V.N.-ORGANISATIE THANS IN EEN ZEER KRITIEK STADIUM De „Planta"-ziekte ook door andere margarine Proef elektrisch verwarmde weg hij afrit aquaduct Haarlemmermeer 'i WEERBERICH1 Prestige van volkerenorganisatie op het spel In Kongo krachtiger verzet tegen Loemoemha Opmars tegen Katanga gestopt? Jonge staat failliet zegt Hammarskjöld Fa. D. KRET Zn Militaire hulp bij binnenhalen van de oogst DODELIJKE VERGISSING PRIMEUR VOOR NEDERLAND flim] (Sue/ Qli e teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 No. 30148 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A- B. van Dlsboeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 2, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Joseph Ileo, die donderdag door president Kasavoeboe tot eerste minister van Kongo werd benoemd in de plaats van Loemoemba, heeft bekendgemaakt, dat hij zeer spoedig de samenstelling van een nieuwe regering hoopt te publiceren. Deze mededeling werd gisteravond door Radio-Brazzaville (voormalig Frans Kongo) omgeroepen. Via een ge heime zender, die zich „De stem der vrijheid" noemt en ergens in het oerwoud staat opgesteld, heeft president Kasavoeboe gisteren verklaard aat de besluiten van het Kongolese parlement van nul en gener waarde zijn. Sinds enkele dagen wordt via dit station opgeroepen in opstand te komen tegen „de communistische dictatuur van Loemoemba". Opmerkelijk is, dat de Kongolese „force publique" zich van tal van strategische punten in Leopoldstad heeft teruggetrokken. Vele leden lopen ongewapend door de straten. Het gerucht doet de ronde, dat groepen Kongolezen hun wapens vrijwillig neerleggen uit trouw aan de bevelen van president Kasavoeboe. Aan de grens van Katanga zou de opmars van de troepen van het centrale Kongolese leger tot stilstand zijn gekomen bij de rivier de Luika. Het Rode Kruis heeft intussen een duizendtal verzoeken ontvangen tot opsporing van vermiste blanken, veelal Belgen. Er zouden er totnu- toe slechts honderd zijn gevonden. In Kongo werken 26 medische ploegen van verschillende landen. De Nederlandse ploeg werkt in de provincie Leopoldstad. Onze correspondent in Washington telepaf eerde ons hedenochtend: Niet alleen voor Kongo is thans een uiterst kritiek stadium aangebroken, doch tevens voor de organisatie van de Verenigde Naties. Zou de actie, die de Verenigde Naties in Kongo hebben ondernomen op een fiasco uitlopen, dan zou het prestige van de wereldorganisa- In de stampvolle zaal waar de doodse stilte bewees, dat alle aanwezigen het belang dezer zitting beseften, heeft Hammarskjöld duidelijk uiteengezet hoe de V.N.-organisatie zijns inziens alsnog orde kan brengen in Kongo's chaotische situatie. Hy constateerde allereerst, dat de jonge staat thans in feite failliet is. Kongo zou haar onafhankelijkheid ver liezen indien haar regering ondersteu ning moest aanvaarden van een staat of een bepaalde groep van staten. De enige kans voor Kongo om soeverein te blijven, is gelegen in de steun van de tie een zware klap krijgen. Een ernstig aspect van de huidige situatie is tevens, dat de communistische landen, meer en meer kritiek gaan uitoefenen op secre taris-generaal Hammarskjöld, waardoor diens positie als onpartijdig arbiter in gevaar komt. Juist omdat velen beseffen, dat zowel het prestige van Ham marskjöld als van de Verenigde Naties thans in het geding komen, bestond voor de zitting van gisteravond van de Vei ligheidsraad enorme belangstelling. Advertentie LOODUIETEKSBEDK1J1- EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Hogere middagtemperaturen Volgens het weeroverzicht, dat De Bilt hedenmorgen om 10 uur verstrekte, mag verwacht worden, dat het morgen ook in ons land nadat de in de nacht plaatselijk gevormde mist zal zijn op gelost overwegend zonnig weer zal zijn met tamelijk hoge middagtempera turen en een overwegend zwakke wind tussen zuidwest en zuid 11 SEPTEMBER. Zon op: 6.07 uur; onder: 19.05 urn-. Maan op: 22.16 uur; onder: 12.