Export van rundvlees naar Frankrijk ligt nog stil Regering wil werkgeversbijdrage in bedrijfsspaarregeling animeren „Vrijzinnigheid Kerk verkeert in Ned. Herv. in een impasse ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Couture Riël presenteert de wintermode Zeer geslaagde combinaties (Van een bijzondere medewerkster) Na de kille zomer doet het weldadig aan de etalages van de modehuizen weer met herfst- en winterkleding in de fantastische warme modekleuren te zien. Couture Riël, Breestraat brengt deze kleding niet alleen in haar prachtig ver bouwde etalages, doch hield gisteravond in het Kurhaus, te Scheveningen een modeshow van haar najaarscollectie, waarvoor zeer veel belangstelling be stond. Dit modehuis lanceert naast de Franse modellen een grote collectie, geïnspireerd op de Italiaanse mode. De Italiaanse ontwerpers slagen er steeds meer in elegance met draagbaarheid te combi neren. zodat deze modellen voor de Ne derlandse vrouw bijzonder aantrekkelijk zün. De modekleuren zijn groen en bruin in velerlei nuances, grijs en zwart. Voor avondkleding wordt veel goud draad verwerkt. De vijf mannequins presenteerden een grote collectie pakjes. Deze bestonden zowel uit japonnen of rokken met korte, vaag getailleerde of driekwart jasjes, meestal voorzien van een afstaande kraag, in prachtige ruit- dessins. De mantels zijn bijzonder chique. Dit komt voornamelijk door de verrassend mooie rugpanden, waarop de mouwen diep en laag zijn ingezet, hetgeen een cape-achtig effect geeft. Onder deze mantels werden simpele, doch door de prachtige stoffen en uit stekende coupe, uiterst gedistingeerde japonnen getoond. De modellen van de namiddagjaponnen zijn vaak voorzien van een bolstaande rok: soms wordt de taille geaccentueerd door een brede ceintuur. De hals is vrijwel altijd hoog gesloten. De deux pieces namen een ruime plaats in deze show in. Het materiaal dat hiervoor gebruikt wordt is meestal jersey, al of niet met tres afgeboord of wollen stof. Suède Jasjes, zowel in korte als driekwart modellen, waren er in ver scheidene warme herfsttinten. Voor de winter waren er bontmantels ln velerlei soorten. Korte persianer jas jes en gedistingeerde lange nertsman tels. Een prachtige collectie cocktailja- Afscheid Joh. van Weeren Tijdens het te Leeuwarden gehouden congres van de Ned. Bond van Woning inrichters is afscheid genomen van onze stadgenoot, de heer Joh. van Weeren, die deze Bond ruim dertig jaar heeft gediend. De heer Kramer Freher uit Rotter dam, voorzitter der huldigingscommissie, sprak worden van dank voor het vele werk door de heer Van Weeren gedu rende meer dan 30 jaren als hoofdbe stuurslid en voorzitter verricht. Ook in de moeilyke jaren heeft hij onze bond, aldus spreker, staande weten te houden door zyn eerlijke een trouwe leiding, welke, waar dit nodig was, streng kon zyn. Uit erkentelijkheid bood hy namens de leden een gouden polshorloge aan In gelyke geest voerden het woord een vertegenwoordiger van de Meub. Bon den, van de zusterorganisatie en de heer Brakel namens de afdeling Leiden. Ook zijn boden geschenken, aan. De scheidende voorzitter, die dankte voor deze hulde, onderstreepte in zijn slotwoord nog eens het belang van de indertijd onder zyn leiding opgerichte inkooporganisatie. FEESTVERLICHTING BREESTRAAT Tydens een gisteravond gehouden ver gadering heeft de Breestraat-commissie besloten met St.-Nicolaas een attractieve verlichting in de Breestraat aan te bren gen. Indien de mogelijkheden zich gun stig ontwikkelen, wil men trachten ook met Kerstmis deze verlichting te conti nueren. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: C. F. Meerpoel, voorzitter; J. G. Wolfslag, secretaris; M. Eek jr., penningmeester. