OUDE MOHIKAAN PIRIE LEED EEN BITTERE NEDERLAAG Was hij dan toch te oud...? Olympisch allerlei WIM ESAJAS LAG IN BED.... Amerikaanse krachtpatsers maakten hij het kogelstoten (Nieder kampioen) de dienst uit Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 1 september 1960 Vierde blad no. 30140 Rome, woensdagavond. De atleten zijn in Rome maar meteen goed begonnen. De eerste dag de beste sneuvelden al vier records een do^d tussen haakjes, die van enkele, gezien wat er de laatste tijd gebeurd is, wel was te verwachten. Zo zal niemand er vreemd van opkijken, dat het Duitse loopfenomeen Armin Hary door zijn kwartfinale op de 100 meter met 10.2 te winnen, het Olympisch record van Bob Morrow van 10.5 omlaag haalde. De Russin Krepkina won het verspringen met 6.37 (oud record 6.35 van de Poolse Krzesinska, die nu twee de werd), de Russin Press liep de 80 meter hor den in 10.6. En Bill Nieder een van de drie Amerikaanse kogelkrachtpatsers, haalde het goud weg met 19.68 meter (oud Olympisch record van Parry O'Brien, die nu tweede werd, 18.57) maarmeer eigenlijk nog, dan deze prestaties, was de bittere nederlaag van Gordon Pirie in de derde serie van de 5000 meter. Misschien dat ons leedwezen zo naar hem uitgaat omdat hij een van de weinige oude Mohikanen is, die nog aan vroeger herinneren. En hij had er zich zo op j voorbereid. Nog onlangs hebt U dit uitvoerig in ons blad kunnen lezen. Alles heeft Pirie er voor gedaan, alles heeft hij er zich voor ontzegd, om in Rome als favoriet aan de start te komen. En wie had kunnen denken, dat de eerste atletiekdag reeds zyn laatste zou zijn We hebben eerlijk gezegd toen Pirie in de derde serie mee moest lopen nauwelijks op hem gelet. Nou ja de Brit hing op de vijfde of zesde plaats, maar dat was dachten we tactiek. Straks als er spijkers met koppen gesla gen moesten worden zou hij wel naar voren stormen. Wie schetst evenwel onze verbazing toen hij na 4000 meter plotse ling van de kopgroep los raakte. Eerst een tiental meters, maar geleidelijk meer en meer, tot Pirie tenslotte zielig ver loren zo'n halve baan achter de vecht jassen, die om de plaatsen vochten, kwam aansukkelen. Was hij dan toch te oud geweest om nog naar Rome te gaan, had hij het tempo van de vechtjassen niet bij kunnen houden? Het moet wel bijna zo geweest zijn. Tot die vechtjas sen behoorde dan in de eerste plaats de Duitser Janke, hoewel die nog niet eens de beste tijd op de 5000 meter heeft ge lopen. Die was van zijn landgenoot Gro- dotzik (14.01.2). Waar er van elke serie maar drie naar de finale overgingen, is er doorlopend geknokt onder de niet minder dan vijf tig lopers, die zich geroepen voelden voor dit zware nummer in te schrijven. Deze eliminatie, dit scheiden van het kaf van het koren, duurde dan ook vrij lang, wat eigenlijk, bij een scherpere selectie, niet nodig was gewest. Want praktisch in el ke serie liepen „kreukelaars" mee, mee lopers. waarvoor De Coubertin nog wel een vriendelijk woord had, doch die in deze tijd eigenlijk niet meer op hun plaats zijn. Vergelijkt men de tijden van de .geplaatsten" dan blijkt de differen tiatie niet groot te zijn. Dat belooft dus wat voor de finale. Volgens de tijden van nu was de Duit ser Grodotzki de snelste, maar de win naar zou bijv. wel eens de Italiaan Con ti, die maar veertien seconden achter de Duitsers was, kunnen worden. Wanneer je. door zo'n tachtigduizend landgenoten met „Italia-Italia" wordt aangemoedigd, betekent dat wel wat. De Cooky-boys Het kogelstoten is in jaren niet zo'n spannend nummer geweest als nu. Vroe ger ging het er zo even tussen door hoorde men later wel wie het gewonnen had maar nu was er doorlopend een intensieve belangstelling. Dat is niet toe vallig daarvoor hebben de heren Bil! Nieder, Parry O'Brien en Dallas Lonp gezorgd door elkaar de laatste maanden onafgebroken, met steeds maar betere prestaties, het leven zuur te maken. Geen weekeinde ging voorbij