ympische penen Denen zijn de grootste ontdekking in voetbaltoernooi! Prachtige tienduizend meter fraai door Rus Rolotnikov gewonnen Sensationele slotdag in Olympisch stadion SPORTHUIS d. STAAY Medailles en punten Drama voor Pirie en Iharos, alleen Duitser Grodotzld bleef bij winnaar in de buurt Geheimzeer hard trainen en weloverwogen voorbereiding Kansen fifty- fifty Al Herter nodigt Kees Koeli uit voor bezoek aan Amerika Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 september 1960 Derde blad no. 30147 Russen bekeken race meesterlijk (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond Niet de 24-jarige feldwebel der volksarmee, Hans Grodotzki, die door de Duitsers de „veelzijdigste lange afstandloper ter wereld" wordt genoemd, heeft de 10.000 meter gewonnen, maar de man met het cijfer 559 op zijn rug, de Rus Peter Bolotnikov. Temidden van een orkaan van gejuich ging hij vanavond om half zeven door de finish. Het enige wat daarbij niet zo prettig aandeed, was dat een andere Rus, die een ronde achterstand had, voor hem de eindsprint bereidwillig aantrok. Voor het overige niets dan lof over Bolotnikov. Hij is een superatleet, die er in de laatste ronde nog een fantastische eindspurt uitperste en op grandioze wijze zeer overtuigend won. Lof voor Grodotzki Morgenavond klopt Sorensen het hart in de keel Lof ook voor Grodotzki, die de enige was die nog een wapen had, toen de Rus bij het ingaan van de 25e en laatste ronde onweerstaanbaar wegspurtte uit een groepje van vier, waarin hij de laatste ronden had doorgebracht. De Duitser, wiens blonde kuif op en neer danste bij elke stap van zijn zwaar ge spierde benen, had niet meer de kracht om de in Zatopek-stijl wegspurtende geweldenaar te volgen, maar hij bleef ruim voor op de twee anderen, die in het kopgroepje hadden vertoefd: de Austra liër Power en de Rus Desiatchikov. Die werden resp. derde en vierde. Het was een schittterende race en het merkwaardige was, dat niemand van de grote namen, zoals die in Westeuropa bekend zijn behalve dan Grodotzki er een hoofdrol in kon spelen. Iharos, de Hongaar, heeft het een poos gepro beerd, maar toen de strijd in het be slissende stadium kwam. viel hij ver terug. Halberg, de formidabele Nieuw- zeelander, die de 5000 meter zo impone rend won, had geen uithoudingsvermo gen genoeig om op deze langere afstand iets meer te zijn dan een middenmoot- man. En Gordon Pirie liep even kramp achtig als onopvallend in het grote pe loton mee. Geen moment waagde hij het, in de strijd aan de kop in te grij pen. Hij speelde dan ook geen andere rol dan die van toeschouwer. zijn landgenoot over en ging toen gewel dig door. Power kon hem niet volgen, Desiatchikov liet eveneens los, maar Grodotzki deed nog een laatste poging om bij de Rus te komen. Zijn geweldige krachten waren echter vrijwel gesloopt en verwrongen spurtend ging hij een meter of tien na de triomfator over de eindstreep. Een prachige race, een fraaie overwinning voor de nieuwe Zatopek, die echter niet zoals zijn voorganger in zijn eentje moest strijden. De Russen hebben de race intelligent gelopen. Stukken verstandiger dan de veel te vroeg attaquerende Iharos. Om van Pirie, de flop, maar te zwij gen. Tussen haakjes: Bolotnikov's tijd was net geen nieuw wereldrecord, maar zijn 28.32.2 was voldoende voor een verbetering van Kuts Olympische record. (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome zaterdagavond wordt een tijdstip» waarop Arne Sorensen het hart in de keel zal kloppen. Dan wordt beslist over het lot van het Deense voetbalelftal, dat in de eindstrijd gaat spelen tegen de Zuidslaven. Onze kansen, zegt Sorensen, zijn fifty-fifty. Maar hij is een voorzichtig man en een Deense journalist, die bij ons gesprek aanwezig was, rekent ons voor dat zijn team wel 70 procent kans op Olympisch goud heeft. Zijn de Zuidslaven sterker dan de Honga ren? vraagt