Ol 9#P Sj ympiscime openen Nederlandse roeiploeg heeft over gehele linie gefaald 989 Waterpoloploeg heeft geen zelfvertrouwen Ria van Velsendriemaal in touwen buiten de prijzen in rugslagfinale QSó> Waar is de Ma Braim, die onze zwemmeisjes mentaal beter bewapenen kan? Niet zo vreselijk ver achter De roeifinales heiteerst door Duitsland en Rusland ER ZULLEN ENIGE HEILIGE HUISJES OMVER MOETEN.... MAANDAG 5 SEPTEMBER 1960 (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof). Rome, zaterdagavond „Ohmamma Miazuchtte het kleine Italiaanse manneke, toen Ria van Velsen voor de derde maal in de touwen zwom en Lynn Burke, Nathalie Steward en de Japanse Tanaka steeds verder van haar wegzwommen. „Mamma Mia, hoe is dat, possible, signor?" Wij hadden op dat moment wel iets anders te doen dan een omstandig verhaal op te hangen over de moeilijkheden en teleur stellingen waarmee onze zwemsters te kampen hebben gehad moeilijkheden die ook op de vorm van onze beste rugslagzwemster, Ria van Velsen, niet zonder uitwerking waren gebleven. Driemaal in de touwen! Éénmaal op de heenweg, na een töch al slechte start direct achter geraakt op Lynn Burke. En tweemaal op de terugweg, toen elke vezel van haar jonge body zich moest inspannen om de woedende spurt van zeven concurrenten te kunnen weerstaan. Zij raakte niet zo vreselijk ver achter, maar genoeg om zes anderen te j moeten laten voorgaan. In 1.12.1 was het allemaal over voor de Haagse zwemster, die natuurlijk zeer bedrukt uit het water kwam en aan de j arm van zwembondvoorzitter Jan de Vries wegwandelde, terwijl de Amerikaanse winnares, die de prachtige tijd van 1.9.3 had gezwommen, zich met Nathalie Steward en Tanaka naar het ereplatform begaf om de huldiging in ontvangst te nemen. Bakker en Rentmeester maakten teleurstelling compleet In de touwen zwemmen is een oude fout van Ria van Velsen. We horen het haar trainer Oor Scheel nog schreeu wen: kijken Ria. kijken Ria! Maar al had ze er ook hier in Rome al eerder last van gehad, zo scheef als ze van avond zwom, is nog niet eerder gebeurd. En het kan geen toeval zijn, dat het Juist vanavond gebeurde, omdat ook Ria van Velsen leidt aan de algemene „wat- hebben-we-een-pech"-ziekte, die door de vaderlandse zwemploeg waart. Niet geheel zonder reden natuurlijk, want een team, dat een onnozele diskwalificatie zich moest laten welgevallen op de 4 x 100 meter vrijeslag estafette dames en dat zich een derde plaats op de wissel slag estafette zag afgenomen, omdat de jury in strikte eerlijkheid overigens meent dat Duitsland eerder aantikte zo'n ploeg kan mentaal een harde tik krijgen. En die tik heeft ze kregen en slecht kunnen verwerken. Het is moeilijk bewijsbaar, maar wij hebben het gevoel niet van ons kunnen afzetten, dat een dynamische leider of leidster deze bakvissen wellicht over hun depressie had kunnen heenhelpen. On getwijfeld hebben de officials alles ge daan om de geest goed te houden en de morele wapenrusting onbeschadigd. Maar wie hier ontbrak was een vrouw van het type Ma Braun. Niet zo prettig om te horen, niet zo fijnbesnaard misschien, maar een fanate leidster, die allicht de depressie had kunnen wegvagen, die nu kennelijk bezit van onze zwemsters had genomen. Wat is er uitgekomen? Wat is er nu uit het zwemmen geko men? Twee bronzen medailles en één zilveren. Hulde aan Wieger Mensonides, Marianne Heemskerk en Tineke Lager- berg. Zij brachten het op, temidden van een orgie van geluid, in een slopende, dagen durende strijd, hun kalmte en vastbeslotenheid te bewaren tot en met de finales. En daarin hun normale vorm te tonen. Ook Erica Terpstra bracht dat op, maar zij had net iets aan natuurlijk talent te weinig om zeldzame fenomenen als Von Saltza en Fraser te kunnen kloppen. Maar anderen, als Corrie Schimmel en in wat mindere mate Rini Dobber en Cockie