PIKEUR ZAAN HAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos Een schilderijenzwendel in hoger beroep voor Arnhemse Gerechtshof Hond met schop willen doden 75 cent Ritmeester Hogere straffen geëist tegen de drie verdachten in deze affaire Begrafenis J. J. van Dijk trok in Rijnshurg grote belangstelling „BERMUDA" IS NU GEBORGEN VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 Veertien dagen gevangenis (Van onze Zwolse correspondent) Tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeelde de Zwolse politierechter gisteren een 57-jarige grondwerker uit Zwolle, die op 28 juni jj. probeerde met een schop zijn hond dood te slaan en hem daarna, nog levend, begroef. Buren, die argwaan hadden gekregen, waarschuwden de politie, die het dier opgroef. Het bleek nog te leven hoewel het grote gaten in zijn kop had en een ernstig gekwetste nek. Het werd afge maakt. Verontwaardigd „Ik wou, dat ik de bevoegdheid had u voor altijd het houden van welk dier dan ook te ontzeggen", zei de politierechter, die evenals de Officier van Justitie in krachtige bewoordingen zijn verontwaar diging over dit geval tot uitdrukking bracht. Verdachte had twee honden, die leden aan een ziekte. Een werd beter, de ander werd langdurig behandeld door een dierenarts. Toen de grondwerker diens rekening van f20.kreeg achtte hij deze zo hoog, dat hij besloot de hond af te maken. In zijn tuintje sloeg hy het dier met een schop op de kop en nek en begroef het daarna. Buur belde Een van de buren had gemerkt, wat er gaande was en informeerde of ver dachte bezig was zijn hond af te maken. De gevraagde ontkende en gaf enige smoesjes ten beste. De buurman belde niettemin de politie. De hond leefde nog en jankte zelfs yselijk. Op zijn beurt vertelde de grondwerker, hoe het gegaan zou zijn. De dierenarts had hem geadviseerd zijn hond af te maken, maar hij wilde het dier niet zo gauw opgeven. Zeven dagen ging hij er elke morgen mee naar de arts voor een injectie, maar de hond knapte niet op. Op een avond liep het dier jankend door het huis en wilde niet stil worden. „In een opwelling besloot ik toen het dood te maken", aldus verdachte. „Het is wel duidelijk wat voor soort dierenvriend we hier voor ons heb ben", zei de Officier in zijn requisitoir. „Het is schandalig en ik zie geen termen om niet in een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf te eisen. Veertien dagen". De rechter was het er van harte mee eens. U rookt er goed van! Welke waarde heeft een expertise? (Van onze Arnhemse correspondent) In hoger beroep stonden voor het Gerechtshof te Arnhem gisteren terecht een 55-jarige kunsthistoricus uit Amsterdam, een 60-jarige restaurateur en een 48-jarige antiquair beiden uit Dieren, verdacht van het in voorraad hebben of de verkoop van schilderijen valselijk toege schreven aan Renoir en Pissarro. De procureur-generaal, mr. G. W. C. Bijvoet, eiste tegen de kunst historicus 10 maanden en tegen de beide andere verdachten ieder 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Arnhem had de drie verdachten ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. in het heldergele blikje! N oord wij kerhouter krijgt twee jaar Voor poging tot moord (Van onze Haagse correspondent) De Haagse rechtbank heeft gisteren een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering opgelegd aan een 22-jarige loon- ploeger uit Noordwykerhout, die in de nacht van 18 april j.l. gepoogd heeft een 59-jarige dorpsgenoot met een mes dood te steken. De zwaar verminderd toerekeningsvat bare dader koesterde een hevige wrok tegen de oudere man, die hij onder meer aansprakelijk stelde voor het „uitgaan" van zyn verloving. In de bewuste nacht liep de loonploe- ger met zijn plaatsgenoot mee naar diens huis, om enige kwitanties in te zien. Toen deze man zich thuis over een lade bukte om de papieren te pakken, stak de loon- ploeger hem een mes in de rug. Het staal bleef steken in een schouderblad van het slachtoffer, dat wel ernstig doch niet fataal werd gewond. De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank had veertien dagen geleden tegen de loonploeger een gevangenisstraf geëist van vier jaar en ter beschikking stelling van de regering. De