of er was in Amerika wat te doen tussen deze he ren, die door een Amerikaan naast ons de „Cooky-boys" werden genoemd. Mis schien omdat ze er zo fors en weldoor voed uitzien Er deden er natuurlijk meer mee aan het kogelstoten, maar geen Europeaan of Aziaat, die aan de prestaties van dit fa meuze drietal kon tippen. Van hen heeft Parry O'Brien de winnaar van Melbourne geruime tijd met een stoot van 19.11 meter de leiding gehad. Wat Bill Nieder zijn grootste concurrent ook probeerde, hij kon zijn landgenoot maar niet voorbij komen. Eenmaal lukte het, doch toen werd zijn stoot ongeldig verklaard. Maar eindelijk gebeurde het dan toch. De machtige Amerikaan legde de kogel liefkozend te gen de wang en als uit een katapult weggeschoten vloog het projectiel weg Mijn Amerikaanse buurman liet een schreeuw los van verrukking. „That kills O'Brien" zei hij ea het deed hem ken nelijk plezier het te kunnen zeggen Wel nu het heeft O'Brien inderdaad ver moord deze stoot .die nog niet eens de beste was, want met 20.06 heeft Bill Nieder het wereldrecord op zijn naam staan. Joke Bijleveld deed haar best Er is zegge en schrijve maar één land genoot in het Olympisch stadion binnen de afrastering geweest en dat was Joke Bijleveld, onze verspringster. Zij heeft het met haar beste sprong van 6.11 me ter niet eens zo slecht gedaan, maar ze was machteloos tegen de Russin Krep kina, die met een sprong van 6.37 meter (een nieuw Olympisch record) het ver springen won. Tweede werd de Poolse Krzesinska met 6.25 en derde de Duitse Claus met 6.21. Dat viel de Duitsers ei genlijk wel wat tegen, maar dat komt omdat Claus met 6.40 meter het wereld record op haar naam heeft staan. Maar je springt niet alle dagen even goed. Verder hebben we nog gehad de series van de 400 meter horden, waarvan niet alleen de eerste twee, doch ook de twee daarop volgenden met de beste tijd over gingen, zodat de favorieten het nog kalm aan deden. In de kwartfinale voor de 100 meter ging het alweer wat feller omdat er van elke serie maar drie verhuisden naar de halve finale. Vandaar het nieu we Olympische record van Hary. Zijn zwaarste concurrent Dave Sime (USA) moest het met één tiende seconde meer doen. De kwartfinales voor de 800 meter hebben ook een vinnige strijd te zien ge- JOKE BIJLEFELD springt, helaas niet ver genoeg geven, daar hier eveneens slechts drie van elke serie overbleven. De snelste was hier de Amerikaan Murphy met 1.48. De Belg Moens won zijn serie met 1.48.5 In de halve finale 80 meter horden voor da mes vlogen eveneens spaanders. De Rus sin Press slaagde er zowaar in om nog in dit nummer een Olympisch record te verbeteren. De 10.7 van de Australische Strickland de la Hunty werd 10.6 en hiermede besluiten we de eerste dag, die al heel wat te zien heeft gegeven. De Amerikaanse kogelreus BILL NIEDER Atletiek - uitslagen Kogelstoten heren (finale) 1. en Olympisch kampioen Nieder (V.S.) 19.68 meter (nieuw Ol. record), 2. O'Brien (V.S.) 19.11 meter, 3. Long (V.S.) 19.01 meter, 4. Lipsnis (Rusland) 17.90 meter, 5. Lindsay (G.B.) 17.80 meter, 6. Sosgornik (Polen) 17.57 meter. Verspringen dames (finale) 1. en Olympisch kampioene Krepkina (Rusl.) 6.37 meter, 2. E. Krzesinska (Po len) 6.27 meter, 3. H. Claus (Duitsland) 6.21 meter, 4. R. Junker (Duitsland) 6.19 meter, 5. L. Radchenko (Rusland) 6.16 meter, 6. H. Hoffmann (Duitsland) 6.11 meter, 7. Joke Bijleveld (Ned.) 6.11 mtr. 800 meter heren (kwartfinale) le serie: 1. Kerr (Jamaica) 1.49.4, 2. Cunliffe (V.S.) 1.49.7, 3. Blue (Austr.) 1.49.9. 2e serie: 1. Murphy (V.S.) 1.48.-, 2. Waegli (Zw.) 1.48.-, 3. Matuschewski (Did.) 1.48.1. 3e serie: 1. Schmidt (Did.) 1.51.2, 2. Krivoseeh (Rusl.) 1.51.2, 3. Siebert (V.S.) 1.51.3. 4e serie: 1. Moens (Belg.) 1.48.5, 2. Snell (Nw Zeeland) 1.48.6, 3. Balke (Did.) 1.488. 100 meter heren (kwartfinale) I le serie: 1. Esteves (Venezuela) 10.5 sec., 2. Robinson (Bahama-eilanden) 10.6 sec., 3. Norton (V.S.) 10.6. 