HYACINTEN IN WATER JAN COMPAGNIE WON HET IN SIAM VAN DE PORTUGEZEN „DE GROOTSTE-SHOW TER WERELD" ZATERDAG 10 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Holland en het Rijk van de Witte Olifant Landgenoten dreven bloeiende handel met Japan - Siamezen werden door Prins Maurits ontvangen •JmsL.vdsmL Blijvende vestiging in Ayuthia FRISSE NAGERECHTEN ons yvekeli Een der grote stenen tempel wachters van Wat Po (Wat is tempelte Bangkok. Zij worden geacht Hollanders uit de compag- niestijd voor te stellen met hoge hoeden, allonge-pruiken en wan delstokken. Chinese handwerks lieden maakten deze beelden in Ayuthia. Na de verwoesting van deze stad kregen de „Hollanders" een plaats in een Bangkokse tem peltuin. ten toen het anker. Hun gezagvoerders hadden opdracht, Pattanl van de zee zijde aan te vallen. De samenwerking tussen de Siamese landstrijdkrachten en de Nederlandse vloot was weliswaar niet perfect, maar niettemin delfde Pattlani het onderspit. In 1648 was Slam opnieuw in een oorlog gewikkeld. De koning verzocht toen wederom aan de Compagnie hem te helpen. Het verzoek werd ingewil- Abel Jansz. Tasman de bekende ligd. Een aantal schepen onder bevel van ontdekkingsreiziger! voer uit om de gevraagde hulp te verlenen. In la ter jaren kwam het nog menigmaal tot militaire en maritieme steun aan de Siamezen. Bovendien was Jan Com pagnie vaak bereid om de heersers over het Rijk van de Witte Olifant behalve kanonnen, munitie, schepen en soldaten, tevens timmerlui, scheeps bouwers en andere handwerkslieden te „leveren". En met kostbare geschenken was hij al evenmin karig! (ui) In december 1603 lieten voor de eerste maal twee in dienst der „Loffelijke Compagnie" varende schepen de „Zierikzee" en de „Hollantschen Tuyn" het anker vallen op de rede van Pattani. Zij maakten deel uit van de eerste compagniesvloot naar Azië. De bevel hebben dezer vloot was admiraal Wybrand van Warwyck. De Com pagnie wilde haar Siamese kantoren gebruiken voor uitbreiding van haar handel op Oost-Azië. Daar de Siamezen veel zaken deden op China en de Compagnie graag in die Chinese handel een vinger in de pap zou krijgen, besloot zij om de Siamese koning op haar hand te krijgen. Waarom de koning? Omdat deze vorst tevens „heer van de buitenlandse handel" van zijn land was. Reeds vóór Van Warwyck's komst had Daniel van der Leek als eerste Nederlander zijn opwach ting ten hove (in Ayuthia) gemaakt. Een jaar nadien arriveerde Opperkoopman Comelis Specx met kostbare geschenken voor de vorst en de Rijksgroten in Ayuthia. De bedoeling was. dat Specx met een Siamese handelsmissie naar China zou gaan, doch dit plan faalde. Toen besloot Van Warwyck om zelf een bezoek te gaan brengen aan de koning om met hem te onderhandelen en zijn steun voor de Com pagnie te erlangen. Nederlandse hulp bij de oorlogvoering Tevoren had Jan Compagnie in Ayuthia propaganda gemaakt, zodat de koning uit hem verstrekte mede delingen wist, dat de Hollanders hun Spaanse en Portugese vijanden zowel te land als ter zee de baas waren. Op het Europese en Aziatische oorlogsto neel (had men de koning verteld) le den Hollands tegenstanders de ene nederlaag na de andere. Bovendien werkten de Hollanders met hun be proefde „soetlcheyt ende cleyne gif ten". Wel kostte het Jan Compagnie moeite om de invloed der Spaanse en Portugese Intriganten te neutraliseren, doch als geheel was Van Warwyck tevreden over de resultaten van zijn reis. In Ayuthia verrees een Hollandse factorij en reeds in 1604 werd het ge bouw betrokken door een aantal man nen, die in Ayuthia blijvend waren aangesteld. Jan Compagnie had zich metterwoon gevestigd in de hoofdstad van het Rijk van de Witte Olifant. Van meet aan af hadden de Hol landers een open oog voor de Japanse handelsmogelijkheden, die Siam in zich sloot. Een der eerste Nederlanders, die in Japan kwamen, had reeds kort na 1600 een handelsreis naar Pattani ge maakt. Melchior van Santvoirt (zo heette hij) knoopte ook handelsrela ties met de factorij in Ayuthia