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus werd er bij de Leidsche Spaarbank f. 2.115.842,21 inge legd en f. 1.633.606,28 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 527 en het aantal afbetaalde boekjes 261. Op 6255 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 109.005,50 bijge schreven. Er werden 913 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f30.223,37. Het tegoed der 46.338 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 37.972.327,54. ZOOL. LABORATORIUM De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het aanbrengen van een lektrische installatie in het Zoölo gisch laboratorium aan de Kaiserstraat. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. Lan- gezaal en Inneger f. 101.646; J. Goossens. Amsterdam f. 99.270; fa. Borgmeijer en Kok te 's-Gravenhage f. 98.765; H. Scho ten, Utrecht f. 98.650; NV Iemco, Leiden f.96.000; fa. Elton te idem f. 93.900; NV Croon en Co., Rotterdam f. 88.620. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willempje Pletertje, dr van A. Heems kerk en S. Haasnoot, Maria en Wllhelmlna drs. van P. de Keuning en M. E. v. d. Oord Yvonne, dr van C. T. Breuer en M. J. Op dam, Hendrika Louise, dr van W. J. Staut- hamer en S. E. Brussée, Relnaldus Jacobus Maria René. zn van J. P. Langeslag en E. A. van der Ploeg, Attius, zn van L. H. Do- vianus en M. Teuben. Relnoud, zn van B. de Groot en C. M. v. d. Brink. Marretje Jacoba, dr. K. Snijder en M. van Diermen, Judith, dr van U. Spitsbergen en J. H. Vink, Helena Maria, dr van G. L. Borst en A. H. van Wijk, Rosemarie Bernardlna, dr. van P. Hartevelt en B. I. M. Roozen, Hen- drlkus Johannes, zn van G. Zlerikzee en M. G. v. d. Veer. ONDERTROUWD E. M. F. de Jong en C. van der Meij, W. F. Mulder en E. Kluivers, B. M. de Bruin en H. J. Eilander, J. Haasnoot en A. L. Na ves, L. J. Wijdeveld en E. F. Boersma, H. Ie Febre en J. H. Rozier, R. Langezaal en M. Lagerberg, J. Hagenaar en J. H. Slnteur, J. Bekooy en C. Seriier, T. H. Dlckhoff en C. G. van der Poel, P. C. Meijer en H. J. Pitlo J. Reddingius en N. J. de Koning, J. W. BodriJ en W. M. van der Linden, C. J. van Duuren en S. A. J. van Galen, H. Matze en W. Schouls, W. Oosterbeek en N. Mul der. s. van Gorkum en M. J. Boom, J. R. Biittner en A. E. M. de Best, D. Beij en C. de Wit, W. W. Heyns en M. G. Pot, K. van Beelen en J. G. van der Zeeuw, G. de Wilde en H. G. M. van Roosmalen. W. M. A. van Kesteren en E. P. Meiman, L. H. Blegstraaten en A. W. Schouten, H. T. Hoogenboom en I. M. T. Verkuijlen, A. Ra- mak en J. Spies. OVERLEDEN C. Boezaard. 82 Jaar, man, D. van Aalst. 67 Jaar. mar2 G. P. Onvlee, 83 Jaar, man. K. M. W. Dorlandt, 53 Jaar, echtgen. van L. D. Cattln. ponnen bracht de vrolijke noot aan deze show. Enkele groot-avondtoiletten w.o. een japon van gebloemde zijde en van zwarte velours chiffon, gecompleteerd door een bruidsjapon van witte genopte zuiver zijden organza, werden tot besluit getoond. De bijpassende hoeden waren uitzonderlijk mooi. De modellen zyn hoog en vaak zonder rand, zodat zy recht op het hoofd staan. De materialen zijn soepel vilt, melusine, doorgestikte jersey en bont, Beige domineert, maar hiernaast wordt ook veel grijs, bruin en groen verwerkt. Soms in twee warme tinten, zoals wy zagen in een combinatie van zwart met cognac in jersey. Medische Dienst Wassenaar: dokter J. A. J. Paulides, «\n Z. v. Nyeveltstraat 42, telef. 4561; dokter H. S. Boogaart, Storm van 's-Gra- vesandeweg 1, telef. 4466; Apothekers: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, telef. 2402. Oegstgeest: Dokter Hugenholtz sr. en Jr., telef. 20390. Voorschoten: Dokter F. J. M. Torino, Voorstraat 23, telef. 2493. Wykverpleging: Gezondheidscentrum, telef. 2177. Leiderdorp: Dokter H. A. Blauwen- draad, Hogewaard 4, Koudekerk, telef. 01714208. Warmond: Dokter A. W. Bots, Voor hout, telef. 