Venetiaans Filmfestival eindigde met een ongeëvenaard schandaal.... Pitmanschool KABINET WANKELT WEER ALS TOTO IN EERSTE KAMER KOMT Landbouwers kijken somber tegen n trieste verregende oogst aan Ook in de „rijke" Haarlemmermeer Schade belangrijkste gewassen bedraagt twee miljoen gulden Niet Le passage du Rhinmaar ViscontVs broeders werk Roceo en zijn verdiende hoofdprijs KRITIEK DEBAT IN KRITISCHE SENAAT Wél toto (hoofdprijs f. 50.000.-) of geen toto (kabinetscrisis) Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 september 1960 Derde blad no. 30148 Tarwe kiemt op de plensnatte velden (Van een onzer redacteuren) Het ziet er ook voor vele land bouwers in de Haarlemmermeer somber uit. De gestaag neerstro mende regen van de laatste weken is hiervan de oorzaak. „Geef ons die droge zomer van vorig jaar maar", zeggen de meeste landbou wers. Droogte kan de graangewas sen, die er nu maar armetierig bij staan, niet veel kwaad doen. Nat tigheid echter des te meer. De schade aan de winter- en zomer- tarwe in deze polder, wordt nu al op om en nabij de twee miljoen gulden geschat. En als men weet, dat de Haarlemmermeer het juist van deze tarwesoorten moet heb ben, begrijpt men, dat deze natte zomer voor vele boeren niets meer of minder betekent dan een ramp... Van de 3400 hectare wintertarwe is nog maar een klein gedeelte binnen. De rest staat nog op het veld. In schelfjes en dubbele hokken, die groen zijn van het schot. De kopschoven zijn stuk voor stuk waardeloos. Bovendien zijn er nog hele stukken, die de land bouwers maar laten liggen. Zij wachten, geduldig of ongeduldig net naar hun aard, tot het eindelijk weer eens droog wordt. Dan zal men kijken of het nog de moeite loont althans een gedeelte van deze velden te halen. Men verwacht wat dit betreft slechts een opbrengst van 10 procent. Hele stuk ken zullen dus wel in brand worden gestoken. Een jaar hard werken bleek voor niets te zyn geweest. Maar de kos ten gaan door. De lasten, die nu een maal bij kapitaalintensieve bedrijven, V.S. investeringen in EEG neemt toe De Amerikaanse industriële maat schappijen zijn voornemens dit jaar 2,4 miljard dollars buiten de Verenigde Staten te besteden aan fabrieken, uit rusting en eigendommen. Dit is onge veer 15 procent meer dan verleden jaar. Deze voorspelling is gebaseerd op de plannen van de maatschappijen, die dienaangaande mededelingen hebben verstrekt aan de economische afdeling van Mc Graw-Hills. Zij vertegenwoor digen ongeveer driekwart van al derge lijke uitgaven van de Amerikaanse industrie. De uitgaven voor kapitaalgoederen in het buitenland door Amerikaanse in dustriële maatschappijen nemen het snelst toe in de landen der Europese Economische Gemeenschap (E.E.G. of Euromarkt, dus Frankrijk, West-Duits- land, Italië, België. Nederland en Luxemburg). Al gaat ook een groot deel van de voorgenomen uitgaven naar het overige Europa. Een zeer groot deel 88 procent van de voorgenomen investeringen betreft nieuwe produktie-installaties. Slechts 12 procent van de uitgaven is bestemd voor de aankoop van land en van be staande installaties. De meest opvallende ontwikkeling in de regionale verdelging van de over zeese investeringen door Amerikaanse maatschappijen is de verplaatsing naar de EEG-landen. De industriële maat- happijen hebben medegedeeld, dat in 1959 17 procent van hun overzeese uitgaven in landen van de EEG werden gedaan. Zij zijn thans voornemens dit percentage in 1960 op 24 procent te brengen en in 1961 op 27 procent. Voor Europa