Valkenburg zette eeuwenoude traditie voort: paardenmarkt Paard onthulde propagandazuil voor paardenmarkt in Valkenburg Valkenburg en zijn paardenmarkt behoren onafscheidelijk bij elkaar. De laatste jaren zijn er door het paarden marktcomité diverse pogingen aange wend, om de Valkenburgse paarden markt weer tot groter bloei te bren gen, maar toch hebben die pogingen niet alle het gewenste resultaat op geleverd. Daarom zocht men verder en dit bracht de marktmeester, de heer J. C. v. d. Nagel op het idee tot het plaatsen van een propagandazuil. En zo was dan gisteravond het mo ment aangebroken, waarop deze propa- gandazmlen, d:ie geplaatst zijn op de Punt en de Katwijkerweg, aan de be volking getoond konden worden. Bij de plechtige onthulling van de suil aan de Punt, herinnerde de heer C. Meurs. vooraMtter van het comité in standhouding paardenmarkt aan het vele werk. dat verricht moest worden, voordat men tot d lit resultaat is geko men. Dank werd allereerst gebracht aan de heren Ravel He en Haasnoot, voor de getoonde bereidwilligheid waar mede zij de gemaakte plannen hebben uitgewerkt. Ook aan het gemeentebe stuur werd dank gebracht voor de ver leende medewerking, alsmede aan de technische dienst van het marinevlieg kamp. welke bij de plaatsing behulp zaam is geweest. De onthulling geschiedde op wel zeer originele manier. Door het oudste paard van Valkenburg werd daarop het doek even NED. HERV. KERK Beroepen te Heemstede (vac. P. R. A. aenkels) M. L. W. Schoch, Jeugdpredl- kant te Rotterdam; door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (Paramaribo) C. Groot te Brouwershaven. Aangenomen naar Zet- ten-Andelst R. de Bruin te Barneveld. Bedankt voor Opheusden J. van Rootse- laar te Delft: voor Sao Paulo (Brazilië) (Ned. Prot. Kerk) J. G. Panhulse. pre dikant-directeur van het Jongensinter naat van de Chr. Lyceum te Zeist; voor Genemulden J. den Besten te Dlrksland. Beroepen te Bodegraven C. A. Korevaar te Rotterdam; te Wezep (toez.) J. van Rootselaar te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Bolsward T. W. Vlaande ren te Delfzijl; te Nleuwleusen C. C. van de Broek te Goënga. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam J. O. van Ra- venswaaij te Schevenlngen. BAPTISTENGEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Beroep te RIJssen (2de pred.pl.) Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. Bedankt voor Brulnlsse H. Llgtenberg te Rotter dam-west. OUD-GEREF. GEMEENTEN TIEN MILJOEN VOOR KERKBOUWACTIE Zondag 25 september kanselboodschap Zondag 25 september, op één dag na een jaar nadat men er in Utrecht mee begon, eindigt officieel de hervormde kerkbouwactie. Tot op heden heeft de actie, die door het moderamen van de synode als „zeer geslaagd" wordt beschouwd f 10.181.497, opgebracht. Het moderamen heeft aan alle her vormde predikanten een schrijven ge zonden, waarin gewezen wordt op de be ëindiging van de kerkbouwactie. Voorts heeft het een kanselboodschap opgesteld, die in de diensten op 25 september in alle hervormde kerken voorgelezen zal worden. Van de opbrengst van de kerkbouw actie is men Inmiddels al gaan bouwen. Verwacht wordt dat volgend jaar de eer ste kerken, waarvan de bouwkosten ge financierd uit de kerkbouwkas, gereed zullen zijn. De deportatie van bisschop Reeves „ONGELOFELIJKE GELOOFSVERVOLGING" De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, heeft op een kerkelijke bijeenkomst in Durban verklaard, dat door de uitwijzing van dr. Ambrose Reeves, bisschop van Jo hannesburg, de conferentie van de Wereldraad van Kerken, die in decem ber in Johannesburg zou worden ge houden, niet kan doorgaan. De aartsbisschop heeft het secreta riaat van