Laatste nieuws Opmerkelijke verbeteringen op rasgebied in Amerika's hoofdstad Toch hebben neger-diplomaten 't soms wel moeilijk, vooral bij 't zoeken van huizen Waar een wil een wil is, is een huis Geen hotelruimte voor Fidel Castro? Raad Zoeterwoude verstrekt een voorschot voor garageboxen Stadsnieuws BEURS VAN AMSTERDAM VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 (Van onze Amerikaanse correspondent) Het departement van Buiten landse Zaken in Washington ziet in» dat men meer aandacht moet besteden aan de relaties met Afrika. Vele Afrikaanse negervol ken zijn kortgeleden onafhankelijk geworden. Amerika wenst zich te verdiepen in hun lot en goede betrekkingen met hen te cultiveren. Maar daarbij moeten de Amerika nen niet vergeten vlak bij huis te beginnen: de vele nieuwe diploma ten, die thans uit Afrika naar Washington worden uitgezonden, hebben het in de Amerikaanse hoofdstad nog altijd niet gemakke lijk. In raciaal opzicht is er in Washington in de afgelopen twin tig jaar veel verbeterd, maar de Afrikaanse diplomaten zouden zeer gebaat zijn met wat meer steun van officiële zijde, vooral bij het zoeken naar een geschikte woning. Voor de eenvoudige negerbevolking van Washington is er de laatste twintig jaar inderdaad veel verbeterd. Wanneer men, gedurende de warme weekeinden, door Washingtons prachtige Creek Park rijdt (meer een groot bos dan een stads park) dan ziet men op vele picknick plaatsen grote groepen negers, die daar etende, zingende en luierende de dag doorbrengen. In hun stadshuizen is het ondraaglijk warm en men kan begrijpen dat zij tot laat in de avond in het park Commodore W. den Toom wordt plv. chef luchtmachtstaf Met ingang van 1 oktober zal gene- raal-majoor A. J. de Vries van de Koninklijke luchtmacht, thans plaats vervangend chef luchtmachtstaf, een functie gaan bekleden in het hoofd kwartier van de opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten Cen traal Europa te Fontainebleau. Deze fuctie ligt op het gebied der luchtverdediging. Hij zal als plaatsvervangend chef luchtmachtstaf worden opgevolgd door commodore W. den Toom, thans hoofd van de Nederlandse militaire verbin dingsmissie bij SHAPE te Parijs en militair adviseur van de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO. Met ingang van dezelfde datum wordt commodore Den Toom bevorderd tot generaal-majoor. Eveneens per 1 oktober wordt de sous chef van de luchtmachtstaf kolonel J. W. Thijssen. benoemd tot commodore. Inbraak in Haagse Schouwburg f. 10.000 GESTOLEN (Van onze Haagse redactie) Naar wy vernemen, is in de afgelopen nacht ingebroken in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De inbreker of inbrekers zijn aan de achterzijde in de Schouwburgstraat het gebouw binnen gedrongen. Zij hebben zich daarna regelrecht begeven naar de kassaruimte aan de voorzijde van het gebouw. In een stalen kast bevond zich een brandkast van ongeveer een meter hoog en een halve meter breed. Deze kast heeft men op de voorzijde op de vloer gelegd, waarna de achterzijde werd opengescheurd. De recette van afgelopen zaterdagavond, naar schatting ongeveer f. 10.000, werd ontvreemd. Juist gisteren was een bedrag van ongeveer f. 11.000, dat zich ook nog in het gebouw bevond, weggebracht. Baron Benfinck bij Lord Home De Britse minister van Buitenlandse zaken. Lord Home, heeft gisteren de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, ontvangen. Baron Ben tinck had om een gesprek met de minister verzocht. Het gesprek dat een kwartier heeft geduurd, had een algemeen karakter. Van bevoegde Nederlandse zijde te Londen werd vernomen, dat de am bassadeur de minister heeft meege deeld, dat de Nederlandse regering het zeer op prys stelt dat Groot-Brittannië de Nederlandse belangen in Indonesië wil behartigen. Meeuwen vernielden motor van straalvliegtuig CARAVELLE BLEEF STEKEN IN START (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee meeuwen hebben op Schiphol voor ruim een half