9S6> 999 ympische pelen 1960 Drievoudige triomf voor Giardoni in de tijdrace met staande start f Joost mag liet weten... 9£P Piet van der Touw legde beslag op een fraaie vierde plaats Hf If Deense renner Knut Enemark aan gevolgen zonnesteek overleden Olympisch programma Thea du Pon (op zesde plaats) en Greetje Lugthart plaatsten zich ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 Nederlandse tandemin halve finales De Nederlandse baanploeg heeft op de eerste dag van de Olympische wielerwedstrijden beslist niet teleurgesteld. Naast een fraaie vierde plaats van Piet van der Touw in de 1000 meter met staande start, bereikte het tandempaar Mees Gerritsen—Marinus Paul de laatste vier tezamen met de Russen, de Duitsers en de sterk favoriete Italianen. Alleen de Nederlandse sprintkampioen Aad de Graaf bleef beneden de verwachtingen. Evenmin als in Leipzig slaagde De Graaf er in tor de kwartfinales door te dringen. Dat Piet van der Touw in de her kansingen van de achtste finales werd uitgeschakeld was te billijken na zijn uitputtende rit over de 1000 meter. Gerritsen en Paul kregen hun plaats in de halve finale niet cadeau. In de voorritten werden zij eerst door de ster ke Russen Vasiliev en Leonov ge'itf.opt, maar zij werkten zich via de herkansin gen waarin zij achtereenvolgens v/an de Zwitsers en de Australiërs wonnen toch nog bij de laatste acht. Vrijdagavond laat moesten zij aan treden tegen de Fransen Scob >ii\ Sur- rugue. De eerste rit werd door de ui/j tweede positie komende Fransen met. gemak gewonnen. Het zag er donker uit voor de Nederlanders, die tenminste, nog twee maal moesten zegevieren om »de Fran sen uit de halve finales te houden. Onder grote spanning begon de twee de rit. De twee koppels kroj^m over de baan met de Fransen op kjop. En nu lieten Geritsen en Paul zich niet meer verleiden. Geduldig wachtten de Oran jemannen tot in de voorla zatste bocht, zetten toen de aanval in en nog voordat de eindstreep in zicht kwa'flfi had Neder land getriomfeerd. Er moest dus een belle gereden worden. Vy- na midder nacht was het zover. En fjpnieuw reden Gerritsen en Paul een „uitgekookte" race. De Fransen werd on op kop ge drongen en precies zoa li, in de tweede rit verslagen. De Nederlanders waren tot de halve finales doorgedrongen. Rommelig Het Olympisch spr'fugtoernooi had op de eerste dag een r<>jnmelig verloop. Niet alleen kwanjfn er verscheidene „renners* in de baan die het rechtmatige van hun uitzendin g vaak uit verre landen niet wac.r konden maken, maar er waren ve< »F incidentjes, waarbij de Olympische gedachte op de achter grond werd geschoven. De protesten wa ren niet van de Ivjcht. Sommigen werden terecht ingediend maar er waren er ook bij, die van wel p ig sportiviteit getuig den. Grote verras.cAngen deden zich niet voor. Dat de ou d -wereldkampioen sprint Valentino Gasp/arella pas via de herkan singen de kwaï .Vfinales kon bereiken was na Leipzig ge'ui echte verrassing meer. Toen immers werd de Italiaan zelfs in de achtste f'ar.ale uitgeschakeld. Sterk favoriet is de t kersverse wereldkampioen Santé Gaiar- loni, die „op één been" zijn concurrente' g naar het instituut van de herkansing* «n verwees. Dat lot was ook de Nederla riders De Graaf en Van der Touw bes rhoren. De nederlaag van De Graaf fn de serie tegen de Fransman Pellegrina was beslist niet nodig geweest. De Graa drong