OOSTDUITSERS VERBIEDEN DE TOEGANG TOT OOST-BERLIJN Na bespreking Venlo grondig onderzoek 999 Brons WEERBERICHT Zilver Wraakmaatregel wegens congres van vluchtelingen Bespreking tussen Brandt en Geallieerden Ziekenfondsen overwegen verhaal ziektekosten der patiënten Industriële werknemers willen herziening arbeidsvoorwaarden Edly -radio service (£)uc/ leuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 No. 30139 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Grensbeperkingen tussen 1 en 4 september (Van onze correspondent in Bonn) Van gisteravond 12 uur af tot en met zondagavond is het West duitsers en ook de bevolking van West-Berlijn alleen met een speciale Oostduitse vergunning mogelijk het grondgebied van Oost- Berlijn te betreden. Tot deze stap ging gisteravond de regering- Grotewohl van communistisch Oost-Duitsland over als „represaille" voor het feit, dat zaterdag en zondag in West-Berlijn een congres wordt gehouden door het verbond van zogenaamde Heimkehrer, ex-krijgsgevangenen en familieleden van in de oorlog vermiste Duitsers. De Westberlijnse burgemeester Brandt kondigde gisteravond aan, dat hij vandaag over te nemen tegenmaatregelen overleg zou plegen met de Amerikaanse, Britse en Franse stadscommandanten van Berlijn. dering van de vluchtelingen in West- Berlijn niets bijzonders is. Er vinden geregeld congressen in West-Berlijn plaats. De Oostduitse regering wil even- Ernstige schending akkoorden van Het gaat hier om een ernstige schen ding door het communistische Oostduitse regime van de overeenkomsten, die de Sovjet-Unie, Amerika, Engeland en Frankrijk in 1945 over Berlijn hebben gesloten. Geheel Berlijn werd daarbij verklaard tot een gebied, losstaande van de toenmalige Russische bezettingszone, dus ook van de thans bestaande Oost duitse communistische staat, die door het Westen niet wordt erkend. Het zou dus in strijd zijn met deze overeenkomst als de Oostduitsers thans Oost-Berlijn willen sluiten voor Westberlijners en Westduitsers. In het middelpunt van dit alles staat het congres van de Westberlijnse Hei- matvertriebenen. Daarvoor zullen enkele prominente figuren van de organisatie der vluchtelingen uit West-Duitsland naar Berlijn komen en de Sleeswijkhol- steinse minister-president Von Hassel zal een rede houden. De Oostduitse regering maakte gisteren bekend, dat het hier haars inziens gaat om een ontmoeting van op revanche beluste Duitsers, die zich niet kunnen verzoenen met het feit, dat vroegere Duitse gebie den thans „definitief" in Poolse en andere communistische handen zijn. Tot de Oostduitse argumentatie be hoort ook een verklaring dat de lucht- corridors van West-Duitsland naar West-Berlijn indertijd zijn ingesteld om de geallieerde troepen in West-Berlijn van voedsel te voorzien en niet om „een troep ophitsers" naar West-Berlyn, dat volgens de Oostduitsers op Oostduits grondgebied ligt, te vervoeren. Van Westberlijnse kant is gisteravond daarop meteen verklaard, dat de verga- wil kennelijk provoceren en perkt daar toe op volstrekt willekeurige wijze de vrijheid der Berlyners in. Brits-Franse kritiek Juist de laatste dagen is er in Enge land en Frankrijk, o.m. door het blad The Times, kritiek geleverd op bijeen komsten als j.l. zondag te Düsseldorf en zaterdag a.s. te West-Berlijn door vluch telingenorganisaties worden gehouden, bijeenkomsten waarop de teruggave aan de verdreven Duitsers van de voormalige Duitse gebieden pleegt; te worden geëist. Te Düsseldorf voerde minister Erhard het woord. Van Britse zijde zei men over Erhards rede, dat Bonn blijkbaar niet eerder tevreden is of het oude Duitsland van Bismarck moet weer hersteld zijn Van Westduitse kant heeft men dit tegengesproken: het gaat hier, zo zegt men in Bonn, om het recht op zelfbe schikking voor de vroeger in Oost- Europa wonende Duitsers, die uit hun oude gebieden zijn verdreven. Dat recht moet op vreedzame wijze, zonder ver gelding, erkend worden. Erhard had ten deze gesproken over „Duits Opper-Silezië, dat