LOEMOEMBA VROEG EN KREEG BESCHERMING VAN DE V.N. Koning Boudewijn met jonge Spaanse verloofd Chief Whip WEERBERICHT Leidse verfhandel „de Valk' HARDE SLAG VAN BONN IN GEZICHT VAN COMMUNISTEN Verder gesprek over loonbeleid Kolonel Moboetoe zou toestand tamelijk vast in de hand hebben KOM NAAR DE ZEE Hotel-Rest. „Den Hollander" Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 No. 30153 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A E van Dlsüoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.60 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel i. Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTE WINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Ook verhuur van KLIM- 4 STEIGER MATERIAAL. LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. op iiders lip! 20 STUKS F I- IN HET BEKENDE GROENE D00S]E Na benauwde ogenblikken in legerkamp Terreur in Kameroen De regering van Kameroen heeft bekendgemaakt, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar zes tien Europeanen en tussen de duizend en tweeduizend negers door terroristen zijn gedood. Kame roen werd op 1 januari van dit jaar onafhankelijk. Sindsdien is het land onafgebroken het toneel ge weest van interne strijd waarbij vooral de Bamileke-negerstam be trokken was. Volgens de regeringsbekendmaking werden twee Europeanen en „verschei dene" Afrikanen gedood op 11 september toen terroristen het vuur openden op een menigte, die een bioscooptheater in N'Gongsamba verliet. N'Gongsamba is een belangrijke provinciestad op negen tig kilometer landinwaarts van de havenstad Doeala en dichtbij de grens met zuid-Kameroen. In het tijdvak van januari tot juli doodden de terroristen vijftig leden van de gewapende macht, aldus de regering. Tweeduizend terroristen lieten in die periode het leven. IETS KOELER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaarbewolkt met enkele regenbuien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 SEPTEMBER Zon op: 6.17 uur: onder; 18.51 uur. Maan op: 2.21 uur: onder: 17.18 uur Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.27 uur. Laagwater te 8.47 en 21.09 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De stafchef van de Kongolese I heft in handen heeft genomen en de strijdkrachten Moboetoe, die het politici op non-actief heeft gesteld. „Regime-Ulbricht wil de oorlog Oostduits aanvalsplan op Neder-Saksen ligt al klaar," zegt gevluchte kapitein (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering haalde gisteren breeduit voor een harde propagandistische slag in het gezicht van het communistische Oost- duitse bewind. Zij maakte namelijk de mededelingen van de naar West-Berlijn gevluchte Oostduitse politieke kapitein, Günter Alfons Malikowski, aan de pers in Bonn bekend en stond toe, dat deze ex-communist gisteravond voor de Westduitse televisie uitvoerig commentaar gaf. Zijn mededelingen culmineerden in de onthulling, dat Oost-Duitsland liet plan voor een offensieve actie tegen de Westduitse deelstaat Neder-Saksen kant en klaar is en dat de Oostduitse officieren reeds een omvattende scholing voor het „uur-U" aan hun minderen toedienen. ven, dat de veelzeggende titel had „De tijd is rijp". „Voor mij," zo vertelde Malikowski gisteravond voor de Westduitse televisie, „was de tijd allang rijp. Ik ben jaren lang een zeer overtuigd communist ge weest. Ik heb het communisme, ik heb het Oostduitse regime met hart en ziel en met inzet van mijn gehele persoon een decennium lang gediend. Om zuiver politieke redenen en nergens anders om ben ik tenslotte gevlucht: de koers van het regime in Oost-Berlijn heeft me de ogen geopend. Dat regime wil de oor log...." Günter Malikowski van flink