V.N.-troepen uit Mali-federatie zullen voorlopig in Kongo blijven Politie over schilderijendiefstal: „Een hoogst merkwaardige zaak" GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN WEERBERICHT Tsjombe geeft de schuld van de verwarring aan provocateurs Nog geen spoor van de daders Castro: vriend van Moskou (Bud teuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 No. 30134 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E, van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel I, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het commando van de V.N.-troepen in Elisabethstad heeft gisteren de beschul digingen van de Katangese regering, dat het bataljon Mali-troepen in Albertstad zich incorrect zou hebben gedragen, met klem tegengesproken. De oorsprong van deze beschuldigingen moet, aldus het communiqué van de V.N., gezocht worden in de poging van het Mali-bataljon om ongeregeldheden te voorkomen. „De plaatselijke problemen in het gebied van Albertstad scheppen een situatie, die op het gebied van de veiligheid de taak van de V.N.-troepen zeer moeilijk maakt. Het V.N.-commando is van oordeel, dat het Mali-bataljon zich onder de delicate omstandigheden goed gedragen heeft en dat tengevolge van de besprekingen van de V.N.-stafchef, de Birmaanse kolonel Gaoeng, met de plaatselijke autoriteiten het optreden van de V.N.-troepen in het gebied van Albertstad vergemakkelijkt zal worden". Toen kolonel Gaoeng Albertstad verliet, was de toestand daar rustig. waarmee de Belgen worden teruggetrok ken. Ook de Katangese minister van Bin nenlandse Zaken, Moenongo, verklaarde na een bezoek aan Albertstad, dat niet van muiterij onder de Mali-troepen kon worden gesproken. Ook was niet bewe zen, dat zij wapens hadden verstrekt Slap optreden van ba tal j onscommando Een woordvoerder van het Katangese ministerie van Binnenlandse Zaken ver klaarde gisteravond, na zijn terugkeer uit Albertstad, echter, dat Mali-militai ren gemene zaak hadden gemaakt met tegenstanders van de Katangese regering en niets hadden gedaan tegen het plun deren van winkels. Wel hadden Mali- militairen een Belg bevrijd, die door de oproerkraaiers was aangehouden. Ten slotte betreurde de Katangese woord voerder „het gebrek aan coördinatie en het slappe optreden van het commando van het Mali-bataljon." Intussen hebben V.N.-functionarissen in Leopoldstad meegedeeld, dat het 574 man tellende Mali-contingent, dat na het uiteen vallen van de Mali-federatie verzocht had te worden teruggetrokken, in Kongo zal blijven. Premier Mamadoe Dia van Senegal had de militairen, die zowel uit Senegal komen als uit Soedan die samen de Mali-federatie vormden dringend verzocht, de V.N. te blijven steunen. Belgische troepen, die in Albertstad zijn opgetreden om de orde te herstellen, worden nu vervangen door Ierse mili tairen in dienst van de Verenigde Naties. V.N.-functionarissen in de Kongolese hoofdstad gaven toe, dat er „enige ver warring" was omtrent de stand van zaken. Volgens hen was een van de oor zaken van de moeilijkheden de traagheid De Gaulle dringt bij Kroesjtsjef aan op ontwapeningsoverleg President De Gaulle heeft in een brief aan Kroesjtsjef, die op 15 augustus in Moskou werd overhandigd en een ant woord vormde op de boodschap van de Russische premier van 23 juli, aange drongen op hervatting van de ontwape ningsbesprekingen buiten het kader van de Ver. Naties. De tekst van dit schrij ven is pas nu bekendgemaakt. De Gaul le schrijft dat het Franse standpunt ten aanzien van het ontwapeningsprobleem ongewijzigd is gebleven, Frankrijk is verder van mening dat het niet voldoen de is vernietiging van kernwapens en voertuigen daarvan te eisen. Er moet voortdurend en wederzijds controle uit geoefend worden, volgens gemeenschap pelijke