ROXASECT Auto ramt poort Alpheuse fabriek Voldoende plantgoed rechtvaardigt de uitbreiding van liet teeltrecht „Maandag op de keuring", wekelijks evenement in Krelagehuis (Haarlem) de vdeMeéoze, INSECTEN-VERDELGER Aanbod was dit prijzen liepen Registratie van nieuwe rassen voorkomt nu een totale chaos Honds avontuur van speelse Nero jaar te gering; abnormaal op Aanzienlijke winststijging bij de P.T.T. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 Gistermiddag omstreeks half twee nam de bestuurder van een trekker met oplegger uit Lexmond toen hij vanuit de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn het fabrieksterrein van de NV De Leer- hoeve wilde oprijden de bocht te kort, waardoor een van de zware metershoge stenen stijlen bij de toegangspoort werd tientallen jaren aan de ingang van de geraakt. Het tonnen wegende gevaar te wan kelde even, maar bleef gelukkig staan. Uit veiligheidsoverwegingen heeft men omstreeks 7 uur 's avonds onder grote belangstelling beide stijlen die reeds fabriek hebben gestaan, omver getrok ken. De foto geeft een beeld van de val van een van de stijlen. (Foto Leidsch Dagblad) Afscheid der Nederlanders van La Courtine De Nederlandse vierde infanterie-di- visie heeft gisteren aan het einde van haar jaarlijkse grote oefeningen in het kamp van La Courtine, in het Franse departement Crouse, van het gemeente bestuur van La Courtine, de regionale autoriteiten en van talrijke bewoners van de plaats afscheid genomen. Nederlandse en Franse militaire een heden defileerden op het terrein voor het stadhuis voor de Nederlandse gene raal-majoor Van der Veen en diens Franse collega generaal Lansade, de commandant van de troepen in het ge bied van Limoges. De militaire en de burgerlijke autoriteiten legden kransen bij het monument voor de gevallenen in de twee wereldoorlogen. De burgemees ter van Ussel, de heer Var, overhandigde geschenken aan de Nederlandse officie ren. \(jj^ last géén vlekken na radicaal an snal frisse gaur IN OE VOORDELIGE. ORANJE SPUITBUS Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft in zijn gister middag in Den Haag gehouden openbare vergadering, na een discussie die twee uur duurde, besloten het teeltrecht voor In Adamskostuum enkele dagen in bos (Van onze Zeeuwse correspondent) De Goese student, die sinds zaterdag werd vermist, is weer terecht. De student was zaterdag van huis getrokken om en kele vrienden, die in Domburg kampeer den te gaan bezoeken voor een week einde. Toen die vrienden, die helemaal niet in Domburg logeerden, bij de stu dent thuis kwamen vragen, waar hij zat en toen een verpleegster van het Zeehos pitium Zonneveld zaterdag zijn bundel tje kleren in het bos achter het sanato rium vond, werd iedereen ongerust en toog de politie op onderzoek uit. De hele zondag werd er gezocht, maar niets ge vonden. Ook militairen Maandag werden 40 militairen uit Middelburg ingeschakeld om het vrij dichte bos tussen Domburg en Oost-Ca- pelle uit te kammen. Ook in de nacht van maandag op dinsdag is er nog druk gezocht. Alles echter zonder resultaat. Gistermiddag meende de boswachter echter iets gezien te hebben. De politie, die op zijn aanwijzing nogmaals een deel van het bos uitkamde, vond inderdaad de vermiste student. Wat bleek, een beetje zenuwachtig, maar verder hele maal gezond. De lezing, die de jongeman over het gebeurde tegenover de politie geeft, is volgens de politie wel aanneme lijk wanneer men de omstandigheden goed kent. Volgens de student was hij zaterdag inderdaad op bezoek gegaan naar zijn vrienden in Domburg, maar