de Wereldraad voorgesteld de conferentie thans dicht bij Zuid-Afrika te houden, waar zowel bisschop Reeves als niet-blanke geestelijken in vrijheid kunnen komen en gaan. De conferentie in Johannesburg zou o.m. zijn gewijd aan de betrekkingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen in Zuid Afrika. Dr. Reeves zou een van de delegaties naar deze conferentie leiden. Dr. Joost de Blank noemde de uit wijzing van dr. Reeves door de Zuid- afrikaanse autoriteiten „ongelofelijke geloofsvervolging". Wat in Johannesburg is geschied kan ook in Natal gebeuren, zo zei hij. weggetrokken. Hierna nam burgemees ter Van der Have het woord. „We leven In een moderne tijd, waarop het paard niet meer in het middelpunt staat. Daarom is het een wijs besluit geweest eenmaal ln het jaar een dag te wijden aan het paard", aldus de burgemeester. Links op de foto ziet men het paard, dat de zuil onthulde. Spreker besloot niet de wens. dat de paarderamarict nog een goede toekomst zal mogen hébben. Nieuwe uitgaven Juliana Regina 1960 De traditie getrouw is begin septem ber een nieuw deel verschenen van de serie „Juliana Regina". In deze kostelijke reeks wordt een gevarieerd fotografisch beeld gegeven van het leven van Konin gin Juliana en de andere leden van het Koninklijk gezin: in hoofdzaak in hun zoveel vragende representatieve optre den in ons land en elders, maar ook van tijd tot tijd in het meer besloten gezins leven. Met dit waardevolle historische overzicht, dat elk jaar met een nieuwe bijdrage wordt verrijkt, heeft de uitge verij Hollandia te Baarn in de roos ge schoten. Dank zij een technische verzorging van zeer hoog gehalte en een welover wogen keuze uit het beste werk van vele fotografen is ook dit Jaar „Juliana Regina" weer een bijzondere uitgave ge worden, die in ons Oranjeminnend Nederland zeker haar weg zal weten te vinden. Valkenburg zet vandaag een eeuwenoude traditie voort. De meer dan elfhonderd jaar oude paarden markt de oudste in Nederland werd hedenochtend door Valken- burgs eerste burger, de heer M. A. v. d. Have, geopend. De feestelijk heden begonnen met een rondrit door het dorp. In de rijtuigen zaten de burgemeester en zijn echtgenote en de leden van de paardenmarkt commissie. Voorop liep de Valken burgse Harmoniekapel. De openingstoespraak van burge- WAT EEN GEIT KAN PRESTEREN In het Duitse Veeteeltblad „Der Tierzüchter" is een artikel opgenomen over een geit en wel van Frida E 9/3040. Deze geit produceerde tot heden 17582 kg melk; gemiddeld per lactatieperiode 1352 kg melk met 3.54 vet en 48 kg melkvet. Dit dier is thans 14 Jaar oud en staat er nog goed voor. In totaal bracht ze 27 nakomelingen ter wereld en wel 18 bok ken en 9 geitjes. Alles bü elkaar een enorme prestatie. Nieuw internaat voor „Kerk en Wereld" Binnen enige tijd hoopt men bij de Hervormde Academie „Kerk en Wereld" te Driebergen, waar de opleiding tot wika (werker in kerkelijke arbeid) plaatsvindt, te beschikken over een nieuw internaat. De bouwkosten daar van zullen ongeveer f300.000 bedragen, waarbij dan nog een bedrag komt voor het inrichten van het gebouw. Tot nu toe dienden enkele houten barakken mede als internaat. Men hoopt de kosten onder meer te bestrijden met een financiële actie, die samen zal vallen met het derde lustrum van „Kerk en Wereld", en die op 20 november van dit jaar ingezet zal worden met een lustrum-bijeenkomst in de grote kerk te Driebergen. Opening theologische school te Hollandia Op 16 september zullen de nieuwe ge bouwen der theologische school te Hol landia officieel worden geopend. Meer dan f. 200 000 moest voor de oprichting worden bijeengebracht De hervormde zending gaf "n bedrag van f 100 000. Zij