„Ik vind Heineken tiet lekkerste bier dat er bestaat. Dat UmcC Je niet, dat cS zo...!" Hardwerkende lijntrekkers kleden vele kilometerslange wegen aan Seêêcfapè En worden per nieter betaald Nog steeds crescendo bij Philips Bloemencorso van Aalsmeer voor de 13e maal naar Amsterdam VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 Advertentie WMMMM WMÊÊÊÊê, Merkwaardig bedrijf in Bodegraven Lijntrekkers worden per meter betaald. De vader, broers en ver- loofde van de naar de Olym pische Spelen in Rome afgevaar digde turnster Ria van Veisen uit Bodegraven zijn al vele jaren lijn trekkers en hebben er al heel wat kilometertjes opzitten. En al die kilometers hebben heel wat verf ge kost. Duizenden en nog eens dui zenden kilo's verf. Daar staat tegenover, dat het lijntrekken de Van Velsens geen windeieren heeft opgeleverd. En bovendien, wat zouden de automobilisten zonder de lijntrekkers moeten beginnen? Misschien hebt ge het al geraden: de heer Van Velsen heeft een lyntrekkers- bedrijf. Hy zorgt er met zijn zoons en de verloofde van zijn dochter voor, dat vele wegen in Nederland van lijnen wor den voorzien. De opdrachten krijgt hij overwegend van het Rijk en de pro vincies. De 24-jarige Pieter van Velsen, die wij gisteren op de nieuwe provinciale weg onder Leimuiden op een van de vier lijntrekmachines van het familiebedrijf aantroffen, vertelde, dat er in ons land maar drie van dergelijke bedrijven zijn, waarvan twee in Den Haag. „Of het moeilijk is om de lijnen recht te trekken? U mag het gerust zelf even proheren, maar dan liefst niet hier op de weg, want dit werk moet goed zijn Pieter vertelt, dat zijn vader aanvan kelijk een autospuiterij en een schilders bedrijf had. Hij vindt het nog steeds een goed idee van zijn vader om het is nu acht jaar geleden een lijntrek- kersbedrijf te beginnen. „Of het eentonig werk is? Je komt overal. Dan in de Betuwe, dan in Lim burg. Zo zie je nog eens wat". De verf, die voor de lijnen op de auto wegen wordt gebruikt is van een speciale samenstelling. De verf moet slijtvast zijn; teer, regen en wind mogen de verf niet aantasten. En dat is het belang rijkste de verf moet stroef zijn om zoveel mogelijk het slipgevaar tegen te gaan. Parels Bij het lijntrekken op de nieuwe pro vinciale weg werd verf met uiterst kleine glaspareltjes gebruikt. Een kilo parels gaat in twee kilo verf. De glaspareltjes hebben 's avonds een reflecterende wer king, zodat de lijnen altijd goed te zien zijn. Automobilisten zijn erg enthousiast over dergelijke lijnen. Of alle automo bilisten de betekenis van alle lijnen kennen? „Ik denk het niet", zegt Pieter van Velsen. Om even een paar cijfers te noemen. Voor 12 kilometer lyn is 2700 kilo verf nodig. De Rijksweg 12, die door de fa milie Van Velsen werd „aangekleed" is 120 kilometer lang. Maar omdat er 6 lijnen moesten worden getrokken bete kende dit 720 kilometer „lyn trekken". Een weg waar dus wel brood in zat, als men weet, dat de lijntrekkers per meter worden betaald. In een uur worden ongeveer 5 tot 6 kilometer lijnen getrokken. Dat de fa- malie nooit zonder werk komt te zitten is wel duidelijk. Want de meeste strepen moeten over twee jaar weer worden overgetrokken. Een druk bereden weg moet zelfs elk jaar onder handen wor den genomen. Of ook een weg met onderbroken lijnen per meter wordt betaald? „Ja, al leen kost het natuurlijk minder verf. Dat de lijntrekmachines