OUDE RIJN REM VOOR GOEDE ONTWIKKELING INDUSTRIE Deelnemers criminologisch congres in Leidse Pieterskerk ontvangen Verbreding Korte Vliet gewenst Geref. Jeugdsocieteit belooft veel goeds voor de toekomst Bloemen, zómaar sfonc Toespraak van rector magnificus JESSE ELEKTRISCH LASSER Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 7 september 1960 Tweede blad no. 30145 Vaartocht Kamer van Koophandel Vaarroute door Leiden levert vele moeilijkheden op Tijdens een gistermiddag op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland georganiseerde vaartocht langs de Oude Rijn men ging in Katwijk aan boord om via het Additionele Kanaal, Leiden, Leiderdorp en Koudekerk naar Alphen a. d. Rijn te varen is het velen duidelijk geworden, dat de Oude Rijn als vaarwater een van de belangrijkste verbindingen voor het vervoer in het district van deze Kamer betekent. Vast is echter ook komen te staan, dat aan een goede bevaarbaarheid van de Oude Rijn nog veel ontbreekt Gunstig gelegen, in 't hart van het Westen, tussen IJmond en Waterweg, vormt de Oude Rijn een rem voor een goede ontwikkeling van de industrie. Onder de vele genodigden, die deze tocht medemaakten, waren o.m. het College van Ged. Staten van Zuid- Holland, de burgemeesters en vele wethouders van Leiden, Alphen a. d. Rijn, Hazerswoude, Katwijk aan Zee, Koudekerk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg en Voorscho ten, de directeur van de Prov. Water staat, ir. G. Terluin, hoofd-ingenieur van de Prov. Waterstaat, de directeur van het E.T.I. en de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland mr. F. M. A. Schokking. Tijdens deze tocht is er van verschil lende zijden op gewezen, dat het vaar water, met het weg- en railvervoer, één van de drie voorwaarden vormt voor een goede ontwikkeling van het industriege- bied. Deze gebieden, zo werd aange toond, ontwikkelen zich het gunstigst daar, waar goede verbindingen zijn. Een zeer duidelijke illustratie daarvan biedt de Rijn van zijn bovenloop tot bij het Europoorbgebied. In tegenstelling met de Rijn, zo werd opgemerkt, is de water stand van de Oude Rijn vanaf Katwijk tot door Leiden sterk onvoldoende. Vooral de waterstand langs de oevers is veel 'te gering. Verbreden Korte Vliet Met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zagen diverse sprekers deze middag als oplossing het verbreden van de Korte Vliet (Vink-Allemansgeest) teneinde het passeren van tien Leidse bruggen te omzeilen. Vooral met grote schepen neemt de doorvaart door Leiden veel tijd in beslag. Bovendien veroorzaakt deze doorvaart veel stagnatie in het stadsverkeer. Als andere mogelijkheden werden ge noemd het omhoog brengen van de spoorbrug bij de Vink. Men achtte dit uiterst belangrijk in verband met het voornemen tot opvoering van de fre quence van de treinenloop; het aan brengen van behoorlijk remmingwerk nabij de Vdnkbrug en verandering van de draairichting van deze brug. Van beide kanten moet men thans voor het linker bruggat meren. Verder werd deze middag aangedrongen op het uitdiepen en het verbreden van de Vliet vanaf Allemansgeest tot de Lammenbrug. Voorts moet in de toekomst bij het aanleggen c.q. vernieuwen van bruggen over de waterwegen om en naibij Leiden een doorvaarbbreedte van 12 meter als minimum worden gesteld. Van Katwijk tot voorbij Leiden 17 bruggen Grote moeilijkheden, zo werd uit eengezet, ondervinden vooral de log gers en kotters, die jaarlijks naar Katwjjk komen en de binnenschepen, die een volle lading aan boord heb ben. Dan moet de vaarroute via Lei den worden genomen. Jaarlijks komen er naar Katwijk een kleine honderd loggers en kotters om daar werkzaam heden te laten verrichten, resp. om hier de wintermaanden op te liggen. De schepen moeten alle door Leiden heen. Van Katwijk tot voorbij Leiden worden in dit geval 17 bruggen gepas seerd. waarvan 2 spoorbruggen, 1 trambrug ,1 brug over de rijksweg met sluituren; bovendien veroorzaken de bruggen in