UVS-VELOX Vier rode straaljagers bij Erliards aankomst D-dag voor de puzzelaars onder automobilisten Uiterst gevoelige film over een liefdesintermezzo in Hirosjima 12.30 UVS2 Roodenburg v. Voortdurend contact van Bonn met Berlijn en het Westen Pracht handen Zaterdag 8 oktober Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 10 september 1960 Tweede blad no. 30148 Ff r Hf €1 VAN DEZE WEEK B 4 JLTJfl. llilllillllimHlllinniiiimiiiiiiiniimniinniiiniiiiiimiiniiiiiiiiiiHüinünMüMü'iMiiiiüiimiiiiinimiinntin Hiroshimamon amour", vooral gedragen door subtiel spel van Emmanuelle Riva Eenvoudig gegeven, modern verfilmd Studio Een soms schokkende, soms uiterst gevoelige film van moderne makelij, van het begin tot het eind gedragen door het bijzon der knappe spel van Emmanuelle Riva, gesecondeerd door de Japan ner Eiji Okada. Het verhaal is eigenlijk eenvoudig: tussen twee mensen in Hiirosjima ont- I bloeit, vele jaren na de tweede wereld oorlog, een diepe genegenheid. Zij is een Franse filmartieste, die in Japan vertoeft om opnamen te maken voor een vredesfilm en hij is een (eveneens gehuwde) Japanner, die geboeid is door haar tragische persoonlijkheid. Zijn be langstelling brengt haair (op zijn vraag: wat deed je, toen de bom op Hirosjima viel?ertoe de ellendige episode van het vernielde geluk uit haar jeugdjaren te vertellen. En dat tragische verleden is de eigenlijke inhoud van deze prachtige film, zodat men dus eigenlijk van een ..Rahmenerzahlung" kan spreken, waar mee de beelden uit het Hirosjima van de eerste dagen na de atoombom slechts zijdelings te maken hebben. Maar die zijn op een boeiende wijze als inleiding gebruikt om de tegenstelling tussen het rampzalige lot van de stad en het (ver boden) geluk van de twee minnenden des te sterker te laten uitkomen. Regis seur Alain Resnais is iemand, die ken nelijk niet van conventionele filmtaal houdt. Op eoht-filmische wijze brengt hij in beeld, wat de Franse vrouw heeft moeben doormaken en hij slaagt erin die eerste grote liefde (met een lid van de Duitse bezetbing) psychologisch aan nemelijk te maken. Nooit heeft zij la ter over die bewogen periode, die haar, na de dood van haar geliefde, aan de rand van de waanzin bracht, durven spreken, ook niet tegen haar man. Maar nu, in het verre land, biecht zij als het ware al het opgekropte leed op. Voor Alain Resnais was dit een uitgezochte gelegenheid voor een aantal treffende flashbacks, waarin het aan- en uiitflit- 6ende neon van het vermaakscentrum uit het snel herbouwde Hirosjima sterk contrasteert met de bijna middeleeuwse schoonheid van het oude Franse stadje, waar het jeugddrama zich heeft afge speeld. De vrouw is zó gegrepen door de herinnering aan die tijd van ontredde ring, dat zij in haar Japanse vriend de herleefde geliefde ziet. Maar snel na dert het ogenblik van scheiden: over een paar uur zit ik in het vliegtuig naar Frankrijk en we zien elkaar nimmer te rugzegt zij ontroerd. Geen opzienbarend gegeven, zoals men riet, bovendien zonder een indrukwek kende climax. Maar Desnais vertelde dit intermezzo op een poëtische manier, die diepe indruk maakt. Emmanuelle Riva is een artieste van formaat, te genover wie Okada een tamelijk on dankbare rol moest vervullen, al deed hij dit met de ingetogenheid, die erbij paste. Treffend in deze film is, dat het on derwerp weliswaar op zinnelijk niveau ligt, maar dat de sfeer van het gehele werk naa.r psychologisch vlak is over geheveld. Een verademing temidden van de