RTNBENDE' S NIEUW ROOD „Het gaat Nederland nu eigenlijk iets te goed" Zonder uitbreiding wordt Jaarbeurs provinciale buitenschilfer van E.E.G. Eerste officiële skelterbaan in Nederland werd gisteren geopend Geknal en geknetter van ranke racekarretjes in Bodegraven Ieder volk heeft de ruimtevaart die het zich kan veroorloven... PROCO Wil Nederland blijven meetellen dan nu de zaken ter hand nemen Puistjes-Pukkels DERNASEPT-ZEEP mORPHY it) RICHARDS Ministers en staatssecretarissen aan boord kruiser „De Ruyter" Brievenbussen genormaliseerd JUIST NU Jo van Eyken VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 „Madurodam van Zandvoorts circuit" Advertentie plannen bestaan om ook dergelijke ba nen in Tilburg, Enschede en Drachten te verwezenlijken. Regelmatig Het ligt in de bedoeling om regelmatig skelterwedstrijden in De Kuil te houden, terwijl de baan ook geschikt is voor het houden van rolschaatswedstrijden en eventueel ook ingericht kan worden als „Veilig Verkeerstuin". Ook wordt over wogen om tribunes aan te leggen die plaats bieden aan 15.000 toeschouwers. Thans worden in ons land elke week skelterwedstrijden gehouden, die door gemiddeld 5000 toeschouwers worden bijgewoond. Naar schatting zijn er op het ogenblik 200 skelters in ons land. Morgen in „De Kuil" grote wedstrijden (Van een onzer redacteuren) Loco-burgemeester C. G. Kars- sen van Bodegraven was er wat trots op, dat de 18-jarige Corrie Heemskerk gistermiddag met veel knalpotgeknetter een oranje lint doorreed, waarmee de opening van de eerste officiële skelterbaan in Nederland een feit was. De baan in De Kuil te Bodegraven voldoet aan de minimum-eisen en heeft een lengte van 300 en een breedte van 5 meter. Er zijn 6 bochten in opge nomen, waarvan er twee nogal lastig zijn. Dit werd bewezen door de demonstratie, welke na de openingsplechtigheid werd gege- Het was een geknal en geknetter, dat horen en zien verging. De omwonenden moesten er kennelijk nog aan wennen. Tot hun geruststelling kan echter wor den opgemerkt, dat geluiddempers in de toekomst wel verplicht gesteld zullen worden. Dat het geen overbodige luxe was om de baan langs de kant van stro- balen te voorzien, bleek duidelijk toen de hoofdredacteur van een vakblad voor auto's zich ook eens aan een skelter ritje waagde en prompt met grote snel heid de strobalen invloog, uiteraard tot grote hilariteit van de toegestroomde overwegend jeugdige Bodegravers. De deskundigen waren zeer tevreden over de baan, waarop komende zaterdag internationale wedstrijden zullen wor den verreden,, waaraan 101 skeltercou reurs, onder wie Belgen en Amerikanen zullen deelnemen. Voortvarendheid Wethouder Karssen gewaagde in zijn openingstoespraak van de grote voort varendheid, waarmee de raacf van Bode graven het revolutionaire besluit nam om geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van de baan. Voorts had hij veel waardering voor de even grote voortva rendheid, waarmee G.S. het raadsbesluit goedkeurden. „En dan te bedenken, dat we een half jaar geleden nog niet eens wisten wat skelteren was". De skeltercommissie van de motor club „Bodegraven" weet dit nu langza merhand wel. Zij was het. die zich met groot enthousiasme wijdde aan de orga. nisatie van de grote wedstrijden, die op het „Madurodam van het Zandvoorts circuit zullen worden verreden. Een van de vele afgevaardigden van de KNAC, die de opening bijwoonden, was niet alleen bijzonder te spreken over de baan. welke binnen drie weken was aangelegd, maar deelde ook mee, dat er thans banen in Zutphen en Driebergen in aanleg zijn en dat er De 18-jarige Corrie Heemskerk uit Bodegraven rijdt het lint door, waarmee de opening van de eerste officiële skelterbaan in Nederland een feit is. (Foto Leidsch Dagblad) Niet juist De veel heersende