Expositie Legermuseum richt blik op 's konings rok uit vorige eeuw Dr. S. A. Bonebakker te Leiden assistent-professor te New York Meer gespaard bij de R.P.S. KRIJGT WEST-DUITSLAND GROTERE TORPEDOBOTEN? Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 augustus 1960 Tweede blad no. 30133 Nederlandse militairen en hun uiformen van hun tijd gezien hebben. Onder die kunstenaars komen we bekende namen tegen, zoals J. Hoynck van Papendrecht, die geldt als de belangrijkste schilder en tekenaar van het militaire leven en vooral met zijn aquarellen furore heeft gemaakt. Een machtig schilderij van de martiale kolonel Nicolaas Cornelis de Gallières, vervaardigd door Jan Willem Pieneman, fungeert als een blikvanger bij het betreden van de tentoonstellings ruimte. De aandacht wordt voorts ook bijzonder getrokken door het geëxpo seerde, beroemde boek van J. F. Teupen, die daarin een nauwkeurige beschrijving van vele uniformen met prenten geeft. Dat boek is in Japan terecht ge komen, waar een tekenaar er dankbaar gebruik van gemaakt heeft, alleen heb ben op zijn tekeningen alle militairen Mongoolse gezichten gekregen. De pren ten uit dit Japanse boek liggen er ter vergelijking bij. Tussen deze schilderijen, schetsen en prenten hangen of staan uniform- en uitrustingsstukken en ook enkele geheel aangeklede militairen uit de vorige eeuw. De entree wordt geflankeerd door een stoere officier van de Kurassiers Via de z.g. Ridderzaal (op de achtergrond) komt men in de ex positieruimte. De entree wordt ge flankeerd door een officier van de Kurassiers (rechts) en een Gele Rijder (links). (Foto L.D ./Holvast) zijn kuras is van zilver uit de jaren omstreeks 1820, en een Gele Rijder, een luitenant van het korps rijdende artil lerie, zoals die tegen het einde van de negentiende eeuw geüniformeerd ging. Voorts staat er nog een slanke Lancier (lichte cavalerie) en een bijzonder baardige Sappeur (als klusjesman bij het leger de voorloper van de Genie). Zo'n baard was overigens toen geen uit zondering, integendeel, het was voor schrift De afsluiting van de expo sitie wordt gevormd door een volledig uitgeruste Kurassier, hoog te paard. Zijn kuras is niet van zilver, maar gewoon ijzer. En dat betekende in zijn dagen snel roesten en dus veel poetsen. Maar van zijn hoge positie glanst hij thans de bezoekers van deze interessante tentoon stelling tegemoet. President Soekarno heeft tot Japan de waarschuwing gericht, dat de betrekkin gen tussen Indonesië en Japan zouden kunnen worden geschaad, als de Japan se regering haar besluit, dat de „Karei Doorman" een bezoek mag brengen aan Japan, niet opnieuw in overweging neemt, aldus meldt „Antara". Soekarno gaf deze waarschuwing in een onderhoud met de Japanse ambas sadeur in Indonesië, de heer Takeo Oda. De Indonesisch-Japanse vriendschaps vereniging in Djakarta leverde kritiek op het besluit van de Japanse regering om toestemming te verlenen voor een bezoek van de „Karei Doorman" aan Japanse havens. De vice-voorzitter van de vereniging, Hoesein Kartasasmita, zei dat Japan zijn besluit opnieuw moest bestuderen, vooral nu de diplomatieke betrekkingen tussen Djakarta en Den Haag waren verbroken. Hij zei, dat hij reeds de Ja panse ambassadeur in Djakarta had be zocht en dat hij gevraagd had het standpunt van de vereniging aan Tokio kenbaar te maken. DAROEL ISLAM ACTIEF Een 120 man sterke bende van de Da- roel Islam heeft zaterdagavond, bij een overval op de thee-onderneming Negla- sahi nabij Garoet, 17 Indonesiërs gedood en 12 gewond. Na een gevecht van 90 minuten met eenheden van leger, politie en desawacht trokken de bendeleden af. In handige plastic tabakszak Vrijdag a.s. op de dag dus, dat brigade-generaal-titulair C. A. Hart- mans afscheid neemt als directeur van het Nederlands Leger- en Wa penmuseum „Generaal