Laakte nieuws Leidse winkeliers voelen zich gedupeerd door afsluiting brug VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 Hel zou overdreven zijn om te zeggen dat de winkeliers in de Morsstraat niets meer te doen heb ben. Dat zij het heel wat minder druk hebben dan gewoonlijk is echter een vaststaand feit. Zij voe len zich gedupeerd en zijn nogal ontstemd. „Het lijkt hier wel een hofje", zegt de een. „Het scheelt mij bijna de helft in verdiensten", zegt de ander. Sommigen staan ver veeld in de deuropening en kijken mistroostig naar de overkant, waar men het ook at kalmpjes aan doet. De oorzaak van al deze narigheid is gelegen in het feit, dat de smalle brug bij de Morspoort, aan het eind van de anders zo drukke win kelstraat, sedert maandag voor alle verkeer is afgesloten. Het brug getje moet n.l. gerestaureerd wor den. De bezwaren van de ongeveer vijftig winkeliers richten zich voor namelijk tegen het feit, dat er geen noodbrug is aangelegd. Zij vragen zich af hoe lang deze toestand nog moet voortduren. Dezer dagen hebben zij een request aan het College van B. en W. gezonden, waarin hun misnoegen duidelijk tot uiting komt. Vanmorgen ver namen wij dat van gemeentewege getracht zat worden om de brug voor het einde van de volgende week weer van een behoorlijk dek te voorzien. De herstelwerkzaam heden aan de brug zullen echter voorlopig nog niet beëindigd zijn. Op de foto ziet men hoe enkele gedupeerde winkeliers gistermid dag midden op straat een kopje thee dronken en een kaartje legden. „Wij hebben op het ogenblik toch niets anders te doen", zo zeiden zij. (Foto LJD./Holvast) LEIDERDORP Zwembad „De Does" UITSLAGEN VAN HET DIPLOMAZWEMMEN OP 25 AUGUSTUS Diploma A, dames: C. Andrik, H. Blok, Y. Zandbergen, C. van Es, I. Dlakonoff, I. H. Plekkringa, W. de Water, Th. v. d. Kroft, T. Bongenaar, T. van Veen, A. J. M. van Rijt, O. Fr. M. van Rijt, M. Ver hoeven, L. Engelen, A. de Wijn, M. Schouten, M. Booms, W. Melai, G. v. d. Wel, T. E. Kriest, M. Breedveld, I. Gin jaar, Th. Reyneveld, H. Bakker, A. Mul der, H. Houweling, I. R. F. T. de Faber, J. Houweling. Heren: W. C. Baars, H. v. d. Sterre, N. Diakonoff, E. L. H. Strumpel, J. van Wijck, A. v. d. Kommer, A. v. d. Nadort, R. Smeets, F. Kooyman, H. Wemecke, H. Bongenaar, F. Dijs, J. A. van Rijt, J. Bogaard, M. Struys, L. Booms, J. Car rière, H. Kanning, B. Baerelds, J. Gun ning, P. J. Bekooy, J. v. d. Post, J. F. M. Dingjan, H. Jaspers, P. W esse Is, K. Ro denburg, H. Hop, J. J. S. de Faber, J. Rodenburg, A. v. Stralen. Afgewezen: geen. Diploma B, dames: E. Oostdam, A. v. Es, C. Zandbergen, E. Ooyevaar, P. M. Otto, T. Schouten, T. Wamecke, H. van Reijn, W. L. M. Saris, R. v. d. Kroft, J. Kooijman, H. Reyneveld, T. Bongenaar, W. Lans, T. Schraa. Heren: K. Korswagen, H. Bongenaar, J. Teunissen, J. H. Sira, R. Vermeulen, Ch. Colpa, H. W. van Diehl. Afgewezen twee. WARMOND Afscheid kapelaan Wijnands in „De Stad Rome" De parochianen van Warmond heb ben afscheid genomen van hun kape- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 augustus. Veemarkt. Aanvoer: 18 stieren, 60 melkkoeien, 380 vette koeien, 34 varekoeien, 6 pinken, 10 graskalveren, 127 vette kalveren, 16 nuch tere kalveren, 180 vette schapen, 350 fok schapen, 1.404 vette lammeren, 47 var kens (zeugen), 384 schrammen, 747 big gen, 11 gelten. Totaal 3.764 stuks. Notering: stieren per kg schoon gewicht f2.90 tot f 3.20, melkkoeien f800,tot f 1.125,vette koelen per kg schoon gew. f2.65 tot