STADSNIEUWS Laatste nieuws Loop der bevolldng te Leiden DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 Horecabedrijf een belangrijk bedrijf DAAROM IS GOEDE VAK OPLEIDING GEWENST Dat een goede vakopleiding in de huidige tijd onmisbaar is voor het sla gen in de maatschappij, is een waarheid, welke wel door niemand meer zal wor den ontkend. Een goede vakopleiding heeft echter ook twee zijden, nl. het belang, dat degene, die de opleiding volgt, erby heeft en aan de andere kant het voordeel van een bepaalde bedrijfs tak, waarin iemand zich wenst te be kwamen. Ieder bedrijf is gebaat bij een goede opleiding, maar zeker het Horcabedrijf, waarbij de afnemer het publiek zeer direct betrokken is Het mag dus geen wonder heten, dat er uiteindelijk tot stand is gekomen een Stichting Vakonderwijs voor de Horeca bedrijven, welke zich beijvert de op leiding van de jeugd zo goed mogelijk te doen zijn. In de laatste jaren zijn verscheidene vakscholen in ons land verrezen, waar de jeugd de toekom stige werknemers in het bedrijf zich kan bekwamen tot goede vaklieden. Moeilijker evenwel is het de mensen, die reeds jaren in het bedrijf werkzaam zijn, doch niet- of niet voldoende ge schoold zijn, te bewegen zich verder te bekwamen in het vak, omdat de meesten zich moeilijk ertoe kunnen geven weer „in de schoolbanken" te gaan zitten. Toch is dat een verkeerd standpunt, want er worden tegenwoordig overal diploma's gevraagd en tenslotte is nie mand ooit te oud om nog te leren. We zouden hierover nog verder kun nen uitweiden maar beter lijkt het ons tot de zaak te komen, waar het hier om gaat: de beroepskaart voor de werk nemer in het Horecabedrijf en het vol gen van een applicatiecursus. De beroepskaart moet worden be schouwd als het bewijs, dat de bezitter heeft aangetoond te voldoen aan de minimumeisen van vakbekwaamheid voor het betreffende beroep. Die mini mumeisen zijn vastgesteld door het be stuur van de Stichting Vakonderwijs Horecabedrijven. Zij zijn zorgvuldig overwogen en aan de praktijk getoetst. Maar daarnaast is er nog iets van groot belang. De stichting Vakonderwijs gaat in samenwerking met de afdelin gen Leiden van de Ned. Bond van Horeca Personeel en van „St.-Antonius", de Ned. Kath. Bond van hotel-, café-, restaurantpersoneel, in Leiden een ap plicatiecursus organiseren voor café kelner en café-serveerster, voor café restaurant-kelner en idem serveerster en kamermeisje-serveerster. Besloten is op maandagavond 26 sept. in de foyer van het Antonius Clubhuis aan de Mare een vergadering te houden, waartoe alle werknemers in het Horeca bedrijf georganiseerd of niet geor ganiseerd worden uitgenodigd. Daar zal het nut van het vakonderwijs nader worden belicht; daar zullen de nodige inlichtingen worden verstrekt over de beroepskaart en de applicatiecursus. Om ieder in de gelegenheid te stellen deze bijeenkomst bij te wonen, zal zij herhaald worden: de eerste vangt aan te half negen, de laatste te twaalf uur. Niemand zal dus kunnen zeggen, dat hij niet in de gelegenheid is geweest aanwezig te zijn. Tram botste tegen auto Nabij het kruispunt Prinsessekade- Blauwpoortsbrug heeft gistermiddag omstreeks half één een botsing plaats gehad tussen een personenauto, bestuurd door een 42-jarige Oegstgeestenaar, en een uit de richting Den Haag komende tram. De autobestuurder verkeerde in de veronderstelling, dat de knipperlichten op genoemd kruispunt stoplichten waren en remde plotseling af. De bestuurder van de achter de wagen rijdende tram kon een aanrijding niet meer voorko men. Het link er-achtergedeelte van de auto werd ernstig beschadigd. Zeeland ongunstig voor bejaarden (Van een medewerker) In Zeeland ls het percentage bejaar den, dat aan ouderdomsziekten komt te overlijden, groter dan in overig Neder land. Tot deze conclusie komt de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland in een nota over de behoefte aan r.