NIXONS SPREEKT AT,F,NT GEEFT HEM VOORSPRONG OP KENNEDY CONSUMENTENGIDS: vuurtoren in branding van Amerika's reclame Laatste nieuws Drie factoren in het voordeel van de Republikeinen Religie speelt groter rol dan verwacht Boekje 60 jaar Groene Kruis Intensieve jacht op moordenaar Verlaging elektriciteitstarieven gaat pas 1 januari 1961 in Veel aandacht voor zakelijke onpartijdige informatie over IN UW HANDEN,HET [LEVEN VAN AND'REN Stadsnieuw? een grote reeks artikelen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1950 (Van onze Amerikaanse correspondent) Toen Kennedy er in geslaagd was Lyndon Johnson kandidaat te maken voor het vice-presidentschap, moeten vele Democraten gedacht hebben, dat hun verkiezingsoverwinning in kannen en kruiken was. De Democraten hebben een grotere vaste aanhang dan de Republikeinen en Johnsons kandidatuur maakte het waarschijnlijk, dat ook het ietwat dubieuze zuiden zijn stem zou uitbrengen op het Democratische tweetal. Johnson is namelijk de populaire senator uit Texas en wordt door velen althans als een halve zuiderling beschouwd. Maar de Democraten voelen zich thans toch wel minder zeker van hun zaak. Officieel tonen zij natuurlijk nog veel optimisme en het is inderdaad heel goed mogelijk, dat zij in november de overwinning behalen, maar drie factoren, die in het voordeel van Nixon zijn, hebben de laatste dagen de aandacht getrokken. [11 twee maanden kan echter veel gebeuren Allereerst blykt de tegenstand in sommige protestantse kringen tegen de rooms-katholiek Kennedy groter dan men had gedacht. Verder heeft het de Kennedy-aanhangers teleurgesteld, dat hun favoriet, zelfs met de steun van Johnson niet by machte was om in de Senaat de Democraten byeen te houden en minof meer als één bloc te doen stemmen in de belangrijkste kwes tie van de medische verzorging van „ouden van dagen". De derde factor ten nadele van Kennedy is misschien de allerbelangrijkste: algemeen is men 't er over eens dat Nixon een groter rede naars- en acteurstalent heeft dan Ken nedy. Vooral nu men kan verwachten, dat miljoenen de televisie-debatten tus sen beide kandidaten zullen volgen, zou deze factor invloed kunnen hebben op de uitslag van de verkiezingen. Officieel hebben beide kandidaten te kennen gegeven, dat de religie geen factor behoort te zijn in de verkiezings strijd. Maar het zou naief zijn om te menen, dat de godsdienst in het geheel geen rol speelde. Het tweegevecht tussen Nixon en Kennedy zal bijzonder fel worden en zelfs in dit beginstadium is het peil van de strijd niet hoog. Men kan Nixon persoonlijk niet verantwoordelijk stellen voor allerlei schotschriften, die Kennedy op religieuze gronden aanvallen, maai er zijn nu eenmaal altijd heel wat par- gangers, die vrijwel alle middelen aan grijpen die bij kunnen dragen tot de overwinning. Hoe sterk die anti-katho lieke gevoelens in Amerika zyn is moei lijk uit te maken. Maar zij zijn toch sterker dan menigeen aanvankelijk ge dacht had. Daar staat voor Kennedy echter tegenover, dat verscheidene rooms-katholieken op hem zullen stem men omdat hij Amerika's eerste r.k. president zou kunnen worden. Leiders in de steek gelaten De extra zitting van het Congres heeft voor de Democraten weinig goeds opgeleverd. Kennedy en Johnson hebben getracht een wet te pousseren, waarbij de Amerikaanse werkgevers en werk nemers gezamenlijk zouden sparen voor de ziekenhuiskosten van hen, die staats pensioen genieten. Dit voorstel werd in de Senaat verworpen met 51 tegen 44 stemmen. Niet