vast op de weg moeten liggen is wel duidelijk. Om de lijnen zo recht mogelijk te kunnen maken is de machine voorzien van veel vertraging op het stuur. Maar des ondanks wordt van de bestuurder een grote mate aan nauwkeurigheid vereist. Gevaarlijk De verf wordt onder grote druk op het wegdek geperst. Daarom is het uitermate gevaarlijk wanneer een lijntrekmachine met een auto in botsing zou komen. „Er staat zo'n 7 tot 8 atmosfeer druk op de verfketel en als dat geval uit elkaar springt Ondanks het feit, dat de automobilis ten door een auto met draaiend knip perlicht op de werkzaamheden van de lijntrekkers uit Bodegraven worden ge attendeerd, is er toch twee keer een on geluk gebeurd. „De eerste keer was in de Betuwe", vertelt Pieter. „Ik tuurde op de naald voorop m'n machine, dat je een soort vizier kunt noemen, toen die automo bilist eraan kwam. Later bleek, dat ie een borrel te veel op had. Ik hoorde m'n vader nog brullen: „Springen!!". Maar naar welke kant moet je springen? Ik bleef dus zitten. De wagen van die dron ken vent raakte de naald en reed even later tegen een muur. Ik was er goed afgekomen". Het is heel goed gezien van de familie Van Velsen om de automobilisten op hun lijntrekkerswerkzaamheden opmerk zaam te maken door middel van een auto met knipperlicht en niet door bij voorbeeld een rode vlag. „Als ze dat knipperlicht zien het is nog een dure grap, want het kost ruim 400 gulden denken ze, dat er een ongeluk is gebeurd De lijntrekkers in de weer op de nieuwe provinciale weg onder Lei muiden. Het merkwaardige is, dat deze lijn eigenlijk niet getrokken hoefde te worden, ,,'t Is meer een symmetrische sierlijn", vertelde een van de opzichters. (Foto Leldsch Dagblad) en rijden ze vanzelf al voorzichtiger. Het is reuze opvallend zo'n licht". Pieter, broer Krijn (22 jaar) en de verloofde van Ria, Thijs Rietveld uit Alphen stoppen met het werk en roken een sigaretje. „Thijs kan maandag echt even de lijn gaan trekken. Dan hoeft ie namelijk niet te werken, maar kan ie zus Ria uitgeleide doen naar Rome. Maar de volgende dag is het ook voor Thijs weer echt lijntrek ken geblazen". De Van Velsens kleden onze wegen aan". Dag in dag uit. De automobilisten kunnen h&Tt daar dankbaar voor zijn. Want zonder lijnen is het op de weg eigenlijk niets gedaan. ALLEEN JONGENSNAMEN VOOR ZEEUWSE JONGENS Het zal in Zeeland in het vervolg niet meer zo makkelijk zijn voor ouders om hun zonen een meisjes naam te geven. Zoals hekend, is het vooral in katholieke streken wel ge bruikelijk, dat jongens achter hun meestal normale jongensnaam ook nog de naam krijgen van een rooms- katholieke heilige, bijvoorbeeld Ma ria. De officier van Justitie in Mid delburg heeft na de controle op de geboorteregisters van de Zeeuwse gemeenten een rondschrijven aan de burgerlijke standen gestuurd, waar in hij stelt dat de jongens in het ver volg echte jongensnamen moeten dragen en meisjes meisjesnamen. Het is de bedoeling van de officier dat men bij het noemen of lezen van de naam direct vast kan stellen of men met een jongen dan ivel met een meisje te doen heeft. De officier heeft geen verbod uitgevaardigd tegen de meisjesnamen voor jongens, maar wel de ambtenaren van de burgerlijke stand per rondschrijven verzocht al hun invloed aan te wen den om bij de aangifte van een zoon de vader te bewegen deze alleen maar jongensnamen te laten dragen. Brisantbom langs