nu eenmaal een produkt van de Duitse en niet van de Poolse levens- aard is." Slot pag. 2 Nieuw kabinet in Laos gevormd Prins Soevanna Poema, de neutralisti- sche premier van Laos, heeft gisteravond zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Ge hoopt wordt dat hiermede een eind is gekomen aan de politieke crisis, die de afgelopen drie weken in Laos heeft ge- heerst en die het land aan de rand van een burgeroorlog bracht. De nieuwe re gering omvat ministers van linkse en rechtse politieke instelling. Generaal Nosavan, leider van de rech tervleugel, bezet de sleutelpost van minister van Binnenlandse Zaken. Hij wist zich te handhaven, nadat de bloedeloos verlopen staatsgreep van de parachutisten kapitein Kong Lae op 9 dezer leidde tot het aftreden van de Westersgezinde regering van Somsanit. Prins Soevanna Poema treedt, behalve als premier, tevens op als minister van Buitenlandse Zaken, terwijl hij ook de portefeuilles van Landsverdediging en Plattelandsaangelegenheden beheert. Generaal Nosavan is vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. Daarnaast leidt hij het ministerie van Culturele Zaken en dat van Maatschap pelijk Welzijn. De troepen van de parachutistenkapi tein Kong Lae beheersen nog steeds de hoofdstad Vientiane. Kong Lae heeft maandag jl. ook een afdeling van zijn valschermjagers boven de residentie Loe- ans Prabang afgeworpen. Men meent dat deze valschermtroepen in actie zou den zijn gekomen, wanneer het politieke overleg in de koninklijke hoofdstad geen resultaten zou hebben opgeleverd. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 september Zon op: 5.51 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 16.49 uur; onder: 0.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.06 en 23.46 uur. Laagwater te 6.23 en 19.03 uur. DU Qurumei bestaat uit li pagina's EERSTE DUITSE PLANTA-SLACHTOFFER Een 9-jarige jongen uit de bij de Nederlandse grens gelegen West duitse stad Emmerick is het eerste Duitse slachtoffer van de Planta- ziekte. Zijn ouders plegen geregeld over de grens in ons land bood schappen te doen. Daarby hebben zij blijkbaar ook Planta margarine gekocht. Men verwacht in de Bondsrepu bliek op korte termijn nog meer van dergelijke ziekteverschijnselen. Ook al neemt men aan, dat het aantal Duitse Planta-zieken beperkt zal blijven, vooral nu de Duitse douane van huisvrouwen die in Nederland inkopen doen, eisen dat zij geen margarine over de grens meenemen. GELUKWENS AAN PRINSES WILHELMINA De minister-president heeft telegra fisch aan de jarige Prinses Wilhelmina de gelukwensen van de ministerraad doen toekomen. De „Planta-affaire" Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede: Gisteren heeft te Venlo een ontmoeting plaats gehad tussen de directeur-generaal voor de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, en zijn ambtgenoot van Volksgezondheid uit de Duitse Bondsrepubliek. Ministerialdirektor dr. J. Stralen. In de bespreking, welke tevens door Nederlandse gezondheidsautoriteiten en medische deskundigen uit Nederland en Duitsland, evenals door Nederlandse en Duitse vertegen woordigers van ..Unilever" werd bijgewoond, kwam vast te staan, dat het klinische beeld van de in 1958 in West-Duitsland opgetreden blaasjesziekte hetzelfde is als dat van de in de laatste weken in Neder land opgetreden ziekte na het nuttigen van ..Planta" margarine in de nieuwe samenstelling. Een sterke aanwijzing, dat het hier ook wat betreft de oorzaak om dezelfde ziekte gaat, werd gegeven door de mededeling van de „Unilever", dat ook in 1958 in Duitsland door de „Margarine Union" een margarinesoort in de handel werd gebracht, die dezelfde stof bevatte als die waarvan vermoed wordt, dat zij de veroorzaker van de ziekte in Nederland is geweest. In 1958 is het verband tus sen de ziekteverschijnselen en het ge bruik van margarine niet belegd. Inte gendeel werd toen door Duitse deskun digen gedacht aan een ziekte, die het gevolg zou zijn van een virusinfectie, waarbij