behandeling in hoger beroep was begonnen op 12 mei j.l., en wegens af wezigheid van de getuige-deskundige mr. L. Wijsenbeek, directeur van het Gemeentemuseum te Den Haag, die toen in Amerika vertoefde uitgesteld. Tot laat in de avond heeft de behan deling gisteren geduurd. De beide schil derijen sierden ook nu weer als stille getuigen de rechtszaal. De „Renoir", voorstellende een tuinfeest waarschijn lijk bij Hamdorff te Laren, is volgens het onderzoek van professor Froentjes geschilderd door de onbekende Haagse schilder Heyligcrs en de „Pissarro", vorstellende „Wasvrouwen" bleek van de hand van de Fransman Rogier te zijn. Enige kunstwaarde hebben de doeken nauwelijks. De handtekeningen zouden door iemand, die hiervoor nog moet te rechtstaan, op de doeken zijn aange bracht. De man bood ze aan de restau rateur aan, deze aan de antiquair en deze trachtte de „Renoir" te slijten aan een 75-jarige verzamelaar van kunst te 's-Heerenberg. Een certificaat van een overleden expert zou de echtheid van de Renoir moeten bewijzen doch de verza melaar vertrouwde de handtekening niet en nu riep de antiquair de kunsthistori cus te hulp. Toen deze telefonisch werd gevraagd of hier sprake kon zijn van een Renoir wees de kunsthistoricus deze gedachte van de hand. Doch later tij dens een persoonlijk bezoek erkende hij de echtheid van het doek (onder een cognacje binnen 5 minuten) en gaf een certificaat af. Hij had ook de Pissarro bij zich en de verzamelaar kocht dit doek eveneens op gezag van de kunst historicus. De „Renoir" bracht 6500 gul den op en de „Pissarro" 9000 gulden. Veel duurder Volgens mr. Wijsenbeek moeten echte Renoirs worden gewaardeerd op 5 tot 8 ton en echte Pissarro's op 1 a 1,5 ton. Goede trouw van iemand met de oplei ding van de kunsthistoricus is zijns in ziens onaannemelijk. Geen enkele ex pertise verdient vertrouwen, aldus mr. Wijsenbeek. Het expertise-wezen is een verouderd geval sinds in het verleden met certificaten bijzonder lichtzinnig is omgesprongen. De proc. generaal maakte de kunsthis. toricus in zijn requisitoir scherpe ver wijten ten aanzien van rol in zaken als deze. Hij heeft, aldus mr^Bijvoet, de Ne derlandse kunsthandel in het buiten land een zeer slechte naam bezorgd In Chaux-le-Fonds is een jaar geleden een zekere Waardenburg veroordeeld wegens het verhandelen van vier valse doeken, die volgens de certificaten van deze „Le petit soldat" blijkt een Zwiterse film te zijn (Van onze Parijse correspondent) De Franse censuur zal niet veel succes i hebben met haar verbod van de film „Le petit soldat" van Jean-Luc Godard. Zo als gisteren gemeld is de film verboden omdat hij de avonturen behandelt van een uit het Franse leger gedeserteerde jongeman, die in Zwitserland voor een Franse terroristische organisatie moet werken en daar door de Algerijnse natio nalisten wordt gefolterd. Thans blijkt echter, dat de film geen Franse film is maar een Zwitserse. De regisseur heeft de Zwitserse nationaliteit. De opnemin gen hebben in Zwitserland plaats gevon den. Het negatief van de film is van Zwitsers fabrikaat. Het is normaal uit gevoerd naar Frankrijk om te worden ontwikkeld en moet dus even normaal worden ingevoerd in Zwitserland. Boven dien heeft de Franse producent reeds enige maanden geleden alle rechten aan een Zwitserse N.V. verkocht. De Franse censuur noch de regering hebben dan ook iets over „Le petit sol dat" te zeggen, anders dan voor zoverre het de vertoningen in Frankrijk betreft. Reeds zijn by de Zwitserse maat schappij bestellingen uit Nederland, Duitsland, Amerika en de Scandinavi sche landen binnengekomen en de film zal in die landen zo snel mogelijk in om loop worden gebracht. Ook overwegen regisseur en producent of zij wellicht nog een wat gewijzigde visie zullen samenstellen bestemd voor Frans-binnenlands gebruik. De toespe lingen op de strijd in Algerije zouden daarin dan worden verzwakt of wegge nomen. Die nieuwe versie kan t.z.t. op normale wijze aan de Franse censuur worden voorgelegd. historicus werden toegeschreven aan Mattise, Degas, Courbet en Pissarro. Ook is hij betrokken bij een zwendel met 'n Greco. aldus de proc.