AFRO-AZIATISCHE LANDEN NU ACHTER S. G. HAMMARSKJÖLD BRISANTBOM OP STATIONSPLEIN éw WEERBERICHT Loemoemba wil naar New York Mislukte aanslag op Moboetoe Socialistische winst in Zweden: nu helft van aantal Kamerzetels Om één uur totaal verlaten Onder grote .spanning vanmiddag door adj. J. Pellen gedemonteerd OOSTDUITSERS ZONDEN EEN AARTSBISSCHOP TERUG teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 No. 30155 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E a E van Dishoeck Hooldredacteur J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 De Kongolese majoor Pakasa heeft gisterochtend in het legerkamp Leopold II een revolveraanslag trachten te plegen op kolonel Moboetoe de man, die het militaire bewind in Kongo heeft ingesteld. Voordat de majoor de trekker van zijn revolver had kunnen overhalen, viel Moboe toe zijn belager aan. Na een worsteling tussen de twee hoofdofficieren slaagde Moboetoe, geholpen door Marokkaanse soldaten, erin Pakasa te overmeesteren. De majoor is opgesloten. Loemoemba heeft intussen zijn schuilplaats in Leopoldstad verlaten en verklaard, dat hij naar New York wil gaan om zich aan het hoofd te stellen van „de" Kongolese delegatie. Hij bevond zich in de ambassade van Guinee en is thans naar zijn ambtswoning teruggekeerd. Hij zei, dat hij zich met president Kasavoeboe wil verzoenen (maar deze weet van niets!) en dat hij binnen enkele dagen kolonel Moboetoe hoopt af te zetten en de staf van de ambassades van de Sovjet-Unie en Tsjecho- Slowakije kan terugroepen. Zaterdag zijn de Russische en Tsjechische ambassadeurs inderdaad met hun staven per vliegtuig uit Leopoldstad vertrokken, gevolgd door jeeps met Kongolese soldaten. Westelijke diplomaten beschouwen dit gedwongen vertrek van de communisten als een grote nederlaag voor de Sovjet-Unie bij haar pogingen invloed te winnen in Afrika. De New York Times spreekt zelfs van Kroesjtsjefs „verpletterendste nederlaag sinds Hongarije". Moskou wil zicli op eigen gelegenheid in zaken mengen Zestien Afrikaanse en Aziatische lan den hebben zondagavond bü de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie ingediend, waarin secretaris-generaal Hammar- skjöld wordt verzocht „met kracht voort te gaan met het helpen van de centrale Kongolese regering bü het herstel en de handhaving van de orde in geheel Kongo". In het ontwerp worden de eerder ge nomen besluiten van de Veiligheidsraad volledig onderschreven. Op alle Kongo lezen wordt een beroep gedaan, eventueel met steun van Afrikaanse en Aziatische vertegenwoordigers, te komen tot een spoedige, vreedzame regeling van hun binnenlandse conflicten. De regeringen van alle leden van de V.N. worden drin gend opgeroepen, „vrijwillig bij te dra gen tot een V.N.-fonds voor Kongo, onder toezicht van de volkerenorgani satie en in overleg met de centrale Kon golese regering te gebruiken voor het herstel van de economie van het land. Voorts wordt alle landen verzocht, zich te onthouden van elke actie, die het herstel van orde en rust in de weg zou kunnen staan of de eenheid en onaf- hankelykheid van Kongo zou kunnen ondermünen. Tevens wordt gevraagd geen wapens te verschaffen of andere bijstand voor militaire doeleinden te verlenen, tenzij dit geschiedt op verzoek van de Ver. Naties. Tenslotte wordt alle landen verzocht, de resoluties van de Veiligheidsraad te aanvaarden en ten uitvoer te leggen. De ontwerp-resolutie is afkomstig van Ceylon, Ghana, Guinea, Indonesië, Irak, Jemen, Jordanië, Libanon, Liberia, Libië, Marokko, Nepal, Saoedi-Arabië, Soedan, Tunesië en de V.A.R. (Egypte-Syrië) Sabotage-actie van het Kremlin De enige Afrikaanse delegatie die het voorstel niet had