Nieuwe Hausse-injecties prikkelen steeds de Amsterdamse beurs Bloembollen gedragen zich bij het vervoer per boot als lastposten Kerkdiensten Leiden en omgeving blotto Inflatieverwachting in Amerika De vochtigheid en temperatuur zijn wel heel grote problemen GLANS op de BLADEREN met ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 Duitsland, waardoor de „Kapitalertrag- steuer" op dividenden van Duitse doch termaatschappijen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956 wordt verlaagd, is ojn. een meevaller voor de AKU, die een groot pakket aandelen Verein. Glanzstoff bezit en voor de Hoogovens die een belangrijk bedrag aandelen Dort- mund-Hörderunion in portefeuille heeft. Behalve de hierboven genoemde facto ren van internationaal karakter, wordt Geruchten over herwaardering Duitse mark (Van onze financiële medewerker) De beursoptimisten krijgen nog steeds gelijk! Met name de Amsterdamse beurs kreeg deze week weer hausse-injecties van alle kanten en haar reactie was een nieuwe sprong naar een hoger koersniveau, waarbij vooral de aandelen van de Nederlandse industrie grote verrassingen opleverden. Voor bepaalde aandelen golden bijzondere factoren, maar de aandelenmarkt als zodanig start nog altijd onder de invloed van de welvaartsverschijnselen in Europa, die in verschillende landen, West-Duitsland, Zwitserland, Nederland, de geldcirculatie vergroten en de vraag naar beleggingen doen toenemen. Het feit, dat nagenoeg alle verkopen tot dusver te vroeg zijn geweest, maakt de fondsenhouder minder bereid om van zijn bezit afscheid te nemen en daar er op de aandelenmarkt ten onzent geen aanvoer van nieuw materiaal is, worden voor de oude fondsen steeds weer hogere prijzen betaald. Deze week had men op de aandelen markt te Amsterdam van alle kant de wind mee. Hoewel de invloed van de Newyorkse beurs op de onze sinds ge ruime tijd minder groot is dan een paar jaar geleden, is men er toch niet geheel en al ongevoelig voor en de vaste stem ming, waarvan Wall Street in het begin van de week blijk gaf, bleef dan ook niet onopgemerkt. Het is min of meer tegen strijdig dat, terwijl men thans in de V.S. openlijk over een naderende of bereids ingegane recessie gaat spreken, de New yorkse beurs na een lange periode van apathie, zich weer in opwaartse richting beweegt. Nog slechts kort geleden daalde het Indexcijfer voor industriële aandelen tot beneden 600, een verschijnsel, waarin vooral de aanhangers van de Dow-Jo- nes-theorie een aanwijziging zagen voor een verdere daling. Terwijl we dit schrij ven is genoemd indexcijfer alweer tot 640 opgelopen en ook de omzetten zijn wat groter geworden. Men ontkomt niet aan de gedachte dat het de van hogerhand toegestane kredietfaciliteiten zijn, die voor de beurs als een haussefactor wor den beschouwd. Verlaging van het dis conto. verlaging van het dekkingspercen tage voor niet-contante beursaffaires, grotere uitgaven voor de defensie, dit zijn evenzovele maatregelen om de in dustriële activiteit te bevorderen en dat men in dit verband aan de mogelijkheid van een nieuwe dollarinflatie denkt is niet zo bevreemdend. Nog altüd loopt de goud- en deviezen voorraad van de V.S. terug, mede door dat wegens de verlaagde rentetarieven buitenlands kapitaal uit het land wordt teruggetrokken. Anderzijds staan de V.S. uit politieke overwegingen voor de nood zaak van grote kredieten aan de onont wikkelde landen, waarvan de dekking in deze tjjd dubieus is en goed beschouwd zou men in de V.S. een restrictiepolitiek moeten voeren om het monetair even wicht te herstellen. Hiervan wil men echter niets weten, vooral niet nu de ver kiezingen in zicht zijn en als daaren tegen door de regering een uitgavenpoli- tiek wordt gevolgd in afwijking van de nieuwe begroting, die een overschot aan wijst, zou dit tot een verzwakking van de dollarpositie moeten leiden. Hier blijkt dus voor welke gTote moei lijkheden de regering van de