Hoefer" aan de Pesthuislaan te Leiden en zijn functie overdraagt aan de heer A. C. Paardekoper wordt in een van de zalen van dit markante gebouw een kleine, maar goed verzorgde expo sitie gehouden onder de veelzeggen de titel ,,'s Konings rok van 1813 tot 1890". Uit de welverzorgde catalogus kan men opmaken, dat met deze ten toonstelling een drievoudig doel be oogd wordt. In de eerste plaats wil men het Legermuseum weer eens onder de aandacht van het publiek brengen, maar daarnaast is deze expositie ook bedoeld als een eerbe toon aan de scheidende directeur, van wiens grote verdiensten als ver zamelaar het museum twintig jaar heeft kunnen profiteren en tevens als een introductie van zijn opvolger. Daar de voorbereidingstijd nauwelijks twee maanden bedroeg en elke inge wijde zal kunnen getuigen, dat dit een schier onmogelijke taak betekent heeft men voor deze tentoonstelling voornamelijk geput uit eigen bronnen en vooral het prentenkabinet. Ruim tienduizend platen van min of meer be gaafde artiesten liggen daarin zorgvul dig opgeborgen, zonder ooit onder de ogen van het publiek te komen. Men heeft een klein, select aantal van deze prenten uitgezocht, waaruit men duide lijk kan zien hoe min of meer begaafde kunstenaars uit de negentiende eeuw de Boottocht voor vluchtelingen Met een rondvaartboot van de redery Harland heeft gistermiddag een twin tigtal bejaarde Russen een tochtje ge maakt naar het Braassemermeer. De oudjes waren afkomstig uit Huize Voor hout aan het Lange Voorhout te Den Haag, dat door Prinses Wilhelmina in dertijd ter beschikking is gesteld als on derkomen voor de vluchtelingen, die door de gezamenlijke kerken gastvrijheid in ons land werd aangeboden. De Stich ting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, die Huize Voorhout be heert, heeft ook het boottochtje aange boden aan de Russen, voor een deel af komstig uit kampen in Oostenrijk, een ander deel is van Rusland uit naar Chi na gevlucht. Het gezelschap heeft dank baar genoten van dit prettige uitstapje. Met de tram waren de oudjes naar Lei den gekomen om aan de Beestenmarkt aan boord te gaan. Wetenschappelijke lezingen dr. Victor E. van Vriesland Aan de Stichting Leidsch Universi- teits-Fonds is toestemming verleend door de Kroon om gedurende het studiejaar 19601961 een reeks wetenschappelijke voorlezingen (ex art. 183 H.O.W.) aan de Leidse Universiteit te doen houden door dr. Victor E. van Vriesland, te Amster dam. betrekking hebbende op de verge lijkende literatuurgeschiedenis. Dr. Victor E. van Vriesland is sedert 23 juni 1954 eredoctor der Leidse Uni versiteit en hield deze voorlezingen ook reeds gedurende de cursus 19581959. Het te behandelen onderwerp zal zijn: „De literaire betrekkingen tussen Ne derland en het buitenland". Studentenconferentie in Oud-Poelgeest Reeds geruime tijd is het een traditie van Oud-Poelgeest, dat eenmaal per jaar een weekconferentie gehouden wordt voor studenten van verschillende facul teiten. Dit jaar werden studenten uit vele Europese landen uitgenodigd om deze week van 26 september tot 1 oktober mee te maken. De thema's zijn: „De Europese eenheid in de laatste eeuw", de economische en politieke toestand van Europa, en de culturele ontwikkelingen van Europa. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sybren Cornelis, zn van S. Santema en J. Drinkwaard, Margaretha, dr van B. de Jong en H. Brak, Adolf Johannes Lauren- tius, zn van L. M. A. Krol en H. M. van Tienen, Gijsbertus Frederik, zn van G. Grimbergen en M. A. B. Burgmeijer, Jo hanna Wilhelmina Agnes, dr van J. Win- Selaar en W. S. M. v. d. Zwet, Elisabeth annie, dr. van G. A. J. Middag en W. G. Tolk, Teunls Hendrik, zn van T. van der Biezen en J. de Vogel. OVERLEDEN W. C. van der Tuin, 62 jaar, man, G. van Breda, 74 jaar, echtgen. van W. E. Blom, A. B. van