miljoen gulden scha de aangebracht aan een Caravelle-toe- stel van de Finnair en 50 voor Hamburg en Helsinki bestemde passagiers vertra ging bezorgd. De dieren geraakten na melijk tüdens de start van het toestel In een van de straalmotoren. De motor was zo erg beschadigd, dat deze moest wor den vervangen. De beschadiging heeft de passagiers niet in gevaar gebracht. De gezagvoer der was nog niet los van de startbaan, zodat hij de start ondanks de snelheid van bijna 200 kilometer per uur. nog kon afbreken. Was de motor iets later on klaar geraakt, dan zou hij echter toch nog op de andere motor hebben kunnen starten en naar Schiphol hebben kun nen terugkeren. De Caravelle is een 2-motorig straal vliegtuig, waarbij de motoren aan de achterzijde tegen de romp zijn bevestigd. De meeuwen vormen voor de straal vliegtuigen een groot probleem, vooral in de aan zee grenzende landen. In de herfst en de winter zoeken veel van deze vogels de omgeving van Schiphol op en theoretisch is het mogelijk dat een zwerm meeuwen een straalvliegtuig kan doen verongelukken. Er heeft interna tionaal overleg plaats over de bestrij ding van deze vogels. Op Schiphol heeft men proeven genomen met grammo foonplaten, waarop het geschreeuw van een in doodsnood verkerende meeuw is Vastgelegd. Dit heeft echter niet tot re- Sultaat gehad dat de vogels de vlucht kamen. blijven. Maar twintig jaar geleden ston den de parken nog niet voor hen open. Alle gemeente-scholen in de hoofd stad hebben sinds enige jaren de ras senscheiding afgeschaft. Blanke en zwarte kinderen ziet men gezamelyk naar school gaan, de negerkinderen zijn in de meerderheid. In schouwburgen, restaurants en ho tels hebben de negers gelijke rechten gekregen. Ook die verandering heeft zich in de laatste jaren voltrokken. Kortom, vergeleken met de situatie van tien of twintig jaar geleden is de voor uitgang in gelijkstelling op rassenge- bied onmiskenbaar. Allerlei uitvluchten Maar de pas aangekomen negerdi plomaten hebben toch het gevoel, dat er nog heel wat anti-neger-stemming in Washington bestaat. Wanneer de jongere leden van de ambassade-staf, die hier dikwijls in flats wonen, een appartement proberen te vinden, blijkt dat niet gemakkelijk. Uiteraard zoeken zij het in een modem flatgebouw en in een aantrekkelijke buurt. Daar alleen kunnen zij op bescheiden maar fat soenlijke manier meedoen aan het ge ven van cocktail-parties en kleine di- nertjes, die het officiële leven van Washington nu eenmaal kenmerken. Het is werkelijk niet moeilijk om op het ogenblik een moderne flat te huren in Washington, maar die neger-diplo maten hebben daar de grootste moeite mee. Zelden of nooit krygen zij te ho ren dat men geen negers wil hebben in zo'n gebouw. Meestal wordt hun ver teld, dat er geen flats vrij zyn of dat men geen families met kinderen in het gebouw toelaat. En voor cTe neger-diplomaten die zich een huis kunnen veroorloven, is het al niet gemakkeiyker. Ook zij krijgen allerlei uitvluchten te horen: de eige naar kan niet voor korte termyn ver huren, de eigenaar is een half jaar op reis enz. Wetteiyk heeft het State Department (Buitenlandse zaken) geen recht van ingrepen. Huiseigenaars zyn vry om hun woningen te verhuren aan wie zy willen. Een flatgebouw of een straat ,gaat achteruit" wanneer er negers ko men. zeggen velen in Washington. Toch zouden enige jonge, energieke Amerika nen een goede dienst kunnen bewyzen aan hun departement, aan hun land en aan de negerdiplomaten. Als men goed zoekt kan men nog wel geschikte huizen vinden, vooral in die buurten, die op de grens liggen van Washingtons zwarte kem en blanke om geving. Moeilyker ïykt het om de neger diplomaten toegang te verschaffen in de nieuwste flatgebouwen. Maar het zou een oplossing zijn twee of meer gezin nen onder te brengen in een van Washingtons oudere, maar comfortabele grote woonhuizen. De situatie is niet zo somber dat men niet zou kunnen zeg gen: waar een wil is, is een huis. Rijtoer