VRIJPOSTIG Drama Jacob van der Doesstraat nu voor het Haagse Gerechtshof K e r k e I ij k L Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Wie het toppunt van brutaliteit meent te kennen heeft onvol doende rekening gehouden met de heer Kroesjtsjef, die alle records op dit gebied heeft geslagen door zoals het geestig is uitgedrukt ongenodigd in de vestibule te komen zitten bij de man. met wie hij ruzie heeft... Want zoals men weet zal de Sovjetrussische premier zelf als leider optreden van de delegatie van zijn land naar de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties op 20 september a.s., ofschoon het ge bruikelijk is, dat de premier thuisblijft en de leiding toevertrouwt aan de mi nister van Buitenlandse Zaken. Nu Kroesjtsjef zo demonstratief van deze gewoonte afwijkt, ligt het voor de hand aan te nemen, dat hij zeer bepaalde be doelingen heeft. Welke die zijn is niet bij voorbaat met zekerheid vast te stel len, al heeft het vanzelfsprekend niet aan veronderstellingen ontbroken. Op merkelijk is, dat die gissingen zich voor al tot politiek gebied beperken, maar 't is allerminst ondenkbaar, dat Kroesj- tsjefs verblijf in New-York „toevallig'' samenvalt met het afschieten van een reuze-raket, waarop de Russische pre mier dezer dagen heeft gezinspeeld. Een demonstratie van Ruslands tech nisch kunnen zou tegen de achter grond en het klankbord van de Verenigde Naties uiteraard een diepe indruk maken. Zonder deze mogelijk heid uit te schakelen het is integen deel verstandig haar voorop te stellen! mag men toch vooral niet uit het oog verliezen, dat de Verenigde Naties er dezer dagen tal van nieuwe leden bij- krijgen: kersverse Afrikaanse staten, op wier vertegenwoordigers de rode leider een van zijn beruchte propagandatoe- spraken zou kunnen afvuren. Dat hij er. in slagen zal in dat geval de novieten van de eerlijke bedoelingen van het Kremlin te overtuigen, is niet helemaal zeker, maar het loont uit reclame-psy chologisch oogpunt ongetwijfeld de moeite de Verenigde Naties als lawaai- podium te gebruiken. En wie kan dat beter dan Kroesjtsjef zelf? Er is in Afrika immers een soort omwenteling gaande en de komende bijeenkomst in het VN-gebouw is in communistische ogen 'n bijzonder geschikte gelegenheid flink te keer te gaan tegen de Westerse kolonialisten... Dat die kolonialisten zelfs Afrikaanse volken van zeer ge ringe ontwikkeling de vrijheid geven, terwijl de rode imperialisten de terreur- zweep over heel Oost-Europa en een groot deel van Azië laten knallen, och, wie daarop let ls een kniesoor... Msn mag dus aannemen, dat Kroesjtsjefs voornaamste doel is als „beschermheer" van de jonge Afrikaanse staten te poseren. De mees- ter-der-dubbelhartigheid zal de unieke kans, hem in New-York geboden, tot op de bodem uitbuiten. Wat die pose waard is, bleek in de afgelopen dagen in Kongo. Op slinkse wijze werd de een heidsmaniak Loemoemba in het bezit gesteld van een aantal Russische trans portvliegtuigen voor het overbrengen van troepen naar Katanga, dat natuur lijk evenmin aanspraak op zelfbeschik king mag maken als de landen achter het ijzeren gordijn. Hier openbaarde zich dus niet alleen maar een Afri kaanse tegenstelling, doch een antithese van wereldwijde strekking: enerzijds de landen, die geloven in vrijwillige samen, werking (binnen de nationale grenzen in federaal verband), anderzijds de aan hangers van de éénpansmaaltijd-van- rode-kool. Het wordt hoog tijd, dat dit de Afrikaanse volken duidelijk èn herhaal delijk onder ogen wordt gebracht. Uit de duisternis van het primitieve stam verband zijn zij plotseling in het felle licht van de moderne wereld komen te staan, een wereld, waarin een diepe kloof gaapt tussen vrijheid en dicta tuur. Het is zo gemakkelijk de ongekun stelde Afrikanen een rad voor de ogen te draaien, zoals de heer Kroesjtsjef dan ook ongetwijfeld zal doen. Daar moet onverzettelijk stelling tegen geno men worden, zodat gehoopt mag worden, dat het Westen zich terdege zal roeren! Erg waarschijnlijk Is het niet, dat het nog tot een ontmoeting tussen president Eisenhower en de Sovjet- russische premier za] komen. Het Ame rikaanse staatshoofd is in de afgelopen maanden zo grof en zo vaak