Gastelaars, brachten dat niet op. Zij waren niet opgewassen tegen dit dagenlang onder hoogspan- Enige meevaller Wieger Mensonides heeft voor enkele bijzondere records gezorgd, records waar chronometers eigenlijk niets mee te maken hebben. Be halve dat de Haagse schoolslag kampioen de eerste Nederlandse zwemmer was, die ooit tijdens Olympische Spelen het ere-podium mocht beklimmen, was hy de enige Europese zwemmer in Rome, die een medaille won. Het was de enige meevaller, maar dan ook een goede. De teleurstelling is compleet. Of beter: de debacle is volkomen, want men kan toch moeilijk zeggen dat de Nederlandse afvaardiging naar de Olympische roeiwedstrijden op het idyllische Lago di Albano alleen maar teleurgesteld heeft. Stellig niet, de ploeg heeft vrijwel over de gehele linie gefaald. Zelfs Peter Bakker en Co Rentmeester hebben er zaterdag, toen de finales werden verwerkt, niet voor kunnen zorgen, dat de wedstrijden tenminste nog een goed slot hebben gekregen. Integendeel. Die over duidelijke nederlaag van de Nederlandse dubbel twee qua Neder landse maatstaven toch van „super-klasse" heeft aangetoond, dat, internationaal gesproken, de weg omhoog misschien wel gevonden is, doch dat het einde van die lange weg stellig nog niet in zicht is. ploeg in een dermate internationaal mi lieu al bjj voorbaat kansloos. Zonder die hardheid ook, komt Nederland stellig niet verder op die weg omhoog. LYNN BURKE Wereldrecord Mentaal tot de tanden gewapend wa ren ook weer de Amerikaanse meisjes, die in de eindstrijd 4 x 100 meter vrije slag Australië via Dawn Fraser en Ilse Konrads een voorsprong van wel drie meter zagen nemen, maar daardoor Ca therine Wood en Chris von Saltza zo hard aan lieten trekken dat Amerika nog won en in een nieuwe wereldrecord tijd van 4.8.9. een verbetering van het oude record met maar even 9 seconden. Het is zeker onze verdienste dat we nog altijd geducht meetellen in zwem men en bij de dames praktisch in elke finale zitten. Maar dan komen we net dat ietsje superklasse tekort om naar goud te zwemmen. Ook al niet liard genoeg Chef d'equipe Willebrand heeft het al eerder gezegd: de Nederlandse roeiers zijn niet hard genoeg, ze zjjn te week. Dat zijn ware woorden gebleken. Vrijwel steeds hebben de Nederlandse ploegen °P hf' Lago di Albano 1500 of misschien 1750 meter goed strijd kunnen leveren, doch in de laatste fase van het gevecht misten onze roeiers steeds weer kracht om door te gaan. Zelfs by Lex Redelé, toch een roeier met grote internationale routine, is dit in de herkansingen van de skiffs overduidelijk gebleken. Zeker, qua stijl roeien de Nederlandse ploegen vaak voortreffelijk, aanzienlijk mooier dan bijvoorbeeld de meeste Tsje chische, Hongaarse en Russische team. Maar wat die Nederlandse roeiers niet kunnen is 2000 meter lang ln hoog tem po een beslissing forceren. En dat is, dat hebben de Olympische kampioenschap pen op het Lago di Albano wel bewe zen, van essentieel belang. Zonder die hardheid, die zo opviel bij veel afge vaardigingen uit Oost-Duitsland, is een Keerpunten Na haar dramatische nederlaag op de 100 meter rugslag kon Ria van Velsen haar tranen niet meer be dwingen. ling brengt het op. Jon Konrads b.v., de Australiër, die avond in een schitte rend duel met zijn landgenoot Murray Rose de 1500 meter won, in een nieuwe olympische recordtijd van 17.19.6 der tien seconden sneller dan het oude re cord! In de series had Rose de dag te voren een veel betere tijd gemaakt dan Konrads, maar geloof maar niet dat het moreel van de wereldrecordhouder daar door was aangetast. Het deed hem even min iets dat de Amerikaan Breen er on middellijk in hoog tempo tussenuit ging. Konrads liet Breen duizend meter lang uitwoeden en zwom hem toen bijna sta tig voorbij, om op de laatste honderd meter een wanhopige aanval van Rose met grote