999 999 Ol W Si Livio Berruti gaf de Amerikaanse sprintliegemonie de laatste klap Voorkeur Pijnlijke nederlaag voor Harold Conolly Na halve finales keken Stone Jolmson en Norton al zuinig Olympisch allerlei Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 september 1960 Derde blad no. 30143 U Onder het gebrul van de duizenden Italianen De geschiedenis herhaalde zich. Zelden zal men zulk een frappante gelijkenis kunnen trekken tussen de tweede en de vierde dag van de Olym pische atletiekwedstrijden. Was er op de tweede dag de Duitser Armin Hary die vóór Dave Sime het goud wegkaapte en moest John Thomas zich bij het hoogspringen achter de Russen tevreden stellen met de derde plaats, de vierde dag is eigen lijk een nog zwartere dag voor de Yankee's ge worden. Op deze zo gedenkwaardige zaterdagmiddag verloren de Amerikanen in de finale van de 200 meter hun sprintprestige aan de 23-jarige Italiaan Livio Berruti, die in een magnifieke race voor Les Carney en de Fransman Abdou Seye de hoogste trede van het ereschavotje beklom en kwam de Olympische kampioen kogelslingeren van 1956, Harold Connolly, niet eens in de finale. Vassilly Rudenkov was de man die de kogel 67.10 meter van zich af slingerde, terwijl de Pool Zdislav Kryskowiak, het „goud" voor zich opeiste in de 3000 meter steeple chase. Drie Olympische kam pioenen dus zaterdag, waarbij geen enkele Amerikaan. Livio Berruti is de afgod van de Italianen geworden. Deze 23-jarige fabrikan tenzoon uit Milaan leverde in de halve finale reeds een prestatie van formaat door zijn serie te winnen in de nieuwe Olympische recordtijd van 20.5 sec. waarbij hij tevens het wereld- en Europese record evenaarde. Toen keek na afloop met een veelbetekenend gezicht Stone Johnson naar Bay Norton, alsof hij wilde zeg gen, die man is gevaarlijk. In de finale leverde Livio Berruti onder het gebrul van de duizenden Italianen nogmaals deze prestatie en versloeg de sprintélite in dezelfde tijd. Les Carney (V.S.) eindigde op de tweede plaats, maar Abdou Seye die het brons veroverde en de Pool Marian Foik, die verrassend vierde werd, degradeerden grootheden als Stone Johnson en Ray Norton, de favoriet die zesde werd, naar de onderste regionen. Livio Berruti was de eerste Europeaan, die op deze afstand het goud veroverde en hij scheurde op de sprintafstanden tezamen met de Duitser Armin Hary de hegemonie van de Amerikanen aan flarden. Stil werd het zaterdag om precies zes uur in de namiddag, toen de Fransman Abdou Seye, de Pool Marian Foik, de Amerikanen Les Carney, Stone Johnson en Ray Norton en de Italiaan Livio Ber ruti in hun startblokken knielden. De zon die de gehele dag weer meedogen loos op de mensenmenigte had gebrand het was 31 graden in de schaduw verlichtte alleen nog het bovenste rand je van de tribunes De in oranje jas gestoken starter schoot de lopers weg, maar direct daar op knalde het wapen weer voor een valse start van Berruti. Evenals Armin Hary op de 100 meter, was hij te vroeg weggegaan. Het gehele stadion stond op zijn kop. De heetgebakerde Italianen waren het er niet mee eens en toen de lopers voor de tweede keer de startblok ken opzochten was de spanning rond de atleten tot het kookpunt opgelopen. Alle ogen waren gericht op baan vier waar Berruti na een goede start wegschoot als uit een kanon. Als voor een telelens ontrolde zich voor de ogen van het pu bliek de verschillen tussen de lopers bij het uitkomen van de bocht. Iedereen stond overeind en als het ware gedragen door de toejuichingen van zijn landge noten stormde de gebrilde atleet als eer