Loemoemba laat zich adviseren door twee Belgen en gevluchte Fransman Over cle Kongolese ministersdie bibberen voor de premierzijn heel wat anekdoten in omloop Kasjamoera kon niets vertellen want zijn auto was kapot Covision televisietoestellen met één centraal ontvangapparaat DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 KONGO'S WERKELIJKE REGERING? (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Leopoldstad, augustus „Meneer", zei de Kongolese minister tot de Russische diplomaat, „laten wij drinken op de vriendschap tussen het Kongolese en het Russische volk en op onze gezamenlijke strijd tegen het communisme". De Rus was pijnlijk verbaasd en zei: „Maar excel lentie, ik ben communist". Waarop de Kongolese excellentie wrevelig informeerde: „Hoe kan dat nu? Twee minuten geleden zei U mij nog dat U Rus was". Top op heden is dit de prijswinnaar van de serie, die de correspondenten, de Kongolese tragikomedie verslaand, uit hun dagelijkse contacten met Kongolese ministers en staatssecretarissen hebben opgedaan. Er zijn andere: iemand vroeg aan het eind van de dag de minister van Voorlichting, Kasjamoera: „Wat is er vandaag allemaal gebeurd excellentie?". Waarop minister Kasjamoera, aanvan kelijk als het rode genie achter de schermen omschreven, antwoordde: „Dat weet ik niet, mijn auto was kapot!" Het mag zyn, dat Kongo op het internationale plan een levensgevaarlijke crisis veroorzaakt, men kan moeilijk volhouden dat men in Leopoldstad niet lachen kan. Behalve dan wanneer men, zoals drie Russische diplomaten, door de politie wordt aangehouden en door de menigte wordt uitgescholden voor „vuile Vlaming", omdat Russen, gelijk Antwerpenaren, ook blonde haren en blauwe ogen kunnen hebben! Dat neemt niet weg, dat er ook op het inter-Afrikaanse plan kleine spanningen ontstaan. Een hoge functionaris van de radio, die zich ter korting van de tyd tussen de nieuwsuitzendingen een fraai gebouwde secretaresse had aangemeten, verspeelde een kostbaar kwartier met het voorlezen van een rede van Loemoemba. Toen hy in zijn bureau terugkeerde, merkte hij tot zijn verdriet, dat zijn secretaresse inmiddels in de tuin bijzonder hartelijke betrekkingen met een Ghanese schildwacht had aangeknoopt. Sindsdien is de toon van radio-Leo uitgesproken anti-Ghanees geworden en een Kongolees weekblad publiceerde een foto van drie brave Ghanese politiemannen met het onderschrift: „Uit welke hel heeft men deze monsters tevoorschijn gehaald?"!!! andere aspecten van de theorie van Afrika's meest dynamische hervormer. Amusement in villa's en met auto's Ook de voortdurende kortsluiting tussen de besluiten van de regering en de uitvoering ervan door het ambtelijk apparaat wil de lachspieren wel eens kriebelen. Een correspondent, die ver nam dat iedere buitenlander voortaan een Kongolees visum nodig zou hebben, ging er een halen bij de chef van de bin nenlandse veiligheidsdienst. Maar die brave wist niet wat een visum wasHij bleek nochtans van goede wil: nadat de krantenman het hem had uitgelegd, pakte hij kordaat een potlood en schreef in de pas: „Dit is een Kongolees vi sum" Voordat men zich door dit alles zorgen gaat maken over de vraag, of het be wind van Konga wel in bekwame han den is, moet worden opgemerkt, dat het niet zozeer al deze ministers zfjn, die de werkelijke regering van Kongo uitma ken. De meesten krijgen net zo moeilijk toegang tot premier Loemoemba, als de eerste de beste staatsburger, komen al leen als zij op het matje geroepen wor den en antichambreren dan, enigszins bibberend van angst, een uur of zo. De rest van de tijd amuseren zij zich met de fraaie auto's, die zij van de Belgische regering cadeau hebben gekregen, de riante villa's, die bij hun nieuwe waar digheid horen, en de secretaressen, die minder vanwege hun bekwaamheid in het stenograferen zijn uitverkoren dan wel uit hoofde van hun jeugdig silhouet. Kleine kern De werkelijke regering van Kongo is Loemoemba zelf, die alle besluiten voor alle departementen neemt en die daarin wordt bijgestaan door een kleine kern van belangrijke ministers, zoals de vice- premier Antoine Gizenga, en misschien meer nog door een merkwaardige groep buitenlandse adviseurs. Tot die groep behoren (nog) twee Belgen, de bekwame