PANORAMA DER PREHISTORIE Verantwoordelijkheid noodzakelijke tegenpool van vrijheid bij studie Zeer aantrekkelijke expositie over oudste Nederlandse bewoners Nationale loterij - act ie t POLIO - BLINDEN /jSjl UW LOT VERLICHT HUN LOT Kerkelijk Leven Wetenschap is meer dan weten! Opgericht 1 maart 1860 Maandag 5 september 1960 Tweede blad no. 30143 ming van zo groot belang. Dat het stu dentenbestaan slechts gedeeltelijk door wetenschappelijke studie wordt gevolgd is geen tekortkoming maar een eis, zo formuleerde prof. Telders het eens. De corpora zijn een unieke oefenplaats voor de jonge man en de jonge vrouw, die de disciplina van school en ouderlijk huis verlaten en met de vrijheid en verant woordelijkheid worden geconfronteerd. Juist door het betrekkelijk isolement van In alle wetenschappen is het zo, dat op een gegeven moment het zuiver verstandelijk redeneren plaats moet maken voor de stem van het persoonlijk zijn. Mede hierom is de vorming van de persoonlijkheid in de studententijd van zo groot gewicht. De ware wetenschap is, zoals prof. Cleveringa het heeft uitgedrukt, meer dan weten: zij moet worden gekroond door de kunst. Aldus merkte de rector magnificus prof. mr. J. E. Jonkers heden ochtend met klem op tot de aankomende studenten, vanwie zeer velen zich op deze eerste eerste jaarsdag" in de Pieterskerk hadden verza meld. Tijdens de eerstejaarsdagen die tot en met woensdag a.s. duren maken de aankomende studenten kennis met vele facetten van de Universitaire gemeenschap, waarin zij worden binnengeleid door rector, hoogleraren, studenten en vertegenwoordigers van andere academische instellingen en organisaties. Voor een groot deel vinden deze gebeurtenissen in bijeenkomsten in faculteitsverband plaats, enkele echter, waaronder de openingsbijeenkomst in de Pieterskerk, in alge meen verband. Rendement moet vrijheid redden Prof. Jonkers wees in zijn toespraak op vele facetten en aspecten van de Universitaire gemeenschap waarvoor ook zijn voorgangers andere Jaren aan dacht vroegen. Zo merkte hi) op, dat er weinig landen ln de wereld zijn. waar de student zo vrij is in zijn doen en laten als in Nederland. Deze grote vrijheid na de onvrijheid van de schoolperiode stelt eigen problemen. Vrijheid is een kost baar maar ook een gevaarlijk goed. want misbruik leidt tot bandeloosheid en ongeluk. De noodzakelijke tegenhanger van de vrijheid dient daarom de verantwoor delijkheid te zijn. Het verantwoordelijk heidsbesef ls dan ook tot een hoofd thema der eerstejaarsdagen gekozen. De vooral na de oorlog steeds groter aantallen miljoenen, welke aan de uni versiteit besteed worden, zullen er toe lelden, dat de overheid steeds meer erop zal toezien, dat deze investeringen hun rendement opleveren. Door een tekort aan verantwoordelijk heidsbesef bjj de student zij de vrijheid, dit meest fascinerende aspect van de Nederlandse universitaire studie, inge perkt kunnen worden. Student zijn is waarlijk heel wat anders dan wat men er vaak van hoort vertellen: uitbundig leven, zorgeloos in vrijheid leven. Goed de vrijheid dwingt niet tot colleges bijwonen, tot examen doen binnen bepaalde tijden. Het be hoeft zelfs niet zo te zijn dat zij, die lang studeren, slechte studenten zijn, maar Juist het verantwoordelijkheids besef dwingt tot werken ter wille van de wetenschap. Hoe de student zijn leven daarbij, wanneer hij dit doel maar na streeft. wil inrichten ls zijn grote vrij heid. Met klem beval prof. Jonkers daar bij echter lidmaatschap van een der corpora aan. Geen tekort maar eis Het gaat bij het welslagen der studie en later na volbrachte studie bij het slagen in de maatschappij volstrekt niet alleen om intelligentie. Mede zijn nodig volharding, belangstelling, gevoel voor problematiek, taakverdeling, evenwich tigheid, ook het kennen van de aarze ling wanneer deze nodig is, en het ver mogen tot doortastendheid. Naast de wetenschappelijke vorming is daarom ook de