pj uf??jJJjijJJjLij";^/7uri^ Onderwij s - per - machine op Amerikaanse scholen NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN vreoenburq GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Belgie gaat gebukt onder gevolgen van botersmokkel op grote schaal Autoriteiten machteloos tegen de vaak voortreffelijke organisatie FILM OVER DE RODE HAND IN FRANKRIJK VERBODEN mORPHY RICHARDS Bonn overweegt beperking van de snelheid voor elk weekeinde Oplossing voor ernstig tekort aan onderwijskrachten in V.S. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 15 september 1960 Derde blad no. 30152 Toegangsprijs laf lAANDA^'DINSDAG'' WOENSDAG DONDERDAG ÊF^^jÊ VRIJDAG J^^TF ZATERDAG Vc"*"''. FORMEEL PROTEST IN DEN HAAG TE VERWACHTEN Russische „armada" n 1 ïi I i van spionageschepen Het Belgische ministerie van Landbouw houdt er ernstig rekening mee, dat een formeel protest bij de Nederlandse regering zal worden ingediend tegen de toenemende smokkel van Nederlandse boter naar België. De jongste schattingen tonen aan, dat maandelijks van twee tot vier miljoen pakjes boter clandestien over de Nederlands-Belgische grens worden gebracht. De prijs van de boter in België bedraagt bijna (iet dubbele van die in Nederland. Vrijwel dagelijks wordt melding gemaakt van het achterhalen van smokkelauto's Spionage-net van werkloze arbeiders Volgens cijfers van het ministerie van Landbouw in Brussel worden elke maand tussen de 20 en 40.000 kg Nederlandse bo ter in de grensstreek in beslag genomen Dat is niet meer dan van vijf tot tien% van de totale hoeveelheid, die fraudu leus op de Belgische markt wordt ge bracht. De klacht van het Belgische mi nisterie van landbouw is dat het Be drijfschap voor Zuivel in Den Haag niet voldoende medewerkt om aan deze smok kelhandel paal en perk te stellen. „Met de organisatie, die Nederland heeft, zou een controle in de grensstreek in Neder land op de afzet van boter een eenvou dige zaak zjjn, maar men doet het niet," aldus verklaarde een officiële woordvoer der. De verscherpte actie, waartoe onlangs in Brussel is besloten, heeft de smokke laars tot dusverre niet doen terugschrik ken. „Zij zijn beter georganiseerd dan het parket in Nederland of België." al dus heeft de Belgische minister v. Land bouw gezegd. De smokkelaars hebben een net van spionnen opgebouwd van werkloze arbeiders, die de wacht houden in de buurt van posten van de Belgische douane en Rijkswacht en onmiddellijk waarschuwen, als een patrouille uitrijdt. De smokkelaars beschikken zelfs over radioverbindingen tussen de chauffeurs van de auto's, meestal grote tweedehands Amerikaanse wagens, die voor minder dan 10.000 Belgische franken in België kunnen worden verkocht. Werklozen Belgische Rijkswachters kwamen kort geleden tot de verrassende ontdekking, dat een in beslag genomen auto in be tere tijden de dienstauto was geweest van een Belgisch minister en via jaren lange omzwervingen tot smokkelauto was gedegradeerd. „Er ontbrak alleen nog aan ,dat het een afgedankte auto van de minister van Landbouw was," al dus merkte een hoge ambtenaar van het ministerie op. De aanhoudingen, die bij het in beslag nemen van smokkelauto's worden verricht, geven weinig aanwij zingen over de leiders van de smokkel organisaties. De chauffeurs worden als regel gerekruteerd uit werklozen, die voor een bedrag van vele honderden gul dens bereid zijn het risico van dc smok kelhandel te nemen en onbekend zijn met de eigenlijke organisatie. Het zijn overigens naar men mededeelde groten deels Belgen, die zich met deze smokkel bezig houden. Belgische schatkist jaarlijks op 250 mil joen Belgische franken komt te staan. Eenzelfde bedrag is nodig voor subsidie van kaasprodukten. daar sinds de door de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking voorgeschreven libe ralisatie van de handel in kaas Neder land per jaar 30 miljoen kg kaas als con currentie voor het Belgische produkt op de markt brengt, aldus zei deze woord voerder. Hij voegde hieraan toe. dat zon der smokkelhandel België jaarlijks 5000 ton