HuldeLexi Goud voor een Bestaat de Brittenburg nog wel? tuUlc schoolvulpen FILMS Kikvorsmannen proberen weer het geheim te ontsluieren wolfslag VAN DEZE WEEK Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 27 augustus 1960 Tweede blad no. 30136 20 voor een gulden /jfipps GOUD *$mm omdat onze eigen melangeurs \4 in Amerika de beste tabakken V1 ter plaatse kopen. een GULDEN omdat de verkoop van de Lexies over de gehele wereld zo enorm groot is. N'EC wereldmerk from America's Best Tobaccos Raadselachtig gedoe voor Katwijkse kust De oude Dirk van der Plas volgt met zijn nog sterke 73-jarige ogen een oranje motorvlet, die een mijl uit de wal op de Noordzee voor Katwijk's boulevard dobbert. Een nauwelijks merkbaar knikje van zijn hoofd verraadt, dat hij het met dat ogenschijnlijk spelevaren van dat vletje niet eens is. „Ze zoeken verkeerd, Machiel"» zegt hij opeens tegen zijn 68-jarige buurman Machiel van Velzen, die eens met hem op een haringlogger de blauwe plas water voor hen bevoer. „Daar ligt de Brittenburg niet". Machiel valt hem onmiddellijk bij. „Ze moeten meer zuidelijker zoeken. De Brittenburg ligt voor de Oude Kerk. Dat vertelden de oude mensen vroeger op Katwijk. Ik geloof trouwens niet, dat ze wat vinden. Er zullen wel een paar metertjes zand boven de resten van dat Romeinse kasteel liggen. Anders zou een visserman al lang met zijn netten op de muren zijn vastgelopen." De kikvorsmannen - leden van de Ne derlandse Jeugdbond - ter bestudering van de geschiedenis konden de twee oude vissers niet horen, toen ze giste ren baantjes voor de uitwatering van de Oude Rijn onder water zwommen. Maar zélfs al zouden ze het wel hebben kun nen horen, dan nóg is het uitermate twijfelachtig of zij zich iets van de ad viezen van de oude Katwijkers hadden aangetrokken. Want geleid vanuit hun hoofdkwartier - een geel geschilderde houten directie- keet op wielen bij de sluis van de Oude Rijn - tasten zy volgens een vast sche ma de bodem af van het gebied, waar volgens overleveringen omstreeks 900 het Romeinse fort „Brittenburg" verzon ken moet zijn, toen de Rijn buiten haar oevers trad. Gestoken in glanzende rubberpakken verlaten zij keer op keer het van de red dingsdienst gehuurde motorvletje om ge lijk platvissen de zeebodem te verken- de allerbeste ingebouwde molybdeen pen. collector (dus absoluut lekvrij) zuigervulling; GRATIS service- kaart, na 1 jaar wordt Uw LAMY gereviseerd. Schroef- Steek- dop dop 8.95 12.50 Alleenverkoop BREESÏRAAT 145 TEL. 23211 3 oktoberopfocht „Het domein van de vrouw" Nog slechts circa 5 weken scheiden ons van 3 oktober, de grote dag voor Leiden, doch ook voor alle oud-Leide- naars in den lande, die zich opmaken om hun 3 oktoberfeest weer te gaan bilwonen en vieren. Zoals reeds eerder gepubliceerd, zal de optocht dit jaar ln het teken van de reclame staan. De naam luidt: „Het domein van de vrouw", omdat het be steden van het gezinsinkomen voor het grootste deel door de hand van de huisvrouw gaat. Vele fabrikanten en handelaren heb ben deze gelegenheid benut om op 3 oktober hun produkten onder de ogen te brengen van de 100.000 Leidenaren en de ongeveer 100.000 bezoekers van buiten de stad, die steeds komen kijken naar de stoet, die 's middags door onze straten trekt. Zij zullen niet alleen reclame maken voor hun produkten, doch tevens '"ai- gen naar de fraaie prijzen, welke de 3 October Vereeniging beschikbaar stelde voor de mooiste, de geestigste, de origineelste en de doeltreffendste inzen dingen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij met succes het domein van de vrouw zullen betreden en dat de optocht die uiteraard geheel en al afwijkt van een historische stoet buitengewoon mooi zal worden. Naar wij vernemen wordt de inschrij ving van deelnemende firma's op 10 september gesloten, opdat ie stoet kan