der Beek, 47 Jaar, man. Voor het Arabisch De Leidse arabist dr. S. A. Bonebakker is benoemd tot assistent-professor in het Arabisch aan de Columbia University te New York. Prof. Bonebakker zal op 6 september ons land verlaten. De nieuw benoemde hoogleraar werd 21 september 1923 te Wisch (Gelder land) geboren. Zijn lager onderwijs ont ving hij in Wisch, Bandoeng en Bloe- mendaal en zijn gymnasiaal in Ban doeng. Vervolgens studeerde hij aan de Leidse Universiteit Semitische talen. Werktijdverkorting bij de Kon. Ned. Grofsmederij? „In overleg met de Ondernemings raad heeft de directie van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te dezer stede beslo ten aan de Vakraad voor de Metaalin dustrie toestemming te verzoeken tot invoering-, per 26 september e.k., van een werkweek van gemiddeld 47 uur per week, waarbij om de andere zaterdag een vrije dag zal zijn. Zoals bekend wordt de toestemming tot werktijdverkorting slechts gegeven als aannemelijk is, dat deze. niet tot pro- duktievermindering zal leiden. Maatregelen zijn dan ook getroffen om de produktlviteit aan de voorgenomen werktijdverkorting aan te passen". TWEETAL CHR. GEREF. KERK De Chr. Geref. Kerk te dezer stede heeft het volgende tweetal opgemaakt ter voorziening in een predikantsvaca- ture: ds. T. Brienen te Mussel en dr. W. H. Velema te Eindhoven. Onze oud-stadgenoot, mr. J. Zwa nenburg, kinderrechter in Den Haag en wonende te Valkenburg (Z.H.) is met in gang van 1 september a.s. benoemd tot lid van de Tweede en tot plaatsvervan gend lid van Eerste Enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kin derzaken, tevens van kinderstrafzaken bij de Haagse Arrondissementsrechtbank. Schoonmaak bij de Turkse politie Het hoofd van de Turkse veiligheids dienst, Necip San, heeft meegedeeld dat 58 politiemannen van het regime van Menderes worden gevangen gehouden wegens martelingen „die aan sadisme grensden". Ongeveer 400 politiemannen zijn gepensioneerd of geschorst en ca. 600, van wie bijna 500 hogere functiona rissen, zijn wegens hun optreden tij dens het bewind van Menderes overge plaatst. Gedurende de stud entenon lus ten in Istanboel en Ankara is de politie van M°nderes zeer krachtig opgetreden. San deelde nog mee dat de politie van 14.000 man thans tot 30.000 man zal worden uitgebreid. Onbekende onderzeeër voor de Amerikaanse kust Voor de kust vain Virginia, ter hoogte van Norfolk, is een onbekende onder zeeër waargenomen, aldus heeft het ministerie van Marine in Washington gisteravond meegedeeld. De Ameri kaanse marine tracht de nationaliteit van de onderzeeër vast te stellen. Hier waren onder anderen de hooglera ren Kramers en Jansma zijn leermees ters. Van prof. Kramers en prof. Schacht is hij assistent en later hoofdassistent geweest. In 1956 promoveerde de heer Bonebakker op een proefschrift over een tiende eeuws Arabisch werk, handelen de over de stijütheorie. In 1956 werd hij tot wetenschappelijk ambtenaar te Lei den benoemd. Prof. Bonebakker heeft twee reizen naar Turkije gemaakt, waarvoor hij sub sidie ontving van de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Op deze reizen bestudeerde hij ongecatalogiseerde Arabische manu scripten. Met steun van de Leidse Uni versiteit maakte hij voor hetzelfde doel een reis naar Egypte. In prof. Bonebakkers toekomstige woonplaats bevinden zich drie bibliothe ken, die grote Arabische collecties heb ben. Ook elektronische mijnen nodig Het gaat hier om uitgesproken West- duitse Marinewensen. Volgens het mi nisterie van Defensie te Bonn wordt reeds geruime tijd overwogen de zee- strijdkrachten van de NAVO van beter luchtafweergeschut te voorzien. Dat kan, met raketinstallaties en dergelijke, alleen op grotere schepen dan die slechts 3000 ton meten gelijk de schepen van de Westduitse Marine, die volgens het