opvatting als zou de skeltersport alleen voor kinderen zijn, is beslist onjuist. Alleen de 50 cc-klasse is bestemd voor meisjes en jongens van 14 tot 18 jaar. In de 100, 125 en 200 cc- klasse mogen alleen diegenen uitkomen, die ouder zijn dan 18 jaar. De gemiddel de snelheid ligt tussen de 40 en 50 kilo meter. In de 200 cc-klasse kunnen wel eens snelheden van 100 kilometer wor den behaald, maar dat zijn dan hoge uitzonderingen. De skeltersport is in de eerste plaats een behendigheidssport, waarin het voornamelijk op het boch tenwerk aankomt. Skelters in de bocht. (Foto Leidsch Dagblad) Dr. G. van der Wal constateert: „Het gaat Nederland goed, eigenlijk iets te goed". Met deze duidelijke uitspraak ken schetste gistermiddag de Jaarbeurs voorzitter, dr. G. van der Wal, tijdens een te Utrecht ter inleiding van de ko mende najaarsbeurs uitgesproken rede het economische klimaat van ons land. Zondert men het vrachtenniveau van zee- en Rijnvaart en de orderportefeuille van de scheepsbouw uit, dan is het to tale beeld in ons land beslist rooskleu rig. De gedifferentieerde loonpolitiek bij een beheerst prijspeil heeft ons land be slist geen windeieren gelegd, „al kan men erover twisten", aldus dr. Van der Wal, „of deze door de krielkip dan wel door de struisvogel zijn voortgebracht". „Het manipuleren met produktiecij- fers, die overtuigende ruimte voortove ren voor de wantrouwende ogen van mi nisters en Rijksbemiddelaars, heeft een nieuw soort „ruimte'-goochelaars in het leven geroepen", zo vervolgde de heer Van der Wal, „die trouw bijgestaan door werkgevers en werknemers in bedrijfstak na bedrijfstak juichend herverdeling van de ruimte binnenhalen". Ieder volk houdt zich blijkbaar bezig met die ruimtevaart, die het meent zich te kunnen veroorloven Overbieden Deze Nederlandse ruimtevaart leidt er echter bij de overbezette arbeidsmarkt toe, dat de bedrijfstakken en de onder nemers elkaar voor de arbeidsprestatie alsmaar overbieden met vrije tijd en geld. Hierdoor is een ongekende mobili teit van arbeid ontstaan, die steeds weer heel veel inkoopverlies en herscholings kosten vraagt, hetgeen de produktiviteit beslist niet ten goede komt. En dan wil de dr. Van der Wal nog niet eens spre ken van pendeldiensten, „waar men in de bus slapende rijk kan worden", en van „die onderaannemende ronselaars, met hun verstoring in de normale ar beidsverhoudingen". De top van onze produktiemogelljk- heden schijnt nu, zo meent de Jaar beurs-voorzitter, wel bereikt te zijn. Slechts diepte-investeringen zullen voor verdere opvoering kunnen zorgen. Maar ook dat gaat niet zonder moeilijkheden, oneffenheden en knelpunten. En dan: met welke middelen men ook arbeiders wegronselt, voor onze nationale econo mie betekent dit bij volle bezetting van ons arbeidsarsenaal slechts verschui ving. Te gemakkelijk Al mogen de kwaliteitseisen van de consument momenteel steeds hoger ko men te liggen, de afzet gaat toch gemak kelijk. „Misschien te gemakkelijk", zo zeide dr. Van der Wal, „omdat daardoor dreigt dat men over het hoofd ziet dat stijgende inkomens van de consument ook verbreding en vernieuwing van de assortimenten vergen, wil men de stij gende vraag kunnen bijhouden". Het gaat er vooral om, dat men zijn relatieve plaats in de markt weet te behouden. Vooral aan de financiering van de mid den- en kleinbedrijven stelt het even hard met de anderen meegroeien hoge, zeer hoge eisen. Tenslotte releveerde de Jaarbeurs voorzitter, dat ten aanzien van de in- koopmarkten van handel en industrie thans maar al te vaak kan worden ge constateerd, dat het met de leverings termijnen en met de bevoorrading steeds moeilijker wordt. Godsdienst en verkiezingen Een Amerikaanse protestantse groepe ring, de „National conference of citizens for religious