worden irigedeed en gevormd tot een sluitend geheel. Dat de optocht zal worden opgeluisterd door veel muziek en dat de 3 October Vereeniging zelf met- 2 originele praalwagens zal ver schijnen natuurlijk buiten mededing ing naar de prijzen behoeft nauwe lijks te worden vermeld! nen. In de hoop eindelijk eens klaarheid te brengen in de geheimzinnige zaak „Brittenburg", die de historici al eeuwen lang bezig houdt en telkens maar weer kans ziet om actueel te worden Prikkeldraad Dirk van der Plas en Machiel van Vel zen zullen trouwens niet de kans krijgen om de jeugdige amateur-archeologen iets te vragen over de vorderingen bij hun werk, verschanst als zij zich hebben in het gele keetje, de vlet en in de blinker, die op de zeereep staat en waarop zij hun meetinstrumenten hebben uitge stald. Om het gele keetje bij de sluis staat zelfs een afrastering van prikkel draad, want het benodigde kapitaal voor dit wetenschappelijk onderzoek, dat heus wel van groot historisch belang kan wor den genoemd, dwong hen om de publici- teitsrechten van deze expeditie te verko pen. „Mondje dicht" is daarom het parool van kikvorsman Henk Dijkstra en zijn tien medewerkers. Overigens verhindert dit parool niemand om bij het keetje te komen en het vletje te volgen, dat da gelijks als het weer het toelaat de ko mende twee weken een uur of vier op zee zal zijn. Een boeiend schouwspel levert dat va ren met het vletje en het geheimzinnig manipuleren met kaarten in het gele keetje thans nog niet op. „Het is nu nog een kwestie van passen en meten" wilde kikvorsman Henk Dijkstra nog wel zeg gen. „Het gaat erom de plaats te vinden, die reden geeft aan de veronderstelling, dat daaronder de resten liggen van wat eens het trotse fort „Brittenburg" was. Het onderzoek krijgt een spectaculair karakter, zodra men zover is. Dan komt het zgn. onderwatervlieg tuig, een soort van samengestelde duik boot, er aan te pas. Met dit vreemde Franse vaartuig, dat een snelheid van 40 kilometer per uur onder water kan halen, zullen de kikvorsmannen heel wat meer kunnen doen, dan met hun rubber pakjes. „Kijk, daar gaan de jongens van de reddingsbrigade", zegt een badgast op het strand als het werkbootje van de amateur-archeologen de uitwatering van de Oude Rijn binnenloopt. Weet hij veelEen dreumes van drie zegt: „Niet waar, pap, het zijn Duitsers Waarom dat kind dit zegt, begrijpt nie mand. Misschien omdat de zes jonge man nen in het bootje er zo stoer uitzien? Gijs van Beelen, een parmantig oud baasje, zwart petje op en natuurlijk oud- schipper van een haringlogger, is ervan overtuigd, dat de jeugdige archeologen in ieder geval iets zullen vinden voor de uitwatering van de Oude Rijn. „Er ligt daar een heel groot anker op de bodem van de zee. Ik weet dat zeker. „Heel vaak zijn de netjes van de schok kers, die hier dagelijks vlak onder de wal vissen, aan dat anker blijven hangen". „Wat moet je er nou eigenlijk van zeg gen, man", zegt Dirk van der Plas op zijn beurt. „Maandenlang vis je op een plek en ineens loopt je net er vast. Weg. Aan flarden gescheurd. Dè-t is de zee. De bodem beweegt. Het zand schuurt. Op en af. „Kijk, daar vlak voor de uitwatering steekt nu een zandbank boven water. Over een paar dagen kan die weer ver dwenen zijn. Dat bedoel ik. Het zand gaat mee met eb en vloed. Zo kunnen ook die verhalen over de muren van de „Brittenburg" wel in de wereld zijn gekomen Zijn maat komt weer terug op de Oude Kerk, die in Katwijk heel mooi en strak- wit op de zeereep aan de boulevard staat. „Vroeger moet die kerk midden in het dorp hebben gestaan. Dat begrijp je toch wel. Ze wisten toen ook al wat de zee was. Ze bouwden vast geen kerk pal op de zeereep. Er moet dus een heel stuk land met huizen en al in zee zijn ver dwenen. Daarbij was volgens de oude mensen ook de „Brittenburg". Daarom moeten