boter langs legale weg uit Nederland zou invoeren. Inmiddels is het Belgische ministerie van Landbouw van plan gebruik te ma ken van de margarine-moeilijkheden in Nederland om door een intensieve cam pagne de toch al hoge boterconsumptie in België 11 kg per hoofd per jaar te gen 1 kg in Nederland nog verder op te voeren teneinde de gedwongen uitvoer te beperken. Of het overigens tot een formele stap bij de Nederlandse regering over de bo tersmokkel zal komen, zoals op het mi nisterie van Landbouw wordt verwacht, kon van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel niet wor den bevestigd. In Belgische landbouw- kringen ziet men de gevolgen van de aangekondigde verdere verlaging van de boterprijs in Nederland met bezorgdheid tegemoet. De Democratische fractieleider uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, McCormaek, heeft verklaard dat de Sov jet-Unie „een armada spionage-treiters" zendt naar de NAVO-vlootmanoeuvres, die dinsdag in de Atlantische Oceaan beginnen. Amerikaanse, Nederland- s e, Canadese, Franse, Noorse en Engel se eenheden nemen aan deze oefenin gen deel. McCormaek zegt dat sinds 1 augustus meer dan 200 Russische treilers van de Oostzee naar de Atlantische Oceaan zijn vertrokken. „Op goede gronden kan worden aan genomen dat de NAVO-vlootoefeningen een record aantal van deze ongewenste Sovjetrussische spionnen zullen aan trekken". Ervan uitgaande dat Russische treilers voor spionagedoeleinden worden gebruikt „dient de Amerikaanse regering in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties volledig verslag uit te brengen over de Russische spionageschepen en hun activiteiten". Minister van Voorlichting tegen „aanval in (le rag van de strijdende jeugd" Sympathieën van de regisseur (Godard) zijn duidelijk (Van onze Parijse corresondent) De Franse filmkeuring en daarna op haar advies de minister van Voorlich ting heeft de tweede film van de regis seur Jean-Luc Godard, „Le petit soldat" (zijn eerste film: „Au bout de souffle" met Belmondo en Jean Seberg) voor alle vertoningen verboden. Dit verbod is het eerste sedert enige jaren. Wel wordt vaak een Franse film voor de export Advertentie Schakelt zich zelf uit, als het brood geroosterd is vol-automatisch broodrooster Minister Seebolim is geestdriftig over de resultaten van de verkeersstatistieken Op sommigge Amerikaanse scholen zullen machines in de klaslokalen worden geplaatst, wanneer deze maand het nieuwe schooljaar begint. Met behulp van deze machines kunnen de leerlingen hun lessen maken en daarbij de nieuwe kennis opdoen zo snel als hun talenten toelaten. De machines zijn zelfs zo ingericht, dat zij de leerlingen op de proef stellen wat betreft hun kennis van de vorige les, voordat zij aan de nieuwe les beginnen. De nieuwe „onderwijs-robots" zijn nog niet hele maal volmaakt, maar zij zijn reeds bij wijze van proef op dozijnen scholen gebruikt. Geen boeken en ook Zestig mensenlevens gered met Pinksteren (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, heeft zich op een persconfe rentie in Bonn zeer enthousiast getoond over het resultaat van de maatregelen tot beperking van de snelheid met Pink steren jl. Daardoor kon, volgens hem, van tenminste 60 mensen het leven wor den gered. lingen, onder toezicht van een bekwame leerkracht, zullen gemakkelijk tot de I mogelijkheden kunnen behoren", aldus I Mitchell. Dit zou dan met één klap het I voortdurend tekort aan leerkrachten kunnen opheffen. De machines zijn onderling verschil lend. maar het grondbeginsel blijft het zelfde. Door aan een schijf te draaien of een knop in te drukken laat de leer ling de machine de eerste les produ ceren De les wordt op een schermpje zichtbaar. Gesteld, dat een schoolkind eenvoudige rekenkunde leert, dan komt daar weinig „dom" geheugenwerk aan te pas Het kind wordt geleerd de logische samenhang tussen getallen te begrijpen. Bij de tafel van negen zal de machine bijvoorbeeld leren, dat negen maal het getal gelijk is aan tienmaal het getal verminderd met het getal zelf De leer ling bestudeert