freedom", heeft een ver klaring gepubliceerd waarin de vraag wordt gesteld of een rooms-katholieke president niet onder controle van de kerk zou staan. „Het is ondenkbaar dat een rooms- katholieke president niet onder bijzon der zware pressie van de kerkelijke hië rarchie zou komen om in te stemmen met haar politiek ten aanzien van bui tenlandse kwesties waaronder een ver tegenwoordiging bij het Vaticaan". „Is het redelijk om te veronderstellen dat een rooms-katholieke president in staat zou zijn geheel en al weerstand te bieden aan de vastberaden pogingen van de hiërarchie van zijn kerk om meer fondsen en gunsten voor haar scholen en instellingen te verkrijgen en op an dere wijze de scheiding tussen kerk en staat te verminderen?" Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk in de «piegd; uw haar lijkt jonger, is jonger en van een ongeleende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. amgmmm P P OCO^«*!IW* crème shampoo - f|,|.. mef Extra voordelig! 65 Voldoend» voor ca. 8 waeslngei •a Prod fit findukt, dut prlmmt Dr. G. van der Wal luidt noodklok Dc voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaar beurs, dr. G. van der Wal, heeft gistermiddag o.m. de plannen tot uitbreiding van het Jaarbeursinsti tuut uitvoerig besproken. De Jaarbeurs, zo zei hij, is ont sproten aan Utrechts initiatief. Gemeente en jaarbeurs hebben in Utrecht terreinen en gelden be schikbaar gesteld of gegarandeerd. Daardoor is een waardevol geheel ontstaan, waarvan de betekenis echter verre de Utrechtse gemeen tegrenzen overschrijdt. Het geheel heeft een nationale betekenis ge kregen met een in veertig jaar aangekweekte goodwill en faam. Er is daarom dus zeer veel aan ge legen, zo zei dr. Van der Wal, deze functie juist in Utrecht voort te zetten, alhoewel hij hierbij aantekende, dat de Jaarbeurs naast haar verantwoordelijk heid ten opzichte van het geïnves teerde en ten aanzien van de geves tigde rechten, ook een verantwoorde lijkheid ten opzichte van het bedrijfs leven en ten aanzien van de Nederland se economie als zodanig heeft. Een ver antwoordelijkheid, die, naar zijn mening uitgaat boven ieder locaal chauvinisme. Beneden anderen Dr. Van der Wal wees erop, dat het gebied van de EEG thans 28 interna tionale beursorganisaties telt, waarvan er 18 algemene en 10 gespecialiseerde beurzen organiseren. In dit geheel blijft Nederland met zijn expositieruimte be langrijk beneden het gemiddelde der andere EEG-landen. Met reeds 40 pro cent van onze arbeidsbevolking werk zaam in de industrie, wijst dit op een achterstand, althans op een toenemende expositiebehoefte bij de groei van onze industrialisatie, zo zei de Jaarbeursvoor zitter. Nederland is ten aanzien van zijn expositiefaciliteiten schromelijk ten ach ter gebleven bij hetgeen de EEG-part- ners zich hiervoor aan nationale inspan ning getroosten. „Indien Nederland op dit gebied niet op zijn zaak let, dreigt", zo zei hij, „ook hier, dat wij worden tot de provinciale buitenschilfer van de Europese gemeenschap". Nederland, zo meent dr. Van der Wal, zal in de huidige verhouding geen van de internationale gespecialiseerde beur zen met meerjarige frequentie, die tot nu toe afwisselend in Hannover, Parijs en Milaan werden gehouden, tot zich weten te trekken, eenvoudig door het ge brek aan de daartoe benodigde facili teiten. Kostbaar De Jaarbeurs, zo zei dr. Van der Wal, is zich er terdege van bewust, dat con centratie met synchronisatie wat de ruimte-eisen betreft, een kostbare ex ploitatie is met grote leegloop gedurende de rest van het jaar, zoals ook in Hann over. Maar, zo voegde hij eraan toe, het effect van de gelijktijdige gecon centreerde manifestatie weegt gemak kelijk tegen deze kosten op. Wil men een gesynchroniseerde con centratie ook ten uitvoer