ste over de eindstreep. Smak tegen sintels Direct daarop verstapte hy zich en smakte hij tegen de sintels. Maar het kon hem niet deren. Verheugd rond kijkend kwam hij overeind en onder het gescandeerde geroep liep hij rustig, bijna bescheiden naar zijn trainingspak terug, terwijl de fotgrafen en filmmen sen hem op alle mogelijke manieren op de gevoelige plaat probeerden vast te leggen. Tijdens de ceremonie protoco lair ontving hij uit handen van Prins Axel van Denemarken het eremetaal en hij weerde bescheiden de luidruchtig heid van zijn landgenoten van zich af. Het hoogtepunt was ongetwijfeld voor Berruti, toen president Gronchi, die deze finale met belangstelling had ga degeslagen, hem de hand drukte. Het was teveel voor deze rustige, bescheiden en eerder terughoudende jongen en hij verliet zo vlug mogelijk de eretribune. Dit had niemand kunnen dromen Wij hebben het reeds gezegd, deze Olympische Spelen zjjn de Spelen van de verrassingen, maar dat er zelfs zulke dingen zouden geceurcn als een over winning van een Italiaan op de 200 meter had men niet kunnen dromen. De Amerikaanse journalisten, die op de perstribunes wel het grootste contin gent vormen, waren er stil van en ke ken met sombere gezichten voor zich uit. Het Italiaanse publiek trok zich van dit alles niets aan. Het brulde en tierde van vreugde en menige traan van geluk werd vergoten. Zoals die oudere man voor ons, die, nu als toeschouwer bij de Spelen, vroeger nog nooit een atle tiekwedstrijd had gezien en ons met verstikte stem en met brede gebaren stond uit te leggen hoe mooi en hoe I goed het toch wel was dat „zyn Livio", zjjn Berruti, had gezegevierd. Niet Engels De Engelse "bladen hebben zich nogal on-Engels uitgelaten over de nederlagen in Rome. De Daily Mail had op de voorpa gina de foto's van Gordon Pirle, Mary Bignal, Brian Hewson en Ar thur Rowe met als onderschrift flop flop flop flop. De Daily Express sprak van „Oh, these Olympic Sha mes" en een andere krant had „Oh dear, oh dear, oh dear". De Engelse atleten schijnen pas drie dagen van tevoren in Rome te zijn aangekomen -om hen zo lang mogelijk uit de hitte weg te houden - en dat wordt het Britse Olympische Comité nogal euvel geduid. Een Engelse „bron" heeft zich te genover Art Buchwald van de Pa- rijse editie van de New York Jlerald Tribune als volgt beklaagd: „Ik kan die heftigheid van de Engelse jour nalisten niet begrijpen. Iedereen weet dat het juist het geheim van een Engelse sportman is om de race te verliezen en op weg naar de kleedkamer de winnaar op zo'n toon geluk te wensen, dat deze er spijt als haren op zijn hoofd van heeft, dat hij niet verloor. Dit is altijd onze strategie geiveest. Ook dat Britse at leten jarenlang zijn getraind om langzaam te starten en daardoor hun tegenstanders nauwkeurig te kunnen observeren. Voorts weet iedereen, dat de Engelsen alle veld slagen verliezen behalve de laatste. Helaas valt dit verkeerd uit bij de Olympische Spelen omdat onze atle ten al gewipt worden in de series en de finale niet halen. Iedereen kan op de Olympische Spelen winnen, maar alleen de Engelsen weten hoe te verliezen. Als de Britse sportjour nalisten deze mooie gedachte vernie len, wat houden we dan nog over?" Hoedje kopen Wat ook slecht mag gaan in Ita lië, zeker niet de produktie van stro hoeden. Ze zijn niet bij tientallen, doch bij honderden verkocht voor de Olympische stadions. Er zitten dwaze modelletjes onder, doch deze blijken het meest in trek. Vanmiddag stormde een van die stoere, kort ge knipte Yankees op een Italiaanse hoedenventer af en