minder dan negentien conservatieve Democraten lieten hun aanvoerders Kennedy en Johnson in de steek. In een verkiezingsjaar en in een senaatszitting, die voor een groot deel verkiezingstoneel te zien gaf, waarlijk geen succes voor de Democratische lei ders. Maar de derde factor zou nog het meest in het nadeel van Kennedy kun nen werken: nog altyd praat men in Amerika over de ietwat theatraal-senti- mentele, maar niettemin indrukwekken de rede, waarmee Nixon de kandida tuur van de Republikeinse party heeft aanvaard. Nixon verstaat de kunst van de demagogie: hjj weet hoe hy effect moet bereiken, zijn pauzes zijn berekend, zijn kwasi-hartstochteljjke uitbarstin gen zijn zorgvuldig ingestudeerd! Ook Kennedy werkt hard op zijn speeches, alleen met veel minder succes. Het was interessant om hem van nabij gade te slaan op een meeting, die de Democraten kortgeleden in Alexandrië, in de staat Virginia, hebben gehouden. Alexandrië is een voorstad van Wash ington D.C. Het aantal Democraten in die plaats is groot en Kennedy had een goede opkomst en een sympa thiek gestemd gehoor. Vijftienduizend mensen, onder wie veel vrouwelijke teen-agers", vulden de tribunes van het h.b.s.-sportveld. Een geweldig ge juich steeg op toen de open auto met Kennedy en Johnson het terrein opreed. „Is hij niet enig?", „Moet je zien hoe hij lacht!" dat waren de kreten van de verrukte meisjes. Natuurlijk mogen zij nog niet stemmen. Maar in sommige gezinnen hebben de kinderen veel in vloed. Misschien zullen zij er wel op letten of hun vaders of moeders naar de stembus gaan. Vlijtige propagandist, géén leider of profeet In ieder geval: Kennedy werd met veel opgewondenheid en enthousiasme ontvangen. Toch stelde hem die sfeer niet op zijn gemak. Voortdurend zat hij op het podium zijn das recht te trekken. Geen moment hield hij zijn handen stil. Zijn felle toespraak contra Nixons rede had hij vrijwel uit het hoofd geleerd. De Republikeinen betogen, dat Kennedy geen ervaring heeft. Kennedy's ant woord was: „Nixon heeft ervaring, er varing in een politiek van terugtrekken, nederlaag en zwakte". Maar al kende Kennedy die speech door en door, toch klonk het alsof hy haar oplas. Hy spande zich heus wel genoeg in (ln ambitie doen Nixon en Kennedy niet voor elkaar onder), maar alles klonk zo mechanisch, zo scherp, zo droog. Dit was niet een redenaar, die wist te spelen met de emoties van die vyftlenduizend mensen. Dit was een viytige propagandist, maar geen volks menner, geen leider, geen profeet. Veel kiezers in Amerika zullen al lang besloten hebben op wie zy gaan stem men over twee maanden. Of redenaars talent gewicht in de schaal kan leggen, of speeches en debatten voor de televisie camera's nog veel kiezers overstag kun nen doen gaan. is moelijk te zeggen. Maar als rhetorlek nog invloed heeft, dan zal het Nixon en niet Kennedy zjjn, die daarvan profiteert! FELLE BRAND VERWOEST ANODISEERBEDRIJFJE Een korte, felle brand heeft vanoch tend het anodiseerbedrijf van de C.V, Alcoral aan de Hoogte Kadijk in Am sterdam binnenstad vrijwel geheel ver woest. Drie houten loodsen, elk tien meter lang en twintig meter diep, waren in korte tijd door het vuur veranderd ln wat geblakerde resten. De 20 personeels leden, die in de loodsen aan het werk waren, konden bijtijds de werkplaatsen verlaten, de meesten hunner slaagden er niet meer in hun kleding uit de kas ten te redden, zo snel greep het vuur om zich heen. Even na half tien brak de brand uit ln de aan de Nieuwe Vaart (achter de Hoogte