door Kroesjtsjef beledigd dat een verzoening moeilijk lijkt. Eisenhower heeft reeds te kennen gegeven, dat hij zelfs ook de mogelijkheid van een gesprek niet zal overwegen, vooraleer de twee vliegers van de Amerikaanse RB-47 worden vrij gelaten, een vliegtuig, dat volgens de le zing van Washington boven internatio nale wateren werd neergeschoten. Niet temin heeft de ambassadeur der Ver. Staten in Moskou, Thompson, dezer da gen tot tweemaal toe een onderhoud met Kroesjtsjef gehad, waarbij ook deze kwestie ter sprake moet zijn gekomen. Helemaal uitgesloten is een nieuwe ont moeting dus niet. maar de vraag rijst, of die wenselijk mag heten. Misschien dat de Republikeinse partij er met het oog op de komende verkiezingen zijde bij kan spinnen, maar van internatio naal standpunt gezien is het nut van 'n dergelijke verzoening op zijn minst twijfelachtig. Mit alle respect voor president Eisenhower blijft immers toch de vraag: is hij wel opgewassen te gen de Russische premier? Amerika's leider is net iets te voornaam om het rappe en juiste antwoord te vinden op het plebejische lawaai van de Rus. In dat opzicht is Nixon, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, be ter tegen de Kremlin-leider opgewas sen, zoals bleek uit de woordenstrijd op de Amerikaanse tentoonstelling in Mos kou. Sindsdien heeft de heer Kroesjtsjef geen goed woord meer voor Nixon over gehad. wei een bewijs, dat die erin ge slaagd is enkele treffers te plaatsen. Het is in de politiek net als met de kas telen in Engeland: de hertog van Bed ford wordt door zijn mede-edelen met de nek aangekeken, omdat hij het ge waagd heeft zijn tot financiële onder gang gedoemde landgoederen op nogal spectaculaire wijze in exploitatie te brengen. En wel onder het motief: „voor adellijke waardigheid geeft de bank geen cent". Het is jammer, dat op deze wijze een brok voornaamheid opgeofferd moest worden aan de instandhouding van de variëteit, maar er is toch veel voor te zeggen een dergelijke dynamiek te verkiezen boven het deftig wegsterven waaraan anderen de voorkeur geven. Wat nu de politiek aangaat: presi dent Eisenhower heeft bij alle deugden één onaangename eigenschap aan de dag gelegd: de nei ging om de behandeling van moeilijke problemen uit te stellen... Zeker, tal van vraagstukken komen „vanzelf" tot oplossing, als men ze maar de tijd gunt. Maar Eisenhower is nu eenmaal de leider van het machtigste land ter wereld, dat bovendien niet deel uit maakt van een soort paradijselijke in ternationale samenleving, maar te ma ken heeft met lieden van het allooi van de Russische premier. En als de dirl- „Ik ivilde niet doden Tien jaar geëist (Van onze Haagse correspondent) De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gister middag een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen een 52-jarige Haagse kelner, die in de nacht van 21 op 22 november van het vorige jaar in het portaaltje van een pension aan de Jacob van der Doesstraat te Den Haag de 28-jarige loswerkman Hendrik de Vries met een scherpgeslepen schoenmakersmes heeft doodge stoken. De kelner stond in het portaaltje te wachten op de nieuwe vriend van zijn ex-vrouw. Toen op een gegeven moment de deur werd geopend en het silhouet van een man zich in de deuropening aftekende, meende de kelner zijn rivaal voor zich te hebben en stak hij toe. Zijn slachtoffer strompelde weg en zeeg en kele momenten later levenloos ineen. Het was echter niet verdachtes rivaal, maar de volmaakt argeloze los werk man H. de Vries, die eveneens in het pension was komen wonen. De dader werd door de Haagse recht bank veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschikkingstel ling van de regering. Niet billijk De procureur-generaal bij het Haagse hof, mr. baron van Voorst tot Voorst, was van mening dat dit geen reële, billijke en rechtvaardige straf is. indien men ook recht wil doen aan de man. wiens leven zo abrupt en onverwacht beëindigd is. Ook al zou verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar zijn ge weest, hier moet door de maatschappij worden gestraft overeenkomstig de ernst van het feit, aldus de procureur-gene raal. De feitelijke toedracht van het drama, dat destijds zeer veel opzien