postuur zeer vrij en gedecideerd spre kend, donker uiterlijk met wat ingeval len gezicht, meer een Oosteuropees dan een echt Duits type is de Westduitse inlichtingendienst van generaal Gehlen als een rijpe vrucht in de schoot geval len. Hij vluchtte enkele dagen na zijn 32-ste verjaardag (14 augustus); op de 13-de had zijn opperste politieke chef hem nog een boek ten geschenke gege- Er wordt hard gewerkt in de grote zaal voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties in New York. waar op 20 septem ber de herfstvergadering begint. Twee Prinsessen bij de opening Staten-Generaal Naar wij vernemen zullen de Prinses sen Beatrix en Irene mede de plechtige opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op dinsdag a.s. bijwonen. Weer cadeau-oorlog? Textielhandel gaat (goedkoop) waspoeders verkopen (Van onze Haagse redactie) De textielhandel zal binnenkort op nieuw in actie komen tegen het cadeau geven van textiel-artikelen door andere branches. In de kring van Demotex. de Nederlandse Bond van Detailhandela ren m textiel wordt in dit verband ver nomen, dat de georganiseerde textiel handel voornemens is op korte termijn te beginnen met de verkoop van waspoe- der tegen lage prijs. De textielhandel is ontstemd over het feit, dat de fabrikanten van een aantal wasmiddelen bij him verkoop textiel artikelen cadeau geven. (Zoals men zich zal herinneren, is reeds eerder een soortgelijke actie door de textielhandel gevoerd. Toen betrof het de verkoop van koffie en thee uit protest tegen het geven van textielgeschenken door krui deniers). dene weken was de Koning van plan zijn verloving bekend te maken, doch in verband met de tragische gebeurtenissen in Kongo werd de bekendmaking uitge steld. Het huwelijk zal volgens medede lingen van officieuze zijde nog dit jaar worden voltrokken ten dele bevestigd zijn, zijn er nieuwe onlusten uitgebroken te Boekama en Luena, tussen Elisabethstad en de basis Kanina. Het stamhoofd Kimboko, zijn zoon en drie politiemannen waren door ongeveer 400 gewapende mannen in het gebied Ban Karna, het centrum van de tinindustrie, gedood. Katangese gen darmes van de basis Kamina waren naar Bakama gezonden om de orde te herstellen, waarbij veertig jongeren van de Baloebakat waren gedood. Manono staat in brand Gisteravond zijn twee vliegtuigen uit Manono in Elisabethstad geland met het merendeel van de sinds woensdag in eerstgenoemde stad ingesloten blanken. In Manono zijn thans nog ongeveer 25 blanken, onder wie zeven vrouwen en een meisje. Bovendien zijn twee blanken op twee kilometer afstand van Manono volkomen geïsoleerd. Het schijnt, dat zij slechts met een hefschroefvliegtuig ge- evacueerd kunnen worden. De in Elisabethstad aangekomen vluchtelingen hebben verklaard, dat heel Manono in brand staat. Plunderaars en brandstichters reden in auto's rond en werden door de troepen van de V.N. volkomen ongemoeid gelaten en zelfs met voorkomendheid behandeld. Som mige vluchtelingen zeiden, dat zij in feite gevangenen waren van de V.N.- troepen. Zij kregen niet de kans om uit hun woningen, vlak bij de plaats waar zü werden bewaakt, enkele zaken weg te halen. Tegen deze houding van de V.N.