troebele produkten, die nog zo zo menigmaal uit de studio's komen. Salomo en de Koningin van Scheba Boeiend schouwspel met twee topsterren Rex De film over Koning Salomo en de Koningin van Sheba draait ook deze week nog in onze stad, zij het thans in het theater aan de Haarlem merstraat. Aangezien de bijbelse gege vens over dit onderweip niet ruim zijn, moest de scenarioschrijver zijn fantasie laten werken, hetgeen op niet onver dienstelijke wijze is gebeurd. Er komen prachtige massa-scènes in deze film voor. o.a. enige veldslagen, die veel van wat zelfs Cecil B. DeMille op dit gebied ten beste heeft gegeven, overtreft. Aan spanning geen gebrek in dit kleurige produkt met Gina Lollobrigida en Yul Brynner, zodat de toeschouwers ruim schoots aan hun trek komen. „Als m'n grote broer dat wisti Alweer die Conny Luxor Ze ls er weer! Conny Fro- boess. het zingende en dansende film- sterretje uit Duitsland. Haar naam zegt trouwens al genoeg. Men kan het ta lentvolle meisje deze week zien op het witte doek van het theater aan de Sta tionsweg. De film, die in kleuren is op genomen, is getiteld „Als m'n grote broer dat wist" en verschaft vooral degenen die met de beweeglijke en grappige Con ny dwepen een genoeglijk uurtje. Na drukkelijk moet er echter op gewezen worden, dat het ook in de zoveelste teenagerfilm vrijwel uitsluitend gaat om de liedjes en de dansnummertjes. Het verhaal is ditmaal wel heel erg onbenul lig, de ene onwaarschijnlijke situatie volgt op de andere. Maar ja, er worden ook zoveel films van de lieve Conny ge maakt Het idool van de Duitse en Nederlandse jeugd heeft in deze nieuw ste film een al even bekende tegenspeler. Of heeft U de naam van Fred Bertel- mann soms nooit gehoord? Samen zin gen zij allerlei vrolijke en gemakkelijk in het gehoor liggende melodietjes. Ove rigens is het al ritme wat de (film) klok ook nu weer slaat. Mag ik deze dans van U? Brigitte Bardot als privé-detective Trianon Brigitte Bardot heeft nog steeds datzelfde pruillipje, nog steeds die lange verwarde haardos en nog steeds die schier ideale maten. Maar toch is zij de echte B. B. niet meer, dat o^grip opgebouwd onder de kundige lei ding van haar voormalige echtgenoot Roger Vadim. Hij creeërde uit een on bekend wezentje dat beroemde kind vrouwtje, dat in zijn films eigenlijk geen andere taak had dan mannen te beha gen en daar door haar natuurlijke talen ten gemakkelijk in slaagde. 'T moet Ro- eer yadim vreemd te moede zijn als hij nu ziet hoe z'n opvolgers omspringen met de levende legende, die hij geschapen had. Zij weten er eigenlijk niet goed raad mee. Zij laten haar doen, wat de meeste van haar collega's moeten doen nl. acteren en dat is bepaald niet haar sterkste zijde. Eerst lieten ze haar goed ingepakt in militaire kledij rondsprin gen. het werd geen daverend succes. En nu weer ..Mag iik deze dans van u". waarin Brigitte rondsluipt als een soort privé-detective. Ze is zelfs getrouwd, niet al te lang, zodat er nog wel wat liefkozingen afkunnen,, maar toch lang genoeg om een fikse ruzie te krijgen, die manlief aanleiding geeft tot een slippertje. Voor dat uitstapje moet hij duur betalen, want hij wordt niet al leen gechanteerd, hij komt zelfs in een moordgeschiedenis terecht, waarbij de verdenking op hem komt te rusten. Brigitte, royaal van hart, vergeeft hem deze misstap en trekt er op uit om de ware dader te ontdekken. Als amateur op dit gebied gaat het niet zo gemakke lijk. maar nien kan begrijpen, dat dit alles niet