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.58 en 19.17 uur. Laagwater te 2.46 en 14.56 uur. (12/9 hoogwater te 7.39 en 20.01 uur, laagwater te 3.20 en 15.31 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bqvoegseL Opnieuw Hutspotrit „Leidsch Dagblad" De puzzelaars onder de automo- X bilisten doen er goed aan nu reeds X zaterdagmiddag 8 oktober a.s. te re- J X serveren voor de Hutspotrit van het Leidsch Dagblad. De grote successen in de vooraf- X X gaande jaren hebben ons de moed J X gegeven ook ditmaal zo'n puzzelfes- tijn te organiseren, maar helaas bleek het niet mogelük dit vóór de X viering van Leidcns ontzet te reali- X seren. J Vandaar, dat we iets later in het t seizoen dan gebruikelijk van start gaan. X X Maar voor het overige geen wij- zigingen in het programma. En de deelnemers uit vorige ja- ren weten wat dat betekent. Elders X in dit blad kunt u verdere bijzon- X derheden vinden en tevens een in- schrijvingsformulier. Maar laten wij u hier reeds een goede raad geven: X wacht niet te lang met opgeven. De i ervaring heeft geleerd, dat wij J steeds weer liefhebbers moeten te- leurstellen en het toelaatbare aan- tal inschrijvingen is nog verlaagd... X Doe het dus maar meteen. i de secretaris-generaal, hebben geen partij gekozen in het conflict tussen Ka savoeboe en Loemoemba. De radio en de vliegvelden zijn bezet teneinde dreigende bloedige botsingen te voorkomen. Het besluit hiertoe is ter plaatse in allerijl genomen zonder dat enige autoriteit in Kongo of Hammarskjöld zelf werd ge raadpleegd. De secretaris-generaal stel de zich echter volkomen achter deze maatregelen die hij van tijdelijke aard noemde. Indien de situatie zich dusdanig wijzigt, dat de maatregelen ongedaan kunnen worden gemaakt, dan zal hem dit slechts verheugen. Hij verzocht thans aan de raad nadere instructies ten aan zien van genoemde acties. Gruwelen in Kasai De slachtingen in Kasai, die door het Rode Kruis zyn bevestigd, achtte Ham marskjöld hoogst ernstig. Vrouwen en kinderen werden vermoord, eenvoudig omdat zij behoorden tot de stam der Baloeba's. Soldaten die de gruwelen be dreven, gehoorzaamden niet langer hun commandanten maar handelden geheel zonder discipline. Honderdduizend Ba loeba's zijn door de Loeloea's uit hun woonplaats in Kasai verjaagd. „Zou de neutraliteitsplicht der Ver. Naties inhouden dat in zulke gevallen niet tot actie kan worden overgegaan?" zo vroeg Hammarskjöld aan de vergade ring. Kennelijk zinspeelde hij op zijn vroeger reeds geuite wens dat in bepaal de gevallen soldaten door de Ver. Naties ontwapend behoren te worden. De moeilijkheden, die de V.N. in Ka- tanga ondervinden, noemde hij van an dere aard doch niet minder ernstig. Hij veroordeelde ten sterkste dat de Belgen daar kortgeleden nog wapenen hebben ingevoerd en noemde het bedenkelijk dat „vreemde elementen" nog steeds een rol vervullen bij Katanga's strijdkrachten. Hij herinnerde er voorts aan dat hij krachtig geprotesteerd heeft tegen het feit dat de autoriteiten van Katanga met geweld een vliegveld hebben her opend dat door de VN-troepen was ge sloten en vandaar twee vliegtuigen de den vertrekken. Kritiek op Rusland Zqn kritiek keerde zich overigens