economische adviseur Rootharten, een communiste, mevrouw Perrin, die in het persoonlijk kabinet van Loemoemba ze telt en haar kennis van de revolutionai re techniek ten dienste van de binnen landse politiek stelt: agitatie en propa ganda, geruchtencampagnes, intimidatie van de oppositie kan men bij haar op maat bestellen! Zo Loemoemba zich voor de technische kant van politieke en economische vraagstukken nog van deze twee Belgi sche onderdanen bedient, put hij zyn po litieke inspiratie uit Afrikaanse bron. Sekoe Toeré heeft hem twee jonge Gui- nezen meegegeven, die hem onderwijzen in de leer van Toeré's „terugkeer tot de Afrikaanse persoonlijkheid, mentale ont- kolonisering, collectivisme op Afrikaan se basis, één-partij-democratie" en de Concurrentie In die Guinese adviseurs steekt overi gens een belangwekkend stuk inter-Afri- kaanse concurrentie. Ghana's N'kroe- mah, leider van Afrika's verstgevorderde onafhankelijke staat, heeft Loemoemba concrete steun kunnen geven: tweederde van Ghana's leger staat in Kongo, de hele armee is desgewenst tot Loemoem- ba's persoonlijke beschikking. Ghana, dat een keiharde munt en een over schot op zijn betalingsbalans heeft, heeft financiële steun toegezegd, het heeft al zakenlieden, telecommunicatie-experts, landbouwspecialisten, technici voor wa terleiding en elektriciteit naar Kongo gestuurd. Maar de Ghanezen hebben één han dicap: zij spreken Engels, geen Frans. Van die handicap profiteert Sekoe Toeré, die met N'kroemah in een scherpe strijd om het Afrikaanse leiderschap gewik keld is. Guinea heeft technisch en eco nomisch niets te bieden, maar over de brug van de gemeenschappelijke ex-kolo niale taal, exporteert hij politieke advie zen naar Leopoldstad. Het is jammer voor N'kroemah en voor ons, maar het valt te vrezen dat Touré's extremer na tionalisme in Kongo de overhand zal krijgen op het zelfbewuste, maar niet venynige uit Ghana. Matigende invloed Loemoemba's laatste adviseur tenslot te, wiens ster de laatste dagen snel ge stegen is, heet Serge Michel. Een vreem de vogel, deze persoonlijke persattaché van de Kongolese premier. Michel is een bij verstek terdoodveroordeelde Frans man, die lid is van het FLN, het Alge rijnse Bevrijdingsfront. Hij is oud-redac teur van het communistische blad „Alger Republicain" en heeft nu een Tunesisch paspoort. Michel heeft met de commu nistische partij gebroken, maar omdat zijn vaderland inmiddels met hem heeft gebroken, is hij een gevangene van een nimmer te benijden positie, die van re negaat. Zijn nuttigste taak bestaat uit het normaliseren van de betrekkingen tussen Loemoemba en de buitenlandse pers, hij heeft de sluiting van het Fran se persbureau AFP ongedaan helpen ma ken. Hij probeert Loemoemba ervan te overtuigen dat het politiek gezien, geen enkele zin heeft, de hele buitenlandse pers tegen zich in het harnas te jagen. Dat zou er uiteindelijk toe kunnen lei den dat hij een matigende invloed op Loemoemba wordt. Inmiddels betaalt deze afgezant van de Algerijnse rebellen echter een hoge huur van zijn politieke toevluchtsoord en een zware prijs voor zijn blanke huid. Om zijn betrouwbaarheid te bewijzen, houdt hij furieus anti-imperialistische en - vanwege zijn Franse intelligentie - bij zonder aanslaande radio-praatjes. Ik reed met hem dezer dagen na zo'n cau serie door de zwarte wijken van Leo en inviteerde hem met mij een glas bier te gaan drinken in een inheemse bar. Hij peinsde er niet over. Hij voelde er niets voor het slachtoffer te worden van zijn eigen anti-imperialistische propaganda, die in Kongo's huidige politiek klimaat automatisch een anti-blanke uitwerking heeft! Zo dronken wij ons glas ln een Euro pees café op een van Leo's boulevards, waar het leger wordt, dezer dagen, om dat de angst weer rondwaart nu de Kon golese gendarmerie opnieuw met huis zoekingen, fouillering en papierencon trole begonnen is. Voortvluchtige arrestant Gistermiddag is op het Stationsplein te Amsterdam de 32-jarige koopman H. Krijnen gevlucht, toen hij onder bewa king van twee wachtmeesters der Rijks politie werd overgebracht van een arres tantenwagen naar de stationshal voor zijn transport naar Veenhuizen. De man zit daar zijn straf uit die hem indertijd was opgelegd wegens