KOLONEL MOBOETOE NEEMT IN KONGO HET HEFT IN HANDEN Moskou wil onverhoedse aanval met kernwapens Ruimte-stunt v éw 9Tu WEERBERICHT VERRASSENDE ONTWIKKELING IN AFRIKA Premierspresident en Kamers geneutraliseerd Russen en Tsjechen moeten land verlaten Wapenstilstand in Katanga? Metaalarbeiders vragen 6 pet. Opzienbarende verklaring van gevluchte Russische officier Eisenhower toch naar New York Gruwelijke vondst te Sevenum Hans Hermans werd gewurgd; van de dader ontbreekt nog elk spoor letnvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 No. 30152 LEIDSCH DAGBLAD Directeur EA van Dlsboeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaalf255 per maand: f059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Kongo is een nieuwe ontwikkeling gaande: kolonel Moboetoe, die door de premier van de tegenregering-Ileo tot opperbevelhebber van de strijdkrachten is benoemd, heeft enkele belang rijke besluiten genomen: 1. Het leger neemt tot 31 december a.s. de lei ding in handen; de beide Kongolese premiers (Loemoemba en Ileo) alsmede het staatshoofd, president Kasavoeboe, zijn geschorst en de twee Kamers zijn geneutraliseerd om „het land uit het slop te halen"; 2. Kongo zal worden geregeerd door een col lege van universitair gevormden, met eventuele steun van buitenlandse deskundigen; na deze „korte revolutionaire periode" zal het leger de politici weer aan de macht brengen in de hoop, dat die het intermezzo gebruikt zullen hebben tot onderlinge overeenstemming te komen; 3. Gedurende de periode, dat 't leger de macht in handen heeft, zal het samenwerken met de Ver. Naties: van Moboetoe (30 jaar oud) is bekend, dat hij pro-Westers georiënteerd is; 4. Moboetoe heeft de ambassades van de Sov jet-Unie en Tsjecho-Slowakije hedenochtend la ten sluiten, het personeel krijgt 48 uur de tijd om te vertrekken en voorts zijn de diplomatieke ver tegenwoordigingen van alle andere communis tische landen van heden af onder bewaking ge plaatst, vermoedelijk als inleiding op uitwijzing. Zeven Russische officieren, die in Leopoldstad propaganda-materiaal verspreidden, moesten het land voor hedenochtend zes uur verlaten. Kolonel Moboetoe heeft voorts bekendgemaakt, dat hij de strijdkrachten in zuid-Kasai en Katanga zou opdragen een wapenstilstand te sluiten. En verder zal hij de beide Kongolese delegaties, die in New York de zitting van de Veilig heidsraad bijwonen, verzoeken ten spoedigste naar Leopoldstad terug te keren. „Zij hebben daar niets meer te doen", zei hij. De bevolking is opgeroepen rustig aan het werk te gaan. In tegenstelling tot eerdere berichten, volgens welke Loemoemba naar Stanley- stad zou zijn gevlucht, waar hij zijn gTootste aanhang heeft, meldde Reuter hedenochtend, dat hij zich in zijn ambtswoning in Leopoldstad bevindt, waar hij om negen uur journalisten ontving. Buiten het gebouw stonden geen solda ten op wacht. Gisteren heeft Loemoemba in een radiorede aangedrongen op trouw aan het Kongolese leger. Deze boodschap, die vijf minuten duurde, was in zeer gematigde bewoordingen gesteld, zodat aanvankelijk aan censuur van de VN werd gedacht, maar dit bleek niet het geval te zijn. Joseph-Désiré Moboetoe (die een tijdlang journalist is geweest) was tot voor kort een van de vurigste aanhangers van Loemoemba, ofschoon hij altijd als zeer gematigd bekend stond. blanke beschermt tegen benden, naar men meent bestaande uit leden van de Baloebastam, die op de hand van Loe moemba zijn en plunderend en brand stichtend door Manono trekken. Ook de Katangese politie en gendarmerie heb ben bescherming gezocht bij de Ierse troepen. Volgens de Katangese autoriteiten hebben leden van de Baloebastam dins dag een politiepatrouille uit een hin derlaag overvallen. Zij werden op de vlucht gejaagd waarbij drie aanvallers gedood en twee gewond werden. Sinds dien zijn er in Manono en omstreken gevechten gaande. Gisteravond is het eerste vliegtuig uit Manono met een veertigtal