Leiden vanwege de sluit- verordening der gemeente Leiden veel oponthoud. Ook de vaart door Katwijk aan den Rijn en Valkenburg levert zeer grote moeilijkheden op. Hoewel overeengekomen was, dat deze middag de gewenste zeehaven voor Kat wijk „buiten spel" bleet werd van Kat- wijkse zijde opgemerkt, dat met een dergelijke haven „de problemen voor Kabwijik dan dn één klap zijn wegge- T.a.v. tot het soheepsvervoer naar Kat wijk werden in de loop van deze mid dag nog gepleit voor een ddrecte scheep vaartverbinding UtrechtLeiden, be vaarbaar tot tenminste 500 ton, zo mo gelijk 1000 ton. hetgeen op de vracht prijs aanmerkelijk veel zou uitmaken. Overbelasting wegennet Verder werd er op gewezen, dat de onvoldoende bevaarbaarheid van de Oude Rijn vele bedrijven er toe heeft Met veel autoriteiten aan boord, onder wie de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, vaart de boot door Leiden. (Foto LD./Holvast) gebracht om over te schakelen van het vervoer te water naar het wegvervoer, waardoor de overbelasting van het wegennet nog groter werd. Volle aandacht moet dan ook wor den geschonken aan het waterwegen net, dat aanwezig is en alléén om on derhoud en modernisering vraagt; ver beteringen, die minder kosten dan de grote verkeerswegen en geen grote oppervlakten cultuurgrond vragen en die tenslotte de verkeersongevallen statistiek gunstig zullen beïnvloeden. Vele wensen Van de overige wensen, welke tijdens deze tocht werden geuit, noemen wij nog het brengen op een redelijke breed te van de doorvaartwijdte van de vaar route vanaf Leiden tot Gouwsluis, het verbeteren van de doorgang voor het landverkeer bij de Leiiderdorpse brug. het bouwen van vaste bruggen met vol doende doorvaartihoogte, verdieping van de vaargeul van de Gouwe en de Oude Rijn tot tenminste 3.25 meter. Na afloop van deze tocht, welke de genodigden ongetwijfeld een indruk heeft gegeven van de moeilijkheden, die de scheepvaart op deze vaarroute onder vindt. volgde een gemeenschappelijke maaltijd in Paviljoen ,.De Brasem". Nieuw gezelligheidscentrum In het Geref. Jeugdhuis aan de Bree- straat worden al sedert vele jaren ver schillende activiteiten ontplooid. De in stuif bijv. voorziet in een grote behoefte. Gisteravond is er een sociëteitsbestuur geïnstalleerd, dat in de eerste plaats toe moet zien op de goede gang van za ken en verder allerlei evenementen op touw zal zetten. Op het verloop van de clubavonden viel de laatste tyd nogal wat aan te merken Geen wonder eigen lijk, want iedereen kon zonder meer het gebouw binnenstappen. Erjcwam dus wel eens een bepaald soort jongelui, dat de gezellige sfeer onder de goedwillende Jongens en meisjes trachtte te bederven. Aan deze nare toestand heeft men nu een einde willen maken door een nieuwe sociëteit in het leven te roepen. Deze so ciëteit is toegankelijk voor jongeren van zestien jaar en ouder, die zich als lid aanmelden. Het doel van deze club is de nauwe banden, welke er tussen de geref. jongens en meisjes bestaat, nog strakker aan te halen en ongewenste gasten buiten de deur te houden. „Maak van deze sociëteit een gezelligheidscen trum, waar het voor allen prettig toeven is," zei de heer G. H. Hogenkamp van het Geref. Jeugdverbond na de installa tie tot de leden van het bestuur. Op drie zaterdagavonden in de maand zal dit bestuur voor de gezelligheid zorgen en afwisselend cabaretcompetities, tafelten niswedstrijden, filmvoorstellingen e.d. organiseren. De vierde ontspannings avond, welke een nog wat feestelijker karakter zal dragen dan de overige drie, wordt georganiseerd door het Jeugdver band. De heer Hogenkamp wenste het be stuur van de sociëteit van harte geluk en sprak zijn vertrouwen uit in het be leid. dat het in de toekomst zal voeren. Het Geref. Jeugdverband heeft tot le den van het sociëteitsbestuur benoemd Simon Kraan, Pim van Katwijk, Nel Sa- lomons. Ad den Hollander en Leny van Hooidonk. Op het ogenblik staan er on geveer vijftig jongeren op