onderschreven, was die van Ethiopië. Deze afvaardiging moest nog advies vragen aan de regering in Addis Abeba. De Sovjetrussische afgevaardigde liet onder de delegaties een verklaring van haar regering circuleren, waarin het Kremlin o.m. zegt, dat de Sovjet-Unie „alle steun en bijstand" aan de Kongo lese republiek zal blijven geven. De tekst van deze verklaring was zondagochtend al door Tass bekendgemaakt. Diploma tieke waarnemers in New York beschou wen haar als een waarschuwing, dat Moskou zijn eenzijdige hulp aan Kongo zal blijven verlenen, ook al zou de Alge mene Vergadering er op staan, dat steun slechts via de V.N. mag worden gegeven. Kongolese troepen trekken zich uit Katanga terug De Verenigde Naties hebben zondag te Elisabethstad meegedeeld, dat de com mandant van de Kongolese strijdkrach ten die Katanga waren binnengetrokken ermee heeft ingestemd dat zijn eenhe den zich in de provincie Kivoe zullen terugtrekken tot op vijftig kilometer van de grens tussen deze provincie en Katanga. De Zweedse kolonel Mollersward is erin geslaagd deze toestemming te ver krijgen RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond; Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Vannacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 20 SEPTEMBER Zon op: 6 22 uur: onder: 18.44 uur. Maan op; 5.36 uur; onder: 18.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 2 57 en 15.15 uur. Laagwater te 11.04 en 23.19 uur. De Zweedse kolonel Mollersward, het hoofd van de groep waarnemers van de V.N., had zich per radio in verbinding gesteld met de Kongolese bataljonscom mandant in Kasongo. Er zijn twee Kon golese militairen in Katanga, de ene telt 800 man en de andere 300. Ierse stafofficieren die een bezoek aan Loeëna, een mijnbouwstad ten noord westen van Elisabethstad, hebben ge bracht, hebben bevestigd, dat er bü ge vechten tussen Katangese miltairen en Baloeba 68 mensen zijn omgekomen. Hammarskjöld zei enige beschuldigingen recht Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft in de Algemene Vergadering in antwoord op beschuldigingen ten aanzien van het optreden van de V.N. in Kongo o.m. gezegd, dat het niet waar is, dat hij de regeringsleider van Katanga, Tsjombe, heeft gesproken zonder voorafgaand overleg met de centrale regering van Kongo. Verder wees hij erop, dat de troepen van de V.N. in Katanga voor het feit waren geplaatst, dat Katangese soldaten aan de grens stonden om de V.N -macht tegen te houden. Het opper bevel van de V.N kon geen geweld ge bruiken en daarom bleef er niets anders over dan met Tsjombe te gaan onder handelen. aldus Hammarskjöld. Het is niet zo, aldus de secretaris-generaal, dat hij Loemoemba niet heeft willen ont moeten. Het is juist omgekeerd. Over de beschuldigingen volgens welke het opperbevel van de V.N. geen hulp heeft willen geven aan de centrale rege ring, zei Hammarskjöld, dat geen enkel land de strijdmacht van de V.N. mag gebruiken alsof zij de strijdmacht van dat land is. Elke dag en bijna elk uur is het opperbevel van de V.N. in contact ge weest met dat van het Kongolese leger van de centrale regering. Dit contact was meer dan overleg, het was samen werking, aldus Hammarskjöld. Na Hammarskjölds verweer tegen de beschuldigingen (vooral van Russische zijde) werd de zitting twee uur ge schorst. Zij zou hedenmiddag om half twee Nederlandse tijd worden hervat. Bevolking ivenst handhaving van huidige sociale en culturele ivelvaartspolitiek Dit blac bestaat uit m iglna's. en een Sportblad Communisten wonnen tweetal zetels De sociaal-democraten, die sinds 1932 in Zweden vrijwel onafgebroken aan de macht zijn geweest, hebben bij de gisteren gehouden verkiezingen