Pellegrina volgens de regels d( g kunst de kop op, was een ogenblik onvoorzichtig waarvan de Fransnv gn gebruik maakte om zelf weer de gelie /de tweede positie over te nemen. En toen 4 was De Graaf een geslagen man. Toch bij laatste zestien TocJg kwam hij via de herkansing bij de la; if .ste zestien. Hy trof het niet met de ir reeling tegen de Belg Sterckx, die in h' j», wereldkampioenschap derde werd. Ster tkx won zoals hij wilde. In de her kan r.ing had De Graaf te veel aandacht vor te de Fransman Gruchet en liet de Cr jumbiaan Vanegas ontsnappen. De O' f. mpische Spelen waren voor de Rot- t< r dammer afgelopen. Van der Touw werd in de achtste fi- ttale het slachtoffer van de protestzin van sommige deelnemers. Hij won zijn irit tegen de Duitser Rieke en de Rus Wasiliev, maar moest overrijden na een protest van Rieke. En nu spanden de Duitser en de Rus samen om onze land- Onze landgenoten Gerritsen en Paul in actie op de tandem tegen de Russen Vasiliev-Leonov. genoot er uit te rijden. Nog was Van der Touw bijna aan de waakzaamheid ont snapt, maar zijn snelheid had door de inspanningen van de rit over 1000 me ter moeten inboeten en toen Rieke en Vasiliev hem „in de tang" namen was het ook met hem gedaan. Want in de herkansing was hij niet meer opgewas sen tegen de pure snelheid van de Australiër Baensch. Tijdrace De 21-jarige Italiaan Santé Gaiardoni vierde vrijdagavond een drievoudige triomf in de tijdrace met staande start over 1000 meter. De wereldkampioen der sprinters noteerde namelijk een tijd van 1 min. 7.27 sec., veroverde daarmee niet alleen het Olympisch goud op dit num mer, maar verbeterde tevens zijn eigen wereldrecord op deze afstand, dat hij op 3 juli van dit jaar op dezelfde baan met 1.07.5 op zijn naam had gebracht, en het Olympisch record- dat drie kwartier te voren door de Duitser Gieseler op 1.08.75 was gebracht. Tweede en winnaar van de zilveren medaille werd dus Gieseler, terwijl de Rus Vargashkin op het brons beslag leg de. De Nederlandse vertegenwoordiger Piet van der Touw, die deze avond als eerste het oude Olympisch record van Faggin had gebroken, eindigde op de vierde plaats. Piet van der Touw verrichtte een uit stekende prestatie. Hij stond voor de moeilijke taak als eerste van start te gaan en had dus geen enkel houvast aan tyden van anderen. De Hagenaar was in een fantastische' vorm en reed met een tijd van 1.09.2 het Olympisch record van de blonde Leandro Faggin aan flarden. Van der Touw kon het zelf haast niet geloven, maar in de afgelopen maanden hadden Maspes en Gaiardoni al bewezen hoe snel de piste van het nieuwe Olym pische wielerstadion wel is. Maspes reed er zijn fameuze record van 10.8 sec over de laatste 2000 meter en Gaiardoni bracht met 1.07.5 het wereldrecord over de 1000 meter op zijn naam. Een half uur lang bleef de lange blon de Hagenaar recordhouder. Toen kwam de Duitser Dieter Gieseler in de baan en onttroonde de Hagenaar. Vlak na Gieseler bleef ook de Rus Vargashkin onder het oude record van Faggin. Van der Touw huisde nog altijd op de derde plaats, maar wist met zekerheid dat hij buiten de medailles zou vallen. Want als allerlaatste* stond Gaiardoni op de deelnemerslijst en de Italiaan zou er zeker in slagen zich van een van de „blikken" te verzekeren. Hoogtepunt De race van Gaiardoni werd het hoog tepunt van de avond. De gedrongen Ita liaan had een