beslistheid af te slaan. In Europa golden de keerpunten van Cockie Gastelaars en enkele andere Nederlandse zwemsters tot vóór de O.S. als voorbeeld voor allen. Maar wanneer een Dawn Fraser, een Chris von Saltza haar keerpunt neemt, is het of een massief rubber bal van de muur terug kaatst. Voor een flitsende start is in Californië en Townsville extra aandacht besteed aan de sprongkracht waardoor alle Amerikaanse en Australische deel nemers by elke start al een voorsprong op hun concurrenten hadden. Dit voor deel gevoegd by een versneld keerpunt geeft alleen al een winst van tenminste een halve seconde. JAAP HELDER VERVANGT LAUTENSCHUTZ Zondag heeft de chef d'equipe van de zeilploeg, Simon de Wit, in overleg met de betrokkenen besloten Jaap Helder als bemanning toe te voegen aan de F.D.- zeiler Ben Verhagen. Zoals bekend moest Lautenschutz vrijdagnacht hals over kop naar Neder land terugreizen wegens zeer ernstige ziekte van zijn moeder. De keus is op Jaap Helder gevallen wegens diens tactische kwaliteiten en ook omdat hy als stuurman eventueel Ben Verhagen zal kunnen adviseren. De tweede kandidaat voor het completeren van de F.D.-bemanning was J. G. van Meggelen. Illllllllll Zoen voor Ivanov Het was natuuriyk geheel In strqd met de regels van de cere monie protocolaire. doch het was prachtig om te zien, die spontane reactie van de gryze Constantin Andryanov, een van de Russische leden van het Internationaal Olym pisch Comité. I.O.C.-voorzitter A very Brundage gunde de Rus de eer diens landgenoot Vassiljev Ivanov, Olympisch kampioen bij de skiffs, de gouden medaille te over handigen. Toen de kleine gryze Rus een maal tegenover zyn jeugdige, don kerblonde landgenoot stond, bleef het huldebetoon niet tot een ste vige handdruk beperkt. Nog voor de gouden medaille overhandigd was omhelsde en zoende Andryanov de nieuwe Olympische kampioen langdurig. Pas toen die „ceremo nie" afgelopen was herinnerde het Russische I.O.C.-lid zich dat hii om andere redenen op het ereplatform stond IIIIIIIIMIIIIItllllllllllllllllllllllllllllll JON KONRADS ning te moeten zwemmen. Goede zwem sters, misschien te eniger tijd in staat om een wereldrecord te vestigen, maar mentaal niet voldoende taai om op Olympische Spelen hun top te bereiken. Oude kwestie En zo komen we dan weer op die oude kwestie: mentale hardheid. Een enke- Het is geen toeval dat het mentaal de hardste meisjes zijn geweest, die de medailles voor Nederland hebben behaald: Marian Heemskerk en Tineke Lager- berg, twee pupillen van Wil van Breukelen, die „lak" hebben aan de duizenden om zich heen en die achter hun startblok gaan staan met een air van: „Kom maar op, ik zal jullie eens wat laten zien". Twee voorbeelden van zelfvertrouwen en vechtlust, die in dat opzicht ook evenwaardig waren aan de vechtjassen uit de Californische school. Het moet voor de in Rome aanwezige zwemleiders, die over opmerkingsgave en werkelijkheidszin beschikken, een tip zyn geweest voor de toekomst. Wil Neder land bij volgende Olympische Spelen of andere grote internationale wedstrijden weer meetellen, dan zullen de zaken in de voorbereiding van de kandidaten anders moeten worden aangepakt. Dan zal men ook niet bang moeten zyn om enkele top-treiners of trainsters aan te stellen al zullen daarbü heilige huisjes moeten worden omgetrapt. De Nederlandse zwemploeg heeft met alle waar dering voor de ploegleiding haar coaches node gemist in Rome. Waterpoloteam door Duitsland verslaaren Weer met een punt verschil Het Nederlandse zevental begon in zyn laatste wedstrijd van het Olvmpische waterpolo-toernooi, waarin het Duits land als tegenstander had, hoopvol toen Van Dorp zijn ploeg naar een voorsprong van 10 schoot. De basis waarop een zege zou kunnen worden gebouwd werd echter spoedig ondergraven door Schnei der, die voor de gelijkmaker