Nederlandse Jeugdgemeenschap waarschuwt de ouders: HERFST IS VOOR FRANKRIJK TIJD VAN SOCIALE ONRUST Met een enkel woord Agenda M d0 1 i WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 Tips voor televisie in het gezin Bederf Uw kinderen niet met de TV"! (Van onze Amsterdamse redacteur) De ruim 700.000 Nederlandse huisraden die een televisie-toestel in hun huis kamer hebben doen plaatsen beseffen misschien niet allen welke problemen de beeldbuis in hun gezin kan oproepen. Die indruk heeft althans de Ned. Jeugd gemeenschap die o.a. naar aanleiding van klachten, dat tijdens televisie-middagen vele kinderen jeugdclubs verzuimen vla een breed samengestelde televisie-com missie een ernstige studie heeft gemaakt van de Invloed die dit nieuwe medium op de jeugd heeft. Het onderzoek dat overigens nog In volle gang is heeft inmid dels geleid tot de uitgave van een brochure die onder de titel „Tips voor televisie in het gezin" de ouders wil opvoeden tot selectieve kijkers die op hun beurt de kinderen moeten behoeden voor de schade die de t.v. mogelijk bU hen kan aanrichten. Geestelijke verwarring De NJG gaat ervan uit dat de op mars van de t.v. niet ls tegen te houden en dat men de, jongeren evenmin van het beeldscherm kan weghouden. De ouders wordt voorgehouden dat kis de t.v. schadelijk is voor kinderen en kis ze hun tijdsbesteding in de war stuurt dit uitsluitend aan de ouders zelf ligt. Voor jonge kinderen is het, zo leert het boekje, volkomen verkeerd om naar de t.v. te kijken. Eerst na het vijfde jaar kan men de kleuter de kinderpro gramma's laten volgen maar stellig niet langer dan een half uur achtereen. Eerst na het tiende jaar mag dat halve uur geleidelijk a&i worden opgevoerd. Te vaak wordt vergeten dat overlading met beelden bij kinderen beneden de tien jaar gemakkelijk tot een zeer ongewenste geestelijke verwarring kan leiden. Het kijken naar avondprogramma's wordt als zeer ongewenst beschouwd. De brochure wijst voorts op de nood zaak van voorafgaande overleg en se lectie om te zorgen dat t.v. niet alleen maar tijdverdrijf wordt en geen waarde volle tijdsbesteding, dat de relatie tot de mensen in de omgeving geen schade lijdt en om te voorkomen dat liefheb berijen en ander actief en creatief tijd- gebruik in het gedrang raken. Opvoedingstaak Prof. dr. T. T. ten Have, docent in de sociale pedagogie aan de Gemeente- Universiteit van Amsterdam, heeft gis teren op een bijeenkomst te Amsterdam waar het boekje werd geïntroduceerd gewezen op de belangrijke opvoedings taak van de ouders ten aanzien van te levisie. „Zij moeten", aldus prof. Ten Have", „de kinderen wennen aan een verstandig en selectief gebruik van het apparaat: er mag in letterlijke en fi guurlijke zin niet mee geknoeid worden. Zij moeten voorts de kinderen helpen te leren zien en te leren luisteren: het beeld is een afspiegeling van de werke lijkheid en we leren pas geleidelijk deze afspiegeling op haar juiste waarde schatten en op de juiste waarde inter preteren. Ouders moeten de kinderen daarbij helpen, zoals zij ze ook helpen bij het bekijken van een prentenboek. Niet boven de kinderpet gaan! De ouders moeten de kinderen voorts helpen de inhoud van een programma te begrijpen. Zij moeten hen uitsluitend la ten kijken naar programma's die niet boven de kinderpet gaan en daarbij een Pratt beschreven als onevenwichtig en gevaarlijk agressief Een psychiater heeft gisteren, de tweede dag van het proces tegen de 53- jarige Afrikaanse boer Pratt, die be schuldigd wordt van een poging tot moord op premier Verwoerd van Zuid- Afrika, voor de rechtbank van Pretoria verklaard, dat Pratt een epilepticus is, die om de zes weken aanvallen krjjgt. Psychiater Chesler zei, dat hij een medische verklaring had ondertekend, waarin Pratt „zeer onevenwichtig" en „gevaarlijk agressief" wordt genoemd. Hij had Pratt behandeld van 1954 tot 