-generaal. Ver dachte moet hiervoor in Amsterdam nog terechtstaan. Oplichting is in deze zaak bewezen. Hij heeft van zijn gezag als expert gebruik gemaakt om iemand te bewegen grote bedragen neer te tel len voor vrijwel waardeloze doeken. Mr. Bijvoet zeide ten aanzien van de restaurateur dat deze ermee op de hoog te moet zijn geweest dat de doeken vals gesigneerd waren. Hij leverde ze aan de antiquair omdat deze had gevraagd om Franse impressionisten. Wat betreft de antiquair, deze is zo n oude rot in het I vak dat hij moet hebben geweten dat de schilderijen nooit door Re noir en Pissarro geschilderd konden zijn. Hij vroeg prijzen die te laag waren voor echte Franse impressionisten en te hoog voor prullaria. In alle drie gevallen achtte de proc.- generaai het tenlaste gelegde bewezen. Teveel waarde Mr. M Bouwman, als raadsman van de kunsthistoricus, zeide dat de proc.- generaai teveel waarde hechtte aan ex pertises. Ze zouden moeten dienen om schilderijen te „promoveren". De koper wist evengoed volgens pleiter als ver dachte, dat de Renoir dubieus was. Mr. Bouwman beschreef zijn cliënt als een studeerkamermens. die met twee linker handen in het leven staat. Iemand, die een alleraardigst boekje heeft geschre ven. maar die nu het slachtoffer is ge worden van slimme kerels. Hij heeft ge kapt met het uitgeven van certificaten. Pleiter vroeg uiterste clementie. Mr. A. Kuiper trad op als verdediger van de restaurateur. Deze zou wel deskundig zijn op het gebied van de technische verzorging van een schilderij, maar niet ten aanzien van de herkomst. Deze verdachte heeft zich, aldus de raadsman ten aanzien van de Renoir en de Pissarro gedistancieerd van de ex pertises, omdat hij het niet beter wilde weten dan de experts. Mr D. P. Dirkzwager tenslotte, raads man van de antiquair, wees de veron derstelling als zou hier van een komplot sprake zijn van de hand. Zijn cliënt ging af op de expertises. Hij heeft zelf geen verstand van Franse impressionis ten. Maar wat zijn expertises waard? Liebermann heeft eens geschreven: „Spreek mij geen kwaad van kunst historici. Wie anders zal onze zwakke werken voor vals verklaren na onze dood?" Ook mr. Dirkzwager vroeg om clemen tie. Zijn cliënt is fysiek en psychisch 'n wrak geworden door deze affaire. Uit spraak over 14 dagen. „Sociale Zaken" boos op Unilever Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is verstoord door een communiqué van de Unilever, waarin de directeur-generaal van de Volksgezond heid wordt verweten, dat hy niet goed had afgeleid, welke percentages Planta- rood in andere margarinemerken terecht waren gekomen. Volgens de Unilever had hy uit de verstrekte mededelingen kun nen begrypen, dat een klein gedeelte van die schadelyke Planta-rood zelfs boven de 50% met andere margarine was vermengd, een grotere hoeveelheid tot een maximum van 25%, gemiddeld echter 9%. „Neen", zei een woordvoerder van het ministerie. „De „Unilever" heeft het ge had over zeer kleine hoeveelheden. De gedetailleerde informaties werden niet eerder ter kennis gebracht van de direc teur-generaal noch van de geneeskun dige hoofdinspecteur dan bU een onder houd dat de „Unilever" zondag had met de rhinister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. En die gegevens bevestigden toen het vermoeden, dat in de afgelopen week by de geneeskundige hoofdinspec teur was gerezen, dat een niet onbelang rijk aantal ziektegevallen aan andere margarine moest worden toegeschreven". Rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk De heer J. J. van Dyk, gemeente secretaris van Rijnsburg, die in veler harten een belangrijke plaats heeft ingenomen, is gistermiddag begraven. Velen heben deze vooraanstaande fl- figuur leren kennen als een onkreuk baar en kundig vriendschappelijk en godvruchtig man. Hy heeft zijn werk zowel op gemeente lijk, kerkelijk als maatschappelijk ter rein verricht met inzet van zijn gehele persoonlijkheid. Hij is daarbij echter voortdurend wars geweest van elk uiterlijk vertoon. Ik leef en Gij zult leven In de rouwdienst, welke aan de ter aardebestelling vooraf ging, sprak aller eerst de wijkpredikant, ds. H. van Gos- liga. Hij had als tekst het woord van Chris tus uit Joh. 14: „Ik leef en Gij zult leven" gekozen. Echt