f3.20, varekoeien f500 tot f925 vette kalveren per kg levend gew. f 2, tot f2.80, vette schapen f75 tot f95, fok schapen f 90 tot f 120, vette lammeren f 70 tot f 86, zeugen f 225 tot f 300, schrammen f 65 tot f 85, biggen f 38 tot f42 tot f45. Handel: stieren willig, melkkoeien stug, vette koeien lui, varekoelen kalm, vette kalveren traag, vette schapen en vette lammeren stug, fok- en weldeschapen ma tig. zeugen, schrammen en biggen terug lopend. LEIDEN, 26 augustus. Kaasmarkt. Aanvoer: 23 Goudse en 2 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwaliteit tot f 2.30. Goudse eerste kwaliteit f 2.08 tot f 2.15, Goudse tweede kwaliteit f 2,tot f2.07, Leidse eerste kwaliteit tot f2.31. Handel lui. AALSMEER, 25 augustus. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling G.A. Snijbloe men. Gerbera per stuk 15-30, Amaryllis 8-12, Lelies 17-31, Clematis 20-30, Bou- vardla 25-43, Rayonanten 45-62, Chrysan then (gepl.) 20-32, Fresia 60-90, Ornitho- falum 50-81, Zinnia 20-43, Gladiolen 25- 9, Troschrysanthen 40-81, Liatrix 40-70, Dahlia (gr.) 30-61, idem (kl.) 15-25, Cy clamen 50-75. POTPLANTEN: grote pot: kleine pot: Adianthum 40-55, Anthurlum 300-600 150-175, Aphelandra 150-220 80-100, As- plenium 100-140 35-40, Aralea 100-150 25-35, Begonia Semp. 60-70 30-40, Blad begonia 50-80 35-45, Cactussen en Vet- Rlanten 60-240 10-35, Campanula Isophyl- i 135-176 60-90, Croton 200-350 80-100, Cyclamen 250-420 100-175, Cissus 150-180 50-65, Euphorbia Splendens 100-125 40-65, Ficus 200-350 Gemengde Planten 80-90, Hedera bont 100-200 50-70, Hedera Pittsburg 100-150 25-30, Kalanchoë 40- 60. Marantha 40-55, Nephrolepis 300- 450 35-40, Primula Obconica 100-150 40- 60. St.-Paulla 40-75, Phllodendron 300- 500 ld. Scandens 40-53, Platyderium 400-650 80-135, Scindapsus groen 60-75 ld. bont 100-110, Tradescantia 50-65 12- 20. Varens gemengd 30-38, Achlmenes 250-330 100-130, Thumbergla 100-125 40- 65. Passlflora 200-300 80-90, Bilbergla 500- 720 laan. Gisteravond deputaties van orga nisaties en kerkbestuur. In „De Stad Rome" hadden de r.k.- jeugdbewegingen de scheidende kape laan een afscheid bereid. In rijmvorm brachten verschillende groepen de kwa liteiten van, de aalmoezenier naar vo ren. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de verkenners. Namens K.A.J. sprak de heer J. Does. Woorden van dank en waardering wer den ook nog gesproken namens de L.T. J. door de heer Heemskerk en namens de afdelingscommissie en de r.k.-jeugd- bewegingen door hopman De Vroomen. Allen hadden woorden van lof over het werk van de aalmoezenier. Vooral de oprichting van de kaboutergroep, waar in de scheidende kapelaan een groot aandeel heeft gehad, werd hogelijk ge prezen. Hopman de Vroomen bood na mens de parochie geschenken onder couvert aan. Kapelaan Wijnands dankte hartelijk voor de waarderende woorden en het cadeau. Hij had er al een bestemming voor zei hij, want in zijn nieuwe pa rochie wordt het noodzakelijk van een bromfiets gebruik te maken. Hij spoorde de leiders, de leidsters en de jeugd aan, in een aalmoezenier toch vooral altijd 'n priester te zien, die altijd tracht zijn priesterlijke taak naar behoren te ver vullen en daardoor weieens van mening zal verschillen met de leken. Hierna werd ieder in de gelegenheid gesteld de scheidende kapelaan de hand te druk ken. WASSENAAR Bevestiging en intree van ds. A. Vos Ds. A. Vos uit Graydon (Surrey) in Engeland heeft zondag 24 juli j.l. af scheid genomen van de Greformeerde Kerk