025327393. Zuster Muiler man, Herenweg 57, Warmond, tel. 01711- 879. Rondom de veemarkt (Van een deskundige medewerker) Ten aanzien van de export van rund vlees naar Frankryk hebben we in ons optimisme zover gelyk gehad, dat er in de aanvang van deze week door enkele exporteurs nog flinke partyen achtervoe ten naar de Franse hoofdstad werden verzonden. Naar men zeide, op nog lo pende invoervergunningen. Intussen is men druk aan het onder handelen om deze zaak, die nu naar men zegt stop staat, weer lopende te krygen. Naar we vernamen willen de Fransen aan ons land 1 kilogram achtervlees le veren, waarvoor wij V2 kg voorvlees moeten afnemen. Hierop is men van de zyde van het produktschap nog niet in gegaan. Verder zullen we nog maar geen voor spellingen doen en de verdere resultaten van de besprekingen afwachten. De export van schapenvlees gaat ech ter normaal door. De handel in gebruiks- en mager wei- devee was in de afgelopen week by even krapeere aanbiedingen toch weer erg kalm en de pryzen waren dan ook voor al niet beter dan de vorige week. Van het jonge stiermateriaal werd veel voor de slacht naar Italië afgenomen, waardoor hiervoor de pryzen goed kon den stand houden, doch overigens ver liep de jongveehandel ook moeilijk en nauweiyks prijshoudend. Ook voor het gustevee voor de mesterij was te weinig kooplust om de oude pryzen te kunnen bedingen. De slachtveemarkt was een tikje ver deeld. Totaal gezien waren de aanvoeren niet zo ruim en werden voornameiyk de betere kwaliteiten gemakkelyk opgeno men. De prijzen bleven aan de hoge kant. Overigens bleven onze noteringen vry'wel op het oude peil. In de vleesgroothandel ging de belang stelling in hoofdzaak uit naar de voor voeten. waarvan de prijzen wat zijn op gelopen, dooh dit ging ten koste van de prijzen van achtervoeten, waarvoor uit de aard der zaak minder kooplust was. Gehele of halve beesten bleven echter wel ongeveer op de oude pryzen. Wonderlijk is het dat tengevolge van de Plantalkïwesbie, de vraag naar rund- vet bij de slagers vrijwel niet is toege nomen. Deze was toch al uitermate ge ring zodat de vetprijzen op een onge kend laag niveau liggen. De omzet van natuurboter ls echter aanzienlek toe genomen. De vette kaïlverenmarkt heeft zich in de afgelopen week gunstig ontwikkeld. De pryzen liepen in de eerste helft van de week zelfs wat op, doch de eind- markten ook gisteren hier te Lei den gaven een wat zwakkere stem ming te zien. De wolveemarkten waren in het al gemeen wat ruimer voorzien, doch des ondanks werd alles goed opgenomen en LEIDERDORP Orgelconcert Jan Bot De orgelconcerten in Leiderdorp wor den met voorbeeldige yver voortgezet en het deert niet, als er maar een paar do- zyn toehoorders verschijnen. Toen eer- tyds de bewoners dezer lage landen een hopeloos schijnende strijd voerden tegen de Spaanse dwingelandij, sprak de Vader des Vaderlands in zijn wijsheid een vermaning uit, die inhield dat hoop op een verzekerde goede afloop geen voorwaarde is voor een waarachtige on dernemingszin en dat men ook kan doorzetten zonder uiterlyk succes te zien dagen. We herhalen onze sympathie voor deze ook hier geldende wilsdaad. Het is de droom van bijna alle huidige Jong-afgestudeerde organisten om de orgelcultuur in haar oude ere-plaats terug te stellen, gelykwaardig naast koor-, kamermuziek en orkestcultuur. Addie de Jong, de plaatselyke hervorm de organist, weet heel goed dat Leider dorp zich zo maar niet gewonnen geeft voor deze droomOverigens was niet hij het, die het jongste concert ver zorgde (30 september doet hij het zelf weer, met medewerking van een gitarist en een sopraan), maar zijn collega Jan Bot uit Sliedrecht. ook jeugdig van jaren. Jan Bot evenaart niet de vorige gast- organist, de Delftenaar Jan v. .d. Berg. Hy beschikt reeds wel over een „pianis tisch" vlotte hand, maar de stand van de techniek verraadt nog, dat er