in zijn geheel bedraagt het per centage voor 1961 vijftig procent. De heer Roodenburg bekijkt de tarwe, die wel vernietigd zal moe ten worden, omdat ze door de aan houdende regen in de aar is ge kiemd en daardoor onbruikbaar is voor consumptie. (Foto Leldsch Dagblad) zoals in de Haarlemmermeer hoog zyn. De opbrengst ligt echter aanzienlijk la ger dan vorige jaren. Zal voor vele landbouwers wel een van de laagste zijn, die zij ooit hebben geboekt. Plassen water Nu kunnen de velden, waar het schot het gewas heeft overwoekerd nog niet eens in brand worden gestoken. Ook al zouden de landbouwers dit willen. Het gewas is te nat. De plassen water staan op de velden. En de boeren kijken mis troostig. of berustend De zomertarwe heeft het er beter af gebracht. Van de 500 hectare is slechts 10 procent schot. De haver heeft het er echter wel het slechtst afgebracht. Van de 440 hectare is de helft onbruik baar. Duizend hectare zomer en winter tarwe waardeloos. Eén hectare is 5000 kilogram. Een kilogram brengt 30 cent op. Begrijpt ge waarom de schade wat dit betreft op twee miljoen gulden wordt geraamd? Met de aardappelen is het al niet veel beter gesteld. De vroege rassen heb ben nog het meeste te lijden gehad. Met spuiten kan de aardappelziekte meestal wel aardig worden bezworen. „Tegen zo veel vocht helpt nu zelfs spuiten niet meer", vertelt de heer J. C. Suidgeest, hoofdassistent in de Haar lemmermeer van de Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst. Hij vertelt ook, dat de „Meer" in de laatste tientallen jaren niet zo'n slecht jaar heeft meegemaakt. vfjf zomers regen gehad. De tarwe kiemt in de korrel. Het is niet tegen te hou den. Ik ben al 14 jaar boer, maar heb het nog nooit zó erg meegemaakt". De totale schade van zijn bedrijf, dat 40 hectare groot is, schat hij op 15 mille. De totale opbrengst schat hij op f65 tot 75 mille. Dat betekent dus, dat de schade 20 procent van de totale op brengst bedraagt. Dat is een vijlde deel. „Ik zit nu al zeven weken met 6 mensen, die zo goed als niets te doen hebben. En wat de machines betreft is het al niet veel beter". „Maar ja, hoe het werkelijk zal uitpakken. Dat kunnen wij eigenlijk pas 1 december bepalen. Dat het echt wel slecht zal zijn, dat is wel zeker". Toch behoudt de heer Roodenburg zijn optimisme. „Als ik dat niet zou doen, had ik beter geen boer kunnen wor den". Hij brengt ons met zijn auto naar een veld tarwe om te laten zien hoe erg het wel is. Hij wijst met een berustend gebaar naar het veld, dat groen ziet van de kiemende tarwe. „Het is eigenlijk niet eens geschikt voor veevoeder", zegt hij. „Ik wacht maar af. Als ik er nog 10 procent van afhaal ben ik blij, maar ik vrees het ergste" Zelfs de veeboeren De heer Roodenburg wist te vertel- I len, dat zelfs de veeboeren klagen. Da1 klonk natuurlijk wel eigenaardig, want er is gras in overvloed. De kwaliteit var het gras is echter niet van zeer hoge kwaliteit, zodat de koeien minder melk geven Nee, de vakantiegangers zijn niet de enigen, die veel narigheid van ons re- genzomertje hebben ondervonden. Meer ceremonieel bij sluiting zitting der Staten-Generaal Zaterdagmiddag 17 september om kwart voor drie wordt in het gebouw van de Eerste Kamer een verenigde ver gadering van de beide Kamers der Staten-Generaal gehouden. In deze vergadering zal de minister van Binnen landse Zaken mr. E. H. Toxopeus de huidige zitting van de Staten-Generaal in naam van de Koningin sluiten. De sluiting zal ditmaal met meer ceremonieel vertoon gepaard