leven, aldus de pre dikant, is op aarde zonder Christus niet mogelijk. Elk mens is dan immers als een van de wortel afgesneden bloem. Christus heeft voor de mens de weg geopend tot het echte en volkomen leven. Daarom, aldus spreker, mogen wjj ons als Christenen, niet laten meesleuren in onze droefheid, maar moeten wij gehoor geven aan de triomfkreet van Christus: „Ik leef en Gij zult leven". Sober karakter Overeenkomstig het karakter van de overledene droegen de toespraken, die gehouden werden na afloop van de pre dikatie een zeer sober karakter. Wethouder Zandbergen, sprekend na mens burgemeester B. H. Koomans, voor de gemeente Rynsburg en namens de Woningbouwvereniging „Spinoza" schet ste de heer Van Dijk als een eminent doch sober mens. Hy heeft zijn werk in de 20-jarige ambtsperiode in de gemeen te Rynsburg met de inzet van zyn ge hele persoonlijkheid verricht. Ds. M. G. Groenewoud, die namens de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, het woord voerde, prees het wijze inzicht van de overleden president kerkvoogd. Oudwet houder en ereburger, C. D. v. d. Vijver sprak tot slot een persoonlijk woord, cul minerend in de woorden van de Genes- tet: „Wy zijn niet waarlijk gestorven, die in ons hart voortleven". De oudste zoon van de overledene, de heer A. H. van Dijk, dankte namens de familie, waarna de teraardebestelling plaats vond. Deze enorme pompoen is te be wonderen op een nationale land bouwtentoonstelling, welke Frankrijk wordt gehouden Vannacht om vyf minuten voor één heeft men de kustvaarder „Bermuda" kunnen bergen. Het schip is de Bergha- ven in Hoek van Holland binnen ge sleept. Gisteravond was in het schip weer een stoffelijk overschot van een opva rende aangetroffen. Men heeft het kun nen identificeren als van de zestienjarige matroos A. L. Hofstra uit Leeuwarden. Eerder op de dag was vastgesteld, dat het stoffelijk overschot, dat een dag te voren was- aangetroffen, dat van de 18- jarige Jacob Sturm uit Vlissingen was. Het is nog niet bekend of ook het stof felijk overschot van het vijfde en laatste nog niet gevonden bemanningslid in het gelichte schip zal zijn. Kaïnerinitiatief voor nieuwe Toto-wet? (Van onze Haagse redactie) Vanochtend kwamen de ministers bij een voor de wekelijkse kabinetsraad, die van meer dan gewone betekenis wordt geacht in verband met de moeilijke posi tie, waarin d eregering is gekomen door de verwerping van de Totowet. Het lijkt onwaarschijnlijk, dat het ka binet nog enige initiatief zal nemen om de Toto-impasse te doorbreken. Minister Beerman heeft trouwens in beide Ka mers duidelijk gemaakt, dat hy by ver werping in het wetsvoorstel alleen nog maar de bestaande wet strikt zou kun nen toepassen. In deze omstandigheden wordt in par lementaire kringen ernstig gedacht over een Initiatief van de zijde der Tweede Kamer om de voetbalpool te redden. De Tweede Kamer maakt zelden ge bruik van haar recht tot initiatief. Nu is daar echter alle aanleiding toe. Al kan het kabinet zelf niet met een nieuw voorstel komen, het zou vermoedelyk geen bezwaar hebben tegen een door het parlement ontworpen oplossing. Het grote probleem biyft intussen op korte termyn een compromis te vinden, dat voor beide Kamers aanvaardbaar is. Tijdelijke toeslag pensioenen 1940-'45 By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940-'45. Voorgesteld wordt, In verband met de huurverhoging per 1 april 1960 en de melkprysstijgingen, een compensatie ad 3% van het buitengewoon ornsioen te verstrekken. De tUdelyke verhoging van de toeslag wordt daardoor afgerond, in totaal 69%. De kosten van het onderhavige voor stel worden op f. 700.000 per jaar ge raamd. Bejaard echtpaar te Berkel doodgereden Toen een huisarts uit Zoetermeer op de Noordeindseweg te Berkel - ter hoog te 7an het Shellstation - moest remmen voor een tegenligger, slipte zijn auto op het natte wegdek. Het voertuig schepte het bejaarde echtpaar Wensveen-Stra- ver en reed daarna in de Noordeindse- vaart. De 74-Jarige man moest onder de auto vandaan gehaald worden, zyn 68- jarige echtgenote bleef zwaar gewond in de berm liggen. By aankomst in een ziekenhuis te Rotterdam bleken beiden te zyn overleden. De auto bleef in de on