niet alleen tegen de Belgen doch tegen allen die hulp verleenden in Kongo op een manier die geheel om gaat buiten de re soluties van de Veiligheidsraad. Kenne lijk doelde Hammarskjöld hier op de Russische hulpverlening. Het gaat erom wat het doel is van een dergelijke hulp verlening, zei de secretaris-generaal. Het is niet in de eerste plaats van belang j welk officieel etiket men erop plakt. De echtgenote van de president van de afgescheiden Kongolese provincie Katanga, mevr. Tsjombe, is met haar twee kinderen in Brus sel aangekomen. Zij werd in de Belgische hoofdstad verwelkomd door de vertegenwoordiger van Katanga. wereldorganisatie. Vandaar dat Ham marskjöld in zijn jongste rapport heeft aangedrongen op grootscheepse finan ciële V.N.-steun voor deze failliete staat. Uitvoerig verdedigde hij het VN-be- leid, dat door sommigen van partijdig heid wordt beticht. De Ver. Naties, aldus De oproep tot de militairen in Appin- gedam, om bij het binnenhalen van de oogst te helpen, is een succes geworden. Ongeveer negentig proceent van alle manschappen meldde zich aan. Men kan dus over voldoende vrijwilligers be schikken om er de 150 man die nodig zqn uit te kiezen. De Landmacht ging gistermiddag nog aan het werk, de Luchtmacht volgt maandag. De militairen, die him krachten vrq- willig geven, hebben zeven dagen „oogst- verlof" gekregen. Zij worden bij boeren ondergebracht. De provinciale arbeids- contactcommissie brengt deze militairen onder bij boeren in een straal van circa vijftien kilometer rond Appingedam in een tiental plaatsen. De minister van Defensie heeft de „Regeling buitengewoon verlof oogst- werkzaamheden" voor militairen van land- en luchtmacht in verband met de moeilijkheden met de oogst, voor dit jaar wat verruimd. Volgens de normale bepalingen kan per seizoen 21 dagen oogstverlof worden verleend, zodat militairen kunnen gaan helpen op het bedrijf, waar zij werkten voordat zij in dienst kwamen. Thans is bepaald, dat. agrariërs 28 dagen kunnen gaan oogsten op elk bedrijf dat hun diensten nodig heeft. De militaire com mandanten is machtiging verleend, naar eigen bevind van zaken op zo ruim mogelijke schaal toestemming te ver lenen. De aanvragen om hulp bij het oogsten stromen op het ogenblik binnen. In Gro ningen zullen ook studenten worden in gezet. Een tragische vergissing in de polikliniek van het Centraal Israëlische Zieken huis te Amsterdam heeft gisteren het leven gekost van een 28-jarige moeder van twee kinderen uit Amstelveen. Een 73-jarige arts, die haar voor een kleine chirurgische ingreep plaatselijk wilde verdoven, vulde de injectienaald met de inhoud van een verkeerde ampul, welke vloeistof in de hoeveel heid waarin een verdovende vloeistof wordt toegediend, dodelijk is. De vrouw stierf vrijwel ogenblikkelijk na de injectie. De arts constateerde eerst toen, dat hfj een ampul had gebruikt, die naast de ampullen met het verdovende middel had gelegen. Hij stelde de echtgenoot van het slachtoffer, die in de wacht kamer zat te wachten daarop van de tragische vergissing op de hoogte. Het echtpaar was naar het ziekenhuis gekomen voor een hoogst ongevaar lijke huidoperatie aan de borst van de vrouw. De patiënte behoefde hiervoor niet te worden opgenomen, doch zou na de behandeling weer op eigen ge legenheid naar huis kunnen gaan. De Naar uit de ervaringen van artsen in verschillende delen van het land blijkt, is de huidziekte, die wordt veroorzaakt door het ge bruik van „Planta"-margarine, ook opgetreden bij mensen die ande- r e margarine hebben genuttigd. Medici hebben daaruit de con clusie