hij kon deze niet vinden. Hij is toen in een café beland, waar hij „iets" dronk. In het bos Later is hij het bos ingegaan, heeft zich daar poedelnaakt uitgekleed en is toen gaan dwalen door het bos. In Adams kostuum heeft hij ook de nacht in het bos doorgebracht. De andere morgen wilde hij zijn kleren gaan halen, maar die waren niet meer te vinden. Dat klopt want een verpleegster had het hoopje kleren gevonden en naar de politie ge bracht. Volgens de politie is de 23-jarige student misschien wat verlegen. In ieder geval kon hij de moed niet opbrengen om in de situatie, waarin hij verkeerde de bewoonde wereld in te stappen en om kleren te gaan vragen. Twee dagen en drie nachten heeft het geduurd, alvorens hij tot de conclusie kwam, dat er niet anders opzat dan maar ergens heen te gaan en wat kleren te vragen. Hij heeft de zoekende politie wel zo af en toe ge zien. DODE BIJ FRONTALE BOTSING OP SCHIPHOLWEG Gistermorgen is op de Schipholweg bij de kruising met de Rijksweg nr. 4 (Den Haag-Amsterdam) een verkeersongeval gebeurd, waarbij de bestuurder van een personenauto, de 27-jarige ongehuwde H. van Gelderen uit Maarssen, om het leven Is gekomen. De personenauto raakte bij het in halen op het linker weggedeelte, waar een frontale botsing tegen een autobus van de Fa. Maarse en Kroon te Aalsmeer volgde. De personenauto werd ongeveer 10 meter meegesleurd en tegen een ach teropkomende vrachtauto in elkaar ge drukt. De bestuurder en een achter in de wa gen zittende passagier raakten bekneld en werden met zeer veel moeite uit de wagen bevrijd. De passagier, is vrij ern stig gewond naar het ziekenhuis in Haarlem overgebracht. V.A.R. behartigt Ind. belangen in ons land Een woordvoerder van het Indone^ sische ministerie van Buitenlandse Za ken, Ganis Harsono, heeft bekend ge maakt, dat de Verenigde Arabische Re publiek de Indonesische belangen in Ne derland zal behartigen na het in wer king treden van de verbreking der diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, op 31 augustus. Harsono zelde verder dat de Indone sische zaakgelastigde in Nederland, de heer Soesanto Djojosoegito, eind dezer maand uit Nederland zal vertrekken. Naar verwachting zal Engeland de Ne derlandse belangen in Indonesië behar- „Maandag op de keuring" is een uitdrukking in het bloembollenvak, die de ingewijde alles zegt en de buitenstaander niets. De spreker bedoelt daarmede het wekelijkse evenement tijdens de beurs op maan dag in het Krelagehuis te Haarlem, de bloemenkeuring. Op de top dagen van het bloeiseizoen schuifelen in een paar uur tijd honderden bloembollenkwekers- en exporteurs langs de lange tafels met duizenden bloemen, waaronder dikwijls veel nieuwe variëteiten. In de week worden de bloemen van „maandag op de keuring" besproken, ieder geeft zijn mening, maar weet maar zelden te zeggen of de keurings commissie de bloemen of planten hoog gewaardeerd heeft. Men vertrouwt liever op zijn eigen mening, omdat een getuigschrift van verdienste helemaal niet betekent, dat de bloem handelswaarde heeft. Veel belangrijker is de registratie van al die nieuwe rassen, waardoor een chaos wordt voorkomen. Naamgeving Er moest ook ln dit geval eerst een chaos zijn, voordat er orde kwam. Voor 1900 gaf iedere kweker of exporteur maar een naam aan zijn bloemen en deelde ze naar believen in aparte groe pen in. Dat leidde natuurlijk tot verwar ring, wat ook weer niet zo erg was, want de verhandelde hoeveelheden waren nog maar uiterst klein en de klanten woon den meestal niet naast elkaar. In dat jaar werd er achteneenhalf miljoen kilo