Kadjjk) gelegen loods, waarin zich een bak petroleum bevond. Een der werklieden heeft de politie verklaard vlak voor de brand een sigarettenpeuk te hebben zien liggen in de nabijheid van de oliebak. Hy heeft nog getracht de peuk uit te trappen, echter zonder resultaat. Het was verboden in de werk plaatsen te roken. De brandweer gaf ter stond na de alarmering het sein „grote brand" om dat het bedrijfje, in een dicht bebouwde buurt is gelegen, vlak naast een enorm pakhuis. Het ontbre ken van ramen in dit pakhuis aan de zijde van de brandende loodsen heeft dit pand voor verwoesting behoed. Hoge politiële en justitiële autoriteiten waren by de brand aanwezig. De politie zoekt thans naar de overtreder van het rook verbod. „Met zijn allen (Van onze Utrechtse correspondent) „Het Groene-Kruis is als een zegen rijke poliep: het strekt overal zyn helpende, adviserende of vragende ar men naar uit. Het bemoeit zich, of heeft zich bemoeid met krotopruiming, vuilver branding, verkeersveiligheid, wegverbe- tering, toestanden op begraafplaatsen, sportkeuring enz. Nog afgezien van de 101 zaken, waarmee het direct be- bemoeienis heeft, omdat zy de gezond heid van de mens onmiddellijk raken." Deze zin is overgenomen uit het „Met zijn allen dat is gegschreven door Mej.. M. G. Schenk en de heer J. B. Th. Spaan, en het werd uitgegeven door de Algemene Nederlandse Vereni ging „Het Groene Kruis" ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan. Vanmorgen hield de voorzitter, prof. mr. A. Kleyn, in „Esplanade" te Utrecht een toespraak als inleiding op de ko mende festiviteiten. Hij vertelde, dat het Groene-Kruis op het ogenblik ruim 1.300.000. gezinnen bereikt of ruim 5.000.000. Nederlanders. In het Groene-Kruis verband, be staande uit 989 plaatselyke verenigin gen, werken ongeveer 5.000 mensen in ongeveer 60 verschillende functies, al dus prof. Kleyn. Er is geen centraal gezag, de plaat- seiyk en provinciale verenigingen zyn autonoom. In tien Jaar hebben de leden ten behoeve van 760 wykgebouwen een last van 818 miljoen gulden op zich genomen. Dit geld is grotendeels op tafel gekomen, aldus prof. Kleyn. De eerste Groene-Kruis vereniging werd 3 november 1900 te Lange Ruige Weide opgericht door de arts W. Pool man. Later volgden Haastrecht, Oude water, Gouda en Alphen aan den Ryn. Op 9 april 1901 volgde de oprich ting van de provinciale Zuid-Hol landse Vereniging. Ook ln andere pro vincies is eerst aan de oprichting van plaatselyke verenigingen gewerkt en pas daarna aan de provinciale orga nisaties. In 1911 werd op initiatief van ds. P. C. Fleischer de Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene-Kruis" gesticht Mr. W. C. Uiterwaal, officier van Jus titie by de rechtbank in Roermond, die het onderzoek leidt in de zaak van de moord op het twaalfjarige jongetje Hans Hermans uit Sevenum heeft vanmorgen medegedeeld, dat op het ogenblik nog 150 militairen bij het onderzoek zijn in geschakeld. Zij zoeken in de omgeving van de plaats, waar het lykje werd ge vonden, naar de vlaggetjes die aan de fiets van het jongetje bevestigd waren en naar de zaag, welke hij bij zich had. Op 1250 meter van de vindplaats van het lykje. is gisteren ook een kolenschop aangetroffen, welke gebruikt kan zijn by het begraven van het lykje. Deze schop is op het ogenblik lucht dicht verpakt. Men heeft deze voorzorg genomen, om de schop eventueel te kun nen gebruiken by een sorteerproef. Het feit, dat de dader kenneiyk alle tyd genomen heeft voor het voltrekken van zyn daad, heeft de