getrokken, dat de schadelijke „Planta"-emulgator ook in andere margarine-soorten is verwerkt evenals in Duitsland is geschied. Volgens de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn bij de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid in derdaad de laatste dagen enkele mede delingen ontvangen, waardoor het ver moeden ontstond, dat enkele ziektege- Bent U „pictogrammaticaal"? Met ingang van vandaag brengen wq in onze krant een nieuw dage- lijks rubriekje „PICTOGRAM", dat u dagelijks kunt aantreffen op pa- gina 2 van dit Blad naby de Agenda. =E Voor vele van onze lezers en Ie- e zeressen zal deze nieuwe cartoon- puzzel nog een onbekende zijn. In het buitenland heeft dit beeld- woord-spel zich al tot een rage ontwikkeld en het lijkt ons niet on- waarschijnlijk, dat deze denksport ook in de Nederlandse huisgezinnen e grote bijval zal vinden. Naast het ontraadselen van deze spitsvondige woordbeelden is ook E het zoeken en zelf vinden van een originele PICTOGRAM een bijzon- der aardig tijdverdrijf. Mochten er PICTOGRAMMENJAGERS onder e onze lezers en lezeressen zijn, dan nodigen wij hen uit hun vondsten zo beknopt mogelijk aan ons toe te zenden. De beste ideeën werkt onze =j tekenaar uit tot PICTOGRAM- MEN, die gepubliceerd worden met e vermelding van naam van de in- zender. Wy zijn benieuwd welke e beelden onze Nederlandse woorden- schat verborgen houdt. nl 51 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll plaatselijke verdoving is, wegens de pijn die deze ingreep veroorzaakt, een gebruikelijke methode. Op verzoek van de officier van Justitie heeft de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust sectie op het lichaam ver richt. Het resultaat hiervan was aan leiding voor de Justitie een proces verbaal over het gebeurde te laten opmaken ten behoeve van het gerech telijk vooronderzoek. Er zijn geen arrestaties verricht. Naar wij vernemen zullen de vier rijbanen van de noordelijke afrit bij het aquaduct in de Haarlemmer meer over een afstand van 160 meter worden voorzien van elek trische verwarming. Hierdoor zal ijsvorming kunnen worden tegen- gedaan. Het is voor het eerst, dat in Nederland een weggedeelte hiermee wordt uitgerust. De oos telijke rijbaan wordt voorzien van een bitumenlaag, welke ook over 160 meter van stroomdraden zal worden voorzien. De westelijke bestaat over een afstand van 1142 meter uit voorgespannen beton. Door de bewapeningsdraden zal stroom worden gevoerd. Het is ook voor het eerst in Nederland, dat over een dergelijke grote afstand gebruik wordt gemaakt van voor gespannen beton. Hierdoor is het mogelijk hier ononderbroken weg vlakken van 160 meter aan te bren gen. Dergelijke grote wegvlakken be tekenen een hele verademing voor de automobilisten. Het hinderlijke getril, dat veroorzaakt wordt door de snelle opeenvolging van de naden in het wegdek en dat boven dien funest is voor de bladveren van de auto's wordt hierdoor ver meden. Elektrisch verwarmde wegdek ken zullen in de toekomst hoogst waarschijnlijk alleen bij op- en afritten worden toegepast. Het aanbrengen van dergelijke weg- vakken is namelijk een bijzonder kostbare aangelegenheid. Het ligt dus niet in de bedoeling er hele wegen mee uit te rusten. Bij ijzel en sneeuw zal men dus wel aangewe zen blijven op het strooien van pekel. Het aquaduct in de Haarlemmer meer, een gigantisch project en een sterk staaltje van waterbouwkunde is thans bijna gereed. De op- en afritten zijn ook al zo goed als klaar Óp het ogenblik is men bezig de naden tussen de betonplaten te dichten. Nu nog rijden er