weer standen op haar inwerken. In de re gistrering heeft hij geen avontuurlyk- heid betracht, maar zeker is hy erin ge slaagd om meestal de klank levend te maken. Bij elkaar genoeg om in het al gemeen de aandacht zo niet te spannen dan toch te vangen. Het minst in het Bachkoraal „Ich ruf zu dir", dat ver fijnder had mogen doorkomen, het meest in Frank's 3de Choral. Dit Franck-Choral bevredigend te reali seren eist visie en visie eist muzikale intelligentie. Deze elementen schemer den door de verklanking heen. Jan Bot heeft zich van een starre schematise ring bevrijd, met meer welbespraaktheid, karakter en allure dan in Handels 2de orgelconcert. De muzikale volzinnen in dat concert liepen op zichzelf wel alle maal goed, maar hier was de wijze om ze te verbinden onvolmaakt, door niet af-boetseren en door een tekort aan in- nerlyke rust. Een tiende van een se conde meer of minder in de adempauze van een overgang verandert het artis tieke beeld Mendelssohn's 2de Sonate kreeg bij momenten een fraaie vertolking, Bachs „Wer nur den lieben Gott last walten" voldeed onvoorwaardelijk, maar in de eerste programmanummers, Buxtehude's Preludium en Fuga in g, en de gespeelde delen van Psalm 24 van Hendrik Speuy en van Ps. 116 van Anthoni van Noordt, beide „oude" Nederlanders uit de Sweelinck-tyd hield de gedachte aan de hoger bedoelde technische weerstan den ons iets te veel bezig, om er niet een beetje door afgeleid te worden van de muziek zelf. V. hielden de pryzen zich in hoofdzaak op het nl-veau van de vorige week. Voor de lammeren noteerden we van f70 tot f 120 per stuk. De wolprijzen bleven stabiel, nl. tussen f3.80 en f4.per kg. naar gelang de 'kwaliteit. Voor de lamsvellen wordt momenteel rond f8.- per stuk betaald. De varkensmarkt toonde zich deze week over het geheel genomen aan de gedrukte kant. Voor de meest gezochte soorten en gewichten werd tusen fl.68 en f 1.70 (enkele wat meer) betaald. Zwaardere en mindere kwaliteiten f 1.62 fl.66. Zeugen f 1.20—f 1.35 en lichte vleessoorten tot f 1.40 per kg. levend ge wicht. Voor de aangevoerde paarden was ruim voldoende belangstelling om alles goed prijshoudend of zelfs tot wat ho gere pryzen te kunnen plaatsen. OEGSTGEEST Bouw kleuterschool gegund Het bouwen van een kleuterschool aan de Wytenbachweg ls gegund aan de laagste inschrijver, A. C. v. d. Oever te Leiden voor f. 75.300. De aanbesteding had 30 augustus plaats. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna H. C., dr van E. J. Gelpke en J. H. C. Ydo; Adriana, dr van C. van Ede en D. van der KoolJ, Ingrld, dr. van P. C. van Alphen en G. Breed- veld, Theodoor J„ zn van H. Valstar en P. Vreugdenhil, Anita, dr. van G. Zouten- bler en M. de Niet, Ronald J., zn van H. Koopman en C. E. Donker. Maria P., dr van J. H. Buis en H. H. Kouwenhoven. Gerardus C. Th., zn van J. G. de Winter en B. C. M. Angevaren. Ondertrouwd: L. Krult en M. J. A. van Egmond, P. L. Dubourcq en M. Lette. J. H. Mars en B. W. M. Creemers, J. Mole naar en A. N. de Graaff. Getrouwd: H. W. van Wijk en H. L. de Vreede, R. E. Souman en M. de Tyssonsk, J. P. van Eesteren en C. E. van Eibergen Santhagens, W. Mloch en A. G. M. Snel- derwaard, F. H. C. Drontmann en B. S. G. Lampe. Overleden: S. A. W. Notting. 