autoriteiten die met het onderzoek belast zyn de gedach te ingegeven, dat men niet te doen heeft met een „passant", doch met iemand die gezocht moet worden in de (ruime) om geving (30 km.) van de plaats van de misdaad. Mr. Uiterwaal deelde voorts mede, dat de staat, waarin de kleding van het jon getje is aangetroffen, toen het lykje werd ontdekt, grond geeft voor het ver moeden, dat het kind in alle gemoeds rust zyn moordenaar moet hebben ge volgd. Het schijnt zich niet in het minst verzet te hebben. Mr. Uiterwaal heeft gisteravond in Venlo nog overleg ge pleegd met politieautoriteiten. Bij de politie zijn vele inlichtingen binnengekomen van mensen die menen een verdacht individu te hebben waar genomen, maar deze inlichtingen waren zo uiteenlopend dat daaruit nog geen concrete aanwyzingen naar voren zyn gekomen. Vanmiddag zal de officier van Justitie zich opnieuw naar Sevenum be geven, om daar aanwezig te zyn by een hernieuwd uitgebreid onderzoek. Iu Manono is de rust hersteld In een door Loemoemba geschreven bekendmaking wordt gezegd dat de „imperialisten" de stafchef van de strijdkrachten, kolonel Moboetoe. had den omgekocht en aangezet tot een staatsgreep. Het leger heeft deze staats greep kunnen verijdelen, aldus de be kendmaking. Ook volgens Loemoemba zou Moboetoe gearresteerd zijn. Een persconferentie van Loemoemba die om negen uur zou beginnen, had om elf uur nog geen aanvang genomen. Inmiddels is melding gemaakt van een optocht van vijfhonderd aanhangers van president Kasavoeboe in Leopoldstad die luidkeels arrestatie van Loemoemba eis ten. Soldaten in jeeps kwamen in actie om te verhinderen dat de betogers het centrum bereikten. De betoging werd tenslotte uiteengejaagd. Naar van betrouwbare zyde in Elisa- bethstad wordt vernomen, hebben ze ventig Belgen die in Manono door leden van de Baloebastam zyn omsingeld, via de radio een dringend verzoek om hulp gezonden. Naar in kringen die in nauw contact met de V.N. in Elisabethstad staan, wordt vernomen, is er intussen een einde gekomen aan de gevechten in het gebied van Manono. In tegenstelling tot berichten als zouden er zeventig do den zyn, wordt in genoemde kringen verklaard, dat er niet meer dan vyftïen mensen om het leven zyn gekomen. V.N.-troepen, die met Zweedse en Ier se militairen zyn versterkt, zouden het vliegveld van Manono en de tinmijnen onder controle hebben. Raad Wassenaar besloot: Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. GEM. WERKPLAATS Uit het vandaag verschenen Jaarver slag van de Gem. Werkplaats biykt o.m., dat het aantal tewerkgestelden in deze werkplaats op 31 december j.l. in totaal 208 bedroeg, o.w. veertien vrouwen. Het jaar 1959 kenmerkte zich, aldus de direc teur, door een rustige ontwikkeling. In verband met de conjunctuur was het mogelijk voldoende en gevarieerde ar beidsmogelijkheden te scheppen. De doorstroming naar het vrye bedryf kon ook in 1959 met succes worden toegepast. (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika is het land van de reclame: advertenties, die de gewone tekst der kranten in het niet doen verzinken, reclameborden langs de wegen, die het landschap aan het oog onttrekken en in radio en televisie een overvloed van commerciële aanbevelingen, die het programma omlijsten en doorspekken. Ge wordt er misschien kregelig van, maar ge onthoudt toch maar wat de man zegt, die de nieuwsbe- richten inleidt: „De B van Briggs-worstjes is de B van best". Het is stompzinnig, maar ge weet dan toch maar: „Winston smaakt goed, zoals