Hervormd Leiden OVERSTAPJE N.Z.H. - ELTAXBUS offert en bouwt Vermoedelijk nog dit jaar aanvang bouw van kerk in Leiden-N. BEKENDMAKING Aanbesteding bouw in 1960 RADIO EN TELEVISIE A. DE WIT'S HANDELSHUIS Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 14 september 1960 Tweede blad no. 30151 1 HHUHnh «Hervormd Leiden offert en bouwt". Het is de kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente, die deze zondag aan zondag in de ker ken door hervormde predikanten uitgesproken „aanbeveling voor de derde collecte" in zo kort mogelijke termijn wenst te verwezenlijken. Heeft Hervormd Leiden de zin van bet offer begrepen per jaar komt circa f. 17.000 uit deze derde collecte extra bijeen het is de Kerk voogdij, die begrijpt, dat nu ook van haar een daad wordt gevraagd. Hoewel het schetsontwerp voor de houw van een kerk aan de Willem de Zwijgerlaan op de hoek van de Ko ningstraat nog enkele instanties moet passeren, is men in deze kring zo zeker van de zaak, dat thans aan het Architectenbureau Hamerpagt en De Gruyter te Arnhem opdracht is gegeven tot het maken van be stek en tekeningen. Nog dit jaar zal de aanbesteding plaats vinden, ter wijl men er in de kring van de kerkvoogdij naar streeft om in 1960 ook nog een aanvang met de bouw te maken. Advertentie OUDE VEST 111 TELEF. 25328. Aarzelt* niet, steunt Margriet! In de week van 19 t.em. 24 september wordt onder het motto: „Aarzelt niet, steunt Margriet" de jaarlijkse collecte gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de medische verzorging van kleuters van 1 tot 6 jaar, uit gezin nen van alle gezindten Leiden. 5000 jaar kunst uit Egypte Voor de eerste maal in de geschiede nis zal een tentoonstelling van antieke kunst uit Egypte, dat land verlaten om in het buitenland geëxposeerd te worden. Zij omvat kunstwerken uit de musea van Alexandrië en Cairo, aangevuld met een aantal der mooiste Egyptische stukken uit het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Onder de titel „5000 Jaar kunst uit Egypte" zal deze expositie van 16 ok tober t/m 31 december in het Rijksmu seum te Amsterdam worden gehouden. DRIE T.V.-TOESTELLEN IN BESLAG GENOMEN In Leiden ruim 700 t.v. en radio's niet aangegeven Van 30 mei tot 30 juli heeft de dienst kijk. en luistervergunningen van de PTT in Leiden een strenge controle ge houden. Gebleken is, dat er 308 radio toestellen niet aangegeven waren, met een totaal van 3390 maanden achter stallig luistergeld. In 259 gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Wegens het niet betalen werden 3 toestellen verze geld. Van de televisietoestellen waren er 420 niet aangegeven, met een totaal van 3989 maanden achterstallig kijk geld: 177 tv-apparaten waren niet op de juiste manier aangegeven, waarbij 1013 maanden achterstallig kijkgeld is ach terhaald. In 337 gevallen werd proces verbaal opgemaakt en 13 toestellen wer den ambtshalve verzegeld. Drie toestel len werden zelfs in beslag genomen, om dat de verzegeling weer verbroken was. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlem hebben als hoofdin gelanden wegens het gebouwd eigendom aangewezen de heren mr. O. P. F. M. Cre- mers en W. F. Happé te Haarlem en als hoofdingelanden-plaatsvervangers de heren Th. A. J. M. van Eyck en mr. J. G. Bettink te Haarlem. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marjon, dr. van I. Polane en M. J. de Romijn; Rolf Peter, zn. van A. M. Delfos en J. A. Drabbe; Lydla Elisabeth, dr. van C. Plulnigraaff en L. C. Schaart; Dlck Adrlanus, zn. van H. A. v. Schagen en A. H. Koenen; Bernard Alfons Jozef, zn. van F. Reekers en P. A. Sloot; Huibertje, dr. van J. Meijvogel en P. v .d. Bent; Jo hanna Wilhelmlna, dr. van J. Korbee en W. J. Zuljderduyn. Bij de uitwerking van de plannen is rekening gehouden met de gedachte, dat de kerk, welke circa 250 plaatsen zal be vatten, straks ook een wijkfunctie krijgt te vervullen, zodat zij niet alleen voor het houden van kerkdiensten kan