van Londen en zal zondagmiddag 4 september, na vooraf in de morgen dienst te zijn bevestigd door ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal, intree doen als predikant van de Geref. Kerk van Wassenaar, wdar h(j beroepen is in de vacature van ds. M. P. Feringa, aan wie met ingang van 1 oktober van het vo rige ^aar (1959) vervroegd emeritaat werd'verleend. Ds. Vos werd op 11 oktober 1924 te Geldermalsen geboren. Hij bezocht eerst de h.b.s. te Middelburg en was daarna enige tijd werkzaam op een kantoor. In 1947 deed de heer Vos staatsexamen gymnasium A en studeerde daarna ver der nog aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, waar hij in april 1952 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat kan didaat Vos kort daarna door de classis 's-Gravenhage-oost was beroepbaar ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 31 augustus van datzelfde jaar (1952) door ds. J. Firet uit Amersfoort, toen nog predikant te Zuid-Beijerland, bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Westmaas. Op 28 oktober 1956 verwisselde ds. Vos deze kerk met die van Londen in Engeland, waar hij werd bevestigd door dr. N. J. Hommes uit Rotterdam-Hillegersberg. Tijdens zijn ambtsbediening te West maas ging ds. Vos op 1 september 1954 in militaire dienst en is toen ruim eèn jaar op de vliegbasis Woensdrecht werk zaam geweest als luchtmachtpredikant. Ds. Vos was eindredacteur van „Het Baken" en medewerker aan De Strij dende Kerk" en verder publiceerde hij nog enige artikelen in Centraal Week blad; Uitzicht en in Jong Gereformeerd. Tijdens zijn verblijf in Londen heeft ds. Vos zich daar intens bezig gehouden met het jeugdwerk en verder ging hij daar regelmatig voor in Engelse kerken van verschillende denominaties. Veertigste levensjaar voor „Blauw Zwart" begonnen De R.-K. Sportvereniging „Blauw Zwart" is aan haar veertigste levensjaar begonnen, ofwel aan haar „tweede jeugd", zoals voorzitter J. P. J. Deklear- maeker het gisteravond in zijn inleidend woord tot de jaarvergadering in het clubgebouw zeide. Aan het eind van dit verenigingsjaar, in juni 1961, hoopt de vereniging het achtste lustrum op fees telijke wijze te herdenken. Over het afgelopen seizoen zeide de voorzitter, dat het wat de voetbalpres taties betreft geen bijzonder goed sei zoen was. Wel werden twee senioren- elftallen kampioen, n.l. het vijfde en het negende, maar het eerste elftal moest een harde strijd leveren om zich in de tweedeklasse te handhaven. Er was zelfs een beslissingswedstrijd tegen RKAVV voor nodig. Dat de vereniging overigens kernge zond haar veertigste levensjaar is inge gaan bleek uit de Jaarverslagen die door secretaris A. H. Rijnbeek, penningmees ter. Th. Donath en hoofdjuniorenleider R. Gottenbos werden uitgebracht. Het aantal leden en donateurs steeg tot 780. Er kon een bescheiden batig saldo wor den geboekt van f 426.70. Aan de ter reinen werd veel zorg besteed. Een pro bleem blyft echter vooralsnog, vooral door de groei van de jeugdafdeling, het tekort aan kleedgelegenheden. Er zijn plannen gemaakt voor kleedkamers en een tribune, maar de kosten daarvan zijn enorm. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. H. Rijnbeek, W. J. Peeters en G. Suurenbroek bij acclamatie herkozen. De verkiezing van de elftalcommissie had tot resultaat, dat van de zittende leden werden herkozen de heren N. van Leeuwen en A. l'Amie. Niet herkozen werden de heren P. Westgeest, P. van Tilburg en C. Knijnenburg. In hun plaat sen komen J. van Steen, A. van Leeu wen en D. van Leeuwen. Besloten werd een lustrum-commissie in het leven te roepen, die het bestuur zal bijstaan in het voorbereiden van de viering van het veertigjarig bestaan. ZOETERWOUDE Raad vergaderde De raad van Zoeterwoude kwam on der voorzitterschap van de burgemeester bijeen. Afwezig waren de heren C. J. van Leeuwen en J. van Vliet. Bij de ingeko men stukken bevond zich het gedeelte lijk door Ged. Staten goedgekeurde uit breidingsplan „Industrieterrein Hoge Rijndijk" en de door Ged. Staten vast gestelde gemeenterekening over het jaar 1958. De voorzitter deelde mede, dat aan H. M. de Koningin is gevraagd het open baar belang te erkennen van het leggen en hebben van een waterleiding in de Besjeslaan. Dit als voorbereiding van de toepassing van de wet tot opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen. Voorts zeide de voorzitter, dat binnen kort de goedkeuring te verwachten is van de aankoop van een vuilnisauto. B. en W. stelden voor van de Wed. Var Teijlingen aan te kopen een per ceel grond in de Westeindse polder i.vun. de te maken Pasveer-rioolwaterzuive ringsinstallatie. De heer Van der Ploeg zei, dat gebleken is dat voor deze instal latie een vrij groot bedrag nodig is. Spreker was van mening, dat het voor stel van B. en W. beter kan worden aangehouden en dan te trachten de de finitieve zuiveringsinstallatie te doen uitvoeren. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. dezelfde mening zijn toegedaan. Rijnland heeft echter aangedrongen op spoedige uitvoering. Er is een plan in voorbereiding voor woningbouw in de Westeindse polder. Getracht zal worden dit te bespoedigen. Met algemene stemmen werd besloten de aankoop van de hiervoor bedoelde grond aan te houden. De raad verleende een krediet voor het ontwerpen van een plan voor een Pas veer installatie aan de Hoge Rijndijk. De kosten hiervan bedragen f. 5.700. De eigenaar van de vuilnisstortplaats aan de Ommedykseweg vraagt thans een jaarlijkse vergoeding van f. 150.-. De vergoeding zal worden toegekend. Besloten werd tot aankoop van een motorgrasmaaimachine, waarvoor een krediet van f. 4000 werd verleend. Tot le den van de instelling voor maatschap pelijke zorg worden gekozen de heren A. Pieterse, H. H. van Kapel, P. van Bem- melen en L. van Vliet. Olympisch goud voor Italië De eerste gouden plakken van deze Olympische Spelen zfln veroverd door de Italianen. Hun wegploeg voor de 100 km tfjdrlt werd onbedreigd eerste met een voorsprong van 2 minuten 23 secon den op de Duitsers, vertegenwoordigd door de Oostduitse ploeg, terwijl de Russen beslag legden op de derde plaats. De Nederlandse ploeg bestaande uit Hugens. Lotz, Van Kreunineen en Sluis boekte een bijzonder fraai resultaat. Zij eindigde namelijk op de vierde plaats met een achterstand van 4 min. 42,0 sec. op Italië. De uitslag van dit nummer was; 1. en Olympisch kampioen Italië 2.14.33: 2. Duitsland 2.16.56: 3. Rusland 2.18.41; 4. Nederland 2.19.15. Geruime tijd na afloop van de tijd rit op de weg diende Zweden, dat als vijfde achter Nederland was geëindigd, een protest in tegen de Nederlanders, omdat die niet het gehele parcours ge reden zouden hebben. Het ging hier om misschien 25 tot 30 meter. Na elke ronde namelijk moesten de deelnemers direct na de streep een korte lus maken om dan het parcours in tegengestelde rich ting te berijden. Na de eerste ronde hadden de oranjemannen deze lus in derdaad niet geheel afgelegd. Zij