een sigaret moet". En wanneer ge in de winkel staat, dan koopt ge, uit luiheid of omdat dat woord nu eenmaal in uw hoofd zit, Win- ston-sigaretten en worstjes van Briggs. Tal van fabrikanten bemerken invloed Worstjes en sigaretten kun je tenmin ste nog proeven. Als de smaak al te erg tegenvalt, neem je de volgende keer iets anders. Maar de keus wordt belangrijker waar het een auto, een wasmachine, een grasmaaimachine of een filmtoestel be treft. Die produkten moeten jaren mee. En ook by de aankoop van deze duur zame artikelen staat men in Amerika wel heel sterk onder de druk van de machtige reclame. Wie zich niet te gemakkelijk wil laten lijmen en wie ernst maakt met zyn keus, kan gelukkig een belangrijke steun vinden in de „Consumers Reports", die de Consumers Union (Consumenten vereniging) nu al ruim 25 jaar in Ame rika verspreidt (ln Nederland bestaat sinds een tiental jaren iets dergelijks Red. L.D.). Deze rapporten voor de ko per, verschijnen in tijdschrift-vorm en geven zakelijke, onpartijdige Infor matie over een grote hoeveelheid artl.- kelen, die op de markt verschijnen: over hengels waarmee men in zee vist, over hondenvoer ln blik, over was- en droog- machines, over auto's, ijskasten en vita minen. De Consumer Union is een par ticuliere organisatie, die ernaar streeft, dat het publiek waar voor zijn geld krijgt. Genoemd maandblad wordt thans door 850.000 mensen gelezen en in vele gevallen geven die lezers de nummers weer door aan andere geinteresseerden. Men schat, dat ongeveer twee miljoen gezinnen by hun aankopen er rekening mee houden, wat het Consumers Report over een bepaald artikel heeft gezegd. Op een bevolking Van 180 miljoen is dat nog niet zo heel duidelyk de invloed van die rapporten bemerkt. Soms zeer tot hun voordeel, soms tot hun strop. Zeer gevaarlijk Nog niet zo lang geleden heeft de or ganisatie een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de gemoteriseerde naai machines, die thans vele Amerikanen zich aanschaffen voor hun tuin (uitsla pen ln het weekeinde is moeiiyk ge worden. Er is altyd wel een buurman die vroeg aan het snorren gaat op zyn grasveld!). Om zulk een onpartydlg on derzoek ln te stellen, laat de Consumers Union door zyn medewerkers die vooral niet mogen laten merken voor welk doel zy kopen een groot aantal machines aanschaffen. Men kocht by- voorbeeld 44 grasmaaimachines. Die worden dan op een grasveld en in het laboratorium langdurig onderzocht. Knippen ze goed, zyn ze gemakkehjk in het onderhoud, zyn ze soms gevaariyk? Over die maalmachines waren de keurmeesters slecht te spreken: 31 typen achtte men „zeer gevaariyk" en daarom niet acceptabel, 13 typen kon men met een zeker voorbehoud aanbevelen. On danks het geringe enthousiasme van het rapport is het gezoem in de tuinen dit jaar aanzienlijk toegenomen. Het pu bliek kocht drie miljoen van die snor rende monstertjes in één jaar tijd en men schat, dat er al twintig miljoen van die dingen ln gebruik zijn. Veel hebben de Amerikanen zich in dit geval van het rapport niet aangetrokken. Ook zelf wikken en wegen Maar by voorbeeld by de aanschaf fing van een wasmachine of een auto schynt men wel degeiyk rekening te houden met wat het Consumers Report zegt. Toen de organisatie werd opgericht, dacht men, dat vooral de arbeiders pro- fyt zouden trekken van deze voorlich ting. De praktyk heeft echter uitgewe zen, dat net eerder de klasse van wat beter betaalde, Jonge Intellectuelen ls die deze rapporten goed bestudeert. Ten dele zal dat wel