Chief Whip Eerste paal voor flatbouw aan liet Stationsplein ging de grond in op ieders lip! kamerjassen Franse film van Cayatte kreeg de „Gouden Leeuw" in Venetië „Afternoon" PEDEL W. E. A. VOM HOFE VIERT ZILVEREN JUBILEUM Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 9 september 1960 Tweede blad no. 30147 Een vreugdevol moment: wethou der A. jongeleen slaat de eerste paal. (Foto L.D./Holvast) voor het grote aandeel, dat deze heeft gehad bij het slagen van de plannen. Aan het einde van deze bijeenkomst gaf de architect een toelichting op de plannen, waarover wij reeds uitvoerig schreven. Zijde - Viyena - Wo! LEIDEN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat Na jaren van wachten Overwegbomen (Warmond) niet gesloten „Het had niet veel gescheeld of de kranten zouden 26 december 1959 vol hebben gestaan over een tweede ern stig ongeval te Warmond, waarvan de oorzaak open overwegbomen zou zijn geweest". Dit zei de officier van Justi tie bij de Haagse politierechter tegen de 31-jarige overwegwachter uit Leiden. De verdachte had op 25 december na gelaten om, alvorens een nieuwe peer in het controlelampje te draaien, de overwegbomen te sluiten. Op dat mo ment kwamen er echter een trein en een autobus aan. Nog juist bijtijds kon de chauffeur van de bus remmen om de trein te laten passeren. De officier van Justitie vond het delict zeer ernstig, temeer omdat een collega van verdachte op die zelfde dag en voor dezelfde over weg te Warmond vergat de bomen te sluiten, waardoor een auto onder de trein kwam. Hierbij vielen toen een ge wonde en een dode te betreuren. Hij eiste drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie Jaar. Om niet al te zeer een „Kerst manifestatie" te maken eiste hij voorts een onvoorwaardelijke boete van f30.- of 6 dagen. De rechter veroordeelde de Leidenaar tot 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke boete van f50.- of 10 dagen. Opening Leids Dierenasiel De officiële opening van het Leids Dierenasiel aan de Besjeslaan te Zoe- terwoude het asiel is reeds geruime tijd ingebruik zal a.s. woensdagmid dag om halfvier plaats vinden. 20 stuks f. 1 Tot op zekere hoogte een oorlogsfilm Cayatte heeft een voortreffelijk ver leden als strijder in de verzetsbeweging en dus zal niemand hem kunnen be schuldigen van onvaderlandslievende ge dragingen. Maar „Le passage du Rhin" is toch een bedenkelijk onderwerp. -Hij voelt dit beslist zelf ook wel, want er is op het laatste ogenblik nog aan de film iets veranderd, zodat het eerst leek of hij te laat zou aankomen om te worden afgedraaid. De commissie heeft de film geaccepteerd zonder hem te hebben ge zien, terwijl het reglement verlangt, dat alle films voor 31 juli te Venetië aan wezig zijn Cayatte's film is tot op zekere hoogte een oorlogsfilm. Jean, een gevierd jour nalist vol vrijheidsidealen, en Roger, een bakkersknecht die de dochter van zijn patroon heeft getrouwd, worden als krijgsgevangenen in juni 1940 over de Rijnbrug naar Duitsland gevoerd. Ondanks hun zo sterk verschillende achtergrond worden zij vrienden en bei den komen in hetzelfde kamp. Beiden worden ook door de burgemeester van een Duits dorpje, een dorpje waar alleen nog vrouwen, kinderen en stokoude man nen over zijn, als „landbouwers" aan het werk gezet. Maar Jean, vol idealen, grijpt de eerste gelegenheid aan om te vluchten. Hij neemt deel aan de oorlog en keert met de troepen van De Gaulle terrug in Parijs, gevierd als een held. Roger is in het Duitse dorp