persoonlijkheidsvor- Skelterclub opgericht- Op initiatief van een aantal enthou siaste skelterrijders uit Leiden en om streken werd dezer dagen de „Skelter club-West" opgericht. Deze naam is ge kozen om tot uitdrukking te brengen, dat de nieuwe club zich niet wil beper ken tot het behartigen van de belangen van de toekomstige skelterbeoefenaars uit Leiden en de direct aangrenzende gemeenten, maar een meer regionaal karakter wil dragen. Dankzij de welwil lende medewerking van enkele technici kan de club op korte termijn over enkele skelters beschikken. Over de aanleg van een circuit, dat aan alle officiële eisen voldoet, zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt. Het voorlopige bestuur wordt gevormd door P. Brandt, voorzit ter, P. van Egmond, Sint Jeroensweg 46, Noordwijk-Binnen, secretaris en J. Deen, penningmeester. De technische commis sie bestaat uit de heren J. Düper en H. Hoogendoorn. Belangstellenden voor de skeltersport de minimum leeftijd tot deelname is 14 jaar kunnen zich voor inlichtingen wenden tot het secretariaat van de nieuwe vereniging. INBRAAK IN AUTOBOX In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in een autobox aan de Korte Agnietenstraat. Uit een auto werd een fototoestel ontvreemd ter waarde van ongeveer f. 100. In verband hiermee heeft de politie een 21-jarige perser en een 17-jarige opperman, beiden afkom stig uit Leiden, aangehouden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ingeborg, dr van J. J. van der Linden en M. Dee, Yvonne Caroline Maria, dr van M. G. M. Diepstraten en M. Brasker, Mo nica Helen, dr van B. J. v. d. Mark en H. S. Schwarze, Catharina Hendrlca, dr van J Belj en C. Groeneweg, eBnjamin, zn van M. Binnendijk en M. M. Jongerius, Jaco bus Johannes Casper, zn van T. A. F. Som- meling en S. J. Spendel, Petronella Johan na Maria, dr van P. J. Brugman en J. P. Ganzevles, Ronald Jan, zn van J. Dogte- rom en A. W. van Beek. Jeroen, zn van J. Hondelink en A. J. de Haan. Elisabeth Barbara, dr. van J. Burger en E. van Grondelle, Eric Leendert, zn van P. Cra mer en C. J. M. van Rooijen. Helena Cor nelia Maria, dr van P. C. J. van Eeden en C, Langeveld, René. zn van W. Zijerveld en M. J. Korsuize, Margaretha Dorothy, dr van W. M. Wiessenberg en D. Macaré. GETROUWD N. van der Vllst en A. van den Bos. Cultuur van de geest De waarde van de universiteit is pri mair gelegen in haar cultuur van de geest. De student, in welke richting dan ook, moet ervoor waken, geen vakman netje zonder meer te worden. Belang stelling voor geestesstromingen buiten het eigen vak, kunstuitingen, het onver- zuilde gezelligheidsleven, het contact met velen, dit alles zijn terreinen waar voor iedere student intensieve belang stelling dient te hebben. Ouderejaars kunnen in dit opzicht zeer grote diensten bewijzen. Dit alles bedoelde prof. Jonkers niet alleen als een waarschuwing, doch te vens, naast de begroeting, als een bemoe diging. Student zijn is een voorrecht. Maak van dit voorrecht een goed ge bruik, zo besloot de rector magnificus. De bijeenkomst in de Pieterskerk werd geopend door de heer M. Tabaksblatt, praeses facultatum, die evenals prof. Jonkers de nadruk legde op de waarde van de persoonlijkheidsvorming. Daarbij gaat het in hoge mate om de bereidheid om in onderling contact ook bij te dra gen tot de vorming van anderen. Het is belangrijk dat de student burger en niet parasiet is van de Universitaire gemeen schap. De bijeenkomst werd bijgewoond door vele aankomende studenten, door oude rejaars, en voorts vanzelfsprekend door de president curator en andere leden van het curatorium benevens vele hoog leraren en besturen van organisaties. In Rijksmuseum van Oudheden Het archief van de Nederlandse prehistorie, de bodem, wordt de laatste jaren met hartstocht opengewoeld en voor een gedeelte weten de oudheidkundige schatgravers er de rijke getuigen van het leven onzer vroegste landgenoten uit te redden. Bij grondwerken voor