kon dit doer mede dankzij vele grote en kleine giften speciaal voor dit doel be stemd. De Evangelische Christelijke Kerk in Nieuw-Guinea bracht in een speciale actie ruim f. 100.000 bijeen. meester Van der Have was kort maar krachtig. Hij was in de eerste plaats dankbaar voor het mooie weer en in de tweede plaats voor de goede belangstelling, die voor dit jaarlijkse feest bestond. De burger vader wenste de handelaren succes bij de handel en verklaarde vervol gens de markt voor geopend. De handel kon beginnen. De vele paardenliefhebbers konden de 85 paarden, die langs de „lijn" ston den, betasten en bekijken en met kennersogen naar waarde schatten. De jeugd kon bovendien genieten van de verschillende kermisattrac ties. LEKKER MAN l TE UTRECHT VERDWENEN JONGETJES TERECHT Zij wilden naar zee (Speciale berldhibgevinig). Drie Utrechtse ouderparen verkeer den gisteravond ln grote ongerustheid. Hun kinderen waren om vier uur uit school naar huis gegaan en om acht uur waren zö daar nog niet ge arriveerd. Onmiddellijk heeft men het hoofd bureau van politie gebeld en binnen een Sjenblilk keken de bemanningen van le radio-surveillance wagens uit naar de 11-Jarige AdTie van Wezel, de 12- Jarige Jacques Middelkoop en de 11-ja rige Berty Bos. die wonen in de omge ving van de Kerkstraat en de Eikstraat. Het was diep in de nacht toen het verlossende telefoontje kwam. Vijftien kilometer van de stad, aan de provin ciale weg in Odijk, werden de knaapjes teruggevonden. Zij dwaalden rond de boerderij van de fam. van Wijk. pro vinciale weg nr. 4. waar zij vroegen in de hooiberg te mogen slapen. De heer Van Wijk. die het bezoek van de Utrechtse Jongetjes midden in de nacht wat vreemd vond. belde het Utrechtse hoofdbureau. Een radio-surveillance auto snelde langs de donkere wegen naar Odijk en daar werden de drie zwervertjes opgehaald. De vraag „waar om gingen jullie daar naar toe?" ant woordden de jongetjes „dat zij naar zee wilden". Die zee. zou volgens hen. bij Wijkbij Duurstede liggen. Daar staat een vuurtoren, beweerde het drietal, dat zoveel ongerustheid had veroorzaakt. Kandidaten voor Nederlands elftal Voor de centrale oefenbijeenkomsten van het Nederlandse A-elftal, die op 14, 27 en 29 september a.s. ln het sportpark De Vliert worden gehouden, zijn de vol gende spelers geselecteerd: Pieters Graafland (Feyenoord), Wiersma (PSV) Kuys (NAC), Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna '54), Klaassens (Fejjen- oord), Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax) Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feyenoord) Voor de training van heden zijn boven- bien nog uitgenodigd: Hogerman (Ajax) Boskamp (DWS/A), De Koning (Spar ta), Kerkhoffs (Spel. Enschede) en Cor van der Gijp (Fetjenoord). DUIVENSPORT De Rijnklievers hield een wedvlucht met oude en jonge duiven op Mons, af stand 194 km. In concours 185 duiven, welke om 8 uur in vrijheid werden ge steld. De eerste duif werd geconstateerd om 10.35.05 uur met 1251,50 meter per minuut. Uitslag: Chr. v. d. Pluvm 1-2-3 en 5; Lolkes de Beer 4; M. Jongeleen 6; Gebr Kok 7: F. Gi.isman 8: J. v. d. Wal 9 en A. Singeling 10. SCHAKEN Ook dr. Euwe in de schaakolympiade Het schaakteam, dat Nederland op de Schaakolympiade te Leipzig, die half oktober a.s. begint, zal vertegenwoor digen, is voor een belangrijk gedeelte reeds samengesteld. Nadat reeds enige tild vaststond, dat de Nederlandse kam pioen Donner en de internationale meesters Prins en Kramer van de partij zouden zijn, is thans de zekerheid ver kregen dat de oud-wereldkampioen dr. M. Euwe de Nederlandse kleuren aan het eerste bord zal kunnen verdedigen. PAARDESPORT NEDERLAND—BELGIË OP DUINDIGT De