingewilligd en zijn wasserij gesloten. Toen hy in New York was, hoorde hy van landgenoten dat alleen zij de wettige regering van Heo, die was aangewezen door president Kasavoeboe. vertegen woordigden. Hy, een aanhanger van Ka savoeboe, had tot dat ogenblik gedacht dat Kanza de president gehoorzaamde Een paar dagen later, zo zei hy, had hy vernomen dat Kasavoeboe en Loe- moemba niets meer te vertellen hadden en dat een hem onbekende kolonel de macht in handen had. Kinda zei Kanza te hebben meege deeld, dat hy naar Leopoldstad wilde te rugkeren maar Kanza had hem dat on der bedreigingen verboden. Hy had zich toen onder bescherming van de Ameri kaanse politie geplaatst. Verder zei hij eerst de regeringsleider van voormalige Frans-Kongo, Joeloe, te Brazzaville te willen raadplegen voor dat hy zyn wassery opent. timbre heeft en verder slechts uiterlijk kon imponeren en de acteur Gino Espo- sito, die een eigen chanson in een eigen klimaat loffeiyk wist te brengen. Ver volgens Marcel Miramont, beter bekend onder de naam Amont, die ,31eu, blanc, blonde" in drievoud hoogst persoonlijk bracht. En dan tenslotte een klassieke „pass de deux" van Claude Bessy, „dan seur étoile" van de Paryse Opera en de uit Bremen afkomstige Peter van Dyk, die thans by hetzelfde gezelschap onder contract staat. Een collectie, die er wezen mag. Van Parijs naar Groningen, van waar alweer een studentencabaret komt. Maar de veelheid stoort nauwe- ïyks kwaliteit noch eigen stiel. Afgezien van een paar (en dan nog niet eens da verende) imitaties, werd zowel muzi kaliteit en dichterlijkheid als humor ge bracht, alles met een fyn genuanceerd subtiele nummers by in verschillende mimisch gevoel. Er waren verschillende genres. Van Groningen naar Jeruzalem. Dat viel niet mee. Het ging over veel plaat sen, maar nauweiyks over de oude hoofdstad van Palestina. Het enige, dat werkeiyk even pakte, was het verken nen van een grot van de soort, waarin de zg. Dode Zee-rollen zyn gevonden. Het populair-klassiek concert bood kykend Nederland de gelegenheid de manneiyke persooniykheid van de beste onder de deelnemers van het Bossche zangconcours te zien en te beluisteren, een byzonder aangename kennismaking. Aantrekkelijke plaatjes leverde de Poolse Irène Torbus. Tot slot de ver rassende en aangrijpende film „Het Huls" met sobere, indringende tekst van rector Coppens, die het verhaal van de Letse en Poolse vluchtelingen in Ohm- stede, wier lot dank zy de Neder landse offervaardigheid zo vreugde vol gekeerd is. liet uitmonden in de geesteiyke vlucht, die velen beheerst en beklemt. De epiloog reikte over kerke- ïyke grenzen en werd aldus doortrokken door de geest, die de inzameling voor het Vluchtelingenjaar kenmerkte. Advertentie Mijnhardt's Zenuwtableften helpen U er overheen Hongaarse betoging tegen Kroesjtsjef Voor het gebouw van de Russische delegatie bij de V.N. in New York is het gisteravond tot gevechten gekomen tus sen naar schatting 2.000 betogers, die protesteerden tegen de komst van Kroesjtsjef, en de politie. De demon stranten droegen borden met opschriften als: „Kroesjtsjef, handen af van de Amerika's" en Democratie, ja com munisme, nee". Een aanzienlijke politie macht verhinderde dat de betogers tot het gebouw doordrongen. Daarop richt ten de demonstranten, hoofdzakeiyk Hongaarse vluchtelingen, een galg op, waaraan een pop bungelde die geleek op de Russische leider. President Eisenhower heeft zaterdag vanuit zyn buitenverblijf te Camp Da vid, in Maryland, een oproep tot het Amerikaanse volk gericht om de leiders van regeringen, die de V.S. vijandig ge zind zyn", op kalme en redelijke wijze te ontvangen gedurende hun verblijf in New York, waar zij deze week het be gin van de vijftiende zitting der Alge mene Vergadering van de V.N. zullen by wonen. „Een dergelijk gedrag van onze bur gers zou een nieuwe demonstratie zijn van het Amerikaanse gevoel van ver antwoordelijkheid", aldus de president. Fidel Castro aangekomen De Cubaanse minister-president, Fidel