snelle start en legde de eerste 200 meter af in 17 seconden, dat was 0.2 seconden sneller dan Van der Touw er over had gedaan. In de volgen de 400 meter lange ronde was Gaiardoni precies een seconde sneller dan de Ne derlander en toen hy over de laatste ronde 26.2 sec. reed waren de voorspel lingen uitgekomen. Gaiardoni was Olympisch kampioen en had bovendien met een tyd van 1.07.2 een nieuw Olympisch- en wereld record gevestigd. Eerste ceremonie protocolaire In het wielerstadion werd gisteravond de eerste ceremonie protocolaire van de ze Spelen gehouden. De voorzitter van het Internationale Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, bijgestaan door de voorzitter van de UCI, de Ita liaan Adriano Rodoni, reikte de gouden, zilveren en bronzen medailles uit aan de eerste drie van de ploegen-tjjdrit op de weg: Italië, Duitsland en Rusland. De plechtigheid werd sober gehouden in verband met het overlijden van de Deen Knud Enemark.'De onderbreking van 't wielerprogramma duurde dan ook slechts enkele minuten. Het protest door een wedstrijdcom missaris ingediend tegen de Duitse ploeg, die bij de tijdrit'over de 100 km de zilve ren medaille verwierf, is door de jury afgewezen. Het protest dat de Zweden hebben in gediend tegen de Nederlandse wieler ploeg, omtrent het afsnijden van een bocht, zal vandaag worden behandeld. De Zweden zullen ten bewijze, dat de Nederlanders, die in de ploegentijdrit over 100 km een vierde plaats behaalden, een overtreding (afsnijden van het par koers) hebben begaan een foto produce ren. Tineke Lager berg en Ati Voorbij maken een dankbaar gebruik van de Olympische scooter-service. liftwit tiiti t "Y W J.fik. (Van onze speciale verslaggever Bart in 't Hout) Wat de hoofdcommissaris van politie van deze stad toch bezielt Joost mag het weten. Maar vanmiddag was komend van de lange Via Olympica naar het zuiden plotseling weer de weg naar het wielerstadion versperd. „Doorrijden" beval een driftige helm drager en de automobilist kreeg de keus om naar Ostia en nog iets in de buurt van Rome te gaan. Een troep automo bilisten zigzagde aarzelend over de weg en een Engelsman beet de spits af door resoluut rechtsomkeert te maken een verkeersdoodzonde, maar neem het een Brit eens kwaljjk, die honderden lires heeft betaald om een wielerwedstrijd te sien. Langs vele omwegen kilometers en kilometers ver was het dan eindelijk mogelijk om het wielerstadion te berei ken. En wat bleek daar? Dat een troep je bruin gebrande Italianen rustig heel rustig aan het werk was de tri bunes op te ruimen die 's morgens ter opluistering hadden gediend van de 100 km. tydrace voorp loegen. Daarmee kon niet tot een beter geschikt ogenblik worden gewacht. Wel de gevolgen bleven niet uit. Nog geen tweehonderd toeschouwers (betalende althans) had den zich om de baan gezeteld en dat in een land, dat zo wielercrazy is als Italië. De sfeer in Napels Het contrast dat Rome en Napels op deze dagen bieden, is treffend. In Napels, waar alleen de zeilwedstrij den en enkele voetbalwedstrijden wor den gehouden, hangt een sfeer die uit gesproken aristocratisch en zelfs een tikje snobistisch aandoet. De deelnemers aan de zeilwedstrijden zijn niet onder gebracht in speciale verblijven, maar verdeeld over de lux-hotels aan de zee kust. Zij leiden daar een leven van jonge ryke mensen, zij het dan sportieve jonge mensen. En