-k. verpleeghuizen, voor chro nische zieken in Zeeland. In Zeeland is ongeveer 71 procent en in Nederland 66 procent van de in 1957 overleden personen 65 jaar en ouder. Vroeger waren longontsteking en tuber culose de voornaamste doodsoorzaken, thans hebben typische ouderdomsziek ten veelal de dood ten gevolge. De Raad komt, op grond van deze cijfers, tot de conclusie, dat het aantal bejaardente huizen voor chronische ziéken in Zee land moet worden uitgebreid. In ver band met de exploitatiemogelijkheden acht men het gewenst, dat zoveel mo gelijk gezocht wordt naar een combina tie van ziekenhuizen- bejaardentehui zen, m.a.w. dat bij de bestaande zieken huizen verpleeghuizen voor bejaarden worden gebouwd. OEGSTGEEST Gistermorgen heeft de dienst van gemeentewerken namens het college van B. en W. in „Het Witte Huis" een open bare aanbesteding gehouden voor het verbeteren van een gedeelte van de Val- kenburgerweg. Het aantal inschrijvers voor deze aanbesteding was slechts zeven Hoogste was H. J. Vessies uit IJmuiden met f.31.350. Daarop volgden: Westlands Wegenbouw NV, Rijswijk f. 30.000: J. M. Samson, Oegstgeest f. 29.000; J. Mens. Lisse f. 26.700; Reef's Aannemings- en Handelmij NV. Voorburg f. 24.900; Ge broeders Schouls NV, Leiden f. 23.800 en als laagste de NV NBM Zaandam uit Zaandam met f. 20.980. De raming van gemeentewerken gaf een bedrag van f. 23.000 aan. WARMOND Voor de kankerbestrijding De collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding) heeft alhier f. 147.98 opgebracht. WASSENAAR VOLLEYBALTOERNOOI De Volleybalvereniging „Raaphorst" or ganiseert ter gelegenheid van het een jarig bestaan op donderdagavond in de gymnastiekzaal aan de Clematislaan een volleybaltoernooi. Behalve Raaphorst self zullen verenigingen uit Katwijk, Al- Phen en Lelden deelnemen. Op muggenjacht gewond Een 15-jarige scholiere uit de Goejé- stra&t had gisteren wel pech. Jacht ma kende op enkele lastige muggen, die in haar kamer heen en weer vlogen, ging zij op een gegeven ogenblik met haar rechterarm door een ruit. Het kind liep een diepe snij wond op. WEER ACTIE TEGEN HET CADEAUSTELSEL (Speciale berichtgeving) De drie landelijke textielbonden, ver enigd in de „Mitex" zullen binnenkort een nieuwe actie voeren tegen het ca deau geven van textiel bij aankoop van andere verbruiksartikelen. Dit heeft de voorzitter van de Ned. Bond van Detailhandelaren in Modetex- tiel (Demotex) meegedeeld op het con gres dat deze bond gister in hotel „Bou- wes" te Zandvoort heeft geopend. Met dit congres wordt tevens het 25-jarig be staan van deze organisatie gevierd. Het lid van de Tweede Kamer, mevr. J. M. Stoffels-Van Haaften, hield een rede over het onderwerp „De vrouw in het zakenleven voor en achter de scher men". Na een drukbezochte receptie werden de congressisten in de raadzaal van het Zandvoortse stadhuis officieel door het gemeentebestuur van Zandvoort ontvan gen De eerste congresdag werd besloten met een diner-dansant. Vandaag hield de heer J. Beers, bestuurslid van de „De motex" een inleiding over het onderwerp „Hoe moeten wy denken over zaterdag middagsluiting in verband met perso neelsbezetting?" Na een modeshow werd het congres vanmiddag door voorzitter J. de Koning gesloten. ONTWERP GEWIJZIGDE MONUMENTENWET (Speciale berichtgeving) By de Tweede Kamer is thans inge diend de memorie van antwoord met be trekking tot het ontwerp monumenten wet vergezeld van een gewijzigd ontwerp. Het ontwerp bevat de volgende nieuwe elementen: 1. de omzetting van de voor lopige monumentenraad in een bij de wet geregelde monumentenraad; 2. een krachtens de wet vastgesteld monumen tenlijst: 3. een wettelijke regeling tot be scherming van stads- en dorpsgezichten; 4. een wettelijke regeling van het oud heidkundig bodemonderzoek en 5. de mogelijkheid in beroep te komen tegen een beslissing, genomen krachtens de wet. Teken des tijds? Vannacht hebben onbekenden een be zoek gebracht aan een slagerij aan de Noordsingel in Rotterdam. Het enige wat de slager