Koninklijk Gezin op Prinsjesdag (Van onze Haagse redactie) Op Prinsjesdag, dinsdag 20 september a.s. zullen H.M. de Koningin, ZKH Prins Bernhard en de vier Prinsessen des middags te kwart voor vier van het paleis Huis ten Bosch uit een rytoer in opai calèches door Den Haag maken. Beide landauers zijn met vier paar den bespannen. Hierna volgen in twee rytuigen de grootmeesteresse mevr. van Wickevoort Crommelin, de chef van het militaire huis, luit. generaal Pahud de Mortagnes, de opper-ceremoniemeester vice-admiraal N. A. Rost van Tonnin gen en de eerste stalmeester majoor Bischoff van Heemskerck. Het rytuig van Koningin en Prins zal worden geëscorteerd döor de offi cieren luit.-kol. vlieger mr. van Zin- nicq Bergmann en luit.-kol C. C. Geert- sema. Het rijtuig der Prinsessen wordt ge escorteerd door luit.-kol. baron van Lynden en majoor Le Heux. Dodelijk* aanrijding (Speciale berichtgeving) In de afgelopen nacht om halfeen is ds 79-Jarige heer E. J. R. Knoll uit Hilversum, op de Hilversumsestraatweg in Baarn, ongeveer 100 meter voor het Vuursche Bosbad, hevig bloedend en zwaar gewond langs de kant van de weg aangetroffen. Vermoedeiyk is de heer Knoll het slachtoffer geworden van een aanrijding, waarbij de automobilist is doorgereden zonder sich om de aangeredene te be kommeren. De heer Knoll is vannacht even na vier uur in het ziekenhuis te Baarn aan zyn zware verwondingen overleden. MR. JONKMAN WEER VOORZITTER VAN EERSTE KAMER By koninkiyk besluit van 5 september jl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor de zitting, welke za laanvangen op 20 september a.s., benoemd de heer mr. J. A. Jonkman, lid van die Kamer. DS. H. G. CANNEGIETER TACHTIG JAAR Morgen zal de bekende Haarlemse pre dikant en journalist ds. H. G. Canne- gieter, 80 jaar worden. De heer Cannegieter, die in Friesland is geboren, begon zijn loopbaan als do minee, op de kansels van Jelsum, Lutje broek en OUdgeest. Het heeft niet lang geduurd, want in 1919 ging hy met eme ritaat en volgde zyn roeping, namelijk de journalistiek. TWEE MEISJES VERMIST Sinds zaterdagmiddag worden in de wyk Nieuwland te Schiedam twee meis jes, vriendinnen, van 14 en 15 jaar ver mist. Tot heden hebben de ouders nog niets van hen vernomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. De „New York Times" bericht dat Fidel Castro en de overige leden van de Cubaanse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York geen hotelruimte hebben kunnen vinden. De Cubaanse delegatie by de V.N. had appartementen bespro ken in het „Elysee", maar toen de di rectie vernam dat Castro tot de gasten zou behoren, annuleerde zy de reserve ring, aldus het blad. Andere geschikte hotels zouden hebben laten weten dat zy geheel zyn volgeboekt. De Cubaanse delegatie beschikt niet over een min of meer officiële verbiyf- plaats voor Fidel Castro tydens zyn bezoek aan New York. Intussen heeft de Cubaanse regering gisteravond de getale tabakindustrie op Cuba in beheer genomen. Onder deze maatregel vallen alle sigaren- en siga- rettenfabrieken. De regering heeft de eigenaars van deze fabrieken beschuldigd van openlyk vijandig optreden .tegen de economische ontwikkeling in het land. De fabrieken willen hun produktie niet vergroten en hebben geweigerd grondstoffen aan te kopen, aldus een bekendmaking van het Cubaanse ministerie van Arbeid. De maatregel is voor de tijd van één jaar genomen. Op last van een rechter in het hoog gerechtshof van New York en op ver zoek van de Amerikaanse reclame onderneming .Harris and Co" is be slag gelegd op een Bristol Britannia van de Cubana Airlines" op het vliegveld van New York. Harris and Co zegt dat de Cubaanse regering haar een bedrag van 237.801 dollar schuldig is. Premier Fidel Castro is van plan zondag met een toestel van de Cubana Airlines naar New York te vliegen om de zitting van de Algemene Vergadering by te wonen. Volgens de advocaat van Harris and Co strekt het beslag zich uit over alle eigendommen van