wor den gebruikt, doch ook voor het geven van uitvoeringen of houden van grote wijkbijeenkomsten. Vóór in de kerk komt een podium, waarop het liturgisch cen trum zal worden ingericht. Via een rui me entree, welke is geprojecteerd aan de zijde van de Willem de Zwijgerlaan, be treedt men straks de kerk, die - onze hierboven geplaatste tekening van de noordgevel toont dit reeds aan - een symbolische toren ontvangt. Onder het podium komt een berging voor stoelen, dit voor het geval de kerk - bijv. in de week - als zaal moet worden gebruikt. De in het schetsontwerp uitgewerkte plannen voorzien tevens in de bouw van een zaal - eveneens met podium - voor circa 80 personen, een predikantenka mer, waarin ook de vergaderingen van de wijkkerkeraad kunnen worden gehou den, en een kamer voor een wijkzuster. Op deze kamer corresponderen een grote hal en een onderzoekruimte. Een keu kentje en 'n kamer voor de concierge - een kosterswoning is nog niet in de plan nen opgenomen - completeren het ge heel. Uiteraard zijn ook het sanitair en de garderobe in het project opgenomen. Centrale verwarming - in de winter - en een goed ventilatie-systeem - in de zo mer - zullen ervoor zorgen, dat kerk en bijgebouwen op de juiste temperatuur worden gebracht en gehouden. Hoewel de kerkvoogdij - zich bewust van haar verantwoordelijkheid - terdege begrijpt, dat zij er met deze kerkbouw nog niet is, heeft zij gemeend aan Lei- den-noord voorrang te moeten geven. Een sterk uitbreidend stadsdeel, dat echter in kerkelijk opzicht, stiefmoeder lijk is bedeeld. De Hervormde Kerk voogdij heeft daarnaast ook in Leiden- zuidwest en in de Professoren wijk plan nen tot kerkbouw. Maar daarover vertel len wij U morgen. Veel zal daarbij af hangen van de offervaardigheid van Hervormd Leiden. 267 GROENTJES Dertig meer dan vorig jaar Gisteren ls de groentijd van het Leidsch Studenten Corps weer begon nen. Er meldden zich 267 groentjes, dat ls dertig meer dan vorig jaar toen het er 237 waren. Vermoedelijk zal het aan tal groenen, dat zich dit jaar liet in schrijven, nog tot ruim 270 oplopen. Onder de groenen bevinden zich thans 90 juridische studenten (v.j. 69), in de theologische faculteit 1 (v.j. 0), me dische faculteit 61 (v.j. 71), wis- en na tuurkunde 80 (v.j. 69), litteraire facul teit 60 (v.j. 21) en in de verenigde fa culteit 9 (v.j. 7). Her teeltrecht in de bloemenkwekerij De mogelijkheid bestaat dat ook dit jaar het teeltrecht voor bloemkwekerij- produkten zal worden uitgebreid. Het Produktschap voor Siergewassen heeft al besloten het teeltrecht voor de hoofd soorten bloembollen te verhogen, en wel voor tulpen, hyacinten en narcissen met resp. 10, 10 en 7 procent. Dit heeft minister Marijnen meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Borst (CPN) De minister acht het niet uitgesloten, dat het Produktschap voor het eind van het jaar ook tot een procentuele verho ging in de bloemisterijsector zal beslui ten. Hij meent, in tegenstelling met het Kamerlid, dat deze principebesluiten meer met de belangen van de kleine kwekers rekening houden. Zij houden nl. in, aldus de minister, dat een zeker per centage van het teeltrecht bestemd is voor nieuwe ontwikkelingsgebieden. Ver der voorzien zij in het toepassen van een NOG STEEDS OP ZOEK NAAR VERMIST JONGETJE Misdaad wordt vermoed De Rijkspolitie te Horst heeft liet vermoeden uitgesproken, dat er mis daad schuilt achter de verdwijning van de 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum. Zoals bekend ging dit jon getje op 11 september voor zijn vader een zaag wegbrengen naar zijn oom in een van de kerkdorpen van Seve num. Op weg naar die oom verdween hij spoorloos. Het vermoeden ontstond nadat, ge lijk gemeld, een militaire radio-tele fo ri ist de vondst meldde van een fiets. Het bleek de fiets van Hans Hermans te zijn. die diep verscholen was in een dichte bosschage. Een jonden van elf jaar zou volgens de speurders niet in staat zijn geweest de fiets zó volkomen te laten verdwijnen in een zó dichte begroeiing. Bovendien kan er geen en kel motief gevonden worden waarom Hans Hermans dat gedaan zou hebben. Daarentegen zou een volwassene het wèl kunnen. Er is echter geen enkele aanwijzing te vinden omtrent het mo tief van een eventuele misdaad. Het zoeken naar Hans Hermans wordt nog voortgezet in het bos- en het ter rein waarin de fiets gevonden werd. On- •.