brengen, dan moet dat geheel in samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven geschie den en in nauw overleg met andere ex poserende organisaties, om zodoende tot een doeltreffend beurswezen te komen, aldus dr. Van der Wal. Hij legde er de nadruk op, dat, indien het ontwerp- streefprogramma van de Jaarbeurs om streeks 1975 zal worden gerealiseerd, met inbegrip van de inmiddels voltooide ex positieruimten elders in het land, voor Nederland bij zijn bevolkingsaanwas in die tijd nog pas een kengetal van 1,2 hectare per miljoen inwoners zou zijn bereikt. Een expositiemogelijkheid, ge lijk aan het gemiddelde der EEG-lan den op dit moment. Men dient zich echter wel te beden ken, zo zei de heer Van der Wal, dat de EEG-partners zoals nu reeds uit Eenstemmigheid in Jaarbeursbestuur Dr. G. van der Wal is gisteravond tij dens de persconferentie te Utrecht nader ingegaan op de perspubllkaties rond de Jaarbeurs. Hij legde er onder meer de nadruk op, dat de leden van de Raad van Beheer het structuurplan van de Jaarbeurs en de daarbij behorende studies wel heb ben ontvangen. (Dit geschiedde na de perspublikaties - Red.) „In het geval", aldus de Jaarbeurs- voorzitter, „Dat dit door welke oorzaak of overweging of door wie ook moge zijn verlaat, wil ik dit gaarne voor mijn persoonlijke rekening nemen ten op zichte van de Raad van Beheer". Hij verklaarde met grote nadruk, dat de le den van de Raad van Beheer, het presi dium en de directie, zich allen unaniem met enthousiasme achter de ontwikke lingsplannen hebben gesteld. Advertentie Lekkere geroosterde sneetjes van zelf de juiste tijd gebruind vol-automatisch broodrooster „Schip van staat Een aantal ministers en staatssecre tarissen heeft gisteren op de Noordzee een vaartocht meegemaakt aan boord van het vlaggeschip van oefensmaldeel I, de kruiser „De Ruyter". uitgezonderd de minister-president en de ministers Korthals, Luns, Cals en Klompé, alsmede de staatssecretarissen Van Houten en Calmeyer, waren de overige bewindslie den aanwezig bjj deze vaartocht. Het gezelschap embarkeerde ter hoog te van IJmuiden omstreeks tien uur, alwaar het werd ontvangen door de mi nister van Defensie ir. S. H. Visser, de staatssecretaris P. J. S. de Jong, de be velhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal L. Brouwer, de commandant smaldeel I, commandeur J. A. Bientjes, en de commandant van H.M. De Ruyter, kapitein ter zee E. A. J. Modderman. Na een welkomstwoord door de smaldeel commandant, uitgesproken in de kajuit, sloegen de ministers vanaf het halfdek het voorbijstomen van de jagers „Gel derland" en „Utrecht" gade, welke sche pen tot smaldeel I behoren. De jagers passeerden in kiellinie, waarbij de ge bruikelijke eerbewijzen werden ge bracht. Omstreeks half elf werd een helikopterdemonstratie gehouden, waar bij een Sikorsky S 58 van de Marine luchtvaartdienst personeel aan boord van „De Ruyter" afzette en later weer oppikte. Tevens werd het overgeven van lichte lasten aan beide jagers, die aan weerszijden van de kruiser langszij kwamen, aan de ministers getoond. Na de lunch werd een schietoefening door de jagers gedemonstreerd, waarbij „De Ruyter" als doelschip fungeerde. Daar na werd door de „Gelderland" in de nabijheid van het vlaggeschip een twee tal oefen-dieptebomraketten afgevuurd. Na een anti-luchtdoelschietoefening op een door een vliegtuig gesleepte manche te hebben bijgewoond werden de minis ters en staatssecretarissen over het dek van H.M. „De Ruyter" rondgeleid. Een spectaculaire aanvalsoefening van vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht van de vliegbasis „Volkel" op een door H.M. .X>e Ruyter" gesleepte schijf, besloot dit oefenprogramma. Omstreeks half zes 's avonds debarkeerde het ge zelschap wederom voor IJmuiden. de