op touw was gezet, als ze geen waardevolle bijdragen in het onder zoek had. En intussen heeft regisseur Michel Boisrond alle gelegenheid om haar uit alle mogelijke hoeken in beeld te nemen en zo voor aantrekkelijke plaatjes te zorgen. Zodat dus de persoon van B. B. moet goedmaken, wat we in de actrice Brigitte Bardot missen. Het verhaaltje is een nogal wonderlijk men gelmoesje van ingewikkelde intrige, •kinderlijke eenvoud. meedogenloze wreedheid en simpele naïviteit^ Daar komt dan nog wat onsmakelijke traves- ti-amusement bij. een tikkeltje humor en natuurlijk de nodige seks. We behoe ven niet te vertellen, wie daarvoor zorg draagt. Maar toch, de echte B. B. is het niet meer! Het lot van een mens Gelukkig geprolongeerd Casino Het is gelukkig dat ..Het lot van een mens" nog een week in Lei den kan blijven. Want wanneer ooit een film verdiende door een breed publiek te worden gezien dan is het dit weerga loos mooie produkt van de Rus Sergei Bondarisfoek. De stoere acteur vervult niet alleen de hoofdrol, hij voerde ook voor de eerste maal in zijn leven de regie. Een magistraal debuut. Met alle middelen, die een filmer ter beschikking staan maakte hij niet alleen een fasci nerende aaneenschakeling van wonder lijk mooie opnamen, maar vertelde hij tevens een innig menselijk en buiten gewoon boeiend verhaal van een gewoon mens, dat moet berusten in de hard heid, waarmede het noodlot hem slaat. Een film, die men gezien moet hebben. Het is een prachtige uiting van diep doorleefde film-„kunst". Straf bataljon 999 Verbijsterend Lido „Strafbataljon 999" is een verbijsterende film. In schrijnende, vaak ontroerende en soms uitgesproken lugu bere beelden wordt uiteengezet wat het betekent om deel uit te maken van een strafbataljon. Wat het betekent om lief te hebben en te leven in een oorlog zonder uitzicht. Een soldaat van een strafbataljon is geen soldaat meer. Hoogstens een vertrapt wezen, dat niet meer meetelt. Soldaten van een straf bataljon keren meestal niet meer te rug. Zij sterven een vreselijke dood. Zonder wapens worden zij door mijnen- Nieuwe uitgaven In Holland staat een molen De molen is naast de klomp het opper vlakkige toeristisch handelsmerk van ons land. Dat is een afschuwelijke vergissing. De klomp is een bijzonder nuttig, be proefd schoeisel, dat echter bepaald niet gemeen-goed is in ons land. De molen is een schaars artikel geworden. Wij heb ben nu eenmaal goedkopere en beter hanteerbare kracht dan die van de wind, waarop onze voorouders moesten bou wen. Het zou beslist van achterlijkheid getuigen, wanneer wij de windmolens, die eeuwenlang onze dierbaarste mede werkers zijn geweest, zouden handhaven omdat zij zo leuk staan op reclamebiljet ten van reisverenigingen, op praalwagens in corso's en bij dergelijke evenementen. De windmolen als nuttig bouwwerk verdwijnt. Dat betekent in vele opzichten een winst. Maarhet is ook een groot verlies. Want de monumenten van het verleden zijn veel waard en zij moeten bewaard blijven uit historische overwe ging. Niet om hun nut derhalve, maar om hun waarde. En die „waarde" stijgt met het jaar, want ieder jaar weer wordt ons molen- bezit verkleind. Deze historische waarde van de Hollandse windmolen kan echter slechts op twee manieren in het juiste perspectief worden geplaatst: door een einde van het sprookje dat Nederland volgebouwd is met molens (veelheid drukt immers de waarde van een arti kel) en in de tweede plaats door verant woorde aan anderen overgedragen liefde