gram geëxporteerd door vijftig expor teurs. (De cijfers zijn nu bijna zeventig miljoen en zeshondei'dvijftig)Een en ander was wel uit elkaar te houden, maar toch wilde men alles beter op pa pier hebben. In 1903 begon een Commis sie voor de Nomenclatuur orde op zaken te stellen door middel van registratie en zgn. op naam stellingen. Vijf jaar latei- begon men de bloemen te keuren. Naar Engels voorbeeld om de veertien dagen. „Ter opluistering" Met het voortschrijden van de weten schap kwamen er steeds vroeger bloemen ter keuring en zelfs in die mate, dat men al gauw iedere week ging keuren. Des kundige keurmeesters bekeken de bloe men en konden de beste getuigschriften of diploma's voor gouden medailles toe kennen. Met zulke papieren kan de win ner of teler natuurlijk pronken in zijn catalogus. Was dit oorspronkelijk het hoofddoel van de bloemenkeuringen, la ter werd deze overvleugeld door de in zendingen „ter opluistering". Men zendt dan zijn bloemen in. Dat kunnen nieuwe variëteiten zijn, maar ook zeer bekende handelssoorten, die er alleen maar wor den gebracht om te laten zien hoe best de eigenaar zijn bollen verzorgt. De nieuwe variëteiten worden wel geheel volgens de bedoeling bij de stichting van de keuring ter kennismaking aangebo den. De keurmeesters kijken of dit in derdaad een verbetering is en ook ofMe naam nog niet voorkomt. Op de formu lieren die bij de pannen of kistjes met bloemen liggen komt dan te staan ak koord of niet-akkooi-d. Wil de commis sie de bloemen nog eens zien dan kan iedereen dat ook op dat formulier zien. De bloemen worden dan „teruggevraagd" (Het wemelt in het bloembollenvak ook van vakwoorden, die eigenlijk volkomen onjuist zijn.) Strenge keuring De keuringscommissie gaat niet over een nacht ijs. Voor de beoordeling van de broei-eigenschappen heeft ze twee winters nodig, want de bollen kunnen door bepaalde gunstige omstandigheden in de voorgaande zomer of herfst be drieglijk goed broeien, en het een jaar later er volkomen bij laten zitten in nor male omstandigheden. Een broeigetuig- schrift moet dus om enige waarde te hebben dus wel pas na enkele jaren worden gegeven. Bij dahlia's en gladiolen bijvoorbeeld moeten de planten en bloemen eerst op de proeftuin van de vereniging worden beoordeeld. Pas als de dahlia's een ge tuigschrift van verdienste hebben be haald, wat alleen mogelijk is als de planten op de proeftuin ook goed ble ken, kunnen ze meedoen aan de „spe ciale dahliakeuring", die in de laatste jaren is uitgegroeid tot een geweldige voor het publiek toegankelijke tentoon stelling. Geen garantie Maar zelfs die strenge keuringen zijn nog geen garantie, dat een nieuw ras door het publiek gekocht wordt. Wel staat vast, dat het sortiment door het werk van deze keuringscommissies ver betert. Iedere vakgenoot weet, dat de keuringscommissie slechts de bloemen en de bouw van de plant beoordeelt en niet de groei, die zeer belangrijk is. Er zijn hoogbekroonde rassen gevallen als een baksteen, die in het begin voor honder den guldens per kilo van eigenaar ver wisselden. Andere rassen waar niemand wat in zag, maar die op de een of andere wijze toch hun bestaan rekten, kwamen opeens in de belangstelling en werden als handelssoort duur. Sommige daar van kosten de exporteurs nu geld, door dat de vraag te groot geworden is! Het instituut van de bloemenkeuring bestaat nu 52 jaar, het is het centrum van de handel in nieuwigheden gewor den. De tentoonstelling Bloemlust is er aan ten gronde gegaan, want al het nieuws dat vroeger voor Bloemlust in Sassenheim (ook wel Monte