Winterprogram biedt elck wat wik FILMS Bijzondere presentatie Wini Kan, Ned, Ballet en „My fair lady VOLKSUNIVERSITEIT K 0 „d'VIJFF VLIEGHEN" TE WARMOND „Lot van een mens" - een Russische film van weergaloze schoonheid schoolartikelen o.a. Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 3 september 1960 Tweede blad no. 30142 Na 15 jaar K. en O. actiever dan ooit! Voorts toneel, muziek, films, lezingen De by talloze Leidenaars, doch helaas toch óók nog by vele Leidenaars niet bekende Leidse Volksuniversiteit „Kunst en Ontspanning", die dit jaar haar 15 jarig bestaan herdenkt, ontvouwt voor het seizoen 1060'61 weer een omvangrijk programma. Ondanks de concurrentie van de televisie heeft men daar gelukkig nog geen nadelige gevolgen van; integendeel, het ledental groeide tot niet minder 10.500, van wie 4000 buitenleden, een nieuw hoogterecord! Daarbij mag niet vergeten worden, dat de geringe achteruitgang in de laatste jaren van het aantal groene kaarthouders (leden van personeelsverenigingen van bedrijven), niet slechts tot stilstand is gekomen, doch omsloeg in vooruitgang. Op de gisteren gehouden persconferentie, waar ons vele wetenswaardige bijzon derheden over het machtige K. en O. werk ter ore kwamen, werd tevens medege deeld, dat de grote wens naar een eigen gebouw (Cultureel Centrum) beslist in vervulling zal gaan, nu de Gemeenteraad in februari j.l. daartoe een bedrag van f. 500.000 beschikbaar heeft gesteld. Voor K. en O. zal de totstandkoming van een zodanig gebouw een verademing beteken! Men vergete niet, dat thans de uiteenlopende activiteiten van K. en O. in niet minder dan 35 lokaliteiten moeten worden ondergebracht! De voorkeur van het bestuur gaat uit naar een gebouw in de binnenstad, doch daaromtrent staat thans nog niets vast. de Wilde, „De behandeling van de psychiatrische patiënt", oJ.v. dr. C. P. J. Stotijn, geneesheer-directeur van Ende geest, „Tegen welke achtergronden ont stond het Christendom"? door prof. dr. W. C. van Unnik, hoogleraar te Utrecht „Van Beranger tot Brassens", lezing met muzikale toelichting over het Franse chanson door Ben Levi, „De waterwolf bedreigt de Egyptische monumenten" door dr. Jozef Janssen, „Letterkunde", o.l.v. Ad den Besten en „Ruimtevaart" door dr. T. de Groot. Voorts zijn er de gerenommeerde Stu dieclubs over interessante onderwerpen, de cursussen in moderne en oude talen en de werkcursussen, die de zelfbeoefe- ning in hoge mate in de hand werken en meer en meer van betekenis worden voor de z.g. „vrije tijdsbesteding". De klap op de vuurpijl! Tenslotte vermelden wij twee zeer bijzondere manifestaties, t.w. een voor stelling van het Nederlands Ballet, met medewerking van twee eerste solisten van het Bolshoi-Theater uit Moskou, n.l. de danseres Raissa Stroutchkova en de danser Youri Zjdanov. Zij vertolken de hoofdrollen in het Ballet „Giselle" in de nieuwe, fraaie enscenering van het Ned. Ballet. Als klap op de vuurpijl voor velen wel licht de veelbesproken Musical „My fair Lady" van Alan Jay Ferner en Frederick Loewe, naar Bernard Shawls Pygmalion, met in de hoofdrollen Wim Sonneveld, Margriet de Groot, Johan Kaart, onder de regie van Aagen Larssen. Natuurlijk kan deze voorstelling niet in de Leidsche Schouwburg gegeven worden, doch K. en O. organiseert voor I haar leden een bezoek aan de voorstel lingen in het Theater Carré te Amster- i dam. Deze korte greep uit alles, wat gebo- I den zal worden, bewyst, dat er weer van allerlei aan de hand is. K. en O. lijkt actiever dan ooit! Gelijk gezegd, in een volgend artikel iets over al hetgeen de „groene kaart houders gepresenteerd