voor molens: die overdracht is nodig, want er zijn nog slechts zo bitter weinig molens over in ons land en het aantal Nederlanders, dat een molen wel eens van binnen gezien heeft, een molenaar gesproken of het molenaarsbedrijf heeft leren kennen is beschamend gering. In dit laatste opzicht is aan het juiste waarde-oordeel over de Hollandse molen onnoemelijk veel bijgedragen door de Leidse molen- en oudheidkenner A. Bicker Caarten. Op zijn naam staan van vroeger reeds twee molen-publikaties ep enige tijd geleden werd hieraan een in omvang bescheiden maar in waarde rij ke bijdrage aan toegevoegd: het boekje „In Holland staat een molen", dat bij Sijthoff is uitgegeven. Dit boekje handelt over het dagelijks leven op de watermolen van de polder Waterloos te Rijpwetering. Een min of meer willekeurige keuze, maar wel een keuze die een karakteristiek object aan de kop heeft gepakt. Karakteristiek wat betreft het molenaarsleven en ook wat Advertentie ZONDAG 2.30 UUR velden gestuurd om een weg te banen voor de „echte" soldaten. En zoals het vaak gaat in de wereld: de werkelijk dapperen keren niet terug. Wel de laf aard, die geluk heeft gehad. De oorlogsbeelden in deze film zijn uitzonderlijk rauw. De laatste meters film zijn zelfs zo rauw, zo ontstellend, dat men tenslotte nog maar walgend toekijkt. En dat moet ook. Iedereen moet begrijpen, dat een oorlog ontzet tend ds, eigenlijk niet onder woorden kan worden gebracht, niet in beelden kan worden verteld. Het is boven alles een in en in trieste film. Gelukkig bergt de film ook nog wer kelijk ontroerende scènes in zich. Wer kelijk menselijke momenten temidden van de meest onmenselijke gebeurtenis sen. En dde blijven tenslotte in de her innering hangen. Een film, waar men stil van wordt. Penspoortje hangt aan staalskelet E 1 R H U L 5 T - A J* n SI In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, gister middag het nieuwe pand van de NV Kle dingmagazijnen Verhulst aan de Bree- straat officieel geopend. Bij de bouw van dit pand, dat op deze plaats de Bree- straat een geheel ander aanzien geeft, stond de architect, de heer A. Fokke van Duyn, voor een groot aantal niet alle daagse problemen. Zo was hem bij een nauwkeurig onderzoek gebleken, dat normaal sloopwerk enorme risico's zou opleveren voor de aangrenzende gebou wen. Bovendien moest hij er rekening mee houden .dat het uit 1610 daterende (Van onze correspondent in Bonn) Toen de Westduitse minister van Economische Zaken en vice- Bondskanselier, prof. dr. Ludwig Erhard, gisteren op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof arriveerde, schreven tegen een strak blauwe hemel vier Russische straaljagers lange condensstrepen. Deze Sovjet- russische ontvangst, die men nauwelijks toevallig kan noemen, deerde de Westduitse vice-kanselier niet. Hij had reeds spoedig een eerste gesprek met Westberlijns burgemeester Brandt over de nieuwe Oost- duitse maatregel, die Westduitsers alleen met een speciale Oostduitse „Ausweis" Oost-Berlijn wil binnen laten. Westelijk overleg in noord-Italië Na het eerste overleg ErhardBrandt nam de vice-kanselier telefonisch con tact op met de Amerikaanse, Britse en Franse ambassades te Bonn en stapte betreft het beeld van de molen, die he laas nog slechts zo spaarzaam het Hol landse polderland siert. De historie van deze ene molen wordt in het boekje beschreven in samenhang met de poldergeschiedenis, het dagelijks leven van de molenaar wordt er onopge smukt in verhaald, zijn