- troepen is door de Katangese regering met klem geprotesteerd. In het kolenbekken van Loeëa in noord-Katanga gelegen op 470 km van Elisabethstad, hebben opstandige Ba-loe- ba's 800 Europeanen en negers omsin geld. In Boekana hebben 400 met pijlen en assagaaien gewapende Baloeba's stel- j lingen betrokken rond het station. Er zijn maatregelen getroffen om de orde te herstellen, aldus de Kantangese woordvoerder. Koning Boudewijn heeft zich verloofd met Dona Fa- biola de Mora y Aragon, een dochter van wijlen Don Gonzalo de Mora y Fernan dez, graaf van Mora, mar kies de Casa Riera, en van Dona Bianca van Aragon. Dit is vandaag bekendge maakt door de Belgische premier Eyskens, die mede deelde, dat de Belgische re gering haar goedkeuring aan de keuze van de jonge vorst heeft gehecht. De heer Eyskens vertelde voorts, dat Dona Fabiola en haar Spaansefamilie zich op het ogenblik in België bevinden. „De beslissing van Zijne Majesteit is door de regering geestdriftig goedgekeurd", al dus premie Eyskens in een ra dioboodschap. „Ik ben ervan overtuigd, dat deze vreugde volle gebeurtenis met blijd schap zal worden begroet dooi de ganse bevolking, die van ganser harte zal deelnemen aan het geluk van haar ge liefde vorst". Eyskens vervolgde: „De re gering en het gehele Belgische volk bieden aan de koninklijke verloofden hun zeer eerbiedige en vurigste wensen voor een volkomen geluk, wensen die tevens ge richt worden tot de koninklijke familie van België en de familie van de toe komstige koningin der Belgen. Op het ogenblik dat Dona Fabiola de grens van ons land overschrijdt, bieden wij haar, met vervoering, de eerbiedige hulde van een hartelijk welkom. België verenigt vanaf heden, in eenzelfde genegenheid, Koning Boudewijn en de Koningin, die hij heeft verkozen", aldus prof. Eyskens. In Brussel wordt vernomen, dat de thans 30-jarige Koning Dona Fabiola bij vrienden van de Belgische Koninklijke familie heeft ontmoet. Reeds verschei- Onder leiding van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft gistermiddag een delegatie uit de mi nisterraad met de voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemers organisaties in het bedrijfsleven een be spreking gehad over de concrete situatie op het gebied van lonen en prijzen. De bespreking zal over enkele dagen wor den voortgezet. Aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. (§uc/ ^ÏUeuws Uit het Leidsch Dagblad van 17 September 1860: Taalkundig congres te s Bosch. De commissie voor het woordenboek verklaarde bij E monde van Prof. M. de Vries te hop°n, dat het woordenboek de rechten van Noord en Zuid zal eerbiedigen en het karakter der beide talen zal uitdrukken Patrice Loemoemba, een van de twee Kongolese premiers, schijnt op het ogenblik aan de verliezende hand te zijn. Gisteravond werd hij schielijk weggevoerd uit het legerkamp Leopold II, waar hij gisteren op zijn verzoek onder bescherming van de Verenigde Naties had vertoefd, naar zijn woning overgebracht, waar hij thans huisarrest heeft. Tegen deze bescherming door de V.N. is geprotesteerd door president Kasavoeboe, die dit „inmenging in de binnenlandse zaken van Kongo" noemde. Loemoemba was door het Kongolese leger ge arresteerd, aldus een telegram van de president aan secretaris-generaal Hammarskjöld, op basis van een bevel tot inhechtenisneming van de procureur-generaal. Maar de troepen van de V.N. verhinderden dat de beschuldigde Loemoemba voor de magistratuur kon worden gebracht. Het heeft er de schijn van, dat de jeugdige kolonel Moboetoe de situatie tamelijk vast in handen heeft en kan rekenen op grote groepen van het leger in het gebied van Leopoldstad. Niettemin waagt geen mens zich aan een voorspelling, omdat de toestand weer snel kan ver anderen. Een belangrijk feit is, dat driehonderd Kongolese soldaten van Loemoemba, blijkbaar onbekend met wat zich in de hoofdstad afspeelt, het noordelijk deel van Katanga zijn binnengetrokken. Invasie in Katanga Loemoemba heeft enkele benauwde ogenblikken gehad. Toen de Kongolese leider gisteravond uit kamp Leopold II *per auto naar zijn woning werd ge bracht, riepen tweehonderd Kongolese soldaten hem beledigingen toe en trachtten hem vast te grijpen. Een van hen trok Loemoemba's overhemd stuk, maar een Ghanese en een Kongolese wacht slaagden erin Loemoemba in het voertuig te krijgen. Loemoemba vertoefde gisteren de hele dag in de officierskantine van de Gha nese V.N.