OPENING STATEN GENERAAL ere-Compagnie garde regiment grenadiers Toch weer een „prestige-schip" van 75.000 ton voor de „Cunard" J. B. H. Hurkmans werd voorzitter van Katholieke Middenstandsbond Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 16 september 1960 Vierde blad no. 30 u. io SEPTEMBER i960 CEREMONIE MEESTER. VAANDEL WACHT VAN DE GRENAOIERS Maar de opdracht voor de Princess Mary stuit op enige onverwachte moeilijkheden De bouw van de nieuwe 75.000 ton ner voor de Britse Cunard, de „Princess Mary", die de vervanger wordt van de ..Queen Mary" loopt gevaar, omdat het Britse ministerie van Financien schijnt te overwegen of zij zoveel geld voor de nieuwe oceaanreus kan uittrekken als was voorgesteld. De uit drie man bestaande commis- sie-Chandos, die de kwestie van de ver vanging van de verouderde Queen Mary welke in 1964 uit de vaart zou moeten worden genomen, bestudeerde, kondigde in juni aan, tot de conclusie te zijn gekomen dat men onmiddellijk met de bouw van de Princess Mary moest be ginnen. Voor de bouwkosten die op 300 miljoen gulden werden geraamd zou de regering de Cunard een lening van 180 miljoen gulden tegen 4,5 pet. rente en een looptijd van 25 jaar moeten ver strekken. Het Britse ministerie dat al met ver scheidene „prestigeprojecten" in de maag zit, zou nu hebben voorgesteld de ideeën van de commissie-Chandos te ver werpen en de Cunard slechts 2/3 van genoemd bedrag te lenen en dan nog tegen een hogere rente. Een nog gro tere tegenslag voor de Cunard is dat de beslissing hierover nog wel een jaar op zich kan laten wachten en dat de oplevering van het schip evenredig wordt vertraagd. Bovendien schijnen er moeilijkheden te zijn gerezen over de werf waar het schip moet worden gebouwd. Tot dusver dacht men dat het schip volledig in Schotland zou kunnen worden gebouwd, maar in regeringskringen overweegt men de opdracht te verdelen over Schot land en Noord-Ierland in verband met de daar heersende werkloosheid. Scheepvaartdeskundigen in Engeland zijn niet bepaald gelukkig met een nieuw passagiersschip in de Queen- klasse, dat zij onder de huidige omstan digheden in de scheepvaart te groot en oneconomisch vinden. De experts hier kijken met afgunstige blikken naar de „Rotterdam" van de Holland-Amerika lijn die zij het meest ideale schip voor de Atlantische route vinden. Zij hebben dan ook steeds gepropageerd, de Queen Mary te vervangen door twee schepen van 40.000 ton ieder, in plaats van één „prestige-schip" met een onhandelbare en uit de mode geraakte tonnage. Het lijkt echter niet erg waarschijnlijk dat hun visie toch nog zal worden aan vaard want de Cunard en de regering schijnen (gelukkig voor de HAL.!) vastbesloten te zijn tot metend „kasteel", De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft gistermiddag tijdens een buitengewone bondsvergadering in Utrecht afscheid genomen van de heer J. A. Koops, die ruim 25 jaar voorzitter van de NRKM is geweest, maar zijn functie om gezondheidsredenen nu moest neerleggen. De heer J. B. H. Hurkmans werd als zijn opvolger gekozen. In 1948 werd de heer Hurkmans reeds gekozen tot landelijk voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bakkerspa troonsbond. Deze functie blijft de heer Hurkmans bekleden, ook na zijn verkie zing tot voorzitter van de NRKM. In de bakkerij wereld is de heer Hurkmans vice-voorzitter van de Nederlandse Bak kerij Stichting, voorzitter van de con tact-commissie van de drie bakkerspa troonsbonden, voorzitter van het Waar borgfonds voor de Bakkerij, bestuurslid van het bedrijfspensioenfonds in de bakkerij, vice-voorzitter van de Stich ting Vakopleiding, voorzitter van de Nebato (bakkerij tentoonstelling) en voorzitter van de stichting ,3rood in de Wereld". Alvorens de verkiezing van een nieuwe voorzitter aan de orde was gesteld, had de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Katholieke Aannemers- en Bouwvak- Patroonsbond en van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, opgemerkt, dat zijn organisatie de kandidatuur van de heer J. B. H. Hurkmans voor de voorzitters functie wel zou steunen, doch niet lan ger dan voor drie jaar. Hij deelde mee, dat de vertegenwoordigers van de bouw sector in de NRKM besloten hebben, een afzonderlijke sectie te vormen. In deze sectie sluiten zich de organisaties van smeden, elektriciëns, loodgieters, aan nemers en schilders aaneen, die tezamen 30 procent van het ledental van de NRKM omvatten. De sectie bouwbedrijf meent, dat zij bij het bouwconflict in de steek is gelaten door de centrale organi satie en wenst daarom nu een grotere Astronomie in gevaar door luchtmacht V.S.? Professor Lovell, directeur van de ra dio-telescoop van Jodrell Bank, heeft verklaard dat de sterrenkundigen zich grote zorgen maken over het plan van de Amerikaanse luchtmacht om een bil joen dunne metalen strookjes in een baan om de aarde te brengen. Deze strookjes zouden dienst moeten doen als verbindingssatellieten. Lovell zei dat het sterrenkundig onderzoek hierdoor ern stig in gevaar zal worden gebracht. medeverantwoordelijkheid in het bestuur te dragen „Wij stellen de eis", aldus de heer Nelissen, dat het NRKM-bestuur op korte termijn de mogelijkheden beziet om drie leden van de sectie bouwbedrijf in het hoofdbestuur en één daarvan in het dagelijks bestuur op te nemen. De NRKM, die een voorstander is van de vorming van de nieuwe sectie, bereidt reeds een statutenwijziging voor die de voorgestelde wijzigingen mogelijk moet maken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11