moeilijkheden en zijn vreugde over zijn merkwaardig da gelijks bestaan worden erin geschetst, dit alles met een kostelijke rijkdom aan il lustrerende foto's. Dt boekje kan een onschatbare bijdrage vormen tot een juist oordeel over de Hollandse molen: wanneer het deze taak vervult is het waard, goud op snee in de boekenkast te prijken van iedereen, die Holland lief heeft. Brandt naar de drie westelijke com mandanten te Berlijn. Er ontstond daardoor gisteren meteen een nauwe band tussen Bonn, West-Berlijn en de Westelijke Geallieerden, waarbij de be doeling voorzat om een concreet passend antwoord te vinden op de Oostduitse uitdaging. In Bonn verwacht men economische sancties tegen Oost-Duitsland. De in het raam van het West-Oostduitse han delsakkoord door Westdiuitse industrieën aan Oost-Duitsland te leveren machi nes. chemische produkten en vooral staal zijn voor het Oostduitse rode re gime onontbeerlijk voor de uitvoering van het vijfjarenplan waarvan de Oost duitse communisten beweren, dat het hun staat qua levensniveau boven de Bondsrepubliek zal brengen. De handel tussen West- en Oost-Duitsland moet dit jaar een geldwaarde bereiken van 1,1 miljard mark. Gesprek met mr. Stikker Zulke sancties op handelsgebied tegen Oost-Duitsland zal de Westduitse in dustrieën, toch al volbezet met export orders, geen pijn doen. Vooropgezet dat Bonn zijn NAVO-partners zo ver kan Advertentie Tut*,Sct Hamea-Gelei Het Is de Hamemelis dia *t doet krijgen dat deze eveneens een verbod op de handel met Oost-Duitsland uit vaardigen ja zelfs het transitoverkeer van goederen, bestemd voor Oost-Duits land, geheel verbieden. In dit verband is de rol van een haven als Botterdam niet onbelangrijk. In de NAVO-raad te Parijs zou men over dit plan reeds gesproken hebben. Voor ons land is de handel met Oost- Duitsland geregeld in het zogenaamde „Kammerabkommen" tussen de Neder landse Kamer van Koophandel voor Duitsland te Berlijn en Den Haag en de Oostduitse kamer voor de buitenlandse handel. Dergelijke NAVO-sancties laten landen als Zweden evenwel de vrije hand Een ander nadeel is, dat men met zo'n hanidelsaotie het Oostduitse rode regime treft, maar ook de Oostduitse onder terreur levende bevolking. Ten slotte is het nog de vraag of in een handomdraai de NAVO-partners van Bonn opgeroepen kunnen worden om West-Berlijn op deze wijze te helpen. En ook is niet te veronachtzamen dat de positie van het nogal kwetsbare Hamburg, dat als havenstad van het transitoveikeer naar Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije rijkelijk profijt trekt, hierbij direct in het geding is. NAVO- sancties betekenen verdere groei van de Oostduitse haven Rostock en afbreuk aan Hamburgs ten deze toch al zeer verzwakte positie. Kortom, er zitten nogal wat haken en ogen. speciaal voor Bonn. aan handelsmaatregelen tegen Oo6t-Duitsland Men acht te Bonn in dit verband het kleine Westelijke overleg dat gisteren in Noord-Italië plaatsvond van belang. Hier spraken met elkaar Bondskanse lier Adenauer, de NAVO-opperbevelheb ber Norstadt. de NAVO-secretaris-gene- raal Spaak en de Nederlandse en Bel gische NAVO-vertegenwoordigers mr. D. U. Stikker en Destarcke en wel in Stikkers villa aan het Como-meer. Daarbij zijn. zo zegt men te Bonn. de kwestie-Berljjn en de Oostduitse actie ter tafel gekomen en waarschijnlijk ook de te nemen Westelijke tegenmaat regelen. 