de ledenlijst genoteerd, maar dit aantal zal zater dagavond a.s. ongetwijfeld veel groter worden. Vermelden wij nog, dat dr. K. Dronkert als afgevaardigde van de ker- keraad de receptie, welke na de instal latie van gisteravond gehouden werd, bijwoonde. Openbaar slachthuis tti 1959 Uit het vandaag verschenen jaarver slag-1959 van het Openbaar Slachthuis blijkt o.m. dat vorig jaar in totaal 21070 dieren werden geslacht, w.o. 6401 var kens en 5417 runderen. Geheel afge keurd werden 197 dieren. In de gemeenten Leiden en Oegstgeest (met tezamen 86 slagerijen) werden 1643 surveillance-bezoeken gebracht bij de slagers en 973 bij vleeswarenverko- pers, restaurants, automatieken e.d. Ook in de overige tot het keuringsgebied be horende gemeenten werden de verkoop plaatsen regelmatig gecontroleerd. Bij deze inspecties werden wegens bederf of ondeugdelijkheid 58 kg vlees en 68 kg vleeswaren in beslag genomen. Verder werden 35 blikken met gehaktballen in beslaggenomen, welke vleeswaar ondeug delijk bleek te zijn tengevolge van een fabrikagefout bij de produktie. In drie gevallen werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet ter nadere keuring aanbieden van vlees bij invoer. Wegens overtreding der Destructiever- ordening werd één maal proces-verbaal opgemaakt. Bij een groot aantal overtredingen van minder ernstige aard werd volstaan met een mondelinge of schriftelijke waarschuwing. Ondanks de bevolkingstoename neemt het aantal slagerijen in Leiden geleide lijk af. Waren er in 1955 nog 89 winkels thans zijn dit er 80. MSG bestaat 175 jaar Ter gelegenheid van het 175-jarig be staan van het Kon. Genootschap Ma thesis Scientiarum Genitrix wordt zater dag 17 september om 3 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal een herden kingsbijeenkomst gehouden. Een stadgenoot, ■die zijn vakantie aan de Middel landse Zee door brengt, stuurt ons vandaar onder het motto: „Ook naar de Middellandse Zee, gaat het Leidsch Dagblad mee", nevenstaan de opname, waar bij hij aantekent met hoeveel be langstelling hij da gelijks in ons Blad het wel en wee van de Sleutelstad volgt. Verstandige woorden In een rede tot de Senaat heeft de Democratische Senator John C. Stennis het „dwaas" genoemd om aan alle nieuwe Afrikaanse staten het volledige lidmaatschap van de Verenigde Naties te verlenen. „Wij moeten hen niet overhaast het volle lidmaatschap van de VN verlenen noch hen accepteren in de familie der naties", aldus Stennis, „de geschiedenis zal zeker de dwaasheid aantonen van overijld toegekende onafhankelijkheid en voorbarige erkenning van deze voor malige koloniën als naties". Stennis zinspeelde kennelijk op de acht voormalige Franse koloniën in Afrika en Kongo die pas hun onafhan kelijkheid hebben verkregen en het VN- lidmaatschap hebben aangevraagd. „Ik ben van mening dat de Verenigde Naties als praktische maatregel, van elk dezer landen moet eisen dat zij gedu rende enkele jaren moeten bewijzen een stabiele regering te hebben. Ik geloof dat dit een vereiste moet zijn voor vol ledig lidmaatschap van de VN", aldus de senator. Advertentie PfS&x&aasBxattt OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Weet U dat buitenlanders ons benijden om de bloemenweelde, die ons hier heel het jaar voor weinig geld geboden wordt? Wij zijn rijk, wat dat betreft! Reden temeer om er veel van te profiteren. Reden temeer, meneer, om Uw vrouw ook eens onverwacht gelukkig te maken met een liefdesbetuiging in kleurige, fleurige vorm. Natuurlijk is dit geen etiquette- voorschrift, maar het is wel „goede toon" om ook eens iets aardigs te doen als het niet officieel verwacht wordt, als het géén moederdag, trouwdag, verjaardag of ik-heb-wat-goed- te-maken-dag is! Bloemen, zómaar Weet U wat ook „goede toon" is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM Hedenmiddag heeft de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, de deelnemers aan het vierde internationale criminologen congres