1958. Toen hij Pratt voor de eerste keer onderzocht, verkeerde deze in een sche mertoestand tengevolge van een epilep tische aanval. Pratt had een schokbe- handeling gekregen, maar bleef lijden aan periodiek terugkerende, diepe de pressies en neigingen tot zelfmoord. Chesler verklaarde, dat er zich naar zijn mening in augustus 1958 een ongeneeslijke organische verandering in Pratts hersenen heeft voorgedaan. Zijn intellect werd hierdoor aangetast en hij werd ziekelijk achterdochtig, aldus Chesler. Vlak voor deze verandering had Pratt een bloedverwant aangevallen. Hij stond toen op het punt naar het buitenland te vertrekken en verklaarde, dat hij iedereen zou vermoorden, die invloed op zijn vrouw zou trachten uit te oefenen, aldus Chesler. De psychiater zei, dat Pratt ook te kennen had gegeven, dat hij naar Nederland wilde om zijn kinderen te ontvoeren. Chesler verklaarde, dat hij Pratts familie gewaarschuwd had, maar dat zij zijn advies in de wind had geslagen. Toen heb ik Pratt aangeraden naar een andere psychiater te gaan, aldus Chesler. Pater Reginald Orsmond, de rooms- katholieke priester die een jongensstad leidt in Magaliesberg in de buurt van Pratt's landbouwbedrijf, getuigde voor de rechter, dat de beklaagde tot aan de ochtend voor de aanslag de vroegmis placht bij te wonen, .pratt is een man die alle gevoel van eigenwaarde verlo ren heeft", zei hij. De rechtbank bepaalde later, dat Pratt gedurende twee weken ter observatie in een kliniek bij Pretoria zal worden op genomen. Het proces werd tot 26 sep tember verdaagd in afwachting van een rapport over Pratts gedragingen in de observatie-periode. Baby dronk benzine De een-jarige Irma Nees uit de J. M. Kemperstraat in Amsterdam heeft en kele slokken benzine gedronken uit een fles, die achter de radio in de huiskamer stond. De gealarmeerde politie bracht het kindje onmiddellijk naar het Wil- helmina-gasthuis waar de maag werd leeggepompt. Irma werd daarna ter ver pleging in 'een ziekenhuis opgenomen. Haar toestand laat zich gunstig aanzien. Terwijl moeder in de keuken de was deed kroop Irma in een onbewaakt ogenblik over de vloer naar de hoek van de huiskamer, waar het meisje de fles benzine vond. zodanige begeleiding geven dat het kind er wat aan heeft. Tenslotte is er een goede regeling nodig voor het naar bed gaan wat blijkens de ervaring vaak tot strubbelingen leidt. Het boekje met tips dat door Jelte Kuipers (oud-onderwijzer uit Friesland, thans hoofdinspecteur van politie te Amsterdam) onderhoudend is geschre ven, geeft voor een verstandig t.v.-ge- bruik talloze tips. Het bestuur van de NJG heeft zich tot de radio-detailhandel gewend met het verzoek bij aflevering van een t.v.- toestel het boekje met tips cadeau te doen, opdat een zo groot mogelijk pu bliek wordt bereikt. HOOFDDIRECTEUR VAN BALEN VERLAAT ANWB Afscheidsreceptie 6 oktober Op 30 september zal de heer H. J. van Balen, sinds mei 1930 hoofddirecteur van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, zfjn functie neerleggen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Balen heeft, in de meer dan 30 jaar dat hij de dagelijkse leiding had van de Bond, zich zowel nationaal als internationaal een bijzondere plaats verworven in de kringen van verkeer en toerisme. Onder zijn leiding groeide de ANWB van een organisatie van 80.000 leden tot een toeristen- en ver- keersbond met bijna 450.000 leden. Als een der meest spectaculaire dienstver leningen werd tijdens zijn directeur schap de wegenwacht in het leven geroepen. Het officiële afscheid is tijdens een receptie in hotel Wittebrug te Den Haag, die op 6 oktober van 16.00 tot 18.00 uur zal worden gehouden. De heer Van Balen zal naar bekend worden opgevolgd door de heer A. Blankert. Aarde wordt dagelijks 10.000.000 KG ZWAARDER Dagelijks daalt uit de wereldruimte op de aarde 10 000 ton kosmische stof neer. Dit