de maat- schappy ln de Verenigde Staten en alle vliegtuigen die op Amerikaans grond gebied landen. Op de Angeisoërdyk te Emmen, is gistermiddag omstreeks 5 uur het 6-jarig jongetje Corrie Prijs uit Emmen, door een autobus overreden. Kort na aan komst in het Diaconessenhuis te Emmen is het kind aan de opgelopen verwondin gen overleden. By een bouwwerk in Schoonebeek viel gisteren een betonelement van 2200 kilogram op het lichaam van de 55-ja rige J. B. Hemel, waardoor deze op slag werd gedood Het slachtoffer laat een vrouw en elf kinderen achter. De Zoeterwoudse gemeenteraad kwam gisteravond in vergadering byeen onder voorzitterschap van de loco-burgemees ter, wethouder P. van Hofwegen. Het besluit van de raad van 18 november 1959 tot aankoop van enige percelen grond van de familie Van Leeuwen in de Zuidbuurt leverde bn Gedeputeerde Staten bezwaar op. omdat de koopprys belangryk ligt boven de door de neer Van Öyk getaxeerde waar de. Dit bezwaar geldt te meer, omdat hierdoor tevens een prys wordt vastge steld voor de aangrenzende gronden. Aangezien B. en W. langs andere weg hebben vernomen, dat bedoelde grond reeds is aangekocht door het R.-K, Kerkbestuur van de parochie „St.-Jans' Onthoofding" werd voorgesteld het raadsbesluit van 18 november 1959 in te trekken. Dit voorstel wordt met alge mene stemmen aangenomen. In de vergadering van 22 december 1959 hebben B. en W. voorgesteld aan de R.-K. Woningbouwvereniging St.- Willibrord een grondvoorschot te ver lenen van f. 13.500 en een bouw voorschot van f. 21.000 ten behoeve van de reeds gebouwde garageboxen. Dit voorstel werd in genoemde vergadering aange houden. De voorschotten zouden worden verstrekt als annuïteitsleningen met een looptijd van resp. 50 en 30 jaar. Ten einde deze kwestie te kunnen afhande len stelden B. en W. voor de genoemde leningen alsnog te verstrekken. De heer Van der Ploeg zei, dat hy in de vergadering van december J.l. al heeft gesteld, dat waarschyniyk de goed keuring van Ged. Staten niet zou wor den verkregen. Spreker wilde deze aan gelegenheid terugzenden naar de Com missie voor Openbare Werken. De voorzitter antwoordde, dat inder- tyd is gezegd, dat G.S. wel bezwaren zullen hebben als de grond beschikbaar werd gesteld tegen f. 25 per m2. B. en W. stelden echter voor de grond te ver kopen tegen de werkelijke prys. De heer Van Mil vroeg of het B. en W. bekend is, dat deze garageboxen reeds enkele jaren geleden wei-den ge bouwd. De woningbouwvereniging heeft dus die grond onrechtmatig in beslag genomen. De voorzitter lichtte toe, dat indertyd bouwvergunning is verleend, ook voör de Sarageboxen.t De financiering speelt aar by geen rol. De heer Van Mil vroeg zich af of het wel op de weg van de raad ligt hieraan medewerking te verlenen. Volgens de statuten beweegt de woningbouwvereni ging zich alleen op het gebied van de volkshuisvesting. Nu wordt voor de garageboxen garantie gevraagd van de gemeente. Wethouder Kraan wees er echter op, dat van garantie geen sprake is. Voor gesteld wordt twee leningen te verstrek ken, die weer zullen moeten worden afgelost. Het voorstel van B. en W. werd hierna met algemene stemmen aangenomen. Na een korte geheime zitting wordt nog besloten tot het aangaan van twee geldleningen by de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten resp. groot f. 122.000 en f. 400.000. By de rondvraag informeerde de heer Koek hoe het staat met de onderhande lingen over het leggen van de waterlei ding in de Besjeslaan. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de curator in het faillissement Kool schrifteiyke toestemming tot het leggen van de waterleiding heeft gegeven. De heer Leune blbft echter weigeren. In verband hiermede is verzocht de wet tot opheffing van prlvaatrechtciyke belem meringen toe te passen. LEIDERDORP Diploma-zwemmen Voor de laatste maal in dit seizoen zyn in het zwembad aan de Ericalaan de verschillende diploma's verzwommen. Diploma A: dames D. v. d. Eist; A. van Kampen; D. Noordervliet; E. Giezen, H. Foppen, A. v. Amerongen, E. de Groot, N. de Groot, I. Verboom, M. v. d. Sterre, L. Rodenburg, M. van Wyk, C. Koning, B. Menyn, N. Maassen, R. Koolhaas, M. Hulsbos, C. Pasma, N. Kranenburg. He ren: P. v. d. Voort, O. IJssenagger, B. Verboom, B. de Groot. M. Butzelaar, P. Fritz, P. Koster, R. Barnard, T. Garde niers. W. Brlttyn, H. Scheffer, J. Omt- zigt, J. van Mil, H. van Mil. Diploma B: dames: J. de Kryger, C. Pasma, N. Wassenburg, G. Saris, R. Kraakman, J. de Vrind, M. de Graaf. L. L. Rodenburg. Heren: K. Roodenburg. W. Baars, F. Kooyman, E. Strumpel. H. Kanning, F. Dys, T. van Galen, M. Struys, H. Jaspers, R. Smeets, J. Smits. P. Koster, P. Sllerings. Sluiting Zwembad Morgen is het de laatste dag, dat het zwembad geopend zal zyn. Lustrum Harmoniekapel In verband met de viering van haar eerste lustrum, hoopt de Harmoniekapel „Leiderdorp" op vrijdagavond 7 oktober een uitgebreide taptoe te houden op het burgemeester Brugplein. Hieraan zul len tenminste 6 muziekkorpsen deelne men. De algehele leiding berust by direc teur J. Boelhouwer van de Lelderdorpse Harmoniekapel, die zoals bekend mag worden verondersteld, solo-pistoni6t is by de Koninkiyke Militaire Kapel. DAMMEN LEIDERDORPSE DAMVERENIGING De Leiderdorpse Damvereniging speel de de eerste wedstrijd voor de compe titie tegen „DCL" uit Leiden. Nadat de thuisclub een mooie 84 voorsprong had verkregen, moest zij toezien, dat DCL toch nog op 1010 kwam. De uitslagen waren: C. Deegenaars (LDC)P. Oli vier (DCL) 0—2; H. v. d. Vecht—W. v. d. Blom 1—1; A. v. d. Zwan—P. Olivier 11; G. OostergoH. Brouwer 2—0; J. van SandykA. van Putten 2—0; L. Matze—J. Sjardyn 0—2; C. de Koning— J. de Vink 11; A. Dorsman—P. Ouwer- kerk 20; C. VerweyJ. Dubbeldeman 0—2; G. A. v. d. Zwan—P. Zeegers 1—1. OEGSTGEEST Bejaarden op reis Het stichtingsbestuur van „Hofwyck" heeft gisteren de bewoners van dit be iaardencentrum gelegenheid gegeven tot het maken van een uitstapje, waarvan door een groot aantal dankbaar gebruik is gemaakt. De bus reed naar Scheveningen, waar o.m. de haven en de vlsafslag werden bezichtigd. Via Loosduinen en Vlaardin- gen bereikte men Schiedam, waar koffie werd gedronken in het fraai aan het wa ter gelegen restaurant „Europoort". De lunch werd gebruikt aan boord van de boot, waarmee een tocht werd gemaakt door de havens van Rotterdam. Er werd gemeerd aan de steigers by de Floriade, waar dep rachtige parken, de Euromast, e.d. ieders bewondering trokken. Het ge zelschap vertoefde circa twee uur op de Floriade. waarna een rit door Rotter dam werd gemaakt en de thuisreis aan vaard. Alle deelnemers aan deze interes sante dagtocht waren opgteogen over al hetgeen ze hadden gezien. In de conver satiezaal bleef men nog geruime tyd by een en deed zich te goed aan alles Wat door de kok op tafel werd gebracht. Voor de thuisblyvers was een ontspannings middag in de recreatiezaal georganiseerd. Nieuw weekblad „Televizier" In de sector van de Nederlandse week bladpers zyn enkele veranderingen op til welke in de verhoudingen, die tot op he den tussen de weekbladen bestonden, be- langryke verschuivingen doen verwach ten. Met ingang van 8 oktober zal namelijk het geïllustreerde familie-weekblad „Vi zier" ophouden te bestaan, evenals het tydelijk in een nooduitgave verschenen nieuwe Weekblad T(ezamen( V(ry). Per dezelfde datum zal er een groot geïllu streerd weekblad in Nederland zyn in trede doen. Dit nieuwe weekblad, genaamd ..Tele vizier", van 80 pagina's zal een byzonder verschijnsel in het Nederlandse tyd- schriftenwezen betekenen, omdat het zo wel naar vorm als naar inhoud sterk zal afwijken van het bekende stramien Naar inhoud, omdat het een actuele en moderne familie-illustratie zal zyn met een kern, gewyd aan radio en televisie, alsmede met uitvoerige programma-be schouwingen. Naar uitvoering omdat een koperdiep drukgedeelte van 48 pagina's meer de familie-illustratie zal bevatten en een boekdrükrotatie-gedeelte van 32 pagina's meer in het byzonder aan radio en tele visie zal zyn gewyd. „Televizier" zal onafhankeiyk worden geredigeerd. Als uitgeefster treedt op de N.V. Televizier i.o., welke de elementen van het familieblad „Vizier" en het in nooduitgave verschenen blad T(ezamen* V(ry) hierin samenkoppelt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 september Veemarkt: Aanvoer: 8 stieren, 35 melkkoeien. 