verkeer, woningbouw en industrie zijn in de na-oorlogse jaren zovele schatten uit het verre verleden tot ons geko men, dat vele inzichten omtrent de prehistorie geheel moesten worden vernieuwd, en dat men zich in vele opzichten een vrij levendig beeld is kan gaan vormen van de levenswijze in deze periode van twaalf duizend jaar tot de komst van de Romeinen, ruwweg omstreeks het begin van onze jaartelling. Uit een reeks van deze bijzondere vondsten, die een gevarieerd beeld van de vroegste bewoning van ons land geven, is in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg een belangwekkende expositie ingericht, welke zaterdag werd geopend en tot 15 december voor het publiek te bezichtigen zal zijn. Nieuwe bronnen Vroeger ontleenden de oudheidkundi gen hun kennis omtrent de vroegste ge schiedenis van de bewoners der lage lan den hoofdzakelijk aan de hunebedden, de grafheuvels en andere overblijfselen van de dodencultus. Dit moest noodge dwongen een vertekend en eenzijdig beeld geven. De zeer omvangrijke grondwerken van de na-oorlogse jaren hebben echter in allerlei delen van het land sporen van de bewoning zelf blootgelegd en dank zij een waarschuwingssysteem waarin een aantal beroeps- en amateur-oudheidkun digen een belangrijke rol speelt konden veel van deze vondsten tijdig worden ge meld en voor de wetenschap worden be houden. Zo zjjn in de laatste tien jaren vooral in de omgeving van Vlaardingen en ook in Zuid-Limburg kostbare vond sten blootgelegd en bestudeerd. Betrouwbaar beeld Uit deze en soortgelijke vondsten heeft men zich voor het eerst een betrouwbaar beeld kunnen vormen van de leefwijze van onze vroegste voorouders. Men heeft (in Zuid-Limburg) de sporen van dor pen ontdekt, in Vlaardingen ontelbare vondsten van huisraad, werktuigen, plantensporen en dierenresten geborgen Men heeft daaruit onder meer kunnen determineren, in welke periode in ons land de bestaansbronnen overgingen van jacht en visserij naar landbouw en vee teelt, waarbij ook de vaste woonplaats werd ingevoerd. Van deze en dergelijke vondsten" geeft de expositie een boeiend beeld, verlevendigd met foto's, schetsen en andere verhelderend commentaar. De bezoeker kan er leren, dat zelfs de primitieve bevolking van meer dan dui zend jaar voor het begin van de jaartel ling reeds handelscontacten onderhield over zeer grote afstanden als naar de Oostzee. Engeland en zelfs Egypte. Men vindt er zeer oude ploegscharen, een af beelding van de oudste gevonden houten boot (ongeveer 6300 jaar voor het begin van de jaartelling), men vindt er getui gen van vroege zoutindustrie in de om geving van Leiden, stenen en bronzen bjjlen die getuigen van een voor die tijd hoogstaande techniek, aardewerk met van even hoge kunstzin getuigende ver sieringen, plattegronden van dorpen en tientallen andere belangwekkende voor werpen, die getuigen van de grote oud heidkundige aanwinsten van de laatste tien jaren. Organisatoren Versierd aardewerk van de band Keramische cultuur, gevonden in Sittard. Dit aardewerk stamt uit het Neolithicum en moet tussen 4000 en 3500 j. v. Chr. worden ge dateerd. door de directeur van het museum prof. dr. A. Klasens, die daarvoor tijd heeft gevonden de drukke arbeid van de ver bouwingen in het museum door, welke verbouwingen van tijd tot tijd het karak ter vanopgravingen krijgen. Het bijeengebrachte materiaal is voor namelijk afkomstig van terreinen te Eext, Sittard, Elsloo, Geleen, Hekelin gen, Zandwerven, Vlaardingen, Haam stede, Deventer, Vogelenzang, Leiden, Santpoort en Tritsum. De vondsten bij Vlaardingen waren zeer rijk. Hier zijn houten voorwerpen, dieren- en planten resten en dergelijke snel vergankelijke materialen in klei en water bijzonder goed geconserveerd gebleven. Het mate riaal is bezit van vele instellingen, meer dan tien in getal, waaronder vanzelf sprekend het Rijksmuseum van Oudhe den. Spreekt de tentoonstelling zelf reeds duidelijke taal, deze wordt