overeenkomst. De besprekingen hierover zouden in de commissie van tien hervat moeten worden, aldus De Gaulle. Polaris-proef Voor de eerste maal heeft de Ameri kaanse marine een geslaagde proef ge nomen met een Polarisraket waarvan de motoren onder het wateroppervlak tot ontbranding werden gebracht. Het pro jectiel werd gelanceerd uit een installa tie die op de zeebodem was geplaatst. Uit de proef is gebleken dat de onder zeese ontbranding van de raketmotoren een duikboot niet zou hebben bescha digd. In het verleden zijn reeds proeven ge nomen met een door een duikboot ge lanceerde Polaris, doch het projectiel werd dan met behulp van geperste lucht naar de oppervlakte geschoten en eerst boven de zeespiegel kwamen de raket motoren tot ontbranding. Incident bij Zuid-Korea Een patrouilleboot van de Zuidkore- aanse marine heeft gisteravond aan de westkust van Zuid-Korea een marine vaartuig van de communisten in de grond geboord, aldus heeft het hoofd kwartier van de Zuidkoreaanse zee- strijdkrachten vandaag bekendgemaakt. De patrouilleboot onderschepte het an dere vaartuig ten zuiden van de demar catielijn maar zijn kon het door de dich te mist niet herkennen. Het vaartuig van de communisten opende het vuur dat door de patrouilleboot werd beantwoord. De indringer zonk, aldus het hoofdkwar tier. ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 AUGUSTUS Zon op: 5.41 uur; onder: 19-41 uur. Maan op: 10.07 uur; onder: 21.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.53 uur. Laagwater te 1.26 en 13.39 uur Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. aan Baloebakat-tegenstanders van de Katangese regering. Volgens hem hou den Belgische militairen met toestem ming van de V.N. de industriële wijk en het station bezet, terwijl V.N.-troepen het vliegveld bewaken en door de woon wijken patrouilleren. In een communiqué van premier Tsjombe werden de onge regeldheden geweten aan „een paat provocateurs, die steun kregen van zekere elementen van de Mali-troepen". Vordering van de Belgische vliegtuigen De Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena heeft gisteren bevestigd, dat een deel van haar luchtvloot, die de binnen landse lijnen in Kongo bevliegt, door de Kongolese regering is gevorderd. In het geheel beschikt de Sabena in Kongo over vier DC- toestellen, vier Convairs en dertien DC-3 en C-47 vliegtuigen. Enige dagen geleden kondigde premier Loemoemba van Kongo in Leopoldstad aan, dat Kongolese troepen per vliegtuig naar Loeloeaburg, in de provincie Kasai, zouden worden overgebracht, om de stammenoorlog te onderdrukken. Een overzicht van de voor het publiek toegankelijke repetitie van de Taptoe Delft, welke gisteren werd gehouden. Raadsels rond opzienbarende inbraak (Van onze Amsterdamse correspondent) Journalisten van Londense boulevard-bladen zijn ijlings naar Amsterdam gevlogen om in het politiebureau in de Pieter Aertzstraat de ontknoping te vinden van de schilderijen-diefstal, die in de nacht van dinsdag op woensdag in de Sloestraat is gepleegd en waarvan de buit een waarde heeft van meer dan een half miljoen gulden. Maar zij zijn niet veel wijzer geworden, evenmin als de Amsterdamse recher cheurs, die gisteravond laat in bed stapten met de overtuiging, dat de belangrijkste stukjes van de puzzel moeten worden geleverd door Interpol die via Scotland Yard in Londen nadere gegevens tracht te achterhalen. er geen twijfel over bestaan, dat zij het een hoogst merkwaardige zaak vinden en zij baseren dat op de volgende tal rijke vreemde punten: Werk van bende? De hoofdpersoon in deze grootste schilderijen-diefstal in Nederland, die de politie zich kan herinneren is de man die de inbraak heeft gemeld: de 29- jarige Robert William Arthur Cook, van beroep makelaar, wonende Ekklestone square 