als zij terugkeren van de training versmaden zij in de clubs, waar zy hun boten aan de steigers hebben vastgelegd, noch wishkey noch enige an dere sterke drank. Er zijn zeven van die luxueuze clubs in Napels, de oudste hier van is de „Rari Nantes", die niet ver van de plaats ligt waar Aeolus de storm op de Trojaanse schepen losliet. De adel en de burgery van Napels spe len daar grof. Hoewel er geen dames aan de Olympische zeilwedstrijden mogen deelnemen, zijn er toch talloze vrouwen van allerlei nationaliteiten gekomen om hun echtgenoot, neef of verloofde aan te moedigen. Of 'n zoon zoals het geval is met de Griekse Koninklijke Familie. De gestrengheid van Rome is ver weg en de zeewind op de terrassen van de clubs contrasteert fel met de heksenketel waarin de atleten stoven, die in Rome trainen. Het wedstrijdwater is volgens de zeilers een van het mooiste ter wereld. Weinig stroming, geen draaiingen en een gelijkmatige wind. In de drie cirkels van boeien die tussen Napels en Capri liggen i In Rome is gistermiddag overleden de Deense amateur-wielrenner Knut Enemark. Knut Enemark, die reed onder de naam Jensen, was lid van een Deense ach tervolging-equipe, die gistermorgen op het Cristoforo Colombo-circuit deelnam aan de Olympische tydrit over 100 km. Hij moest in de derde en laatste ronde de strjjd staken waardoor ook de reeds gedecimeerde equipe uitgeschakeld werd tengevolge van een zonnesteek. Enemark was buiten bewustzijn toen hij naar het ziekenhuis werd vervoerd en kwam niet meer bij kennis. Enemark was 23 jaar. Hy werd dit jaar kampioen van Scandinavië der amateurs op de weg. Het was dit seizoen zyn enige prestatie van betekenis. Lange tfjd was hjj namelijk op non-actief doordat hij twee keer kort achtereen een sleutelbeen brak. Dit bericht van het overlijden van Knut Enemark heeft grote verslagenheid gebracht bü de Deense Olympische equipe. De Deense wegrenners zullen zich van de Spelen terugtrekken. Het stoffelijk overschot van de coureur zal vandaag of morgen per vliegtuig naar Denemarken worden overgebracht. Het programma voor maandag luidt: 8.00 uur Vijfkamp (pistoolschieten) 8.30 uur Schermen (floret ind. her.), zwemmen (series torenspringen da mes). 10.00 uur Hockey, waterpolo, worste len, zeilen (Napels). 15.00 uur Boksen, hockey, kano (fi nale KI heren), schermen (floret ind. heren), zwemmen (series 100 meter vlinderslag dames). 15.20 uur Kano (finale KI dames), finale Cl heren). 15.45 uur Zwemmen (finale schoon- springen heren). 16.00 uur Kano (finales K2 en C2 heren), voetbal (BraziliëNat. China, Bulgarije—Egypte) 16.30 uur Hockey. 16.40 uur Kano (finale K2 dames en finale KI estafette heren). 20.00 uur Worstelen (Grieks Ro meins), zwemmen (halve finales 200 meter schoolslag heren). 20.45 uur Wielrennen (halve finales en finale ploegachtervolging en sprint) 21.00 uur Boksen, waterpolo, zwem men (finale 100 meter vrije slag da mes), voetbal (ItaliëGr. Brittannië, ZuidslaviëTurkije, PolenDenemar ken, ArgentiniëTunesië, Frankrijk India, HongarijePeru). 21.20 uur Zwemmen (series 4 x 200 meter estafette vrije slag heren). 