gaan dan vorige jaren. De Rijkspolitie zal een grotere erewacht op het Binnenhof doen aantreden, en behalve haar drumband ook haar muziekkapel laten spelen. De minister zal de erewacht inspecteren. (Totdusver bleef het bij een groet.) Advertetatle Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE (Van onze Romeinse correspondent) Het 21-ste filmfestival te Venetië is ten einde. Van die 21 hebben wy er 19 bij gewoond en wy weten dus, dat nooit het voltallige publiek het eens is met de bekroning door de jury. Dat behoeft ook niet. Maar ditmaal was vrywel het gehele publiek diep verontwaardigd. Zodra de naam van de met goud bekroonde film „Le passage du Rhin" werd genoemd, ging er uit de zaal gefluit en gejoel op en hoorde men luid de naam Visconti roepen. Toen Cayatte op het podium verscheen om de Gouden Leeuw van San Marco in ontvangst te nemen, werd hij iets heel ongewoons by een zo hoffelijk volk als de Italianen zyn uitgefloten. Visconti, hoewel hy in Venetië was, heeft zich nooit (zomin als de andere Italiaanse regis seurs) gedurende het gehele festival in het „Palazzo del Cinema" vertoond en de „speciale prijs der jury voor de grote verdiensten van Visconti", neerkomend op een der beide zilveren leeuwen, werd later op de avond door de producer Lom- bardo, die al evenmin aanwezig was, telegrafisch geweigerd, met het verzoek dit telegram aan het publiek te willen voorlezen (wat niet gebeurd is). Italiaanse pers is in rep en roer Reeds in de vroege namiddag was be kend dat een grote groep (zeven van de elf) leden der jury, onder wie twee der drie Italianen, de Gouden Leeuw in geen geval aan Visconti wilden geven. Die Italiaanse juryleden, brave lieden maar zonder een enkel contact met de filmwereld, waren door Lonero be noemd, omdat geen enkel bevoegd per soon met hem wilde samenwerken. Zij zien nu eenmaal in Visconti de rijke, adellijke heer. afstammeling van een der voornaamste families van Italië, die zijn eigen klasse verloochent en met de communisten heult. Politieke en niet artistieke overwegingen hebben de hoofdrol gespeeld. Daar de 2 Fransen er beslist op stonden, dat een Franse film bekroond zou worden, omdat in Cannes de twee belangrijkste premies aan Italië ten deel waren gevallen (maar ook dit is natuurlijk geen steek houdend argument) werd er tenslotte een meerderheid gevonden (naar het heet zes tegen vijf) voor „Le passage du Rhin". Russische verklaring Reeds vroeg in de middag verluidde gisteren, dat vier leden van de jury, de Amerikaan Stemman, de Rus Bondarts- joek, de Pool Toeplitz en de Italiaan Tofanelli. wilden aftreden omdat zij 'n partijdige beslissing voorzagen Bon- ei nrtsjoek liet aan de pers een verkla ring toekomen van de volgende inhoud: „Misschien dat deze verklaring mij wordt aangerekend als een gebrek aan tact tegenover mijn medeleden van de jury. maar mijn geweten van kunste naar verbiedt mij te zwijgen. Ik acht het mijn plicht bekend te maken, dat ik het geheel oneens ben met het besluit van de jury. Het toekennen van de eerste prijs aan de film „Le passage du Rhin" van André Cayatte, vloeit niet voort uit objectieve beschouwing van de kunstzinnige waarden van de film, maar uit een weloverwogen opzet om een waarachtig en uitzonderlijk cinemato grafisch kunstwerk ..Rocoo en zijn broeders", van Luchino Visconti, schade toe te brengen. Een onrechtvaardiger daad dan deze is niet denkbaar Voorts is de beslissing strijdig met de idee van het festival en een bewijs van de onbe voegdheid van