baarde, werd door verdachte zonder meer toe gegeven. Maar in tegenstelling tot eerder afgelegde verklaringen zei hij thans zich niet meer te herinneren, waarom hij op de middag, voorafgaande aan de moordnacht, het schoenmakersmes ge kocht had. Vroeger had hij verklaard te hebben gedacht: „Hij heeft mij kapot gemaakt, nou zal ik hem ook kapotma ken". Onbeschermd Thans herinnerde hij zich dit niet meer. Het mes droeg hij die avond on beschermd in zijn jaszak. „Waarom"?, wilde de president weten. „Dat weet ik niet", zei verdachte. „Zoiets is toch niet normaal. U had het toch voor onmiddellijk gebruik ge reed". „Ik weet het niet meer". „Toen u een sleutel in het slot hoorde steken haalde u het mes uit uw zak. Waarom?" „Dat weet ik niet". „Vroeger hebt u verklaard bii het zien van de man in de deuropening te hebben gedacht: Wel doen, niet doen wees niet laf. U moet toch hebben ge dacht over een daad waarvoor een ze kere moed nodig is". „Ik weet het niet meer. Maar ik heb in ieder geval niet welbewust willen doden Er was geen voorbedachte rade". Hartstochtelijk betogend legde ver dachte dan uit, dat hij nog steeds van zijn vrouw hield, al was zij van hem gescheiden. En zijn vrouw had hem ge zegd: „Jij blijft altjjd voor mij. tussen ons blijft alles hetzelfde". Diep geschokt was verdachte daarom, toen hij zijn vrouw samen zag met haar vriend. Dagenlang had verdachte hierna stuur loos door de stad lopen dwalen, tot hij op de middag van 21 november in de etalage van een schoenmakerswinkel een scherp puntig mes te koop zag liggen Geweld „Ik kan me voorstellen wat er in deze verdachte is omgegaan. Maar hij liet zichzelf naar deze daad toegroeien. Bij dit vooruitdenken heeft hij de dood van zijn rivaal gewild en daarin zit de voor bedachte rade, ook al heeft hij volgens de psychiater op het moment van de moord in een schemertoestand gehan deld", aldus de procureur-generaal. De verdediger, mr. P. de Prez, achtte de constructie van de tenlastelegging juridisch onhoudbaar: opzettelijke dood slag van een man, die later De Vries bleek te zijn, met voorbedachte rade gericht tegen de vriend van zijn vrouw. Dat kan niet, meende mr. De Prez, want de voorbedachte rade moet gericht geweest zijn tegen het feitelijke slacht offer. Mr. De Prez was overigens van oordeel, dat verdachte veel minder toe rekeningsvatbaar moet zijn dan het psychiatrisch rapport blijkt en hij vroeg daarom een nieuw psychiatrisch onder zoek. Uitspraak 23 september. Verduistering van ca. 25.000.- gulden Dezer dagen is een 37-jarige Harder wijker bij de directie van Glaco Rub berfabriek, waar hij werkzaam was, tot een bekentenis gebracht, dat hij sinds half 1957 ongeveer 25.000 heeft verduis terd. Van het geld is niets meer over. De Rijksaccountantsdienst heeft de zaak in onderzoek gekregen om het juiste bedrag dat verduisterd is, vast te stellen. De verdachte is door de gemeentepo litie van Harderwijk gearresteerd en voor de officier van Justitie te Zwolle geleid. Verdachte, die bekend stond als een Slichtsgetrouw en innemend mens, heeft et geld besteed in de omliggende ge- De Gaulle oppert Algerijns overleg President De Gaulle heeft gisteren aan het eind van de derde dag van zijn vijf daagse rondreis door Bretagne ver klaard, dat Frankrijk vrede in Algerije wenst. „Wij willen, dat de Algerijnen zelf over hun lot beschikken en zelf te kennen geven wat zij wensen. ZIJ zullen Algerije kiezen, zeker, maar een Alge rije, dat met Frankrijk verbonden ls. Om dit te bereiken stelt Frankrijk bespre kingen voor, maar onder één voorwaar de: dat niemand naar de conferentie gaat met een mes in de hand". De vertegenwoordiger van de FLN in New York, Sjanderli, heeft gisteren pre sident Eisenhower in een telegram ver zocht, zich uit te spreken voor inschake ling van de Ver. Naties om de uitvoe ring te verzekeren van het beginsel van zelfbeschikking in Algerije, een beginsel dat officieel door de betrokken partijen is aanvaard. In het telegram wordt ge zegd, dat de president van de Ver. Sta ten moet weten, dat de Amerikaanse materiële steun Frankrijk in staat ge steld heeft „deze koloniale oorlog voort te zetten". Volgens Sjanderli is het on mogelijk Frankrijk in zijn oorlog tegen