—veer 200 militairen en burgers bieden de politie hulp. zekere progressiviteit ten aanzien van de uitgifte van teeltrecht. De verstrekking van dit recht aan jonge en beginnende kwekers zal ook versoepeld worden. De minister van Landbouw en Visserij wacht dan ook met belangstelling de maatregelen die het Prouduktschap zal nemen af, en zegt toe de Kamer op het daartoe geëigende tijdstip te zullen in lichten. Leidse Watervrienden In „de Overdekte" werd voor het di ploma A en B gezwommen door leden van de Leidse Watervrienden. Geen en kele kandidaat werd afgewezen. De geslaagden waren: Diploma A meisjes; Astrid Roman, Coby Bracshoven, Jos v. Hattem, Lies Filippo, Dieny de Vries, Joke Mostert, Rietje v. Tongeren, Mary Kok, Suze Vreeken, Baps Banning, Rina Banning, Corry de Vrind, Anneke Vermond, Leny Rijsbergen, Joke v. Bemmelen, Thea Smits, Loes Trouwee, Rietje Wakka, Corry v. d. Meyden, Ankie Marijt, An neke v. d. Klauw, Wilma Neuteboom, Margriet Deegenaars. Diploma A jongens: Wim Fallaux, Chris Hogenes, Hans Flaman, Arie Haasnoot. John Kershof, Theo Cornet, Wim Nagtegaal, Chris te Tombe, Jan Kienjet, Peter Bink, Rudi Zijlstra, Tony Verstraten, Rob v. Weesel,. Gerard v. d. Water, Harry v. d. Puym, Jacobus Siera, Hans Flaman, Stefke v. Haastrecht. Diploma B meisjes: Dietje Wolters. Diploma B jongens: Bram Janssen, I Rinus Haak, Rudi Visser. Met ingang; van zondag 9 oktober Wat met ingang van 9 oktober mogelijk zal zijn. Een overstapje van N.Z.H.- op Eltaxbus. In aansluiting op de mededelingen van de regering over het herstel van de vrije verkoop van alle margarine wordt om aan iedere ver warring een einde te maken nogmaals op het volgende gewezen: Maandag j.l. heeft in alle winkels een sortering van margarine plaatsgevonden. Na deze sortering, die door de overheid intensief is gecontroleerd, kan vanaf dinsdag morgen 13 september alle margarine, waar van de code-tekens zaterdag J.l. werden gepubliceerd, weer VEILIG door het publick bij de leveranciers worden gekocht. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. VOOR EEN KWARTJE KAN MEN STRAKS VELE RICHTINGEN UIT Op het moment zondag 9 oktober dat de N.Z.H.V.M. haar stadsdienst in Leiden met autobustractie gaat uitvoeren, wor den tevens gecombineerde over stapjes op de buslijnen van deze vervoersmaatschappij en de ring- lijn van de Eltax ingevoerd. Dank zij deze maatregel kan men met ingang van deze datum voor een kwartje het tarief van een over- stapbiljetje vele richtingen uit. Vele richtingen want ook pas sagiers in en uit de richting Leider dorp en Oegstgeest kunnen van deze service profiteren. Bovendien komen er overstapjes naar en van de Ker senstraat (Tuinstadwijk) Het stadstarief, waaronder op de NZH-lijnen ook Oegstgeest en Leider dorp vallen, blijft zonder de mogelijkheid tot overstappen, op twintig cent ge handhaafd. Bovendien worden zesritten- kaarten voor één gulden verkrijgbaar ge steld. Halteplaatsen in Oegstgeest Hebben wfj onlangs reeds de halte plaatsen in Leiden gepubliceerd, thans zijn ook in overleg met de Rijksverkeers inspectie en de gemeente Oegstgeest de route en halteplaatsen in deze gemeente vastgesteld. Een en ander ziet er als volgt uit: Richting Wyttenbachweg (ltyn I) Geversstraat, Rhijngees terstraatweg, Schoutenburgstr. Wijttenbachweg (eind- beginpunt 10 meter uit hoek Floralaan). Richting Leiden: Wijttenbachweg, Flo ralaan, Korenbloemlaan, Lange Voort, Schoutenburgstraat, Rhijngeesterstraat- weg, Geversstraat. BIJZONDER KERKEWERK HERVORMDE GEMEENTE In de