2e serie: 1. Hary (Did.) 10.2 sec. (nieuw Ol. record), 2. Sime (V.S.) 10.3, 3. Foik (Polen) 10.4. 3e serie: 1. Budd (V.S.) 10.4 sec., 2. Figuerola (Cuba) 10.4, 3. Jones (Eng.) 10.5. 4e serie: 1. Jerome (Canada) 10.4 sec., 2. Radford (Engeland) 10.4, 3. Antao (Kenia) 10.4. 5000 meter (series) le serie: 1. Grodotzki (Did.) 14 min. 01.2 sec., 2. Conti (It.) 14.01.6, 3. Nyandi- ka (Kenia) 14.06.-. 2e serie: 1. Flossboach (Did.) 14 min. 08.4 sec., 2. Iharos (Hong.) 14.08.6, 3. Ar- tynjuk (Rusl.) 14.09.4. 3e serie: 1. Jahnke (Did.) 14.04.4, 2. Bernard (Fr.) 14.04.6, 3. Thomas (Austr.) 14.06.2. 4e serie: 1. Power (Austr.) 14.03.0, 2. Halberg (Nw Zeeland) 14.03.8, 3. Zimny (Polen) 14.07.4. 400 meter horden heren (series) le serie: 1. Galliker (Zwits.) 51.- sec., 2. Howard (V.S.) 51.2, 3. Ferraz da Silva (Braz.) 52.1. 2e serie: 1. Gulbrandsen (Noorw.) 52.2 sec., 2. Davis (V.S.) 52.2, 3. Maculevic (Rusl.) 52.9. 3e serie: 1. Cushman (V.S.) 51.8, 2. Matthais (Did) 52.1, 3. Ogushi (Japan) 52.4. 4e serie: 1. Chevychalov (Rusl.) 51.8, 2. Morale (Italië) 52.-, 3. Trollsaas (Zw.) 52.3. 5e serie: 1. Janz (Did) 51.1, 2. Rotich (Kenia) 51.2, 3. Rintamaki (Finland) 51.5. 6e serie: 1. Metcalf (Gr.-Britt.) 52.1 sec., 2. Martini (Italië) 52.1 sec., 3. Kiu- nov (Rusl.) 52.5 sec. 80 meter horden dames (halve finales) le halve finale: 1. Bystrova (Rusl.) 11.-, 2. Bignal (Eng.) 11.-, 3. Kosheleva (Rusl.) 11.1. 2e halve finaCr. V Press (Rusl.) 10.6 (nw. Ol. record, Birkemeyer (Did) 10.9, 3. Quinton G3ng.) 11.-. Wonderloper Armin Hary finisht hier in een nieuwe Olympische recordtijd. Advertentie ZIE 'T OP ZIJN BEST MET PHILIPS TELEVISIE enegouwen AALMARKT 12 De Russische atletes lopen sinds woensdag met een modern Italiaans kapsel. Riccardolo Giudice, de da meskapper in het Olympisch dorp, had al enkele dagen voor de deur van zijn salon, verlangend naar het niet zo modern gekapte Russische haar gekeken. Toen woensdag twee Russische meisjes zijn zaak passeerden, kon hij zich niet langer beheersen. Hij stap te op de meisjes af en bood haar een gratis behandeling aan. Zeer verrukt vertelden de atletes het „sprookje" aan de andere Rus sische deelnemers en in een oogwenk was Ricardo's salon gevuld met meer dan 20 meisjes. „Het was zo mooi", zei de stralen de Ricardo. Ik moest nadat ik twee of drie maal geknipt had natuurlijk gaan afrekenen maar zelfs toen werd ik nog overladen met souve nirs. tien emblemen, een pop in na tionaal kostuum, lederwerk en zélfs een vergulde spoetnik". Door bemiddeling van een reis bureau zijn ruim 100 Russen, die in Rome verblijven om de Olympische Spelen te bezoeken, ondergebracht bij paters Salesianen. De paters kon den niet verhinderen dat hun com munistische gasten de kruisbeelden van de muren haalden. Zij slaagden er echter wel in de Russen nader tot het Westen te brengen door hen te interesseren voor de Italiaanse keu ken. Hoewel de coëxistentietussen „rood en zwart" niet helemaal feil loos verloopt, hebben zich toch nog geen ernstige moeilijkheden voorge daan. 's Avonds zitten de paters en hun gasten gezamenlijk voor het te levisieapparaat en bespreken de pro gramma's in het Duits of in het Latijn In een interview met een Italiaans blad heeft de president van het IOC Olympische tragedie Toen de series 800 m. werden gelopen Wim Esajas, de enige Surinaamse deelnemer aan de Olympische Spelen, is met zijn twee officials voor niets naar Rome gekomen. De 25-jarige student werd name lijk uitgeschakeld zonder een voet op de Olympische sintelbaan te hebben gezet, simpelweg omdat hij in zijn bed lag toen woensdagmor gen de atleten voor de 800 meter aan de start werden geroepen. En dat alles was te wijten aan de ge brekkige kennis van de Engelse taal van zijn chef de mission, de heer Fredy Glans, leraar aan de algemeen middelbare school en de kweekschool in Paramaribo Enkele dagen geleden ontvingen de chefs de mission van de betrokken lan den de mededeling dat de series 800 meter niet woensdagmiddag zouden worden gelopen, maar 's ochtends. Ook de heer Glans. Maar de Surinaamse ge delegeerde heeft domweg de Engelse tekst foutief geïnterpreteerd en gecon cludeerd dat voor Esajas, die was inge deeld in de negende en laatste serie, het aanvangsuur ongewijzigd was gebleven. .