is geconcludeerd uit de gegevens die verzameld werden met de aardsatellieten „Vanguard I" en „Explorer III", aldus de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Het is 1000 maal zoveel als aanvankelijk ver. ondersteld werd aan de hand van de ge gevens. die verzameld werden door ra dar, raketten en ballonnen. VRAAG UW LEVERANCIER Advertentie PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds toonaangevende merk. Vopr kille dagen, voor verwarming van nevenvertrek- ken en aanvullende verwarming bij strenge kou. Modellenserie van stijlvol-MODERN tot 'tijdloos'-KLASSIEK. BESPREKING OVER NASLEEP VAN REL OP DE WALLETJES Journalist en „zware jongens" gedagvaard (Van onze Amsterdamse redacteur) Zowel de journalist Bram Brakel die op 3 Juli op de Amsterdamse Walletjes in moeilijkheden kwam met de onder wereld en vervolgens met de politie, zo wel als de beide „zware jongens", die hem mishandelden zullen zich voor de rechter moeten verantwoorden. De offi cier van Justitie bjj de Amsterdamse rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, heeft besloten tot vervolging over te gaan. De zaken zullen waarschijnlijk eind october in behandeling komen. De heer Brakel, verslaggever van de Volkskrant, wordt beschuldigd zich te hebben uitgegeven voor rechercheur toen hij zich in een hotelletje op de O.Z. Achterburgwal vervoegde voor in lichtingen over een aanslag op een vrouw. De verslaggever ontkent zich hieraan schuldig te hebben gemaakt en houdt vol zich te hebben gelegitimeerd met een perspenning, die de hotelhouder mogelijk voor een politiepenning zou hebben aangezien. De hotelhouder, zal worden gedag vaard wegens mishandeling van de jour nalist evenals de man die op de Wallen bekend staat als „Utrechtse Appie". Deze laatste zal zich tevens moeten verant woorden voor mishandeling van de Itali aanse filmregisseur Luciano Emmer, en kele dagen na het incident met de heer Brakel. Tenslotte was bij deze geruchtmaken de rel betrokken een agent, wie door de heer Brakel en twee collega-journalisten onheus optreden was verweten. Het on derzoek dat hieromtrent is ingesteld heeft de hoofdcommissaris geen aanlei ding gegeven tot het nemen van disci plinaire maatregelen. Op 21 juli echter was deze zelfde agent betrokken bij een vechtpartij met een automobilist die daarop een aanklacht wegens mishan deling heeft ingediend. Het proces-ver baal in deze zaak berust thans eveneens bij mr. Hartsuiker, die nog geen besluit heeft genomen tot eventuele vervolging van de agent. „Parade van beulen uit Oost-Europa" De Verenigde Staten hebben een Rus sisch protest tegen het besluit de bewe gingsvrijheid van. Kroesjtsjef in New York te beperken van de hand gewezen. De Amerikaanse nota is gisteravond in Washington overhandigd. De beperking van de bewegingsvrijheid van de Sovjet russische premier tot Manhattan heeft geenszins ten doel de normale werk zaamheden van de delegatie by de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties te hinderen, zo wordt in de Ameri kaanse nota gezegd. „Een verblijf buiten het eiland Manhattan is geen essentieel onderdeel van de normale activiteiten van een delegatie bij de VN-assemblee," zo wordt hieraan toegevoegd. Zoals bekend heeft de Amerikaanse regering aangevoerd dat de beperkingen slechts ten doel hebben de veiligheid van de Sovjetrussische premier te ver zekeren. