Ministers De Quay en Luns voerden „openhartig en aangenaam gesprek" Oostduitsers doen liet héél voorzichtig aan,... GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN WEERBERICHT HEROPENING Doch zij betrachten zwijgzaamheid Motivering van rode maatregel: opeenstapeling van onwaarheden Spoorwegstaking in Ver. Staten fèiël BEKENDMAKING Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1960 No. 30140 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Bezoek bij de Gaulle Versterking tier Europese saamhorigheid (Van onze Parijse correspondent) Geen commentaar. Dat was wel zowat het enige antwoord, dat mr. Luns wilde, of beter vermocht te geven op de verscheidene vragen, die hem gistermiddag in de Ambassade door de Nederlandse journalisten te Parijs werden gesteld naar aanleiding van de vijf uren die hij even tevoren met het Franse staatshoofd generaal Charles de Gaulle had doorgebracht. De Nederlandse minister-president prof. De Quay wiens naam door de Franse radio als „Kee" wordt uitgesproken was zo mogelijk nog zwijgzamer dan minister Luns. De Nederlandse premier was voor het officiële beraad eerst aan de Franse staatshoofd voorgesteld en toen had hij gedurende tien minuten met hem over koetjes en kalfjes gesproken. Maar politieke onderwerpen waren daar bij niet aan de orde geweest. Tijdens het noenmaal, waaraan ook de Franse premier Michel Debre, de minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, alsmede de beide wederzijdse ambassadeurs de heren Beyen en Beau- verger hebben aangezeten, heeft gene raal De Gaulle een uiterst gloedvolle toost op Prinses Wilhelmina uitgebracht. Ter ere van haar 80ste verjaardag had generaal De Gaulle bovendien een warm felicitatie-telegram naar de voormalige Landsvrouwe, die hu in Londen zo goed had gekend en zo hoog leerde waar deren, gezonden. Kennelijk had de Fran se president, die zweert bij de geheime diplomatie, zijn Nederlandse gespreks partners echter een zwijgplicht opgelegd en vooral minister Luns was het aan te zien dat de zeven onzichtbare sloten die aan zijn lippen hingen een zware last voor hem waren. ORIËNTEREND KARAKTER „De ontmoeting is bijzonder plezierig en openhartig geweest", zo kon de mi nister slechts tot viermaal toe herhalen". Moet die mededeling als een doekje voor het bloeden worden opgevat?" vroegen wij. "Staan de Franse en de Nederland se standpunten nogal scherp tegenover elkander?" Het antwoord was ontken nend. „Zijn beide landen het dan wel met elkaar eens geworden!" Nee, dat wilde de minister al evenmin beweren. Het gesprek waarbij het hele gebied der buitenlandse politiek werd bezien, had, zo gaf de Nederlandse bewindsman te kennen, een oriënterend karakter ge had. Het zal zeker 7 a 8 weken duren voor de bilaterale contacten die Parijs nu met de vijf andere regeringen van klein-Europa legt zich in een ruimer verband zullen kunnen ontwikkelen. Dat verband zou dan vermoedelijk een conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken zijn. Minister Luns zou waarschijnlijk het Nederlandse par lement binnen afzienbare tijd wel nader van de Franse suggestie, die echter nog nog geen concrete vormen hebben aan genomen inlichten. Over het hoofddoel, een verdieping en een versterking der Europese saamhorigheid waren de zes landen het zeker eens. De verwezenlij king van dat doel is echter geen zaak die van vandaag of morgen beklonken kan worden. „WE ZIJN ER ZÉLF BIJ" In Parijse diplomatieke kringen ge looft men intussen nog altijd dat De Gaulle een secretariaat voor ogen staat dat zich vooral met de coördinatie van de buitenlandse politiek en de defensie der zes landen zou moeten bezighouden. Een der punten die de principiële fede ralisten wat kopschuw maakt Van de Franse plannen betreft de vrees of door dat secretariaat de Europese organen niet geleidelijk aan van hun integratie elementen geledigd zullen worden. Een tweede factor van ongerustheid raakt de relaties met Engeland dat De Gaulle buiten deze plannen wil houden en indirect de verhouding tussen zes en zeven. En tenslotte gevoelen de kleine landen zich niet zo heel erg gelukkig bij de gedachte dat alle lakens van klein- Europa in de toekomst door Parijs in overleg met Bonn zouden worden uit gedeeld. „Maar daar zijn we dan altijd nog zélf bij," zo meende minister Luns nuchter als antwoord op een opmerking in deze zin. „WE GAAN NU NADENKEN" Onze Haagse correspondent meldt: Het was na de aankomst van de mili taire Dakota, die de twee ministers en de Nederlandse ambassadeur in Parijs om 10 min. voor half acht op Ypenburg terugbracht, aanstonds duidelijk, dat de staatslieden er de voorkeur aan gaven hun in de Franse hoofdstad afgelegde verklaringen in dezelfde algemene be woordingen te herhalen. Op onze vraag VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en enkele regenbuien. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 SEPTEMBER Zon op: 5.52 uur, onder: 19.26 uur, Maan op: 17.37 uur; onder: 1.56 uur, Hoogwater te Katwijk te 12.30 uur, Laagwater te 7.54 en 20.28 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. of er als voorlopige indruk in de gedachten en suggesties van generaal De Gaulle wellicht waardevolle elementen kunnen schuilen ter versteviging van de West-Europese besluitvorming het doel waarover beide partijen het roerend eens waren geweest antwoordde minister Luns in algemene zin bevesti gend. En hjj legde vooral de nadruk op de woorden waarmee generaal De Gaulle van de Nederlandse diplomaten afscheid had genomen: „Het is dus afgesproken, dat we nu aan beide kanten over hei besprokene gaan nadenken". De minister van Buitenlandse Zaken voorspelde dan ook een druk ambassa- deursverkeer waarin de wederzijdse standpunten afgetast zullen worden. Na de bi-laterale contacten zullen zeker multi-laterale besprekingen volgen. Mr. Luns wees in dat verband op de confe rentie van de ministers van Buitenland se Zaken van de Zes, welke op 30 okto ber onder zijn voorzitterschap te Parijs zal worden gehouden. Er bestaan op het ogenblik geen plan nen voor ontmoetingen van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken met zijn Britse of West-Duitse ambt genoten, maar het is mogelijk ,dat een dergelijk overleg toch nog tot stand komt. Minister Luns zal Lord Home in elk geval over twee weken op de Assem- blée van de V.N. in New York ontmoe ten. Radiorede H.M. de Koningin Moge moeders laatste levenstijd goed en rijk aan zegen zijn! Zij wil een stille in den lande zijn H. M. de Koningin heeft gisteravond over beide ra diozenders een toespraak gehouden ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina. H. M. sprak als volgt: „Moeder is tachtig jaar geworden. Ik ben bij haar met een hart vol dankbaarheid, dat zij nog bij ons is. Want wie zal ooit op die manier liefde en warmte kunnen geven zoals moe der dat doet. En hoe groot is het voorrecht, moeders voorbeeld zo lang onon derbroken op je te laten inwerken. Wij, haar fa milie zün vandaag allen om haar heen in liefde volle vreugde. Ik weet, dat de dank baarheid om haar, die genoemd is moeder des vaderlands, door het va derland wordt gedeeld. Daarom heeft men mij verzocht, tot allen een woord te spreken - als haar enige kind en dus als degene, die haar het naaste staat. Ik waardeer en eerbiedig deze wens, al vervul ik die na enige aar zeling omdat zij indruist tegen het verlangen van de jarige zelf. Want moe der heeft zich terugge trokken. En als iets haar goeddacht, heeft zij dat altijd volkomen gedaan. Vermoeid door de zwaarte van haar 50-jarig Ko ningschap, wil zij een stil le in den lande zijn. Zij vindt, dat haar tijd ge weest is, en dus voorbij en houdt zich daar dan ook ten volle aan. Hoe hard mij deze redenering ook in de oren mag klin ken, haar geeft deze een gevoel van vrijheid in haar levensavond. Om deze redenen heeft zij de wens geuit, deze verjaardag niet te vieren. En niet vieren betekent dan ook voor haar: hele maal niet vieren, - behal ve in de familiekring en dan nog voor zover haar krachten dat toelaten. Natuurlijk is zij zich wel degelijk weldadig bewust van de band met ons volk en onze Rijksgenoten, in diepe dankbaarheid voor alle wensen, gedachten en gebeden, die in 't bijzon der vandaag, haar omrin gen - of ze uitgesproken worden of niet. De onuit gesproken gedachten zijn immers dikwijls de mooi ste en de diepste? De band met het volk is altijd alles voor haar geweest, en - bewust of onbewust - heeft men ze ker gevoeld, dat zij steeds trouw zou zijn en pal zou staan, tot het uiterste van haar krachten toe en zelfs verder. Ik zal niet proberen hier het portret te schil deren van mijn moeder en mijn leidsvrouwe van wel eer. Zij heeft tot op he den altijd veel geschil derd, maar haar zelfpor tret heeft zij in de laatste jaren, tot mijn grote vreugde, gegeven met haar boek „Eenzaam maar niet alleen". Daarin ziet men, hoe eenzaam de post is geweest, waarop het, voor haar harde, zware leven haar ge plaatst heeft - en hoe zij zich daar als mens staan de heeft kunnen houden moge een wonder heten, dat dan ook alleen door haar geloof heeft kunnen geschieden. Luisteraars, ik ben dankbaar en gelukkig, dat U, met onze familie en met mij, aan moeder denkt met heel veel liefde en heel veel dankbaar heid. Moeder en ik samen denken aan vader die wij na 26 jaren nog steeds missen met al deze liefde en dankbaarheid. Nu ondanks haar tach tig jaren is moeders geest jonger en veerkrachtiger dan ooit. Wij hopen dan allen, dat moeders laatste le venstijd in ieder opzicht goed en rijk aan zegen mag zijn! De derde isolering van Oost-Berlijn Geen