gebleven en wordt daar langzamerhand onmisbaar. Hij past zich aan en als de burgemees ter en diens vrouw sterven zorgt hij voor hun dochter Helga. De oorlog is afgelopen: Jean wordt directeur van zijn Bus naar Katwijk en Noordwijk IN DE SPITSUREN AL NAAR GELANG BEHOEFTE Met ingang van zondag 9 oktober wij schreven daar gisteren reeds over za! ook de tram naar Katwijk en Noord- wijk v.v. verdwijnen en door autobus diensten vervangen worden. Thans ver nemen wij van de directie van de N.Z.H.V.M., dat om de 15 a 20 minuten een bus in beide richtingen vanaf het Stationsplein zal vertrekken. In de spits uren en eveneens op drukke dagen in het zomerseizoen zal dze frequentie sterk worden opgevoerd. Al naar gelang d_e behoefte zullen de bussen dan in beidp richtingen vertrekken. Onze stadgenote, mej. H. G. Filip- po is benoemd tot lid van de examen commissie vrouwelijke handwerken l.o. 1960. „Le passage du Rliinbehandelt probleem van menselijke vrijheid en geluk De grote prijs van het filmfestival van Venetië, de Gouden Leeuw, is toegekend aan het Franse werk „Le passage du Rhin", van André Cayatte. Van deze regisseur zijn bekend: „Justice est faite" en „Nous sommes tous des assassins", films die nogal wat stof hebben doen op waaien. Totnutoe bewoog Cayatte, die van huis uit advocaat is, zich op zijn eigen terrein, dus dat van de rechtspraak. En het zal zeker zijn nut hebben gehad, dat hij de vinger durfde leggen op zere plekken en op de onvolmaaktheid van alle menselijke rechtsoefening wees. In zekere zin is ook de thans bekroonde film in dezelfde lijn. Hij laat ons wederom de betrekkelijkheid van alle begrippen zien, waarbij het dit maal gaat om het begrip „vrijheid". krant, nadat zijn vroegere chef als col laborateur in de gevangenis is verdwe nen. Zijn verloofde Florence blijkt danig met de Duitsers te hebben gecollaboreerd en al gauw rijst voor hem de vraag: Florence trouwen en de krant opgeven, of zich aan de krant wijden zonder Florence. Hij kan geen besluit nemen en is dus „onvrij". Roger komt terug in Parijs bij zijn gierige, onaangename vrouw en zijn schoonvader, die tijdens de oorlog flink „verdiend" hebben. Hij verlangt terug naar het Duitse dorpje, laat zich van zijn vrouw scheiden en vraagt Jean hem te helpen om terug te keren naar Duits land en naar Helga. Hij voelde zich in Frankrijk als gevangen en in Duitsland een vrij mens. Jean begeleidt hem en ze trekken dezelfde brug over de Rijn weer over, maar Jean komt terug, het hoofd fier geheven. Hij heeft besloten. Hij neemt zijn ontslag bij de krant om „vrij" te zijn en Florence te trouwen. Inmiddels is Florence via Spanje naar Argentinië vertrokken om hem zijn „vrij heid" te hergeven. Een zeer riskante geschiedenis, zoals men ziet. Technisch is de film hier en daar verward, onduidelijk. Er zijn leeg- ten in en men voelt, dat Cayatte af en toe twijfelde aan zijn eigen, stellig on gewone these. Maar er valt ook heel veel te bewonderen, vooral het spel van Aznavour, een vroegere cabaretartiest, als Roger. Het is trouwens duidelijk, dat Cayatte aan de zijde van Roger staat, zich een Europa of een wereld droomt zonder grenzen en verschillende natio naliteiten. Maar het ware punt, waar het om gaat is dit: hij stelt het voor alsof de vrijheid die Jean voorstaat een lege abstractie is, terwijl Roger, die alleen de kleine dagelijkse dingen ziet, een hoger soort „vrijheid zou voorstaan. Zo als gezegd: er zal achteraf wel heel wat over gekibbeld worden. Plan van f 9 