waren binnendoor gereden en hadden mis schien 30 meter gewonnen. Maar dat was in de eerste plaats de schuld van de organisatie, die geen voldoende aanwij zingen had aangebracht. Het protest van de Zweden zou in de loop van de middag behandeld worden. Eventueel komt dan ook een protest I tegen de Duitsers ter sprake. De Itali aanse commissaris, die in de volgauto de Duitsers had begeleid, kondigde onmid dellijk na de finish aan dat hij zou pro testeren omdat de Duitsers elkaar on derweg hadden voortgetrokken en ge duwd. Maar toen was het definitieve re sultaat nog niet bekend... Een uur later had de Italiaan zijn protest nog steeds niet ingediend en er werd in UCI-kringen ook niet verwacht dat hij het alsnog zou doen. Het protest zou overigens weinig kans van slagen hebben want in het reglement staat nergens dat het verboden is elkaar tij dens de wedstrijd te duwen etc... Kind in Alphen verdronken Gistermorgen is het anderhalf-jarige dochtertje Yvonne van de familie P. Dissel uit de Van Riebeekstraat 12 te Alphen aan den Rjjn in de vijver van de Jan Pieterszoon Coenlaan gevallen en verdronken. De moeder van het kleine kind was op Het ongeluk gebeurde omstreeks halfelf. dat tijdstip bij de buren. Een der omwonenden heeft het lichaampje even voor halfeen met een hark uit de vijver gehaald. VOLKSTUINDERSVER. ,ONS BUITEN' Morgenmiddag houdt de Volkstuin- dersvereniging „Ons Buiten" in haar clubhuis op net volkstuincomplex een tentoonstelling van de op de tuin ge kweekte produkten. De Planta-affaire Ernstige patiënten buiten gevaar Onderzoek wordt in nieuwe banen geleid stelling, de heer G. P. van Leeuwen, werd herbenoemd. De aftredende leden van de waterlei dingscommissie, de heren J. van Vliet, C. J. van Leeuwen en J. B. N. van Die- men, werden allen herbenoemd. Ook de zitting hebbende leden van de woonruimtecommissie de heren P. Ko- nin, J. H. van der Ploeg, A. M. Schinkel, H. J. van Mil en H. J. M. Sieverding, werden herbenoemd. De straatnaamgeving lokte nog enige discussie uit. Het ging hier over enkele nieuwe straten aan de Hoge Rijndijk. B. en W. stelden voor deze resp. te noemen Nassaustraat, Bonifaciusstraat en Titus Brandsmastraat. De heer Van Mil wilde de Nassaustraat Servatiusstraat noemen. Het bleef echter Nassaustraat. Over de parallel aan de Hoge Rijndijk lopende straat, die B. en W. de naam willen geven van Titus Brandsmastraat bestond verschil van mening. De heer Koek kon niet inzien waarom dit niet Hoge Rijndijk kon blijven. De voorzitter antwoordde, dat er grote moeilijkheden ontstonden bij de huis nummering, zodat het tenslotte toch Ti tus Brandsmastraat werd. Ged. Staten hebben bezwaar gemaakt tegen het subsidie in de kosten van res tauratie van de r.-k. kerk aan de Hoge Rijndijk. Besloten werd deze subsidie te handhaven. Conform het voorstel van B. en W. werd voorts besloten in het Westeinde een straatverlichting aan te brengen, waarvan de kosten worden begroot op f. 12.300. De LTB heeft verzocht alsnog de Delastingschade te vergoeden aan C. J. van Klink, van wie de gemeente des tijds grond heeft gekocht. B. en W. handhaven hun voorstel om de volle be- lastingschade te vergoeden. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en met 7 stemmen voor en vier tegen aangenomen. B. en W. stellen ook voor toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling inzake de schooltandverzorging te Al phen aan den Rijn, voor zover het be treft de r.