V.S. staat, niet het minst ook omdat de Democra ten thans het regeringsbeleid met argus ogen volgen en pogen er politieke munt uit te slaan. Vandaar dat prognoses voor de Amerikaanse economie en de ontwik keling van de aandelenmarkt in New York thans moeilijker zijn dan ooit. Een andere stimulans voor de Amster damse beurs in het algemeen vormen de maatregelen, welke thans in Zwitserland worden genomen, teneinde de kapitaal- toevloed aan banden te leggen. De zgn. ..hot money", het internationaal vlucht- kapitaal. heeft zich reeds geruime tijd op Zwitserland gericht. Hoezeer men dit als het meest veilige toevluchtsoord voor vluchtkapitaal beschouwt, blijkt wel uit het feit, dat in een maand tijds voor meer dan Zw. frs. 1 miljard uit Europa, Amerika en het Midden-Oosten is bin nengekomen, waardoor de Zwitserse mo netaire reserves tot een recordbedrag van Zw. frs. 9.2 miljard zijn gestegen. En dat by een disconto, dat reeds van februari 1959 af niet meer dan 2% be draagt. De verhoudingsgewijs lage be lastingdruk en het bestaan van een bankgeheim zijn aan die toevloed van buitenlands kapitaal natuurlijk niet vreemd. Men kan er wel zeker van zijn, dat de oude en nieuwe potentaten in het Midden-Oosten, die zich daar ten koste van de gemeenschap hebben verrijkt, Zwitserland als een monetair dorado beschouwen. Trouwens, ook Nederlandse kapitalisten voelen zich tot Zwitserland aangetrokken. De Bondsregering heeft thans besloten, dat buitenlandse beleggers geen onroe rende goederen meer kopen, dat geen hypotheken op in Zwitserland gelegen eigendommen mogen worden gesloten, op buitenlandse deposito's geen rente wordt vergoed en tenslotte dat ook de aankoop van Zwitserse fondsen door buitenlan ders wordt beperkt. Het ligt voor de hand, dat de weerslag hiervan op de Amsterdamse beurs wordt gevoeld, zulks temeer omdat, ondanks de koersstijging, welke ook hier reeds heeft plaats gehad, een vergelijking met de koersstand in Zwitserland en Duitsland nog altijd ten gunste van Nederland uit valt. Daar komt dan nog bij, dat de regering in West-Duitsland ook monetaire moei lijkheden heeft in zoverre dat ook daar de geldstroom aanhoudt, niet het minst als gevolg van de nog altijd zeer gunsti ge handelsbalans. In de eerste zeven maanden van 1960 heeft het exportover schot DM 2700 miloen bedragen, dat is weinig minder dan in die periode van het vorig jaar (DM 2850 miljoen) en de discontoverhoging in juni van 4 tot 5% heeft de activiteiten van het Westduitse bedrijfsleven klaarblijkelijk nog niet noemenswaard afgeremd, anderzijds de toevloed van buitenlands kapitaal in de hand gewerkt. Ze wordt nog bevorderd door de tel kens weer uitgesproken verwachting, dat het in West-Duitsland binnen niet te lange tijd tot een revaluatie, een op waardering van de mark zal moeten ko men, wat wil zeggen dat men voor zijn thans gekochte marken straks meer pon den, franken en guldens zal kunnen te rugkrijgen. De leidende figuren in de fi nanciële wereld willen, zoals bekend is, van een herwaardering niets weten, om dat ze, gelijk elke officiële verandering in de waarde van de munt, tot onbillijk; kapitaalverschuivingen leidt. Het is ech ter de vraag of men met andere midde len een inflatie van het geld zal kun nen voorkomen en in elk geval missen de geruchten over een komende revalua tie van de Duitse mark hun uitwerking niet. Het tot stand komen van een belas tingverdrag tussen Nederland en West- de Amsterdamse beurs nog altijd gesti muleerd door gunstige berichten uit het Nederlandse bedrijfsleven, geruchten over ophanden zijnde fusies en samen werking tussen tot dusver zelfstandige ondernemingen. We hebben het gezien aan de koersstijging van aandelen Zuid- Hollandsche Bier, na de fusie met d'Oranjeboom, aan de plotselinge vraag naar aandelen Emballagefabrieken en Houthandel na een bericht over de sa menwerking met Philips in de Movi (Moderne Verpakkings Industrie) en de ze week aan