Carlo ge noemd) staat nu iedere week in Haar lem. De aantrekkelijkheid van de vakge- noten voor dergelijke bloemententoon stellingen is weg. In Bovenkarspel kan zo'n tentoonstelling wel blijven bestaan dank zij de afstand, die er tussen die plaats en omgeving en Haarlem ligt! Het Monte Carlo is verhuisd naar Haarlem, waar heus nog wel eens hon derd gulden voor een bloembol wordt gegeven. Met of zonder getuigschrift van de keuringscommissie. Een goed gokker heeft nu éénmaal zijn eigen systeem en houdt niet van tips. Zelfs niet van bij uitstek deskundigen als zijn collega's, die week in week uit geheel belangloos hun zo moeilijke en toch wel dankbare taak verrichten. tlgen. De Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, de heer Vixseboxse, zal Indo nesië op 30 augustus verlaten. De per soneelsleden van de Nederlandse ver tegenwoordiging zullen reeds voordien zijn vertrokken. EN ENGELAND DE ONZE Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft thans medege deeld, dat de Engelse ambassade te Dja karta de Nederlandse belangen in Indo. nesië zal bohartigen. De anderhalf jarige Nero heeft zijn bazin wel aan het schrikken ge maaktHet beestje werkte in een speelse bui negen briefjes van tien naar binnen, werd hierdoor natuur lijk wel een „waardevolle" hond, maar beroofde zijn bazin, mevrouw Klomp, wonende aan de Voorweg te Nieuwe-Wetering, van al haar spaarduitjes. Van de negen kostbare brief'f: i werd zelfs geen snipper meer ge vonden. Mevrouw Klomp was eerst een beetje boos op Nero, die er zo als men op de foto kan zien niet zo wreedaardig uitziet als zijn naam doet vermoeden. Alles is nu weer pais en vree, zoals eveneens uit het plaatje blijkt. Een verslag over dit hondse avontuur konden wij gisteren reeds in een deel van onze edities op nemen. (Foto Leidsch Dagblad) 1960/1961 uit te breiden en wel voor tulpen met tien procent, voor hyacin then eveneens met tien procent en voor narcissen met zeven procent. Daarnaast besloot men teeltrecht voor tulpen en narcissen te geven aan beginnende kwe kers. Deze beslissingen wijken af van de voorlopige conclusies over dit onderwerp welke het bestuur van het Produktschap had getrokken in zijn besloten vergade ring van 21 juni j.l. Op grond van hetgeen in die vergade ring was besproken luidde de voorlopige conclusie, dat een uitbreiding van het teeltrecht voor tulpen met zeven procent voor hyacinthen eveneens met zeven procent en voor narcissen met vijf pro cent verantwoord moest worden geacht. Daarnaast kon men ook het teeltrecht van tulpen en narcissen aan beginnende kwekers uitreiken. In de gistermiddag gehouden open bare vergadering onderstreepte het be stuurslid mr. F. B. M. Nederveen, secre taris van de Bond van Bloembollenhan delaren, het standpunt van de afdelings besturen van deze Bond en van de algemene ledenvergadering, n.l. de alge mene conclusie, dat de marktsituatie voor bloembollen een belangrijke uitbrei ding van de teelt van zogenoemde hoofd artikelen bepaald vereist. Met nagenoeg algemene stemmen hebben de besturen van de Bond en de algemene ledenvergadering zich uitdruk kelijk uitgesproken voor een uitbreiding van het areaal met tien procent voor elk van de drie artikelen. Het aanbod is de laatste jaren abso luut onvoldoende gebleken. Surplus is er niet meer. De prijzen in het binnenland zijn abnormaal hoog. Buitenlandse cul tures zijn relatief aanmerkelijk uitge breid. Met name in de Duitse Bonds republiek, in Denemarken en in Japan. De afzet van bloembollen uit het buiten land naar derde landen is door de situatie in Nederland