alleen zandauto's. Dat zal echter over niet al te lange tijd anders zijn. (Foto Leidsch Dagblad) vallen het gevolg zouden kunnen zijn van het gebruik van andere margarine soorten. Bij een hiernaar ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat deze mogelijkheid niet kan worden uit gesloten. „De verklaring hiervoor kan zijn, dat geringe hoeveelheden Planta vermengd zijn met andere margarinesoorten van de N.V. v. d. Bergh en Jurgens. Zulks vóór 22 augustus, de datum waarop de emulgator uit de produktie is genomen. In verband hiermede werd en wordt op die plaatsen, waar ziektegevallen daartoe aanleiding geven bij de betref fende winkeliers en grossiers een onder zoek ingesteld of wellicht margarine met deze emulgator nog aanwezig is. Op de vraag in welke merken marga rine, al dan niet rechtstreeks door Unilever uitgebracht, Planta-margarine met de schadelijke emulgator of deze emulgator zelf is verwerkt, kon door de Unilever geen commentaar worden ge geven. Inmiddels blijft het aantal nieuwe ge vallen van huidaandoening teruglopen. Donderdag kwamen nog slechts 21 mel dingen binnen. I BREESTRAAT 173 België vermindert defensie-uitgaven België zal zijn deïensie-uitgaven voor het komende begrotingsjaar met 2.5 miljard franken verminde ren. Deze bezuiniging maakt een kwart uit van de totale verminde ring der staatsuitgaven, die door minister-president Eyskens als on derdeel van het „versoberingsplan" van de gewijzigde regering is aan gekondigd. Het besluit de uitgaven voor de defensie drastisch te besnoeien is gistermiddag genomen door het Belgische economische kernkabi net. Een formule werd voorts vast gesteld om, zoals werd meegedeeld de defensielasten tot 1965 „binnen redelijke perken te houden". In tegenstelling tot eerdere geruchten heeft het kabinet de bestelling van de nieuwe straaljagers voor de luchtmacht, de „Starfighter" gehandhaafd. Aange zien de Belgische industrie op grote schaal zal worden ingeschakeld bfj de produktie van dit vliegtuig wordt deze bestelling gezien als een onderdeel van de in het nieuwe regeringsprogramma voorziene economische expansie. Als onderdeel van de bezuiniging werd reeds aangekondigd, dat de centrale werkplaats voor de Belgische troepen in West-Duitsland per 1 januari 1961 zal worden gesloten. Ook werden reeds twee eenheden van de Belgische NAVO- strijdkrachten uit de Bondsrepubliek teruggetrokken. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Brussel deelde echter deze week mee, dat dit geen besluit betekent om geleidelijk alle Belgische troepen uit West-Duitsland terug te trekken. Advertentie PHILIPS TELEVISIE v.a. f695.-. persoonlijke service LANGE MARE 66 Prettige betaling. e Uit het Leidsch Dagblad van 12 September 1860: 1 Op onze kusten, althans te f§ e Katwijk aan Zee, gebruiken de visschers den niet verkochten of E niet hruikbaren visch als mest. e Zij werpen alles door elkaar op hoopen en laten het dan rotten; de gerotte massa wordt daarna e door hen op het land gespreid. Dat de stank, dien deze rotten- =5 de vischhoopen verspreiden, on- e dragelijk en voor de gezondheid e niet zeer voordeelig is, zal wel door niemand tegengesproken worden. De visschers. die in Duitschland de kusten der Noordzee bewonen, hebben reeds sedert lang de garnalen, die zij niet verkoopen konden, tot mest op het land gébruikt. De e~va- e ring heeft geleerd, dat door de toepassing van dit bemesting- middel zelfs op de ligste zand- s gronden, een goede oogst gele- verd wordt. iimninnnmiiminminiiiiiiimnininiiinimiDnr

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1