wat de machine te zien geeft en wordt daarna door de machine op de proef gesteld. De machine gaat niet verder, voordat de leerling, door te doen wat de machine verlangt, getoond heeft dat hij de les heeft begrepen. Goede organisatie Maar niet alleen het over de grens brengen van de boter, ook de afzet in België daarvan is goed georganiseerd Zelfs in de grote magazijnen in de ste den wordt boter verkocht tegen priizen, die onder de normale Belgische prijzen liggen. „Er moet gesmokkelde boter in zijn verwerkt, maar wij kunnen het niet bewijzen," aldus het ministerie van Landbouw. De oorzaak daarvan is. dat nog een zeer groot percentage van de bo ter rechtstreeks door de boeren aan de handel wordt verkocht. Bij het verpak ken van deze boter worden verschillende partijen met elkaar vermengd en con trole op het gebruik van gesmokkelde Nederlandse boter is daarbij zeer moei lijk. Ook op de controles op de wegen buiten het grensgebied hebben de smok kelaars een antwoord gevonden. Zij la ten in België wikkels met een dikwijls gefingeerde naam van een boerderij drukken, brengen deze naar Nederland en laten daar de boter in verpakken. Als de grens eenmaal is gepasseerd vervoe ren zij in België „legale" boter. In Brus sel wordt dan ook niet ontkend, dat al leen het verlangde ingrijpen van het Ne derlandse bedrijfschap niet voldoende zal zijn, maar dat dit gepaard zal moeten gaan met een ordening van de zuivel industrie in eigen land. die een doeltref fender controle mogelijk zal maken Export1 nu verplicht „Voor het ogenblik zou alleen net op zeggen van de Benelux, wat de Benelux betreft, een oplossing brengen." aldus zei een hoge ambtenaar van het minls- terrie van Landbouw. „Wij zouden dan de grenzen hermetisch kunnen sluiten, hetgeen thans in de geest van de Bene lux niet mogeljjk is." Hij betoogde, dat België als gevolg van de enorme boter smokkel thans verplicht is een daardoor ontstaan overschot van Belgische boter met subsidies te exporteren, hetgeen de Dirk Smorenberg overleden In de afgelopen nacht is in Oud- Loosdrecht overleden Dirk Smorenberg, in leven kunstschilder. Hij bereikte de leeftijd van 77 jaar. Dirk Smorenberg schilderde voorna melijk landschappen, stillevens en por tretten. Zijn schilderijen zijn verspreid over de gehele wereld. In Nederland bevinden zich werken van hem in het Stedelijk Museum in Amsterdam, in het raadhuis in Hilversum en in het raadhuis van Egmond aan Zee. geen lmiswerk De machines zijn ontworpen door „Encyclopadie Britannica Films", waar van de president. Maurice Mitchell, enige ervaringen met de toestellen heeft be schreven. Het uitgebreidste experiment met de nieuw machines is gedaan op een school in Roanoke, in de staat Virginia. Mitchell zegt. dat daar 34 leer lingen een cursus in algebra kregen te verwerken. „De gehele stof werd door machines onderwezen en de leerlingen waren er in zes maanden doorheen ter wijl daar normaal een jaar voor staat. Er werden in het geheel geen leraren voor gebruikt en ook geen boeken, ter wijl de leerlingen evenmin huiswerk be hoefden te maken," aldus Mitchell. Soortgelijke experimenten worden thans voorbereid voor het talenonder wijs en dan zullen de machines voor scholen in het gehele land beschikbaar zijn. Volgens Mitchell zal dank zij deze machines het werk van de klasse-onder wijzer of leraar een grote verandering ondergaan. Grotere klassen mogelijk „De onderwijzer zal veel meer tijd hebben om zich aan de leerlingen af zonderlijk te wjjden. omdat de machines het meeste werk overnemen. Ook zullen de klassen aanzienlijk groter kunnen worden. Klassen van 100 tot 150 leer- De beste manier „Onderwijs-machines" zijn het resul taat van studies, die experimenteel psychologen reeds dertig jaar geleden zijn begonnen. Zij zijn gebaseerd op de stelling, dat de beste manier om kennis over te dragen de combinatie van één onderwijzer en één leerling is. Daarom, zo zeggen de psychologen, is het schoollokaal van tegenwoordig slechts een compromis, dat noodzakelijk is geworden door het feit dat er veel meer leerlingen