in de Pieterskerk te Leiden toegesproken. In zijn begroetingswoord richtte prof. Jonkers zich speciaal tot de voorzitter van het congres, de heer Thorsten Sellin, die op 8 april van dit jaar voor de senaat van de Universiteit van Leiden tot ere-doctor in de rechtswetenschappen is benoemd wegens zijn baanbrekende studies op het gebied der criminologie. De bij dit ere-doctoraat behorende ere tekenen, zo deelde prof. Jonkers mede, zullen de heer Thorsten Sellin in de senaatsvergadering van 19 september aanstaande worden uitgereikt. Vijftig landen zijn vertegenwoordigd De rector-magnificus wees er de aan wezigen vervolgens op. hoe 380 jaar ge leden de Universiteit van Leiden in de Pieterskerk werd gesticht. Daarna sprak hij er zijn vreugde over uit, dat on danks alle tegenstellingen in deze we reld honderden wetenschapsbeoefe naars, afkomstig uit vijftig landen, dit congres bijwoonden. Gedurende de congresdagen aldus de hoogleraar zult gij u verdiepen in de psycho-pathologische aspecten van de criminele gedragingen. De misdaad is zo oud als de mensheid en zo lang als er mensen leven, zullen er criminele han delingen geschieden. Dit neemt niet weg dat het onze taak is de oorzaken van de misdaad op te sporen en deze te bestrij den. Vele vragen komen hierbij ter sprake, betrekking hebbende op verschillende gebieden, zoals die van de sociologie, van de straf, de wijsbegeerte enzovoort. Twee beginselen Wanneer ik mij niet vergis, zo zei prof. Jonkers, dan zullen ons persoonlijk ge loof in het mysterie van het menselijk leven en ons begrip voor het wezen van alle dingen in laatste instantie beslis send zijn voor de weg. die wij hier moe ten volgen. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Drachten T. Tijsma, kand. te Workum. Aangenomen naar Nleuwveen (toez.lA. S. Klusener, kand. te Delft naar workum (toez.) G. van Zeben te Wlndesheim naar Koudekerke-'t Zandt (toez.) H. A. van Herwaarden, voorheen zendingspredikant, wonend te Hilversum. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Grljpskerk (Gron.) G. van den Berg te Wetslnge-Sauwerd. Beroepen te Melbourne (Australië) rev. J. F. H. van der Bom te Sydney, voorheen Êredlkant te Groningen. Aangenomen naar lacktown (New South Wales) rev. H. L. Hovig te Hamilton (Ontario. Canada) Be- CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Tweetal te Huizen (N-H) M. Baan te Dordrecht en N. de Jong te Katwijk aan Zee. Beroepen te Zwaag- westeinde G. J. Buys te Papendrecht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Rljssen (2de pred. pl.) Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en J. van Haaren te Kampen. Beroepen te Paterson (U5.A.) A. Vergunst te Rotterdam-Cen trum. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Muntendam A. H. Ag- tereek te Den Helder. Bij de behandeling van het vraagstuk der criminaliteit moet men, naar mijn mening, twee beginselen voorop stellen. In de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van het individu voor zijn da den en in de tweede plaats de onschuld van de mens, wien men om redenen, welke niet van zijn wil afhankelijk zijn de daad niet kan toerekenen. Het wil mij voorkomen dat het voornaamste vraagstuk niet de bestraffing is, hoewel het hierbij ook om problemen gaat, die niet gemakkelijk zijn op te lossen. Geen enkele samenleving kan stilzwijgend aan Regering beslist spoedig over de pol itiesala rissen (Van onze Haagse correspondent) De achttienduizend politiemannen, die ons land telt, zullen zeer spoedig weten of de regering bereid zal zijn hun een salaris verhoging van meer dan tien per cent in het vooruitzicht te stellen. Een dezer dagen is het rapport van de inter departementale salariscommissie bij de ministers van Justitie, Binnenlandse Za ken en Financiën ingediend. Het rapport beoogt een gedifferentieerde salarisver hoging, die, behalve op de noodzaak van deze verhoging, ook is gebaseerd op het opheffen van het tekort aan politieper soneel. Het