vanmorgen miste waren., vier pakjes roomboter! REGERING STREEFT ERNSTIG NAAR ZELFBESCHIKKING NED. NIEUW-GUINEA Nederland moet niet unilateraal een tydstip vaststellen, waarop de inwoners van Nieuw-Gulnea ryp zullen zijn voor zelfbestuur, maar de bevolking zelf zal in belangrijke mate moeten meespreken over de wijze en de datum waarop het zelfbeschikkingsrecht kan worden uit geoefend en belde mede moet kunnen bepalen, zo delen de minister-president, de minister van Binnenlandse zaken en de staatssecretaris van Binnenlandse za ken ln hun memorie van antwoord In zake het wetsontwerp partiele herziening bewindsregeling Nleuw-Guinea aan de Tweede Kamer mede. Het zou niet gepast zijn dat de rege ring op dit ogenblik, zo kort voor de totstandkoming van de Nieuw-Guinea- raad, welke nu Juist voor het eerst een gesprekspartner voor het gouvernement in dit Rijksdeel zal worden, eigenmachtig een termijn te stellen met betrekking tot een toekomstige aangelegenheid welke zo essentieel de belangen betreft van de betrokken bevolking. „Hoezeer het de regering ernst is met haar streven het moment der zelfbe schikking zo doeltreffend mogelijk te bespoedigen valt onwederlegbaar duide lijk af te leiden uit het feit, dat zij haar eigen activiteiten met betrekking tot de ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea in een 10-jarenplan heeft aangegeven. Hieromtrent zullen de Kamer in de ontwerpbegroting 1961 nadere gegevens bereiken, welke geen twijfel aan de in tenties van de regering terzake kunnen overlaten", aldus de memorie van toe lichting. Het streven van de regering is, naast het besteden van de uiterste zorg aan de algemene ontwikkeling, bepaaldelijk ge richt op een versnelling van de ontwik keling van vooraanstaande personen en de vorming van een élite. Zij stelt zich voor daarvoor ln aanmerking komende autochtonen door werkbezoeken kennis te doen nemen van ln Nederland gevolgde werkmetho den. Tevens denkt zij aan het in het leven roepen van studiegroepen, in de vorm van discussiegroepen waar de problemen van de ontwikkeling van land en volk worden besproken. De Raad voor Volks ontwikkeling zou daarbij kunnen mede werken aan de samenstelling van op de praktijk gerichte leidraden. Ook acht de regering het zeer wel denkbaar dat voor deze raad nog een complementaire taak is weggelegd als advies-college op cultureel en sociaal-economisch gebied. De regering streeft ernaar, dat de eerste zitting van de Nieuw-Guinearaad zo spoedig mogelyk zal kunnen aanvangen. Daarby heeft zy ais streefdatum voor ogen een opening van de eerste zitting van de raad ruim voor 1 juli 1961. Nederlands-Duitse huidziekte-commissie De Nederlands-Duitse commissie, In gesteld om nog nader verschillende pro blemen verbandn houdende met de mar garinehuidziekte te bestuderen, zal op 14 en 15 september te Rotterdam onder leiding van prof. dr. E. H. Hermans sr. in eerste zitting bijeenkomen. De commissie zal haar rapport uit brengen aan de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en aan de minister van Binnenlandse Zaken in de Duitse Bondsrepubliek. In de week van 1 t.m. 7 september 1960 VERTROKKEN B. Dijkstra en fam.. Siebolcistr 14 naar Leeuwarden, Frans Halsstr. 18; H. M. A. van Sohalck en fam Haarlemmerstr 246 Leiderdorp, M. P. Splinterln. 118; M. Sohleckv. Dam en fam., Joh. de Win straat 50 naar Oud-Beijerland, v. Brae- kelstraat 14; C. G. Stlgters en fam., Pie terskerkhof 4 naar Laren N.-H. Frans Langevekl'laan 70; A. Abspoel en lam,, Bronkhorstetr. 19 naar Sassenhelm, Ma- rljkestraat 18; H. S. Kok en fam., Oude Vest 03 naar Delft, Jacoba v. Belerenln. 86; M. J. Smits en fam.. De Sitterln 55 naar Wassenaar. Suykstraat 9; N Zwager man en fam., Plantage 10 naar Neaerl. Antillen- S. A. BonebaJtker en fam. Kai- seratr. 13 naar Amerika; C. R. Hillebrand en fam., Falcksüraat 3 naar Oegstgeest, Terweeweg 24; L. Ver hulst en fam.. Ha ven 56 naar Leeuwarden, Hagedoornplein 21; M. J. G. Vierstra en fam., v. Vollen- hovenpl. 