hij, nee toch zeker. En hij strijkt tevreden over zijn mooie, volle baard. Iedereen hier in Rome is het er over eens dat de Denen, of zij zaterdag win nen of verliezen, de grote ontdekking van dit voetbaltoernooi vormen. Hoe zijn deze Scandinaviërs in een jaar tijds zo veel beter kunnen worden? Want ik ver zeker u dat dit Deense elftal niet te herkennen is van de ploeg, die ander- Meesterlijk iNee, dan de Russen.! Meesterlijk hebben zij de race beke ken en voortdurend in hun greep ge houden. Hun enige zorg is geweest hoe klaar te komen met Grodotzki en, in wat mindere mate. met de Australiër Power. Het opvallende van de eerste ronden was, dat de toekomstige winnaar, Bolotnikov, direct al de kop nam en sa men met de ons onbekende Marokkaan Rhadi het veld van dertig lopers aan voerde. Wat later kwam zich bij hen de Rus Zhukov voegen. De Russen begon nen al in de derde ronde aan de kop te trekken en te rukken en af en toe viel er al eens een gat. maar vooral Iharos besteedde veel energie om het gat weer dicht te krijgen, terwijl de afwachtend lopende Pirie de Hongaar als een scha duw volgde. Groep van 14 man Toen de elfde ronde Inging, lag er een dichtopeengedrongen groep van 14 man op kop, die elkaar op de hielen trapte en in de bochten verdrong. Iharos, stijf rechtoplopend, voerde dit hoge gezel schap aan, met de Marokkaan tweede en Grodotzki in zesde positie. Rhadi en Iharos vochten verbeten om de kop. Rhadi verdrong de Hongaar even, maar die perste er een tussensprint uit om weer aanvoerder van de lange rij te worden. Negen ronden voor het einde schoof Bolotnikov haast onmerkbaar naar voren en wrong zijn wijnrode shirt tussen Iharos en Power in. Veertig me ter verder versnelde hij zijn veerkrach- tige pas nog iets en ging Iharos voorbij. Dat betekende Iharos' einde. Hij ver loor in honderd meter zeker vijftig pro cent van zijn souplesse, zakte naar de zesde plaats en verdween een ronde la ter uit de groep van 14, die trouwens uiteen viel in kleine groepjes, wanhopig strijdende atleten, die stuk gingen aan het nu losbarstende Russische geweld. Want in de 17e ronde vielen er voor Iharos en Pirie geen gaten meer te dich_ ten. Vijf man rukten zich naar voren en lieten de overige acht van de kopgroep „zwemmen" op een afstand van onge veer 25 meter. De zes, die nog kans za gen tot een tempoverhoging, waren Po wer, Bolotnikov, Grodotzki. Desiatchikov en de uit de achterhoede opgekomen Nieuwzeelander Magee. Tol Vier ronden verder betaalde Magee de tol voor zijn overmoed en viel terug. De vier gingen door, maar terwijl Power diep in zijn reserves moest tasten om het door de anderen getrokken spoor te kunnen blijven volgen, besloot de ge makkelijk lopende Grodotzki in te grij pen. Hij zag heel goed in dat het geen zin had met zijn aanval te wachten, want dat de Russen ongewijfeld voor elkaar de sprint zouden aantrekken. Hij besloot hen voor te zijn. Met nog drie ronden te lopen wrong hij zich langs twee roodhemden naar de kop en terwijl het Duitse legioen op de volge pakte tribunes uitzinnig schreeuwde, begon Grodotzki aan een verbeten po ging, de Russen los te lopen. Hoe enorm hij ook aanzette, de speurhonden bleven zich aan hem vastklemmen. half jaar geleden in Amsterdam met 51 van Nederland verloor. Men vertelt mij, dat het geheim hele maal geen geheim is, maar is opgebouwd uit zeer hard trainen, een weloverwogen voorbereiding van anderhalf jaar, met een piek van 6 maanden (december 1959 tot nu) waarin buitengewoon hard ge oefend is met de ongeveer 20 spelers, die na vroegere selecties waren overge bleven van de 38 waarmee men begonnen was. Door het land Trainer Sorensen heeft anderhalf jaar j lang met zijn auto week-in, week-uit door het land getrokken om in de vier j trainingscentra: Kopenhagen, Aarhuus, i Odense en Wyles, eerst wekelijks en de laatste drie maanden twee of zelfs drie maal wekelijks