Castro, is zondagmiddag per vliegtuig te New York aangekomen waar hy zal deelnemen aan de werkzaamheden van de vyftiende Algemene Vergadering van de Ver. Naties. Nadat aanvankelijk verscheidene ho tels hadden geweigerd de Cubaanse lei der onderdak te verlenen, was te elfder ure nog een apartement voor hem ge vonden, mede dank zy de tussenkomst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ver. Naties. Toen Castro bij zyn hotel aankwam Anti-Amerikaanse maatregelen op Cuba De Cubaanse regering heeft zaterdag Marjorie Lennox, lid van de staf van de Amerikaanse ambassade in Havanna, Robert Neet, een secretaris van het Ame rikaanse consulaat in de Cubaanse hoofdstad, en twee andere Amerikanen uit het land gewezen, omdat zy betrek kingen onderhielden met een „bende Amerikaanse spionnen". Verder zullen drie personen wegens spionage worden berecht. In een mededeling van de Cu baanse regering wordt gezegd, dat spion nen luisterapparaten hadden geïnstal leerd in het gebouw waar het persbureau „Nieuw China" is gevestigd. De Cubaanse regering heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zy de bewegings- vryheid van de Amerikaanse ambassa deur op Cuba, Philip Bonsai, zal beper ken zolang Fidel Castro in New York is. Deze stap moet gezien worden als een reactie op het besluit van de Ameri kaanse regering om Castro geen toe stemming te verlenen Manhattan te ver laten, zolang hy in New York is ter by- wonlng van de zitting der Algemene Vergadering van de V.N. De drie Amerikaanse banken op Cuba zyn zaterdagavond krachtens een de creet. getekend door president Dorticos en premier Fidel Castro, genationali seerd. De banken zyn de „First National Bank of Boston", „Chase Manhattan Bank" en „National City Bank of New York". De banken waren de laatste Ameri kaanse eigendommen die de Cubaanse regering nog niet had onteigend of in beslag genomen. Russische manoeuvres in Middellandse Zee Het in de Engelse taal te Athene verschynende blad „Daily Post" meldt, dat Russische oorlogsschepen kortge leden voor het eerst manoevres In de Middellandse Zee gehouden hebben. Het blad zegd uit gezaghebbende bron vernomen te hebben, dat ongeveer twintig Russische vlooteenheden hebben deelgenomen aan manoeuvres in het gebied tussen Sicilië en de Ionische zee. Loonoverleg in het grafisch bedrijf De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het grafische bedrijf zullen binnenkort besprekingen gaan voeren over het loon in 1961. Bij de loonherziening in 1959 werd „de ruimte" berekend voor 1960. Omdat de grafische CAO's tot eind 1961 van kracht zyn werd afgesproken dat de ruimteverde ling voor 1961 op een later tydstip ter sprake zou worden gebracht. De werk nemers-vertegenwoordigers hebben in het Centraal Bureau voor de grafische bedryven onlangs verzocht dit overleg op korte termyn te openen. Naar ver wachting zal zulks in oktober geschieden. Trekkingslijsten hadden vertraging (Van onze Haagse redactie) De telefoon heeft de afgelopen week by het hoofdkantoor van de Staatslo terij en by de kantoren door het hele land, waar loten worden verkocht, niet stilgestaan. Dit was het gevolg van het feit. dat het nieuwe postkantoor in Rotterdam in gebruik werd genomen. De lijsten met trekkingsuitslagen worden in Rot terdam gedrukt en van daar uit naar alle delen van het land verzonden. De Kakken met drukwerk, die betrekking adden op de trekkingsuitslagen van dinsdag 13 september zyn in de drukte en rommel, die een verhuizing met zich brengt, zoek geraakt en pas ha een week ontdekt. Het gevolg was, dat de lijsten pas een week na verschijnen konden worden opgehangen. Vele mensen zul len dientengevolge dagen lang in het onzekere hebben verkeerd, of zy een niet, een eigen geldje of een prijs had den getrokken. werd hij toegejuicht door zyn landge noten, terwijl Newyorkse demonstranten kreten lieten horen als: „Castro, je bent een varken" en „Ga naar huis, schooi er". De ingang van het hotel werd be waakt door een politieman met een ma