zorgde (11). By een numerieke meerderheid slaagde Vriend er ten tweede male in Nederland aan een voorsprong te hel pen: 21. Maar toen Leenards wegens een overtreding de strijd voorlopig van de kant moest volgen smolt ook deze voorsprong spoedig onder de weer fel brandende zon weg. Nog voor de rust kwamen onze landgenoten, die zonder grote overtuiging speelden, met 2—3 achter door een treffer van Nagy uit een 4-meterworp. In de tweede helft moest Nederland buigen voor de sterkere Duit se ploeg, die een hechtere eenheid vorm de en bovendien een meer gevarieerde strijdmethode toepaste. Wel bracht Van Dorp uit een strafworp de partyen weer naast elkaar (33) maar toen Nagy en Schneider de score tot 35 opvoerden, was het pleit zo goed als beslecht. Van Dorp en Lamme mochten elk nog eenmaal scoren, het vierde doelpunt van Schneider was tenslotte doorslaggevend. Wederom was Nederland met één doel punt verschil verslagen, hetgeen inmid dels een wat onprettige traditie schynt te zyn geworden. Driemaal Driemaal klonk het „Freude schoner Götterfunke" uit Beethovens negende symfonie het „volkslied" van de ge- zameniyke Duitse ploeg over het meer, driemaal ging de zwart-rood-gele vlag met de vyf Olympische ringen in de hoogste mast in top. Driemaal ook stond een Duitse ploeg op het ere-plat- form. Duitsland en Rusland mogen dan deze Olympische roeiwedstrijden ter vie ring van de 17e Olympiade beheerst hebben, de grote winnaar was toch de gezamenlijke Duitse ploeg, die drie gou den medailles en een zilveren plak won. Rusland eenmaal goud. tweemaal zil ver en één bronzen medaille was uiteraard goede tweede. Geen wonder dus dat Walter Wuelfing, de president van de Duitse roeibond, zijn vreugde nauwelyks kon bedwingen toen zaterdag in de laatste finale de Duitse acht zegevierde, Het was een overwinning die Duitsland niet mocht missen. Een ongestuurde vier, die zeker goed was voor Olympisch goud en skif- De Rus Ivanof toonde zich zater dag op het Albanomeer de snelste skiffeur. Hij neemt hier de felicita ties in ontvangst van de Duitser Hill, die de zilveren medaille ver overde. feur Grodeck, had de Duitse bond „op geofferd" om deze sterke acht te kun nen formeren. De va-banque politiek is echter volledig geslaagd, al was men zelfs in het Duitse kamp wel wat te leurgesteld over het feit dat de ploeg nog tot op de laatste 100 meter stryd heeft moeten leveren. Dan zouden wy Nederlanders toch maar heel wat sneller tevreden zyn geweest Dubbel twee Kort nadat Koningin Juliana op de ere-tribune had plaatsgenomen volgde als voorlaatste nummer van de dag de finale van de dubbel tweeën. Het is een enerverend duel geworden waarin de krachtsverschillen aanvankelijk heel ge ring bleken. Weliswaar lag de Maas- Willm 3-combinatie Bakker-Rentmeester na 500 meter al op de vierde plaats, doch de verschillen waren vrywel te verwaar lozen. Zelfs toen de 1000 meter-iyn werd gepasseerd met Nederland in derde positie was de stryd nog geheel open. Toen zakte de Nederlandse dubbel twee echter langzaam, maar heel zeker, terug. Lang voordat de finish was be reikt was de beslissing al gevallen. Uit geput legden de Nederlanders die laatste honderden meters af. Slechts de Belgi sche dubbel twee konden *y nog achter zich houden. Advertentie ZIE 'T OP ZIJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE Qj enegouwen AALIVlAtttvf 12 Italië Olympisch kampioen (Van onze speciale verslaggever Herman Kuiphof) Rome, zaterdagavond Er be hoeven geen doekjes om te worden gewonden: onze waterpoloploeg heeft sterk teleurgesteld. Men heeft gewonnen van Australië, ge lijk gespeeld tegen Zuid-Afrika en verloren van Zuid-Slavië, de Ver enigde Staten, Hongarije en Duits land. Vier nederlagen, 1 gelijk spel en 1 overwinning. Het is geen wonder, dat we laatste zijn gewor den. Zuid-Slavië en Hongarije