zal worden! I Advertentie Wordt NU lid van de Plantsoen 25 - Telefoon 31841 CONTRIBUTIE f 1.25 P. PERS.! Een maand bij de vluchtelingen in Haiti Lager Haid is bezig te verdwijnen en plaats te maken voor het stadje Haid. Telkens wanneer een nieuw flatgebouw klaar is, worden enkele barakken ge sloopt. Hoewel de woningen en barakken vlak bjj elkaar liggen, is het onderscheid groot. De vluchtelingen, die nu hun eer ste winter na vijftien jaar in een perma nente woning hadden doorgebracht, ver klaarden eenstemmig, dat ze niet de minste last van kou en regen hadden ge had. Terwijl voor degenen, die wel in ba rakken huizen, elke winter erger dan de vorige is, omdat ze steeds zieker worden en doordat de barakken steeds bouwval liger en tochtiger zijn. Vóór alles is het nodig voor degenen in de barakken en voor wie een woning hebben, een fonds te vormen, waaruit in tijden van ziekte of ongeval de huur kan worden overgenomen. Voor degenen, die in de barakken opnieuw een winter met angst en beven tegemoet zien, hopen wij met Kerstmis een speciaal plan te ver wezenlijken. In één der barakken leeft een gezin met invalide man en vrouw. Een klein meisje van 9 jaar moet voor de water voorziening van buitenaf zorgen. Het ergste is dit op de wasdag, waarop ze met de ene emmer na de andere moet sjouwen. De was dient extra zorgvuldig behandeld, omdat de beide ouders t.b.c.- patienten zijn. Des avonds is de vrouw ziek van uitputting, wanneer zij de hele dag in gehurkte houding aan het ploe teren is geweest. Staan kan zjj n.l. niet. Voor dit gezin kan alleen een wasmachi ne uitkomst brengen. Tenslotte is er de zorg voor het Pro testantse Kerkje het Rooms-Katho- lieke nadert haar voltooiing; tegen alle verwachtingen in is het niet gelukt deze zomer met bouwen te beginnen. Er wa ren talloze moeilijkheden op allerlei ter rein. Stuk voor stuk werden die uit de weg geruimd; het enige wat bleef was een tekort aan geld, hetgeen ook stag nerend werkte. Van de vele protestantse gezinnen in barakken vernam ik geen enkele klacht, dat zij nog weer een winter in barakken moesten doorbrengen, maar wel waren zij zeer verontrust, dat er nog geen be gin met hun kerk was gemaakt. Voor deze steeds weer opgejaagde mensen, ook nu weer naar andere ba rakken, is de kerk hun enig vaste punt, waarvoor zij grote offer over hebben van hun toch al te kleine inkomentjes. Wij doen opnieuw een beroep op Uw hulpvaardigheid. Juist nu er veel door Uw hulp bereikt werd, hopen wij dat ook deze plannen verwerkelijkt kun nen worden. Wilt U wel bjj Uw gaven TATA MIRANDO speelt van I september af in Primas Morshy Mirando. Loonzakje gestolen in Koudekerk aan den Rijn De Haagse politierechter vermeldde het niet, maar een betonfabriek in Kou dekerk a. d. Rijn waar een 20-jarige spinner uit Leiden en zijn vriend op 7 augustus solliciteerden zal de jongens wel niet hebben aangenomen. Van hun sollicitatiebezoek maakten de Leidenaars namelijk gebruik om ervandoor te gaan met twee loonzakjes, inhoudende f. 150. De spinner, die heling had gepleegd, moest thans terecht staan voor de Haagse politierechter. „Ik wist niet dat het geld van misdrijf afkomstig was. Ik ging met die andere jongen werk zoeken. Eerst moest hij in het kantoor. Toen we bij Leiderdorp fietsten zei hij: moet je geld hebben. Ik kreeg toen f. 75,en ik dacht wel dat het niet goed zat, maar ik wist het niet zeker. Toen ik het wel wist had ik de helft al uitgegeven", zo probeerde de spinner er ter zitting onderuit te komen. De politie rechter wist echter wel beter. De vriend had bij de fabriek het woord gedaan. De bedrijfsleider