terwijl hij zich zo'n dwaas hoedje op het hoofd zet te schreeuwde hij naar zijn kamera den: „he boys, wat denken jullie van zo'n hoedje van Bill Nieder Zo vernam ik, dat 's werelds meest gespierde kogelstoter ook zo gehoed door het Romeinse leven wandelt. Wonder Conolly uitgeschakeld Minstens zo pijnlijk als het voor de fameuze hoogspringer John Thomas j moet zjjn geweest, was het voor Harold Connolly, de man die op 13 augustus van dit jaar, vlak voor de Spelen dus, met een worp van 70.33 zijn eigen we- reldrecord scherper stelde. De 29-jarige leraar aan de universiteit van Zuid- Californiè had op dit beslissende mo ment van de finale kogelslingeren niet de kracht kunnen vinden tot een uit zonderlijke prestatie in staat te zijn. Nu moest hij werkeloos toezien hoe de Rus Vassiliy Rudenkov zich van het kleinood meester maakte. De 1.83 meter grote en 104 kg. zware Amerikaan zat teleurge steld in het gras en zal zelf wel nooit helemaal kunnen begrijpen waarom hij nu juist in Rome niet verder kwam dan 63.59 meter, een prestatie die net niet voldoende was, om de laatste drie wor pen te doen. Kaf van het koren De drieseries 1500 meter, uit elk waar van slechts drie atleten zich voor de eindstrijd konden kwalificeren, waren van zeer bijzonder gehalte. Een tijd van «bijvoorbeeld nummer vier in de eerste race), 3 min. 42,8 sec., was niet vol doende voor de eindstrijd en wij gelo ven dat de KNAU er verstandig aan heeft gedaan geen Nederlanders op dit nummer in te zetten. Herb Elliott is ongetwijfeld de grote ma.' geweest. In de eerste serie bleef de lange 22-jarige Australiër rustig op de zesde plaats lopen. In de eindfase scheidden zich drie lopers van de rest van het veld af, na melijk Elliott, de Hongaar Istvahn Roszvolgyi en de Amerikaan Dyrol Bur leson, die overigens zeer veel moeite had zich de sterk terugkomende Tom Sul livan (Rhodesië) van het lijf te houden. In .le tweed. "ie kwam de wel inge schreven Bel Rogtn Moens niet aan de start. Hier was de grote verrassing dat de Duitser Siegfried Valentin, die men als de grote tegens+ander van Elliott had gezien, volkomen uitzichtloos als zesde eindigde en zich ^Tke illusie zag ont nomen. Livio Berruti werpt zich door de finish en daarmee is de Amerikaan se sprinthegomenie volledig ge broken De Franse deden het beter. Michel Bernard won deze race in 3 min. 42.2 seconden, terwijl Michel Jazy in de derde heat voor een tweede plaats zorgde achter de Zweed Dan Waern. hetgeen eveneens genoeg was voor de finale. Overigens hebben wy in deze drie races meer grote namen zien „vallen" dan ooit tevoren, want niet alleen Valentin, maar ook de Pool Orywal, de Fin Sa- lonen, de Rus Momotkov, de Hongaar Parsch en nog vele anderen werden zon der pardon teruggewezen. Geen opmerkelijk eliminaties De kwartfinales van de 400 meter en de 110 meter horden hebben geen op merkelijke eliminaties gebracht. Of het moet zijn het uitschakelen van de Polen Swatowski Kowalski en de Rus Grachev op de 400 meter en die van de Britten Birrell en Hildreth op de 110 m. horden. Voor de Amerikaanse sprintster Wil- ma Rudolph is ongetwijfeld de Olym pische titel op de 200 meter dames ge reserveerd. Wat dit slanke, donkere meisje zaterdag in de series liet zien was een genot om naar te kijken. Met een tjjd van 23.2 sec. liep zij het snelst van I alle deelneemsters en verbeterde noncha- lant, zonder zich helemaal te geven, want zij hield zich tien meter voor de eindstreep in, het Olympisch record. De blonde, knappe Australische kam pioene Betty Cuthbert zullen wij hoogst waarschijnlijk niet meer