vluchtelingen, merendeels vrouwen en kinderen van Katangese politiemannen te Manono, in Elisabethstad aangekomen. Ondanks de Onrust in Manono In de Afrikaanse wijken van Manono in Katanga zijn gevechten uitgebroken tussen betogers en ordetroepen. Er zou den tientallen doden zijn gevallen. Over de 150 blanken in Manono zei een woordvoerder van de Katangese rege ring, dat zij een toevlucht hebben ge zocht in de kantoren van de „Geo Mi- nière". Volgens een woordvoerder van de V.N. echter bevinden zij zich op het vliegveld van Manono, onder bescher ming van een bataljon Ieren. Zweedse troepen van de V.N. worden naar Elisabethstad overgevlogen om de Ierse compagnie te versterken, die de De drie werknemersbonden in de me taalindustrie hebben een loonsverho ging van zes procent gevraagd op zo kort mogelijke termijn. In het volgen de voorjaar willen de bonden een vol gende verhoging der lonen met 3 pro cent. Deze voorstellen van werknemerszijde zijn vandaag aan de werkgevers voor gelegd in een vergadering van de Vak- raad voor de Metaalindustrie. Aldus is meegedeeld door de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond. De werkgevers zullen zich over de ver langens van de werknemers in hun or ganisaties beraden. Volgende week maandag komt de Vakraad opnieuw bijeen om de besprekingen voort te zetten. Veertig Marokkanen gedood bij busramp Op 25 km ten noorden van Meknes is woensdag een autobus met Marokkanen omgeslagen en in brand gevolgen. Meer dan 40 mensen kwamen in de vlammen om en zeven liepen brandwonden op. De bus vervoerde pelgrims van Meknes naar Moulay Idriss waar een godsdienstig feest wordt gevierd. BUÏG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen, wei nig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11.15 uur). 16 SEPTEMBER Zon op: 6.15 uur; onder: 18.53 uur. Maan op: 1.22 uur; onder: 16.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.27 uur. Laagwater te 7.34 uur en 20.04 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's, m arrest, Moboetoe beweert Tass Het officiële Russische pers- i bureau Tass meldde vanoch- tend uit Leopoldstad dat kolo- nel Moboetoe is gearresteerd i en dat de regering van Loe- moemba de macht in handen 1 heeft gehouden. duisternis vertrokken twee andere vlieg tuigen uit Elisabethstad naar Manono, dat ligt in een gebied waar tin gewon nen wordt. Later arriveerde nog een tweede vliegtuig, een DC-3, met tachtig vluchtelingen en een hond. Slot pag. 2 De honderdduizend (niet premie): 6527 In de Staatsloterij is vanmorgen de prijs van f 100.000.gevallen on het lot 6527, met een premie van f 30.000 voor de laatst getrokken hoge prijs.. Het nummer is in de series A en E verkocht in Amsterdam, in de serie F in Amstelveen, in de serie B in Rotter dam, in de serie C in Rijswijk en in de serie D in Heerenveen. In 's-Hertogenbosch werd gisteren j de 28ste nationale trekpaarden- tentoonstelling gehouden. Het voor draven van de zestien spannen. au In Flensburg weigerden dezer dagen de remmen van een Deense vrachtautodie daardoor in volle vaart een röntgenologische kliniek binnen reed en in de wachtkamer terecht kwam. Drie personen in de wachtkamer werden gedood, negen tien gewond. Een beeld van de ver woesting. nadat de auto uit de gevel was getrokken „De Kremlin-leiding streeft naar macht" De 32-jarige Russische kapi- tein-ter-zee Nikolai Federowitsj Artamonof. die in juni 1959 naar het Westen is gevlucht, heeft gis teren tegenover de commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden voor het tegengaan van on-Amerikaanse bedrijvig heid verklaard, dat de Sovjet- Unie in 1955 gebroed heeft op het organiseren van een onverhoedse aanval met kernwapens op de Verenigde Staten. Artamonof, die tot zijn vlucht het bevel voerde over een Russische torpedoboot- jager, verklaarde: ,,Het is mijn mening dat de Sovjetrussische dic tatuur een onverhoedse aanval op de VS zal doen uitvoeren, indien (Van onze Londense correspondent) Door