was bezig en verzocht de jongens even in het kantoor te wachten. De bedrijfsleider had toen een geldkist uit een kast gehaald en voor de jongens op tafel gezet. Hij had er een paar loon zakjes uitgehaald en de kist open laten staan. Vervolgens was de bedrijfsleider naar de deur van het kantoor gegaan en hij had met de rug naar de jongens toe met enige arbeiders staan praten. Tegen de politie had de Leidse spinner verklaard, dat hy gezien had hoe zijn vriend toen voorzichtig een greep in de geldkist had gedaan, waaruit hij een paar loonzakjes tevoorschijn haalde. Deze had hij snel in zijn zak gedaan en vrijwel onmiddellijk waren de jongens vertrokken. Eerst later werd de vermis sing bemerkt. „Ja, dat klopt wel zoiets", moest de spinner toegeven. Hij had van het geld een duiventil gekocht. Er is nog niets van de schade terugbetaald. „De heler is net zo erg als de steler", vond de officier van Justitie. Tot nu to was verdachte een eerlijk man, than wordt z\jn strafblad, bezoedeld. Het i een soort roof en daarom wilde de offi cier van Justitie naast f. 30,boete o zes dagen ook veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf zien opgelegd De verdachte zei de boete niet te kun nen betalen omdat hij elke week f. 15,— moet betalen op een bromfiets. „Je gaa maar gauw spaïen, want over een wee of vier moet je het geld hebben", zei d rechter onvermurwbaar en hij veroo'. deelde de spinner overeenkomstig de ei? vermelden voor welk doel U wenst, dat ze gebruikt worden? Namens het Hulpcomité voor Haid. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammen- schansweg 71, Leiden. Telef. 20408; giro 285812. VAN DEZE WEEK Toneel Wat de in het komende seizoen te verwachten manifestaties betreft, ver melden wij in dit eerste artikel aller eerst die, welke bestemd zijn voor de z.g. „gele kaarthouders", waartoe echter ook de groene kaarthouders toegang hebben, echter tegen de normale prijzen en niet tegen de gereduceerde, die zij voorde spe ciaal voor hen georganiseerde en dooi de werkgevers gesubsidieerde voorstellin gen verschuldigd zijn. De ongeveer 100 Leidse werkgevers verstrekken voor hen een subsidie van f. 15.000, hetgeen neer komt op een bedrag van ongeveer vijf gulden per werknemer. Wij komen op het belangrijke sociaal-pedagogische werk, dat K. en O. hiermee verricht in een slot-artikel terug. Wat het toneel betreft: er komen 16 voorstellingen, verdeeld in 2 series A en 2 series B, elk van vier voorstellingen. Daaraan werken mede de Nederlandse Comedie, het Rotterdams Toneel, de Haagsche Comedie, de Toneelgroep Theater en de Kon. Vlaamse Schouw burg uit Brussel. De Haagsche Comedie zal op 15 en 16 september het seizoen openen (in de serie B) met het kostelijke blijspel „Jaloezie" van Sacha Guitry met Myra Ward, Bob de Lange en Paul Steenber gen in de hoofdrollen. Steeds luider wordt de dringende roep om een nieuwe, modem geoutilleerde. Leidsche Schouwburg, waarin ook rijk gemonteerde voorstellingen tot opvoering kunnen komen. Thans is dit helaas niet het geval, doch K. en O., actief als altijd, wil haar leden daarin tegemoet komen. Daarom is er op 15 en 12 oktober iets zeer bijzonders aan de orde: op die data namelijk vertoont de Nederlandse Comedie (in de serie A), het veel ge roemde stuk, waarmee zij in het Holland Festival optrad: „Dona Diana", een verrukkelijk en sprankelend blijspel. Deze voorstellingen vinden echter plaats in de Kon. Schouwburg te Den Haag, waarheen de K. en O.