tijdens deze Spelen ontmoeten, want in de series liet zij verstek gaan wegens een op de 100 meter opgelopen dijbeenblessure. Afgezien van deze blessure moet ons van het hart, dat het onder de huidige omstandigheden bijna onmogelijk is zich over een periode van vier jaar te hand haven. De topatletiek zoals die hier in Rome bedreven wordt, is niet alleen keihard, maar vergt zoveel van het uit houdingsvermogen en geestelijke kracht, dat alleen de jongeren zich een plaatsje kunnen veroveren. Over vier jaren zijn, zoals U weet, de Olympische Spelen in Tokio. Be grijpelijk hebben de Japanners hun waarnemers gestuurd om te zien hoe de Italianen het doen en tegelijker tijd alvast een beetje reclame te ma ken voor hun spelen. Daarvoor wor den nu reeds folders uitgedeeld, mooie plaatjesboeken, die meer over kersebloesems en geisha's gaan dan over de Spelen, doch wie daar op let is een kniesoor. De Japanners keken wel wat sip, toen zij van een onzer collega's, die met hen in een taxi meereed, hoor den dat wij - de journalisten - de Italiaanse organisatie niet zo bijster geslaagd vonden. In hun ogen was het niets minder dan een wonder Olympisch huwelijk Grote belangstelling was er za terdag in de Sint-Ceciliakerk in Rome voor het huwelijk van de Australische vrije slag zwemmer John Henricks met de Amerikaanse schoonspringster Bonny Wilkie. Henricks heeft zijn vrouw leren kennen tijdens zijn studie aan de Universiteit van Los Angeles. Na een huwelijksreis van drie we ken door Europa zal het sportieve echtpaar zich vestigen op de terrei nen van de universiteit van Zuid- Califomië in Los Angeles. Goud voor de Pool Krzyskowiak op de 3000 meter steeple Met een moordende spurt 250 me ter voor de finish ingezet ging de Pool Zdzislav Krzyskowiak de leidende Rus Nikolai Sokolov voorbij. Ademloos keken de ruim 80.000 toeschouwers toe hoe hij als eerste bij de waterbak kwam. Bij het neerkomen verloor hij even zijn even wicht. maar hij herstelde zich prachtig. Er was geen vuiltje meer aan de lucht. De favoriet had gewonnen. Van tevoren was het echter allemaal niet zo gemak kelijk gegaan. Direct na de start legde de Rus Konov zijn tegenstanders zulk een straf tempo, dat alleen de Belg Gas ton Roslants, die een fantastische race liep en als vierde werd geklasseerd, hem kon volgen. Beiden moesten echter in het verdere verloop van de strijd hun tol betalen en speelden in de eindfase van de strijd geen rol van betekenis De grote verliezersAmerika s sprintspecialisten strompelen uit geput terug naar hun trainingspak- Iken, v.l.n.r. Johnson, Ccuney en Morton. Franse regering vraagt zich af waar goud blijft Naar verluidt zou president Charles de Gaulle aan zijn ministers gevraagd hebben waar de voor Frankrijk ver wachte gouden medailles blijven. De Spelen zijn totnutoe een debacle voor de Fransen geworden. Voor ze begonnen voorspelden de optimisten een twintig tal gouden medailles voor hun land, en de pessimisten meenden dat het er in elk geval een stuk of twaalf zouden worden. Maar tot nog toe zjjn slechts drie medailles, één zilveren en twee bronzen aan de Fransen ten deel ge vallen. De Gaullistische afgevaardigde Jean Charles Lepidi heeft vragen opgesteld voor de minister van Onderwijs. Hij wenst te weten of de regering het be lang van de Olympische Spelen vol doende beseft heeft en wat gedaan wordt om de Franse sport, die laag gezonken is, weer omhoog te brengen. meer. Er ontstond dan ook spoedig een scheuring en wat de Pool Krzyskowiak ook probeerde, in het begin kreeg hij geen kans het gat te dichten. Drie ron den