52 jaar, M. F. Cool, 85 jaar, H. Bruynlnga-Esser, 82 Jaar, J. de Waal-Buschaard, 81 Jaar. P. J. van der Horst, 67 Jaar. A. J. Paull-Scha- penk, 91 Jaar. H. Mesander-Sanders, 84 Jr J. M. C. Bouvy, 66 Jaar, W. Rijsdam, 57 Jr. ZOETERWOUDE Begroting Westeindse polder leverde stof tot praten op Gisteravond vergaderden de ingelan den van de Groote Westeindse polder in het café van de heer Th. Roeleven aan het Watertje. De rekening van de polder over het jaar 1959 sloot in de gewone dienst met ontvangsten f 14.623.97 en uitgaven f 11.395.54, derhalve met een batig saldo van f 3.228.43. In de kapitaaldienst be droegen de ontvangsten en de uitgaven elk f. 2.750.Namens de kascommissie deelde de heer G. de Jong mede, dat alle bescheiden in orde waren bevonden. De rekening werd dan ook met algemene stemmen vastgesteld op de hiervoor aan gegeven bedragen. De begroting voor het jaar 1960 gaf nog al aanleiding tot besprekingen. De heer Van Kampen jr. vroeg waar om de begroting voor 1960 eerst nu behandeld werd, terwijl er toch reeds een groot gedeelte van het jaar ver streken was. Hierop antwoordde de voorzitter, dat de begroting normaal in de maand mei werd behandeld. Deze vergadering is echter enige tyd verschoven. De heer Van Kampen sr. heeft al eens meer gezegd, dat de onderhouds kosten van de Westeindse weg worden omgeslagen over alle ingelanden. Er zyn echter ingelanden, die nooit gebruik maken van deze weg. De begroting 1960 gaat echter weer op de oude voet door. Er zyn ingelanden, die heel wat pro blemen moeten oplossen om van hun erf af te komen. Er is zelfs een breed pad gemaakt, waarvan de onderhouds kosten geheel door de eigenaars van de aanliggende percelen moeten worden betaald. Waarom moeten deze mensen nu ook nog betalen voor een weg, waar van ze nopit gebruik maken? De voorzitter antwoordde, dat de Westeindse weg altyd door de gehele polder is onderhouden. De heer Van Kampen sr. merkte ver volgens op, dat de kaden vroeger ook door de eigenaren moesten worden onderhouden. De polder heeft deze lasten van de eigenaren overgenomen. Daar is dus wyziging in gebracht. Waarom kan dit niet geschieden met onderhoudskos ten van de Westeindse weg? De heer W. de Jong was het niet eens met de heer Van Kampen. Als men land koopt dan moet men zich niet al leen van de lusten maar ook van de lasten overtuigen. Is men het daarmede Aanvankelijk had de regering in het wetsontwerp tot spaarregeling van werk nemers voorgesteld werkgeversbijdragen tot een bedrag van f390,- per jaar vrij te stellen van loon- en inkomstenbe lasting en van premieheffing sociale ver zekering. Dit gold dan alleen voor een bijdrage aan bouwspaarfondsen, maar bU de nota van wijziging werd deze vrijstel ling uitgebreid ook tot andere vormen van premiespaarregelingen en winstde- lingspaarregelingen, beide gericht op de vorming van duurzaam bezit bij werk- Het voorstel wil uitkering bevorderen van werkgevers aan werknemers in het kader van bedryfsspaarregelingen.. Voor de te kiezen vormen van duur zaam bezit zoekt de regering zoveel mogeiyk aansluiting by de premiespaar regeling ryksambtenaren. Het betreft hier: spaarrekeningen van langere duur, kapitaal- en lyf rente verzekeringen, ver werving van onroerende goederen, af lossing van hypotheken, uitgaven voor woningverbetering, aanschaffing van een huweiyksuitzet en aankoop van effecten. Dit is te lezen in de verschenen Memorie van Antwoord. Met een premiespaarregeling wordt in het voorstel bedoeld een spaarsysteem, dat gebaseerd is op eigen besparingen van werknemers, waarbij de werkgever een premie verstrekt over het gespaarde bedrag. De spaargelden moeten door de werkgever by de salarisuitbetaling wor den ingehouden. Uitkeringen, welke de werkgever over die besparingen doet (de premies), komen slechts voor vrij stelling in aanmerking indien er een zekere relatie bestaat tussen de werk geversbijdragen en de eigen besparingen van de werknemer. Deze laatste mag niet ontaarden in een formaliteit. De voorstellers nemen als uitgangs punt werkgeversbijdragen van maxi maal 50 0/0 (van de eigen besparingen van de werknemer). De betrokken spaarregelingen komen in aanmerking voor vrystelling, indien de werknemer zyn spaargeld gedurende tenminste 4 jaren aanhoudt of binnen die periode besteedt voor de genoemde objecten niet eens dan moet men in die polder geen land kopn. Na enige discussie stelde