chine-pistool. ALBERT PLESMAN ONTVANGSTCENTRUM In voormalige Expo-kapel (Van onze Haagse redactie) Den Haag krijgt een Albert Plesman ontvangstcentrum. Dit dankzy de Ame rican Protestant Church, die geruime tyd geleden besloot tot de aankoop van de voormalige Expo-kapel van de Brus selse wereldtentoonstelling. Binnenkort komt de kapel naar Den Haag waar het complex het centrum voor geestelijk leven voor de in ons land verblijvende Amerikaanse protestanten zal worden. Het nieuwe centrum van de American Protestant Church zal ook een gemeen schapscentrum omvatten. De lobby daar van zal de naam .Albert Plesman recep tion room" krijgen. Daarmee wil de kerk leiding Hollands luchtvaartpionier Pies man eren. De ruimte zal dienst gaan doen als een ontvangstgelegenheld voor kerkelijke en andere bezoekers en spe ciaal gericht zyn op het ontvangen van buitenlandse toeristen. Dadeiyk na haar instituering heeft de American Protes tant Church In Den Haag zich toegelegd op het verlenen van service aan toeris ten, ongeacht hun reisdoel. Men hielp toeristen, in ons land verbiyvende stu denten, zakenlieden, geesteiyken. Dit werk kan nu straks worden uitgebreid, men zal een inlichtingencentrum stich ten waar informaties op uiteenlopend gebied gegeven zal worden. Vooral zul len inlichtingen op geesteiyk terrein ver strekt worden, alsmede over culturele-, kunst- en onderwysaangelegenheden. De Albert Plesman-room zal geheel in het teken staan van interkerkeiyke en in ternationale broederschap. Herdenking gevallenen te Oosterbeek Zaterdagmorgen is op het Airborne- kerkhof in Oosterbeek een herdenkings dienst gehouden, ter herdenking van de gevallenen in 1944. Behalve de deelnemers aan de Air- borne-pelgrimage waren op het kerk hof o.a. aanwezig generaal Pahud de Mortagnes als vertegenwoordiger van de Koningin en Prins Bernhard, Sir Paul Mason, de Britse ambassadeur, mr. H. W. Bloemers. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, de generaals Urguhart en Sosabowski en de burge meesters van Arnhem, Renkum en He- teren. De Koninklijke Harmonie te Oos terbeek begeleidde de samenzang, o m. de gezangen 293 en 282. Na een lezing van Psalm 193 door generaal-majoor Urguhart sprak ds. Slingenberg een gebed uit voor de omgekomen burgers. Reverend Philips hield de herdenkings rede. Nadat honderden schoolkinderen by ieder graf bloemen hadden gelegd, bad ds. Bergkotte uit Oosterbeek het „Onze Vader". Een trompetter van de Air- borne-divisie blies daarop „The last post" en de „Reveille", hetgeen gevolgd werd door het spelen van het Engelse, Poolse en Nederlandse volkslied. Reve rend Philips sprak de zege uit. waarna verscheidene autoriteiten kransen leg den by het ere-kruis namens de Ko ningin, de minister van Defensie, het voormalig verzet en de gemeente Ren kum. Tot besluit van de plechtigheid strooide generaal Urquhart as van de herdenkingskruisen, door het Britse volk op Empire-herdenkingsveld van West minster en op andere herdenkingsvel- den geplaatst ter nagedachtenis van de gevallenen. GEDULD SALARISSEN POLITIE UITGEPUT (Van onze Amsterdamse correspondent) Een aantal Amsterdamse politiebu reaus heeft de centrale van politie organisaties zaterdag een telegram gezonden waarin de agenten hun grote teleurstelling uitspreken over de resul taten van de salarisbesprekingen. Men seinde onder meer: „geduld uitgeput stop neem aangekondigde maatregelen om erger te voorkomen stop eisen spoedvergadering". De ontevredenheid in het Amster damse politiekorps over het voornemen van de regering om voor bepaalde groepen personeel een toeslag van f 40 per maand te geven, inplaats van een algemene loonsverhoging is opnieuw aangewakkerd door het feit dat de besprekingen van vrydag tussen rege ringsvertegenwoordigers en de politie organisaties niet tot overeenstemming hebben geleid. BINNENLAND Een felle uitslaande brand aan het A-Kerkhof 23a te Groningen heeft gister avond een grote bovenwoning totaal ver nield en een kerkzaaltje van het Neder landse Leger des Heils beschadigd. Zaterdagmorgen is bij een verkeers ongeval in Leuth bij Nijmegen de 58-jarlge classificeerder A. H. Aarts, uit Leuth ver ongelukt. De man stak op zijn bromfiets de weg over en verleende geen voorrang aan een passerende vrachtauto. Hij reed tegen de wagen op en werd in zorgwek kende toestand naar het St.-Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen vervoerd, waar hij enige uren later is overleden. Hij laat een echtgenote en vyf kinderen achter. In de nacht van zaterdag op zondag is in Laren (Gld) een personenauto tegen een boom gereden. De vier inzittenden werden naar het ziekenhuis te Lochem overgebracht, waar een van hen. de heer J. Boer uit Lochem. is overleden. Een tweede inzittende, mej. Lansink uit Neede. heeft bij het ongeval een schedelbasis- fractuur opgelopen. De beide anderen wer den minder ernstig gewond. De personen auto werd onherstelbaar beschadigd. Zaterdagmiddag is de 71Jarige we duwe M. A. Schröder op de Gemmenlk- herweg te Vaals door een achteruit rijden de vrachtauto overreden. Zij kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. Een tiental Nederlandse zakenlieden, allen uit Utrecht en omgeving, is zater dagmiddag o.l.v. de burgemeester van Utrecht, Jïir. mr. C. de Ranitz, van Schip hol naar Helsinki vertrokken. Gedurende een week zullen zij verschillende steden in Finland bezoeken, met het doel om de handelscontacten met Finse relaties te verstevigen. De reis wordt gemaakt op initiatief van de directie van de Utrecht se Jaarbeurs. - De minister van Landbouw en Vis- serb, mr V G. M. Marijnen, is zaterdag middag op Schiphol teruggekeerd van een vierdaags bezoek aan enige agrarische be dryven in de omgeving van Londen. De minister heeft o.a. bezoeken gebracht aan een experimenteel bedrijf in de Lee vallei, ten noorden van Londen, en aan enige veeteelt-bedrijven in Hampshire. Mr. Ma ry nen was uitgenodigd door zijn Britse collega, minister Soames. De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging zal op 5 en 6 oktober haar negende lustrum vieren met een leden vergadering in het Haagse Gemeente museum en een feestelijke bijeenkomst ln het Kurhaus te Schevenlngen. De A.N.W.B. deelt mee. dat Zwitser land ln navolging van Duitsland en de Scandinavische landen de tijdelijke invoer van alle categorieën voertuigen heeft vry- gegeven. Dit houdt in. dat er geen grens- documenten meer nodig zyn voor vracht auto's, bestelwagens en autobussen. Deze regeling was voor particuliere voertuigen reeds van kracht sinds 1 jan. 1958. Bij het zwemmen ln de Waalhaven te Rotterdam is gistermiddag de 13-jarige scholier H. Kaak uit de Zierlkzeestraat te Rotterdam verdronken. BUITENLAND Drie jonge Hongaren die zaterdag de grens met Oostenryk wilden overvluchten zijn door een mijn ernstig gewond. Van een moest de linkervoet worden geampu teerd. van de ander het rechterbeen. Zij zijn ln het ziekenhuis van Eisenstadt. Oos tenryk, opgenomen, zy vertelden dat de versperringen aan de grens twee banen mijnenvelden, gescheiden door drie zones prikkeldraad omvatten. De Amerikaanse luchtmacht heeft een procédé ontwikkeld waardoor op grote hoogte vliegende straalvliegtuigen niet langer een voor de grond af zichtbaar wit spoor achterlaten. De hete uitlaatgassen van de motor die in de koude lucht condenseren worden vermengd met een zeer fijn stof. waardoor de condensdrup- pels zo klein worden dat zij niet langer zichtbaar zyn. De Amerikaanse marine heeft foto's genubliceerd van een Russische tanker en een sleepboot in de buurt van Newfound land. die beide een voor dit type schepen sterk afwijkende elektronische uitrusting hebben. Op het achterdek van de tanker is bovendien een ballon zichtbaar. De aan wezigheid van deze twee schepen, en drie schepen in de Stille Oceaan, doet vermoe den dat dezer dagen, wanneer Kroesjtsjef in New York is. een opzienbarend ruimte vaartproject zal worden ondernomen. - De directeur van „Japan Airlines" heeft ln Londen verklaard dat zijn maat schappij de