het Algerijnse volk te steunen en tegelij kertijd blijk te geven van sympathie voor de verlangens van het Algerijnse volk. Het telegram van de FLN herinnert Eisenhower eraan, dat hij op 7 septem ber heeft verklaard, dat de Ver. Naties het enige orgaan zijn, dat kan optreden ten gunste van een vreedzame oplossing in Afrika. Volgens Franse militaire kringen in Algiers zjjn donderdag tijdens een ge vecht 20 kilometer ten zuidwesten van Kenchela, in het Aurès-gebergte, vjjftig Algerijnse opstandelingen door Franse troepen gedood of gevangen genomen. leden kreeg men argwaan tegen hem en werden zijn gangen gecontroleerd. Hij was kassier en belast met de loonadmi nistratie. meenten. Ongeveer drie maanden ge- Verslag van commissie onderzoek militair aankoopbeleid 18 oktober in Tweede Kamer De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden doen weten, dat hij aan de Kamer zal voorstellen het ver slag van de commissie onderzoek mili tair aankoopbeleid op dinsdag 18 oktober aan de orde te stellen. Hij wil dan echter niet de hoofdstuk ken behandelen over de politieke lei ding van het ministerie van Defensie en de organisatie van het aankoopbeleid van dit ministerie. Deze hoofdstukken zullen aan de orde kunnen komen bij de behandeling van de Defensiebegroting. Dit zaï eveneens het geval kunnen zijn met de kwestie van het defensieplafond. Vertrouwelijk De commissie onderzoek militair aan koopbeleid kan de verslagen van de in formatie besprekingen, welke zij heeft gehouden, niet aan de Kamer overleg gen omdat dit in strijd zou zijn met de aan betrokkenen gewaarborgde vertrou welijkheid van de besprekingen. Wel kan de commissie onderzoek mi litair aankoopbeleid een gedeelte van de bijlagen op de griffie ter inzage van de leden neerleggen, een ander gedeelte van deze stukken zal ter vertrouwe- 1 ij k e kennisneming op de griffie wor den gedeponeerd. even NED. HERV. KERK Beroepen te Baarn (vac. dr. S. H. Span jaard) J. Vuyst te Almelo beroepen door de Provinciale Kerkvergadering van Noord-Holland als predikant voor buiten- fewone werkzaamheden (pastorale zorg Jmondgebied) N. O. Steenbeek. secr. van de Jeugdraad der Ned. Herv. Kerk. woon achtig te Amersfoort. Aangenomen de be noeming tot vicaris te Scheveningen (wijk- êem. Oude Kerk) M. H. Boogert. kand. te •osterland (Z.). Bedankt voor Tholen J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Amersfoort (vac. E. T. van der Born) K. Deddens te Leerdam. BINNENLAND Bij K.b. is aan de heer Ch. J. H. Dau- banton, laatstelijk Nederlands ambassa deur te Santiago in Chili, met ingang van 1 lunl 1960 op zijn verzoek eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan H.M. de Koningin en aan den lande bewezen. In St.-Erwlns Hotel te Londen ls gis teren een vergadering, waarbij een inter nationale organisatie voor zelfbediening opgericht, genaamd „International Self Service Organisation". De heer H. Hupkes, directeur van de N.V. Hupkes" Winkelbe drijf. ls met algemene stemmen tot presi dent gekozen. De Amsterdamse schilder Jaap Wage- maker heeft van de Premlo Mazotto, één van de grote internationale prijzen voor schilderkunst, de derde prijs ten bedrage van één miljoen lire verworven. De prijs zal vandaag te Milaan worden uitgereikt. Gisteravond ls een tentoonstelling van schilderijen van Wagemaker in de Galerie Orez te 's-Gravenhage geopend. Mevrouw G. Smilde-Huitink in Sel- lingen, gem. Vlagtwedde is gisteren hon derd Jaar geworden. De nog krachtige oude dame heeft vele gelukwensen in ontvangst genomen. Tot de bezoekers behoorde ook burgemeester H. Waalkens, die persoon lijke gelukwensen aanbood en wethouder F. Nomden, die dit namens de gemeente raad deed. Het bestuur van het Tollensfonds heeft besloten de Jacobsonprijs voor 1960 toe te kennen aan de schrijfster Marie Schmitz voor haar letterkundig oeuvre en haar activiteit op kritisch gebied. Sinds haar debuut in 1907 heeft Marie Schmitz een lange reeks van romans en novellen gepubliceerd. Haar laatste boek „Zonder pardon" verscheen in 1959. gent met de armen over elkaar blijft staan, zal paukenlst Kroesjtsjef er wel voor zorgen, dat horen en zien vergaat... Dat is in het verleden gebeurd en het is allerminst zeker, dat