11 te Londen. Hy leeft geschei den van zijn Amerikaanse echtgenote. Cook is een schrale jongeman, goed ge kleed en flegmatisch. Toen hij gister middag met de hand voor het gezicht om aan de lenzen van de persfotografen te ontkomen het politie-bureau verliet, zei hü slechts: „Ik ben er van overtuigd dat dit het werk is van een grote inter nationale bende, die mü reeds volgt van het ogenblik af, dat ik Engeland verliet. Meer kan ik hier niet over zeggen. Wat ik weet heb ik binnen al meegedeeld." Daarna stapte hij in zijn kostbare donkergroene Jaguar om zich snel aan de blikken van nieuwsgierigen te ont trekken. Zijn paspoort ligt in het politiebureau evenals die van zyn beide Engelse vrien den John Scaramankar (30) en Michael Sykes (24), die hun vakantie in Amster dam doorbrengen en voor Cook op diens verzoek een luxueuze flat hebben ge zocht en die zij via het bemiddelings kantoor Holland Verlof Service vonden in de benedenwoning Sloestraat 10, welke voor de tijd van twee maanden is ge huurd van de oorspronkelijke bewoner, de heer G. W. IJsselstijn, die vele maan den van het jaar in zijn buitenverblijf aan het Vennemeer vertoeft. De paspoorten zijn vrijwillig afgege ven, aldus heeft ons inspecteur H. Post- ma, de leider van het onderzoek, verze kerd. Maar hij zowel als commissaris H. J. Poll van de centrale recherche laten VREEMDE PUNTEN Cook verklaart van de zeer rijke Londense collectionair Leapman op dracht te hebben gehad de vier doe ken (een Rubens van f 400.000, een Renoir, een Terborgh en een Ver- spronck) op het vasteland te verko pen. Dit is een zeer ongebruikelijke gang van zaken. Transacties van een dergelijke omvang plegen te geschie den via internationaal befaamde kunsthandelaren. Niemand behalve Leapman (wiens naam geheim werd gehouden tot hij door Scotland Yard benaderd was) en Cook hebben de schilderijen gezien. Cook beschikt over een door Leap man aangevraagd Britse uitvoerver gunning voor het verkrijgen waarvan slechts het tonen van foto's van de werken voldoende was. Hij heeft ook een verzekeringspolis van de „Fine art and general insurance Company" te Londen voor een bedrag van 50.600 pond. Een verzekeraar heeft de doe ken evenmin gezien, maar dat is in deze branche een gebruikelijke gang van zaken. Cook arriveerde vorige week donder dag in Amsterdam, waar hij zaterdags de beschikking zou krijgen over het huis van de heer IJsselstijn. Hij nam zijn intrek in hotel Apollo waar hij de schilderijen achteloos boven op een kast heeft bewaard. Hij heeft de doeken niet laten zien aan zijn beide Engelse vrienden, die in hetzelfde hotel woonden en op de hoogte wa ren van het feit, dat hij naar Am sterdam was gekomen om schilderijen te verkopen. Zaterdag trok Cook in het huis in de Sloestraat. Deze benedenwoning is goed beveiligd. Het raam in de voor deur is van tralies voorzien en het bovenlicht van een yzeren plaat. De beide ramen aan de straatzijde kun nen met rolluiken worden afgesloten. Cook zette het schilderij enbezit van ruim een half miljoen gulden tegen de muur in de voorkamer en liet de rolluiken ongebruikt. Voorbijgangers hadden van de straat af het in bruin papier gewikkelde pak kunnen zien staan. Dinsdagavond toen Cook in de stad dineerde en daarna een be spreking had waren de rolluiken eveneens omhoog. De dieven hadden niets meer te doen dan een ruit van 50 x 120 centimeter in te drukken om binnen te komen. Hoewel het gehele huis overhoop is gehaald en een ware chaos is veroor zaakt zijn slechts de schilderijen en de schrijfmachine en bandrecorder van Cook meegenomen. De heer IJsselstijn mist niets hoewel het huis enige waardevolle schilderijen, zilve ren kandelaars en kostbaar tafel zilver bevat. Hoewel Cook vijf dagen in Amster dam was met het doel de schilderijen te