86 naar Doetlnchem, Rekkhem- seweg 97; R. van Niel en fam., Witte Sin gel 31 naar 's-Gravenhage, Ridderspoor- weg 282; C. J. Verhaegh, J. p. Coenhof 54 naar Rotterdam, Wljnruitstr. 511; H. Zandvliet, Moddermanstr. 63 naar 'Alk maar. Lyceumstr. 62; C. Benschop. Burg- rvenilaa-n 142 naar Zeist, Slotlaan 221II C. Wouters, Burggravenlaan 35 naar Delft, Spoorslngel 77; F. C. van den Oever, Marnlxstraat 131 naar Bloemen- daal. Duinlustweg 16; N. Ladan, Juliana- kade 26 naar Castrlcum, Duinenbosch 3; M. C. Horree, Alexanderstr. 38 a naar Noordwijk, Zwarteweg 20; C. Bekooy. At- jehstraat 27 a naar Wassenaar, Bloem- camplaan 42; C. J. M. van der Vlugt, Lage Rijndijk 28b naar Amsterdam, Go- vert FWnatostr. 318 II; H. Maas, a/b. llgg. Haarl.trekv. naar Eindhoven, Havenstr. 10 C. OuwerslootDurieux, Oude Rijn 152 naar Rijnsburg, Vlnkenweg 2; G. Scheer, Haarlemmerstr. 119 a naar 's-Gravenhage, Sportln. 400; A. M. van DongenKloeg, Oude Vest 11b naar Alphen a d. Rijn, Fazantstr. 7; A L G. Rienks. Mezenstr. 2 naar Bloemendaal, Brederodeln 54 T. Tijmstra. Joh de Wittstr. 24 naar Dor drecht. Jan Luykenstr 11; H. Kühn—Hak, Calandstr. 43 naar Sassenheim, J. P Gou verneurlaan 4; A. M. J. Klein Overmeen, Rijn- en Schiekade 60 naar Philippine, Weststr. 12; W. A. Kraan, Rijn- en Schie kade 42 naar Almelo, Adastr. 22; R. A. van der Vring, Jan v. Goijenkade 44 naar Breda, Loopschansstr. 64; R. J. W. Berger. Meidoornstr. 13 naar Vught, Molenstr. 101 W. J. M. Sohrama, v. d. Waalsstr. 3 naar Amsterdam, Lauriergrt. 3741; B. K. E. van der Veen, De Sitterlaan 3 a naar Arn hem, St.-Laurentiusln 21; G. L. Kruit hof. Kam. Onneslaan 12 naar Utrecht, Bosboomstr. 1; R. Rothuis, v. Bemmeien- straat 21 naar Rotterdam. Saffraanstraat 249; W. F. van Wijk, Thorbeckestr. 49 naar Bloemendaal. Dulnlustweg 16; W. F. U. HoeokRahder, Roodenburgerstr. 19 naar 's-Gravenhage, Maurltskade 6; A. L. Lievense, Zoeterw. Singel 75 naar Heem stede. Brabantln. 22; A. Bazuin, De Gijse- laarstr. 19 naar 's-Gravenhage Joh. v. Oldenbarnevelitln. 69; H. Hoorn, De Gijse- laarstr. 17 naar WagenLngen, Bowlespark 13; A. Zweistra, Gortestr. 18 naar Leider dorp. Patrimoniumpark 15; S. Sastrowi- redjo, Noordelnde 13 naar 's-Gravenhage. v. Boetzelaerlaan 2; A. C. Rueb, Rapen burg 87 naar Amsterdam. KI. Wlttenbur- gerstraat 44II; J M. C. Nolen. Rapen burg 87 naar Zwolle, Sophiastr. 7; M. J HoubenFeldbrugge. Nieuwsteeg 4 a naar 's-Gravenhage. Regentesseln. 13; H. C. A. Plasmeijer, Langebrug 13 naar Zwit serland:. j. C. van Eijden, Modderman - straat 98 naar Bussum, Oude Singel 3; T. van Slingerland, Formosastr. 14 a naar Bloemendaal, Brederodeln. 54; H. Visser, Anna v. Burenhof 24 naar Dordrecht, Reeweg Z 20; H. Korenhof. Nieuwe Rijn 3 naar Voorschoten a/b. llgg. KnLplaan: L. Wolfsbergen, Oude Vest 35 naar Am sterdam. Jon. Verhulststr. 13; T. B. M Bulten, RIJnsburgerweg 191 naar Vene zuela: D. T. de Tombe, Rijnsburgerweg 185 naar Voorburg. Ln v Mlddenburg 25: A. Bart. Morsweg 30 a naar Oegstgeest. Fred. Hendrlkln. 6; J. W. van der Hoeven. De Genestetstr. 51 a naar Duitsland; J. J. C. Janssen, Witte Rozenstr. 26 naar Oegstgeest, Koningimneln. 2; W. H. Ger ritsen. Konlnglnneln. 66 naar Wassenaar. Hofcampweg 22; W. van Hllten. Konin- glnnelaan 37 naar Soest, Betje Wolfflaan 16; F. Laan, Trekvlletweg 7 naar Zoe- terwoude. Mlenlng 4; j. W. P. G. Biuljs- sen. De Sitterlaan 127 naar Oegstgeest. Leldsestraatweg 4; M. E. Smits—van der Post. De Sitterlaan 55 naar Wassenaar, Suykstraat 9; J. C. van der Voort, De Sitterlaan 55 naar Wassenaar. Suykstr. 9; T. Klljnstira, De L. de Kanterstr "22 naar Weesp. Dr. Schaepmanstr. 9; E. W M. van Ulden, Oobetstr. 38 naar Utrecht, Potterstr. 30 III- E. H. Lange, Hoge Rijn dijk 128 naar Bredia, Kasteelplein 10; I. Bunge, Doezastr. 34 naar Rotterdam, Pelmolenstr. 29; E. J. M. Kamp. Rapen burg 122 naar Bloemendaal. Plantsoen laan 19; A. M. Wildschut. Gerecht 10 naar Rotterdam, Begoniastr. 