expansiecjjfers van Duitsland voor 1960 blijkt in die tijd ook de nodige uitbreidingen zullen hebben ondergaan. „Nederland", zo zei hij, „staat op dit moment voor een beslissing van funda mentele betekenis voor de toekomst van zijn industriële en handelstechnische prestatie. Wil Nederland op dit gebied blijven meespelen, dan zal deze uitbrei ding op dit moment ter hand moeten worden genomen". Grotewolil genoemd als Piecks opvolger (Van onze correspondent ln Bonn) Als opvolger van de dinsdag overleden Oostduitse president Wilhelm Pieck noemt men de hui dige Oostduitse minister-president Otto Grotewohl. Pieck stierf aan een hartziekte en een longontste king. Met hem overleed een van de leden van de oude garde van de beruchte K.P.D. (communistische partij in Duitslanddie sedert 1918 in Duitsland een rol van be tekenis heeft gespeeld. Pieck stond reeds tijdens zijn ver blijf te Moskou (1934—1945) in de schaduw van de veel krachtiger Walter Ulbricht, thans leider van de Oostduitse communistische partij. De meubel- makerszoon uit het plaatsje Guben werd op 19-jarige leeftijd socialist, maar kwam tijdens de eerste wereldoorlog in de Spartakusbond van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Hij deserteerde uit het keizerlijke Duitse leger, beland de in ons land, maar werd direct na de oorlog lid van het centraal comité van de pas opgerichte KPD. Pieck liet zich al snel kiezen tot lid van de Pruisische Landdag en kwam zelfs in de Pruisische staatsraad, in 1928 in de Reichtag te Berlijn en lnde Komintern, de com munistische Internationale. In 1933 emi greerde hij naar Frankrijk, in 1934 naar de Sovjet-Unie. In zijn Russische periode heeft Pieck de rol gespeeld van zuivere Stalinist. Zo verzette hij zich in 1939 tegen pogingen van zekere KPD-ers te Moskou om Sta lin te verzoeken de vrijlating van Piecks concurrent Thalmann, die in een nazi- concentratiekamp in Duitsland zat, te bewerkstelligen. Thalmann, een be faamd communistisch parlementslid, stierf in het kamp. Samen met Ulbricht wist Pieck de KPD te Moskou in het Stalinistische spoor te houden. Na de oorlog werd hij daarvoor rijkelijk be loond: Pieck werd voorzitter van de KPD en kreeg een der eerste sleutelpo sities in communistisch Oost-Duitsland, totdat Ulbricht hem wegpromoveerde tot president in welke functie hl) door zijn zwakke gezondheid weinig heeft kunnen uitrichten. Men verwacht dat eveneens zwak van gezondheid zijnde oud-socialist Grote wohl Pieck als president zal opvolgen en dat de gehele staatsmacht in Oost- Duitsland dan Ulbricht in handen zal vallen! Gelijk in Rusland waar Kroesjt- sjef zowel partijleider als regeringschef is, zou Ulbricht dan in Oost-Duitsland deze beide functies kunnen gaan be kleden. Het Nederlands Normalisatie-Instituut heeft een norm gepubliceerd voor brie- vengleuven en brievenbussen in wonin gen. Deze norm is opgesteld door een commissie waarin o.a. de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Nederlandse Hulshoudraad, de PTT, de Nationale Woningraad en het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn vertegenwoordig d De norm ls een compromis tussen de eisen, die aan een brievenbus moeten worden gesteld op grond van de toene ming van Vet aantal en de afmetingen van poststukken enerzijds en de nood zakelijke bescherming van de stukken tegen inregenen en de bouwkundige mo gelijkheden anderzijds. Het ligt in de bedoeling dat voor nieuw te bouwen woningen met deze norm re kening wordt gehouden. Advertentie is de tijd daar om een nieuwe REGENJAS aan te schaffen. U heeft nu nog keus uit de com plete FALCON-colIectie met de laatste nieuwe modellen in exclusieve najaarstinten. Daarom eerst kijken bij: „HET MODEHUIS" HAARLEMMERSTR. 87 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5