WEU-verdrag nu eenmaal niet groter mogen zijn. Voor een efficiënte lucht- afweer voor de Westduitse Marine die past in het grote geheel van de NAVO is het dus noodzakelijk zo redeneert Bonn, om toestemming te krijgen die grotere schepen te bouwen. Hetzelfde argument geldt voor de verzorgingsschepen van de Marine die Bonn veel te klein acht. In het geheel van de NAVO-strategie in de Oostzee past volgens het Westduitse mi nisterie van Defensie ook de produktie van elektronische mijnen, waarmee men grote zeegebieden kan afsluiten. Tweederde meerderheid In Bonn wordt niet verheeld waarom het hier gaat: met de relatief kleine schepen van de huidige Marine kan men AFLEIDINGSMANOEUVRES VAN SOEKARNO De „Frankfurter Allgemeine Zel- tung" schrijft over de jongste ontwik keling in Indonesië: Het was tekenend voor Soekarno, dat hij het verbreken der betrekkin gen met Nederland op de 15e verjaar dag van de onafhankelijkheid heeft bekendgemaakt. Hij houdt van politieke „show" en hij heeft dit nodig met het oog op grote moeilijkheden op het gebied van de binnenlandse politiek. Sedert jaren heersten in Indonesië chaotische 'toestanden. De president moet zich weren tegen de opstandelin gen dn grote delen van Sumatra en in enkele gebieden van Java en voorts te gen de groeiende ellende, die door de burgeroorlog wordt veroorzaakt. Hij doet diat met talrijke afleidings manoeuvres, waarvan de aanval op de Nederlanders nog steeds e'en goed mid del is om de gevoelens van de massa te beïnvloeden. Sedert jaren eist Soekarno daarom aansluiting van Ned. Nieuw-Guinea bij Indonesië. De sedert weken 'bekende aanwezig heid. van een* Nederlands vliegkamp schip in de wateren van Nieuw-Guinea heeft de president als voorwendsel ge bruikt om het volk weer 'tegen de Neder landers op 'te zetten. Ook heeft Soekarno niet nagelaten bij het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Nederland van de voltooiing der revolutie te spreken, die zulk een stap eist. Ook dat is een afleidingsmanoeuvre, aldus het blad. WAARSCHUWING AAN JAPAN I.V.M. KAREL DOORMAN MEUBELFABRIEK TE EIBERGEN UITGEBRAND Schade een halve ton Vanmorgen omstreeks twintig minu ten voor zes ontdekte een in de nabijheid wonende landbouwer brand in de meu belfabriek van de NV F. B. Westhof en J. Krabben aan de Beltrumseweg te Eibergen. De brand breidde zich zo vlug uit, dat de snel ter plaatse zijnde brand weer het gebouw niet meer kon redden en zich moest beperken tot het nat hou den van de nabij het gebouw opgeslagen houtvoorraad. In de fabriek werken 13 mensen. Het gebouw en de daarin aanwezige voorraad gereedschappen en meubelen gingen ge heel verloren. De schade wordt geraamd op f. 50.000. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De eigenaars zyn tegen brand verzekerd. de opgelegde NAVO-taak in de Oostzee tegen de moderne Russische vloot onmo gelijk aan. Voor die taak is het nodig schepen te bezitten die voorzien kunnen worden van stellages voor luchtafweer- raketten van het modernste kaliber. Van Westduitse zijde zal nu aan de WEU een voorstel worden gedaan waarna de mi nisterraad van de WEU. De aanbevelin gen van NAVO-opperbevelhebber Nor- stad kan behandelen. Voor wijziging van de WEU-bepalin- gen betreffende de beperkende maatre gelen voor de Westduitse Marine, die Bondskanselier Adenauer overigens in 1954 vrijwillig op zich heeft genomen, is een tweederde meerderheid nodig. Tot de WEU behoren Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België, Luxem burg, Italië en de Bondsrepubliek. De Soemba maakte slagzij (Speciale berichtgeving) Het 645 ton metende Groninger kust vaartuig Soemba heeft vannacht in de omgeving van de Oslofjord bij zwaar weer enige slagzij gemaakt. Van de 100 ton deklast werd 15 ton overboord gezet, waardoor het schip weer in normale po sitie kwam te