komende lente een luchtlijn- tussen Japan en Europa, via de Pool. hoopt te openen met de DC-8 straalvlieg tuigen. De luiste route staat nog niet vast. Men wil beginnen met tweemaal per week. In 1964 hoopt men diensten rondom de wereld te hebben. - Twee Amerikaanse oliedeskundigen, leden van een delegatie die onlangs een bezoek aan oliecentra ln de Sovjet-Unie heeft gebracht, zyn door het Sovjetblad „Izwestia" van spionage beschuldigd. Zij zouden o.m. notities hebben gemaakt over vliegvelden en radarinstallaties. De burgemeester van Geryville, een stad van 50.000 inwoners in mldden-Al- gerye, is zaterdag by het verlaten van een moskee door een opstandeling doodge schoten. De „Johannesburg Sunday Times" heeft bijzonderheden onthuld uit een ver drag tussen Zuid-Afrlka en de Verenigde Staten, waarby Amerika het recht krijgt in de omgeving van Esselen. Olifantsfon tein en Krugerdorp waarnemingsstations voor ruimtevaart te bouwen. De bouwkos ten van deze stations worden geraamd op 30 miljoen gulden. De stations kunnen ook voor militaire doeleinden worden ge bruikt. n.l. voor het onderhoud van con tact met de „spionage satellieten", aldus het blad. De directie van de Belgische spoor wegen heeft het gebruik van draagbare radio's in treinen en op stations verboden. Turkije biedt zijn bemiddeling aan ter regeling van de Algerijnse kwestie, zo heeft generaal Gursel. het Turkse staats hoofd. zaterdag op een persconferentie ln Ankara meegedeeld. Turkye, dat zelf zo hard voor zijn onafhankelijkheid heeft ge vochten, kan slechts sympathie hebben voor de vrijheidsstrijd van andere volken, al dus Gursel. Wij zijn echter ook vrienden van Frankrijk en wy betreuren het dat het conflict tussen Frankrijk en de Alge rijnse verzetsstrijders nu al Jaren duurt. Zaterdagavond laat zyn van Schip hol zestig leden van diverse Westeuropese parlementen naar Tokio vertrokken, waar zij de interparlementaire conferentie, een bijeenkomst van parlementariërs uit vele landen ter wereld, zullen bywonen. Op initiatief van een van de twaalf Ne derlandse deelnemers aan dit congres, het Tweede-Kamerlid C. Berkhouwer, waren de deelnemers van het aantal Westeuro pese landen naar Schiphol gekomen, van waar zy gezameniyk met een speciaal chartervllegtulg van de K.L.M. naar de Ja panse hoofdstad vlogen. „Als zichtbaar bewijs voor de titu laire soevereiniteit van Panama" over de onder Amerikaans beheer staande kanaal zone heeft president Eisenhower zaterdag bepaald dat de vlag van Panama ln een bepaald gebied van de zone kan worden gehesen. In een vergadering van het Witte Huis wordt gezegd dat de president met dit besluit wil blijk geven van de nauwe banden tussen de volkeren van de V.S. en Panama De zone werd in 1903 voorgoed door de republiek Panama aan de V.S. verpacht. In november demonstreerden nationalistische groepen aan de grens van de zone voor hun els dat enige soevereini teit over het kanaal aan Panama wordt verleend. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Re geringsuitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aan dacht van de Nederlandse Noodwacht. Tom Lodewyk, hoofd afdeling publiciteit, spreekt over het onderwerpDesnoods een heel klein kaarsje. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Progr. over de grenzen v. h. menselijk prestatiever mogen. 21.00 Festival v. Salzburg: Ork., koren en sol. 22.30 Nws. 2.40 Jazzmuz. 23.10 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Vocale en lnstr. groepen. 18.50 Openbaar kunstbe zit. lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.30 Muzikale quiz. 21.00 Het werk v. h. Nederlands Bijbelgenootschap ln Came- roen, kalnkb. 21.20 Gram. 21.30 Viool en piano. 22.00 Parlem. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 20 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwyding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Ham mondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. NATIONAAL PRO GRAMMA: 12.30 Nws. en land- en tuinb.- meded. 