spoorlijn ontdekt Op korte afstand van de drukke spoor lijn Amersfoort-Apeldoorn-Enschede is de 50-jarige arbeider D. van der Bunt uit Barneveld gistermiddag, tijdens graafwerkzaamheden met zijn schop op een niet-ontplofte brisantbom van naar schatting 500 kg gestoten. Vermoed wordt, dat in het weiland vlak naast de spoorlijn nog meer niet ontplofte-projectielen uit de laatste oor log liggen. De mijnopruimingsdienst zal waarschijnlijk morgen het oorlogstuig onschadelijk maken en het terrein afzoe ken. In het terrein, dat gereed wordt ge maakt voor de bouw van een nieuwe fa briek, komen nog vele bomtrechters en wrakstukken van kapotgeschoten trei nen voor. In de oorlog werd deze spoor lijn, die de rechtstreekse verbinding met Duitsland vormt, vele malen per dag door Engelse vliegtuigen bestookt. Per dae passeren hier 130 treinen. Op het weiland hebben sinds 1945 koeien zonder hinder gegraasd. HEINTJE DAVIDS WEER AAN HET TONEEL Henriëtte Davids heeft, na 20 jaar, weer een toneelrol ingestudeerd: ze zal een (venijnige) schoonmoeder spelen in de Amerikaanse klucht „Een huis vol herrie". Met Johan Boskamp als tegen speler en voorts leden van het „Toneel gezelschap Johan Kaart" zal zij van 1 september a.s. af een reeks avonden in „De Kleine Komedie" te Amsterdam op de planken staan. De thans 72-jarige Heintje Davids werkte 54 jaar vooral aan cabaret en re vue. Over haar wederoptreden zegt zij: „Ik heb meer zenuwen voor dit stuk no dig dan voor tachtig revues. Maar mijn rol ken ik. Daarvoor heb ik 14 dagen va kantie genomen." „Bitte schnell!" „Bitte schnell nach Walhafen", zei een 21-jarige Duitse zeeman tegen een Rot terdamse taxichauffeur, terwijl hij in stapte en een alarmpistool op hem richt te. De chauffeur was echter niet bang, pakte het vuurwapen af en reed de jon geman „schnell" naar het politiebureau Marconiplein Jaarwinst 450 miljoen? Winst 35% hoger uit 16.5% grotere omzet (Van onze financiële medewerker) Dat het Philips nog altijd voor de wind gaat biykt duidelijk uit de thans bekend geworden cijfers over het tweede kwartaal 1960. De totale omzet bedroeg in dit tweede kwartaal 1018 miljoen tegen 1041 miljoen in het eerste kwartaal en 873 miljoen in het tweede kwartaal van 1959. Over het eerste halfjaar van 1960 bedroeg de omzet 2059 miljoen tegen 1768 miljoen in het eerste halfjaar van 1959. De netto winst van het eerste half jaar kwam uit op 171 miljoen tegen 127 miljoen in de overeenkomstige periode van 1959. In procenten van de omzet bedroeg het bedrijfsresultaat voor aftrek van belastingen circa 18.3% tegen 16.3% in het eerste half jaar van 1959. De netto winst na aftrek van de verschillende belastingen en rekening houdend met enkele kleine bedragen en overige baten en lasten bedroeg 8.3% tegen vorige jaar 7.2% van de omzet. Het aantal werknemers is gestegen van 179.000 per einde juni 1959 tot 197.000 per ultimo juni j.l. Ook nu wordt door de directie meegedeeld, dat de stijging c irca 16.5% ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar boven de verwachtingen is uitgegaan. Zoals bekend werd in de jaarvergade-miljoen. De ondersh&ndse leningen na ring destijds de verwachting uitgespro ken dat de omzetten in 1960 een verdere stijging zouden te zien geven 12 13% De progressie van de omzetten heeft zich practisch voorgedaan in alle produktie- afdelingen en wel in het bijzonder met betrekking tot de