in enkele gevallen een virus werd aangetoond. Sedert november 1958 is bedoelde stof in West-Duitsland niet meer in de margarine verwerkt. Wel is nog gedurende zes weken tegen het einde van 1959 in Berlijn door de „Margarine Union" margarine met deze stof op de markt gebracht, zonder dat ziektegeval len bekend zijn geworden. De gezondheidsautoriteiten van Neder land en Duitsland hebben het voorne men een kleine studiegroep van des kundigen in te stellen om nog nader verschillende problemen, o.a. over de samenhang van de ziektebeelden in beide landen verder te onderzoeken". Unilever ontsteld De persdienst Unilever deelt mede: De Raad van Bestuur van Unilever N.V. heeft met grote ontsteltenis kennis genomen van de mogelijke samenhang tussen de invoering van de nieuwe Planta en de nu in Nederland heersen de ziekte. Hoewel het nog geruime tyd kan duren, eer wetenschappelijk is ver klaard hoe deze ziekte kan worden toe geschreven aan een nieuw, op soyaolie gebaseerd, anti-spatmiddel, vreest de Raad van Bestuur nu, dat de waar schijnlijkheid van de samenhang groot is. Wat de voorgeschiedenis betreft kan worden verwezen naar het hierboven opgenomen regeringscommuniqué om trent de in Venlo gehouden bespreking tussen de directeuren-generaal van de Volksgezondheid in Nederland en in Duitsland. Dit zyn de enige landen, waar margarine met het anti-spatmid del in kwestie in de handel is geweest. De Raad van Bestuur juicht de instel ling van de in het communiqué genoem de medische studiegroep toe. Daarnaast wenst hij echter zekerheid te verkrijgen over de vraag, of er, en zo ja waar, in de Unilever-organisatie nalatigheden hebben plaatsgevonden. De Raad heeft besloten dit door een commissie grondig te laten onderzoeken. Deze commissie zal bestaan uit enige vooraanstaande Nederlanders. Het onderzoek, dat zowel in Nederland als in Duitsland zal moe ten plaatsvinden, zal waarschijnlijk niet op korte termijn beëindigd kunnen wor den. Het zal de commissie vrijstaan zich door deskundigen buiten Unilever te laten voorlichten. Natuurlijk zal de com missie ook toegang hebben tot alle per sonen en gt evens in Unilever. Onze Amsterdamse oorrespondent meldt: Als schuld vaststaat Het Algemeen Ziekenfonds Amsterdam is van mening, dat als kan worden be wezen, dat de talrijke ziektegevallen met huiduitslag zijn veroorzaakt door de Planta margarine, ernstig moet worden overwogen bij de Unilever een vordering in te dienen voor de kosten die voor ziekenhuispatiënten zijn gemaakt. Er heeft een „zeer informeel" overleg plaats gehad met de andere Amsterdamse Zie kenfondsen en met de afdeling wette lijke aansprakelijkheid van de gemeente. Hoeveel patiënten er met deze huid ziekte in Amsterdamse ziekenhuizen zijn opgenomen was gisteravond nog niet be kend. Bij de A.Z.A. heeft men echter de indruk dat de ziekenfondsen in de grote steden zich door deze affaire voor belangrijk talrijker uitkeringen voor ziekenhuisopnamen gesteld zien dan die in de kleinere plaatsen. De schuld staat overigens nog niet vast. Een woordvoer der van de Ziekenfondsraad zei ons, dat deze zaak „belangstelling heeft", hoewel de Ziekenfondsen autonoom zijn en zelf de beslissing moeten nemen, is het niet uitgesloten, dat de Ziekenfondsraad t.z.t. richtlijnen zal uitgeven. Indien de schuld van de fabrikant zal zijn vastgesteld kunnen ziekenfondsen zich baseren op een arrest van de Hoge Raad van 13 maart 1959, waarin is be paald, dat het Ziekenfonds in alle rech ten treedt van een Ziekenfonds verze kerde aan wie door schuld van derden ziekte of lichamelijk letsel wordt toege bracht. Aangenomen wordt echter, dat er vele juridische haken en ogen zullen zijn bij het aantonen van de directe schuld. De officier van Justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft medegedeeld, dat by de sectie, die is verricht op het stoffelijk overschot van de 34-jarige vrouw te Leeuwarden, die een van de vermoedelijke slachtoffers is van de huidziekte, niets is gevonden, dat wijst