dan leerkrachten zijn. Mitchell zegt: „Onderwijs in het tem po van de gemiddelde leerling heeft tot gevolg, dat de begaafde leerlingen te weinig krijgen, terwijl men te snel gaat voor die groep leerlingen, die langzamer zijn, maar toch in staat het merendeel van de leerstof te bevatten." Tijdens het lange weekeinde van Pink steren jl. mochten de automobilisten op de Westduitse Autobahnen maximaal 100. op de gewone wegen slechts maxi maal 80 kilometer per uur rijden. Met Pinksteren 1959 kwamen er. zonder snel heidsbeperking dus. op de Westduitse wegen 245 mensen om het leven tenge volge van verkeersongelukken, met Pink steren jl. daarentegen „slechts" 212, dat is 13% minder. Daar het verkeer met Pinksteren 1960 25% sterker was dan in 1959 en het weekeinde veel langer, kwam Seebohm tot ..winst" van 60 mensenle vens. De minister kon dit rustig calcule ren, daar er met Pasen 1959 187 en met Pasen 1960 niet minder dan 252 mensen het leven bij verkeersongelukken verlo ren. een stijging die dus nog groter was dan de vergroting van de verkeersdicht heid. Het is om dit alles, dat Seebohm thans overweegt om per 1 januari 1961 de ma ximumsnelheden van 100 en 80 kilome ter per uur op alle weekeinden in te voe ren. De minister zal hiervoor nog deze maand besprekingen voeren met de mi nisters van Verkeer der Westduitse deel staten. Hij hoopt, met een reeks statis tieken in zijn zak, op weinig tegenstand te stuiten. Sprekende cijfers Hoewel ook in de Bondsrepubliek de statistiek „de moeder van de leugen" wordt genoemd, zegt het toch bepaald iets dat bijvoorbeeld de invoering van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur binnen de bebouwde kom sedert sep tember 1957 per jaar minstens 2000 men sen van de verkeersdood heeft gered. De gemiddelde automobilist in de Bondsre publiek moet evenwel niets hebben van de snelheidsbeperking tijdens de week einden tijdens een recent opinie-onder zoek heeft 53% van de ondervraagde au tomobilisten zich tegen deze tijdelijke beperking uitgesproken, 38% was er voor. Maar 61% van de voetgangers was er voor en 40% van de voetgangers wenste zelfs een snelheidsbeperking op alle da gen van de week! Seebohms onuitput telijke statistieken toonden gisteren ook aan de algemene economische schade, in 1959 veroorzaakt door verkeers ongevallen in de Bondsrepubliek op 4,5 miljard mark geschat kan worden En dat de doodkisten met de verkeersdoden (per dag 30 a 40» in 1959 een weg van 7.5 meter breedte en 15 kilometer lengte be dekken konden!!! In de strijd om de verkeersveiligheid is volgens Seebohm zelfs de meest lugubere vergelijking ge oorloofd. Zijn critici blijven echter beweren, dat de meeste verkeersongelukken bij snel- i heden onder 100 en zelfs onder 80 kilo- j meter per uur geschieden. Ook dat is statistisch vastgesteld. Deze critici raden Seebohm heel wat anders dan snelhe'ds- beperking aan, namelijk het bouwen van meer Autobahnen en het strenger be straffen van de eeuwige linksrijders op de Autobahnen. verboden en dan derven de exploitanten de uitvoerpremies, die de Franse staat op films verleent. „Le petit soldat" schijnt vooral verboden omdat de film een actueel probleem behandelt, dat de Franse autoriteiten liever met de mantel der geheimzinnigheid bedekken: dat van de Franse contra-terroristische acties in het buitenland met name in Zwitserland en Duitsland. Toen enige tijd geleden het Duitse weekblad „Der Spiegel" een uitgebreid gedocumenteerde reportage publiceerde over de „Main Rouge" (de Rode Hand), een onder de dekmantel der Franse diplomatieke vertegenwoordigingen wer kende organisatie, die zich richt tegen de agitators van de Algerijnse nationa listen in het buitenland, met name in Duitsland en Zwitserland, werd de invoer van het desbetreffende nummer ook tegengehouden. Naar blijkt uit verslagen van enige Franse filmcritici, die de film wel heb ben kunnen zien en die ook met Jean- Luc Godard hebben gesproken, behan delt hij een episode uit het leven van een jongeman die uit het Franse leger is gedeserteerd en die in Genève