„Ik heb kennelijk het Engels verkeerd begrepen. Ik dacht dat men alleen op een ver vroeging van de eerste serie duidde, maar achteraf blijkt dat zij betrekking had op de gehele eerste rondwas woensdagmiddag zjjn (verschrikte) reactie. Het trieste van de affaire is. dat Esajas nog dinsdagavond door de heer Moer man, leider van de Nederlandse heren- atletiekploeg, was gewaarschuwd dat hij 's morgens moest lopen. Maar de heer Glans verzekerde de atleet dat de heer Moerman nog een onbekende voor de Surinaamse chef de mission, hoewel beiden al bijna een week in het Olym pisch dorp zijn zich vergist moest hebben. Esajas vertrouwde daarop en bracht de ochtend rustig op zijn kamer door. De vroegere trainer van Esajas, de heer R. H. Wiersma, bemerkte als eerste dat er iets mis was. Hij zat woensdag morgen in het Olympisch stadion toen de atleten voor de negende serie aan de start verschenen. Esajas ontbrak. In paniek haastte de heer Moerman zich naar het Olympisch dorp, waar hU Esajas slapend in bed aantrof. Harde klap De klap kwam hard aan voor ztfn vroegere pupil. Huilend viel hjj terug op ESAJAS lag in bed het kussen. Verontwaardigd en gedes illusioneerd. „Al die tijd dat we in Rome zijn zit ik hier al in deze aparte flat, af gesloten van de anderen. Ze hadden me gezegd dat ik onder leiding van de Ne derlandse officials zou staan, maar daar is niets van gekomen. Van al die ver warring ben ik het slachtoffer gewor den. Het is een ramp. Wat zullen ze in Suriname wel van me zeggen. Maar ik kan het toch ook niet helpenEn later, toen hij iets gekalmeerd was: „Vanmorgen nog heb ik naar Moerman gezocht. Om zekerheid te hebben. Maar ik vond hem niet, hy was weg met de andere atleten. Om te trainen, dacht ik...." Het dutje van Esajas is toegevoegd aan de reeks van Olympische tragedies. Avery Brundage verklaard dat het succes van de Spelen van 1960 reeds thans verzekerd is, en dat de grote deelneming en het meeleven van een geestdriftig publiek deze Spelen tot een onvergetelijke gebeurtenis ma ken. Als organiserend land heeft Ita lië het vertrouwen volledig verdiend. Brundage was het niet eens met de kritiek in tal van bladen op de or ganisatie. Men moet iedere organi satie een zekere aanlooptijd gunnen, zo meende hij, in het bijzonder als het zulk een veelheid van wedstrij den benevens problemen van huis vesting en verkeer in een wereldstad betreft. Volgens een schatting van de in stanties die het vreemdelingenver keer controleren bevinden zich sinds het begin van de Spelen ongeveer 75.000 buitenlandse toeristen in Rome. Dit aantal zou op korte ter mijn tot 100.000 stijgen. Emile Zatopek neemt sinds enige tijd bij Herb Elliott privé-lessen in het werpen met de boemerang. Hij oefent op een veld niet ver van het Olympisch dorp. Eerste slachtoffer van de training was een Poolse kari- katurentekenaar die door de boeme rang tegen het benedenste gedeelte van zijn rug geraakt iverd. Hij liep nogal wat blauwe plekken op. Als onze zwemsters nu niet hard gaan Tineke Lagerberg, Atie Voor bij, Ada den Haan, Jopie Troost en Corrie Schimmel (van links naar rechts) hebben hun bot" den volgeladen Bob Richards, de dominee die in Helsinki en in Melbourne een gou den medaille met de polsstok won, is te Rome als radioreporter. Het is de vierde maal dat hij Olympische Spe len bijwoont, want die in Londen heeft hij ook gezien. Maar het zijn ook de zwaarste, zo heeft hij aan vrienden toevertrouwd. Eerste Olympische atletiekrecords al gesneuveld (Van onze speciale verslaggever Bart in t Hout)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11