9 a; J. C. Vermaak Breestraat 36 naar Oegstgeest. Charl. de Bourbonlaan 8; J. W. ten Bokkel Hulnink, Heren steeg 41 naar Rotterdam. Staten- laan 17; A. E. W. M Kok. Hoflaan 6 naar Nijmegen. Hatertseweg 309; R. J Rlebeek. Raamstraat 18 naar Haarlem. Mulderslot- weg 212; M. Verver. Tlmorstr. 48 naar Groningen, Star Numanstr. 93 b; L. Olijer- hoek. Herengracht 108 naar Leidschen- dam, Nieuwstraat 14; V. M. H. van Vliet Staate, Hoogl. Kerfcgracht 3 naar Til burg, Ensohotseatr. 87; S. Barkema, Rood- borststr. 35 naar Amsterdam. Pr. Hen drikkade 189; P. M. W. van der Hoeven, v. Oldenb.straat 35 naar Haarlem. Kam perlaan 4; C. J. Versteeg, RIJnsburgerweg 163 naar Velsen, Brederoodseweg 73; J. Schild, Kagerstraat 24 naar Amsterdam. Pr. Hendrikkade 189; J. B. de Jong, Storm Bttyslngstr. 15 naar 's-Gravenhage. Barne- veldstr. 47; A. van Rijn. Kllkspaanweg 13 naar Katwijk, Adrianastr. 75; F. J Koet, Witte Singel 43 naar Utrecht. Gansstraat 151 bis; A. Bakker, Hogewoerd 71 naar Veghel, Hyacinthenstr. 15; J. de Nle. Kort Rapenburg 10a naar Rotterdam Groene- veld 15; A. C. Pauilen, Rapenburg 122 naar Baarn, Da Costalaan 16; M. E. C. Veenmanter Bruggen, Papengracht 20 naar 's-Gravenhage. v. Soutelandelaan 1; E. J. JansenHavers. Leeuwerlkstr. 29 naar Oegstgeest. Akeleilaan 17; M. J Broers. Pr. Hendrikstr. 24 a naar Breda. Tijgerhof 5: E Bierman. Nieuwe Rijn 25 naar Vlaardingen, Hogelaan 3; R. W. Rot teveel, Hooigracht 32 naar Nijmegen. Ub- bergseveld 119; J. W. Mojet, Maredijk 2 naar 's-Gravenhage. Noordpolderkade 201 E. S. Fenmson, Wassenaarseweg 2 naar Utrecht, Konlngolaan 34; C. E. Steensma, Roodborstatr. 12 naar Gouda, de la Rey- laan 40; A. C. Rutgers, Nachtegaallaan 15 naar Baarn, Eemnesserweg 79; T. C. Groe- nevejd, Rijnsburgerweg 10 naar Llsse, Prlnsessestr. 24; G. Rijke, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage, Om en Bij 1; E .A. Bankl, Hugo de Grootstraat 3 naar Rot- terdaan, Goudseslngel 17 E; A. van Rhee, Kanaal weg 161 naar Baarn Amsterd. straat weg 40; H. C. Zirkzee. van 't Hoffstr. 7 naar Hulzen N.-H Crailoseweg 116; G. M. Zeelen, Thorbeckestr. 7 naar utrecht. Kruisstraat 48; J. C. W. Doeleman, Zoe- terwoudse Singel 109 naar Utrecht. Nieu- wegracht 155; D. H. Westra, Zoeterwoudse Singel 93 naar Groot Brittannlë; A J. H. M. van de Ven, Hartmanstr. 7 naar Ame rika; H. H. M. Magnée, Noordelnde 2 a naar Breda, Plet Avontuurstr. 69; P. C. Groeneveld, Rapenburg 12 naar Haarlem, Oranjeplein 9; J. H. A. Teulings. Morsweg 38 naar 's-Gravenhage. v. Hoytemastr. 1 F C W. Steeneveld, Steenstraat 43 naar Al phen a/d. Rijn, v. Lennepstr. 11; M C. J. van Haasterende Vrind, Oude Rijn 91 naar Katwijk. Nieuwe Duinweg 39; C. W. S. A Kentle. Hooigracht 47 a naar 's-Gra venhage, Dr. Kuyperstr. 17; A. Rot, Nieu we Rijn 40 naar Wassenaar. Van Starren- burglaan 128; J. D. Elen, Herengracht 53 naar Amsterdam, v. Baerlestr. 138; J. J. H. Gerrltzen, Gerecht 1 naar Wassenaar. Laan v. Koot 37; B. J. I. Bongers, Kam. Onneslaan 51 naar Zuid-Afrika; A. H M. Plët, v d, Brandelerkade 6 naar War mond. Herenweg 50; W. C. J. Plët, v. d. Brandelerkade 6 naar Warmond. Heren weg 50; A. J. M. van MoorselPlët. v. d. Brandelerkade 6 naar Warmond. Herenweg 50; J A Laverman. Van 't Hoffstr 28 b naar Rijnsburg, Brouwerstr. 138: H W. Diehl. Stleltjesstr 23 naar Groningen. Noord er stationsstraat 80; K. van der Sluijs, Lammenschansweg 67 naar Am sterdam, Jaeonetra&t 55 ha. Russische aanval op Hammarsk j öld Radio-Moskou heeft vandaag een hef tige-aanval op secretaris-generaal Ham- marskjöld van de V.N. gedaan. Een ra diocommentator beschuldigde hem van het spelen van een „gewetenloos spel" ln Kongo. Hammarskjöld heeft „openlijk de leiding genomen van een ongebreidelde campagne" tegen de wettige Kongolese regering en tracht het te doen voorko men of er in Kongo chaos en wetteloos heid heerst. Hammarskjöld, die hierbij gesteund wordt door zijn organisatie in Kongo, wil hiermee bereiken dat hij