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, heeft verklaard van „diepe afschuw ver vuld te zijn over de parade van beulen van Oosteuropese landen waarvan New York City het toneel zal zijn". Hij zegt dit in een boodschap aan de voorzitter van de vergadering van in sla vernij gebrachte Europese landen, dr. Peter Zenkl. Walter doet echter een be roep op de Oosteuropese vluchtelingen „zelfs in de afschuwelijke ogenblikken van Kroesjtsjefs circusoptocht, de belan gen van de Verenigde Staten niet uit het oog te verliezen". Evenals de andere schepen, die uit ha vens van communistische landen komen, zal de „Baltika" aan boord waarvan zich Kroesjtsjef bevindt, waarschijnlijk in New York door deskundigen met geiger tellers op kernwapens worden doorzocht. Dit onderzoek is grondig en gaat ge woonlijk vooraf aan het normale onder zoek, waaraan elk schip dat de haven van New York binnenkomt, wordt on derworpen. Maar Parijs is vakbonden één ronde vóór geweest, al zijn die nog niet tevreden (Van onze Parijse correspondent) De herfst is ook voor Frankrijk het meer of minder klassieke jaargetijde van de sociale onrust, van stakingen en zelfs wel van revoluties. Hoe het dit jaar zal gaan blijft nog een open vraag. De regering heeft de vakbonden een ronde vóór willen zijn en het besluit genomen tot verscheidene loonsverhogingen. Zo wordt de kinderbijslag met ingang van 1 oktober a.s. met vijf procent verhoogd, de werkloosheidsuitkering met tien procent, terwijl het S.M.I.G., het minimum uur loon, ook met een nog nader te bepalen percentage zal worden vermeerderd. Franse arbeidersbevolking en op haar angst voor teruglopende economische bedrijvigheid, hebben verworven. Hoe het ook zij, het ziet er niet naar uit dat reeds vroeg in de herfst grote sociale conflicten tot uitbarsting zullen komen, ook al omdat De Gaulle, die zijn handen vrij wil hebben voor zijn gulzige buitenlandse politiek, eerder ge neigd schijnt de arbeiders tegemoet te komen in hun looneisen mits deze bin nen de perken blijven. Koopkracht minder? Toch zijn de Franse vakbonden niet tevreden, omdat zij van oordeel zijn dat de gemiddelde koopkracht van de arbeider is teruggelopen sedert het voor jaar. Daarbij komt de bekorting van de werktijd bij Renault, die nogal enige ongerustheid onder de arbeiders heeft gewekt. Die kan in twee richtingen uit werken: of zij beperken hun looneisen omdat zij bevreesd zijn voor algehele of gedeeltelijke werkloosheid, dan wel zij komen met nieuwe looneisen om ook bij kortere werktijden hun inkomen op peil te houden. Anders zijn het meestal de commu nistische vakbonden die het eerst met eisen komen aanzetten. Deze keer doet zich de wat paradoxale situatie voor, dat de socialistische en confessionele vakbonden zijn voorgegaan, omdat zij zich niet de wind uit de zeilen willen laten nemen door de communisten. Eigenlijk achten zij echter het ogen blik voor een nieuwe actie nog niet ge komen maar zy zijn bevreesd door de grotere aanhang, die de communistische vakbonden (wier aanhang na Boedapest sterk was teruggelopen) de laatste tijd, slim spelend op de wens naar vrede in Algerije van het grootste deel van de VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De grote vraagstukken op het gebied van de waterstaat in Nederland d. Ir. M. de Bruyn. Tweede lezing. 19.00 Voor de kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.05 In de stem weerklinkt het hart. klankb. 21.50 Strijkork. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.05 Gesproken portret. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Hammondorgelspel. 18.15 Klankb. 18.30 Leger des Hellsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koper- ork. 20.10 Omr. ork., kamerkoor en solist. 21.30 De kerken dienen óók ln Grieken land, lezing. 21.50 Samenzang. 22.20 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Intern. Jeugdjourn. AVRO: 17.10-17.40 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 V. d. vr. 20.45 Actuele filmkritiek. 21.05 Gevar. pro gram. 21.45 Documentaire. 