voor het einde liep hij langzaam maar zeker op Sokolov in, daarmee te vens de Rus Ritchine met zich meetrek kend. Vierhonderd meter waren er nog te lopen en Krzyskowiak kreeg zijn te- eenstander te pakken. Even liep hij nog in hetzelfde tempo mee, maar na 250 meter kwam die keiharde demarrage, waarmee hij tenslotte de ereplaats voor zich opeiste. Dat Ritchine op het laatste rechte stuk nog Gaston Roelants voorbij ging was alleen jammer voor de Belg, want door zijn prachtige lopen had hij een eervolle derde plaats zeker verdiend Hoe snel het wel was gegaan bleek uit de cijfers. Na 1 km was de tussentijd 2 min. 45 sec., na 2 km 5 min. 45.8 sec. en na 3 km 8 min. 34,2, hetgeen een nieuw Olmpisch record betekende. Wellicht op geen enkel toernooi veld is de strijd tussen Oost en West zo fel uit gevochten als in het Olympisch boks- toernooi, dat nu tot de finales is gevor derd. En was het nu maar zo, dat die strjjd alleen beslecht werd door de bok sers zelf, dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben. Maar het spijtige van tie zaak is dat ook de juryleden niet schroomden om, als het even kon, partij te kiezen. Dat deden zij onder meer en kele dagen geleden ten gunste van de Pool Bending, die tegen Jan de Rooy een zekere verliezer was en dat deden zij ook nu in de halve finales, die zaterdag ver werkt werden. De Japanner Tanabe en de Arabier Elguindi werden in het vlieggewicht het slachtoffer van de pro-Oosteuropese hou ding van sommige juryleden. Beiden hadden hun partijen tegen respectieve lijk de Rus Sivko en de Hongaar Torok geheel beheerst, maar zowel Tanabe als Elguindi werden tot verliezer op punten verklaard. Precies zo verging het de Zuidafrikaan Meyers in het vedergewicht, die de Eu ropese kampioen Adamski (Polen) drie ronden lang had overklast en toch niet tot de finale werd toegelaten. Een op merkelijke voorkeur toonden de jury leden ook voor de pupillen van dc vrij gevige Italiaanse gastheren. Het moet toegegeven worden, dat de Italianen met het oog op de Spelen een prachtige ploeg boksers opgebouwd hebben. Maar daar naast was de jury ten aanzien van de gastheren wel wat al te vrjjgevig met het toelatingsexamen voor de eindstrijd. De bantam Zamparini zou bij een recht vaardige rechtspraak nooit in de finale zijn gekomen. De Italianen zijn in de eindstrijd nu meriek het sterkst vertegenwoordigd, na melijk in zes gewichtsklassen. Daarna komt Polen met vier finalisten, de Ver enigde Staten en Rusland elk met drie kanshebbers voor het goud, terwijl Zuid- Afrika. Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Ghana elk één finalist hebben. Chauffeur begreep het verkeerd Een groepje Nederlandse zwem sters, zwemmers en waterpolospelers ivas aangewezen om deel te nemen aan de FINA-ivedstrijden in Napels, die gisteren als een soort afsluiting van de Olympische wedstrijden op het programma stonden. Toen de bus, waarin o.a. Corrie Schimmel. Atie Voorbij, Jopie Troost en Ronnie Kroon hadden plaats ge nomen om naar het station te wor den gebracht, vol was, stonden nog enkele meisjes en jongens buiten. Een tweede wagen werd besteld en de chauffeur kreeg de opdracht zo snel mogelijk naar Termini te rijden, zoals het grote station van Rome heet. Het werd een lange rit. Verdacht lang, vonden enkelen, maar de chauffeur zal het wel weten. De chauffeur wist het echter niet en toen de wagen stopte bleek het groepje op het vliegveld te zijn be land. „Termini", zei de man aan het stuur. Onmiddellijk werd ploegleider Bol- man gebeld, maar het was te laat voor de trein naar Napels. „Dan gaan