van de Veilig heidsraad nieuwe volmachten krijgt, waardoor hij Kongo geheel onder gezag van de V.N. kan brengen. De commenta tor zei dat de VN maandag met opzet getracht heeft Loemoemba te arresteren om hem op dood spoor te kunnen plaat sen. Ghana en Loemoemba De president van Ghana, Nkroemah, heeft in zijn brief aan secretaris-gene raal Hammarskjöld (zie ook pag. 1). dat men het radiostation van Brazzaville, „dat door Frankrijk beheerd wordt" en de zender in Ellsabethstad. die „in feite ln handen van de Belgen is", de heftig ste propaganda tegen Loemoemba laat voeren. Zo wprdt Ghana gedwongen Loe- moemba's handen te binden, terwijl men tegelijkertijd een permanent lid van de Veiligheidsraad, nl. Frankrijk, de Kon golese premier laat „slaan", aldus Nkroe mah. De Ghanese VN-troepen hebben tot- nutoe een belangrijke rol in Kongo ge speeld. Zij hebben zowel zondag als maandag Loemoemba belet voor Radio- Leopoldstad te spreken. Er zijn 2412 Ghanese militairen in Kongo. Zy staan onder bevel van gene- raal-majoor Henry T. Alexander, een Brit, die stafchef van het Ghanese leger ls. DRONKEMAN STAK POLITIE-AGENT NEER Tydens een poging om een dronken woonwagenbewoner, verblijf houdend op het regionale woonwagenkamp by Os te arresteren, is gisteravond de 39-jarige hoofdagent van de gemeentepolitie in Os, Th. van Bokhoven, neergestoken. Deze is ernstig gewond in het St. Anna- ziekenhuls te Os opgenomen. De man, die onder invloed zijn auto besturend uit Os naar het woonwagen kamp terugkeerde en daarbij levensge vaarlijk manoeuvreerde, werd door een politiepatrouille, uit twee personen be staande, achtervolgd en op de helde klem gereden. Hij verzette zich tegen arrestatie en trok daarbij een mes waarmee hij de hoofdagent in de borst stak. In de ver warring die hierop ontstond maakte hij zich weer uit de voeten. Spoedig daar na is de man in het kamp door een ver sterkte politiemacht in hechtenis geno men. Zijn verzet was wederom zo hevig dat de politie enkele waarschuwings schoten heeft moeten lossen. Jhr. dr. GRASWINCKEL •71 jaar-OVERLEDEN Oud-Rijksarchivaris (Van onze Haagse redactie) Onverwacht is in Den Haag overleden Jhr. dr. D. P. M. Graswinckel, voorzitter van de Hoge Raad van Adel, adviseur van het Ned. Archiefwezen, oud-alge meen Rijksarchivaris en reserve-kolonel voor speciale diensten bij de Generale 8taf b.d. Jhr. Graswinckel bereikte de leeftijd van 71 jaar. Van zijn hand zagen tal rijke publicaties, het archiefwezen be treffende, het licht. De bijzetting in het familiegraf op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag heeft vandaag in alle stilte plaats gehad. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) na. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. MILITAIREN HELPEN OOGST BINNENHALEN De chef van de generale staf heeft bulten de reeds ingestelde verruiming van de oogstverlofregellng voor militai ren toestemming gegeven nog 500 mili tairen toestemming te doen geven te helpen bij het binnenhalen van de oogst. Reeds zijn 150 militairen uit Appinge- dam aan het werk gegaan op het land. Gisteren zijn nog 150 militairen van de luchtdoelartillerie te Leeuwarden in Groningen te werk gesteld en vandaag zullen nog 80 militairen naar de Haar- lemmeer vertrekken. De toestemming wordt alleen gegeven op aanvraag van de landbouworganisa ties. De hulp wordt niet gegeven zoals indertijd tijdens de bietenloofcampagnes voor het vee. toen door de droogte voed selschaarste ontstaan was. De militairen worden - met behoud van hun militaire status - tijdelijk landarbeider en worden als zodanig ook gesalarieerd. Twee jaar voor diefstal uit Haags warenhuis Een 36-jarige Haagse bankwerker, die op 17 februari 1959 b(j een nachtelijke inbraak in een warenhuis aan de Grote Marktstraat te Den Haag voor f. 40.000 aan horloges heeft buitgemaakt, is door de Haagse rechtbank conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar m. a. De rechtbank veroordeelde een andere 35-jarige bankwerker, die de horloges had vervoerd en daarvoor van de dader een t.v.