22.00 uur Waterpolo. waaien de witte zeilen. De opbollende spinnakers zijn dikwijls twee- of drie kleurig. Op de wedstrijddag zal veel van de wind afhangen. Een stijve of een buig zame mast kan veel verschil maken. De laatste dagen heeft de wind geschom meld tussen windkracht twee en vier, ideaal voor de zeiler. De Deense renner Knut Enemark, die gisteren aan de gevolgen van een zonnesteek overleed. Schoonspringen dames Een niet geheel volledig afge werkte anderhalve salto met schroef is voor Greetje Lugthart bijna fataal geworden. De Haagse telefoniste was toch al niet zo erg op dreef in de eerste vier eliminatiesprongen van de 3 meter-plank. Thea du Pon was constanter en degelijker en met een hooggewaardeerde dubbele salto bereikte zij zelfs de zesde plaats van het groepje aan de top, dat met ruime voorsprong wordt aan gevoerd door de Duitse Ingrid Kraemer. Greetje Lugthart was het gelukkigst in haar eerste en derde sprong, een zweefsprong voorwaarts en een contra- zweefsprong gehoekt. Zij kreeg beide malen een hartelijk applaus van de on geveer 4000 toeschouwers bij wie zich op de hoofdtribune o.a. Prins Jean van Luxemburg en Prins Albert van België bevonden. De jury, die voor het eerst langs elek tronische weg op het scoringsbord cijfers TV-uitzending vervroegd De NTS deelt mede, dat de televisie uitzending van de Olympische Spelen (zwemmen), hedenavond met tien minu ten vervroegd wordt. De uitzending vangt derhalve niet aan om 21.10 uur maar om 21.00 uur. ROEIEN Roeiers op klompen naar Rome Gedurende de afgelopen dagen zijn reeds tientallen Olympische deelnemers van de Amsterdamse luchthaven Schip hol naar Rome vertrokken. Allen trok ken uiteraard veel belangstelling, maar de roeiers, die gistermiddag in het vlieg tuig stapten, spannen wat dit betreft toch wel de kroon. Zij hadden n.l. een kleine verandering in hun tenue aangebracht, zoals alleen roeiers dat kunnen: zy vertrokken op fel-rode en witte klompen, terwijl de zwarte officiële schoenen netjes in hun koffers waren opgeborgen. Tevens bleek, dat zij in Rome veel regen verwachten, want de meesten droegen ook nog een grote zwarte paraplu om de arm. Het is dus begrijpelijk, dat onze roeiploeg bij het vertrek veel belangstelling trok. „Hopelijk kunnen we er in Rome op een behoorlijke manier mee het vliegtuig uit stappen", zo zeiden ze. „Ook daar zal het wel veel belangstelling trekken, waardoor we nog reclame maken voor Nederland ook". Als de prestaties van de roeiers in Rome evenveel aandacht zullen trekken als hun klederdracht, zou dat natuurlijk ook wel een goede reclame zijn.... en totalen bekend maakte, beloonde haar enkele malen met 7.5 en 8 punten. De beide schroef sprong en waren echter niet zuiver en zodoende liep de Nederlandse kampioene al na vier sprongen een fikse achterstand op. Thea du Pon, die zich in dit letterlijk en figuurlijk hoge gezelschap goed thuis blijkt te voelen, zal echter veel goed kunnen maken. Een vermakelijk voorval gebeurde by de laatste sprong van de kleine Japa nese Watanabe. Midden in haar salto vloog haar de badmuts met een zwaai door de middelpuntvliedende kracht van het hoofd. „Wordt zij nu gediskwalifi ceerd?" riep Erik von Frenkel, de orga nisator van de Spelen van 1952 te Hel sinki naar een Amerikaans IOC-lid die enkele rijen boven hem was gezeten. „Neen", klonk het antwoord adrem en even luid „wel als het haar badpak was geweest. De stand na de vier kwalificatie- sprongen bij het schoonspringen dames (3 meter-plank) luidt: 1. I. Kraemer (Duitsland) 56.23 punten: 2. P. Pope (V.S.) 52.67 pnt.: 3. E. Ferris (G.