300 vette koeien. 44 varekoelen, 1 graskalf, 115 vette kalveren, 26 nuchtere kalveren. 150 vette schapen. 200 fokschapen, 1543 vette lammeren. 45 varkena( zeugen), 340 schrammen. 624 biggen, 2 veulens, 9 gel ten. Totaal 3442 stuks. Notering: melk koeien f 800-1126, vette koelen per kg. schoongewlcht f 2.65-3.25, varekoeien f450 -960, vette kalveren per kg. levend ge wicht f 2.20-2.75, vette schapen f 80-100, fokschapen f 90-130, vette lammeren f75- 95, drachtige zeugen f 225-300, schrammen f 60-85, biggen 1 36-40-44. Handel: melk koeien ruBtig, vette koelen lui, varekoelen matig, vette kalveren lui, vette schapen, vette lammeren en fokschapen redelijk, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN, 16 september Kaasmarkt: aanvoer: 24 partijen Goudse en 2 partyen Leldee kaas. Notering: Goudae extra kwa liteit tot f2 30, laem eerste kwaliteit f 2-2.20, idem tweede kwaliteit geen no tering; Leldse eerste kwaliteit tot f2.30. Handel kalm. AALSMEER, 15 Beptember C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A.: Potplanten: grote pot, kleine pot: Allanthum 200- 250, 22-54; Antliurium 200-500, 150-180; Aphelandra 130-200, 80-100; Asplenlum 100-120, 30-35; Azalea 100-140, 20-30; Be gonia Semp. 40-60. 25-30; Bladbegonia 60-80, 25-30; Cactussen en vetplanten 80- 150, 12-30; Camp. Isophylla 80-100. 40-80; Croton 180-230, 80-100; Cyclamen 250- 400, 85-160; Cissus 150-220, 40-45; Euphor bia Splendens 100-120. 30-35; Bellbetgla 500-650. Gemengde planten 70- 85; Hedera bont 150-180, 40-45; ld. Pitts burg 100-120, 15-25; Kalanchoë 30-40; Marantha 30-40; Nephrolepls 200-350, 25-30; Primula Obconlca 100-125, 30-50; St.-Paulia 40-50; Philodendron 300- 400, idem Scnndens 30-50; Platv- cerlum 180-300, 80-160; Sanaevlerla 180- 280, 40-60; Scindapeus groen 50-60; ldemb ont 80-90: Traaescantla 10- 15; Varens gemengd 30-38; Achlmenes 120-140, 80-90; Thumbergla 20-25; Ficus 180-280, Paeslflora 150-180. ZAKENJUBILEUM M. DE VRIES Aangezien de viering van het 75-Jarig bestaan van de N.V. Kledingmagazijnen M. de Vries aan de Haarlemmerstraat indertyd in verband met de tydsom- standigheden geheel onopgemerkt is voorbijgegaan, is thans meer nadruk ge legd op de viering van het zeventiende lustrum. Tydens een gistermiddag in het perceel Haarlemmerstraat 149 gehouden, drukbezochte receptie hebben zeer vele zakenrelaties hun gelukwensen aan de directrice, mevr. D. F. de Vries, die in dit bedryf de vierde generatie vormt, aangeboden. BLROERLIJKE STAND Geboren: Gerrit A., zn. van G. van den Haak en J. Verweij; Willem C zn. van W. Verboon en J. C. Bos; Peter M zn. van R. U. Mekking en N. van Dongen; Caroline M. M.. dr. van R. A. Kasper en E. G. M. Kr use: Caroline L„ dr. van C. L. Klijn en J. Lubach; Jeroen, zn. van J. Hondelink en A. J. de Haan. Ondertrouwd: J. Hablng, 21 Jr. en H. de uruljn. 20 Jr.: W. Welma, 26 jfr. en H. J. Keunen, 22 Jr.; J. P. Persijn, 30 Jr. en H. U. Fenskv, 21 Jr.; J. P. Splinter. 22 jr. en M. Kuijken, 20 Jr. Getrouwd: J. J. Dekker. 29 Jr. en A. Leget. 22 Jr.; G. Warnar. 56 Jr. en F. Duel, 29 Jr. VOORSCHOTEN Schaakver. „Voorscheten" Het bestuur van de Schaakvereniging Voorschoten heeft op de ledenvergade ring op voorstel van een der leden besloten de onderlinge wedstryden vol gens de tientallen te organiseren om zodoende, na een dubbele ronde, te komen tot promotie-degradatlewedstry- den van de laatste twee en eerste twee spelers. Verder werd een rooster samengesteld waaruit de spelers van te voren kunnen weten tegen wie zij moeten spelen. Na 3 ronden is er een vrije dag, om de wed stryden, die niet gespeeld zyn, ln te halen of afgebroken partyen af te maken. Voorts werd er bestuursverkiezing ge houden. Inplaats van C. van Renswouw werd J. v. d. Burg penningmeester. In- plaats van weds try dleider B. Smit werd W. H. v. Boekei benoemd. Het aantal leden bedroeg per 1 sep tember 50, terwijl de kas werd afgesloten met een batig saldo van f. 233. Uitslagen van de eerste wedstryden: Groep 1. 