de heer Van Kampen voor de behandeling van de begroting aan te houden, opdat het be stuur de door hem aangesneden aan gelegenheid nog eens kan bezien. Dit voorstel werd in stemming ge bracht en met 105 stemmen tegen en 19 stemmen voor verworpen. De begroting werd als volgt vastge steld: Gewone dienst; ontvangsten en uitgaven f 16.548.68. Kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven f 8.824.55. Verder werd besloten het bestuur voor het jaar 1960 te machtigen tot het doen van af- en overschrijvingen op de be groting 1960 en tot het onderhands aan besteden of het uitvoeren van werken in eigen beheer. De commissie voor het nazien van de rekening over het jaar 1960 en het on derzoek van de begroting 1961 onder ging slechts één wyziging. De heer J. Schippers wordt nameiyk vervangen door de heer J. Verstegen. De voorzitter dankte de heer Schip pers voor het vele werk, dat hy vanaf 1931 in deze commissie heeft verricht. Voorzitter L. A. Droogh en bestuurs lid C. J. van Swieten werden herkozen. Het bestuursvoorstel om het gehele water in de polder te verpachten aan de Zuidhollandse hengelaarsbond werd met 79 stemmen tegen 38 voor en twee onthoudingen verworpen. De heer Wys- man vestigde de aandacht van het be stuur op het feit, dat de verbeterde kade lang niet aan de eisen voldoet. De kade moet 1.25 meter breed zyn. Er zyn echter plaatsen, waar de breedte nog geen 80 centimeter bedraagt, terwyi ook op vele plaatsen de taluds niet goed zyn. In Nieuw-Guinea handelen op korte termijn In „Hervormd Nederland", het orgaan der Ned. Herv. Kerk van deze week, vraagt de hoofdredacteur ds. F. H. Landsman aandacht voor de kwestie Nieuw-Guinea. Hij meent dat handelen op korte termyn dringend geboden is. „Als het lot van Nieuw-Guinea en zyn volk, als ons de verbreiding van het evangelie in het Verre Oosten ter harte gaat, zullen wy als volk en als regering op korte termyn moeten handelen, zo schryft hy. De schrijver meent dat er wellicht nog één uitweg is en wel: de een of andere vorm van internationalisering van het bewind over Nieuw-Guinea voor het te laat is. „Dat betekent niet over gave aan het Indonesië van nu, maar wel spreiding van een verantwoordelijk heid, die Nederland in de wereld van nu niet alleen meer kan dragen en daarom ook niet alleen meer moet willen dragen", zo schryft hij. Ds. Landsman zegt, dat het ergste wat Nieuw-Guina en zijn bevolking zou kun nen overkomen is, ten prooi te vallen aan de geldingsdrift en de machtswil van het jonge Indonesië, „welks leider maar al te gaarne een uitweg zoekt voor zijn nationalistische bezetenheid, vooral nu er in economisch opzicht niet zo heel veel is, waar hy zich op kan beroemen en dat zyn gezag meer vastheid kan geven". De hoofdredacteur van .Hervormd Ne derland" zegt voorts: ..Daarom achten wy het te behoren tot de evangelische verantwoordelijkheid van christenmen sen, tot de roeping van Christus' Kerk in zulk een situatie voor het laatst een waarschuwende stem te laten horen". van duurzaam bezit, welke bij algemene maatregel van bestuur zullen worden aangewezen. Onder bepaalde voorwaarden komen ook premiespaarregelingen met een werkgeversbydrage groter dan 50 0/0 voor vrystelling in aanmerking. Voor werkgeversby dragen welke groter dan 50 0/0 zijn, doch een maximum van 100 0/0 (resp. 200 0/0) niet te boven gaan, geldt de vrystelling indien de be trokken spaarregeling is beperkt tot sparen in geld en het tegoed tenminste 7 (resp. 10) jaren uitstaat en voorts in dien de besparingen en de premie beide worden besteed ten behoeve van on roerende zaken. By winstdelingsspaarregelingen geldt de vrijstelling eveneens tot een maxi mum van f390, per jaar alleen indien de regeling is vastgesteld in sta tuten, reglement of arbeidsovereen komst. De vierde universiteit van Zweden in Stockholm