bijeenkomsten te leiden. De spelers, die daar kwamen, ontbraken nooit. Verjaardagen, studie, andere inte ressen: alles week voor voetbal op de avonden dat er getraind werd. Eens per drie dagen werd in elk trai ningscentrum een oefenwedstrijd tegen een plaatselijke club gespeeld. Die trai ning was helemaal niet zo uitzonderlijk. Er werd aan lichaamsconditie gewerkt en er werd aan baltraining gedaan en daarbij werd voor een goede geest onder de spelers gezorgd. Het leuke was ook, dat de Deense voetbalbond zich even zeer opofferingen getroostte als de voet ballers. Spelers, die ver van de trai ningscentra woonden, werden er per vliegtuig heengebracht. Twee of driemaal per week, drie maanden lang! Dat moet een macht geld hebben gekost. Sorensen legt mij een lijst voor met de resultaten van de jongste acht inter lands. Ze werden alle gewonnen: met 30 van Noorwegen, met 72 van Grie kenland, met 2—1 van Finland, met 10 van Hongarije, met 32 van Argentinië, met 2—1 van Polen, met 4—1 van Tunis en met 20 van de Hongaren. Van de befaamde Braziliaanse wereldkampioe nen werd met slechts 43 verloren. Ongeluk in de Sont Het gesprek komt op het vliegtuig ongeluk, dat een paar maanden geleden 8 Deense voetballers het leven kostte. Onder hen waren vier spelers, die geko zen waren voor de Olympische ploeg. Zou, indien zij in leven waren gebleven, het Deense elftal nog sterker zijn ge weest? Sorensen is er heel eerlijk over. Nee, zoals wij tegen de Hongaren speel den, hebben we onze top bereikt. Beter kunnen we niet en ook die vier zouden het niet beter hebben kunnen doen. De tactiek van de Denen is eenvou dig. Sterke mandekking van de half- spelers en de kanthalves en een spil, die altijd moet zorgen de sluitsteen van de veldspelers te zijn. We moeten wel zo spelen, zegt Sorensen, want onze spil is zwak, als-ie te ver naar voren wordt ge trokken. Maar op een klein gebied is hij zeer goed. In de aanval beginnen we met een W-formatie, die echter gaandeweg overgaat in een M-opstelling. Het enige bijzondere is, dat linksbinnen en mid- voor als speerpunten optreden en links en rechts van de vijandelijke spil positie kiezen. Wat wij altijd proberen, is de voorhoede op een breed front in actie te krijgen. Die aanval moet helemaal uit waaieren. Des te minder kans is er dat de zaak vastloopt. Zucht Sorensen zucht eens en kijkt uit het raam. waar juist een paar Zuidslaven voorbijkomen. Goede voetballers, zegt hij, maar niet onklopbaar. Zet u vooral in uw verhaal dat al onze spelers ama teurs zijn. Wij zijn hier als zodanig de enigen. Of ze allemaal amateur blij ven na de Olympische Spelen, is natuur lijk een andere kwestie. In Londen 1948 werden we derde en dat heeft ons het halve elftal gekost. Maar goed. ook al zou dat weer gebeuren, dan is er nog geen man over boord. Dan timmeren we bij gelegenheid weer een nieuw elftal in elkaar. Sorensen is een filosoof. Plus een optimist! ..Hel ging ineens niet Beslissing Zeshonderd meter voor de finish kwam de tegenstoot van de Russen. Desiatchikov rukte voorbij de Duitser en Bolotnikov ging met hem mee. Grodotz ki volgde, maar kon de kop niet meer overnemen. Bij het ingaan van de laat ste ronde nam Bolotnikov de leiding van De laatste dag van de atletiekwedstrijden in het Olympisch Stadion van Rome, alleen de Marathon wordt zaterdag nog gelopen, is een apotheose geworden. De ruim 90.000 toeschouwers, die de rangen bezetten, hebben sensationele dingen beleefd. Zij kwamen ogen tekort om alles te aan schouwen. Op elk nummer werd tenminste één record verbeterd of ge ëvenaard. Daarbij kwam als sensatie dat op de 4 x 100 meter estafette'de Amerikaanse ploeg, die als eerste met miniem verschil voor Duitsland eindigde, wegens foutieve wissels werd gediskwalificeerd. De Britten kioa- men daardoor fortuinlijk in het bezit van een bronzen medaille. Voor de Duitser Armin Hary was dit, na zijn zege op