3 afgebroken partyen. Groep 2: J. BraggaarJ. Boxman P. SegaarF. Blickman 10; O. v. RenswouwW. v. Boekei 01; L. KunekenN. v. d. Werf 10. Groep 3: Q. KouwenhovenP. v. d. Marei 01; A. HullemanM. Bavelaar 01; C. AnkerJ. Thierry 01. Groep 4: E. van DijkF. Koetser 0—1; G. v. d. Wiel—J. Schryvers 1—0. Groep 5 jeugd: J. MaatW. Maat 1—0; C. Pols—B. v. Strien 1—0. P.V. „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwa luw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons, afstand plm. 189.500 km. Oelost 7.45 uur met z.w.wind. Aan komst eerste prysduif 10.31.23 uur, snel heid 1249.09 meter per minuut. Aan komst laatste prysduif 10.46.17 uur, snel heid 1136.00 meter per minuut. De prij zen werden als volgt behaald: P. Belt l; P. N. van Wissen 2—59; F, C. van Heusden 310; J. P. v. d. Asem 4; A. de Graaf 6; A. G. Kleiweg 7; J. J. Heyne 8. WASSENAAR Ruim f. 3900 voor de landgenoten in Indonesië De collecte voor de stichting „Land genoten in Indonesië" die vorige week in Wassenaar gehouden werd heeft een bedrag van f. 3926.70 opgebracht, een resultaat waarmee de organisatoren zeer zyn ingenomen. Bejaarden sociëteiten tien jaar Op 28 september a.s. zal op een fee*» avond in het Dorpscentrum net tienJO* rig bestaan worden herdacht van of bejaardensociëteiten van de UVV ift Wassenaar. Er zyn reeds verschillende bijdragen voor deze feestavond ontvon* gen. Op de feestavond zal o.m. het ama teur-cabaretgezelschap „De Club" op treden. Wandeltocht Morgen organiseert de wandelcom missie van de Salvatorschool onder auspiciën van de Nederlandse Wandel- sportbond wandeltochten door Wasse naar over afstanden van 5, 10. 15 en 10 km. Er kan 's middags vanaf 2 uur ge start worden van gebouw Sion aan de violierenweg (by Deyleroord). BEURSOVERZICHT Wederom flauw Amsterdam, 16 september Voor de tweede achtereenvolgende maal was de stemming op het Damrak voor de Internationale waarden flauw. Dit in hoofdzaak door de aanhoudende ongeanimeerde stemming in Wall Street, waar de Philipsaandelen gisteren op nieuw werden aangeboden en een scher pe koersdaling ondergingen. Dit wreek te zich vanmiddag op het Damrak waar de openingskoers voor de elektrowaar- den werd vastgesteld op 1156. ofwel 62 punten beneden de slotkoers van giste ren. Het was wederom het publiek dat tot verkopen overging met daarnaast enige stop-loss orders. Evenals gisteren Btond ook vandaag tegenover dit aanbod slechts vraag op een veel lager niveau ten opzichte van de vorige slotkoers. Er volgde voor de Philipsaandelen een her stel tot 1168. West-Dult«land was an dermaal flauw en liet in Amsterdam verstek gaan. Slechts op zeer lage pry- zen had het buitenland enige belang stelling. AKU's lagen verlaten en hoe wel de koers opliep van 402 tot 497 be droeg het verlies toch altyd nog 16 pun ten. Unilevers veranderden niet veel en waren op 808 eveneens 16 punten lager. Hoogovens op 871 ruim 17 punten bene den de slotkoers van donderdag. Kon. Olies hielden zich zeer goed en noteer den vrijwel onveranderd op f. 122.70. Dit was dan ook het enige Nederlandse hoofdfonds dat gisteren in Wall Street een weinig hoger sloot. De hoogste koersen van de niet-officiële ochtend- handel van vandaag waren voor AKU 505, Philips 1196, Unilever 819 en Hoog ovens 880. Kon. Olie f. 123.20. Vergele ken met de slotkoersen van verleden week vrydag daalden de Philipsaandelen deze beursweek circa 100 punten. AKU's circa 35, Unilevers, na een bewogen week van ups en downs vanwege de Planta-affalre, per saldo 16 punten la ger en Hoogovens min 27 