aan. Zij waren het begin van een bloeiende handel van de Compagnie van Siam op Japan en omgekeerd. Zo belangrijk achtte men de strate gische posit»* van Pattani en zó hoog sloeg men dr Siamese handelsmoge lijkheden aan, dat de Compagnie over wogen heeft, Pattani tot .generaal rendez-vous" van haar Oostaziatisclie handel te maken. Dat dit plan niet doorging, kwam, omdat de Portugezen de stad Malakka en daarmee de vaart door Straat Malakka beheersten, zo dat de Nederlanders hun weg moesten kiezen door Straat Soenda en boven dien moesten rekenen met een Portu gese aanval (van Malakka uit) op Pattani. Zoals men weet werd Bata via (Djakarta) later het .generale rendez-vous". Nieuwsgierig. Van Warwyck's bezoek had de Sia mezen een beetje nieuwsgierig ge maakt. Daarom besloot de koning in 1607 om enige afgezanten naar Hol land te sturen. Dit waren de eerste Siamese vertegenwoordigers, die ooit Europa bezochten. Naar het heette, hadden de gezanten tot taak om de Stadhouder en de Staten-Generaal geschenken des konings aan te bie den. Men slaat de plank echter wel niet ver min, als men aanneemt, dat de Intermezzo Het behoeft geen betoog, dat de Hol landers niet zo hulpvaardig en royaal zouden zijn geweest, als de Siamese handel geen behoorlijke winsten had afgeworpen. De militaire steun werd niet verleend, omdat de Comapgnie vond, dat de Siamezen .gelijk" of „het recht aan hun zijde" hadden, doch louter en alleen, wijl zij door zodanige hulp nieuwe voordelen en nieuwe voorrechten en handelsfaciliteiten kon verwerven. „Niets voor niets" was een der richtlijnen van Jan Compagnie in de Aziatische landen. Men mene echter niet, dat de ont wikkeling der betrekkingen tussen de Compagnie en Siam zonder stoornis sen plaatsvond. Wrijving tussen beide leiddeer toe, dat de factorij in Ayu thia, behoudens een korte onderbre king omstreeks 1627, buiten bedrijf werd gesteld van 1622 tot 1633. Toch hield de Compagnie in die jaren enige mannen in de factorij in dienst. Zo af en toe kwam er in die tijd ook nog wel eens een Nederlands schip naar Ayuthia. Aan verbreking der relaties dacht Jan Compagnie beslist niet. Dit blijkt wel hieruit, dat Gouverneur- Generaal Coen, toen hij in 1627 uit Holland terugkeerde naar Batavia, zeer kostbare geschenken bij zich had van Stadhouder Frederik Hendrik voor de Siamese konirtg. Om die cadeaus te overhandigen zond hij in 1628 de he ren Schouten en Marees naar Ayuthia. Zij werden ten hove ontvangen en de geschenken werden dankbaar aan vaard. Het la de vraag, of Coen zich van zRn opdracht gaarne gekweten heeft. Hij toch stond op het standpunt, dat de Compagnie zich vooral moest con centreren op Insulinde en dat zij de handel met andere Aziatische landen bjj voorkeur moesten overlaten aan particulieren, aan „vrije kooplieden" dus. Mede hierdoor duurde het tot 1632 alvorens de Compagnie besloot om de handelsbetrekkingen met Siam nieuw leven in te blazen en zich weer met volle energie te werpen op de beharti ging der zaken van de factorij in Ayuthia. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding meldt: Een portie fruit of een bordje vla of pap zijn lekker en gezonde toetjes. Het is dan ook geen wonder, dat we naar combinaties van vruchten en melkgerechten omzien wanneer we eens iets extra's willen maken. Griesmeel pudding en custard- of vanillevla met fruit of vruchtenmoes zijn bij de mees ten van ons wel bekend. Maar pap of pudding van havermout, grutten, rijst of bloem met vruchten zullen uw huis genoten zeker ook niet versmaden. Maakt U b.v. eens deze pruimenvla. Recepten voor 4 personen. Pruimenvla Vi kg. rode of blauwe pruimen, 3/4 L melk, 50 g. (8 eetlepels) bloem, on geveer 100 g. suiker, zout (aardappel meel, kaneel). De pruimen wassen (doorsnijden) en in een bodem water zachtjes gaar koken. Enkele pruimen achterhouden voor garnering, de overige pruimen door een zeef wrijven en het moes op smaak afmaken met suiker en kaneel. Zonodig het pruimenmoes weer aan de kook brengen en binden met een wei nig