daargelaten, hebben we niet tegen topploegen gespeeld en daarom juist vallen de resultaten tegen middelmatige teams als Amerika, Duitsland, de V.S. en Zuid-Afrika zo tegen. Daar zouden we enkele jaren geleden over heen gelopen zijn! Wat mankeert er aan ons spel? Tech nisch is het zo kwaad nog niet, maar de grote lyn. die er vroeger inzat, die ont breekt tegenwoordig maar al te vaak en dat die ontbreekt, komt vooral doordat er geen grote persoonlijkheden meer in het zevental van Nederland zitten. Zon der het verleden te willen idealiseren, mag men toch zeggen dat een Cor Braa- sem, een Gerrit Bylsma, een Frits Smol. Max van Gelder, een Nijs Korevaar en een Rudi van Feggelen, persoonlykheden waren. Ook al zou het waar zijn. dat de huidige spelers minstens even hard zwemmen hetgeen overigens twyfel- achtig lijkt en even geladen het wa ter ingaan hetgeen ik aanneem dan nog blijft er het grote verschil van de tactisch en technisch „rijpe" ploeg van destyds, die wist wat ze wilde en hoe ze het moest bereiken, met het huidige ze vental, dat niet zeker van zichzelf is en zonder duideiyke lyn tewerk gaat. Geen schutter Dan mankeert ons een schutter. Fred van Dorp fungeert als zodanig en heeft ook diverse doelpunten gescoord, maar zyn ploeggenoten hebben geen kans ge zien hem zo goed en zo vaak vrij te spe len als de ploeggenoten van Rudi van Feggelen dat destyds bij de langarm^ koningsschutter van het roemruchte ploegje van de jaren '48—'53 presteer den. Het ging in dit zo Juist beëindigde toernooi allemaal veel te onzeker toe by Nederland. Achter klopte het niet, maar de aanval nog minder. Vaak werd slechts met twee spelers aangevallen en bleven de overigen achter hangen. Meermalen waren er goede schietposities, zonder dat iemand van onze aanvallers de verant- woordeiykheid durfde te dragen, even tueel te zullen missen. Dan werd er ver der gecombineerd tot in het oneindige Het spijt ons vooral voor Frans Kuy- per, die nu weggaat als coach, na schit terende successen door enorm enthou siasme en kennis van zaken te hebben behaald. Cor Braasem, die hem opvolgt, krygt het zwaar. Hij weet dat zelf beter dan wie ook. Op elke hoogconjunctuur volgt een depressie, op elke grandioze ploeg een team van minder kwaliteit. Momenteel zyn we zeer duideiyk aan de magere jaren bezig. Mogen zij geen ze ven jaren duren Een lange fluittoon Italië is Olympisch waterpolokamploen geworden. Men had zich een grootse fi nish gedacht, doordat eerst Rusland en Zuid-Slavië tegen elkaar moesten spelen en daarna ItaliëHongarye. Zuid-Slavië zou dan wel van de Russen winnen en daardoor in de finalepoule op 4 punten komen die Italië al bezat. Maar door Hongarije te verslaan of er tegen geiyk te spelen, zouden de Italianen dan in een spannende finale het goud naar zich toe halen. Maar het liep anders, want de Russen verstoorden de fraaie gedachten- gang van de wedstrydrangschikkers, ver sloegen de Zuidslaven en maakten Italië al kampioen nog eer de „Azurri" een bal geworpen hadden. Die wedstryd Rus land—Zuid-Slavië was één langgerekte fluittoon van de Spaanse arbiter. Inder daad werd er grof gespeeld, maar de Spanaard zag ook wel eens spoken. De rust was 2—2, maar de met zeer veel koel overleg spelende Russen dwongen de Zuidslaven uiteindeiyk naar de neder laag, ondanks fantastisch doelmanswerk van de verliezers. De Russen schoten veel Niet altyd trefzeker, maar zy durf den het risico van missen aan. En daar door gaven zy toch de indruk verder op de weg naar goed waterpolo gevorderd te zy dan de Hongaren, die op oude glorie (Karpati, Gyarmati) drijven. De Honga ren verloren dus hun Melbourne-titel aan Italië, dat zeker niet als favoriet startte, maar met de geweldige steun van een fanatiek publiek achter zich beter speelde dan men verwacht had.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10