12.45 Gram. plm. 12.55 Rep. v. d. opening v. d. Staten-Generaal. Plm. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. AVRO: Êlm. 13.45 Milit. ork. 13.55 Beursber. 14.00 amerkoor en orgel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.25 Gram. 15.30 Boek bespr. 15.45 Planorecital. 16 20 Gram 17.00 V. d. kind. 17.30 Gram. 17.50 De dieren wereld en wy, lezing. PICTOGRAM 8 m 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen I MAANDAG Den Burcht (Jacobazaal)Verwarmings show. Fa. Langezaal. 4, 7 en 9 uur nam. Pieterskerk: Zestig-jarig bestaan Ned. Organistenver. Concert Adr. Blankenstein. 8.30 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Podium". „De Jeugd vliegt uit". 8 uur nam. Korpszaal Leger des Hells: Bazaar. Van 3 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Zomerzorg: Ned. Kath. Kapperspatroons bond. Spr. K. Morak over: „De huidige ontwikkeling in het kappersbedrijf. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Korpszaal Leger des Heils: Bazaar. Van 3 tot 6 uur en 7.30 tot 10 uur nam. Museum voor Volkenkunde: Herv. Zen dingscommissie. Dia's en film over Nieuw- Gulnea. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Bespre king winterprogramma. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. Ned. Comedie „Cyprienne. 8 uur nam. Waaggebouw: Opening Vebo-tentoon- stelling. 10 uur voorm. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Nederlandse Co medie „Cyprienne". 8 uur nam. Speeltuin Oosterkwartier (Borneostr.) Dahlia-avond en -kweekwedstryd. 8 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. mevr. P. Grondexon over verkenningen ln de kynologie. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. In de Morlaen: Weekeinde herv. zon dagschoolwerk. Opening 2.30 uur nam., ds. P. Lugtigheid 8 uur nam. Leidse Volkshuls: Tien laar „De Ratel". Optreden Ned. Marionettentheater met „Dappere Dodo". 3 uur nam.; 's avonds 8 uur ,,'1 Elislr d'Amore." Stationsplein: Wandeling Ned. Chr. Reis- ver. door Staatsbossen te Noordwyk. 2 uur nam. In de Morlaen: Weekeinde herv. zon dagsschoolwerk. 3 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Tentoonstelling van oude en moderne grafiek uit de verzameling A. Taevernier. Tot 1 okt.: werkd. 105 uur; 'szondags 15 uur; na 1 okt.: werkd. 104 uur; 'szondags 14 uur. (Tot 17 oktober). Ned Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer" Tentoonstelling ,,'s Konlngs Rok" Werkd.: 105 uur. 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling .Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 'szondags 15 uur nam (tot 15 december) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen 7an 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen ln het Chinees". (Tot 31 oktober). AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.06 Gram. 19.46 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Wat ledereen aangaat: (20.05) Herh. v. d. Troonrede, (plm. 20.30) De Rijksbegroting en haar toelichting, (plm. 20.40) Discus sie over Troonrede en miljoenennota. 21.30 Gram. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Groen land, zwarte mensen, lezing. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.26 Gram. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 12.30 Nws. en land- en tuinb.meded. 12.45 Gram. Plm. 12.55 Rep. v. d. opening v. d. Sta ten-Generaal. plm. 13.15 Troonrede door H.M. Koningin Juliana in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. KRO: 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelandsvrou wen. 14.45 Waar is Mr. Mllburry?, hoorsp. 15.25 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zle- kenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Tien Jaar Merauke, door Broeder Xaverlus, van de congrega tie van O.L.V. van Zeven Smarten van Voorhout. KRO: 18.00 Zang. 18.20 Regeringsuitz.: Nationale reclasserlngsdag 1960: Een Ju- bilaresse, door prof. mr. I. A. Diepenhorst. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Omr.ork. en solist. 21.15 Zangrecital. 21.45 Kamermuz. 