een koersstijging van ca. 100 procent voor de aandelen van Van der Heem, ook al in verband met de oprich ting van een fabriek voor stofzuigers, ed. tezamen met Philips. Daar R. S. Stokvis de verkoop der Van der Heem artikelen verzorgt, kregen ook de aande len Stokvis op de beurs een lik uit de pan .terwijl de willige stemming vervol gens naar tal van industriële aandelen aandelen oversloeg. Indola, Duyvis, Scholtens Meel, Zwanenberg-Organon, Heineken, Chem. Fabriek Naarden en vele andere werden 10, 20, 30% hoger verhandeld en zo schijnt eraan het haus sefestijn op de Amsterdamse beurs geen einde te komen. Philips heeft, zoals men vrijdag heeft kunnen lezen, met de cij fers van het tweede kwartaal onder de tot 1350% gestegen koers van de gewone aandelen een nieuw fundament gelegd. Quo vadis. Vuistgevecht in parlement van Zuid-Korea Leden van de oude garde en een mi nister van de Democratische partij zijn gisteren slaags geraakt in het Zuidko- reaanse parlement. Het vuistgevecht ontstond toen een lid van de oude garde de minister van Ver voer, Hoen Djoe-Tsjoeng, een klap toe diende omdat deze als enige van de oude garde zitting heeft genomen in het kabinet van dr. Tsjang van de nieuwe garde. Het parlementslid kreeg dadelijk bijstand van enkele medestanders, maar na twee minuten hadden suppoosten een einde gemaakt aan het handgemeen. De verwondingen, die Tsjoeng werden toegebracht, zijn niet van ernstige aard. hi december bemande Russische kunstmaan? De voorzitter van de commissie voor ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Overton Brooks, verwacht dat de Sovjet-Unie in decem ber een bemand ruimtevaartuig zal lan ceren. Brooks zei te zijn teleurgesteld over de mate waarin het project „Mercury", het Amerikaanse programma voor een be mande kunstmaan, vordert. Wanneer alles volgens plan verloopt zal wellicht in december van dit jaar een bemande ra ket - niet een bemand ruimtevaartuig - kunnen worden gelanceerd, aldus Brooks. OUDSTE HAAGSE INWONER OVERLEDEN (Van onze Haagse redactie) Gisteren is in het bejaardentehuis aan de Morsestraat te Den Haag, de heer P. A. Boidin, de oudste inwoner, kort voor zijn 105de verjaardag heen gegaan. Vele jaren heeft hij van zich doen spreken door zijn brieven aan Prinses Wilhelmina, van wie hij ook steeds een felicitatie kreeg, en aan de gemeente, die hem meermalen verblijdde door aan zijn wensen nu eens een nieuw pak, dan weer een gehoorapparaat of een paar schoenen gevolg te geven. Proeven in ruimen van zeekastelen Zondag 28 augustus Lelden Hervormde Gemeente Pieters kerk: 10 uur ds. J. de Wit, 7 uur ds. H. J. van Achterberg. Hooglandse Kerk: 8.30 uur dr. P. L. Schoonhelm, 10.30 uur dr. P. L. Schoon- helm (H A.). Oqsterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur ds. C. Vos te Ben- nekom. 5 uur ds. M. Ottevanger. (H.A.) Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Rui ter. (H.A.) Maranathakerk10.30 uur ds. P. Kloek. Herv. School Boshuizerkade9 en 10.30 uur ds. H. Bouters. Herv. Ulo-school Asserstraat 10 uur dr. J. Rlemens, em. pred. te Zeist.. Aula School Marnxistraat: 10 uur ds. P. A. A. Klüsener te Delft. Ver. van Vrllz. Hervormden (Leldse Volkshuls): 10.30 uur dr. J. L. Springer. Egllse Wallonne: 10.30 uur geen dienst. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. P. Honnef te Leiderdorp. Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. E. H. R. ter Haar Romeny te Lelden. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de Boer, 5 uur ds. P. de Bruijn, te Den Haag. Aula school, Timorstraat: 10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur ds. P. Kuiner te Sassen- heim. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Heule, 5 en 7 uur ds. A. Keyser te Utrecht. Maranathakerk: 9 uur ds. A. Keyser, 5 uur ds. Heule. Aula school, Telderskade: 10 uur ds. P. de Bruyn, 5 uur dr. von Meyenfeldt. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Pagee, legerpredikant te Hilversum. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 7 30 uur kand. Hulsman). Evang. Luth. Gem.: 9 45 uur J. J. W. Gunning, hulpprediker te Amsterdam. Rem. Gemeente: 10.30 uur da. H. J. W. Modderman te Amsterdam. Doopsgez. Gemeente: 10 uur dr. S. L. Verheus Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 9 uur H. Mis). Engelse dienst (Oud Kath. Kerk Zw. Singel 50): 7.30 uur evensong. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 dienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes; (maandag 8 uur Jeugdbljeenkomst, dins dag 8 uur bidstond). Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr H. Schouten Jr. (5.30 uur m.m.v. zang koor). vrijdag 8 uur bidstond. Leger des Hells: 10 uur heiligingsdienst, 6 45 uur straatprediklng Gangetje, 7.30 u. opwekkingssamenkomst. Alle diensten o.l.v. envoy H. Wensink te Amsterdam. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. E. G. Boesenkool: Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom; Chr. Geref. Kerk: 9 30 uur Dienst des Woords, 6.30 uur ds. C. v. d. Weele te Ermelo. Alphen aan den RJjn Herv. Gem.: Jullanastraat: 9 uur ds. M. Hanemaaijer, 10.30 uur ds. Joh. Stehouwer, 6.30 uur ds. J. H. Schelllngerhout te Markelo. Jeugd dienst: Gebouw Jonathan: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Gouwsluls: 10 uur de heer C. Kranehburg, kand. te Zeist; Ka pel Hooftstraat: 9.30 uur dr. H. Bout te Utrecht. 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Ouds- hoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha- Stlchting: 10.30 uur ds. J. Th. Meijer; Geref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. K. H. Schuring. 6.30 uur ds. G. Mulder: Sal- vatorikerk: 10 uur ds. G. Mulder. 6.30 uur ds. K. H. Schuring: Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. H. W. H. van Andel te Utrecht Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- steinstraat: 9.30 en 5 uur de heer J. van Leeuwen te Scheveningen; Oud Geref. Gem van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst: Rem. Geref. Gem. van Man dersloostraat: 7 uur mevr. ds. A. Hoff- Vlsscher. Doopdienst; Evangeliesatie IJs- baangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer J. van Veen te Alkmaar. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. Bouman te Katwijk aan Zee, 6.30 uur ds. C. van den Bosch; Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. Kool te Woerden; Herv. Evang.: 9 uur ds. Ch. Eerhard te Hillegom, 7 uur ds. J. van Embden te Zoeterwoude; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman: Nieuwer brug: 9.30 en 6.30 uur ds. P. de Jong te Den Haag; Geref. Kerk (Vrijgem.)9.30 u. leesdienst. 3 uur ds. H. Scholte; Ger. Ge meente: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Ge meente: 10.30 uur ds. A. Jense; Evang. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans. 6.30 uur ds. H. Bouter te Lelden; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem.: 10 uur da. A. Hoff-Vlsscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. C. van Itterzon te Anjum, 6.30 uur ds. J. de Ruiter te Lelden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal, 7 uur ds. J. Swijnenburg te Amersfoort. (Jeugddienst. Onderwerp: De tweede keer gaat het pas goed); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kleine te Amster dam; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: geen dienst; Evang.-samenkomst: 3 uur in het Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52: spr. ds. J. Starrenburg te Sluiskil; Maranathabijeen- komst woensdag 8 uur Nutsgeböuw. Spr. dhr. Th. Dlkkes, evang. te Leiden. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Fokke- ma, 5 uur ds. Boonstra te Warmond Katwijk aan den KIJn Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. A. G. H. Kroneman; Gymnastieklokaal Narcisstr.: 10.30 uur ds. P. Derksen; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W. van der Linden te Den Haag. 5 uur ds. Streefkerk te Den Haag. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 8.30 uur baddienst ds. de Vos. 10 uur ds. Offerings. 6 uur ds. Tukkers: Ou de Kerk: 8 uur Pfarrer B. Locher te Düs- seldorf. 10 uur ds. Tukker, 6 uur ds. van Ieperen te Terhelde; Kapel: 10 uur ds. de Vos. 5 uur ds. Offerlnga; Gr. van Prinste- rerschool: 10 uur ds. van Ieperen te Ter- heide; Zeehospitium: 6 45 uur ds. M. Wil schut te Amsterdam; Geref. Kerk: 8.30 u. ds. Nawijn, 10.30 en 5 30 uur ds. M. Wil- het kerkgebouw van het Aposto lisch Genootschap te Zoetermeer. (Foto Leidsch Dagblad) Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 5 uur kand. G. van Keulen te Heerde; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur kand. W. C. Bos- schaart te Walfaartsdijk; Geref. Gemeente in Nederland: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman, 7 uur ds. Meijerlng te Voor schoten (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. Zljlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade: Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 dhr. J. v. d. Hoek; Geref. Kerk: 9 uur ds. Banga, (H.A.), 11.15 uur ds. Dijk (H.A.), 6.30 uur ds. Dijk (Dankz.): Kerkzaal Zijl kwartier: 4.30 uur ds. Banga. (H.A. en Dankz.); Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a)10.80 uur dhr. A. de Vos te Leiden. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur de heer L. Schipper te Lelden; Pnlël: 7 uur ds. D. H. Gljsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga. 7 uur ds. B. W. Steenbeek; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeente: 10 en 4 uur leesdiensten; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst; (donder dag: 7.30 uur ds. W. Baay te Doorn); Ned. Prot. Bond: 10 uur dhr. J. P. Hulsbos, te Sassenhelm. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jotng. 6.30 uur ds. N. van Eg- mond te Haarlem. Jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. D. J. Coumou te Haarlem; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords: Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. W. Cramer. Doopdienst. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Verweij te Zevenhoven (HO.), 2.30 uur onbekend. 7.15 uur ds. Smits te Edam; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Van Reenen te Utrecht. Noordwijk-BInnen Herv. Kerk: 10 u. prof. A. J. Rasker te Oegstgeest. 7 uur ds. - - ïlhelmln J. de Wit te Leiden; Wfihelmlnahofje: 10 uur Jeu-a -* - lokaal uur Jeugdkerk; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur aal Lli der te Den Haag. idepleln) Haag. ds. G. J. W. den Her- (Dijk •e Zllk Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 9.15 uur Duitse dienst, 10.30 uur ds. G. Lans te Amsterdam. 7 uur ds. W. Hoekstra; Sole Mio: 10 uur ds. W. Hoekstra. Noordwijkerhout Herv. Gem 10.30 uur ds. A. H. Smits, 3.30 uur en Burg): ds. A. H. Smits, 7 uur (De fam. van Rheenen)ds. A. H. Smits. Oude-H'etering Herv. Gem.: 10.30 uur in de Geref. Kerk. vie. Van 't Kruis te Katwijw aan den Rijn; Geref. Kerk: 9 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuw koop. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur kand. G. C. Post te Delft; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 u. ds. L. S. den Boer te Sassenhelm. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart. 5 uur ds. Pettlnga; Ger. schut te Amsterdam, 6.30 uur ds. Nawijn; Kerkj 9.30 uur ds. Kuiper, 5 uur ds. De Moeilijker dan het overigens lijkt (Van een speciale medewerker) Het verzenden van bloembollen per boot is een moeilijke aangele genheid. Een Amerikaanse firma dacht eens de oplossing van het probleem te hebben gevonden. Deze firma was van mening de tempera tuur en de vochtigheidgsgraad van de lucht in de ruimen volkomen te kunnen beheersen: De firma had hiervoor een systeem late ontwer pen. Het pakte echter anders uit. de firma ging failliet. De Nederlandse bloembollen exporteurs stellen nu weer