komen, door de aard van die rapporten. Zelden zegt men zo veel woorden: wanneer ge wasmachine A of auto B koopt, krygt ge het meest waar voor uw geld. Meestal plaatst men een aantal merken naast elkaar en geeft dan aan, dat byvoorbeeld auto B goed op de weg ligt, terwyi auto C misschien niet zo vast op de weg ligt, maar betere remmen heeft. Zelden is alles goed aan een product en zo moet men zyn keus doen uit producten, die hun voor en tegen hebben. Wat moet de doorslag geven: benzineverbruik, gemakkelyk sturen, geluld van de motor, vering, be kleding? Men ziet: men moet zelf vaak nog heel wat wikken en wegen voordat men op grond van zulk een rapport een keus maakt. Maar men hééft tenminste houvast aan deze voorlichting. Veel meer dan aan de reclame, die u juist ieder houvast uit handen slaat en u in volle vaart de winkel Induwt. Het voorstel van burgemeester en wet houders om met Ingang van 1 januari a.s. de tarieven van de elektriciteit met 10% te verlagen voor de meeste ver bruikers beteken dit een verlaging van 9tot 8% cent per kWh heeft in de gemeenteraadsvergadering van gister avond een belangrijk punt van discussie uitgemaakt. Een deel van de raad en wethouder E. M. Schade (VVD) bleken namelijk van mening te zyn, dat de ta riefsverlaging eerder, op 1 oktober a.s. kan worden ingevoerd. De commissie voor de financiën daarentegen was de mening toegedaan, dat de verlaging tot 1 januari a.s. zou moeten worden uitge steld met het oog op het algemene be grotingsbeeld. Het was de heer A. J. M. van der Klaauw (KVP) die een voorstel indien de, om alsnog per 1 oktober a.s. de ver laging in te gaan. Hy achtte het niet juist, dat de kwestie van de tarieven al te sterk gekokppeld wordt aan het alge mene begrotingsbeeld. Als de bedrijfs- resultaten het toelaten kan eerder tot verlaging besloten worden. Wethouder Schade bevestigde, dat dit het geval is. Omdat hy indertijd heeft toegezegd, de tarieven te verlagen zodra dit mogelyk zou zyn, staat hy. als enig lid van het college van B. en W. op het standpunt, dat 1 oktober de juiste datum is. De voorzitter, loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, vertolkte de mening van de meerderheid van het college van B. en W., die zich op het standpunt heeft gesteld, dat, gelet op de financiële positie van de gemeente, de verlaging niet eer der kan ingaan dan 1 januari. Het voor stel van de heer Van der Klaauw werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. De datum van invoering van de verlaagde tarieven biyft dus. zoals door B. en W. voorgesteld, 1 Januari. By het voorstel om gelden beschikbaar te stellen voor het bouwryp maken van terreinen ln Ryksdorp. waar een nieuwe weg zal worden aangelegd, kreeg de heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) van het college de toezegging, dat alles zal wor den gedaan om te voorkomen dat even tuele overbiyfselen van het vroegere. „Huis Ryksdorp" verloren zullen gaan. Het college heeft reeds contact opgeno men met enkele instanties op dit ter rein. o.m. de Ryksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amers foort. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor 't aanleggen van een plant soen rond het nieuwe bejaardencentrum „Sophiekehuis". Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) vroeg ervoor te zorgen, dat van uit het huis een vry uitzicht naar de kant van de Van Zuylen van Nijevelt- straat en de Storm van 's-Gravesande- weg behouden biyft. Wethouder Hazen berg antwoordde, dat dit inderdaad de bedoeling is, al staat het college wel op het standpunt, dat de mooiste bomen in ieder geval behouden moeten blyven. Aanvragen van de Chr. Uloschool om nieuwe leermiddelen en van de R -K. Ulo-school om gelden voor de inrichting van een zevende leslokaal werden inge willigd. Een bedrag van f.3400 werd be schikbaar gesteld voor verlichting van het woonwagenkamp aan de Ruigelaan. Tot bestuurslid van de gemeentelyke in stelling voor maatschappeiyk hulpbe toon werd herbenoemd de heer C. Mans- velt; tot leden van de huisvestings- en vorderingscommissie mr. A. van Vuure. de heren D. Bloemendal. N. Kagenaar, D. J. A. Staalman en mevrouw W. J. M. van Velzen-Duijnstee: tot plaatsvervan gende leden de heer H. Schols, mevrouw W. H. Vonk-Hylkema, mevrouw M. J. J. C. Smulders-Conyn, mevrouw J. E. van Mooreel-Poelhekke en mr. S. Leenstra. BEURSOVERZICHT Flauw Amsterdam, 15 september De stemming op het Damrak was van daag voor de internationale waarden by de opening flauw. Mogelyk dat de olie aandelen hierop een gunstige uitzonde ring maakten, doch hierby dient reke ning te worden gehouden met het feit, dat deze aandelen reeds lang tot het „achtergebleven gebied" behoorden en met de hausseperiode van de overige in ternationals in het geheel niet mee zyn gegaan. De olie-aandelen bleven van middag op f. 122.80 circa een gulden be neden de vorige slotprys en beneden pa riteit New York. Uitgesproken flauw in de markt lagen aandelen Philips. De lagere slotkoersen in Wall Street van gisteren kwamen deze aandelen op het Damrak op een fors koersverlies te staan. De prys liep weliswaar op van 1197 tot 1207 doch dit verhinderde niet dat de aandelen, ten opzichte van gis teren, een koersverlies leden van circa 40 punten. De handel was zeer rustig. Voor Unilever betekende de beursdag van vandaag een einde van het koersherstel van de beide vorige dagen. Na een ope ning op 817, gaf dit fonds een goed her stel te zien tot 827. De slotkoers van gis teren was 836 1/4. AKU's moesten het aanvankelyk zonder de Westduitse koop orders stellen en openden 14 punten la ger op 512. Hierop kwam steun van Westduitse zyde waardoor de koers op liep tot 516. Ook in deze hoek bleef de handel binnen beperkte grenzen. Hoog ovens fluctueerden weliswaar niet veel maar lagen van de Internationale waar den nog het best ln de markt by een prys van 900. ofwel 6 punten beneden het slot van woensdag. Het is de laatste dagen een beurs geweest van vry wel al leen de publieke belangstelling omdat het buitenland grotendeels verstek liet gaan. Hetzelfde beeld gaf de beurs van daag te zien echter in die vorm dat het publiek tot verkopen overging, waar geen tegenparty tegenover stond. De verko pen kwamen dus ln een zeer lege markt en pas op een veel lager niveau, ten op zichte van het vorige slot, had het bui tenland zo hier en daar Interesse. West- Dultsland was flauw en vormde zodoen de geen enkele stimulans voor het Damrak. Aandelen Nat. Handelsbank werden wederom in een open hoek ver handeld en hielden zich, in tegenstelling tot de internationale waarden, zeer goed. De i-oers van 202 lag een half procent boven die van gisteren. De omzet van de vorige dag in deze aandelen bedroeg nominaal f. 301.800. Cultures verlaten, terwyi de scheep vaartwaarden genoegen moesten nemen met verliezen van 1 tot 4 punten. Staats fondsen goed pryshoudend en dit kan hetzelfde gezegd worden van de overige belegglngsmarkt. Tegenover de verliezen van vele aan delen ln de lokale afdelingen werden aandelen Kromhout, Hollandse Melksui ker. Grasso en Meteoor hoger geadvi seerd. Prolongatie 3* procent. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 15 september Londen 10.61*—10 61*. Montreal 369* —389*. Brussel 765*—756*. Stock holm 73 08—73.13. Milaan 60.74*—60.79* Oslo 52.95*—53.00*. Lissabon 13.22— 13.23*, New York 3.76*—3.77*, Parys 7691—7696. Frankfort 90.38*—90.43*, Zllrlch 87.5087.65, Kopenhagen 5467 54.92, Wenen 14.60*—14.61*. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 15 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4* 100* 100*OL Ned. '59 4* 100* 100*GL Ned. '60-1 4* 100*GL 100*GL Ned. '60II 4* 100* 100*GL Ned. *59 4* 98*GL 98* Ned. '53 3* 95* 95 Grootboek obl. 3* 79*GB Ned. '47 3* (3) 94* 94* Ned. '51 3* 97 B 97 Ned. '53 (3*) 94* 94V. Ned. '56 3* 94* 94* Ned '48 3* 87* 87* Ned. bel. cert. 3% 87* 87* Ned. '50 3* 88 87* Ned. '54 3* 90 89* Ned '55 I 3* 89* 89* Ned. '55-11 3* 92* 92* Ned *37 3 90*GB 90* Ned. doll. ln. 47 3 89*GL 89*GL Ned. Inv. cert. 3 98*GL 98* Ned. 62-64 3 99*GB 99*GB Indlë *37 3 98 Indië '37 A 3 94* 94* Ned. grtbk. '46 3 91 Ned. won.bi. '57 6 110* 110 Ned. won.b.l. '58 4* 100* 100 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 31* 31* Nat. Handelsbank 201* 200* Ned. H&ndelmy310 308 Amst. Rubber 113* 111* H.VA150* 150* Senembah 535 535 AK.U526 513* Berkel's Patent (v.) 379 *GB 371 Calvé Delft cert. 823GB 806* Dell MU.en (Ver.) 178.10 176.50 Kon. Pap. v. Gelder 329GB. 324 Hoogovens cert905* 888* MUller en Co. NB. 430GB. 420 Ned. Kabelfabr656G.B. 640 L Philips 1243* 1208* Philips pref332 325 Unilever 835* 824* Wilton Feyenoord 207GB. 205* Biliton 2de r455GB. 440 Dordtse Olie gew. 592 690 Kon Olie (f20.—) 125.50 124.30 idem (50 f. 20.—) 163.70 122.65 Holl. Amer. UJn 152*GB 151 Java China Paket 160 157 KIM 106 40 106.20 Kon Ned. Stmv My 196* 192*GB Kon Paket My 139*GB 134* Stoomvaart My Ned 174 171 Nievelt Goudr eert 151* 148 v Ommeren eert 300* 295 Kon Rott Lloyd 167 152 Ned Scheepv Unie 155* 152* NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3*) 8 04* Idem '48 (3*) 94* 05 R'dam '52-1 (4*) 98* ld. ld. "37 I-n (8*) 96 94* Z.-Holland '56 (4*) 97* Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. *58 (5*) 105 104% ld. N.WB. *52 (4*) 97H Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 04* 04* Premieleningen A'dam *53 3 101* A'dam '51 I 2* 86* 86* A'dam '56 1 2*.. 80* 80* A'dam *56 n 2* 88A 88* A'dam '56 IU 2* 88 88* Eindhoven *64 2* 81* 81 Enschede '54 2* 797/s Den Haag *62 I 2* 88% 88% Idem II 2* 88 R'dam '52 I 2* 90 88* Idem n 2* 00 Idem "57 2*07* 08 Utrecht '52 2* 92B. Z.-Holl 1957 2* 06* 06% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 242.240.50 Amst. Bank 435 HB.U. eert. 241* 240* Rott. Bank 355 350 Twentsche Bank 315 306 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy. K N. Edmet. A-AA Idem pref. wd. Electrolasmy Kon. Ned Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv Internatio Int. Kunststof!Ind. Leldse Wolspinnerij Rott. Droogdok Mi). Stkkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's Betonm. Van Wyk en Heringa Zaalberg Dell Spoorweg MU. Am e rik fondsen Canadian Pacific R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Oeneral Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 492 58* 105 104* 382 184 582 270 160 65 539 675 040 365 111 165 125* 137 23* 52* 49 42* 43* 43A 78% 58* 68* 25A 77 403 56L 106 104* 373 186 570 271 161 66 535 670 110B 164 126 136 23 53* 48* 42* 43* 43 78* 57 66* 25, 75*

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11