souteneurschap. Hy was naar Amsterdam overgebracht voor zijn berechting door de politierech ter wegens heling van een auto. De po litierechter veroordeelde man daarvoor •tot vier weken gevangenisstraf. Tijdens zyn overbrenging slaagde de man erin zich op het drukke stations plein uit de voeten te maken. Vannacht was hy nog voortvluchtig. Motorrijder tegen auto De 27-jarige stucadoor W. van Goor uit Ospei (gem. Nederweert) is gister middag op de Rijksweg Maarheze-Weert verongelukt. Rijdend op zijn motor is hij waarschijnlijk onwel geworden, ten gevolge waarvan hij tegen een perso nenauto botste. Hij kwam uit de rich ting Eindhoven en reed plotseling slin gerend op zijn tegenligger toe. Deze kon hem niet ontwijken. De motorrijder was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St.-Jans ziekenhuis in Weert overge bracht Het slachtoffer was gehuwd. De auto en de motor werden zwaar bescha digd. i Nieuwe Franse vinding (Van onze Utrechtse correspondent) Een Utrechtse firma in elektroni sche apparaten verwierf de exclusie ve import van een Frans televisie systeem, dat zij op de komende Fi- rato te Amsterdam als noviteit voor Nederland zal exposeren. Het betreft hier de verspreiding van een aantal televisieprogramma's over een groot aantal beeldbuizen met behulp van slechts een centraal ontvangappa raat, dat volautomatisch in werking treedt als de eerst aangeslotene des avonds zijn toestel inschakelt en dat zijn arbeid eerst staakt, wanneer de kijker met de langste adem het tijd vindt om naar bed te gaan en de knop omdraait. De kijkers krijgen geen keuzeprogramma voorgezet, zoals bij de radiodistrïbutie. Zij kun nen kiezen uit alle kanalen, waar over op dat moment televisiepro gramma's worden uitgezonden. Op dit ogenblik boekte men reeds een order voor een groot rusthuis voor bejaarden in ons land. In een gesprek met de directeur, de heer J. J. van Griethuysen, vertelde deze grote verwachtingen te koesteren voor Nederland van Covision, dat in het land van herkomst, Frankrijk, en in Spanje reeds op grote schaal ingang vond. Covi sion is ontwikkeld naar aanleiding van het centrale antennesysteem, zoals dat ook in ons land veelvuldig is toeggepast. Bij de intrede in Nederland van de te levisie ontstond een probleem voor ste debouwkundigen, architecten en ande ren l etreffende het voortwoekerende woud van tv-antennes op de daken. In het bijzonder deed dit probleem zich voor bij de hoogbouw. De oplossing vond men in het centraal antennesysteem. Op een gemeenschappelijke antenne kan na versterking van het antennesignaal ieder zijn toestel aansluiten. De leidingen kunnen tevoren in het bouwplan wor den opgenomen. Ieder huis beschikt over een stopcontact en zo men beschikt over een volledige ontvanger kan men de tv- uitzendingen volgen. Economischer Een Frans ingenieur B. Fradin zocht een manier om de ginds nog zeer kost bare tv-ontvangapparatuur te „écono miseren". Geef de televisieconsumen ten slechts beeldbuis en geluidsgedeelte met alle toebehoren als kanalenkiezer, klankkleurregeling, de beeldnuancering etc. en sluit die aan op één ontvangap paraat. Dat geeft op elk toestel een ge weldige besparing. Daarenboven kan het t.v.-apparaat worden verkleind tot af metingen, die ook kleinbehuisden be valt. Het systeem van Fradin Wordt on der de naam Covision in de handel ge bracht. De voordelen van dit systeem liggen voor de hand. Het antennesysteem en de beeldbuisapparatuur worden aanmerke lijk goedkoper. Voorts kunnen de toe stellen kleiner zijn, bij een beeldbuis van 110 graden is een kasdiepte van 21 cm. met een achterdop van 10 cm. mogelijk. Daarbij is theoretisch het aantal aan sluitingen van beeldbuizen op een ont vanger onbeperkt. In de praktijk is men reeds gegaan tot 300. Lagere kosten De installatiekosten van Covision lig gen volgens de importeur beneden die van een centraal antennesysteem. De huidige systemen zijn berekend op een ontvangst van vier kanalen, maar by Dit zijn Kongo's ministers.. het toenemen van het aantal program ma's is aanpassing in een handomdraai te regelen. De noodzaak daarvan is im mers niet denkbeeldig, omdat in Zuid- Nederland binnen afzienbare tijd waar schijnlijk twee Duitse en twee Belgische uitzendingen naast de Nederlandse de huiskamer zullen binnenkomen. Covision zal voorshands niet via de detailhandel worden geleverd, doch door een in nader overleg aan te wijzen aan tal op t.v.