bevorderd. Met het oog op de Euromarkt is het noodzakelijk dat Nederland ook in de overgangsfase de eerste plaats behoudt. De prijzen van de teeltbewijzen zijn abnormaal hoog. Er moet rekening worden gehouden met de belangrijk gestegen vraag o.a. door liberalisatie. Er is voldoende plantgoed om tot een flinke uitbreiding van het teeltrecht over te gaan. In een brief van het bestuur van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren, welker ter ver gadering werd voorgelezen, werd een ernstig beroep op het bestuur van het Produktschap gedaan om bij zijn be slissing rekening te houden met het feit, dat de handel in bloembollen naar de Verenigde Staten en naar Canada grote moeilijkheden ondervindt, omdat er in Nederland te weinig bloembollen voor de afzet beschikbaar zijn. Ernstige schade Dit jaar, aldus het bestuur van de Amerikaanse groep, is het aanbod absoluut onvoldoende gebleken met als gevolg, dat sommige bestellingen slechts voor een gedeelte en andere op minder juiste wjjze zjjn uitgevoerd. Bovendien heeft het tekort tot gevolg, dat de prij zen abnormaal hoog oplopen. Een seizoen als het huidige kan dan ook niet anders dan ernstige schade doen aan de toe komstige afzet van bloembollen. Dit klemt temeer, aldus het bestuur van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren in zijn brief, nu het Produktschap voor Siergewassen een zeer uitvoerig en belangwekkend rapport heeft laten samenstellen over de handel naai- de Verenigde Staten en de mogelijkheden van uitbreiding daarvan. Dit rapport stelt als eerste voorwaarde voor de vergroting van de afzet, dat er voldoende aanbod moet zijn om aan de vraag te voldoen. Weinig zin Dit jaar, aldus de brief, is echter het tegenovergestelde het geval, waardoor ook de kostbare reclame die gemaakt wordt niet tot haar recht komt. Onder dergelijke omstandigheden heeft het, aldus de brief, weinig zin de reclame op te voeren en pogingen te ondernemen de export uit te breiden. Het grote tekort aan bloembollen heeft ook de Japanse cultures en export meer bevorderd dan onder normale omstan digheden het geval zou zijn geweest. In het afgelopen seizoen zijn vijfentwintig procent meer Japanse tulpen in de Ver enigde Staten ingevoerd. Voor dit sei zoen is Japan geheel uitverkocht wegens schaarste van het Nederlandse aanbod, aldus de brief tenslotte. Hoe het wordt Het teeltrecht 1959/1960 voor tulpen bedraagt 3650 ha., voor hyacinthen 617 ha. en voor narcissen 1190 ha. Het wordt dus nu respectievelijk 4015 ha., 679 ha. en 1273 ha. De export van tulpen naar alle landen (inclusief kleinhandel en geschenkzen dingen) bedroeg in het oogstjaar 1950 ongeveer vijf honderd twintig miljoen stuks en in 1959 ongeveer 940 miljoen stuks. De export van narcissen was oogstjaar 1950 ongeveer honderd twintig miljoen stuks en oogstjaar 1959 circa honderdvijfenveertig miljoen stuks. De export van hyacinthen steeg van ongeveer twee-en-zestig miljoen stuks oogstjaar 1950 tot honderd miljoen stuks oogstjaar 1959. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft voorts o.m. be sloten de prijzen voor bloembollen van het seizoen 1961/1962 vast te stellen op basis van de kostprijzen in het goed koopst producerende gebied, met voor de export de noodzakelijke kostenmarge. Er zal geen uitzonderingslijst worden opge nomen. Ten aanzien van een wijziging van het heffings- en kortingssysteem besloot het bestuur de bespreking en beslissing aan te houden en de exportorganisaties te verzekeren zelf aan te geven op welk tijdstip zij dit punt in het bestuur van het Produktschap