punten. Kon. Olie verloor deze week slechts 2 gulden. Mede in verband met het naderende weekeinde bleef de handel voor de hoofdfondsen binnen zeer nauwe gren zen en van overmatif aanbod was dan ook geen sprake. Aandelen Nat. Han delsbank op 198 twee punten lager. De scheepvaartaandelen trokken zich van de flauwe stemming voor de inter nationals niet veel aan en waren door- elkaar slechts een weinig lager. De han del was uiterst gering. Cultures dedên niet veel, certificaten Deli eerder aange boden. Op de Staatsfondsenmarkt en de overige beleggingsmarkt was de stem ming prijshoudend en de handel mini maal. Kennelijk wordt hier gewacht Op de aankondiging van de door de beürs te verwachten nieuwe staatslening. De lokale afdelingen gaven meren deels koersverliezen te zien by een zeer Vrydag 16 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4'4 100%GL 100%OB Ned '59 4% 100%GL 100% Ned. *60-1 4% 100%GL 1003* Ned. '60II 4% 100%GL 100% Ned. '59 4% 98% B8f| Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obl. 3% 79%GB Ned. '47 3% (3) 94ft 94% Ned '51 3''a 97 97B. Ned. '53 (3%) 94% 94}g Ned '56 3% 94% 94(4 Ned '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. 3% 87% Ned. '50 3V» 87% 87% Ned. '54 3% 89% 801| Ned *55 13% 89% 89% Ned. *55-11 3V4 92% 92% Ned *37 3 90% 90% Ned. doll. In. 47 3 89%GL 89 ft Ned. Inv. cert. 3 98% 98% Ned. 62-64 3 99%GB 99% Indië '37 3 98 98 tndië '37 A 3 94 04% Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. won.b.l. '57 6 110 100% Nid. won.b.l. '58 4% 100 9911 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 31% 31 Nat. Handelsbank 200% 107 Ned. Handelmy308 Amst. Rubber 111% 111% H.VA150 Vi 150% Senembah 535 530 A.K.U 513% 496G.B. Berkel's Patent (v.) 371 360 Calvé Delft cert. 806% 795% Deli My.en (Ver.) 176.50 175 Kon. Pap v. Gelder 324 320G.B. Hoogovens cert888% 868G.B. Mllller en Co. NH 420 416% Ned. Kabelfabr 640L 616 Philips 1208% 1156G.B. Philips pref 325 319% Unilever 824% 809 Wilton Feyenoord 205% 205 Billton 2de r 440 4380.B. Dordtse Olie gew 590 594 Kon Olie <f20-) 124.30 124.70 Idem (50 h t. 20.-) 122.65 122.70 Holl Amer iyn 151 1480.B. Java China Paket 157 156 KliJA 106.20 105.80GL Kon Ned Stmv My 192%C.B 190% Kon Paket My 134% 136 Stoomvaart My Ned 171 167 Nievelt Ooudr eert 148 145 v. Ommeren eert 295 290 Kon Rott Lloyd 152 152 Ned Scheepv Unie 152% 150 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (8%) 3 94% 94% idem '48 (3%) 95 94}g R'dam *52-1 (4%) 98% ld. ld -37 I-n (3%) 94% 94% Z.-Holland *56 (4%) 97% Vorige 61ötkoers koers v heden 104*4 07H 104% 98 Bank N. O. '58 (5%) ld. N.WJB. *53 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *81 Premieleningen A'dam 7>3 3 A'dam *51 I 2% A'dam '56 I 2% A'dam "56 n 2 A'dam '56 III 2% Eindhoven *54 2% Enschede*84 2% Den Haag *52 1 8% Idem II 2% R'dam "52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht *82 2% Z.-HOll 1987 2V4 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Robeco 240.80 238 Amst Bank 435 430 H.B.U. Cert 240% 238 Rott. Bank 860 340 Twentsche Bank 308 308 94% 94% 101% 100% 85% 86% 80% 80% 88% 89 88% 89 81 79 VB 88% 88 88 88% 90 88 98 98% 92B. 92% 96% Industrie Ondernemingen Albert Heyn BorsumU K N Ed.met A-AA Idem pref wd Electrolasmy Kon Ned Grofsm Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Intematio Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnery Rott. Droogdok Mii Sikkens Groep Ver Touw fabrieken Walvisvaart Wernink's Betonm Van Wyk en Heringa Zaalberg 493 58 L 105 104% 373 185 579 271 161 66 536 670 940 355 110 B 164 125 136 488L. 57L. 105 105 373 180L. 564 269 158 67% 525 670 920L. 350L. 110% 163 122 133 Spoorwegen Dell Spoorwep My 6 - Amerik fondsen Canadian Pacific R 23 22% Intern Nlokei 53% 52 Anaconda 48ft 49 Bethlehem Steel 42ft, 42 43% 43% General Motors 43 43 ft Kennecott 78% 78% Republic Steel 57 57% Shell OU 66% 66% Union Pacific 25ft 25% Un. States Steel 75% 76

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7