jaarlijkse wedstrijden tussen Ne derlandse en Belgische harddravers zul len op zondag 2 oktober a.s. op de ren baan Duindigt worden gehouden. De wedstrijd bevat vier onderdelen, name lijk een draverij voor drie-jarige paar den over 2000 meter, een draverij voor vior-jarige over 2100 meter en twee dra verijen voor paarden van 5 Jaar en ouder, resp. over 1600 en 2600 meter. In ieder onderdeel zullen vier paarden uit de beide landen mogen starten. De start zal plaats hebben achter de auto. De definitieve uitslag van deze lan- denwedstrijd zal bepaald worden door een puntentelling, riet eerst aankomen de paard krijgt 20 punten, het tweede 12, net derde 7, het vierde 6, enz. Ook de op deze dag te houden overige draverijen zullen zijn opengesteld voor Belgische harddravers, zodat op een groot aantal buitenlandse deelnemers wordt gerekend. Het totaal in de drave rijen te verrijden bedrag aan prijzen en premies is ruim f. 20.000. Hairos II naar Berlijn De Europees- en wereldkampioen Hairos II neemt op Bondag 18 september a.s .deel aan de Matador en-Rennen, die op de Berlijnse baan Marlendorf worden gehouden. In deze befaamde Internationale heat, die met een totaal prfjzenbedrag van 50.000 DM is gedo teerd. moet Hairos II resp. 40 en 20 me. ter voorgift geven aan zijn concurren ten. De Russische dravers, die voor deze draverij waren ingeschreven, zullen niet aan de start verschijnen. In Haarlem is het jubileumschaak toernooi van het Oosten voortgezet. De uitslagen waren: Van Scheltinga--Tan 10, WithuisBarendregt y»V4, Ap- king—Orbaan afgebroken. De derde etappe van de Ronde van Polen is gewonnen door de Pool Krolak, die de rit van Wola naar Rzeszow afleg de ln 5 uur 6 minuten en 18 seconden. De Belg Andries werd in dezelfde tijd tweede en onze landgenoot Huub Zilver berg eindigde als vijfde in 5.07.37. Na drie ritten heeft de Rus Viravas de lei ding in de algemene rangschikking. Zil verberg ls twintigste en Van Amsterdam tweeëntwintigste. De grote prijs van Issoire over 135 kilometer is gewonnen door de West- Duitser Rudl Altig voor Louison Bobet De uitslag luidt: 1. Rudi Altig (Did) 2 uur 69 min. 51 sec: 2. Louison Bobet (Fr.) op 12 sec; 3. Marsy z.t.; 4. Kumer z.t.; 5. Remangeon z.t. De uitslagen van de gisteren voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden lulden: Preston North End—Burnley 2-3, Ful- hamNottingham Forest 1-0. De Deense tennisspeler Kurt Niel sen heeft zijn debuut gemaakt als prof speler by de internationale tenniskam pioenschappen van Frankryk voor pro fessionals. De Deen verloor weliswaar in vier sets van Ken Rosewall (3-6, 3-6, 6-4. 1-6) maar over het geheel genomen was zUn spel van «o'n goed gehalte, dat men de man die tweemaal op Wimbledon de finale bereikte, een goede toekomst by Jack Kramer voorspelt. Voor de Jaariykse schaakinterland tussen Nederland en Engeland, die dit jaar op 8 en 9 oktober a.s in Vlissingen wordt gehouden, is het Engelse tiental samengesteld uit de volgende spelers J. Penrose. C. H. O. dTAlexander. P. H. Clarke, L. W. Barden. R. G Wade. P. S Milner Barry, K. W. Loyd, D. V. Mardle B. Cafferty en J. E. Llttlewood. HULP AAN INDISCHE NEDERLANDERS IN N.