-k. jongens en meisjesschool aan de Hoge Rijndijk. Het eerste jaar zal dit f. 350 kosten. Na een toelichting van B. en W. werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Het verzoek van de Stichting Kath. Gezinszorg om de subsidie m.i.v. het jaar 1959 nader te bepalen op 35 voor de gezinsverzorgsters en op 30 voor de gezinshelpsters werd ook aangeno men. Aan de Stichting Maatschappelijk Werk wordt een subsidie over 1960 ver leend van f. 3.727.15. De r.-k. jeugdbeweging in de parochie Zuidbuurt vroeg voor 1960 een subsidie te verlenen van f. 1000. De commissie voor de financiën adviseerde voor elke jeugdbeweging de subsidie van f. 600 dat in de begroting is geraamd te brengen op f. o00. B. en W. stelden voor het ge raamde subsidie te handhaven en deze kwestie opnieuw te bezien bij de begro ting 1961. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de oude subsidieregeling voor de Kruisverenigingen in te trekken en een nieuwe regeling vast te stellen. Deze re geling houdt in, dat naast de subsidie voor het normale kruiswerk ook kan worden bijgedragen in de kosten van stichting van een wljkgebouw. Deze bij drage is dan 30 van de stichtings- kosten. Tenslotte wordt nog besloten de beta ling te garanderen van de rente en af lossing van een door het Wit Gele Kruis op het dorp te sluiten geldlening van f. 65.000 en aan genoemde vereniging te verkopen 400 m2 grond aan de Korte (Speciale berichtgeving) Van de zijde der GG en GD te Rot terdam vernemen wij, dat de toestand van een vrouw die enkele dagen geleden als zeer ernstig slachtoffer van de mas sale huidziekte in een Rotterdams zie kenhuis moest worden opgenomen, thans bevredigend is. Inmiddels neemt het aantal gevallen nog steeds toe. Vooral in de noordelijke provincies, waar de distributie van Planta met rode opdruk later is begonnen dan in de grote ste den in het Westen des lands. Het onderzoek naar de Juiste oorzaken en ook de gevolgen van de huidziekte is sinds kort in nieuwe banen geleid.. Onder de hoogste leiding van de direc teur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. Muntendam, wordt het epide miologisch onderzoek verricht door de GG en GD te Rotterdam. Het klinisch onderzoek door prof. dr. E. H. Hermans, huidarts te Rotterdam en het toxico logisch onderzoek door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid. Geen ziekte in Duitsland Onze correspondent te Bonn meldt: Van de zijde van Margarine Union te Hamburg, de Westduitse Unilevertak, deelde men ons mee, niets te weten van een Duits „Planta-geval". Dat in de Bondsrepubliek enige jaren geleden na het eten van bepaalde levensmiddelen (geen margarine) zekere ziekte-verschijn- sele optraden bleek terug te voeren tot virus-verschijnselen en had niets te maken, aldus Margarine-Union, met produkten van Unilever. Oproep De aftredende voorzitter van deze in-Miening tegen f. 25 per m2. Overstromingsramp in Orissa (India) Bijna een miljoen mensen zijn in In dia getroffen door ernstige overstromin gen, die zich de laatste negen dagen in Orissa, een der oostelijke staten van het land, hebben voorgedaan. Volgens voor lopige berichten uit vier districten van deze staat zijn daar 27 mensen om het leven gekomen. Een gebied van ongeveer 7000 vierkante kilometer zou door het water van zeven rivieren zijn over stroomd. De overstroming van de rivieren de Baitarani en Brahmani is de ernstigste in de geschiedenis en tal van huizen zijn beschadigd of weggevaagd. Aan de oogst en veestapel is grote schade toegebracht, terwijl