miljoen wordt gerealiseerd Waarop in Leiden vele jaren werd gewacht: het slaan van de eerste paal voor de bebouwing van het Stationsplein, is hedenochtend om 11.32 uur in vervulling gegaan. In tegenwoordigheid van vele genodigden, o.w. het College van B. en W. van Leiden, de president-curator van de Leidse Universiteit, mr. J. E. baron de Vos van Steenwjjk, de secretaris van het College van Curatoren, mr. N. F. Hofstee, leden van de Commissie van Openbare Werken, de directie van Philips Pensioen fonds, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en tal van vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten en de Rijksgebouwen Dienst, deed de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen de paal in de bouwput verdwijnen. Voor Leiden, doch ook voor de N.V. Aanneming Mij. J. P. van Eesteren te Rotterdam, die dit door het Philips- pensioenfonds gefinanceerde miljoenenplan (negen miljoen) zal realiseren, een bijzonder moment, dat nog werd geaccentueerd door een vrolijke vlaggenversiering. Alvorens tot het slaan van deze eer ste paal werd overgegaan heette de di recteur van de Aanneming Mij., de heer J. P. van Eesteren, in de directiekeet allen hartelijk welkom. Hij beschouwde het als een grote eer, dat zijn maat schappij dit miljoenenproject mocht uit voeren en dankte in het bijzonder wet houder Jongeleen, die zich voor dit plan enorm veel moeite heeft getroost. Op zijn verzoek begaf het gezelschap zich hierna naar buiten om wethouder Jongeleen gelegenheid te geven tot het slaan van de paal. Na circa een kwar tier was deze paal er volgen er nog 626 in de grond verdwenen. De paal, welke een lengte heeft van 15 meter, heeft, zo vertelde men ons, een draag vermogen van zestig ton en komt aan materiaal en arbeidsloon (geslagen in ae grond) op circa f550.- te staan. Leids Rode Kruis zonder onderdak? In aansluiting op ons bericht van gis teren over de hervatting van de oplei dingscursussen voor de Rode Kruis- colonne Leiden kan nog worden mee gedeeld, dat de oefengelegenheid waar over de colonne thans beschikt, het voormalige Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, binnenkort verlaten zal moeten worden. De Rijksgebouwendienst heeft reeds een aanvang gemaakt met verbouwingen ten behoeve van de huis vesting van het Rijksmuseum voor Geo logie. Wanneer vermoedelijk over enige maanden deze werkzaamheden verder gevorderd zijn, zal het Rode Kruis over een andere huisvesting móe ten kunnen beschikken. Het bestuur ziet op het ogenblik ech ter nog geen oplossing van dit probleem in het verschiet. Het Rode Kruis heeft permanent een ruimte nodig ter grootte van twee forse schoollokalen. Deze ruimte schijnt nergens in de stad be schikbaar te zijn, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is dat de activiteiten van het Rode Kruis binnen afzienbare tijd ernstig belemmerd zullen worden. De organisatie, die geheel berust op vrij willige bijdragen, beschikt niet over vol doende middelen om een (eigenlijk noodzakelijk) eigen gebouw neer te Mtten. Het is te hopen, dat alsnog tij dig een oplossing gevonden wordt voor dit probleem, dat nog nijpender zou worden wanneer de vurige wens van het bestuur in vervulling zou gaan dat het aantal colonne-leden aanzienlijk stijgt. Want de zeventig leden van deze co lonne vormen voor een stad van onge veer honderdduizend inwoners bepaald een te klein groepje! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petronella Johanna, dr van T. W. Aker boom en L. B. de Jong, Cornells, zn van Tegelaar en R. van der Voort, Leentje dr van H. Hartevelt en P. Hoek, Hendrika dr van A. A. v. d. Reijden en M. Voorzaat, uatharina Allda Cornelia Maria, dr van J. C. v. d. Werf en C. M. T. Hllgersom, He lena Elisabeth, dr van K. G. Korenhof en {d- de Haas, Roelof Pleter, zn van R. P. nulsman en C. Roozendaal, Marianne Hu- bertina, dr van T. L. Halverhout en H. J. c P. de Bruljn. GETROUWD J. Klom en A. Scheerhoorn, H. Sonnen- berg en H. G. van der Mark, L. P. van der Geer en C. H. Klein, G. M. Tros en A. M. van Tienen, J. Honsbeek en A. Kleijn, J. J. van Dorp en M. J. Akerboom. W. Teske en Beij, d. van Oosten en J. Blesbroek, A. waxhoven en J. Slnteur, D. Welling en I. t «raaf' L- de Jager en H. N. Kaldenberg, P. H. Wallaart en A. E. M. Nleuwen- buijsen. OVERLEDEN J. Elskamp, 68 Jaar, man, H. van Gor- *um, 62 jaar, man, J. Brussee, 48 Jaar, m., vaa Leeuwen, 90 Jaar, wed. van L. ■taffieu. Terrein lag bijna 16 jaar braak Terug in de bouwkeet voerde als eer ste spreker de burgemeester, jhr. mr. F H. van Kinschot, het woord. De bur gemeester sprak als volgt: „Nu wij zo juist getuige zijn geweest van het slaan van de eerste paal t.b.v. de bebouwing van een deel van het Stationsplein, is er alleszins reden tot verheugenis. Plan nen gaan in vervulling. Niet alleen voor de opdrachtgever, de architect en de aannemer, doch ook voor de gemeente. Bijna 16 jaar heeft het gedeelte, waarop nu gebouwd wordt, braak gelegen. Het was op 11 december van het jaar 1944, dat de omgeving van het Stationsplein te lijden had van twee bombardementen. Behalve dat het niet te herstellen ver lies van een aantal mensenlevens te be treuren viel, werd ook het voor de Lei denaar zo vertrouwde beeld van de Sta tionsweg vernietigd. Wij zullen het ver lies aan mensenlevens blijven betreuren, doch ik meen, dat het niet nodig is om te blijven stilstaan bij het verloren gaan van een vertrouwd stadsbeeld. Door de ramp van 1944 is de realisering van de Spoorwegplannen bespoedigd, is Leiden eerder dan verwacht werd, verlost van het brandende overwegvraagstuk en thans is het begin gemaakt met de rea lisering van een bouwplan, dat ertoe zal bijdragen, dat het Stationsplein het ka rakter krijgt, dat haar door de stede bouwkundigen is toegedacht. Wanneer dit bouwwerk voltooid is, zal het entree tot onze oude stad in belangrijke mate verbeterd worden. Het bij wijze van spreken besmeurde visitekaartje van Leiden zal vervangen worden door een nieuw. Niet zonder pijn De realisering van de bebouwing aan dit gedeelte van het Stationsplein is niet zonder pijn gegaan. Enige jaren geleden had reeds een andere bouwmaatschap pij plannen opgevat om hier te gaan bouwen, doch deze bleek niet in staat de plannen te verwezenlijken. In het licht van dit feit is het succes van de N.V. Aannemingsmaatschappij J. P. van Ees teren des te groter. Immers zij heeft wel kans gezien het door haar opgevatte plan tot uitvoering te brengen. Het ge meentebestuur feliciteert haar dan ook van harte met dit succes en spreekt gaarne de wens uit, dat de bouw en het geven van de bestemmingen daaraan volgens de door haar gekoesterde ver wachtingen zal verlopen. Dit bouwwerk zal naast een aantal winkels, een café en ruim negentig flat woningen ook kantoorruimte bevatten. Deze kantoorruimte is grotendeels door de Rijksgebouwendienst ten behoeve van de Universiteit gehuurd. Deze toezegging van deze instantie heeft ertoe bijge dragen, dat de N.V. van Eesteren haar plannen