22.00 Rep. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.50 Rep. opening v. d. Staten- Generaal door H.M. Koningin Juliana. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Herh. opening Staten-Generaal. 21.10 De mil joenennota: toelichting door Z.E. prof. dr. J. zyistra, min. van Financiën. 21.25-22.25 Film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Intermezzo. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 15.30 Ork.. sopr. en piano. 16.00 Progr. over dieren. 16.30 Planorecital. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Strykkwart. 19.30 Lezing. 20.00 Twintig vragen. 20.30 Piano recital. 21.45 Lezing. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Lezing. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nw6. en progr. v. d. arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Dansmuz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en verz.- progr. 17.30 Nws. en gevar. progr. (Om 18.29 Weerber. en nws.)» 18.40 Sportber. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Hoorsp. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en sportber. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Muz. v. blaasinstrum. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 21.16 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.conc. 13.45 Gram. 14.10 Sollstenconc. 14.40 Gram. 17.00 Ka mermuz. 18.30 Gram. 19.16 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Ork.conc. 22.60 en 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Lichte muz. 12.15 Plano- spel. (Om 12.30 weerber.) 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Klass. muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing, 20 00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Godd. uitz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nieuws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.15 Piano spel. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gram. 18.45 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20 00 Festival v. Luik: L'Orfeo. ope ra. 21.45 Gram. 22.55 Nws. DE BIOSCOPEN Studio ..Hiroshima, mon amour". 18 Jr Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Totale oorlog". 14 jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LIdo „Doctor in love". 18 jr. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4 45, 7 en 9.15 uur. Casino „De grote ontsnapping". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder dagcyclus: „Het Bolshol Ballet". 14 Jr. Trianon „Mag ik deze dans van U?" 18 Jr. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.16 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „The Hongkong affair". 14 Jr. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Don- derdagcyclus: ,,'s Nachts langs de trot toirs". Astra-theater, Wassenaar Vrijdag 8 uur zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: Pi kant verlof in Parijs, 14 jaar. Maandag, dinsdag, woensdag. 8 uur: Hunde wollt ihr ewfg leben, 18 Jr. Donderdag 2.30 en 8 uur: Het dagboek van Anne Frank, elke leeftyd. Zondag en woensdag 2.30 uur: Anne get your gun, elke leeft. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Bij geen gehoor b(J uw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZÜrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon 1 SS geh bew. geh bew. mist geh. bew. mist mist mist zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen geh. bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew zwaar bew. zwaar bew. onweer mist geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. a 52 •3 iï nno o 2 19 13 o 4 18 14 o 2 19 12 zo 3 20 13 ono 1 19 9 w.stil 20 11 w.stil 19 12 w.stil 20 12 z 4 20 13 ozo 1 17 4 ozo 5 19 11 o 4 16 11 1 19 14 4 17 12 w.stll 21 12 zzo 2 20 13 n 1 19 10 O 2 22 8 wzw 3 17 13 watll 16 11 n 7 19 14 n 2 19 13 wzw 2 21 12 watll 21 12 wzw 1 21 10 zw 1 14 9 w .stil 16 12 zo 10 24 16 4 24 13 5 27 17 6 26 19 4 38 21 1 26 18 ozo nno w.stil nnw 3 22 17 0 0.4 55 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2