werd dezer dagen met grote praal en plechtigheid in gewijd. Koning Gustaaf Adolf ont stak bij de officiële opening de academische fakkel. Op de achter grond Koningin Louise van Zwe den. STAATSCOMMISSIE B.W. By K.B. is benoemd tot lid van de staatscommissie voor de Nederlandse burgerlyke wetgeving, prof. mr. W. L. Haardt, advocaat en procureur, buiten gewoon hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit. Ballon-kunstmaan voorlopig in ons land niet meer te zien De „kunstmaandienst" van de Sterre- wacht in Utrecht deelt mee, dat de Amerikaanse ballonsatelliet wegens ver schuiving: van de baan voorlopig in ons land niet meer zichtbaar zal zjjn. Twee vrijzinnig hervormde predikan ten, ds. E. van Loenen uit Amersfoort en ds. W. de Weerd uit Oostvoorne, hebben het gisteren in Dordrecht, waar de vereniging van Vryzinnig Hervorm den vergadert onomwonden verklaard: „de vryzinnigheid in de Ned. Hervormde Kerk verkeert in een impasse". Ds. De Weerd sprak van een deplo rabele toestand. Hij zei: er is by pre dikanten en gemeenten een ontstellen de apathie en relativering van de evan gelieprediking. Ook over de offervaar digheid liet hy een somber geluid horen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds d© MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli De vryzinnigheid lydt onder een ern stig functieverlies. Ook ds. Van Loenen gaf uiting aan zyn verontrusting. Er is weinig leven, weinig werkkracht en veel verlies van leden. De vrijzinnigheid kan z.i. de mo derne mens in veel opzichten niet beter bereiken dan anderen. De belydenissen zei hy zyn geen fossielen maar schelpen met een kostbare inhoud. Ons godsdienstig leven heeft niet vol doende diepgang, meestal is er sprake van een flauw godsdienstig sausje. Ds. D. Oosten uit Enschede repliceerde: we moeten in de gemeente meer leven uit de vreugde, dat er nog altyd kerkleden zyn die wel meeleven en met hen kleine gemeenschappen vormen. De secretaris van het hoofdbestuur ds. D. J. Miedema keerde zich tegen het sombere geluid van zijn collega's, wy moeten de gemeenten veroveren op de buiten kerkelykheid. wy werken nu eenmaal in een zendingsgebied, zei ds. Miedema, die een ernstig beroep deed op zyn geestverwanten, vertrouwen te hebben in de vrijzinnige principes. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 september. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 5-48, peren 28-60, aardap- ftelen 8-12. andijvie 16-29, augurken 30- 26. pronkbonen 55-68, snijbonen 96-135, stambonen 65-116, kroten 6-11, id. gek. 18-25, rode kool 8-14, groene kool 10-12, postelein 46-55, spinazie 43-50. spruiten A en B 25-45, tomaten 20-40, uien 5-9, waspeen 10-20. witlof 126-148, per 100 st.: meloenen 25-88. perziken 5-27, bloemkool A, B en C 25-72, komkommers A, B en C 18-53, sla A B 10-15.60. per 100 bos: bleek- selderie 53-59, bospeen 10-17, peterselie 5.70-7.80, selderie 3.50-6.30. AALSMEER. 9 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloe men: Gerbera per stuk 25-40, Clematis 40- 65. Bouvardia 20-37, Rayonanten 40-61, Chrysanten ()kl.) 15-32, Fresia per bos 80-140, Ornithogalum 30-67, Zinnia 35-67, Gladiolen 20-47, Liatrls 40-85, Dahlia (gr.) 30-67, id. (kl.) 20-47, Cyclamen 40-79. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 september. Groenteveiling: waspeen Al 2.00-2.90, kist, bloemkool Al 60.00-89.00. A2 100 st.), bloemkool Al 60.00-89.00, A2 40.00-72.00, BI 18.00-35.00, (alles per 100 stuks, bospeen (per 100 bos) 30.00-38.00, §roene kool 7.00-11.00, augurken 10.00- 0,00. sla (per 100 stuks) 3.00-15.00, snij bonen 62.00-125.00, prlnsessenbonen 41.00- 93.00, pronkbonen 49.00-53.00. rode kool 9.00-9.10, andijvie 29.00-32.00. selderie (per 100 bos) 4.00-8.00. peterselie (per 100 st.) 12.00-13.00. spitskool 24.00-25 00, uien (p. kist) 90-1.80. Aanvoeren: waspeen 68.000 kg, waarvan 32.