televisie-toestellen, te levisiebuizen en -onderdelen. Een ver heugend verschijnsel is voorts dat de ex port in het eerste halfjaar meer is geste gen dan de omzet. De afzet aan de Ne derlandse handel bedraagt circa 10% van de totale omzet. De nettowinst in het eerste halfjaar van 1960 bedroeg 171 mil joen tegen 127 in 1959. Aangenomen, dat de winst evenals in andere jaren ook in het nu lopende tweede halfjaar hoger is dan in het eer ste halfjaar dan zal de jaarwinst voor zichtig berekend ongeveer te becyferen zijn op 450 miljoen. Welke consequenties dit zal hebben voor het te betalen dividend is moeilijk te zeggen. Zoals bekend werd vorig jaar 16% op de gewone aandelen uitgekeerd en 8% op de preferente aandelen onge acht de bonus van 5% uit de agioreserve. Een kleine dividendverhoging lijkt ons echter niet onmogelijk. De investeringen in het eerste halfjaar komen uit op on geveer 180 miljoen tegen vorig jaar 137 Stadionspel in teken jubileum padvinders (Van onze Amsterdamse correspondent) De eerste nachten van september zullen traditiegetrouw hon derden Aalsmeerse bedden leegstaan. Maar in de veilinghallen zal het drukker zijn dan de overige nachten van het jaar. Dat alles houdt verband met het grote jaarlijkse bloemencorso, dat ondanks het feit dat dit een corso is dat alle reclame schuwt een nationale reputatie heeft. Twee nachten voorafgaande aan za terdag 3 september zullen in de hallen 21 grote praalwagens worden opgebouwd met alle bloemenweelde die de Aalsmeer se kwekers en bloemisten met hun rijke vakkennis op de natuur weten te verove ren. En op die zaterdagmorgen zullen zij met misschien wat slaperige maar stel lig trotse gezichten hun rijdende bloe- mensprookjes de weg naar Amsterdam opsturen, waar voor de dertiende maal een groots spel in het Olympisch Stadion wordt opgevoerd. Honderdduizenden zullen langs de rou te van Aalsmeer naar de hoofdstad ge nieten van de kleurenpracht en onge twijfeld vele tienduizenden zullen in het stadion aanwezig zijn als daar 's middags om drie uur het spel wordt opgevoerd, dat dit jaar is geïnspireerd door het 50- jarig bestaan van de Nederlandse pad vinderij en „Jeugd en bloemen" tot titel heeft gekregen. Hoogtepunt in dit spel is de zgn. rally, waarbij 5000 welpen ver kenners en voortrekkers over het veld zullen oprukken naar dr. mr. M. J. Prin sen, commissaris der Koningin in Noord- Holland die wellicht vurig zal hopen dat deze enthousiaste horde tijdig tot staan zal worden gebracht. Het spel wordt geregistreerd door de heer J. C. Haagendoorn die zelf uit de gelederen van Lord Baden Powell voort komt en die naast de geschiedenis van deze jeugdbeweging zeker ook de groei tot uitdrukking zal brengen: de Neder landse padvinderij telt ruim driemaal zo veel leden als voor de oorlog. Voor de Amsterdammer is er reden tot tevredenheid want mede dank zij de subsidie die het hoofdstedelijk gemeente bestuur aan het bloemenfeest heeft toe gedacht zal na afloop van het stadion- spel van kwart voor vijf tot kwart voor zes een rondgang met de praalwagens worden gemaakt door de stadion- en mu- ziekbuurt tot aan het Concertgebouw al vorens de stoet zich weer in de richting Aalsmeer beweegt. Evenals de 12 voorgaande corso's staat ook dit evenement weer onder de bezie lende leiding van Toon Noyons, die zich in zijn werk altijd enthousiast gesteund weet door Aalsmeers burgemeester G. G. Loggers. De gelden om