-leden per autobus vervoerd worden. Voor zover nodig regelt èn betaalt K. en O. ook het vervoer. In Den Haag kan deze kostbare, rijk-gemonteerde voorstelling volledig tot haar recht komen en tot een onvergete lijke worden! Muziek In de muzieksectie is het weer de uit zes concerten bestaande z.g. „Meester- serie", welke sterk de aandacht vraagt. Daaraan werken mede het Residentie- Orkest (driemaal), het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest (tweemaal) en de wereldberoemde, met veel moeite geën gageerde „I Musici di Roma". Dirigenten zyn Willem van Otterloo, Eduard Flipse, Jean Martinon, Antal Dorati (voor het eerst in onze stad) en Franz-Paul Decker. Elly Ameling, Yuri Boukoff, Robert Alexander Bohnke, Nikita Magaloff en Elise Cservalfi zyn de solisten. Ko van Dijk en Ellen Vogel in Dona Diana", dat de Ned. Comedie zal opvoeren. De uiterst gevarieerde programma's bevatten vele graag gehoorde werken van bekende componisten als Beethoven, Brahms. Haydn, Mahler, Mendelssohn en Mozart, doch ook in matige dose ring van moderne componisten, o.a. Othel, Prokofjef en Pijper. Werken, die reeds door het grote succes in uitvoe ringen in andere plaatsen hun artistieke waarde hebben aangetoond. Films Van het uitvoerige K. en O.-program- ma noemen wij voorts de „Zeven films van de Maand" in het Casino-Theater, met o.a. „Het gebeurde in Venetië", regie David Lean, (hoofdrollen Katherine Hepburn en Rossano Brazzi), „Een ter dood veroordeelde" (regie Robert Bres son) en „A woman in a dressinggown", regie J. Lee Thompson (hoofdrollen Yvonne Mitchell en Anthony Quale). Voorts worden er zeven Filmligavoor- stellingen gegeven voor de leden van van de Studiekring. Zeer aparte films, die in onze stad nog niet in open bare vertoning kwamen, zal men leren kennen, o.a. „De Vlinder", „Yield to the night", „Het gezicht" (regie Ingmar Bergman!), „Les Mistons", „Little Island", „La Seine a rencontré Paris" van Joris Ivens en „Het Gerucht". Al enige jaren organiseert K. en O. voorts het „Gemengd Kunstabonne ment": een serie van drie voorstellingen, waarbij het accent op de humor ligt. Ook nü is dit het geval: in december komt Wim Kan met zijn A B C.-cabaret in zyn programma „Laat je niets wijs maken". Een unieke gebeurtenis! In januari treedt het Haags Studenten cabaret op in een geheel nieuw pro gramma, getiteld „Met huid en Hagenaar". Onder leiding van Rinus Ferdinandusse zal dit zeker een avond worden van veel puntige scherts. Het programma van de derde avond is nog onbekend. Cursussen en lezingen Zéér belangrijk is het werk, dat K. en O. verricht met lezingen en cursussen, waarvoor eveneens grote belangstelling heerst. In de foyer van de Stadsgehoor zaal komt weer een serie filmlezingen, met prachtige kleurenfilms. Wij noemen „Tussen Indus en Ganges" door mr. A. L. Hustinx, „Onder de bewoners van het Bauchi-plateau in Negeria" door dr. Paul Juiien, „In een Nederlandse heli kopter boven het Nabije Oosten" door Eelco Schuller, „Naar de Hoge Tatra" door Simon de Waard en „Blijdorp, oase in een wereldstad", een film van Marten Toonder. De luistercursussen en lezingen bren gen o.a. „Naar het onbekende Sterren gebergte van Nieuw-Guinea" door dr. L. D. Brongersma, dr. J. Pouwer en dr. A. Casino Van de grote filmproduktie, welke Rusland kent, dringen er niet zo i heel veel films naar ons land door en zeker niet naar de Sleutelstad. Maar ge- lukkig is dat niet het geval geweest met l „Het lot van een mens". Gelukkig, om- j dat hier sprake is van een film van uit- 1 zonderlijke schoonheid. De acteur Sergei j Bondartsjoek speelt hierin niet alleen de hoofdrol, hij heeft met deze rolprent ook zijn debuut als regisseur gemaakt. En wat voor een debuut! Met deze ene slag heeft hy zich