zondagmorgenbijeenkomst van 18 september in het Luxortheater van het Bijzonder Kerkewerk der Leidse her vormde gemeente spreekt de bekende Amsterdamse evangelist Jan van Gijs. Hij vertelt naar aanleiding van eigen levenservaringen over de omme keer, die in hem plaats vond, onder de titel: „Ik was een gevaar voor de maat schappij". Mevr. R. Grims-Strootman zorgt voor solozang. Hoewel belangstellenden uit kerkelijke kring niet geweerd worden stelt bijzon der kerkewerk van de hervormde ge meente zich in de eerste plaats tot taak „Luxor" op zondagmorgen een gesprek- centrum voor zogenaamde buitenkerke lijken te doen zijn. Ondanks de grote belangstelling, welke onlangs bestond voor de Albert Schweit- zerfilm velen moesten worden teleur gesteld verzocht men ons mede te delen, dat voorlopig geen herhaling ge geven wordt van deze film in een zon dagmorgenbijeenkomst. Voor de pro gramma's van de komende maanden zijn reeds verschillende sprekers uitgenodigd. Halteplaatsen richting Oegstgeest: Ge versstraat nabij Kempenaerstraat (ook voor lijn II). Rhijngeesterstraatweg tussen Nassaulaan en Oranjelaan en t.o. Huize Duinzicht, Schoutenburgstraat lantaarn, t.o. perceel 6 en nabij Lange Voort; Wijttenbachweg 10 meter uit hoek Floralaan (eind-beginpunt). Richting Leiden: Korenbloemlaan lan taarn t.o. perc. 27Lange Voort lantaarn t.o. perc. 3/5; Schoutenburgetraat 22 m. uit hoek Rhijngeesterstraatweg; Rhijn geesterstraatweg t.o. Huize Duinzicht en nabij de R.-K. Kerk; Geversstraat hui dige tramhalte. Lijn I rydt via de stad door tot Leiderdorp. Lijn II richting Oegstgeest: Gevers straat, Nassaulaan, Terweeweg, Emma- laan, Marelaan, Hofbrouckerlaan, Laan van Alkemade, Hazenboslaan, Piet Hein- laan (Bejaardentehuis) eind-beginpunt. Richting Leiden: Piet Heinlaan, Hof brouckerlaan, Marelaan, Emmalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Oranjelaan, Ge versstraat. Halteplaatsen: richting Oegstgeest: Geversstraat bij Kempenaerstraat; Nas saulaan lantaarn t.o. perc. 2; Emmalaan lantaarn t.o. perc. 3; Marelaan 20 m. uit hoek Hofbrouckerlaan: Hofbrouckerlaan lantaarn nabij Laan van Alkemade; Ha zenboslaan t.o. perc. 1 en Piet Heinlaan neven Bejaardentehuis. Richting Leiden: Hofbrouckerlaan lantaarn nabij perc. 50-52 en t.o. perceel 22; Marelaan plantsoen t.o. perceel 9/11; Waldeck Pyrmontlaan t.o. perceel 26; Oranjelaan lantaarn t.o. perc. 17; Rhijn geesterstraatweg nabij de R.-K. Kerk en Geversstraat bestaande tramhalte. Lijn II rijdt niet verder door dan tot het eindpunt Hoge Rijndijk. Etnologische onderzoekingen in Zuid-Nieuw-Guinea LEIDENAAR NEEMT DEEL AAN ONDERZOEK Op 4 oktober zullen onder auspiciën van de Wong (Wetenschappelijke Onder zoekingen in Nederlands Nieuw-Guinea), twee etnologen en een taalkundige in Ned. Nieuw-Guinea aankomen voor we tenschappelijke onderzoeken in het zui den van het eiland. Dit zijn dr. A. A. Gerbrands, conser vator in algemene dienst aan het Rijks museum voor Volkenkunde alhier, de taalkundige C. L. Voorhoeve en de etno loog L. M. Serpenti. De eerste twee zullen naar het Asmat- gebied trekken. Dr. Gerbrands die een jaar in Ned. Nieuw-Guinea blijft, zal een onderzoek instellen naar de plaats en de functie van het houtsnijwerk in het cul tuurpatroon van het Asmat-gebied om de theorie van een door hem geschreven proefschrift te toetsen met de praktijk. De heer Voorhoeve, die eers eind 1962 naar Nederland terugkeert, zal hierbij taalkundige onderzoekingen verrichten voor het maken van een proefschrift. De Amerikaans etnoloog van de Yale University, mr. David Eyde, die reeds in Ned. Nieuw-Guinea verblijft, zal zich bij dit team voegen en met behulp van Ame rikaanse fondsen een sociologisch onder zoek in het Asmat-gebled instellen. De heer Serpenti, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal gedurende twee Jaar een etnologisch onderzoek op het Fre- derik Hendrik-eiland verrichten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3