liggen. De Soemba is op weg naar Drammen in Noorwegen. Bij de Rijkspostspaarbank is de be drijfsontwikkeling in 1959, blijkens het verslag, gunstig geweest. Wel was er in de laatste maanden een vertraging in de ontwikkeling, doch deze had op het totaalbeeld geen overwegende invloed. Het bedrag der inleggingen steeg van f. 744 miljoen in 1958 tot f. 816 miljoen in 1959; dat van de terugbetalingen met f. 38 müjoen tot f. 655 miljoen. Het spaarverschil steeg hierdoor met f. 34 miljoen tot f. 161 miljoen. De exploitatie lasten excl. de bijgeschreven rente namen lichtelijk toe van f. 12.1 miljoen tot f. 12.3 miljoen. Door de toeneming van het inleggerstegoed steeg de rente vergoeding aan inleggers, die op 3 pet. gehandhaafd bleef, met f. 6.8 müjoen tot f. 66.1 müjoen. Eind 1959 beliep het totale tegoed ruim f. 2.371 tegen ruim f. 2.144 müjoen aan het einde van 1958. Het was verdeeld over 5.034.000 (v.j. 4.924.000) rekeningen, hetgeen neerkomt op 44 rekeningen per 100 inwoners. De verlies- en winstrekening wees een voordelig saldo aan van f. 13 miljoen, welk bedrag f. 2.8 müjoen hoger ligt dan over 1958. Het wordt toegevoegd aan het reservefonds, dat daarna f. 316.9 müjoen beloopt. De stijging van de winst was voornamelijk te danken aan de hogere rente opbrengst (f. 91.1 müjoen tegen f. 82.1 müjoen in 1958), die enerzijds als oorzaak de hogere rente op de kapitaal markt had en anderzijds de uitbreiding van de beleggingen, mogelijk geworden door het grote spaarverschü. Per uit. 1959 was totaal f. 2.642 müjoen belegd tegen f. 2.414 müjoen per uit. 1958. Brandstichting in sociale werkplaats te Schiedam In de gemeentelijke sociale werkplaats te Schiedam, welke werk verschaft aan ongeveer 85 onvolwaardige arbeidskrach ten, is vannacht brand uitgebroken, welke brand kennelijk door een der tewerkgestelden is gesticht. Omstreeks kwart over 1 waarschuw den bewoners van het Spinhuispad aan de achterzijde van het gebouw, dat een inbreker een raam op manshoogte had ingeslagen en er zich door naar binnen had gewerkt. Korte tijd later arriveerde de politie, die per mobilofoon was ge waarschuwd. Zij zette de achtervolging van de inmiddels gevluchte inbreker in, maar werd teruggeroepen door een tweede melding. In het gebouw was brand ontstaan. Na het forceren van een deur drongen de agenten naar bin nen. Zij ontdekten twee brandhaarden, enkele meters van elkaar gelegen. Het vuur kon snel met emmers water en de inmiddels gearriveerde nevelspuit van de brandweer worden geblust. De schade is gering. De 33-jarige inbreker-brand stichter is inmiddels gearresteerd. Hij is niet geheel toerekeningsvatbaar en lichamelijk gehandicapt. „De werkplaats beviel hem niet" zo zei hij Ontmoeting echtparen met Koningspaar Thailand Op instignatie van de ambassadeur van Thailand (het vroegere Siam) be reidt het bestuur van de Nederlands- Indische bond van Ex-geïnterneerden (Nibeg, in 1946 in Siam opgericht) thans een ontmoeting voor van Nederlands- Siamese echtparen met de Koning en Koningin van Thailand tijdens het staatsbezoek dat dit vorstenpaar van 24 tot 26 oktober a.s. aan ons land brengt. Van de ruim 18.000 Nederlanders die als geïnterneerden aan de Birma-Siam- spoorweg tewerk werden gesteld, cir ca 3000 hunner hebben daarbij het le ven verloren is een aantal met een Siamese vrouw gehuwd in het vaderland teruggekeerd. De bedoeling is met name deze echtparen in de gelegenheid te stel len hun opwachting te maken bij de vorstelijke bezoekers uit het Verre Oos ten. Het Nibeg-bestuur (sec. BBMA van Ketel, Nieuwe Prinsengracht 53, Amster dam) ziet gaarne blijken van belangstel ling van deze echtparen tegemoet. Kerk en Werelddierendag In verband met Werelddierendag (4 oktober) heeft de actie „Kerk en dieren bescherming" van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren aan 4000 predi kanten en kerkeraden van de protes tantse kerken in Nederland, een folder gestuurd. In dit vouwblad, dat de titel „Zijn wij er nu?" draagt, wordt verzocht om de zondag vóór of na Werelddierendag in de prediking van het Evangelie de verr houding van de mens tot zijn partner- in-de-schepping onder het gebod en de belofte van God te willen belichten. Rundvlees in Groningen in beslag genomen (Speciale berichtgeving) Op de veemarkt in Groningen is gisteren 351 kilo rundvlees in be slag genomen. Het vlees, dat bestemd was voor de menselijke consumptie, stond in een laag varkensmest. Een slager in Scheemda moest er ballen gehakt voor zijn automatiek van maken. De zending was in een wagen met schoon stro van een grossier in Leeu warden vervoerd naar de Groninger veemarkt en daar overgeladen. Ook aan de buitenkant waren de kisten met mest besmeurd,. Het vlees (de wet stelt aan het transport bijzonder hoge eisen) werd in beslag genomen en naar een slachthuis gebracht. De vleeskeurings dienst keurde de hele partij af, ook voor dierlijke consumptie. Al het vlees is vernietigd. Tegen de leverancier en de vervoerder zijn processen-verbaal op gemaakt. Ontvluchte arrestant in zijn knie geschoten Een op het Stationsplein te Am sterdam ontvluchte gevangene, die on der bewaking van twee wachtmeesters der Rijkspolitie op transport was naar de Rijkswerkinrichting in Veenhuizen, is 's nachts aangehouden nadat hij in zijn rechterknie was geschoten door een politieman. De 32-jarige arrestant is onder bewaking overgebracht naar het Binnengasthuis, waar hij ter ver pleging is opgenomen. De man wandelde rustig op de Gel dersekade. terwijl zijn signalement na zijn ontvluchting reeds aan alle po litiebureaus was verspreid. Twee agen ten sommeerden hem stil te staan. De man verdween evenwel terstond in de vele steegjes en straatjes tussen de Geldersekade en de Zeedijk, waar hij geen onbekende is. De agenten achter volgden hem en losten twee waarschu wingsschoten. die hij negeerde. Een der agenten richtte toen op de benen van de vluchteling en 'rof hem in zijn knie. De man viel neer en moest zich toen wel gewonnen geven. Skeletten te IJmuiden Óp het terrein van de Hoogovens te IJmuiden zijn gisteren door een ploeg grondwerkers drie skeletten gevonden. Vermoedelijk heeft men hier met een graf uit de oorlogsjaren te doen. Het terrein behoorde destijds tot de z.g. ..Wesbwal". Het is niet uitgesloten, dat er enige Duitse militairen begraven wer den. Admiraal Martadinata naar Rusland en Polen De chef van de staf der Indonesische Marine, admiraal Martadinata, is giste ren per vliegtuig naar Rusland en Po- len vertrokken voor een bezoek van drie weken. Journalisten zeiden bij zijn ver trek, dat hij in deze landen de moge lijkheid zal onderzoeken van samenwer king tussen de marines van de drie lan den en van de aankoop van machines en uitrusting. NAVO-opperbevelhebber Norstad steunt wijziging van verdrag Westeuropese Unie (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Defensie maakte gisteren bekend, dat er reeds geruime tijd wordt onderhandeld over de mogelijkheid om de Westduitse Marine grotere schepen te geven dan het verdrag van de Westeuropese Unie (W.E.U.) op dit ogenblik toelaat. Bonn wordt hierbij gesteund door de NAVO-opperbevelheb ber, de Amerikaanse generaal Norstad, die dezer dagen in een brief aan de Westeuropese Unie een rond voorstel deed. Norstad beval namelijk aan om de Bondsrepubliek de bouw van twee torpedo- boten ter grootte van 6000 ton en van een verzorgingsschip van 6000 ton toe te staan, alsmede de produktie van een bepaald soort elektronische mijnen. Daar door zou de Westduitse Marine kunnen voldoen aan de verplichtingen, die zij in de Oostzee op zich heeft genomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3