dit niet óók in de naaste toekomst zal geschieden. Om die reden is het wellicht beter een Ameri kaanse woordvoerder te kiezen, die niet elk woord op een goudschaaltje behoeft te wegen, ook ai met het oog op de ver kiezingsstrijd in de States. Met be langstelling zal men de ontwikkeling op dit gebied in de komende dagen dienen te volgen. De Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elek trotechnische Industrie (A.N.M.B.), aan gesloten bij het N.V.V.) bestaat op 17 Jan. a.s 75 Jaar. De A.N.M.B.. die thans 97.000 leden telt, is de grootste vakbond van Nederland. Het jubileum zal o.m. worden gevierd met een herdenkingsbijeenkomst ln het Concertgebow ln Amsterdam en enkele regionale bijeenkomsten. Alle leden krijgen een geschenk: een doos met twee zilveren bestekken. Voor de Jubileum- datum hoopt de bond het honderdduizend ste lid te kunnen Inschrijven. De minister van Landbouw en Vis serij heeft de heer dr. L. Hoedemaker te Den Haag benoemd tot algemeen directeur van het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut. De heer Hoedemaker. die op 1 okto ber zijn nieuwe functie zal aanvaarden, ls thans Inspecteur van de veeartsenljkun- dlge dienst, tevens veterinair Inspecteur van de volksgezondheid. BUITENLAND De Australische premier Menzles heeft het parlement verklaard „bitter teleurgesteld" te zijn dat Amerikaanse vliegtuigen geen verkenningsvluchten bo ven de Sovjet-Unie meer ondernemen. Door deze vluchten zou een nederlaag ln een toekomstige oorlog vermeden kun nen worden, aldus Menzles. Kroesjtsjef moet zeer bezorgd zijn geweest dat Ameri kaans vliegtuigen zo diep ln Sovjetrus- sisch grondgebied hebben kunnen door dringen. Premier Kroesjtsjef is gisteren In Ka liningrad (het voormalige Koningsberg) aangekomen om zich in te schepen aan boord van het lijnschip ..Baltika", waar mee hij met zijn gezelschap naar New York gaat ter bijwoning van de Algemene Vergadering der V.N. Het lijkt dat ook de delegatieleiders van Hongarije (Kadar), Bulgarije (ZJivkof) en Roemenie (Gheor- ghiu-Dej) In Kaliningrad zijn aangekomen en met de „Baltika" naar Ney York zul len varen. Er is nog niets bekend over de plannen van de delegatieleiders van Polen en T6jecho-Slowakije. Gomoelka en No- votny. Ted Hill, algemeen secretaris van de vakbond van ketelmakers, ls gisteren ge kozen tot voorzitter van de algemene raad van het Britse vakverbond T.u.C. voor het komende Jaar. De 61-jarige Hill ls een ge boren „rebel" in de vakbondsbeweging en ls herhaaldelijk ln botsing gekomen met z()n medeleden van dé algemene raad. Radlo-Calro beweerde gisteren, dat heimelijk Jordaans kapitaal zou worden overgebracht naar banken in Londen en Geneve. Op grote schaal werden ln Jor danië arrestaties verlcht en er zouden plannen bestaan om de onafhankelijke po sitie van de rechterlijke macht ln dat land te beperken. De voorzitter heeft de minister van Defensie uitgenodigd om ten aanzien van de concrete zaken, welke de com missie onderzoek militair aankoopbeleid heeft onderzocht, de Kamer de laatste feitelijke inlichtingen te verstrekken, vóór dat het debat op 18 oktober over deze zaken zal worden gehouden. Hoofdstuk X Verder stelt de voorzitter voor: De kwestie van het Defen6ieplafond zoals gezegd, te behandelen bij de defensie begroting. De kredietopeningsprocedure in het ministerie van Economische Zaken, te behandelen bij de begroting van dit mi nisterie. De organisatie van de controle van de zijde van het ministerie van Fi nanciën te behandelen bij de begroting van dit ministerie. Ter voorbereiding van de behandeling van hoofdstuk X controle op de besteding van de Rijks- gelden nodigt de voorzitter de voor zitters van de vaste commissies uit bij de bespreking van de begrotingen het algemeen gevoelen van de leden van de begrotingscommissies in te winnen om trent de door de commissie onderzoek militair aankoopbeleid gedane sugges ties en aanbevelingen, voor zover deze voor de werkwijze dezer commissie van belang zijn. Vervolgens zal hij de seniores en de voorzitters verzoeken bijeen te komen, teneinde na to gaan. op welke wijze een behandeling van dit hoofdstuk X het beste zal kunnen geschieden. ZATERDAG Beestenmarkt: Leger des Heils. Openluchtsamenkomst uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Clubhuls Volkstulnver. „Ons Bulten", Marnixstraat. Bloemen- en frulttentoon- stelllng. „Prof lr. Sprenger". 