op een andere doodsoorzaak. Een microscopisch onderzoek, dat naar verwacht wordt enkele weken in beslag zal nemen, zal moeten uitwijzen of de dood inderdaad veroorzaakt is door het nuttigen van Planta-margarine. Naar de uitslag van dit onderzoek zal de officier van Justitie te Leeuwarden zijn verdere gedragslijn bepalen. Het Belgische ministerie van Volksge zondheid heeft meegedeeld, dat ook in België gevallen van huidaandoeningen zijn geconstateerd, die „naar alle waar schijnlijkheid zijn veroorzaakt door het verbruik van onrechtmatig uit Nederland ingevoerde produkten". In een communiqué wordt gewezen op de gevolgen van het gebruik van mar garine „van het merk nieuwe „Planta" in Nederland, waarbij wordt meegedeeld dat dit produkt in België noch wordt gefabriceerd, noch in de handel ge bracht. De Belgische bevolking wordt gewaar schuwd tegen het verbruik van deze margarine. „De verschillende margarine- produkten, die normaal op de Belgische markt voor komen, hebben geen aan leiding tot ongemakken gegeven", aldus i het communique. Jordanië eist van Nasser uitlevering van moordenaars Koning Hoessein heeft gisteren in het koninklijke paleis te Amman aan journalisten medegedeeld, dat Jordanië de Verenigde Arabische Republiek om uitlevering heeft ge vraagd van de twee ambtenaren Sjaker Dabbas en Kamal Sjammoet die ervan worden beschuldigd in Amman de bomaanslag te hebben gepleegd, die aan elf personen onder wie premier Majali het leven heeft gekost, terwijl 47 men sen werden gewond. De Koning verklaarde, dat Dabbas en Sjammoet uit Syrië afkomstig waren en dat zij thans daarheen zijn uitgeweken. Hoessein voegde hieraan toe dat, hij. indien de VAR niet tot uitlevering zou overgaan, de Arabische Liga in de zaak zou betrekken. „Indien ook dit geen re sultaat oplevert, schakel ik de Verenigde Naties in," aldu.: de Jordaanse vorst. Koning Hoessein heeft voorts aan se cretaris-generaal Hammarskjöld van de VN een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft aan de moeilijkheden waar mede Jordanië te kampen heeft bij het bewaren van zijn vrijheid en veiligheid en de onschendbaarheid van zijn gebied. De Koning dringt er in zijn telegram op aan dat alle Jordanië vriendschappe lijk gezinde landen, die de vrede een warm hart toedragen, zich deze moeilijk heden voor ogen zullen stellen. De Jordaanse vorst verklaart waarde ring te hebben voor Hammarskjölds be sluit om zijn speciale afgezant, de Ita liaan Spinelli. naar Jordanië te doen te rugkeren, „teneinde aldaar de zaak der gerechtigheid te dienen." Neger doodgeschoten in Jacksonville Gisteren is in Jacksonville (in de Amerikaanse staat Florida) een neger door drie blanken doodgeschoten. Zy verklaarden zelf het eerst door de neger te zyn beschoten, maar in de auto is geen wapen gevonden. Voorts hebben negers z.g. Molotof-cocktails, (met benzine gevulde flessen) naar maga zijnen geworpen die het eigendom van blanken zijn. Er ontstond enige mate riële schade. Sinds zaterdag zijn tengevolge van de ongeregeldheden in Jacksonville 65 per sonen gewond. Van de 223 personen, blanken en negers, die zijn gearresteerd zijn er 83 tot 10 dollar boete subs, negen tig dagen hechtenis veroordeeld. De res terende 140 komen binnenkort voor. Ook in Buford, in de aangrenzende staat Georgia, is het tot vechtpartijen tussen negers en blanken gekomen. Twintig blanken en evenveel negers werden gearresteerd. De Amerikaanse minister van Volks gezondheid Arthur Flemming heeft een onmiddellijk onderzoek gelast naar de juistheid van berichten als zouden in de staat Louisiana duizenden kinderen, meest negerkinderen, op de rand van de hongerdood staan. De wetgevende vergadering van Loui siana nam onlangs een wet aan waarbij ca. 6000 ongehuwde moeders en 23.000 natuurlijke kinderen „op morele gron den" geen ondersteuning meer zullen ontvangen. Uit New Orleans en andere delen van Louisiana wordt thans be richt dat de plotseling tot armoede ge- Eindelijk zijn dan de successen ge komen, waarop