-troepen in kamp Leopold. Hij werd daar bewaakt door Ghanese solda ten. Ghanese officieren zeiden, dat Kongo lese soldaten tweemaal getracht hadden de kantine binnen te dringen. De eerste keer verscheen er een soldaat, die ken nelijk een vijand van Loemoemba was, voor de kantine. Hij trok een granaat uit zijn gordel, maar voor hij er iets mee kon doen hadden andere Kongolese soldaten zich al op hem geworpen. Later verscheen er een Kongolese soldaat met een stengun. Op een gege ven ogenblik richtte deze de stengun op de deur Hij dacht dat Loemoemba naar buiten kwam. Hij werd door een Gha nese kolonel ontwapend. Loemoemba had woensdagnacht in het huis vertoefd van generaal Loendoela in kamp Leopold. Zoals bekend is Loen doela de kortgeleden door Kasavoeboe ontslagen opperbevelhebber van het Kongolese leger. Loemoemba zelf zou gisteren in de wasserij van de kantine opgesloten zijn door de Franse chef van deze wasserij. Ook Loendoela heeft om bescherming van de V.N. gevraagd. Katangese troepen gereed voor strijd met invallers De Katangese regering van Tsjombe heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij haar troepen voorbereidt op een gevecht met de driehonderd soldaten van Loe moemba, die 16 km ver op het gebied van Katanga zijn doorgedrongen. Zij zouden zich op het ogenblik 40 km ten noordwesten van Kongolo bevinden. De politieke vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, Berendsen, heeft medege deeld, dat de Mali-troepen van de V.N. de invallers niet verzocht hebben terug te gaan naar de provincie Kivoe. Het is de taak van de V.N., zo verklaarde hij, te letten op overtredingen van het bevel om het vuren te staken. Volgens mededelingen van de Katan gese regering, die van de zijde der V.N. „Politoffizier" Er zat geen greintje pose of sentiment in de wijze waarop deze koele ex-com munistische commissaris dit gisteravond rustig vertelde. Voor hem was half augustus j.l. een episode van zijn leven definitief afgesloten. Vier weken lang is hij nu er is tenslotte geen weg terug voor hem bezig aan een nieuw leven. Zonder communisme, zonder de servili teit, die in de eerste gemotoriseerde infanteriedevisie te Potsdam-Eiche een ieder van hoog tot laag jarenlang voor hem heeft getoond. Want Günter Malikowski moet een groot man in het Oostduitse leger zijn gew'eest. Hij behoorde tot de kleine, door het regime volstrekt vertrouwde, groep van politieke officieren. In genoemde divisie had hij de leiding van de poli tieke afdeling. Hij was in de staf de „Politoffizier". Niet voor niets verkeerde hij in Oost-Berljjn zelfs in gezelschap van bijvoorbeeld de Rood-Chinese minis ter van Defensie bij diens recente be zoek. Malikowski gehuwd, twee kinderen is van oorsprong onderwijzer. In Hitiers armee werd hij gewoon soldaat Na 1945 herschoolden. Ijverige F. issische en Duitse communisten de jonge onder wijzer in een krijgsgevangenkamp in de Sovjet-Unie snel tot overtuigd commu nist. Van 1949 af diende hij het rode bewind in Oost-Duitsland met overgave: van de laagste rang in de communisti sche „Volkspolizei" steeg hij tot kapitein van het „Volksleger", tot lid van de party, tot politiek commissaris van een complete divisie. Slot pag. 2 Advertentie Advertentie voor Uw lunch en diner. NOORD WLIK, Kon. Wilh. Boulevard - Tel. 3441 RESTAURANT A LA CARTE Gelegenheid voor congressen, recepties en partijen. ONBEPERKT KIP ETEN! f 6.-pp elke avond diner-dansant

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1