22.10 Epiloog. IN AMSTERDAM BLIJVEN ZESHONDERD TAXI'S (Van onze Amsterdamse correspondent) Het aantal taxi's in Amsterdam zal op 600 worden gehandhaafd. Het sane- ringsbesluit van het gemeentebestuur dat dit aantal tot 500 wilde verlagen zal niet mogen worden uitgevoerd. Aldus hebben Ged. Staten bepaald in een schriftelijke uitspraak in het beroep van de Amsterdamse taxi onderne mingen. Ged. Staten gronden hun beslissing op het feit dat niet voldoende is aan getoond. dat het Amsterdamse taxi bedrijf met verlies werkt. Bovendien menen zij, dat met het inkrimpings- besluit de bevoegdheden krachtens de wet autovervoer worden overtreden. PICTOGRAM 4 60 seconden om dit „woordbeeld"* te ontraadselenof 1 seconde om de oplossing te lezen! Advertentie V hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagznnr Alt maar Rennies bij de hand hebt Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenk, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom altijd 'n paar Rennies by U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-op- lossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. BINNENLAND Van 19 tot en met 22 september zal in de Rlvlèrahal in Rotterdam voor de vierde maal de nationale vakbeurs „Groenten en fruit 1960" worden gehou den. Bij K.B. ls benoemd tot raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Den Bosch, mr. L. van Lookeren Campagne, die met Ingang van 1 november 1960 op zijn verzoek eervol is ontslagen als vice- president van het Gerechtshof te Den Haag. Op de Scheveningseweg in Den Haag is gisteravond een verkeersongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 73-Jarige mej. M. A. van Leur uit Den Haag. zij stak onvoorzichtig het rijwiel pad langs de weg over en werd aange reden door een bromfiets. Zij kreeg ern stige verwondingen aan het hoofd en ls later in de Ursulakllnlek te Wassenaar overleden. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. A. Blaauw, hoogleraar in de ster renkunde aan de Ryksuniversltelt te Gro ningen en beheerder van het sterrenkun dig laboratorium Kapteyn aldaar, een sub sidie verleend voor een onderzoek naar veranderlijke sterren. De Verbondsraad van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft met algemene stemmen besloten, aan de op 11 oktober te Groningen te houden algemene ver gadering van het Verbond, Jhr. Th. Röell voor herverkiezing ln de functie van voor zitter van het Verbond voor de dragen. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (53.500 leden) heeft giste ren ln Amsterdam zyn 30-Jarlfe Jubileum gevierd. Daarvoor waren ruim 1000 vrou wen uit alle delen van het land naar de hoofdstad gekomen. Ze luisterden 's mor gens ln Krasnapolsky naar een toespraak van de presidente, mevr. R. J. Tonckens Hadders, en een inleiding door Hella S. Haasse over het vrouwenleven door de eeuwen heen. Na samenzang en een kos tuumshow maakten de deelneemsters een boottocht door de Amsterdamse grachten. De NV Euromatic, maatschappij voor mechanisatie in Weesp, heeft van de S A Tractor-Engineering Compagny in Cairo 'n opdracht ontvangen voor de bouw van de installaties voor het inrichten van een schulmrubberfabriek aldaar, die de groot ste zal zijn in de Verenigde Arabische Republiek. De fabriek ln Cairo zal begin 1961 met de produktie beginnen. BUITENLAND Een Joegoslavlsch militair vliegtuig heeft gisteren een landing gemaakt op het vliegveld bij de Oostenrijkse stad Graz. De twee Inzittenden hebben asiel ge vraagd. Zwitserland heeft een medische mis sie van 25 personen, van wie elf dokters, naar Kongo gezonden die ln Leopoldstad een ziekenhuis heeft ingericht met twee honderd bedden voor de militairen van de V.N. en 450 bedden voor Kongolese bur gers. Een dertienjarige Franse Jongen. Alain Prunier, is in de omgeving van Rouaan met zyn fiets van een rots ge stort. Na een val van 180 meter kwam hij terecht in een kastanjeboom. Hy liep alleen een schram op zijn neus op. Toen hy uit de boom geholpen was, was zijn enige zorg, dat zijn moeder niets van het voorval te weten zou komen! Dietrich is officieel verzocht Oostenry te verlaten „wegens de emoties die door zyn verbiyf in het land zijn gewekt". Hy was in de provincie Burgenland