sommige leden der jury". Onvergelijkbaar Maat nog voller En om de maat, die toch al zo vol is nog voller te maken: de groene erw ten staan er ook al slecht voor. Heel slecht zelfs. De heer M. Roodenburg, die aan de Huigsloterdijk in Abbenes een kapitaal bedrijf heeft zegt: „We hebben voor (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay staat weer even te wankelen nu de Eerste Kamer moet beslissen over de wettelijke regeling van de voetbaltoto met een beperkte hoofdprijs van 50.000 gulden. Tijdens het debat hangt weer een kabinetscrisis in de lucht. In Haagse politieke kringen is men van mening, dat het lot van het kabinet-De Quay aan een zijden draad hangt, omdat in het afgelopen jaar de Eerste Kamer in het algemeen kritischer tegenover het kabinet bleek te staan dan de Tweede Kamer. sequenties hebben voor de minderheid. Prof. Romme, de politieke leider van de K.V.P., welke partij een onbeperkte hoofdprijs zou wensen, heeft in dit ge val echter het standpunt ingenomen, dat het democratisch is als de meer derheid rekening houdt met de gevoe lens van de minderheid, die van een onbeperkte hoofdprijs nadelen vreest voor het Nederlandse volkskarakter als geheel. Daarvoor acht de minderheid zich mede verantwoordelijk. Strijd om gunst van de kiezers Het totodebat wordt gevoerd tegen een verder afgelegen politieke achtergrond. Voorstanders van een onbeperkte hoofd prijs kunnen simpel redeneren, dat er een grote meerderheid is in ons volk voor een onbeperkte hoofdprijs en dat een dienovereenkomstige wettelijke re geling dus democratisch zou zijn, om dat de minderheid niet wordt verplicht aan de toto deel te nemen. De beslissing van de meerderheid zou dus geen con- Deze tarwe stond nog op het veld, maar is volkomen onbruikbaar, omdat ze in de aar is gaan kiemen, hetgeen men duidelijk op de foto kan zien. (Foto Leldsoh Dagblad) Compromis Het standpunt van prof. Romme heeft geleid tot het compromis van een hoofdprijs van 50.000 gulden, die voor het kabinet-De Quay nog aanvaardbaar is. Verhoging van de hoofdprijs zou lei den tot het aftreden van de twee AR- en de twee CHU-ministers, dus tot een kabinetscrisis. Bij verwerping van het compromis zou de minister van Justitie, mr. Beerman (CHU), geen vergunning meer verlenen voor een regelmatige voetbaltoto. De gespannen politieke si tuatie, die daaruit zou voortvloeien, zou ook een kabinetscrisis tot gevolg hebben. De Eerste Kamer staat dus voor de keus: een toto met een hoofdprijs van 50.000 gulden - of: geen toto plus een kabinetscrissis. De beslissing over de toto betekent dus tevens een beslissing over het lot van het kabinet. Politieke achtergrond De tegenstanders van het kabinet-De Quay, die veelal tevens vóórstanders zijn van het herstel van de samenwerking tussen KVP en P.v.d.A. of bij wie anti katholieke gevoelens jegens de minis ter-president een rol spelen, zien een kans het kabinet ten val te brengen. Zü deinzen niet terug voor een kabinets crisis, want die zou misschien de moge lijkheid kunnen openen van een andere vorm van politieke samenwerking dan thans. Prof. Romme heeft als politieke lei der van de KVP echter geen kabinets crisis gewenst, omdat de basis voor een nieuwe samenwerking tussen KVP en Pv.d.A nog steeds ontbreekt. Boven dien heeft hij de AR en CHU als oude coalitiegenoten niet voor het hoofd wil len stoten. Vandaar zijn streven naar een compromis om het kabinet-De Quay in stand te houden. By dat compromis heeft prof. Oud als politieke leider van de WD zich moeten