hinderpalen voor luchtverkeer (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse communistische regering heeft gistermorgen haar aangekondigde maatregel tot isole ring van Oost-Berlijn op betrekke lijk rustige wijze toegepast. West duitsers mochten Oost-Berlijn alleen met een speciale Oostduitse verguning betreden en aan de grens tussen Oost- en West-Duits- land hield de rode volkspolitie een strenge controle op Westduitsers, die via Oost-Duitsland naar West- Berlijn wilden reizen. De eerste dag van dit communistische offen sief tegen de vrijheid van Berlijn is dan ook vrij kalm verlopen. Als gemeld kondigde de Oostduitse re gering maandag aan dat Oost-Berlijn in de periode van 31 augustus tot 4 sep tember voor de inwoners van de Bonds republiek (maar niet voor Westberlij- ners en vreemdelingen van welke natio naliteit ook) alleen op vertoon van een bijzondere vergunning toegang tot Oost. Berijn konden krijgen. Men baseerde dit op het feit dat het aanstaande week einde te West-Berlijn het verbond van „Heimkehrer" (ex-krijgsgevangenen en dergelijke) alsmede het Westberlijnse verbond van uit Oost-Europa verdreven Duitsers congressen beleggen Volgens de Oostduitsers betreft het" hier „op re vanche beluste Duitsers", die Oost-Ber lijn in gevaar zouden kunnen brengen... Aan de West-Oostduitse grens stuurde de rode volkspolitie gisteren betrekke lijk weinig Westduitsers die via Oost- Duitsland naar West-Berlijn wilden rei zen, terug. Het ging hier alleen om men sen die ten oosten van de Oder-Neise grens tussen Polen en Oost-Duitsland zijn geboren en van wie men verwacht te, dat zij zouden deelnemen aan de Westberlijnse ,Tag der Heimat" van de verdreven Duitsers. Maar overigens liet men zowel in de trein als op de Auto bahnen Westduitsers, Westberlijners en vreemdelingen rustig passeren, ook al heeft Oost-Berlijn gedreigd met maat regelen tegen het gehele verkeer tus sen het Westen en West-Berlijn. Ook het luchtverkeer tussen Westeuropese en Westduitse vliegvelden en West-Ber lijn vond zonder eniee Oostduitse hinder plaats. De Franse. Britse en Ameri kaanse maatschappijen die dit verkeer verzorgen, vervoerden bijvoorbeeld circa 60 Westduitsers zonder dat de Oostduit sers daar iets tegen konden doen. Slot pag. 2 Onderscheidingen Kon. Instituut voor de Tropen Bij K.b. van 24 augustus 1960 is prof. dr. V. J. Koningsberger, voorzitter van de Raad van Beheer van het Kon. Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam, be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer H. Offerhaus, algemeen secretaris van dit instituut. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd de heer J. de Jong, hoofd van het bureau cursussen en ver talingen van genoemd instituut. Minister Luns naar New York De minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns zal dinsdag 6 september naar New York vertrekken ter bijwoning van de zitting van de assemblee der V.N. Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij 7&ioVi Ongeveer 52.000 werknemers van de „Pennsylvania Railroad", de belang rijkste Amerikaanse spoorwegmaat schappij, zijn hedenochtend in staking gegaan. De spoorlijnen van de maat schappij reiken van New York in het oosten tot St.-Louis in het midden-wes ten en tot Norfolk (Virginië) in het zui den. De staking is het gevolg van het mislukken van onderhandelingen tussen het vakverbond van arbeiders in de Op West*-Rozenburg werd gis teren door het doorgraven van een dam de verbinding tot stand ge bracht tussen de Nieuwe Water weg en het in aanleg zijnde haven complex Europoort. vervoersbedrijven en de leiding van de spoorwegen. Naar schatting vervoert de „Pennsyl vania Railroad" dagelijks 135.000 passa giers en 118 miljoen ton goederen. Het geschil tussen de vakbond en de directie van de spoorwegmaatschappij, dat reeds drie jaar duurt, gaat o.a. over herwaardering van functies en con tracten met andere firma's voor repara ties aan rollend materieel. Advertentie Ons nieuw exterieur en onze nieuwe collectie Italiaanse en Franse mo dellen kunnen U niet weerhouden, VRIJDAG MIDDAG a.s. 13 uur te komen kijken. Couture, BREESTRAAT 135 GROOT HERTOGINNELAAN 156 LEIDEN DEN HAAG Naar aanleiding van berichten die verwarring zouden kunnen veroorzaken, wordt aan het publiek het volgende medegedeeld: De voorziening van de winkels met Planta in de oude samenstelling zal deze week voltooid zijn. Teneinde deze Planta duidelijk te onderscheiden van de Planta, waaraan de huidaandoening wordt toegeschreven, is zij niet verpakt in de aluminium wikkel, maar in een wikkel van vetvrij papier met groene bedrukking. Met nadruk verzekeren wij, dat de samenstelling van deze Planta geheel gelijk is aan die, welke reeds jarenlang is gebruikt. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1