-toestel ten geschenke had aan genomen, tot 4 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Een 36-jarige kelner, die de horloges ten behoeve van de dief voor een tiende deel van de waarde had verkocht, werd veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk, terwijl de koper, een 50- jarige koopman een gevangenisstraf kreeg van een half jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De afbuigende tram Rechtdoor gaat voor is zo'n stelregel die heel verstandig aandoet in het ver keer, maar die toch oorzaak is van vele misverstanden en de ongevallen die daaruit weer voortvloeien. Een van die misverstanden is dat een tram die links- of rechtsaf gaat, géén voorrang heeft op het doorgaande ver keer. Rijdt de tram op dezelfde weg als U en buigt hij af, rem dan tijdig en be lemmer hem niet in zijn loop, adviseert de ANWB. Er is maar één situatie waar in de tram géén voorrang heeft op het normale rijverkeer. Dat is wanneer de tram vanuit de remise de openbare straat op rijdt. Weer luchtverkeer in Kongo toegestaan De Verenigde Naties hebben heden- hedenochtend besloten de Kongolese vliegvelden weer open te stellen voor luchtverkeer. De vliegvelden bRJven on der het beheer van de Verenigde Naties. Verder heeft de Ghanese eenheid, die het radiogebouw in Leopoldstad bewaak te, zich hedenochtend omstreeks half twaalf teruggetrokken op bevel van de Verenigde Naties. Een zestal soldaten is bij het gebouw achtergebleven om de technici van de Verenigde Naties te be schermen. Voor hun aftocht hadden de Ghanese militairen de prikkeldraadver sperringen bfj het gebouw opgeruimd en de loopgraven dichtgegooid. BEURSOVERZICHT Unilever in herstel Amsterdam, 13 september De Unileverwaarden gaven vanmiddag een licht koersherstel te zien by kalme handel. De beurswaarde van de aande len Unilever daalde de laatste tijd, hoofdzakelijk door de Planta-affaire, met f. 650 min. .Een dure fout voor aan deelhouders", zo merkte de beurs op. Af gewacht dient hoe groot de schade claims uiteindelijk tesamen zullen zijn. Hoe het ook zij het publiek ging van daag tot aankopen van de margarine aandelen over en werd daarbij gesteund door aankopen voor Westduitse reke ning. De openingskoers op 802 gaf een herstel te zien van circa 4 punten, ver geleken met de slotkoers van gisteren. Aanhoudende vraag in een kleine markt bracht de koers later op 808. Het her stel voor Unilever was des te opmerkelij ker, aangezien de overige internationals beneden de vorige slotkoersen noteerden. Philips opende op 1242, zakte daarna in wegens middenkoersaanbod tot 1239, om op circa de openingsprijs de beurs to verlaten. De slotkoers van gisteren was voor de elektrowaarden 1255 3/4. Deze aandelen liggen de laatste dagen in New York zwak in de markt. AKU's min 2 punten op 520 en Hoogovens min een op 890%. Kon. Olies noteerden op f. 124.20, 40 cent beneden de vorige slotprijs. De koers van vandaag is de laagste voor de olie-aandelen in de laatste maanden. De omzetten in deze hoek waren zeer ge ring Ondanks de betere vooruitzichten voor de vrachtenmarkt (tankvaart) noteerden de scheepvaartwaarden doorelkaar vrij wel onveranderd vergeleken by de slot koersen van gisteren. Aandelen Holland- Amerika Lijn lagen goed in de markt. Cultures verlaten en iets luier. Staats fondsen wat beter. Tegen het sluiten van de beurs liep de koers van aandelen Unilever op tot 815. In de lokale afdelingen werden ver liezen van 10 tot ruim 30 punten gele den. Aandelen Rotterdamsche Bank min 14% procent, Amsterdamsche Bank min 9 Hollandsche Bank Unie vrijwel on veranderd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 september Londen 10.60%—10.61%: New York 3.76%—3.77%; Montreal 3 88%—3.88%; Parijs 76 914—76.96%: Brussel 7.54%— 7.55%: Frankfort 90.38—90.43; Stock holm 73.06%—73.11%; Zurich 87.55-87.60. Milaan 60.73%60.78%; Kopenhagen 