8>PêOê>!D§Oê>lD9De>£>§Oe>£#D§>iP§Oe>iPSG>ê>!0§Dê>*DgOe>iPSOe>!P§Qê>££3^^ De puzzelaars onder de automobilisten kunnen op zaterdag 8 oktober weer deelnemen aan de Hutspotrit van het „Leidsch Dagblad". Twee jaar heeft ons blad zo'n puzzelfeest georgani seerd en beide keren was het een groot succes. Dat heeft ons de moed gegeven om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een moed, die nieuw voedsel kreeg in de telefoontjes welke wij reeds ontvingen van ongeduldige automobi listen. Wij konden hen gerust stellen. Er werd hard gewerkt achter de schermen. De voorbereidingen waren in volle gang. De heren J. Th. Wurzer, F. G. van Leeuwen, O. Bosschaart en N. Steehouwer hebben weer heel wat valletjes ontdekt, beproefd en besproken. En het resultaat van al dat gerij en al dat overleg zullen de deelnemers aan den lijve ondervinden op die datum, welke men dus nu reeds in het notitieboekje moet noteren ZATERDAG 8 OKTOBER. De rit is dit jaar ongeveer tachtig kilometer lang, maar die kilometers vanzelfsprekend weer van Leiden naar Leiden zitten vol problemen en probleempjes. Het zal evenals in de voorafgaande jaren wel weer strafpunten regenen. Maar goed, dat hoort er nu eenmaal bij. Vorig jaar hebben wij nog enkele laatkomers moeten teleurstellen. En toen hadden wij de inschrijving op maximaal 250 gesteld. Het is helaas onmogelijk ge bleken dit aantal te handhaven. We hebben het moeten terugbrengen tot 200. Gezien dit kleinere aantal en de grote animo, is het dus zaak niet te lang met de inschrijving te wachten. En voor het overige Is het weer hetzelfde als vorig jaar. I. Weer rijden de deelnemers in twee groepen: A. - Voor geroutineerde rallyrijders; B. -Voor minder geroutineerden. Al te bescheiden inschrijvers worden overge plaatst of gediskwalificeerd. II. De prijsuitreiking is ook dit Jaar 's avonds in Avifauna. De rit zal daar aan de hand van dia's uitvoerig besproken worden. UI. Opnieuw wordt een groot aantal prijzen door het Leidsch Dagblad beschikbaar gesteld, zoals radio- en fototoestellen, auto-accessoires enz. IV. De start begint om klokslag half twee op de Rooseveltstraat te Leiden. Er vertrekken telkens twee deelnemers tegelijk met tussenpozen van één minuut. V. Als aandenken aan deze rit ontvangt elke equipe een aardige herinnering. VI. De inschrijving moet uiterlijk zaterdag 1 oktober in ons bezit zijn. Na ontvangst van het hieronder afgedrukte en ingevulde inschrijvingsformulier en het inschrijvingsgeld worden aan de deelne mers nadere gegevens betreffende start en finish, voorts het startnummer en het wedstrijdregle ment toegezonden. Insehrij vin gsform u lier Ondergetekende Adres Woonplaats S.v.p. starten in schrijft hierbij in voor HUTSPOTBIT 1960 A-klasse (geroutineerden) Oud en nieuw verenigd. (Foto L.D./Holvast) „Penspoortje" in de nieuwbouw werd op genomen. Het gewelf van dit poortje bleek eveneens zeer bouwvallig en moest met de daarop rustende muur aan het staalskelet worden „opgehangen". Zowel de burgemeester als de directie hadden zeer veel waardering voor de wijze, waar op de architect, die pas kon slopen op het moment, dat de nieuwbouw geheel verankerd was, een en ander heeft we ten op te lossen. Ook de aannemers, de gebr. Van Keppel te Wassenaar, werden in deze waardering betrokken. i B-klasse (beginnelingen) Kaartlezer (es) Kenteken auto Is een van beiden lid van een auto- of motorclub? Ja/neen. IS op giro 57055 gestort Het inschrijfgeld f. 5.— GAAT hierbij (aantekenen) Leiden, (handtekening) x Doorhalen wat niet van toepassing is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3