het corso moge lijk te maken komen uit bijdragen van de gemeente, de veilingen, verenigingen en vooral uit giften van de bevolking zelf. „Ik ben dankbaar, dat ons bloemen feest zich niet aan reclamemakenöe fir ma's behoeft te verkopen," zei burge meester Loggers ons. „De slagwoorden van ons bloemendorp zyn dan ook altijd geweest: coöperatie en competitie. Hier aan hebben wy onze kwaliteitsprodukten te danken en ook dit corso dat dit jaar weer iets bijzonders belooft te worden." Circus Van Bever niet verkocht, maar verhuurd De eigenaar van Circus Van Bever, de in Terheyden wonende heer H. van Be ver, heeft gisteren nadrukkelijk tegenge sproken. dat hij zijn circus heeft ver kocht. Hij heeft het verhuurd. De pers cheffin van het Circus Toni Boltini, had gezegd, dat het Circus Van Bever naar Martinique was verkocht. Volgens de heer Van Bever is deze me dedeling echter niet geheel juist. Hy heeft zyn circus met de tentmeester ver huurd aa'n de bananengroothandelaar Corsani op Martinique. Hij zal in no vember 1961 echter weer zelf met zijn circus gaan reizen. Omdat de fiscale las ten de laatste tijd zwaar op het bedrijf drukten en de kinderen Van Bever goed werk bij Circus Boswelli in Zuid-Afrika konden krijgen, heeft de heer Van Bever zijn circus tydelyk verhuurd. Op Marti nique zal het o.m. voor televisiedoelein den worden gebruikt, aldus de heer Van Bever. men 't eerste halfjaar toe met 6 miljoen terwyl aan bankkredieten circa 20 mil joen meer werd opgenomen dan werd afgelost. De liquide middelen waren met hun 579 miljoen praktisch gelijk aan het bedrag per einde Juni van het .vorige jaar. Ondanks belangrijke investeringen welke voornamelijk zijn afgestemd op de Euromarkt behoeft men voorlopig van Philips nog geen beroep op de kapitaal markt te verwachten. Gehoord de dis cussies op de gehouden persconferentie wil het ons voorkomen, dat Philips door de samenwerking met Van der Heem in zake de produktie van stofzuigers, vloer- wrijvers enz. zich meer wil toeleggen op de produktie van huishoudelijke artike len. Men kan hierin dus een verbreding van de produktiebasis zien. Advertentie HOUD DIT MERK IN 'T 00G Verwacht u 100% profijt van transparant kleefband? Let er dan op, dat u het merk Sellotape, het échte Sellotape krijgt. KLEEFBAND Haal'tbii uw kantoorboekhandel! ONGELUK OP DE VALREEP Een echtpaar uit Montreal, dat gister middag met de „Rijndam" van de Hol- land-Amerikalijn uit Rotterdam naar Canada zou terugkeren, heeft voor het aan boord gaan een auto-ongeluk gekre gen. Hoewel man en vrouw niet ernstig gewond werden hebben zij de terugreis moeten uitstellen. Het zijn de 29-jarige M. Sommereyns en zijn even oude echt genote R. la Veinture. Zij werden door de 28-jarige Belg E. L. Bettens uit Brus sel in zijn auto weggebracht. De be stuurder ging op de Rederystraat plot seling uit de file en sloeg links af. Daar bij merkte hy een naderende tram niet op. De auto werd geheel bij de toen vol gende botsing vernield. De bestuurder liep geen letsel op. Het gewonde echt paar werd door de GGD behandeld. De man had een armfractuur, de vrouw een vleeswond aan het been. Ze wilden graag door naar de .Rijndam" en de GGD ver voerde hen daarheen. De geneeskundige dienst van de Holland-Amerikaiyn zag echter bezwaren in een zeereis voor het echtpaar, zodat het naar België terug moest keren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13