staat wel vast, dat de voorstellen van de commissie na het overleg tussen de ministers, eveneens zeer spoedig, naar verluidt deze week nog, bij het georga niseerd overleg, waarin afgevaardigden van de politiebonden zitting hebben, op tafel zullen worden gebracht. In ieder geval wordt hierop thans zeer sterk aangedrongen. Formeel hebben deze voorstellen de betrokkenen echter nog niet bereikt. Bij de politiekorpsen zelf is over de gang van zaken ongerustheid ontstaan nu de beroepsmilitairen een salarisver hoging van vijftien percent in het voor uitzicht hebben gekregen. Men is vooral ongerust over het percentage van de sa larisverhoging, die de politie-ambtena- ren in het vooruitzicht zal worden ge steld. De politiebonden hebben destijds aangedrongen op een salarisverhoging van ten minste tien percent in afwach ting van het werkclassificatierapport. Dit rapport is in mei verschenen. NIEUW TWEEDE-KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard de heer A. C. Verhoef (Arb.) te Utrecht. Deze benoe ming is geschied' in de vacature, welke is ontstaan doordat prof. dr. I. Samkal- den ontslag heeft genomen met het oog op zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. criminele handelingen voorbij gaan. Aan de andere kant moeten wij niet verge ten, dat het ons niet gegeven is om steeds de meest geëigende strafmaat regel te bepalen. Ik geloof, dat wij het er allemaal wel over eens zijn, dat de vrijheidstraf, die in de gehele wereld wordt toegepast, niet de meest ideale is. Niemand weet echter hoe deze straf door een betere zou kunnen worden vervan gen. Als richtlijn zou men hier het prin cipe dienen te volgen dat de opgelegde strafmaatregelen het de delinquent, na zijn terugkeer in de maatschappij, mo gelijk moeten maken zich te handhaven in de strijd, die hem wacht. Aan het slot van zijn rede merkte prof. Jonkers op, dat zijn werkzaamheden als rector-magnificus het hem helaas niet mogelijk hadden gemaakt het congres in al zijn secties te volgen, hetgeen hij als juist gaarne had gedaan. Advertentie Elektro-apparaten en Transformatorenfabriek vraagt een Bekend met plaat- en bankwerk. Prettig afwisselend werk. Aanmelden: Ververstraat 8, Telefoon 20380 - Leiden BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Lodewyk Eduard, zn van L. J. van Braam en W. Bemer, Petrus Johannes Louis, zn van B H Keyzers en M. Hart kamp, Marja, dr van H. van der Weyden en P. Moerland, Bernardus Johannes, zn van G. van der Welde en C. C. Banning Maartje Jacoba, dr van L. de Groot en W. Kromhout, Mathilda Johanna, dr van J. T. Seljsener en M. W. van Dljck, Jaantle, dr van J. van der Marei en E. K. van der Plas. Irene, dr van J. Seller en K. H. Mug- ge, Marijke Louise, dr van A. C. Schalk en r. de Vries, Dlentje, dr van P. Slera en H. G. Meeuwlssen, Johanna Jacoba. dr van J. J. Korbee en W. van Duljvenboden, Kees. zn van C. van der Pol en E. J. Lezwhn. Angela Lldwlna Maria, dr van P. J. J. Duindam en C. M. van Berge Henegouwen. OVERLEDEN F. Zandbergen. 77 Jaar man, G. Oellus, 40 Jaar, echtgen. van D. Vet. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland bij be sluit van 15 augustus I960, B. no. 38709 (le aid.) G.S. no 267, hebben goedgekeurd het partiële uitbreidingsplan „Lelden Meerburgerpolder herziening 1960, met de daarbij behorende bebouwingsvoor schriften, vastgesteld bij raadsbesluit van 18 Januari 1960, no 22. met Intrekking van gedeelten van het uitbreidingsplan der gemeente, vastgesteld by raadsbesluit van 6 november 1933 en van het partiële uitbreidingsplan „Lelden—Meerburger polder', vastgesteld bij raadsbesluit van 27 maart 1950, no 56, zulks voor wat be treft de grond, welke ln het goedgekeurde plan valt. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten c.a. voor een leder ter in zage ter gemeentesecretarie, afd. Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111). Lelden, 6 september 1960. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3