aardappelmeel. Het moes laten af koelen. De melk op een klein deel na aan de kook brengen met een weinig zout. De bloem aanmengen met de achterge houden melk en onder roeren de ko kende melk ermee binden. De pap enkele minuten laten doorkoken. De fiap op smaak afmaken met suiker en aten afkoelen. Bloempap en pruimenmoes laag om laag in een schaol overdoen of voor zichtig door elkaar roeren tot een ge marmerde vla. Het gerecht gameren met de ach tergehouden pruimen. N B. Voor dit gerecht kan desgewenst kamemelksepap worden gebruikt. Yoghurt-cltroenpuddlng 1. yoghurt, Vi dl. citroensap (sap van ongeveer lté citroen), 16 g. (8 blaadjes) gelatine, 100 g. (bas terd) suiker, desgewenst een pakje vanillesuiker. Het citroensap met de yoghurt ver mengen en met suiker (en vanillesui ker) op smaak afmaken. De gelatine een kwartiertje in ruim koud water weken tot hij zacht is. De gelatine uitknijpen en van het vuur af oplossen in een half kopje heet water of hete melk. De gelatine-oplossing laten af koelen en door de yoghurt roeren. De yoghurt overdoen in een met koud water omspoelde vorm of schaal en stijf laten worden. Desgewenst de pud ding keren en gameren met gehal veerde dunne schijfjes citroen, die enige tijd in suiker gezet zijn, of met schijfjes mandarijn uit blik. Vruchtenvla Een stuk meloen van ongeveer 150 g,. 125 g. appel, 125 g. peer, 150 g. blauwe of rode pruimen, 60 g. (6 eetlepels) suiker, citroensap. De vruchten schoonmaken en in stuk jes snijden. De appel en peer meteen met citroensap besprenkelen om ver kleuren te voorkomen. Al het fruit dooreenmengen en bestrooien met sui ker naar smaak. De vruohtensla koel wegzetten tot het gebruik. Hoewel we In onze wekelijkse babbeltjes over de fotografie meestal onder werpen behandelen, die betrekking hebben op het fotograferen zélf of op de apparatuur, waarmee de opnamen worden gemaakt, moeten we deze keer eens een uitzondering maken. Want van 24 september tot 2 oktober a.s. wordt een tentoonstelling gehouden. Een enorme tentoonstelling op het gebied van film en foto. Het is niet voor de eerste keer, want de „Photokina", waar we op doelen, is in de afgelopen tien jaren al vijfmaal gehouden. De enorme Messehallen aan de oevers van de Rijn te Keulen zijn dan ingericht voor een unieke combinatie van de foto-jaarbeurs en -tentoonstelling. En wie eenmaal een bezoek bracht aan deze „Photokina" begrijpt, waarom we bovenstaande tekst voor ons praatje hebben gekozen. Want evenals vroeger een enorm circus, dat in topvorm alles presenteer de wat zo'n „kijkspul" maar kón tonen met gepaste trots sprak van „de groot ste show ter wereld", zo is de expositie in Keulen uitgegroeid tot een machtige demonstratie van wat de wereld aan foto-apparatuur kan produceren en tegelijkertijd, van wat die apparatuur presteert. Meer dan vijfhonderdvijftig fabrikanten tonen hun modellen in de enorme hallen, die een oppervlakte van meer dan tachtigduizend vierkan te meter beslaan. Men zou de vraag kunnen stellen: „Is de gewone „huis-, tuin- en keuken amateur" nu wel gebaat bij zo'n ten toonstelling. Heeft een bezoek daaraan ook maar enige zin?" Het zou dwaas zijn te suggereren, dat een bezoek aan de Photokina een ge woon amateur in een camera-virtuoos zou transformeren. Het is echter even onverantwoord om te stellen, dat deze fotoshow alleen maar voor vakmensen zou zijn. Dat demonstreert ook wel het aantal bezoekers, dat de tweehonderdduizend in 1958 ruim passeerde en van wie het aantal amateurs onder de bezoekers ettelijke malen groter was dan dat der vakmensen. Nu is een verruiming van kennis op technisch gebied zeer prijzenswaard en VARIA REUZEN WOLLEN SJAAL Voor de giraffe in een Kopenhaagse dierentuin heeft een Deense wolfabriek een reuze sjaal moeten breien. Het dier was, bij nat en koud weer, altijd snip verkouden. Dank zij wol, voelt onze langhals zich heel wat prettiger. koning nu ook wel eens uit de mond van zijn onderdanen wilde horen, hoe het er in Europa uitzag en hoe het gesteld was met de