pogingen in het werk om te achterhalen aan welke vochtigheidsgraad de bollen tijdens hun reis naar de Nieuwe Wereld bloot staan. Bloembollen zijn nu eenmaal levende dingen, die ademhalen en daarbij vocht afscheiden. Om dat vocht kwijt te ra ken en voldoende verse lucht bij de bollen te krijgen zou men volgens de scheepvaartmaatschappijen kunnen vol staan met een ventilatie boven de lading. De Nederlandse exporteurs zjjn het daarover niet eens. Hun zegslieden, de zogenoemde scheepvaartcommissie, zijn met de Holland Amerika Lijn overeen gekomen om proeven te nemen. The Black Diamond Line die ook veel bloembollen verzendt, neemt eveneens dergelijke proeven. Tussen de normale lading in worden acht kisten narcissen gebracht, waarin een thermometer en een hygrometer zijn gelegd. Deze meetapparatuur, niet gro ter dan een normale staafbatterij staat in verbinding met een centraal registra tie-apparaat. Op gezette tijden moet de eerste officier van het schip de stand noteren. Mislukking Verleden jaar heeft de scheepvaart commissie ook al dergelijke proeven ge nomen, maar deze mislukten door de gebrekkige apparatuur. Men kreeg een tip, dat het KNMI wel meer doet dan het weer voorspellen. In overleg met en kele weerkundigen werd de speciale meetapparatuur in De Bilt ontworpen en daar ook vervaardigd. De kisten wer den diagonaal en horizontaal in de la ding van de Noordam gebracht. Dertien augustus vertrok dit schip naar New York. Boer; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Joode; Ned. Prot. Bond: 10.30 u. mevr. dr. A. Mankes-Zernike. 10.30 uur ds. Roelofsen te 2.30 uur ds. Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Ter-Aar Herv. Gem.: Llndenburg, 6.30 uur ds Zeist; Geref. Kerk: 9 en Krabbe te Hillegom. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. v. d. Kooy te Woerden; Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijering, 7 uur ds. Veenendaal te Hille gom; Rijndijk: 10 uur ds. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur kand. Van Gemert; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. D. Koers te Den Haag; Geref. Kerk (vrijgemaakt)8.30 en 5.15 uur ds. W. Borgdorff te Baarn. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. P. P. J. Monster te Gouda; Wijkgebouw: 9.30 uur dhr. J. Grlesnicht te Rotterdam, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Herv. Kring ,,Wet en Evangelie" Verenigingsgebouw Stations straat): 9.30 uur ds. ter Steege te Haar lem; Geref. Kerk: 9 en 10.30 en 6.30 uur ds. dr. C. N. Impeta te Wolfheze; Rem. Geref. Gemeente: geen dienst; Chr. Afge scheiden Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. H. L. Boonstra. (H.D.). Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. H. Beker, 7 uur Jeugddienst, ds. E. den Her tog te Den Haag-Loosduinen; Klevietskerk 10 uur ds. T. Wlersma; Deylerhuis: 10.15 uur ds. G. L. Bouman te Den Haag; Geref. Kerk (Bloemcamplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Langeler te Valkenburg: Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam): 10.35 uur ds. J. van Rossum te Voorburg; NPB/Doopsgez. Gem. Rem. Gem. (Johannahuls)10.30 u. mej. ds. G. Westerouen van Meeteren te Rotterdam; Soefibeweging (Wald. Pyr- montlaan 6): 11 uur universele eredienst: Herv. Evangelisatie (Dorpshuls)10 en 5 uur ds. M. van Rennes te Streefkerk. Wou brui ,30 en 6.30 uur dsr Bosch. em. pred. te Alphen aan den Rijn. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. Kooy te Lelden, 7 uur ds. W. Ver weij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuit. 10 uur ds. Zwammerdain Herv. Gem.: 10 uur de heer A. van den Berg te Valkenburg (Z-H) 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck: Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Zwaan te Ame- rongen; Rem. Geref. Gem.: 10 uur d6. Van Goudoever. brugge Herv. Gem.: 9.30 en 6, Is. G. F. Overgaauw; Geref. Kerk: Benieuwd Daar alle schepen op deze route oost west varen zal dus de zuidelijke zijde van het schip voortdurend bloot staan aan de zonnestraling. Men is dus wel bijzonder benieuwd naar de temperatuur en vochtigheid aan die kant van het schip. Prof. Van Slogteren meende oplossing te hebben gevonden door de bloembol len later te verzenden. Hy zag zijn me ning bevestigd door proefzendingen. De tulpen en andere bolgewassen bloeiden prachtig. Exporteurs, die geen reden hadden om deze beweringen van prof. v. Slogteren in twijfel te trekken en ook de kans hadden om later te verzenden hebben dat wel eens gedaan. Maar deze bollen waren beslist niet altyd beter dan de vroeg in het seizoen weggestuur de partijen. Bovendien is het praktisch niet goed mogelijk om alle bollen laat te verzenden. De grootste verkopers van bloembollen zijn de warenhuizen. Deze weten, dat er half oktober al zoveel vorst kan invallen, dat geen mens meer in de grond gaat graven om bollen te planten. Voordien moet dus alles ver kocht zijn. De verkooptijd is meestal zes weken, zodat de exporteurs niet veel an ders over blijft dan vroeg te verzenden. Dat neemt niet weg, dat zij toch alles willen doen om de bollen in een zo goed mogelijke conditie aan de overkant te krijgen. De scheepvaartmaatschappijen willen daar graag aan meewerken. Men heeft daarvoor een hele organisatie op touw moeten zetten. De meetapparaten zijn in rood geschilderde kisten met narcissen aangebracht. De vertegen woordiger van de Amerikaanse Planten- ziektekundige Dienst, de heer Santa Groce, heeft zijn collega's aan de over kant verzocht deze kisten uit de lading te halen, de meetapparatuur er uit te halen en deze meteen door te zenden naar het kantoor van de KLM. Op deze wijze behoeft niemand zijn tijd en geld in te zetten voor in- en uitvoerpapieren. De KLM stuurt de apparatuur met de eerste gelegenheid naar Holland, waar de heren van het KNMI al zitten te wachten om alles door te meten. De vol gende dag moeten weer acht kisten narcissen met de instrumenten in Rot terdam zijn, want dan vaart de Wester- dam weg. In precies veertien dagen moet dit gebeuren. Bij de aankomst van de Westerdam in New York heeft weer de zelfde bedryvigheid plaats, zodat de in strumenten 10 september weer in de Noordam kunnen. Nadien zakt de uit voer zo af, dat er hoogstwaarschijnlijk geen voldoende lading aan bloembollen meer zal zijn. Het moet dus allemaal snel gebeuren. Als deze proeven geslaagd zijn gaat men ook metingen verrichten by het vervoer naar de Golf van Mexico. Het klimaat is daar nog warmer. Het ligt in de bedoeling om ook nog de verzending naar de Westkust, dus via het Panama kanaal onder de loep te nemen. Men hoopt dan zoveel gegevens te hebben, dat men niet meer op veronder stellingen hoeft af te gaan, maar con creet over de ventilatie kan gaan spreken. De bedoeling De bedoeling ls natuurlijk een goed produkt ook in goede conditie te houden. Ook neemt men nog andere proeven, want de bollen worden op Sterling Fo rest Gardens, de bloemententoonstelling bij New York, geplant, Verleden jaar heeft het grootste gedeelte tot ieders verbazing uitstekend gebloeid, maar het is de vraag of dat het volgend jaar ook zo zal zijn. Is er verschil in bloei dan zal men kunnen nagaan aan welke zijde van de boot de bollen hebben gelegen! Advertentie Tover ftisso BLADVERNIEUWER houdt de bladeren glanzend en stofvrij" en voorkomt tevens voor- tijdige bladafval. Voortdurend schoon maken van Uw Ficus, Clivia, Sansevieria en andere hardloofgewas- sen thans overbodig. MEDICA-'s HERTOGENBOSCH Oostenrijker aangehouden Op 30 juli is in Roosendaal door de Kon. Marechaussee aangehouden een Oostenryker die penningmeester was van een vereniging van slechthorenden in Oostenrijk. De man was er met de kas van deze vereniging vandoor gegaan, waardoor hy deze vereniging voor een bedrag van ongeveer f. 9000 heeft be nadeeld. Dezer dagen is hy aan Oosten rijk uitgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4