diepe vaart steken, de bestuurder kwam met de schrik vrfj. Mr. Luns overlegt in Washington Minister Luns heeft gisteren te Washington met hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken besprekingen over Internationale problemen gevoerd. Hy sprak met Foy Kohier, assistent minis ter van Buitenlandse Zaken belast met Europese kwesties, en Geoffrey Parsons, assistent minister voor zaken betreffende het Verre Oosten. Minister Luns zou vandaag een sa menkomst hebben met de onderminis ters belast met economische en politie ke zaken, respectieveiyk Dillon en Mer chant. De minister van Buitenlandse Zaken, Herter is op het ogenblik in Mexico. Na afloop van het overleg verklaarde minister Luns gisteravond, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de E.E.G.-landen op 30 en 31 oktober in Parys de Europese plannen van gene raal De Gaulle zullen bespreken. De toelating van „spijtoptanten" Het comité „Nationale Actie Steunt Spytoptanten Indonesië" (Nassi) deelt mede, dat het zich naar aanleiding van het verbreken der diplomatieke betrek kingen met Nederland door Indonesië, en de steeds benarder wordende positie van de spytoptanten in Indonesië, an dermaal tot de Nederlandse regering heeft gewend. In een brief wyst het comité er op, dat slechts uit in de pers verschenen berichten een regeringsstandpunt t av» de toelating van deze mensen in Neder land kan worden afgeleid, n.l. een ver moedelyk versnelde procedure van de toelating van visumaanvragers, met be houd evenwel van de huidige grondsla gen voor die toelating. Het comité stelt hierin zegt het geen vertrouwen en verzoekt, niet van geval tot geval te laten onderzoeken of een visumaanvrager in nood verkeert. Er moet, aldus het comité, van worden uitgegaan dat degenen, die een visum hebben aangevraagd, ook werkeiyk aan het criterium „nood" voldoen. Het comi té, verzoekt maatregelen te treffen, op dat een onbelemmerde spoedige over komst van hen, die voor toelating in aanmerking komen, worde gewaarborgd. Opnieuw vragen over de margarine-zaak Het Tweede Kamerlid de heer Lam berts (PvdA) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid nieu we vragen gesteld over de margarine zaak. 1. Is de minister niet van mening, dat de mededelingen, die door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en door de Unilever zhn afgelegd over de margarines, die bereid zyn, nadat de fa bricage van de Planta - met rode op druk - was gestaakt, geen volledige klaarheid over de gang van zaken geven, en kan de minister hierover aanvullende inlichtingen verstrekken? 2. Is het de minister bekend, dat in de dagen tussen 22 en 27 augustus 1960 nog enige tonnen „besmette" margarine door honderd tachtig ton tweede-kwaliteits margarine zyn verwerkt en, zo ja, waar om is dit feit dan niet gepubliceerd? EXTRA MAATREGELEN BINNENHALEN OOGST? Het tweede-kamerlid Van Meel heeft aan de minister van Landbouw en Vis- sery schrifteiyk gevraagd of deze het gewenst acht. dat maatregelen worden genomen om van de door het natte weer bedreigde oogst zoveel mogelyk zonder bederf binnen te krygen. De vragen suggeren ook maatregelen waardoor granen en peulvruchten, die te nat zyn om zo te worden bewaard, kun nen worden gedroogd in gebieden waar droogcapaciteit over is. Voorts vraagt de heer Van Meel de minister een opgaaf van de hoeveelheden nog te oogsten ge was, opgaaf van arbeidskrachten in ge bieden waar nog een deel van de oogst op korte termyn moet worden binnen gehaald en van het geraamde kwantum granen en peulvruchten, dat na het dor sen zal moeten worden gedroogd. Amsterdamse jongens terecht Een gemeente-arbeider heeft de twee Amsterdamse jongens, die sinds woens dagmiddag vermist werden, gistermid dag dobberend in een kano in de Schin kel achter het Olympisch Stadion in Amsterdam aangetroffen. Hy herkende een van de jongens, omdat hy het sig nalement van zyn vader had gekregen. De attente gemeentewerkman nam de Jongens meteen mee en leverde ze aan de kinderpolitie over. Uit het verhoor is gebleken, dat de avontuuriyke jongens de nacnt in een tuinhuisje hebben doorgebracht. Ze zyn naar de ouderiyke woningen terugge bracht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13