de 100 meter, een tweede gouden medaille, terwijl de Amerikaanse loopster Wilma Rudolph, die in de 4 x 100 meter dames als laatste loopster het stokje, gelijk met de Duitse loopster Jutta Heine in handen kreeg, ervoor zorgde, dat zij voor de derde keer tijdens deze Spelen, na de 100 en 200 meter, de glans van het goud mocht aanschouwen. De Amerikaanse estafetteploeg op de 4 x 100 meter, bestaande uit de atleten Jack Yer man, Earl Young, Glenn Davis en Otis Davis, kraakte in de finale het wereld- en Olympisch record met een tijd van 3 min. 02.2 sec., hetgeen natuurlijk een eerste plaats en de tweede gouden medaille voor Glenn Davis en Otis Davis betekende na hun overwinningen op resp. de 400 meter horden en de 400 meter. Duitsland kwam tot zilver in de nieuwe Europese recordtijd van 3 min. 02.7 sec. De Russische lange afstandloper Pjotr Bolotnikov, die op de 10.000 meter gedurende de gehele race in de kopgroep liep, zette de traditie voort, dat - na Vladimir Kuts - wéér een Rus de sterkste was op de lange afstand. Victor Zybulenko's (Rusland) eerste worp van 34.64 meter bleek later vol doende voor een eerste plaats bij het speerwerpenterwijl de lange slanke atlete Yolanda Balas (Roemenië) met een formidabele sprong van 1.85 meter het hoogst over de lat ging. Ondanks de bemoedigende woor den, die HM de Koningin in het Olympisch dorp tot Nel Zwier sprak, kon onze hoogspringster 's middags in de finale de 1.68 meter niet halen. Yolanda Balas is een klasse apart De 1.84 meter grote, 24-jarige blonde Roemeense hoogspringster Yolanda Ba las is een klasse apart. Schijnbaar zon der moeite bleef zij doorspringen terwijl alle anderen reeds waren blijven steken Zij begon bij 1.60 meter, sloeg 1.65 meter over, sprong achtereenvolgens 1.68, 1.71, 1.73 bij haar eerste poging, liet toen de lat op 1.77 leggen, behaalde deze hoogte eveneens by de eerste keer, sprong een maal fout op 1.81 meter, maar kwam er daarna royaal over en wist met haar laatste sprong 1.85 te bereiken. De nieu we wereldrecordhoogte van 1.87 meter zat er niet meer in. Het regende toen zachtjes en de lopers voor de 10.000 me ter begonnen juist aan hun wedstryd. Door het geschreeuw op de tribunes ver loor zij haar concentratie en dat zy faal de was volkomen begrijpelijk. Koningin en Prins in Olympisch dorp Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben donderdagmorgen een bezoek gebracht aan het Olympisch dorp. De Koningin bezocht onder meer de flats waarin de Nederlandse vrouwelijke atle ten waren ondergebracht. Prins Bern hard gebruikte later met een aantal Nederlandse sportlieden de lunch in een van de restaurants van het dorp. advertentie Voor HOCKEY. KORFBAL en VOETBAL naar Botermarkt 28 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, donderdagavond „Als je er, zoals ik, twee jaar lang naar toe geleefd hebt, dan is het wel een klap in je gezicht. Maar wie mij j kent, weet dat ik het er niet bij laat zitten. Ik kom tertig. En ik mag i b rsten als ik weet, hoe het komt". Die ronde taal wordt in het Olympisch dorp gesproken door Kees Koch, de discuswerper, die gisteren zo gefaald heeft en als laatste uit de groep te voorschijn kwam. Het is sneu. Ik had gedacht zesde te zullen worden en tijdens de training ging het ook goed. Ik gooide makkelijk 53 meter. Maar toen het dan gebeuren moest, was er een rem die ik niet kan omschrijven. Het ging ineens niet. Ex cuses heb ik helemaal niet. Ik was de avond tevoren om half tien naar bed gegaan. Ik had heerlijk geslapen, ik voelde geen last van zenuwen. Met in werpen kwam ik over de 55 meter en ook nog een keer tijdens de wedstrijd, maar toen was mijn voet over de lijn gegaan. Warm was het helemaal niet. Nee, excuses heb ik niet. Ik zal nooit begrijpen waarom ik niet boven de 49 meter kwam" Nou daar hebben we dan al weer zo'n mysterie. De man, die faalt en het niet begrijpt. Het merkwaardige