een plotselinge verande ring van president Eisenhowers tactiek op de komende bijeen komst van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York, waarbij de presi dent. propagandistisch gesproken. Kroesjtsjef de wind uit de zeilen zal trachten te nemen en proberen te verhinderen, dat de Rus alle aandacht voor zich opeist, is het thans zo goed als zeker dat ook de Britse premier Macmillan, die tot dusver heeft geaarzeld, even eens naar New York zal gaan hoewel niet onmiddellijk. President Eisenhower heeft Mac millan. die gisteren van zijn va kantie in Schotland in Londen is teruggekeerd, van te voren op de hoogte gebracht van zijn plan om reeds bij de opening van de bij eenkomst in New York te ver schijnen in plaats van na Kroesj- tsjefs vertrek. Hij zal op 22 sep tember het woord voeren. Het schijnt thans de bedoeling te zijn, dat Macmillan, als de tweede sterke man van het Westen, Kroesjtsjef van repliek zal dienen. Aangezien het zeker is dat president De Gaulle in New York verstek zal laten gaan de delegatieleiding be rust bij de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville is Mac- millans aanwezigheid meer dan ooit gewenst. De Britten achten het van groot belang, dat Macmillan als de man, die het initiatief nam tot het houden van de (mislukte) topconferentie en die Kroesjtsjefs vertrouwen nog niet he lemaal verspeeld heeft, in New York aanwezig zal zfjn om Kroesjtsjef, in dien deze neigingen toont opnieuw over de schreef te gaan. zo nodig te kalme ren en botsingen te voorkomen. Mac millan krijgt min of meer de rol van „buffer" tussen Kroesjtsjef en Eisen hower. zij meent daarmede in één slag de wereldheerschappij te kunnen ver werven. „Vergis u niet de bewoners van het Kremlin zijn geen politieke idealisten. Zij willen macht", aldus Artamonof. „Kroesjtsjef wil niet voor onbepaalde tijd wachten op de evolutie van de VS tot een socialistische staat. En boven dien gelooft hij er niet in. Kroesjtsjef zou nog bij zijn leven een rood Amerika willen aanschouwen", aldus de uitge weken Russische kapitein-ter-zee. Hij zei ook: .Binds februari 1955 is de Sovjet-strategie gebaseerd op de leer van een verrassingsaanval met kernwa pens. Deze leer is neergelegd in een uitsluitend voor vlagofficieren en him meerderen bestemd geschrift. Het doel hiervan is klaarblijkelijk de Sovjet-offi cieren voor te bereiden op het begin nen van een dergelijke oorlog door de Sovjet-Unie. Want de hogere officieren moeten, indien de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten onverhoeds met kernwa pens zou aanvallen, hun minderen in rang kunnen uitleggen, dat dit noodza- Russen op komst Drie Russische schepen zijn kennelijk op weg naar het midden van de Stille Oceaan, waarheen de Sovjet-Unie enige tijd geleden lange afstancisraketten af gevuurd heeft, aldus meldt de Ameri kaanse marine. De Amerikaanse marine meldt voorts, dat een Russische sleepboot en een tankschip waargenomen zijn in het midden van de Noordatlantische Oceaan. noewel de Amerikaanse marine offi cieel geen commentaar op deze scheeps- bewegingen gegeven heeft, vragen waar nemers te Washington zich af of zij wellicht verband houden, hetztf recht streeks of indirect, met de aankomst van premier Kroesjtsjef in New York. Er zijn ook speculaties geweest over een poging van de Russen om tegen de tijd van Kroestsjefs aankomst in New York een spectaculair „schot in de ruimte' te lossen en misschien wel een mens de ruimte in te schieten. De Russische schepen in de Stille Oceaan zouden gebruikt kunnen worden om een mens in een ruimtecabine op te vissen en hetzelfde zou het geval kun nen zün met de schepen in de Atlan tische Oceaan, aldus waarnemers. kelijk was. Er is geen enkele hoge Rus sische officier, die gelooft dat de VS de Sovjet-Unie het eerst zullen aanvallen", aldus kapitein-ter-zee Artamonof. j (Van onze Limburgse correspondent) Het raadsel van de verdwijning van de 12-jarige Hans Hermans