de helft van de 232 zetels in de nieuwe kamer gekregen. Zij boekten een winst van vijf zetels. En kwamen van 111 of 116. De conservatieve party verloor van haar 45 zetels er negen, waardoor haar 'leider, Hjalmarsson, niet meer aan het hoofd staat van de grootste oppositie partij. De liberalen onder Ohnlin zijn nu met 39 zetels de op een na grootste party geworden. Hun winst bedroeg één zetel. De centrumparty de voormalige agra rische partij verhoogde haar zetel aantal met twee tot 34. Zij wordt geleid door Hedlund. De communisten tenslotte gingen twee zetels vooruit, waardoor zü er nu zeven hebben. Hun leider, Hagberg, sprak van een „overwinning van de arbeidersklasse ten koste van rechts". Aanvankelijk had men meer winst voor de communisten verwacht. Dat zij hun stemmenaantal wisten te vergroten, was voornamelijk het gevolg van het feit dat zij dimaal meer kandidaten had gesteld. Hoewel de sociaal-democraten van premier Erlander niet een absolute meer derheid hebben gekregen, beschikken zij toch met steun van de communisten, die hen ook in het verleden hebben bijgestaan, over een dergelijke meerder heid. In begrotingsaangelegenheden, waarover de twee Kamers van het par lement zich gezamelijk moeten uitspre ken, kan Erlander op een duidelijke meerderheid rekenen, daar zün partij in de senaat wel over een absolute meerderheid beschikt. De conservatieve leider Hjalmarsson sprak van een duidelijke afglijding naar links, terwijl Erlander verklaarde, dat het Zweedse volk duidelijke heeft laten zien, dat het niet akkoord gaat met vermindering van de sociale en cultu rele welvaartspolitiek. De grootste nederlaag werd echter niet door de conservatieven, maar door een elektronisch brein geleden, dat de Zweedse radio had ingeschakeld om spoedig tot betrouwbare voorspellingen omtrent de zetelverdeling te kunnen ko men. Toen het apparaat de communis ten een winst van veertien zetels toe dacht. werd men wat huiverig en scha kelde terug op de conventionele manier van tellen. Dit leverde de communisten tenslotte een winst van slechts twee ze tels op. Vliegtuigramp op Goeam: 78 doden Een militair transportvliegtuig met 95 personen aan boord is zondag nabü Goeam in de Stille Oceaan verongelukt, aldus heeft de Amerikaanse luehtmacht in Washington bekendgemaakt. Er zou den slechts 17 overlevenden zün. Het viermotorige toestel, een Douglas DC-6. kwam kort na het opstijgen te- reeht in een dieht oerwoud nabü het militaire vliegveld op het eiland Goeam. Htt vliegtuig dat toebehoorde aan de World Airways" maar was verhuurd aan de Amerikaanse luchtmacht, zou naar San Francisco gaan via Midway. Het was van Manilla gekomen. Aan boord bevonden zich 71 militaire passagiers, zestien gezinsleden van mi litairen en acht bemanningsleden. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus heeft zaterdag in naam van de Koningin de zitting van de Staten-Generaal gesloten. De aankomst van de mi nister bij het gebouw van de Eerste Kamer, waar een erewacht van de Rijkspolitie stond opgesteld. KONINKLIJK PAAR IN ONS LAND TERUG h. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zü*» van hun vakantie in ons land teruggekeerd. Zü zü** gisteravond om kwart over zes op het vliegveld Soester- berg aangekomen. Twee jongetjes vermist De groepscommandant der Rykspoli- tie te Cuyk heeft namens de ouders de opsporing verzocht van de verblyf- plaats van de 15-jarige Antonius Walter van der Cruüsen, wonende te Mill, voorts verzoekt de commissaris van politie, chef afdeling zeden- en kinderpolitie te 's-Gravenhage, de opsporing, aanhou ding en terugbrenging van de 13-jarige Arie Bekking, wonende te 's-Gravenha ge, die sinds 12 