ze voor de Oude Kerk zoeken en niet hier voor de uitwatering". Maar wat dan te zeggen van de ont dekking, die bootsman Jaap van Beelen van de zeesleper „Noord-Holland" drie jaar geleden deed, toen hij ongeveer ter hoogte van de Oude Rijn een duik nam in het zilte nat in een afgekeurd duf- kerspak van de marine en ineens op een stuk steen stond, dat hem sterk de indruk gaf een muur te zijn?" „Dat stuk steen was wel een meter dik. Ik ben er stomweg op gaan zitten. Het leek precies op een zwaar begroeide muur. De zee rondom deze muur schatte ik wel op 10 meter diepte. Deze muur zou best wel eens een stuk van de „Britten burg" kunnen zijn Zulke verhalen zijn er meer in Katwijk te vinden. En er zijn ook kaarten van vroeger, waarop de „Brittenburg" is ge tekend. Vast staat ongeveer wel, dat het een omstreeks twee eeuwen na Christus door de Romeinen gebouwde versterking is geweest, die diende voor de beveili ging van de scheepvaart op „Brittannië" Langs de „Brittenburg" moeten in die verre tijd de korenschepen de Rijn zijn opgevaren om de Romeinse legioenen te provianderen. Beslist niet alle geleerden zijn het echter over dit „vast staan" eens. Er zijn er, die zeggen, dat het een versterking van Frankische oorsprong moet zijn geweest. In elk geval duikt de „Brittenburg" of de „Borch te Bretten" steeds weer op in de geschiedenis van Katwijk. Overle veringen vertellen zelfs, dat het kasteel of fort na een storm in 1520 geheel zichtbaar is geweest Hoe dan ook, de amateur-archeologen hopen in hun kikvorspakken met de ci linders geperste lucht op hun rug, in de komende weken en misschien vandaag of morgen al het geheim van de „Brit tenburg" te ontsluieren. Het is de tech niek, die hen daartoe in deze eeuw in staat stelt, mits er zich werkelijk zicht bare overblijfselen van het fort op de zeebodem bevinden. Want hoe vind je de resten van een fort, als de zeebodem zich daarboven al eeuwen geleden metershoog heeft geslo ten? Dirk van der Plas is geneigd om te zeggen: „Nooit!" En hij kan het wel een beetje weten. Hij heeft tenslotte zesendertig jaar de grote haringvijver geploegd en kent de zeebodem als het straatje voor zijn huis in Katwijk (Advertentie) De vrouw met de zweep Wonderlijke keus voor veroordeelde Rex Het is niet moeilijk zich een voorstelling te maken van de verbazing die een terdood veroordeelde overvalt, wanneer er plotseling een vrouw zijn cel komt binnenstappen, terwijl hij hy pernerveus op zijn executie zit te wachten. En dan nog wel een vrouw zo mooi als Rhonda Fleming. Maar nog onvoorstelbaar wordt die verbazing, wanneer de meegekomen rechter hem voor de keus stelt: trouwen met die vrouw en de vrijheid of de dood. Wij kunnen gemakkelijk voorstellen, dat de veroordeelde in deze film Guy Madison zijn keus snel bepaald had, temeer daar hem beloofd werd, dat de vrouw die het huwelijk voor een pit tige erfenis nodig had daarna uit zijn gezichtsveld zou verdwijnen. Maar er bleken wat addertjes in het gras te schuilen, want de rechter voelde er niet veel voor om die belangrijke ge tuige van zijn kuiperijen levend te laten lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllM rondspringen. En onze ex-veroordeelde voelde er daarentegen niets voor zich zonder meer te laten neerschieten. In tegendeel, hij wilde „zijn" onbekende vrouw wel weer eens terugzien. We kunnen het nu wel verklappen: dat heeft hij, maar het viel hem in het begin beslist niet mee. Dat zal men Doctor at sea Vermakelijke toevalligheden STUDIO Het bekende Britse film makersduo, producent Bette Box re gisseur Ralph Thomas heeft voor de Rank organisatie nogal eer ingelegd met de z.g. dokterserie, zoals de huisarts en de scheepsarts. Deze successen hebben genoopt tot een nieuwe aflevering in deze rij, n.l. de verliefde arts, waarin voor de eerste maal niet Dirk Bogarde als