op Jacht. Er waren krachtige protesten tegen zijn aanwezigheid ln Oostenryk geuit. Zo had de Arbeiterzeitung, het orgaan van de socialistische partij, geschreven dat Die trich de laatste verdediger van Wenen is geweest en dat hij verantwoordeiyk ls voor het merendeel der verwoestingen welke by de stryd om de stad zijn aan gericht. In het Normandische plaatsje Am- blle heeft een vogel kortsluiting en een breuk in een hoogspanningskabel veroor zaakt die aan één persoon het leven heeft gekost en ongeveer twintig kleine branden heeft doen ontstaan. Buckingham Palace, de residentie van het Britse koninklijke gezin, zal voor een bedrag van 1,5 miljoen gulden wor den gemoderniseerd. Volgens de „Daily Mali" komt dit neer op Warmere baden, een meer efficient centrale-verwarmings systeem en liften die niet tussen de ver diepingen blijven hangen. De werkzaam heden zullen worden uitgevoerd wanneer het de koninklijke familie past. De Internationale Commissie van Juristen heeft bij de Portugese premier Salazar geprotesteerd tegen het feit, dat in de kolonie Angola, in Afrika, 50 men sen zijn berecht zonder dat zij zelf een verdediger konden kiezen. Ook waren er geen waarnemers toegelaten. In Flensburg is gisteren een met plaatijzer beladen Deense vrachtauto, met weigerende remmen van een helling af komend, de wachtkamer van een dokter binnengereden. De chauffeur en een vrouw In de wachtkamer kwamen om het leven. Twintig mensen werden gewond. Stockholm telt thans 806.000 in woners, iets minder dan een jaar geleden ondanks het gestegen geboortecyfer en de toevloed van het platteland. Wegens ruimtegebrek trekken namelijk steeds meer mensen de stad uit naar forensen plaatsen ln de buurt. De Zuldafrlkaanse minister van Fi nanciën, dr. T. E. Dönges, heeft bekend gemaakt dat zyn regering is Ingegaan op het aanbod voor een tweejarig bankkre diet van 30 miljoen Zwitserse franken. Deze lening wordt verstrekt door drie Zwitserse banken tegen een rente, welke 3'/2 procent hoger ligt dan het officiële disconto van de Zwitserse Nationale Bank, dat thans 2 procent bedraagt. Het American Ballet Theatre is gis teravond een tournee door de Sovjet-Unie begonnen met een voorstelling in het Stanislawski-theater ln Moskou. Tot de aanwezigen behoorde mevr. Kroesjtsjef. Het Ballet Theatre is de eerste Ameri- anse balletgroep die de Sovjet-Unie maakt. De Perzische veiligheidspolitie heeft dr. Mozaffar Baghal, een vooraanstaand lid van de oppositie die de afgelopen weken felle kritiek heeft geleverd op de wyze waarop de verkiezingen zijn gehou den, gearresteerd. Zoals bekend is op aan dringen van de Sjah de uitslag van de verkiezingen ongeldig verklaard. De pre mier, dr. Manoetsjer Eghbal, wiens partij bij de verkiezingen een grote overwinning behaalde, trad 31 augustus af, nadat al- lerwege stemmen waren opgegaan, dat de uitslagen waren vervalst. Oliver Powers, de vader van de in de Sovjet-Unie wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde Ame rikaanse piloot, wil proberen Kroesjtsjef persoonlijk om vrijlating van zijn zoon te vragen, wanneer de Sovjetrussische pre mier zich volgende week in New York be vindt. Powers sr., een Inwoner van Pound, Virginia, zal zich echter slechts naar New York begeven wanneer hy er zeker van is dat Kroesjtsjef hem te woord zal staan. Zweden telt thans 2.637.336 telefoon toestellen ofwel 353 per duizend Inwo ners, hetgeen betekent dat vrywel elk ge zin ls aangesloten. De eerste telefoonfijn in Zweden dateert van 1877. Tengevolge van een granaatontplof fing zijn in een dorp nabij de Zuidko- reaanse stad Koenwl negen Jongens tus sen zeven en dertien Jaar om het leven gekomen en drie gewond. Er wordt in Denemarken gedacht over uitbreiding van de bevoegdheid van de „ombudsman", d. 1. degene, die klach ten tegen het administratieve beleid van de staat in ontvangst kan nemen. De „ombudsman" kwam ln 1955 ln functie en zijn optreden biykt dermate gewaar deerd te worden dat nu voorgesteld ls zyn bevoegdheid tot gemeentelijke aan gelegenheden uit te breiden. Dit zou dan echter uitsluitend gemeenteiyke beslis singen op grond van wetsvoorschriften betreffen. VOOR DONDERDAG 15 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwydlng. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatle. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tulnbjneded. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedryfsleven, lezing. 13.00 NW6. 13.16 Me- ded. of gram. 13.25 Milit. ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Pianorecital. 14.30 De souffleur, hoorsp. 16.00 Koorzang. 15.30 Theaterork. en sol. 16.15 Logboek 1949. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Harmonie-ork. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Krab en zwaard, klankb. 20.00 Nws. 20.05 Ra dio Filharm. ork. en solist. (In de pauze: 20.50-21.35 IJsschots 8 zwygt voortaaan, hoorsp.). 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Jazzmuz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.46 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Lichte muz. NCRV 14.00 Blaasork. 14.30 Gram. 15.40 Vokaal- ens. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Filmavond Ver. tot Bev. der Belangen van Slechthorenden. 8 uur nam. Rehoboth: Bond van Chr. Plattelands vrouwen. Spr. mevr. Pothuis over een reis naar Argentinië. 8 uur nam. Stadhouderslaanschool: Afscheid en In stallatie van schoolhoofd. 8 uur nam. DONDERDAG 't Boshuis (Hoflaan) Ned. Chr. Vrou wenbond afd. zuid-west. Spr. ds. J. A. Peters over: „Evangelie en de moderne mens". 8 uur nam. Haarlemmerstraat 149: Receptie 85-Jarig Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie: .Jaloezie". 8 uur nam. Zaal Van der Heyden (Breestraat)Ope ning seizoen Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. Steffa Wine over Mexico. 2.30 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Afd. Leiden-centrum Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. E. v. d. Schoot over „Huwelyk en echtscheiding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „Jaloezie". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Ons Toneel" speelt „Van ander ras". 8 uur nam. StationspleinPaddestoelenexcurele Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Huys te Warmond. 2.05 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Herdenking 175-Jarig bestaan Kon. Genootschap M.S.G. 3 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Toneelgroep „Podium". „De Jeugd vliegt uit". 8 uur nam. DINSDAG Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Ned. Kath. Kap perspatroonsbond. Spr. K. Morak. 7.45 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „Hiroshima, mon Amour". 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het loon van de angst". 18 Jaar. Luxor: „Als m'n grote broer dat wist. A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Mag ik deze dans van U?". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strafbataljon 999". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Salomo en de Koningin van She- ba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta theater. Wassenaar: Van vrijdag t/m. woensdag 8 u. (zat en zond. 7 en 9.15 uur) „On the Beach" (De laatste Oever). 14 Jaar. Donderdag 12 30 en 8 uur „Getuige a charge" (Witness for the pro secution). 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 u. „Tom Duim", elke leeftyd. en solist. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Accor- deonmuz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Kamerkoor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.35 Gram. 20.45 Vijf weken ln een kimono, lezing. 21.00 Muziekkorps. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. progr. 20.30 Sportprogr. 