september 1960 spoor loos is. Een ongeluk wordt gevreesd. BEGRAFENIS VAN HANS HERMANS In de kerk van het rectoraat Everts- oord (gemeente Sevenum) is onder gro te belangstelling een rouwdienst gehou den voor de 11-jarige Hans Hermans, die verleden week zondagmiddag werd vermoord en wiens stoffelük overschot de afgelopen woensdag in een asperge akker werd gevonden. De kerk was te klein om alle belang stellenden uit het ontginningsdorp Evertsoord en uit omliggende gemeenten te bevatten. Ook de Justitie en het ge meentebestuur waren by de droeve plechtigheid vertegenwoordigd. Na de rouwdienst volgde de begrafenis van het slachtoffertje. Vanmiddag omstreeks één uur werd het Leidse Stationsplein door de politie geheel schoongeveegd. Het verkeer werd omgelegd. Bussen, trams en auto's werden zo ver mogelijk verwijderd. Omwonenden was verzocht de ramen te openen en in huis te blijven. Zelfs het treinverkeer werd stopgelegd. En aller aandacht was gevestigd op een kleine man in een blauwe overall met hoge zwarte laarzen en een zwarte pet. Adjudant J. Pellen van de Hulpverleningsdienst, ressorterende onder het ministerie van Binnenlandse Zaken, had de weinig benijdenswaardige taak toebedeeld gekregen om de ongeveer 250 kilo wegende brisantbom te demonteren, welke vanmorgen tegen negen uur bij graafwerk in de bouwput naar boven was gekomen. „Eigenlijk zyn deze voorzorgsmaatre gelen niet voldoende", vertelde adjudant Pellen ons tevoren. „De mogelijkheid van ontploffing is gevaarlijk groot door de aard van de ontsteking. Door de enorme luchtdruk en de scherfwerking kan zo'n bom bij ontploffing over een straal van vijfhonderd meter nog gevaar opleveren. Maar ja, ze kunnen moeiiyk verder gaan." Gebrek aan personeel maakte het de politie toch al moeilijk om alle nodige voorzorgen te nemen. Maar langzaam maai zeker verdween het leven van het plein, dat even later totaal verlaten in het schamele middagzonnetje lag. Ongeveer kwart over één kon adju dant Pellen zün gevaarlijk werkje be- Zaterdagmiddag heeft prof. mr. A. Anema in het gebouw van de Eerste Kamer gerecipieerd ter ge legenheid van zijn afscheid als ka merlid na 39 jaar. De afgetreden 88-jarige senator in gesprek met de premier, prof. De Quay en minister Zijlstra. Binnenkort sluiting van Uichtcorritlors? (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse Volkspolizei heeft het afgelopen weekeinde de apostolische nuntius te Bonn, aartsbisschop Bafile, teruggezonden. Zü weigerden hem namHyk de toegang tot Oost-Berlijn, waar hij een godsdienstoefening had willen bijwonen. De Berlijnse bisschop Döpfner las daarop in de betreffende Oostbcrlünse kerk een boodschap van Bafile voor. Dit is de eerste keer, dat de Oostduitsers geweigerd hebben een buitenlander vrij naar Oost-Berlyn te laten gaan. Het is duidelijk dat het hier om een nieuwe speldenprik tegen het Westen gaat. Met deze maatregel tegen een buitenlander van formaat wil de Oostduitse regering nog eens extra duidelijk maken, dat zij en niemand anders verantwoordelük wenst te worden geacht voor Oost-Berlijn. ginnen. Hy heeft er honderden gede monteerd, maar hy zag er toch wel tegenop „Het is een gemeen ding. Het kan zyn, dat het werkje in een minuutje is gebeurd, het kan ook zün, dat ik die ontsteking niet los kan krygen en hem los moet beitelen. Dat zou niet zo best zyn". Maar gelukkig is het zover niet geko men. Er heerste gedurende enige minu ten een zeer grote spanning onder de weinigen, wie het was toegestaan zich in de gevaarlyke zone op te houden. Toen klonk plotseling een scherp fluitje. Adjudant Pellen wiste zich het zweet van het voorhoofd. De operatie was met succes volbracht. Het verkeer