4 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Contactavond Leldse Buitenschool. 8 uur nam. Oegstgeest (Patronaatsgebouw) Padvindersmarkt. 2.30-5.30 en 7.30-11.30 uur nam. ZONDAG Clubhuis Volkstuinver. „Ons Buiten", (Marnixstraat)Bloemen- en frultten- toonstelllng „Prof. lr. Sprenger". 10 uur voorm. Stadsgehoorzaal: Jonge talentenshow. 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden: Drogisterij VrU- enhoek. Demonstratie Yardley. 8 uur nam. DINSDAG Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Opening Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Bond van Chr. Plattelands vrouwen. Spr. mevr. Pothuis over een reis naar Argentinië. 8 uur nam. StadhouderslaanschoolAfscheid en In stallatie van schoolhoofd. 8 uur nam. DONDERDAG Haarlemmerstraat 149: Receptie 85-jarig bestaan Manufacturenhandel v.h. M. de Vries. 24 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie: „Jaloezie". 8 uur nam. Zaal Van der Heyden (Breestraat)Ope ning seizoen Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. Steffa Wine over Mexico. 2.30 uur nam. VRIJDAG Rehoboth: Afd. Leiden-centrum Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr. dr. E. v. d. Schoot over „Huwelijk en echtscheiding". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. .Jaloezie". 8 uur nam. Haagse Comedie BIOSCOPEN „Hiroshima, mon Amour". 18 Jr. Casino: „Het lot van een mens". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur, zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het loon van de angst". 18 Jaar. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 V. d. Jeugd. 14.50 Dames koor. 15.05 Vakantieverhalen m. muz. 15.20 Filharm. ork. 16.05 Boekbespr. 16.25 Gram. 16.45 Hammondorgelspel. 17.00 Jazz muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Planorecital. 18.30 Muziek- klosk. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passe partout, lezing. 19.40 Christus, Zijn leer lingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zang met Interviews. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Amateursmuz. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Amateursmuz. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 In- strum, octet. 16.50 Voor de Jeugd. 17.45 Ol. Spelen. 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Ol. Spelen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Pro menade ork. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Cabaret. 21.05 Gram. 21.10 Thuis vaart, hoorsp. (dl. 2). 22.00 Ol. Spelen. 22.30 Nws. 22.40 Samenspraak der herders, lezing. 23.00 Gesprekken over muz. met jongeren. 23.45 Ol. Spelen. 23.55-24.00 TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 14.00 Voor de kind. NTS: 14.55- 16.30 Eurovisie: Ol. Spelen. 18.00-18.30 Eurovisie: Ol. Spelen. 19.15-20.00 Euro visie: Ol. Spelen. 20.00 Journ. en weer- overz. 20.20 Ol. allerlei. NCRV: 20.30 Op bezoek bij Hans Kaart. NTS: 21.05-24.00 Eurovisie: Ol. Spelen. VOOR ZONDAG 11 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber uit de kerken. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Or gelspel. 13.00 Nws. en SÖS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en sol. 15.10 Fllmpraatje. 15.25 Studentenkoor. 15.55 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 De Kongo ln de Vlaam se literatuur, lezing. VARA: 17.30 Gevar. muz. 17.50 Nws.. sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Cabaret. 19.00 V. d. vakantiegangers. 19.35 Olympische Spelen 1960. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. en sol. 20.50 Naklanken v. d. Olymp. Spelen. 21.10 Ge var. muz. 21.45 Journ. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weeroverz. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Orgelreci tal. KRO: 9.30 Nws. en postduivenber. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoog mis. 11.30 Gram. 11.55 Omr. ork. en solist. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Licht progr. 13.25 Lichte muz. 13.50 Boek bespr. 14.00 Voor de jeugd. 14.50 De vlie gende Hollander, lezing. 