hoofdfiguur optreedt, maar Michael Craig. Bi mien afzienbare tijd wordt deze nieuwe arts ten doop gehouden, maar intussen doen de betrekkelijke oudjes in deze serie het nog best. Zo kan men deze week de scheepsarts ontmoeten in het kleine theater aan de Steenstraat. Men kan terecht tegen deze film aanvoeren, dat het verhaal nog al geforceerd aandoet. Het hangt van lou ter toevalligheden aan elkaar. Toevallig breekt er de eerste nacht dat de jonge scheepsarts aan boord is, een fikse storm los. Toevallig blijkt de kapitein een on verbeterlijke bullebak te zijn, toevallig komt de arts in de eerste haven in de gevangenis terecht, krijgt dit vracht schip voor de terugreis twee vrouwelijke passagiers aan boord, moeten deze in de hut van de arts slapen en We zou den nog wel even kunnen doorgaan. Door die talloze toevalligheden krijgt men een ietwat gewrongen geschiedenis, maar vanzelfsprekend ook mogelijk heden voor vele vreemde en vaak vro lijke verwikkelingen. Het is typisch Engels van sfeer, de spot op eigen levenshouding en de me dische toestanden op de schepen goed moedig en gezellig van aard. Dirk Bo garde is een vermakelijk flegmatieke scheepsarts, die op de vlucht voor een vrouw in de armen snelt van een an dere. Maar dat is dan ook Brigitte Bar dot, enkele jaren jonger dan thans en aanzienlijk frisser en charmanter. Een verrukkelijke typering komt op naam van de baardige James Robertson Jus tice als de briesende kapitein, die alles doet om de vrouwen te ontlopen, maar tenslotte toch ook gestrikt wordt. Gistermiddag vond, zoals gemeld, in het Nederlands Leger- en Wa- penmusem Generaal Hoeder" aan de Pesthuislaan de commando overdrachtplaats. Op de foto zien we de scheidende directeur, briga de-generaal tit. b.d. C. A. Hartman (links) die de nieuwe directeur, de heer A. C. Paardekoper de catalo gus voor de nieuwe tentoonstelling in het museum toont onder het toe zicht van een stalen ridder. Onder de vele burgerlijke en militaire autoriteiten, die deze overdracht bijwoonden, waren o.m. de burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers t n de wethouder van Onderwijsde heer J. C. van Schaik. trouwens al weer begrepen hebben uit de veelzeggende titel van deze film: „De vrouw met de zweep". Maar men zal ook wel begrijpen, dat onze voor malige avonturier zich niet zonder meer op zijn kop laat zitten door die juf frouw, die hij aanvankelijk bepaald niet zonder handschoenen kon aanpakken. Het gaat er nogal pittig aan toe, maar dat maakt zo'n avonturenfilm juist aan trekkelijk. Bovendien, het verhaal speelt zich niet voor niets af in het „wilde" westen „JE BENT NOOIT TE JONG" Kolderklucht rond juwelendiefstal Casino In de kluchtige koldexfalim „You're never too young" haalt de gri- massentrekkende Jerry Lewis, heel wat dwaze streken uit. Vooral de jeugd zal zich daarbij fantastisch amuseren! Wat zioh in deze geschiedenis alle maal afspeelt, is moeilijk na te vertel len, want zij springt van de hak op de tak en telkens valt er weer iets nieuws te beleven, met een enorme, in snel treinvaart voorbij glijdende tocht op waterski's van Lewis, die zich achter een motorboot op het water en door de golven laat meesleuren: een ongelofe lijk knap staaltje van behendigheid, voor zover natuurlijk niet de nodige trucs daarbij zijn toegepast. Het gaat hier om een juwelendiefstal, maar vóórdat het juweel weer is opge spoord, gebeuren er zóveel verrassende en onverwachte gebeurtenissen, dat men nauwelijks begrijpen kan, waar men het vandaan gehaald heeft. Lewis doet o.a. als een zogenaamd „klein jongetje" zijn entree in een kost school voor meisjes en U zult de op winding begrijpen, die hij daar teweeg brengt. Socms worden in deze film herinnerin gen opgeroepen aan „de gooi- en smijt- films" van weleer, maar alles gaat hier veel geraffineerder toe: welaan, de film techniek is dan ook vooruitgegaan, zelfs in films, waarin dit soort van humor hoogtij viert. Wie eens het luchtige wil, kan bij „Je bent nooit te jong" bést te recht: hij wordt er op sommige momen ten zélf weer jong van! Voor enige ernst is hier geen plaats, maar dat hoeft bepaald ook niet altijd. Dean Martin is hier Jerry Lewis' tegen partij en hij. alsmede alle anderen, die in deze dolle historie medewerken, bren gen het er evenmin lang niet slecht af! Voordat de jeugd zich weer met de ern6t der school gaat bezighouden, kan zij hier nog eens hartgrondig gaan lachen! De bruiden van Dracula Bloederige familieroman Trianon Dracula is sinds zijn laat ste film in het huwelijk getreden. Zo kan men gelukkig weer genieten van deze bloederige familieroman, waarin zoals dat gebruikelijk schijnt te zijn heel wat charmante en aantrekkelijke dametjes in bleke vampiervrouwtjes worden veranderd. Bovendien zal het de Leidenaren buitengewoon interes- song Lugubere mistige bossen, onheilspel lende vleermuizen en een akelig kijken de barones-met-een-verleden, dat alles draagt er uiteraard toe bij, dat men op recht kan smullen. Soldaten in nylons Gelukkige combinatie van uitbundigheid en discipline Luxor Dit hupse filmwerkje van Engelse makelij geeft een ietwat karika turale uitbeelding van een militairkamp tijdens de tweede wereldoorlog, waar luitenant Brown de directe leiding heeft van een bataljon meisjes-in-uniform. Hoe gemakkelijk zou dit in een grove klucht hebben kunnen ontaarden. Maar de Britten zijn erin geslaagd heel aardig het evenwicht te bewaren tussen uit bundigheid en discipline, waarbij de aard van het (militaire) onderwerp hun natuurlijk te hulp kwam. Genoemde Brown staat in het kamp bekend als de hartenbreker, omdat al zijn ondergeschikten dol op hem zijn. Er komen complicaties wanneer zijn vrouw eveneens bij de groep komt ofschoon dit verboden is. Het geheim blijft lange tijd bewaard, maar de spanningen, die daar uit voortkomen, zijn op buitengewoon amusante wijze verwerkt. Er komen herhaaldelijk taferelen in deze film voor, die de zaal doen schateren van de lach. En terecht, want het verhaal bleef luchtig 2»nder plat-kluchtig te worden „£c/>f iets voor Conny" Voor teenagers Lido In het Lido-theater draait deze week een film voor teenagers. Conny Froboess, het charmante Duitse zangeresje, dat ook in ons land zoveel triomfen vierde, speelt er n.l. de hoofd rol n. Evenals in alle andere films, welke er in de afgelopen jaren van haar zijn seren hoe de academisch gevormde Leid- se(!) professor er op wetenschappelijke wijze met behulp van kruisbeelden en wijwater in slaagt de terreur van de vampiers te bedwingen. Het is maar te hopen, dat hem dit voor altijd is ge lukt. Het schijnt, dat vampiers taaie en volhardende wezentjes zijn, die het de mensheid verschrikkelijk lastig kun nen maken. gemaakt, zingt de populaire Conny in .Meine nichte tut das nicht" een aan tal prettig in het gehoor Üggende melo dietjes. Bovendien is het meisje nog steeds grappig om te zien. Haar tegen speler is de al even bekende Fred Ber- telmann, een man, die vroeger kinder arts wilde worden, maar door allerlei omstandigheden in de wereld van het amusement is gekomen. Dat hij daarin een dikke boterham verdient is zonder meer duidelijk. Verder speelt in deze vrolijke ontspanningswereld nog een andere jonge artiest. Hij zingt en danst o.m. „Und dann fuhren Sie wieder nach Jamaica". Zijn naam? De jeugd kent hem wel, het is Rex Gildo. Het ver haal doet er eigenlijk weinig toe. want de liedjes zijn in deze film het belang rijkste. Conny zingt o.m. „Wer wird der Erste sein" en „Das tue ich alles nur ftir dich" Om nog even op het verhaal terug te komen, U begrijpt zeker wel, dat ook hier eind goed al goed is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3