nog verheld- derd door een bijzonder fraai uitgevoer de en prettig leesbare catalogus, aan de samenstelling waarvan mevr. W. Groen manVan Waateringe, assistente van het Instituut voor Prae- en Protohisto rie, haar bijzondere zorg heeft gegeven. Naar elders? Het is nog niet bekend, of de tentoon stelling na 15 dec. ook elders in het land zal worden ingericht; wie haar heeft bezocht kan slechts de vurige hoop uitspreken, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Vooral de schooljeugd zal hiervan overal in het land bijzonder kunnen genieten, maar ook het inzicht van ouderen kan op een ongeëvenaarde wijze worden verrijkt. Deze tentoonstelling onder de titel „Panorama der Prehistorie" werd ont worpen door prof .dr. W. Glasbergen, di recteur van het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de Amsterdamse Uni versiteit en dr. P. J. R. Modderman, con servator bij de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amers foort. De vormgeving van de expositie lag in handen van de heer A. Verhoeven, die ook de opbouw van de vorige ten toonstelling van het museum over huis en huisraad in Griekenland en Rome verzorgde. Ook bij deze tentoonstelling werd weer gebruik gemaakt van de nieu we door het museum aangeschafte ap paratuur. Vanzelfsprekend werd even eens bijzondere medewerking verleend AANRIJDINGEN Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft op de wegkruising Lammen- schansweg-Dahliastraat een aanrijding plaats gehad tussen een bromfietser en een personenauto. De bromfietser, een 23-jarige plaatwerker uit Voorschoten, zou geen voorrang hebben verleend. De bestuurder van de bromfiets en een 19- jarige duo-passagier? kwamen te vallen. Het meisje liep vermoedelijk een her senschudding en een gebroken pols op. De 3-jarige Willie Bleijie werd zater dagavond omstreeks kwart over zeven aangereden door een bromfietser, door dat zij halverwege de rijbaan plotseling zonder op het verkeer te letten terug Zilveren ere-penning voor P. van Delft VIJFENTWINTIG JAAR BIJ N.V. DEMMENIE Vandaag herdacht de heer P. van Delft, thans adjunct-directeur van de N.V. Kantoorboekhandel L. Demmenie Zoon, het feit, dat hij voor 25 jaar bij deze vennootschap in dienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum vond hedenochtend in tearoom restaurant v. d. Heijden in intieme kring een hartelijke huldiging plaats. De directeur, de heer P. Demmenie, die als eerste spreker het woord voerde, had bijzondere waardering voor de plichtsopvatting en grote vakkennis van de heer Van Delft, die op 14-jarige leef tijd bij zijn vader als jongste bediende in dienst trad en dankzij zijn doorzet tingsvermogen is opgeklommen tot ad junctdirecteur, in welke kwaliteit hij een groot aandeel heeft gehad in de groei van het bedrijf, dat in de loop der jaren is omgezet in een N.V.. In dit woord van hulde en waardering werden ook de echtgenote en de beide ouders van de jubilaris betrokken. Een enve loppe met inhoud onderstreepten deze woorden van dank en gelukwens. De heer J. G. J. Verheij van Wijk, voorzitter van het Departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, had eveneens bijzon dere waardering voor de prestaties van de heer Van Delft, die door zelfstudie en het opdoen van een grote mate van praktische ervaring zich heeft weten op te werken tot zijn huidige positie. Na mens de Maatschappij overhandigde spreker de jubilaris het vererend getuig schrift en de daarbij behorende zilveren ere-penning. Mr. P. J. de Ruyter de Wildt, president-commissaris, schonk eveneens aandacht aan de kwaliteiten van de heer Van Delft en de mede onder zijn leiding tot stand gekomen groei van het bedrijf. In gelijke geest voerden hierna nog het woord de heer A. Martijn, accountant en mej. A. Knaap, die de gelukwensen van het per soneel overbracht. Enkele geschenken werden aangeboden, bovendien werden de echtgenote en de moeder van de jubilaris met bloemen verrast. Na een dankwoord van de heer Van Delft bleef men nog enige tijd in feestelijke stem ming bijeen. Loterij goedgek. d. d. Min. v. Just. d.d. 13/5/'60 nr. L O. 600/033/487. Loten Loten f 1.per stuk f 5005 prijzen w.o. vijf kapitale WOON HUIZEN in totaal f 225.000 aan prijzen. Bekendmaking hoofdprijzen Radio Hilversum (298 mrt.). Giro: 552255. 