-GUINEA De Nederlandse regering heeft be sloten. de helpende hand te bieden aan een aantal in Ned. Nieuw-Guinea ver toevende Indische Nederlanders die als „Deta", c.q. geniewerkers naar Nieuw- Guinea kwamen, door hun gelegenheid te bieden op voorschotbasis naar Neder land te reizen. Het gaat in het byzonder om die genen, die In Ned. Nieuw-Guinea geen uitzicht hebben op een passende werk kring, geëigende scholing of normale gezinsvorming en die niet over de mid delen beschikken zelf hun passage naar Nederland te betalen. De gouverneur heeft voor de selectie van deze gevallen een adviescommissie in het leven geroe pen. Omstreeks 1950 vertrok uit Indonesië een vry groot aantal jonge Indische Nederlanders in leeftyd variërend van 16 tot 25 jaar naar Nieuw- Guinea. De meesten van hen waren ongeschoolde en ongeoefende arbeids krachten. Niettemin werkten zy actief mede aan de opbouw van het land. Het verschynsel doet zich echter voor, dat de kansen op de arbeidsmarkt steeds geringer worden naarmate de autochtonen zich meer ontwikkelen en een toenemend aantal arbeidsplaatsen door Papoea's wordt ingenomen. De omstandigheden maken het bovendien voor velen van hen onmogeiyk tot een normale gezinsvorming te komen. Aangezien hier een aantal Jonge mannen in verdrukking dreigt te ge raken by langer verbiyf In Nieuw- Guinea heeft de Nederlandse regering besloten hulp te bieden. De daartoe aangewezen Instanties in Nederland zullen worden ingeschakeld om deze mensen op te vangen, sociale begelei ding te verschaffen en behulpzaam te zijn by het zoeken naar een passende werkkring. Duitsers in arrest wegens overval De Duitse kriminalpollzei heeft in Iaerlohn twee 35-jarige Duitsers aan gehouden, verdacht van het plegen van een overval op de 17-jarige G van Geel uit Lage Zwaïuwe. die in de nacht van 4 op 5 september dienst deed als pomp bediende van het benzinestation by de Moerdijkbrug. De jongeman werd toen neergeslagen en beroofd van f170 wisselgeld. Tydens een confrontatie ln Iserlohn herkende Van Geel ln beide Duitsers de daders. Ze hebben de over val toegegeven. Kennedy en het Vaticaan De Lutherse geesteiyke Amedee Fre- dette. een voormalig rooms-katholiek priester, heeft tijdens een toespraak in Milwaukee, die hy hield voor een ver eniging van Lutherse predikanten ver klaard dat Senator Kennedy, de demo cratische kandidaat voor het president schap van Amerika, zyn geloof ontrouw zal moeten worden als hy president wordt. „Misschien beseft hy dit ndet". aldus ds. Fredette, „maar Kennedy vertegen woordigt. een buitenlandse mogendheid, namelijk het Vaticaan". Hij vroeg zich af of Kennedy inder daad wel president wil worden en zei er zeker van te zijn dat de R -K. kerk de Senator gedwongen heeft tot het aanvaarden van de kandidatuur. Russisch officier gevlucht De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, deelde gisteren mee, dat zyn commissie vandaag, woensdag, een Russische offi cier zou horen die naar de VS is ge vlucht. Het was de eerste mededeling over de aanwezigheid van een gevluchte Russische officier ln de Verenigde Sta ten. Het is niet bekend tot welke tak van de strydkrachten de officier be hoort. Het verhoor maakt deei uit van het onderzoek van de commissie naar de activiteiten van de Sovietrussische in lichtingendienst in de Ver Staten en staat op geen enkele wyze in verband met de vlucht van de twee deskundi gen van het Nationale Veillgheldsbuivau naar de Sovjet-Unie, aldus Walter. SEPTEMBER 1960 EERBETOON VOOR PRINS BERNHARD Prins Bernhard zal op 28 september te Straatsbnrg aankomen om de „Europese FVS-prys" ln ontvangst te nemen als erkenning voor zyn bemoeienissen op het gebied van de Europese eenheid en vooral van de culturele samenwerking. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die van 21 tot 29 sep tember byeenkomt, zal verder twee grote discussies voeren over de economische betrekkingen in Europa en over de al gemene politieke situatie. De nieuwe „Europabrug" over de Ryn tussen Straatsburg en Kehl ln Duitsland zal op 23 september officieel in gebruik worden genomen. WOENSD14 Ibis shag - wat 'n shag de halfzware shag om nooit te vergeten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7