15.00 Kamermuz. 15.45 Monsieur Vincent, een actualiteit v. drie eeuwen, lezing. 16.00 Sport. 16.30 Gram IKOR: 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kerkd. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 S.I.L.O., Evangelisatie in Bel- gie.NCRV19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.45 Promenade ork. en solist. 21.35 Voor dracht. 22.05 Omr. koor. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet: 11 uur ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Kralingen - uitzending van PICTOGRAM 1 v'ivi"a 60 seconden om dit „woordbeeld" te ontraadselenof l seconde om de oplossing te lezen! Luxor: „Als m'n grote broer dat wist. A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Mag ik deze dans van U?". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Strafbataljon 999". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Salomo en de Koningin van She- ba". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Asta theater, Wassenaar: Van vrijdag t/m. woensdag 8 u. (zat. en zond. 7 en 9.15 uur) „On the Beach" (De laatste Oever). 14 jaar. Donderdag 12.30 en 8 uur „Getuige a charge" (Witness for the pro secution). 18 Jaar. Zondag en woensdag 2.30 u. „Tom Duim", elke leeftijd. TENTOONSTELLINGEN Ned. Leger- en Wapenmuseum „Gene raal Hoefer". Tentoonstelling ..'s Konings Rok" Werkd.: 105 uur, 's zondags: 15 uur nam (t/m 30 september) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Panorama der prehistorie". Werk dagen 105 uur; 's zondags 15 uur nam (tot 15 december). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl (tot 16 oktober) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „zeg het met bloemen In het Chinees". (Tot 31 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling van werken uit Leldse School (tot half september). Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend Centraal-apotheek Breestraat 74. tel. 20552. Bovendien ls ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur de Doe- za-Apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313 en de Haven-Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlna- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds nk 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: H. Jasperse. tel. 24961. Gaasbeek, telef. 20266. Hartman, tel. 26371, en Schaefer. tel. 21481. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz sr en Jr. tel. 20390. Bi) geen gehoor bi) uw hulsarts ol spe cialist (of diens waarnemers), bel opdok- terstelefoon 22222. i dienst voor belangstellenden op 4.9.1960; 2.45 uur Klnderdlenst; 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO, KRO, VARA en VPRO: 16.25- 19.45 Eurovisie: Olympische Spelen. VARA 20.00 Achter het nieuws. 20.15 Licht progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuz. 14.00 Wenken voor de tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.16 Lezing). 16.15 Voordr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Llef- dadigh.oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.15 Ork. conc. 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Strljkkwart Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Lichte mz. 16.30 Hoorspel. 17.00 Interviews en gram. 17.58 Intermez zo. 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Olympische Spe len. 20.05 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Ol. Spelen. 13.30 Gevar. muz. 14.30 Kamer muz. 15.00 Gevar. muz. 16.45 Amus. muz. 17.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Zangrecital. 19.00 Nws. 19.45 Operettemuz. 21.40 Ol. Spelen. 22.00 Nws. 22.30 Hoorsp. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. I.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.05 Ork. conc. 15.45 Madame Favart. komisch opera. 17.30 Gram. 18.00 Festival v. Salzburg: Ork. coné. 19.40 Lichte muz. 20.20 Gevar. muz. 22.55 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. (Om 12.30 weerber.). 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcanto-conc. 15.30 Pianomuz. 15.45 Sportprogr. 17.00 Olymp. Spelen. 18.00 Ork. conc. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Vrol. muz. 20.00 Hoorsp. 20.40 Gram. 21.15 Operafragm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 ni. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.45 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.45 Festival v. Bergen 1960: Symf. ork. en solist. 20.30 Lichte muz. 21.00 Ge var. muz. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 12 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. II.00 Omr. ork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram .14.30 Gram. 15.35 Verstandige kin deren. hoorspel. 16.45 Klarinet en plano. 17.15 Gram. 17.50 Militair comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kamermuz. 19.30 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.40 Journ. 20.55 Latijns-Ameri kaanse muz. 21.20 Jacob Cats herdenking. 21.35 Lichte muz. 22.05 Internationale Muzlekweek 1960: Fanfaremuz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en SOS-ber. 22.45 Internationale Muzlekweek 1960: Fanfare muz. (verv.). 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Pia norecital. 12.25 Voor boer en tuinder, praatje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Kamermuz. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Volksliederen. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitzending: Tech nisch onderwijs ln Nederlands Nieuw-Gui- nea, door ds. D. A. ten Haaft. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Daar treek lek leeringh af. klankb. 20.50 Radio Filharm. ork. 2210 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e H|n, van 1820 uur) I. Hector Berlioz. 1. Ouverture „Les Francs Juges" op. 3. Residentie Orkest olv. Willem van Otteroo. 2. Symphonie fantastique op. 14 („Episode de la vied'un artiste") Rêverles - Passions. Un bal. Scène aux champs. Marche au supplice. Songe d'une nuit du Sabbat. Phllharmo- niscn Orkest van Berlijn olv. Igor Mar- kevltch. II. Camille Saint Saëns. 1. Concert voor Slano en orkest nr. 2 in g kl. t. op. 22. ndante sostenuto. Allegretto scherzando. Presto. Glna Bachauer, plano. The London Orchestra olv. Alec Sherman; 2. Le Rouet d'Omphale, symphonlsch gedicht op. 31. l'Orchestre de la Suisse Romande olv. Er- nest Ansermet; 3. Concert voor cello en orkest nr. 1 in a kl. t. op. 33 Mtislav Ros- tropovitch. cello. Philharmonia Orkest olv. Sir Malcolm Sargent. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Lezing. 14.00 Lich te muz. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gram. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts: Symf. ork. en sol. (Om 20.55 Intermezzo en om 21.00 Nws.). 22.00 Hoorsp. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 nws.) 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 nws.). 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. progr. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en gram. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorspel. (Om 18.29 Weerber., nws. en act.). 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en lichte muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en voordr. 21.00 Gram. (Om 21.30 nws.). 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. ork., koor en sol. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.05 Gram. 13.55 Gram. 14.25 Gewijde muz. 14.55 Ork. conc. 16.00 en 17.30 Gram. 18.05 Kamer muz. 19.16 Nieuwe gram. 20.05 Festival v. Besancon: Filharm. ork. en solist. 21.50 en 23.10 Gram. 23.53-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Popul. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Orgelmuz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Ork. muz. 15.00 Lichte muz. 16.00 Beursber. 16.06 Voor de zieken. 17 00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Boekbespr. 17.45 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportuitz. 19.00 Nws. 19.30 Volksmuz. 20.00 Kamerork. en sol. 2120 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Kamerork. en zang. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelieden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.03 Ork. conc. 15.00 Gram. 15.15 Lichte muz. 16.07 Gevar. muz. 16.30 Amus. muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.45 Belg. muz. 18.30 Verz. progr. 19.30 Nws. 20.00 Labelle Hé- lèna, opera. 20.45 Balletmuz. 21.00 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2