ive vanavond met z'n a.llen naar de opera" was de troost rijke beslissing van de chef d'équipe. Daar in Napels weerden de Neder landse meisjes zich geducht. Nu de spanning van de Spelen ontbrak kon Atie Voorbij de 100 meter vlinderslag dames winnen in 1.14.3 voor de Ame rikaanse Carolyn Schuier, die 0.2 sec. later aantikte. Corrie Schimmel won in 5.05.8 de 400 meter vrije slag da- Weer een totowinnaar (Van onze Haagse redactie) Het aantal deelnemers aan de sport- toto vliegt omhoog. In dit weekeinde was de inzet van de 427.413 deelnemers onge veer f. 50.000 hoger dan de tweede toto van vorig jaar. De totale inzet bedroeg f. 543.132. De eerste prijs van f. 81.470 gaat naar de heer Walgers, Brouwersdijk 161, Dor drecht, lid van SFC, die 14 punten be haalde. De tweede prijs, evenals de eer ste f. 81.470 wordt verdeeld tussen een veertigtal deelnemers met 13 punten. Spectakel-stuk De basketballwedstryd tussen de Ver enigde Staten en Rusland, die zaterdag avond laat in het kleine sportpaleis werd gespeeld, is een groots spektakelstuk ge worden. Niet alleen omdat beide partyen hun huid zo duur mogelyk wilden verko pen, maar ook omdat er vaak door de scheidsrechters, die nogal nerveus floten, vreemde beslissingen werden genomen. De meeste treffers van Rusland kwamen dan ook tot stand uit strafworpen. Een woedend publiek, dat kennelijk de erger nis van de Amerikaanse spelers kon be grijpen, schreeuwde zich de kelen schor en er moeten er onder de toeschouwers na afloop tientallen zijn geweest, die geen woord meer konden uitbrengen. Bij de rust hadden de Amerikanen een voorsprong van 35-28. die bij het begin van de tweede helft werd verhoogd tot 45—29. Spannender werd het duel naarmate het einde naderde en de Russen iets van hun achterstand inliepen. Maar vooral door het goede spel van hun magnifieke pivot-speler Robertson, die met zijn on geëvenaarde techniek keer op keer zijn landgenoten in staat stelde te scoren, en de lange-afstandsschoten van Jerry West zegevierde Amerika toch nog met ruim verschil, namelijk met 81-57. De Russen hebben geen ogenblik hun 2.18 meter lange Janus Kroumnich inge zet. Hij zou ongetwijfeld tegen het zeer snelle spel van de Amerikanen niet op gewassen zijn geweest. Na goud en zilver de lucht in De winnaars en winnaressen van de gouden, zilveren en bronzen me dailles hebben zondagochtend Rome van hoog uit de lucht bekeken. Dank zij een vriendelijke geste van de Italiaanse autoriteiten maakten zij in een hefschroefvliegtuig een rondvlucht over de eeuwige stad, die zich onder de niet aflatende zon in al haar pracht toonde. De drie Nederlandse gelukkigen de zilveren Marian Heemskerk en de bronzen Tineke Lagerberg en Wie- ger Mensonides, genoten volop van dit onverwachte uitstapje. Het was om nooit te vergeten. We hebben in al die dagen niet zoveel van Rome gezien als nu vanuit de lucht. Het drietal was nog juist op tijd terug in het Olympisch Dorp om tezamen met de andere leden van de Olympische ploeg 's mid dags in zee te gaan zwemmen bij Vecchia Veneta, vlak bij de Ro meinse badplaats Ostia. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiliiiiiiililliiiiliiililiilllillllillllillllillllllillllllllllllililllllli mes voor de Australische Ilse Kon- rads (5.06.7). Overigens waren er meer verras sende uitslagen. Zo werd de Ameri kaan Mike Troy op de 100 meter vlinderslag verslagen door de Austra liër Hayer en iverd Lynn Burke op de 200 meter rugslag dames zelfs derde achter de Zuidafrikaanse Well en de Japanse Tanaka.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9