oorlog tussen Ne derland en Spanje. Hoe dit zij, het ge zantschap arriveerde ondanks het Ju welen-incident" aan boord van de „Oranje" veilig en wel in Holland. De Siamese heren viel in september 1608 een plechtige en hartelijke ontvangst ten deel. De Stadhouder, de Staten- Generaal en andere autoriteiten deden hun best. De vreemdelingen keken hun ogen uit en keerden met veel nieuws en goede indrukken naar Ayuthia terug. De Nederlanders hadden intussen reden om tevreden te zijn over hun Siamese handel. Daarom begonnen zij in 1612 hun factorij te vergroten en te verfraaien. In 1613 werd het gebouw tijdens een bezoek van de latere Gou verneur-Generaal Hendrick Brouwer aan de Siamese hoofdstad plechtig in gebruik genomen. Comelis van Nijen- roode zag zich de leiding toevertrouwd. Acht jaar lang bloeide de handel er en behoorde Ayuthia tot Jan Compag- nie's meest winstgevende kantoren. Edelstenen, ivoor, hertevellen, rijst har sen. suiker, hout en andere waren le verde Siam. Het kocht textielgoederen en andere industrieprodukten uit Euro pa. Herhaaldelijk Siam was reeds toen een belangrijk rUstproducent! betrok Jan Compagnie grote hoeveel heden rijst om op Java hongersnood te voorkomen. Geruime tijd was ook de tinhandel (Malakka en Zuid-Siam) belangrijk, zodat de Compagnie filialen oprichtte in enige plaatsen, waar tin werd gewonnen. Royale militaire hulp Het spreekt vanzelf, dat de Portu- 4 gezen de bloei der Compagnie met lede ogen aanzafpo. Zij slaagden er echter niet in Jan Ct*«pagnie klein te krij gen. Op zijn beurt verzuimde Jan geen enkele gelegenheid of mogelijkheid om de Portugezen dwars te zitten. Jan's concurrenten hadden zich verdienste lijk gemaakt door de Siamezen mili taire hulp te verstrekken. De Compag nie had nog maar nauwelijks vaste voet gevat in Ayuthia of zij begon zulks ook te doen. Stadhouder Prins Mau rits schonk de Siamese koning een aantal kanonnen. Toen de vorst die in 1612 wilde gebruiken bij de onder drukking van een opstand, stelde de Compagnie kanonniers ter beschik king. Acht jaren later zond Gouver neur-Generaal Jan Pietersz. Coen twee bewapende schepen om Siam te hel pen in zijn strijd tegen Cambodja. In 1630 steunde Jan Compagnie de Sia mezen opnieuw tijdens een oorlog met dat land. In 1634 had de Siamese ko ning ernstige moeilijkheden met zijn vazalstaat Pattani. Acht Nederlandse schepen op de rede van Batavia llcht- Het vervroegen van bloembol len binnenshuis is een prettig werkje en vooral de glas-hya cinten komen voor dit doel in aanmerking. Ze kunnen in een glas water in bloei gekweekt worden en ook voor hen. die driehoog wonen, kan de grond dus geen probleem vormen. Er zijn speciale glazen: ook wel groeidozen voor deze cultuur bij de zaadhandel in voorraad en vraag er dus maar naar. Met Kerstmis heeft de bloe mist al lang hyacinten in volle bloei, maar dat is voor u niet zo eenvoudig te bereiken. Toch is dit wel mogelijk, doch dan zal men de bollen vroeg genoeg moe ten bestellen. Nu is het de goe de tijd om dat te doen en doe het vooral bij een solide firma. Aan de buitenkant van de bol kunt u Immers niet zien of die wel gezond is. Bovendien moet men voor vroege bloei ook de vroegste soorten bestellen. Dat is echter nog niet alles: het zullen gepre pareerde bollen moeten zijn, dat wil zeggen, bollen, die men een speciale schuurbehandeling heeft laten ondergaan en waardoor het mogelijk is geworden ze zo vroeg in bloei te trekken. Met hoge en lage temperaturen weet men tegenwoordig in de bloem- bollenschuren de bloei van de bollen vrij goed te regelen. Die geprepareerde bollen zijn wel iets duurder dan de onbehandel de, doch dat zijn ze dan ook wel waard. Voor latere bloei heeft men die duurdere bollen niet nodig; dan kan men ze zo ook wel in bloei kweken. Direct na ontvangst worden de bollen op de voor hen bestem de glazen gezet. Het glas kan men met gewoon leidingwater vullen. Het komt zo hoog in het glas, dat de onderkant van de bol nog Juist enkele millimeters boven het water