neerleggen. Hij heeft de ver kiezingen gevoerd onder de leuze: «Geen samenwerking ln een kabinet met socialisten". Hij heeft een soort kabinet De Quay bewust gewild en hij vindt in het algemeen, dat het goed werk doet. Een jaar lang heeft hij ervoor gepleit dat het kabinet de regeling van de toto aan een vrije beslissing van het parle ment zou overlaten zonder politieke con sequenties. De protestants-christelijke ministers hebben dat echter niet ge wild... Het compromis van 50.000 gulden heeft prof. Oud daarom moeten aan vaarden om het kabinet zonder socia- listsche ministers te behouden. Slechts een enkel lid van de VVD-fractie in de Tweede Kamer stemde tenslotte tegen. De rest stemde voor, nadat een amen dement voor een onbeperkte hoofdprijs was verworpen. Uiteraard heerst er in liberalen kringen, evenals trouwens in die van de KVP. ontstemming over de beperking. In de Eerste Kamer wordt daaraan in versterkte mate uitdrukking gegeven. Maar als het aankomt op een beslissing, moeten de dieper liggende politieke consequenties mede worden overwogen. In dat verband is in de Tweede Kamer reeds opgemerkt, dat de toto geen kabinetscrisis waard is. Gunst der kiezers In de Eerste Kamer is de steun van de KVP en de WD, indien alle leden van deze partyen vóór zouden stemmen, niet voldoende voor het kabinet. Er zal ook steun moeten komen uit de protes tants-christelijke partyen. Bij de kabi netsformatie in 1959 heeft de heer Tila- nus, de fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, zeer positief geen ver dere samenwerking met de P.v.d.A. in een kabinet gewenst. Bij de stemming over de toto heeft hij uit die houding de consequentie getrokken en met de mees te leden van zijn fractie vóór gestemd. Twee leden van de CHU stemden tegen. Van de AR-fractie stemde alleen mr. Biesheuvel voor de wettelijke regeling van de toto met een hoofdprijs van 50.000 gulden. In de protestants-chris- telyke partyen stemde men dus ver deeld. In de P.v.d.A. is een kleine protestants-christelijke minderheid, die tegen de toto is en dus ook tegen een onbeperkte hoofdprijs. Dat heeft die minderheid in de Tweede Kamer ver klaard, maar het is by de stemming niet tot uiting gekomen, omdat deze minderheid tevens verklaarde dat het ten val brengen van het kabinet-De Quay zwaarder woog. Van de oppositie is dat volkomen verklaarbaar. Uiteraard tracht de oppositie poli tieke munt te slaan uit de beperking van de toto, waar de meerderheid van het Nederlandse volk tegen is. Dat maakt het voor de partijen in de Eerste Kamer die het kabinet-De Quay willen steunen, moeilijk vóór de beperkte toto te stemmen. De kiezer heeft nu eenmaal weinig begrip voor een politiek com promis. Hy begrypt veel beter de P. v. d. A., die thans eensgezind tegen de be perking van de toto stemt. De toto- affaire blaast wind in de zeilen van de oppositie. Daarom zal voor velen in de Eerste Kamer het uitbrengen van hun stem moeilyk zijn. Het kabinet-De Quay staat te wankelen. Dit oordeel van de Russische cineast is gegrond. Er is zulk een enorm ver schil in waarde tussen een meesterwerk als „Rocco en zijn broeders" en een re delijke, maar zeer weifelende en op vele punten zwakke film als „Le passage du Rhin". dat het eenvoudig niet aangaat die twee te vergelijken, laat staan de erepalm aan de Fransman toe te kensen. Daar komt nog bij dat zijn film eigen lijk niet had mogen worden vertoond, daar de commissie van toelating het werk niet heeft gezien. Het reglement schrijft voor, dat op 31 juli