verkopen heeft hij slechts met twee kunsthandelaren contact gezocht. Het waren geen kunsthandelaren van het eerste plan en het contact was slechts telefonisch. Gisteren zou hij een van hen de schilderijen hebben getoond. Politie zowel als kunsthandel acht het vrijwel uitgesloten, dat gestolen schilderijen van een dergelijke waar de te gelde kunnen worden gemaakt zonder dat de dieven in de gaten lopen. Vandaar de conclusie van de politie: „hoogst merkwaardig". Hoofdinspecteur Postma verzekerde ons echter dat de in bewaringneming van de paspoorten geen teken is, dat de betrokkenen onder ver denking zouden staan. De beide Engelse vrienden van Cook zijn trouwens de hele dinsdagavond in gezelschap geweest van de directeur van de Holland Verlof Ser vice, met wie zij hebben gedineerd om zich daarna tot drie uur 's nachts in de omgeving van het Rembrandtplein te verstrooien. OOK VERZEKERD TEGEN DIEFSTAL Het onderzoek naar de daders had gisteravond nog niets opgeleverd. Wel zijn in het huis vingerafdrukken gevon- Eerst nu werd door de Russen deze foto vrijgegeven van de her eniging van de familie Powers na de zitting van de krijgsraad, die het vonnis velde over de piloot van de neergeschoten U-2. Van links naar rechts mevr. Barbara Powers, de piloot Francis Powers en de ouders van de piloot. Kleuter (drie) zwierf 12 uur op autoped (Van onze Amsterdamse correspondent) Vrijwel alle politiemannen die Bad hoevedorp kan opbrengen, ouders, buren en een speciaal uit Bergen (N.-H.) op geroepen speurhond van de Rükspolitie hebben gisteren een groot deel van de dag de omgeving van Badhoevedorp af gezocht naar de driejarige Renéetje Feyth, die van 's morgens half negen af onvindbaar bleek. Het zou tot acht uur 's avonds duren eer de moeder van het knaapje van de kinderpolitie te Amster dam hoorde, dat René op een politie bureau in de hoofdstad was binnenge bracht. Hij had de zwerftocht Badhoe vedorp-Amsterdam (10 km.) en de voor hem avontuurlijke reis door de Amster damse straten op zyn autoped gemaakt. Via de Aalsmeerweg moet Renéetje de hoofdstad zijn binnengereden. Enkele uren later raakte hij verdwaald en ten slotte hebben kinderen hem afgeleverd op het politiebureau Raampoort in de Marnixstraat. Het raadsel was toen snel opgelost. Weliswaar weigerde het knaap je aanvankelijk te zeggen wie hij was, maar zijn naam stond met grote letters onder het voetenplankje van zijn auto ped. Toen was duidelijk dat hij de jon gen was over wie de politie van Bad hoevedorp een opsporingsbericht had uitgestuurd. Via de kinderpolitie is Renéetje per auto naar vader en moeder terugge bracht. Hij staat bekend als een avon- tuurlük iongetje, dat met opzet al dicht bij huis werd gehouden. Moeder Feyth zal in de toekomst nog beter op hem letten! DIRECTIEMUTATIE SPOORWEGBOUWBEDRIJF Op 31 augustus zal prof. ir. J. L. A. Cuperus wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie van directeur van de N.V. Het Spoor wegbouwbedrijf neerleggen. Hij wordt per 1 september opgevolgd door ir. B. van Bilderbeek, voorheen chef van de dienst van de exploitatie van de N.V. Ned. Spoorwegen. Advertentie Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van nu slechts f 1,03 Alléén bij T&toVi den, maar onderzocht wordt nog welke hiervan aan de bewoners toebehoren. Hoewel men aanvankelyk in de me ning verkeerde dat de schilderijen slechts verzekerd zouden zün by bewa ring in hotels of tijdens het vervoer is uit de door Cook overlegde polis geble ken dat ook de diefstal uit de flat onder de polisvoorwaarden valt. De politie verwacht in de loop van vandaag het resultaat van het onder zoek van Interpol. 