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 30.000 stuks, waarvan 3.000 st. voor export werden verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 9 september. Groenteveiling: kropsla 1 11.00-19.00, ld. 2 3.00-11.00. andijvie 20.00-22.00, tomaten A 26.00-35.00. ld. B 33.00-43.00. id. C 20.00 48.00. afw. 20.00-26,00. pronkbonen 22.- tot 48.00, kassnijbonen 140,tot 150, stokprinsessenbonen 60,00-105.00, rabarber 10.00, kroten 4.50, bloemkool 30.00-47 00 p. 100. RIJNSBURG, 9 september. Bloemen veiling Flora. TroschrysantenBright Eyes 45-50, Mosquito 65-68, Chatsworth 76-80. Shlrly wit 40-1.50. Golden Delight 100-105, Wendv geel 65-70, Harwood 75-80 Tilly 75-80; Dwergasters 48-52, Rozcn- asters 50-58, Enkele Asters 48-55, Physalls 100-105, Phygostegla 30-38, per bos. 'Dah lia's: Bacchus 4.60-5.00, Glorie van Heem- 100-105, 30-38, per bos, stede 3.60-4.10, Gerry Hoek 3.90-4.20, Pom pon gemengd 3.30-3.60, Purltv 3.90-4 40, Am. Anjers: sim Red 12.00-i3.00, roze 10.00-13.00, wit 9.00-11.00, Tangerlna 14.00 Fanfare 12.00-14.00, Gepl. Chrysanten: Goldene Sonne 23-28, Bretner 15-20, Day Dream 18-20. Mlgolle 19-21, White Hope 18-19 per stuk. Vuurpijlen 9-10, Gerbera 1 28 per stuk. RIJNSBURG, 9 september. Groente- velling: Bloemkool A 48.00-72.00 per 100 stuks, B 20.00-51.00. sla 420-12.00. was peen 7.00-16.00 per 100 kg. uien 6.00-9.50, herenbonen 63 00-69.00, groene kool 8 30- 13.20, rode kool 4.40-10.60, bospeen 32.00- 38.00 per 100 bos. radijs 7.00-8.30, peterse lie 6.30-10.90. selderie 6.10-9.30. Moskou kreeg geen kans voor inmenging in Latijns-Amerika De Veiligheidsraad heeft gisteren een Russische ontwerpresolutie verworpen, waarin gevraagd werd de raad de be voegdheid te verlenen om besluiten van de Organisatie van Amerikaanse landen te bekrachtigen of te vernietigen. De raad nam de resolutie van Argentinë. Ecuador en de V.S. aan, waarin „nota wordt genomen" van het verslag van de conferentie van de Organisatie van Amerikaanse Staten in San Jose en in het byzonder van het besluit van de conferentie om maatregelen te nemen tegen de Dominicaanse republiek. De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. Volgens waarnemers hadden de Rus sen, die om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad hadden verzocht ter be handeling van deze kwestie, een prece dent willen scheppen voor de verwerping van besluiten van de OAS, gericht tegen Cuba of andere leden van de OAS, waar door zy zich gemakkelijker hadden kun nen mengen in de aangelegenheden van de landen van Latijns-Amerika! De Cubaanse premier. Fidel Castro, heeft gisteren in een radio- en televisie rede verklaard, dat militairen ln de Sier ra Escambray in de provincie Las Villas een guerillagroep van drie man hebben gevangen genomen. Al enige tyd gingen geruchten dat in dit gebied guerillastrij- ders operereren. Dit ls de eerste bevesti ging van officiële zijde. De premier waarschuwde „contra-re volutionaire groepen die verbindingen onderhouden met het buitenland", dat hun stryd geen succes kan hebben. VARIA KLEDING EN STERFTE Met schrik heeft men ln Engeland enige tyd geleden kennis genomen van de bevindingen van een sociaal-medisch onderzoek. Daaruit bleek dat 95 van de ondervraagde mannen, zowel ln de zomer als in de winter - en dat by ge middelde temperatuurverschillen van 30 tot 40 graden - dezelfde kleding dragen. Al naar het jaargetyde lijden zy öf on der warmte, óf onder de koude. Ziekten kunnen daarbij niet ultbiyven. Een art- sengroep probeert thans uit te vinden of de verhoudingsgewijs lage leeftyd. die de Engelse mannen bereiken, te wijten - of mede te wyten - is aan het feit dat de Engelsman, die zo goed gekleed heet te zyn, zich niet „naar het weer" kleedt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7