kon weer zyn normale loop hervatten, terwijl de bom in een grijs busje geëxpedieerd werd om verder gedemonteerd te wor den. Hoe gevaarlük het baantje van adju dant Pellen wel was geweest, bleek na de demontering. De slagpen was al in het slaghoedje gedrongen (Vervolg op pag. 3 tweede blad) Massa-vlucht gaat onverminderd voort In dit kader past ook de versterkte concentratie van Oostduitse en Rus sische straaljagers langs de luchtcorri- dors tussen West- Duitsland en West- Berlyn. Westelyke piloten van burger vliegtuigen hebben dit het afgelopen weekeinde gemeld. Het is reeds bijna tot een botsing gekomen tussen een Brits tweemotorig Viking-vliegtuig met 36 passagiers aan boord en een Russische Mig-straaljager!! Dit acht men het ge volg van het zeer sterke luchtverkeer tussen de militaire vliegvelden in Oost- Duit sland speciaal rond Berlijn. Het is buiten kyf dat de Oostduitsers ten aanzien van de luchtcorridors een zeer sterke troef in handen hebben. Ze hebben de laatste weken al enige malen gedreigd het luchtverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland, dat tot dus ver nog buiten hun anti-Westeiyke maatregelen viel lastig te vallen. In middels hebben zü zich zelf reeds een motief aan de hand gedaan om dit ver keer te storen: zij beweren nameiyk dat de luchtcorridors alleen gebruikt mogen worden voor het vervoer van Ge allieerde troepen en goederen naar de Westberlynse garnizoenen der geallieer den Men acht het te West-Berlijn mogc- lyk dat binnenkort de Oostduitsers de luchtcorridors voor een geheel weekein de zullen sluiten in verband met Oost- duits-Russische ..luchtmanoeuvres" Ook is het mogclyk dat zy een tussenlanding op een Oostiuits vliegveld van alle Wes telyke vliegtuigen, op weg naar Oost Beriyn, zullen eisen, desnoods af te dwingen met straaljagers. Inmiddels duurt de vlucht van vele Oostduitsers naar het Westen nog altyd voort: vorige week 4381 (in de week daarvoor 4849» Zaterd Lgocliteild gelukte een Oost duitse chauffeur uit Görlitz op byzon- dere uyze de vlucht naar West-Berlün. Hy racede 's ochtends om vier uur in een vrachtauto waarin ook zün vrouw, zyn kinderen van 12, 9 en 7 j., een vriend en een kinderloos echtpaar zaten middenin Berlijn over de sec torgrens. De chauffeur, die had gewei gerd deel te nemen aan voor iedere Oostduitser verplichte Oostduitse oogst- werkzaamheden, overrompelde daarmee de Volkspolizei, die voor de aanstormen de vrachtwagen opzü moest springen. Noodweer in Italië: dertig doden Tengevolge van een grote grondver schuiving by Loveno, in de bergen ten noorden van Brescia, zijn vijftien men sen om het leven gekomen. Hierdoor is het aantal doden als gevolg van 't nood weer van de afgelopen twee dagen In Italië tot 30 gectetren Zondag regende het in het Alpengebied nog hevig, terwijl in de vallei van Aosta boven dc 2000 me ter sneeuw viel. De overstromingen hebben zich in ver scheidene gebieden in het centrum der Italiaanse Alpen voorgedaan Nabü Trento werd een gedeelte van de inter nationale spoorweg door de Brennerpas onbruikbaar gemaakt Honderden auto's zün gestrand ln Trento. Brescia. Berga mo en andere districten van Trentino en Lombardije Het weg- en spoorwegverkeer over ver scheidene pasen in de Italiaanse Alpien is tot stilstand gekomen terwijl huizen en bruggen onder het overstromingswa ter zyn bezweken. Uit het Leiasch Dagblad van E E 19 September 1860; E (Brievenbus). E. C. prijst e de Regeering voor de smaak- e volle hardstenen pomp. die aan e dengevel van het Raadhuis e bij de Schutterswacht is ge- e plaatst. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï'

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1