meteen in de rijen ge schaard van de onsterfelijke Russische filmers. Op een zeldzaam poëtische wijze nadert hij hierin een onderwerp, dat op zichzelf allesbehalve poëtisch is: de oorlog. Het verhaal is vrij simpel, maar is een voud niet het kenmerk van het goede? I Na zeventien jaar gelukkig huwelijks leven breekt ook voor ex-chauffeur van het Rode Leger Sokolof de oorlog uit. Als hij naar het front wordt gezonden wordt zijn gezin uit elkaar gescheurd. En in die oorlog wordt hem niets ge- I spaard. Het noodlot slaat hard toe. Hij wordt krijgsgevangen gemaakt en van „A bout de souffle" (Nouvelle Vague): keihard realisme Luxor De veelomstreden en veelbe- schreven beweging onder de jonge Franse filmers „Nouvelle Vague" genoemd presenteert zich deze week in het thea ter aan de Stationsweg in de persoon van Jan-Luc Godard. Hij heeft voor zijn film „A bout de souffle" steun ge kregen van twee medestanders, Francois Truffaut schreef het scenario, terwijl Claude Chabrol de supervisie had. En hoewel de beoefenaars van de nieuwe stroming hardnekkig elk artistiek ver band blyven ontkennen, hebben zy veel gemeen. Vooral in hun werkwijze, ge richt op goedkoopte in de eerste plaats, maar ook gericht op keihard realisme. Daardoor zyn de beelden ontdaan van elke franje. Zij herscheppen de werke lijkheid, die zij by voorkeur met de ca mera op straat betrappen. Ook de keuze van hun onderwerpen bepaalt zich voor namelijk tot het harde in het leven. Godard heeft in zyn film de jeugd onder de loep genomen, die alles wil be zitten, dat in haar begerenswaardig is en dat dan ook eenvoudig neemt. Die jeugd is gepersonificeerd in de nietsnut Michel Poiccard. Hy steelt de auto's, die hij mooi vindt, hy ontdoet medemensen van geld, dat hy wil bezitten en hij doet alles om het meisje te veroveren, waar op hij het oog heeft laten vallen. Scru pules kent hy niet en hij wil ze ook niet kennen. Godard moraliseert nergens, hy verdiept zich niet in ethische beschou wingen, hy registreert slechts, hard en meedogenloos. Een typisch kenmerk van de Nouvelle Vague zonder enige twijfel, maar het maakt de film koud en soms zelfs hol. Zeker, ook Godart laat de ge rechtigheid zegevieren, maar ook deze ontknoping is nuchter en zakelijk. De jongeman (een sterk genuanceerde en uiterst levendige creatie van de nieuwe ster aan het Franse filmfirmament Jean-Paul Belmondo) wordt verraden door zyn geliefde, gespeeld door Otto Premingers ontdekking Jean Seberg, die overigens kennelijk getroffen door het enthousiasme van deze Franse fil mers tot een heel wat menselyker vertolking komt dan in haar Ameri kaanse produkten. Maar in al zyn strakke koelheid en zijn rauw realisme geeft deze film toch een gevoel van trieste weemoed, omdat de hier getoonde jeugd worstelt met een onontwarbaar en bijna ongrijpbaar pro bleem, waaraan de zwakken ten onder moeten gaan. het ene kamp naar het andere gesleept. Geen wreedheid gaat aan hem voorby. Enkele malen staat hy oog in oog met de dood. Diezelfde dood, waarin hy al leen nog maar een verlossing uit zijn verschrikkelijke ellende kan zien. Maar ook deze „troost" is niet voor hem weg gelegd. Hy moet zyn noodlot blyven dragen. Prachtige scene En al die trieste troosteloosheid heeft Bondartsjoek vooral heel sterk weten te treffen in die ene onvergetelijke scène, waarin de soldaat Sokolof zich door een opmerking de woede van de kampcom mandant op 't lijf heeft gehaald. Deze zal zelf de executie voltrekken. Maar op het allerlaatste nippertje overwint bij de commandant het respect voor de moe- i dige soldaat. En weer moet deze al- leen onder de last