behandeld zouden willen zien. De gunstige economische omstandig heden in het afgelopen jaar zijn op de bedrijfsresultaten van PTT van grote invloed geweest, zo wordt in het ver slag over 1959 meegedeeld. Het voor delige saldo van de exploitatierekenin gen bedroeg in totaal 70 miljoen gulden tegen 39,6 miljoen in 1958. Dit bedrag is als volgt samengesteld (tussen haak jes zijn de overeenkomstige cijfers van 1958 vermeld): Postdienst 11,9 (9,1); postcheque- en girodienst 7,3 (6,8): telegraafdienst 3,0 (- 1,4); telefoondienst 51,8 (28,8); draad omroep - 4,0 (- 3,7). Renteverschillen Bovendien is de verlies- en winstre kening gecrediteerd met een bedrag van 20 miljoen gulden ten gevolge van de calculatorische renteverschillen, alsmede door de rente welke is verkregen op de belegde reserves. Het gunstige bedrijfsresultaat is voor een belangrijk gedeelte toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de lasten met nog geen 4 pot zijn gestegen, de ba. ten daarentegen met ruim 8 pet. Bij de beoordeling van het winstsaldo moet men, volgens het verslag, voorts in aan merking nemen, dat de voorgenomen verhoging van de pensioenbijdrage van het bedrijf aan het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds nog steeds niet tot stand is gekomen. Extra vergroting Aangezien bij de vaststelling van de tarieven reeds met deze verhoging reke ning was gehouden, is een extra vergro ting van het batig saldo ontstaan van 11 miljoen gulden. In de exploitatieseotor heeft de tele foondienst voor het grootste gedeelte tot de winst bijgedragen. Dit heeft het mogelijk gemaakt om, ondanks de aan merkelijke loonstijgingen van de laatste maanden, in het lopende jaar een voor stel te dóen tot intrekking van de ver hoging van 4 pet op de gesprekkenta- r ie ven. Het exploitatieresultaat van de tele graafdienst, die enkele jaren deficitair is geweest, vertoont weer een positief saldo, zowel ten gevolge van een stij ging van de baten, speciaal van de telex, als van een verlaging van de lasten. Kennedy lijdt nederlaag De Amerikaanse Senaat heeft met 51 tegen 44 stemmen een door senator Kennedy gesteund voorstel verworpen, een plan voor medische zorg ten be hoeve van ouden van dagen te koppelen aan de sociale wetgeving. Tot de tegen stemmers behoorden 19 Democraten, voor het overgrote deel uit de zuidelijke staten. Voor de stemming had Kennedy ver klaard dat het Congres thans kon be wijzen dat het bereid is gedurende deze korte zittingsperiode vooruitstrevende wetten aan te nemen. Toen de uitslag van de stemming bekend werd wierp Kennedy vol afschuw zijn pen op zijn lessenaar. Eisenhower heeft zich herhaaldelijk tegen het opnemen van medische pro gramma's in het stelsel van sociale voor zieningen uitgesproken. Pratt staat 12 september voor gereciit in Pretoria Op 12 september begint in Pretoria het proces tegen David Pratt, verdacht van het plegen van de aanslag op pre mier Verwoerd (op 9 april). Pratt, een 51-jarige rijke boer uit Transvaal, werd 21 juli in staat van be schuldiging gesteld. HU heeft nog niet besloten wie hij als verdediger zal kie zen en voorlopig de wens te kennen ge geven door een jury te worden berecht. Pratt heeft echter het recht op zijn be sluit terug te komen en voor een recht bank terecht te staan. Mevr. Pratt is maandagmiddag uit Nederland in Johannesburg aangeko men. Het is nog niet bekend of zij bij haar voornemen blijft en zonder het proces af te wachten, op 2 september naar Nederland terugkeert. Haar kin deren zijn nog in ons land.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11