kon doorzetten. Ons past hier een woord van dank aan deze Rijksin stantie, dat zij door deze toezegging de realisering van een monumentaal bouw werk op een van de meest markante punten in de stad mogelijk maakt. Op een dag als deze mag ook niet on vermeld blijven, dat er achter de coulis sen veel werk verzet is om op tijd de nodige vergunningen te krijgen. Voor het begrip dat wij van de zijde van de minister van Volkshuisvesting en Stedebouw en zijn staf hebben on dervonden voor het belang van de Leidse gemeenschap bij dit bouwwerk is het gemeentbestuur zeer erkentelijk. Spreker eindigde met de N.V. van Ees teren veel succes toe te wensen bij de uitvoering van dit bouwwerk. De heer J. Leijten, mede-directeur, dankte hierna allen, die bij de voorbe reiding van de bouw actief hebben mee- gwerkt en zo dit moment hebben willen inleiden. Spreker was er zeer erkentelijk voor, dat van het begin af is onder handeld op een basis van vertrouwen. Bijzondere waardering had de heer Leijten voorts voor de inzichten van de architect, de heer Bakker, die er z.i. in is geslaagd een zeer aanvaardbaar en modern project in tekening te zetten. Tenslotte dankte spreker wethouder Jongeleen „hij deed de vonk van het vuur van samenwerking ontbranden" Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. VAN NELLE's theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct Opvolger van Vilders kreeg levenslang De functie van pedel van een studenten-korps is bepaald geen sinecure. Het is een boeiende bezigheid, die de jeugdigheid bewaart door een voortdurend contact met jongeren in hun meest onstuimige jongelingschap, maar daarnaast is het een zwaar beroep, dat het gevaar zich bergt van sneller oud worden dan het kalender-schema. Dat sneller oud worden is het lot van vele pedellen. Maar de tegenwoordige pedel van het Leidsche Studenten Corps, de heer W. E. A. vom Hofe is in twee opzichten een uitzondering. Hij blijft jong bij zijn beroep en hij heeft dit beroep misschien daardoor juist zo lang gediend, dat hij dezer dagen een vrij zeldzaam jubileum viert: op 12 september is hij 25 jaar pedel van het LSC. Dat is een jubileum, dat hoofdzakelijk de studentenwereld aangaat, maar aangezien de studentenwereld nauw verbonden is met de Leidse burgerij willen wij aan dit zilveren jubileum iets meer aandacht schen ken dan het interne karakter van zijn functie op zichzelf zou recht vaardigen. Vom Hofe heeft als corps-pedel een unieke functie. Elders is dit ambt ver bonden aan dat van sociëteitsbediende, functionaris op de corpsadministratie, studenten-oppasser etc. Alleen in Leiden is de pedel de „dienaar" van het collegium, en daarnaast min of meer secretaris van de corps-leiding. Dat geeft een allure aan deze functie die eigienlijik een afspiegeling vormt van de positie van Leiden in het gezelschap der Nederlandse corpora. Niet alleen de funotie, ook de ambts periode van de heer Vom Hofe heeft een vrijwel uniek karakter. Toen hij in 1935 als pedel werd aangesteld, maakte hij vanzelfsprekend ook kennis met de pe dellen van andere Universiteiten. Geen van die collega's is thans nog in functie. Slechts van de TH in Delft is de corps- pedei Johan de Munck nog dezelfde als in de tijd, dat Vom Hofe als 22-jarige zijn functie aanvaardde. De heer Vom Hofe had reeds enige tijd. op de administratie van het LSG gewerkt, toen hij de heer Vilders Jr. als pedel in 1935 opvolgde. Vilders Jr. was toen zestien jaar pedel geweest als op volger van zijn vader, de heer