van zyn meedogen- loos lot dit benauwde, beklemmende,j ondraaglijke confrontatie met de dood te boven zien te komen. Het is één van de talloze fascinerende i boeiende momenten in deze film, welke een aaneenschakeling vormt van weer galoze fragmenten. „Waarom moest ik dat alles meemaken", roept de soldaat ergens in diepe wanhoop uit. want nog had hij na eindelijk geslaagd te zijn in een ontspanningspoging de kelk der ellende nog niet volledig geledigd. Terug in het vaderland moet hy er varen, dat een bom zyn huis en gezin heeft weggevaagd. En zyn enig overge bleven zoon moet hy dan nog verliezen in de laatste dagen van die oorlog. Hy heeft alles verloren, wat hem dierbaar was. Wonderlijk Troosteloos en uitzichtloos is dan het verschiet. Niet alleen voor hem. Ook voor vele anderen. Zoals voor een klein weesje, dat ouders en familieleden even eens in de oorlog verloor. Vol tragische ontroering is dan het moment, dat de geteisterde soldaat dit kleine, verwilder de en angstige jochie adopteert. Het is de strohalm voor de toekomst, want te zamen trekken zij verder, de onzekerheid tegemoet. Zonder ook maar een moment senti menteel te worden, integendeel in een wonderlijke gave schildering van het noodlot en de noodzakelijke berusting, heeft de stoere Bondartsjoek zich niet alleen een groot acteur, maar ook als regisseur en natuurtalent getoond. Hy moet het metier in de vingertoppen heb ben om zo'n diep menselijke, intens ge voelige en zeldzaam mooie film te kun nen maken. Zijn produkt bewyst opnieuw, dat ook film een kunstvorm kan zyn, als de be schikbare middelen maar met talent ge hanteerd worden. Bondartsjoek vertelt zijn verhaal voornameiyk in beelden, schitterend van compositie en in een boeiende opeenvolging. De dialoog is so ber. het geluid een eenheid met het beeld. Een film in het algemeen, zoals men ze helaas maar weinig ziet. Veel te weinig. Tussen nacht en morgen Sentimenteel Lido Doktersromans zyn over het algemeen nogal populair. Daarom is het begrijpelijk, dat ze af en toe eens wor den verfilmd, zoals „The Bramole Bush", die onder de wat onduidelijke Neder landse titel „Tussen nacht en morgen" wordt uitgebracht. Het gaat er erg som ber toe in deze film. Een beroemd dokter keert op verzoek van zyn enige vrend terug naar zijn geboortedorp, waar hy in zyn jeugd niets dan ellende heeri meegemaakt. Zyn enige vriend is onge- neesiyk ziek. De dokter weet dat zyn vriend niet meer te redden is. De zieke zelf weet dit ook, evenals diens vrouw, die hier erg onder lydt omdat ze zegt onsterfelijk veel van haar man te hou den. Na een nogal langdradig uitgespon nen uitbeelding van het gewetenscon flict besluit de dokter zyn vriend uit zijn lijden te verlossen. Dit is echter in zekere zin moord. Men begrijpt, dat de geliefde dokter toch net niet het loodje legt ondanks de tegenwerking van een gewetenloze en eerzuchtige advocaat. De vrouw van de ongeneeslijke zieke wordt toch nog verliefd op de dokter, maar trouwen is er tenslotte niet by. Het pro bleem dat in deze film wordt opgewor pen, het doden van een patient om hem uit zijn lijden te verlossen, is uiteraard interessant. De uitwerking van dit pro bleem in een nu niet bepaald origineel verhaal, is weliswaar niet geheel onaan vaardbaar maar toch wel bijzonder sen timenteel. Bovendien laat het acteren in deze film ook wel het een en ander te wensen. Salomo en de Koningin van Scheba Boeiend werk-in-kleuren over bijbelse episode TRIANON Cecil B. de Mille, spe- cialist in bijbelse kijkspelen, leeft niet meer: kort na de triomf met „De Tien Geboden" is hij overleden. Maar het lag voor