het spoorwegverkeer en ook dat over de gewone wegen op tal van plaat sen zijn verbroken. Verwacht wordt, dat het dodencijfer in de getroffen staat veel hoger zal zijn dan het voorlopige aantal, dat door de minis ter voor Irrigatie in het parlement werd opgegeven. Alleen al in het district Bhadrak zouden volgens een gouverne mentsambtenaar ongeveer vijftig men sen om het leven zijn gekomen, terwijl gevreesd wordt dat de rijstoogst ter waarde van ruim elf miljoen gulden ge heel verwoest is. De overstromingen, die veroorzaakt zijn door de buitengewoon zware moes sonregens, hebben duizenden giftige slangen uit hun schuilplaatsen verdre ven. Er zyn reeds tal van gevallen van slangebeten. STAKING BIJ NDSM WELHAAST VOLLEDIG Vanmorgen omstreeks half twaalf lag vrijwel het gehele bedrijf van de N.D. S.M. stil. Slechts in enkele afdelingen van de werf West werd nog gewerkt. De directie was op dat tijdstip in vergade ring, waarbij o.a. enkele vertegenwoor digers van de erkende vakbonden aan wezig waren. De deskundige hoofdinspecteur van de 'Volksgezondheid heeft alle artsen in het land gisteravond via de radio verzocht de hun ter kennis komende nieuwe ge vallen van de huidziekte onverwijld aan te melden. Dit kan geschieden door in zending van de gewone aangifteformu lieren voor besmettelijke ziekten bij de regionale inspecteurs, resp. directeuren van de G.G.D. BEURSOVERZICHT Philips in reactie: Unilever flauw Amsterdam, 26 augustus. De aandelen van Philips ondergingen vanmiddag een koersreactie. De door de beurs met veel spanning tegemoetge- ziene eerste halfjaarcijfers van het Phi- lipsconcern zijn thans gepubliceerd. Hoewel deze cijfers op zichzelf zeer gun stig zijn met een hogere netto-winst van 35 pet., vielen ze voor de beurs toch net nog iets tegen, omdat op een netto-winst verhoging van 40 pet. was vooruitgelopen. Deze geringe tegenval ler kostte het fonds een koersverlies van circa dertig punten gedurende de nabeurs van gisteren. De niet-officiële ochtendhandel van vandaag zette de koersdaling voort en als laagste koers werd 1307 geregistreed. Dit vond Amerika blijkbaar te laag waardoor de vraag van die zijde voor een openings koers op de officiële zorgde van 1326, ofwel drie en twintig punten beneden de vorige slotkoers. De handel was kalm. Aandelen Unilever openden zwak op 897, tegen gisteren als slotprljs 912. De Planta-affaire heeft thans twee do den geëist en dit bericht was oorzaak dat de margarinewaarden verder in zakten tot 880. De arbitrage kwam met deze stukken aandragen waartegen over zeer weipig vraag stond. Al met al was het koersverlies voor dit fonds, ten opzichte van de slotkoers van gis teren, vandaag circa ruim dertig pun ten. Hoogovens openden op 845 en daal den tot 838. Op deze prijs verloor het fonds bijna twaalf punten. Aku's hiel den zich bij de opening op 538, min 1 punt, zeer goed doch vielen terug tot 5354. Kon. Olies openden op f133 en daalden tot f 131,50 op welke prijs een koersverlies werd geleden van 2 gulden. Ten opzichte van de slotkoersen van vo rige week vrijdag vertoonde Philips over deze beursweek een koerswinst van cir ca vijftien punten, Aku zes punten en Hoogovens ruim twintig punten beter. Unilever daalde deze beursweek bij een prijs van 880 circa vijf en dertig punten, terwijl Kon. Olies vrijwel gelijk bleef. De Scheepvaarten waren één tot twee punten in reactie op de betere stem ming van de voorgaande dagen. De handel was zeer kalm. Walvisvaarten werden wederom in een open hoek ver handeld en noteerden op 115 vier pun ten beneden de vorige slotkoers. Staats fondsen zeer kalm met weinig verande ringen. Cultures lager voor certificaten Deli. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 26 augustus Londen 10.60—10.604; Montreal 3 88%—3.894: Brussel 7.54%—7.544; Stocholm 73.194 173.244; Milaan 60.764—60.814; Oslo 52.894—52.944; Lissabon 13.20%— 13.224; New York 3.77A—3.77AParijs 76.954—77.004; Frankfort 90 434— 90.484; Zürich 87.544—87594; Kopen hagen 54.73—54.78; Wenen 14.614— 14.624. BEURS VAN Vrijdag 26 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000 Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 44 1014 101 101 100H Ned. '60-1 44 101 100U 101 100H Ned. '59 44 9811 98jg Ned. '53 3% 954 9 5 Ned. Grtbk obi. 34 78 Ned. '47 34-3 94iT« 94A 964B. Ned. '53 34 95 95A Ned. '56 34 944 94% Ned. '48 34 89 89 Ned. bel. cert. 3% 884 Ned. '50 34 884 88A 89% Ned. '54 34 89% Ned. '55-1 34 89% 89% Ned. '55-11 34 924 924 Ned. '37 3 904 90A Ned. doll. In. 47 3 984 90% Ned. Inv. cert. 3 98iVGB 98 GB 99 ïV 974 Indië '37-A 3 944 944 Ned. grtbk. '46 3 914 Ned. won.b.l. '57 6 1104GB IIOA Ned. won.b.l. '58 44 994 994 ACTIEVE AANDELEN 3ultuurbank 334 34 Nat. Handelsbank 186 188 Ned. Handelmlj. 324 326 111 B 111 153 1514 530 AX.Ü 539 535% Berkel's Patent (v.) 350 GB 343 GB Calvé Delft cert. 899 876 Dell My .en (Ver.) 184 GL 181.80 Kon Pap v Gelder 335 327 Hoogovens cert 849% 838 Müller en Co NB 444 429 Ned Kabelfabr 614 GB 606 1348% 1313 Philips pref 340 340 912 879 Wilton Feyenoord 217% 214 BUI ton 2de r 475 GB 468 Dordtse Olie gew 642 635 Kon Olie (f20.— 133.50 133.60 idem (50 A f20.— 133.70 132.— Holl Amer UJn 142% 1404 Java China Paket 1484 147 KlaM 103 103 Kon Ned 8tmv MU 1904 1884 Kon Paket MU 1364 136 Stoomvaart MU Ned 171 167 Nievelt Goudr eert 1444 141 v Ommeren eert 2784 274 Kon Rott Lloyd 149 147 Ned Scbeepv Unie 1514 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (34) 3 944 944 idem '48 (34) 94 R'dam '52-1 (44) 984 ld. ld. "37 I-n (34) 95 95% Z.-Holland '56 (44) 97% Bankwezen Vorige Slotkoers koers v. heden Bank N. G. '58 (54) 104ti 104H ld. N.W.B. '52 (44) 974 97A Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng '51 954 95 Premieleningen A'dam '53 3 100 A'dam *51 I 24 844 844 A'dam '56 1 24... 784 784 A'dam *56 n 24 87 4 874 A'dam '56 III 24 934 93 Eindhoven *54 24 78% 79% Enschede*54 24 784 78% Den Haag *52 I 24 85% 854 Idem II 24 854 R'dam 52 I 24 85% 854 Idem n 24 864 Idem 57 24 984 100% Utrecht 52 24 90 Z.-Holl 1957 2 4 95 95tf NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 248.50 247.50 Amst. Bank 413 415 HF.Ü. eert 235 234% Rott. Bank 330 3294 Twentsche Bank 309 310 Industrie Ondernemingen Albert Heyo 479 4744 Borsuml)62 4 624 K N Edmet A-AA 100 100 Idem prei wd 104 104 Electrolasmy 385 Kon Ned Grofsm 194 191 Holl Constructie 569 lng bur v Bouwnyv 283 278 Intematio 153 1514 Int Kunststof! Ind 68 67 Leidse Wolspinneru 580 575 Rott DroogdoK MU 725 715L. Sikkens Groep 925B. Ver TouwtaonekeD 359 355 Walvisvaart 1194 1154 Wemlnk'e Betonm 161 160 Van W«k en Heringa 114% 114% Zaalberg 132 135 Spoorwegen Dell Spoorweg MU 54 5 Amerik. fondsen Canadian Pacillc R 24ft 24A Intern NlckeJ 55 554 Anaconda 554 54% Bethlehem SteeJ45 44% Cities Service 454 45 General Motors 46% 464 Kennecott 86 85% Republic Stee) 63% 634 Shell Oi) 72% 694 Union Pacific 274 27 Un. 8tates Steel 844 83

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7