en enigszins troostrijke is, dat de winnaar van het discuswerpen, de Amerikaan Herter. vanmorgen met Koch een lang gesprek heeft gehad en daarin gezegd heeft dat hij geloofde dat Koch internationaal wel degelijk grote mogelijkheden heeft. ,Je moest eens naar Amerika kunnen komen, dan zouden we je wel eens dis cuswerpen leren", heeft Herter gezegd. En Koch voegt eraan toe, dat dit mis schien wel een tik.ie hautain klonk, maar niet zo bedoeld was. Andere methode ..Herter gooit heel apart", zegt de reus achtige Rotterdammer Hij staat op en maakt een paar bewegingen. Het ver schil met de niet-Amerikaanse discus werpers is, dat Herter weliswaar tragere bewegingen maakt, maar zijn kracht re serveert voor het laatste deel van de be weging. Dan volgt er een ware energie ontploffing. Volgens Koch heeft hij die nieuwe methode al zo'n beetje ,door\ Onder Herter's toezicht heeft hij van morgen getraind. En hij wierp prompt 55 meter. Maar of Kees Koch nog eens in Amerika komt? Hij heeft een zaak en druk werk. Maar hij zou er wat kunnen opsteken, dat is zeker. Goud Zilver Brons Rusland 33 21 22 Verenigde Staten 32 16 15 Italië 12 8 10 Duitsland 10 19 11 Turkije 7 2 0 Australië 6 7 6 1 Hongarye 5 8 5 Polen 3 5 10 Groot-Brittannië 2 5 11 Denemarken 2 11 i Tsj.-Slowakije 2 2 3 Nieuw Zeeland 2 0 0 Roemenië 2 16 Japan 16 4 Bulgarije 13 2 1 Zweden 12 3 Oostenrijk 1 10 Griekenland 10 0 Noorwegen Frankrijk België Iran i Zwitserland Zuid-Afrika Nederland V.A.R. Zuid-Sla vië Ghana Canada Formosa Portugal Malakka Finland Jamaica Brazilië Mexico Pakistan Snel afgelopen Voor de enige Nederlandse represen-1 tante, die donderdag in de Olympische1 arena verscheen, de donkere Nel Zwier uit Enkhuizen, was het in de finale van het hoogspringen snel afgelopen. Na feilloze sprongen over 1.55 en 1.60 meter, wierp zij de lat eenmaal af op 1.65 meter, hetgeen haar naar later zou blijken de zesde plaats kostte. Weliswaar sprong zij bij haar tweede poging over 1.65, de zelfde hoogte als de kwalificatie-eis. maai- bij 1.68 meter faalde de 25-jarige hulp in de huishouding driemaal. Nu werd zy ex aequo met de Duitse atletes Becker en Schmitz-Portz, de Zuidslavi- sche Gere, en de Frangaise Petry-Amiel als negende geklasseerd. Overigens kan Nel Zwier, die op deze Spelen haar goede mentaliteit toonde, op een zeer goede wedstryd terugzien, want de Amerikaanse Rogers en de Russische Ballod, die al eerder 1.71 hebben ge sprongen, bleven ver onder hun normale niveau en werden op de laatste plaatsen i geklasseerd. Yolanda Balas tijdens het hoogspringen. In deze stand is nog niet verwerkt het gewichtheffen in de middengewichts- klasse. Bij het hoogspringen dames wer den twee zilveren medailles en geen bronzen medaille toegekend. Na donderdag luidt het puntenklasse ment op basis van 7 punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een derde enz. enz.: Rusland 520, Ver enigde Staten 403!4. Duitsland 26814, Italië 19814, Hongarije 132V4. Polen 128>/4 Australië 120, Groot-Brittannië 115, Japan 84^, Turkije 72, Tsj-Slowakjje 62!4, Roemenië 61, Zweden 55, Neder land 39, Denemarken 39. Frankrijk 39, Bulgarije 3314. Finland 36. België 27, Iran 26J4, Zwitserland 26, Nieuw Zee land 25, Zuid-Slavië 16, Canada 15. Oos tenrijk 12, Zuid-Afrika 12, Noorwegen 12, Argentinië 11 Mexico 10, V.A.R. 9J4, Brazilië 7, Griekenland 7, Korea 5*A, Ghana 5, Malakka 5, Formosa 5, Pakistan 5, Portugal 5. India 4. Cuba 3, Ierland 3, Porto Rico 3. Rhodesia 3, IJsland 2, Kenya 1, B.that.ia-eilan- den 1. ZWEMMEN Jane Cederquist zwom nieuw wereldrecord 1500 meter Tijdens zwemwedstrijden in Upsala heeft de rweedse Jane Cederquist giste ren het wereldrecord 1500 m. vrije slag dames verbeterd en gebracht op 19 min. 23.6 sec. Het oude wereldrecord stond sinds 14 januari 1959 met 1935.7 op naam van de Australische Ilse Konrads.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9