de hand, dat zyn genre, dat trou wens al tydens zyn leven door anderen was beproefd, zou blyven voortbestaan. Groots-gemonteerde „plaatjesboeken", bij voorkeur in kleuren en op het brede doek - zoals in dit geval met Salomo en de Koningin van Scheba - trekken im mers altyd volle zalen, vooral als de hoofdpersonen dan bovendien nog Yul Brynner en Gina Lollobrigida heten! Het is vrij gemakkelijk hooghartig al lerlei af te tangen op werken van dit slag, hetzy uit zuiver-filmisch oogpunt dan wel om historische redenen. Dit neemt echter niet weg, dat zowel bybel- vaste als -onvaste toeschouwers geboeid toezien naar een pogmg om een brok geschiedenis van enige duizenden jaren geleden tot leven te brengen. Want boei end is dit verhaal zeker. Ofschoon de bijbel over het bezoek van de Komngin van Scheba aan Israëls beroemde Ko ning Salomo zeer sober is, is het sce nario, dat voor een royale „aanvulling" zorgt, allerminst onaannemelijk. De Ko ningin van Scheba, een zeer mooie vrouw, wordt hier namelijk voorgesteld als een bondgenote van de Farao van Egypte. Zij wn, op haar wijze en dus met typisch-vrouweiyse miüueien, trachten een einde te maken aan de groei en oioei van het Israëlische ryk. Aanvanke lijk schijnt Salomo haar oedoelingen te doorzien, maar hy bezwijkt voor haar charme en staat zelfs toe, dat zy het in haar land gebruikelyke vruchtoaar- heidsfeest mee haar landgenoten viert. Deze schending van Israëls strenge gods dienstige traditie roept met alleen de gram van de profeet Nathan op, maar ook de ontlading van de toorn Gods. Voor berouw is net echter te laat; het ryk valt uiteen en Salomo's broer Ado- ma speelt een vals spel met de heerser van Egypte. Het ziet er somber voor de koning uit. Intussen is de Komngin van Scheba evenwel onder de indruk geko men van de God van Israel en zij smeekt Hem Salomo te heipen in diens wanhopige strijd. Die bede wordt ver hoord en mede dank zy een sluw staal tje van oorlogvoering slaagt de zo zwaar vernederde vorst erin eerst de Egyptena- ren te vernietigen, vervolgens zyn broer uit te schakelen en dan op het mppertje ook de Koningin van Scheba van een schijnbaar wisse dood te redden. Ziehier enkele schematische gegevens, binnen het kader waarvan zich emge briljant-opgenomen veldslagen alspelen. De toeschouwers krygen bovendien een van Salomo's klassieke rechterlyke uitspraken te zien: zyn vermaarde oor deel over de twee vrouwen, die beiden rechten doen gelden op een kind (het beroemde Salomo's oordeel). Terecht heeft het scenario een ruime plaats in geruimd aan hofintriges, die de span ning in niet geringe mate opvoeren. Voeg daarby de charmante verschij ning van Gina Lollobrigida als de Ko ningin van Scheba, dan kan men zich voorstellen, dat deze film, waarin her Zilveren jubileum M. Altink BIJ DE N.V. NED. ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ Gisteren herdacht de heer M. Altink zijn 25-jarig dienstverband bij de N.V Ned. Rotogravure Maatschappij. Sedei" enige jaren bekleedt de heer Altink de functie van bedrijfsleider voor de rota tie- en nevenafdelingen. In de kantine van het bedrijf, waar zich vele medewerkers, collega's en vrienden van de heer Altink hadden ver zameld, werd de jubilaris met zyn vrouw en twee zonen ontvangen en begroet door de directeur, de heer J. C. Stafleu. Spr. Geen van dezen bleef, alleen de heer Al tink te mogen feliciteren met deze vreugdevolle dag. Het is overbodig, aldus spreker, om een opsomming te geven van de vele hoedanigheden, die de heer Altink bezit, wy kennen ze en wy we ten ook dat de heer Altink er niet op gesteld is dit alles eens