9 Slot pag. 2 GROTE KWALLENINVASIE LANGS NOORDZEEKUST Eén lint van miljoenen blauwe kwal len lag gisteren langs de hele Noordzee kust. En hoewel het op het ogenblik echt wel de tijd is voor kwalleninvasies, heeft men het de laatste jaren niet zö erg meegemaakt. Het meest merkwaardige van deze invasie was, dat er geen land wind stond. Ook in Katwijk ondervond men bij zonder veel last van de kwallen. De ge meente ging er dan ook toe over om de ongewenste beesten in een wagen te laden en in de duinen te begraven. Hetzelfde geschiedde in verscheidene andere bad plaatsen. Gelukkig steken de blauwe kwallen niet zo gemeen als de rode, zo dat de E.H.B.O.-posten het nog betrek kelijk rustig hadden. De kwalleninvasie kon des middags verscheidene badgasten er niet van weer houden toch een bad in zee te nemen. Hun aantal was echter heel wat gerin ger dan op andere dagen. Vandaag werden er bijna geen kwallen meer waargenomen. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren in een toe spraak van bijna twee uur tot een bijeenkomst in Havanna van de Cubaanse federatie van vrouwen verenigingen uiting gegeven aan zijn vriendschap voor de Sovjet- Unie en communistisch-China! Hij lanceerde ook weer zijn gebruike lijke aanval op het „noordameri- kaanse imperialisme", dat hij be schuldigde van „uitbuiting, onder drukking en overheersing van Latijns-Amerikaanse landen". Volgens Castro is zijn eigen regering ,,de beste en flinkste op het gehele Amerikaanse vasteland". Hij maakte andere Midden- en Zuid- amerikaanse regeringen belachelijk door onder meer te verklaren: „De leden van vele Latijns-Amerikaanse regeringen gaan 's avonds naar bed, terwijl zij nog aan de macht zijn, doch zij weten niet of zy wellicht de volgende ochtend in ballingschap zullen ontwaken" Volgens Castro organiseert het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst, Allen Dulles, „de terugkeer naar Cuba van aanhangers van de gewezen dictator Batista". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, heeft gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de OAS (Organisatie van Amerikaanse staten), die te San Jose in Costa Rica bijeenzijn, met nadruk ver zocht „de interventie van de Sovjet- Unie en andere communistische landen in de aangelegenheden van het Westelijk halfrond krachtig te veroordelen". De Amerikaanse minister merkte op, dat de communistische party van Cuba, hoewel zy onder een andere naam op treedt, de enige politieke party op Cuba is die actief mag zyn. Volgens het klas sieke Leninistische patroon schynt de Cubaanse communistische party nu te proberen de vakbeweging, boerenbonden, ja het gehele sociale en politieke vereni gingsleven op het eiland onder haar controle te krygen. Hij vroeg de ministers zich terdege rekenschap te geven van de gewoonte der Cubaanse regering om het anti- communisme, in welke vorm dan ook, zonder meer gelijk te stellen met contra revolutionaire activiteit. Vijftig doden bij ongeluk in Brazilië In de Braziliaanse staat Sao Paulo is een bus met leerlingen van een school in Sao Jose do Rio Pretö in een rivier gestort. Vijftig kinderen kwamen om het leven. Uit het Leidsch Dagblad van g 25 Augustus 1860: TJit bijzondere brieven, ge- j schreven aan boord van Z.M. fre- M I gat „de Admiraal van Wassenaar" M ter reede van Beyruth den 28en g Aug. j.l. blijkt, dat de Nederland- 1 sche consul te Damascus niet ver- g moord is geworden, maar gedu- |j rende drie dagen zich in een s schoorsteen verborgen heeft ge- houden; hij was millionair, maar nu zoo totaal geruïneerd, dat hij met geleende kleederen aan boord verscheen. Eene jeugdige dame, die te Duinkerken voor twee jaren haar stem had verloren, kreeg die te rug, toen zij, met eene vriendin badende, door eene zeekwab werd gestoken, waarbij zij zoo hevig schrikte, dat zij tot groote verwon dering van hare vriendin om hulp schreeuwde. iiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1