-B.) 52.37 pnt.; 4. N. Krutova (Rusland) 52.35 pnt.; 5. K. Tsutani (Japan) 51.95 pnt.; 6. Th. du Pon (Nederland) 51.20 pnt.; 7. A. Long (G.-B.) 50.87 pnt.; 8. M. Wil- lard (V.S.) 50.64 pnt.; 9. I Mac Donald (Canada) 50.42 pnt.; 10. N. Darrigrand (Frankrijk) 48.96 pnt.; 11. W. Oertel (Duitsland) 48.64 pnt.; 12. E. Kosola- pova (Rusland) 47.88 pnt.; 13. S. Mor genrood (Rhodesië) 47.12 pnt.; 14. S. Knight (Australië) 46.19 pnt.; 15. G. Lugthart (Nederland) 46.03 pnt.; 16. K. Watanabe (Japan) 44.32 pnt. Deze 16 dames met de hoogste totalen gaan over naar de halve finale. Cricketprogramma Eersteklasse B: ExcelsiorQuick N Sparta—HCC III; P.W.—VRA. Tweedeklasse C: Hermes DVS III- Krekels. Derdeklasse C: Haarlem IIIOlym pia II. Eindstanden: lste-klas A gesp. gew. draw pnt gem. m.i. m.r. HCC I 12 1 5 4 35 2.92 Rood en Wit 12 6 3 33 2.75 HCC II 12 5 5 32 2.67 ACC 12 5 3 30 2.50 VOC 12 4 3 27 2.25 Hermes DVS 12 4 2 26 2.17 Quick Hg 13 5 28 2.15 Haarlem 13 3 2 23 1.77 2de-klas E Concordia 12 10 20 1.67 Haarlem II 11 7 1 15 1.36 Rood en W't 4 12 5 2 12 1 LCC 12 4 3 11 0.92 BMHC 12 4 1 9 0.75 CVHW U 3 1 1 0.64 Riiius van Es hoopt op revanche Rinus van Es, de 32-jarige onver moeibare polstokhoogspringer van A.V. „Holland" hoopt morgen tijdens de groots opgezette wedstrijden van de Ba taven in de Leidse Hout revanche te nemen op Servée Wijsen (Kimbria- Maastricht), de Nederlandse recordhou der. De Limburger won enkele weken geleden te Eindhoven met een sprong van 4.01 meter de nationale titel. Van Es werd toen tweede met 3.80 m. De elite van onze polsstokhoogsprin gers is door het bestuur van de Bataven voor deze wedstrijd geinviteerd. Zo komen b.v. ook de Tilburger Chris Gelens (Kunst en Kracht), Oth Bagi (Trekvogels) en de AAC'er Gé Hofstede. De koppelrace over 3000 meter, die aanvankelijk in het programma was op genomen, komt te vervallen. In de plaats daarvan een sterk bezette 5000 m. he ren. Aan de start verschijnen o.a. de Hollandloper De Haas, de gevreesde Rot terdammer De Bruin (Minerva) en de Bataaf Rewyk. ALI VAN DER LANS NOG SNELLER? Zal Ali van der Lans, de 600 m. loop ster van de Bataven, die j.l. zondag het Zuidhollands record op 1.46.6 bracht nogmaals in staat zijn zo'n voortreffe lijke tijd te noteren? De 100 m. voor meisjes A en het hoogspringen, waar aan Wieneke Witteman (Bataven) deel neemt, zullen duidelijk maken, of de va kantie haar goed heeft gedaan. De 800 m. jongens A wordt een A.V. Holland aangelegenheid met als winnaar Lin- sohoten, Brandt of een teruggekomen Hans Peen. De aanvang van het hoofdprogram ma is 2 uur. Moderne vijfkamp Gistermorgen werd het eerste num mer van de moderne vijfkamp verwerkt. De Mexicaan Sergio Escobedo won de 5 km. cross-country te paard in 7 mi nuten en 41 seconden. Hij verzamelde daarmee 1237 punten. De uitslag luidt verder: 2. Lambert (V.S 8 00.5 1165 pnt.; 3. Riera (Arg.) 8.09.0 1153 pnt.; 4. Minder (Zwits.) 813.- 1141 pnt.; 5. Tatarinov (Rusl.) 8.14.- 1138 pnt. De landenklassering ziet er als volgt uit: 1. Mexico 3393 pnt.; 2. Argentinië 3369 pnt. SPORTAGENDA Leidse Hout: Atletiekwedstrijden (De Bataven) Leidse Hout: 10.30 uur: Seriewedstrijden Vicus Oriëntis (korfbal). Boshuizerkade: Pupillentoernooi Oranje Groen. De Kempenaerstraat: Veteranentoernooi om de Gouden Krielbeker. Noordwjjk: Casinobaan: Exhibitie tennisprofs Kramer. Haarlemmerweg Lugdunum—Naaldwijk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10