te horen. Maar op één p<unt wilde spreker toch wel de aandacht vestigen en dat was de onver anderde trouw van de jubilaris. Onge veer in dezelfde tijd, dat de heer Altini in dienst van de N.R.M. kwam. werde nog negen andere jongelui aangestei Geen van deze bleef, alleen de heer a:- tink wist zich een goede plaats in ht bedrijf te verwerven. De heer Stafleu zt te hopen, dat de "heer Altink nog vei jaren zyn krachten aan het bedrijf zr mogen geven. Een geschenk onder cot- vert was de bevestiging van de dank e. goede wensen. Namens het gehele personeel sprak at heer J. W. Smit, namens de staf van he; bedryf de heer A. C. Goddijn, namens de rotatie, vellendrukkerij en neven- afdelingen de heer C. Stokkermans en tot slot de heer J. Goris voor de uit geverij. Alle sprekers wensten met wel gekozen woorden de heer Altink geluk en hoopten nog op een langdurige en prettige samenwerking. Vele geschenken vergezelden en bevestigden de gesproken woorden. Inmiddels was ook mevrouw Altink niet vergeten en mocht zij enige bloem stukken ontvangen. Na het dankwoord van de heer Altink bleef het gezelschap nog enige tijd bij een. Advertentie Uitgebreide collectie TEKENDOZEN, de meest gebr. maat f 1.15 Grote maat TEKENDOOS f 1.35 REKENLINIALEN (fabr. Nestien reeds vanaf f9.75 PASSERDOZEN, grote maat passer, met verlengstuk f 8.75 TEKENPLANKEN, 50 x 65 cm. f 10.25 Alle schoolartikelen voor: h.ba. - lyceum - u.l.o. - gymnasium - ambachtsschool. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 haaldelyk fraaie natuuropnamen werden ingelast, in haar geheel toch wel een zeer boeiende indruk geeft van een tijd, die al zover achter ons ligt. Als voort zetting van De Mille's oeuvre ongetwy- feld een verdienstelijk werkstuk! „Tales of Manhattan" Opmerkelijke film uit de oude (draai)doos Studio „Tales of Manhattan" is 'n opmerkelijke film uit de oude (draai)doos. Van Ame rikaanse makelyk nog wel liefst. Dat deze film nu nog met gerechtvaardigde trots vertoond kan worden is vooral te danken aan de uitstekende regie van Juiien Duvivier en het razend knappe spel van karakterspelers als Edward G. Robinson, Charles Laughton en Charles Boyer. Ook Henry Fonda, Paul Robeson, Rita Hayworth en Ginger Rogers heb ben aan dit kunstwerk hun beste krach ten gegeven. De namen van al deze top figuren uit een verleden filmtijd mogen op de dag van vandaag dan niet meer algemeen bekend zijn Brigitte Bardot, Sofia Loren en Curd Jurgens zyn op het ogenblik vooral onder de jongeren meer favoriet toch is en blijft het interes sant om nog eens van het oude sterren- geflonker te genieten. De film bestaat eigenlijk uit vyf delen en verhaalt van een rokkostuum, dat van de een op de ander gaat. Het zyn resp. een acteur, een Don Juan, een pasontdekte dirigent, een aan lager wal geraakte intellectueel en een arme neger die al of niet in deze rok gestoken zo het een en ander bele ven. Ieder stuk van deze in vele opzich ten zeer boeiende film heeft zijn eigen moraal. Teveel over de inhoud ervan te vertellen zou afbreuk doen aan de span ning, wei: e men bij het zien van de verschillende beelden ondergaat. In ieder geval heeft elk stuk een verrassend slot. dat tot veel nadenken stemt. Bruiden van Dracula Verhuist Rex De Bruiden van Dracula zijn verhuisd. En wel naar het theater aan de Haarlemmerstraat. Nu kan men dus voor de afwisseling daar eens gaan ge nieten van de bleke vampier, die zich u goed doet aan het warme bloed van jongt onschuldige maagdekens, 't Is wee „bloedje voor het toetje". En het mot weer allemaal erg griezelig zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3