K. Vil ders Sr., die deze functie sinds 1900 negentien jaar had bekleed. Een eerdere voorganger van de heer Vom Hofe, de legendarische Somerwil, heeft het ech ter als pedel evenmin een kwart eeuw volgehouden. Voor zover is na te gaan, is de heer Vom Hofe de eerste, die zijn zilveren jubileum als pedel viert. Aanvankelijk dreef Vom Hofe ook nog de kantoorboekhandel van Vilders tegenover de Sociëteit, Breestraat 41, maar dit was al spoedig niet meer te combineren met zijn corps-werk. In 1942 werd deze winkel definitief geslo ten. na voordien al jaren niet meer ge weest te zijn als een soort administratie filiaal van Minerva, waar ook in de vooroorlogse jaren de groenen nog hun eerste toen bepaald niet zachtzinnige contacten met hun voorland voor de eerste weken hadden. Gedurende de oorlogsjaren, toen het LSG officieel was opgeheven en de so ciëteit geen hart van het Leidse stu dentenleven meer was. heeft de heer Vom Hofe geruime tijd in Tilburg ge werkt, maar na de bevrijding van het noorden van het land was hij vrij spoe dig weer als een van de weinige ver trouwden van vroeger weer op zijn post. Niet zonder moeilijkheden overi gens, maar in die tijd ging alles moei lijk maar met een blijmoedig hart. Vanzelfsprekend laat de heer Vom Hofe zich in een gesprek over zijn ervaringen en oordelen niet uit over de studenten Zij immers vormen een min of meer aparte groep in de samenleving. Het karakter van deze „apartheid" mag dan veranderen, toch blijft het zo dat de corpssfeer uitgesproken besloten is. Maar over de geest van zijn werk ver telt Vom Hofe wel iets: „Je hebt twee mogelijkheden, wanneer je aan het be gin van een functie als de mijne staat: je krjjgt voorwaardedijk of levenslang. Voorwaardelijk komt waarschijnlijk het meest voor. Dan blijkt er iets niet te gaan. Levenslang heb ik gekregen. Ik houd van mijn werk, ik zou nu niets anders meer willen". Met vreugde kan Vom Hofe denken aan de tallozen die hij als pedel heeft meegemaakt, als collegiumslid maar ook als „gewoon" corpslid, en die hjj nu van tijd tot tijd weer terugziet bij fes tiviteiten in Minerva. Ontelbaar zijn de gevallen, waarin hij Corpsleden met persoonlijke adviezen, bemoedigende woorden en door de jaren vergaarde wijsheid heeft kunnen bijstaan. Wanneer hem zaterdag en maandag een hulde wordt bereid in Minerva, zul len slechts enkelen van de tallozen, die hem hebben gekend en leren waarderen, getuige zijn van de waardering welke hem ongetwijfeld wordt toegezwaaid: deze waardering en lof zullen echter gebaseerd zijn op de mening van dui zenden. Vom Hofe is mede-drager van de beste tradities van het LSG. een trouw be waarder van de zo hoog gehouden tra dities, en een toonbeeld van datgene waarvoor het LSG staat: dat jeugd een kwestie van het hart is, en niet van Jaren. BEROEPBAAR VERKLAARD. Onze stadgenoot, de heer J. Sap, theol. kandidaat, heeft met goed ge volg op de classis Leiden der Geref. Kerken praeparatoir examen afgelegd en is in deze kerken beroepbaar ver klaard. De loonsituatie in de metaalindustrie De Vakraad voor de Metaalindustrie heeft zich in zjjn vergadering van giste ren uitvoerig beraden over de loonsitua tie in de bedrijfstak. Dit beraad heeft er toe geleid, dat partijen in de eigen organen van hun respectieve verenigin gen op korte termijn overleg zullen ple gen over de vraagstukken, die aan de orde zijn gekomen. Het gesprek in de Vakraad zal onmiddellijk daarna wor den voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3