'TUBpianoH '808 iaSuissprnwuiaoH uaBuntpTiar JOOA saipy 'ua^oi OOO'OSÊ l TE VEEL GAAT VERLOREN „Ja, er gaat zeer veel verloren", verzuchtten prof. Glasbergen en dr. Modderman in antwoord op i onze vraag. Het is nu eenmaal on mogelijk, de hele Nederlandse bo- i dem om te gaan woelen om sporen 1 van het verleden te vinden. Daar- 1 door zijn wij voor een groot deel i 1 aangewezen op de meldingen over i 1 vondsten bij grondwerken. Maar we 1 zijn ervan overtuigd, dat heel veel 1 niet gemeld wordt. Nu is het moei- i lijk, te weten hoeveel er niet ge- i meld wordt en daardoor verloren i gaat. Maar er is wel een schatting te maken. Wij hebben vele mede- werkers, die vondsten bij grond werken melden. Het merkwaardige is, dat de meldingen zich met deze medewerkers verplaatsen. Worden i deze medewerkers naar elders over- 1 geplaatst, dan wordt er daar ineens i een heleboel gevonden en niet meer i meer op zijn eerste standplaats. „Laten we een schatting doen: 90 procent gaat verloren...". „Het is alsof iemand van Rijks wege opdracht heeft gekregen, het i Rijksarchief nu maar te gaan ver- scheuren. Daarbij kan ook de Vre de van Munster verloren gaan, als er niet een historicus bij zit om te kijken wat er aan snippers gaat. U moet bedenken, dat de gehele Ne derlandse bodem een archaeolo- gisch archief is, en dat er tien- 1 duizenden bezig zijn, dit archief 1 overhoop te halen..." Dr. W. H. Velema beroepen Dr. W. H. Velema, chr. geref. predi kant te Eindhoven, is beroepen als pre dikant van de Chr. Geref. Kerk alhier. Dr. Velema, die beroepen is in de vaca ture van ds. C. v. d. Weele en in 1929 werd geboren, werd 13 september 1953 te Eindhoven in het predikambt bevestigd. ADVIES AAN ARTSEN VOOR "PLANTA-PATIËNTEN" De commissie inzake geneeskundige verklaringen van de „Koninklijke Ned. Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst" deelt in „Medisch Con tact" de huisartsen mede, dat zü geen verklaring moeten geven aan „Planta- patiënten", die daarom vragen in ver band met het claimen van schade vergoeding, doch deze patiënten te adviseren een advocaat te raadplegen. liep. Met een gebroken neusbeentje werd het kind door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht, NED. HERV. KERK Beroepen te Sint Pancras Th. Tijsma, kand. te Workum. Benoemd tot vicaris te Zwolle (wijkgem. 3 en 4) A. W. J. A. Knorth, kand. te Huissen (Geld.). Bevestiging dr. A. Koolhaas Onder zeer grote belangstelling van kerkelijke autoriteiten uit het gehele land alsmede afgevaardigden van diver se protestantse kerken is gisteravond dr. A. A. Koolhaas in de „Sint-Joris- kerk" te Amersfoort bevestigd in het ambt van conrector van het Harvormd Seminarium te Driebergen door ds. P. G. van der Hooff uit Hilversum. Ds. Hooff zei in zijn preek dat het werk, dat dr. Koolhaas gaat doen bij uitstek het doel van het Woord is: het vormen van de aanstaande diena ren des woords. Ds. Van der Hooff las vervolgens het bevestigingsformulier, waarna dr. Koolhaas een kort woord sprak. Hij noemde het mooiste en boeiendste werk de arbeid van een predikant ..aan de frontlijn" in het midden van de gemeente. Hij had aan die frontlijn gestaan, maar ook had hij de laatste jaren gediend bij „het basis commando" als praeses van de synode. „Vanavond", zo zeide hij. „wordt ik te ruggezet bij „de instructie", de opleidim- van predikanten, wier arbeid in sterk mate gericht is op het werk aan c' frontlijn". Eerstejaarsdagen geopend de maatschappij als geheel kan deze intensieve oefening voor het maat schappelijk leven tot zjjn recht komen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3