sportief Nederland reeds van het begin der Olympische Spelen te Rome hoopte en wachtte. In het schitterende Olympische zwembad maakte eerst een Neder landse damesestafetteploegbestaan de uit Ria van Veisen, Tineke Lager- berg, Ada den Haan en Erica Terp stra de snelste tijd in de series 4 maal 100 meter wisselslag en ves tigde daarmede een Olympisch re cord op een nummer, dat nog nim mer tijdens de Spelen is gezwommen. Maar de kleine Nederlandse kolo nie op de tribunes werd nog enthou siaster, toen gisteravond de pittige Marianne Heemskerk uit Naarden het eerste eremetaal voor Nederland veroverde in de finale 100 meter vlinderslag dames. De zestienjarige zwemster moest het goud aan de Amerikaanse Carolyn Schuier laten, maar greep het zilver voor de Aus tralische Jane Andrew. De vreugde in het Nederlandse kamp was groot, toen Marianne als eerste Nederlandse op het ereplat- form verscheen (bovenste foto), maar ze werd bepaald uitbundig, doemde moeders wanhopig trachten om aan geld, voedsel en werk te komen. Een officiële woordvoerder in Wash ington eei dat de federale subsidie aan Louisiana wellicht zal worden ingetrok ken, om pressie uit te oefenen op de autoriteiten aldaar om de wet in te trekken wanneer deze strijdig is met de federale wetten betreffende ondersteu ning. De staten afzonderlijk zijn verant. woordelijk voor de ondersteuning van behoeftigen, maar de federale regering verstrekt hun hiervoor subsidies. toen Wieger Mensonides in de vol gende strijd zich met een machtige eindsprint op de 200 meter school slag heren naar het brons zwom. Voor de eerste maal een Nederlander in een herenzwemfinale en dan met een al in de prijzen Op de on derste foto buigt Mensonides het hoofd voor het erelint van I.O.C.- voorzitter Brundage, zoals hij kort daarvoor het hoofd figuurlijk had moeten buigen voor het zwemgeweld van de Amerikaan Mulliken (goud) en de Japanner O saki (zilver). Advertentie Het is beslist niet nodig om naar Rome te reizen om de Olympische Spe len te gaan bezoeken; een eenvoudiger middel is een bezoek aan Edly, want door het deskundig en neutraal advies over diverse t.v.-merken is U verzekerd een logeplaats te verkrijgen. Een glashélder beeld en bovendien een beperkt aantal toestellen 1960 met kortingen tot 30 Gemakkelijke betaling en 1 jaar gratis allrisk verzekerd Morsstraat 20 - Telef33975 Leiden De zo sterk gestegen produktiviteit en rentabiliteit behoort op korte termijn in de arbeidsvoorwaarden van de werknemers tot uitdrukking te komen. Tot die conclusie zijn de hoofdbesturen van de drie industriële bonden van werknemers t.w. de algemene bedrijfs groepen centrale, de Nederlandse ka tholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „St.-Willibror- dus en de christelijke bedrijfsgroepen centrale in Nederland gekomen, toen zij zich hebben beraden over de bij zonder gunstige ontwikkeling van de economie. Vorig jaar by de vaststelling van de loonsverhogingen en verbetering van de arbeidsvoorwaarden - daarbij inbe grepen de gemaakte afspraken ten aanzien van de doorvoering van de werktijdverkorting - kon de bijzonder gunstige ontwikkeling van de produk tiviteit en rentabiliteit in de industrie niet worden voorzien en er kon dus geen rekening mee worden gehouden. De hoofdbesturen hebben nu besloten met de werkgevers in contact te tre den in ie verwachting, dat daar waar mogelijkheden aanwezig zijn, deze werkgevers bereid zullen zijn verbe teringen in de arbeidsvoorwaarden op korte termijn in overleg met de vak verenigingen tot stand te brengen. (Jit het Leidsch Dagblad van 31 Augustus 1860: j Te Milaan was door zeker H iemand cene som gelegateerd voor B het beste liefdadigheidswerk. De B testamentaire exècuteurs hebben voor het geld geen betere bestem- ming gevonden, dan het aan Ga- ribaldi te zenden ter bevordering ran dén opstand in Napels. Illllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllilllilllllilltllllllllllllt

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1