uit het Noordlimburgse gehucht Evertsoord (ge meente Sevenum) is gisteren omstreeks het middaguur, zoals wij nog in een ge- deelte Van onze oplaag konden melden, tot een weliswaar verwachte, maar niet minder tragische ontknoping gekomen. In een met tien centimeier aarde be dekte gratkuil werd het stoffelijk over- j schot van het knaapje ontdekt. De plek j bevindt zjch in een eenzame streek „Op j de bergen" in de Noordlimburgse Peel. I ter zijde van de weg naar Den Bergen op ongeveer 400 meter van de plaats, waar maandag de fiets van de jongen, verborgen in een dicht dennenbosje, werd gevonden. Het stoffelijk overschot is onmiddellijk voor een gerechtelijke schouwing door de Justitie in beslag genomen. De jongen, die zondag zijn ouderlijk huis verliet om een boodschap aan een oor.i te brengen, is een gewelddadige dood gestorven. Het kind is met een dun touw gewurgd. Voor het overige vertoonde het stoffelijk overschot geen verwondingen. Over de aanleiding tot de moord konden nog geen bijzonderheden worden meegedeeld, voordat de definitieve lijkschouwing had plaatsgehad. De pataloog-anatoom dr. J. Zelden- j rust heeft gistermiddag een voorlopige lijkschouwing verricht. Het aspergeveld, waarin de grafkuil gegraven was. was reeds dinsdag door militairen nagezocht. Maar toen men bij de meer intensieve naspeuringen van woensdag voetstappen van een zandweg naar het midden van het aspergeveld ontdekte, werd de aandacht verdubbeld. Al spoedig werd toen in de nabijheid van enkele struiken en tussen de asperge planten door een der militairen het lichaampje ontdekt, dat slechts met een dunne laag zand was bedekt. In de buurt der plek van de gruwelijke vondst is verder een schopje gevonden, waarvan het vermoeden bestaat dat de dader van de afschuwelijke aanslag dit heeft gebruikt om de kuil voor zijn slachtoffertje te begraven. Bij de commandant van de Rijkspolitie te Sevenum kwamen dinsdag o.a. mede delingen binnen, dat in de buurt van Den Bergen zondagmorgen een man was gezien, die snel in het bos verdween, toen er mensen naderden. Elke aanwij zing, welke kan leiden tot de opsporing van de dader wordt nauwkeurig nage gaan, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor De Justitie zoekt thans nog naar de zaag en de vlaggetjes, die de jongen bij zich had, doch die van de fiets waren verdwenen, toen die werd teruggevonden. De officier van Justitie, mr. J. H. W. Houben. hoofd van het Arrondissements parket te Roermond, met de substituut officier van Justitie, mr. W. Uiterwaal, die ook dinsdag reeds een groot deel van de naspeuringen volgden, waren gister morgen ter plaatse. Vandaag zou het Britse kabinet over Macmillans reis naar New York be slissen. Gisteravond hield Downing- street nog een slag om de arm toen het officieel aankondigde dat Lord Home, de minister van Buitenlandse Zaken, de Britse delegatie naar de Ver enigde Staten zou leiden en dat pre mier Macmillan in het licht van de verdere ontwikkeling zal beslissen of hu in een later stadium naar New York zal gaan om deel te nemen aan de ge dachten wisseling. Uit het Leidsch Dagblad van 17 September 1860: 1 Men schrijft uit 's Hage: Is e het eene ivaarheid, dat het cij- H fer der in open zee door stadge- H nooten tot vermaak en verfris- sching genomen baden ten ge- i volge van de min gunstige e weersgesteldheid gedurende het nu bijna afgeloopen badseizoen aanmerkelijk lager zal zijn dan E vroegere jaren, niet minder waar is het, dat het getal door H vreemdelingen en inlandsche familiën tot herstel van gezond- j§ heid genomen baden, niet veel E H met andere jaren zal verschil- E len. Maar, wat meer zegt, over het algemeen hoort men met voldoening erkennen, dat van de zoogenaamde kuurbaden de j§ meest gewenschte resultaten op e vele lijders en bijzonder op kin- deren zijn waargenomen illlllllllllllllllllltlllllllllllIHHIIinilllllllllllllllllillllllllliiiiiTf

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1