21.00 U spreekt met Uw moordenaar, TV-spel. 23.00 Einde. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Voordr. 14.00 Ork. muz. 15.00 Lichte muz. 15.45 Kritie ken. 16.30 Latyns-Amerikaanse muz. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Lichte muz. 19.30 Klankb. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Henry Wood Promenade concerts: symf.- ork. 22.00 Klankb. 22.30 Cabaret. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Dansmuz. (Om 13.30 nws.). 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Fabrleksfanfare. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en dansmuz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.29 Weerber.. nws. en volksmuz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en vragenbeantw. van teen agers. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en ge var. progr. 21.00 Gram. 21.30 Nws. en ge var. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.05 Filmmuz. 16.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.20 Jazzmuz. 20.50 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dans muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operettemuz. 14.05 Gram. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 19.16 Gram. 20.05 Festival v. Besancon: Filharm. ork. 22.25 en 23.10 Gram. 23.52-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Barokmuz. 13.50 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.30 Operettemuz. 14.45 Amus. muz. 15.00 Symf. ork. en koren. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sport. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Operettemuz. 21.00 Piano-conc. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 22.36 Ork. muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.03 Belg. muz. 15.15 Omr. koren. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 16.30 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.55 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.45 Omr. ork. 21.00 Lichte muz. 21.30 Jazz muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling ,,'s Konings Rok". Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam. (t/m 30 september). Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam. (tot 15 december). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundi (tot 16 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen in het Chinees". (Tot 81 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leidse School (tot half september). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden is geopend de Centraal-Apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. BU geen gehoor bU aw hulsarts of spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) a cê 2« a 2 S3 weer a H2 g 3 a flo» Amsterdam zwaar bew. zw 2 20 14 0 Den Helder geh. bew. z 2 18 15 0 Ypenburg zwaar bew. zzo 2 19 14 0 Vllsslngen geh. bew. z 2 18 15 0 Eelde mist zzo 1 21 14 0 De Bilt zw. bew. w.stil 20 14 0 Twente mist w.stil 24 15 0 Eindhoven mist w.stil 23 14 0 Z.-LLmiburg motregen w.stll 23 15 0.2 Helsinki geh. bew. wzw 2 19 10 0 Stockholm licht bew. zzw 2 19 10 0 Oslo motregen zzo 1 18 14 0.3 Kopenhagen onbewolkt zzo 7 19 14 0 Aberdeen regen zzo 6 18 11 0.1 Londen mfst z 1 21 10 0 Brussel geh. bew. zo 1 28 15 0 Luxemburg mist nw 2 22 10 0 Parijs mist zzo 2 19 16 0 Bordeaux mist b 1 21 10 0 Grenoble mist W.5til 22 11 0 Nice half bew. n 4 22 15 0 Berlijn onbewolkt ozo 5 23 10 0 Frankfort mist W.stlil 24 9 0 München half bew. zzo 2 22 10 0 Zürlch geh. bew. zzo 1 22 13 1 Genève mist WAttl 18 10 3 Locarno mist W.stil 21 13 0 Wenen onbewolkt ozo 5 22 8 0 Innsbruck geh. bew. w.stl'l 25 12 0 Belgra/do onbewolkt O 4 22 10 0 Athene zw. bew. nno 8 25 18 0 Rome onbewolkt w.stll 19 14 0 Ajacclo half bew. no 3 25 15 0 Madrid zwaar bew w.stil 32 18 0 Mallorca onbewolkt wjtll 28 16 0 Lissabon licht bew. nno 2 30 19 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2