blijft. Sommi gen zetten ze Juist in het water; beide methoden kan men toe passen. De meeste dure bloem bollen verongelukken, omdat men te laat met deze cultuur be gint en omdat men dan de ver loren tijd tracht in te halen door vroeger in de warmte te zetten. Op die manier is evenwel niets te bereiken; alles moet zijn juiste tijd hebben. Zet ze dus eerst in een donkere en koele, doch vorstvrije kamerkast en laat de bollen daar eerst voldoende wor tels in het water vormen. De ble ke neuzen moeten een lengte be reikt hebben van ongeveer zeven centimeters alsvorens ze in een normaal verwarmde kamer, in het volle licht gezet mogen wor den. Gs. 1 de amateur, die de stands van de fir ma's bezoekt, zal veel kunnen opsteken over eigen apparatuur en de mogelijk heden daarvan. Door zeer duidelijke overzichten, foto's en modellen wordt een inzicht gegeven in de werking van camara's, lenzen, filters enz. Hoe in grote bedrijven het foto materiaal der amateurs wordt ver werkt,, welke arbeidsgang een kleuren- negatief ondergaat, demonstraties met automatische vergrotings-apparatuur, „doorgejaagde" lensmodellen in hon derdvoudige vergroting, zijn enkele voorbeelden van wat de amateur in- plaats van op een plaatje nu in werkelijkheid te zien kan krijgen. Naast dit stellig belangrijke en in teressante deel van de „Photokina" is er een tweede mogelijkheid om kennis op te doen. Want ook elke keer presen teert deze tentoonstelling een rijkdom aan foto's in series, die elk een speciaal onderwerp omvatten. Het Jaar 1960 zal in dit opzicht bijzonder inte ressant worden. Om nog even bij de techniek te blijven: een speciale ruimte is gereserveerd om de amateur op duidelijke wijze een inzicht te geven hoe een „denkende" camera werkt. Van de eerste pogingen af tot aan de laat ste vondst, waarbij de lichtcellen, die de sluiter en de lensopening bedienen, rondom de lens zijn gebouwd, wordt in beeld en model het wonder van de automatische camera uit de „foto-doe ken" gedaan. Wie de foto als kunst-uiting wil zien: er zal een verzameling van de Metro politan Museum of Art uit New York te bewonderen zijn onder de titel: „Fotografie als kunst". Zeer zeldzame stukken uit de vroeg ste tijd in de afdeling: „Klassieken der fotografie" beloven ook een aparte noot te geven. De persfotografen van Europa en Amerika zullen him beste stukken tonen en ook de humor is vertegen woordigd door een serie: „Weegees fotokarikaturen". De Aziatische Unesco-Jeugd-fotowed- strijd leverde een reeks van prachtige opnamen over het onderwerp: „Zo leven wij". Dit zijn nog maar enkele voorbeelden; de gehele tentoonstelling omvat veer tien onderwerpen. Zonder twijfel is de bezichtiging van deze prachtige fotoshow alleen al de moeite waard. De honderden meesterlijke opnamen, welke door vakmensen en amateurs rijn gemaakt, geven niet alleen een indruk van de zeggingskracht der fotografie, maar vormen tevens een bijzondere Jrijk-leerschool" voor de amateur, die meer wil bereiken. Jammer, dat Keu len nog wel wat ver is, al noemen we de wereld altijd klein. Maar mocht u in de gelegenheid zijn en hart hebben voor de fotografie, dan is een bezoek aan deze grootste foto show ter wereld stellig aan te bevelen. VAN FOTO'S OP REIS EN REIZENDE FOTO'S September is de maand, waar in de deelnemers aan reisgezel schappen op reünies komen en eikaars foto's zeggen te bewon deren. En soms ook bestellen. Stuur echter nooit uw negatie ven naar anderen. Ze raken daar vast nog eerder weg dan bij u zelf! Maak of Iaat maken de bij u bestelde afdrukken, maar stuur ze op tussen twee karton netjes. Menig foto sneuvelt anders, omdat P.T.T. de pakken brieven bundelt met touw, dat echt „snjj"-touw is! Stuur ook de foto's op, die u op reis maakte en die u beloofd hebt aan het mannetje of vrouw tje, dat voor u passeerde. Wie meent „voorlopig" geen tijd te hebben om z'n kostbare foto's in te plakken kan er dan maar beter een jaartal op zet ten! Hyacinten op glas

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 18