alle films te Venetië aanwezig moeten zijn. Die van Cayatte kwam drie uur voor de ver toning aan, zodat zelfs de gebruikelijke „voorvertoning voor de pers", die altijd in de voormiddag wordt gehouden, uit gesteld moest worden tot 's avonds half zeven. De oorzaak schijnt te zijn dat er, op 't laatste ogenblik, aan het qualun- quistische werk (anderen noemen het een ..film A la De Gaulle") iets veran derd is. De motivering van de hoofd prijs is niet onvermakelijk, er is sprake van „de betekenis der behandelde on derwerpen en de helderheid waarmee die onderwerpen in beelden zijn ver tolkt" Die helderheid is zo groot, dat niemand precies begrijpt wat Cayatte eigenlijk wil aantonen... Politieke gevolgen? Het is niet uitgesloten dat dit schan daal politieke gevolgen zal hebben. De hele Italiaanse pers is in rep en roer. Alleen het orgaan van de fascis ten, dat op de naam Visconti reageert als een stier op een rode lap, is het met de bekroning eens. Maar zelfs de uiterst-rechtse en filo-fascistische „Tempo" weet met zijn houding geen raad en schrijft bijv.- „Zeker. „Rocco en zijn broeders" is een werk van uitzon derlijke betekenis, dat alle eerbied ver dient en dat waarschijnlijk blijvend zal zijn in de geschiedenis van de cinemato grafie, wat niet geldt voor het werk van Cayatte, maar „Le pasage du Rhin", "n film die niet minder kunstzinnige be doelingen heeft, is een meer solide werkstuk". Een zonderlinge redenering, als men bedenkt, dat Venetië de film als kunstwerk wenst te beschouwen. Tot 's morgens vier uur was de jury, zo goed als ieder ander overtuigd, dat de prijs alleen aan Visconte toeluvam, schrijft de Paese Sera (communistisch- gezind) Toen kwam er een telegram van het Katholieke Filmcentrum, waar in Viseontl's film als gevaarlijk en te socialistisch werd aangeduid en van dat ogenblik af zouden de manoeuvres zyn begonnen om hem te boycotten. Fregat „Van Speyck" is naar de sloper (Van onze Amsterdamse correspondent) Willem Mantel uit Amsterdam is de enige Nederlander, die beschikt over een eigen oorlogsschip, compleet met pant ser en 4.12 centimeter geschut. Voor f 212.345.67 is hy eigenaar geworden van de in 1940 op de werf van Piet Smit in Rotterdam gebouwde kanonneerboot „Van Speyck". Het koopcontract met de Koninklijke Marine bevat geen beper kende bepalingen, en als de heer Mantel dat zou willen, zou hij met het 78 meter lange fregat de wereldzeeën kunnen be varen en er zelfs, mits dat buiten de territoriale wateren gebeurd, oorlogje mee kunnen spelen. Gelukkig is Willem Mantel een vreed zaam mens en voor alle:, zakenman, cue ruim 2 ton kunnen namelyk met winst terugkomen als hy het schip sloopt, de onderdelen verkoopt en de rest als oud ijzer aan de man brengt. Daarom zal de „Van Speyck" in Amsterdam-noord, waar de heer Mantel een handel in oude metalen heeft, met snijbranders woro'en bewerkt. Aanvankelijk werd de kanonneerboot door de Duitsers gebruikt, maar in 1945 kreeg de Koninklijke Marine eindelijk de beschikking over dit schip, dat ril in 1938 al wilde hebben. De „Van Speyck" maakte verscheidene reizen naar" de West en deed voorts dienst als wacht schip. De naam van de held, die in februan 1831 het lont stak in het kruit van de kanonneerboot, die in de Antwerpse haven in handen van de opstandige Belgen dreigde te vallen, zal echter bij de Marine voort blijven leven. Inmiddels is H.M „Floris". het in Vlissingen ge stationeerde fregat, omgedoopt in „Van Speyck".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9