54.83—54 88; Oslo 52.93—52.98; Wenen 14.60%—14.61%; Lissabon 13 214-1332%. BEURS VAN AMSTERDAM 30500 30500 30500 Man in trein beroofd (Van onze Haagse redactie) In de laatste trein, die van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, heeft zich gisteravond een beroving afgespeeld, die twee Alkmaarse varensgezellen in aan raking met de Haagse politie braoht. De beide mannen troffen in de res tauratie te Rotterdam een man aan, die zat te slapen. Het was een Hagenaar, die tevoren de ober had gezegd naar Den Haag te moeten. De ober kon de man niet wakker krijgen, waarop de Alkmaar- ders zich over hem ontfermden en hem slapend in de trein sleepten. De Hage naar hadeen actetas bij zich, die zij hem ontstalen. In Den Haag werd de slaper wakker en merkte dat hij beroofd was. Er ont stond veel tumult. Na enig zoeken wer den de Alkmaarders met de tas in de trein aangetroffen. Een toevallig aanwe zig zynde brigadier van de Haagse poli tie. die buitendienst was, hield de man nen aan. Dinsdag 13 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100ft 100A Ned. '59 4% 100,V 100, Ned. '60-1 4% 100ft 100, Ned. '60 II 4% 100,V GL 100, Ned. '59 4% 98% 98% Ned. '53 3% 95% 95% Grootboek obi. 3% 79%GB Ned. '47 34 (3) 94%GL 94,T« Ned. '51 34 964GB 96% Ned. '53 (34) 94%GB 94% Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. bel. cert. 3V< 87,\ 87% Ned. '50 31/4 87% 87% Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. '55-11 3% 92% 92% Ned. '37 3 90iT* 90,'* Ned. doll. In. 47 3 89 A GL 89% Ned. Inv. cert. 3 98A 98% Ned 62-64 3 99 99% Indië *37 3 98 Indie '37 A 3 94% 94% Ned. grtbk. '46 3 91% Ned. won.b.1. '57 6 110,5« 110% Ned. won.b.l. '58 44 9911 100 ACTIEVE AANDELEN Cultuurbank 31% GB 314 Nat. Handelsbank ..1974 GB 198% Ned. Handelmy311 307 Amst. Rubber 113% 111% B H.VA147% 1474GB Senembah 527 530 A.K.U521% 520% Berkel's Patent (v.) 377 GB 370 L Calvé Delft cert. 791 GB Dell MIJ.en (Ver.) 180 178.50 Kon. Pap. v. Gelder 330 321 Hoogovens cert891 4 989 Müller en Co. NJB. 431% 4254 Ned. Kabelfabr660 L 650 GL Philips 1255% 1240% Philips pref333 330% Unilever 798% 813% Wilton Feyenoord 207 GB 207% Biliton 2de r455 4404GB Dordtse Olie gew. 598% 597% Kon Olie (f20.—) 126 40 125.90 idem (50 ét f. 20.—) 124 60 12430 Holl Amer. lijn 147% 150% Java China Paket 155% 157 KXA4105 106.30 Kon. Ned Stmv Mij 192% 192% Kon. Paket My138 1364 Stoomvaart My Ned 170 172%. Nlevelt Goudr eert 1494 147 GB v, Ommeren eert. 295 293 Kon Rott. Lloyd 152% 155 GB Ned Scheepv Unie 153% 153% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94% Idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98% id. ld. -37 I-n (3%) 96 Z.-Holland '56 (4%) 97% 97% Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. O. 'SS (5%) 105 ld. N.W.B. *52 (4%) 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '61 94 Premieleningen A'dam '53 3 101% A'dam '51 12% 86% A'dam '56 I 2% 80 A'dam '56 II 24 88% A'dam '56 m 2% 88 Eindhoven '54 2% 81 Enschede '54 2% 80 Den Haag -52 I 2% 88 Idem II 24 88 R'dam '52 I 2% 88B. Idem n 2% 89% Idem '57 2% 97% Utrecht '52 2% 86 Z.-Holl. 1957 2% 96 104% 944 86% 80% 88% 88% 79% 88 89 90 98% 91B. 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Robeco 242.50 242 Amst. Bank 439 430 H.B.U. eert241% 242% Rott. Bank 364% 350 Twentsche Bank 317 313 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumy K. N. EdJnet. A-AA Idem pref. wd. Electrolasmy Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwny v. Intematio Int. Kunststoff. Ind. Leidse Wolsplnnery Rott. Droogdok My. Sikkens Groep Ver. Touwfabrleken Walvisvaart Wemink's Betonm. Van wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un. States Steel 491 59% 104 105% 368 180% 575 268 L 156 66% 530 685L. 938 360 L 111 169% 127% 136 29% 53% 494 42% 42% 43% 80 58% 65% 25% 77% 492 59 105 104% 382 182% 582 266L. 156 65 515 670 938 355 22Ü 53% 49 42% 42% 43% 79 58% 65% 26% 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11