is terechtgekomen. Daar wordt hij ge chanteerd door de Franse contra-terro ristische organisaties, die hem dwingen voor hen te werken. Hjj valt in handen van de Algerijnse nationalisten die hem folteren zoals hun landgenoten door de Fransen in Algerije worden gefolterd. Naar het schijnt is het duidelijk aan welke zijde Godards sympathieën staan. Zo laat hij een van de vrouwe lijke hoofdpersonen zeggen: „De Alge rijnse nationalisten zullen de oorlog winnen want zij hebben een ideaal en de Fransen hebben geen ideaal." Het ligt voor de hand dat de Franse censuur een dergelijke geloofsbelijdenis niet wil aanhoren, hoeveel waarheid er misschien ook in mag schuilen. De mi nister van Voorlichting heeft het verbod dan ook o.a. gemotiveerd door te zeggen dat het moeilijk voor hem is toe te laten dat op een ogenblik, waarop „de gehele Franse jeugd is opgeroepen om in Algerije te dienen en te vechten", een film waarin vertoond wordt, een tegengesteld standpunt wordt aange toond en tenslotte gerechtvaardigd. Advertentie Twee bij ln Düsseldor, rebben pioniers van het Westduitse leger bij wijze van oefening een 320 meter lange brug over de Rijn gelegd. Na vol~ tooiing moesten duizenden be woners van de stad beslist een wandelingetje over de nieuwe oeververbinding maken. Dat was tegelijkertijd een belastingsproef. die de kwaliteit van de brug on dubbelzinnig aantoonde trambotsingen Mannheim: 3 (loden Bij een ernstig tramongeluk in de buurt van Ludwigshafen-Oggersheim zijn gisterochtend drie mensen om het leven gekomen, elf ernstig en een dertig tal lichtgewond. Enkelen der ernstig ge wonden verkeerden in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde op een enkelsporig ge deelte van de lijn Mannheim-Bad Dürkheim. Twee trams uit verschillen de richting botsten daar in volle vaart op elkaar. Naar aangenomen wordt was het enkelsporige trambaangedeelte bij vergissing telefonisch als vrij opgegeven. De 2 tramstellen schoven meters in el kaar waarbij dat uit Dürkheim. van een ouder type. de meeste schade opliep. In deze tram raakten 6 mensen bekneld en drie van hen overleefden dit niet. In de modernere tramtrein uit de richting Mannheim zaten 135 schoolkinderen die een tochtje maakten en van wie slechts enkelen licht gewond werden. Op een 35 km. afstand van de plaats van dit ongeluk deed zich op dezelfde ochtend nog een ander tramongeluk voor waarbij een twintigtal mensen gewond raakte Dit was in Griesheim waar twe< stellen van de Darmstadter tram op el kander botsten, ook op een enkelsporig baangedeelte. naar het schijnt doordat een der trams te vroeg vertrokken was Bonn gaat bezoek aan Leipzig beletten Het Westduitse kabinet heeft giste ren besloten als tegenmaatregel tegen de Oostduitse regelingen voor grens overschrijding voortaan het bezoek van vertegenwoordigers van het economische leven in West-Duitsland aan de Jaar beurs te Leipzig te beletten. Het kabi net zal, aldus heeft een regerings woordvoerder meegedeeld, een beslissing nemen over de uitvoeringsvoorschriften kort voor de aanstaande voorjaarsbeurs te Leipzig. De uitvoering van het besluit bezoe ken aan de jaarbeurs te verhinderen zal afhangen van de gedragslijn van de Oostduitse autoriteiten, zei hij. Zowel de Westduitse regering als de Westduitse politieke partijen hebben er tegen geprotesteerd dat Westduitse za kenlieden dit jaar een bezoek hebben gebracht aan de najaarsbeurs te Leip zig Ongeveer 1.100 Westduitse zakenlieden hebben op de najaarsbeurs. die zondag jl. werd gesloten, een stand gehad. Herter contra De Gaulle De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Herter heeft verklaard dat er geen sprake is van vorming van een directoraat van Amerika. Engeland en Frankrijk als leidend orgaan in de N'AVO Pre-: lent De Gaulle heeft ch h<*r dijk voorstander van zo'n irectoraa. verklaard. Herter noemde ook de integratie van strijdkrachten •en essentieel deel van de militaire struc tuur van de NAVO. De Gaulle ziet dc nationale legers liever zelfstandig.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5