-installaties gespecialiseerde bedryven. Gemeenten hebben interesse voor Covision, aan te leggen in de nieuwbouw in navolging van de Paryse voorstad Poisy, waar in 'n flatwijk voor 4000 arbeiders uit de automobielindustrie Covision in omvangrijke mate is geïn stalleerd. Voor de t.v.-consument maakt het, wat de programmakeuze betreft, verder geen enkel verschil of hij Covision of een volledige ontvanger in zijn huis heeft staan. Hij schakelt in wat hü zien wil. Personeel van meubelhandel verkocht ten eigen bate (Speciale berichtgeving) Drie personeelsleden van de N.V. Piet van Reeuwijk, meubelhandel te Rotter dam, hebben van de afwezigheid van de magazijnchef, die met vakantie was, misbruik gemaakt door voor f 5000 a f6000 aan meubilair te verduisteren. Dit drietal, een 29-jarige chauffeur, een 31- jarige magazijnknecht en een 28-jarige magazijnbediende, is voor de officier van Justitie geleid. Zij waren begonnen met meubelen te verduisteren om hun eigen meubilair te vervangen. Maar al spoedig gingen zij verkopen aan bekenden, die niet anders dachten dan dat zij gele genheidskoopjes deden. Voornamelijk werden stoelen en ledikanten van de hand gedaan. De politie heeft een ge deelte in beslag kunnen nemen. De drie mannen verklaarden dat zij tot hun daad waren gekomen, omdat zij in ver band met huurkoop tot over hun oren in de schuld zaten. Maar dit maakt deel uit van Kon go's werkelijke regering: madame Ferrin, een Belgische communiste, leidt persoonlijk de demonstratie die aan het sluiten van de Belgische ambassade in Leo voorafging. Plannen van de elektro-teclinische beurs Los van Jaarbeurs? (Van onze Amsterdamse redacteur) Nadat op 30 augustus a.s. in het Am sterdamse RAI-gebouw de Firato-ten- toonstelling zal zijn geopend, heeft in de Apollohal (enkele honderden meters verder) de opening plaats van de tweede elektro-technische beurs. Deze beurs, evenals de Firato bedoeld voor de han del, wil het centrum zijn van handelaren wier elektro-technische artikelen buiten het raam vallen van de sinds verleden jaar tot de electronica beperkte ten toonstelling in de RAI-hallen. De Apollohal zal dan ook geen radio- en televisietoestellen bevatten, maar wel alle elektrische huishoudelijke apparaten van broekenperser tot vloerwrijver en van krultangen tot hoogtezonnen. Het aantal deelnemers is met 52 ruim twee maal zo groot als tijdens de eerste beurs in 1959. De gehele Apollohal is volge boekt. Deze maal bestond er zelfs be langstelling van buitenlandse expo san- Koffie Amsterdamse cafe's kan beter (Van onze Amsterdamse correspondent) In 60 pet. van de Amsterdamse Horeca bedrijven kan de kwaliteit van het kopje koffie worden verbeterd door een duur dere koffie en een ruimere dosering. Op iedere honderd café's te Amsterdam zyn er 18, waar de koffie beslist onvoldoende is. Tot deze conclusies is de keurings dienst van waren in de hoofdstad ge komen in het jaarverslag over 1959. De dienst is evenmin tevreden over de wijze, waarop de melkhandel met zijn hoofdprodukt omspringt. De controle heeft uitgemaakt, dat 40 pet. van de melkbedrijven nog niet voldeed aan de eisen, die per 1 januari 1961 verplichtend worden gesteld. Hoewel melk in een koelkast moet worden bewaard, kwam het vaak voor, dat de flessen op straat, op de toonbank of in de etalage worden neergezet. De Amsterdamse huisvrouwen zullen nog zuidelijker moeten worden ruim 30 pet. van de lege melkflessen komt vuil terug. Naast de vele partijen levensmiddelen die in het vorige jaar wegens bederf moesten worden afgekeurd, vermeldt de keuringsdienst ondermeer, dat 85 pet. van de groentewinkels zogenaamde „panklare groente" verkoopt, die niet op de gewenste wijze worden klaargemaakt. Het zijn vooral de groentewinkels in de binnenstad, die niet aan de eisen vol doen. Sommige bakkers maken het wel erg bar door bijvoorbeeld boterkoek te ver kopen, waarin geen boter was verwerkt, of amandelbi'oodjes waarvan de vulling uitsluitend uit gemalen bonen bestond. Een broodbezorger spande de kroon: hij plakte met speeksel een ouweltje met het opschrift „melkbrood" op een water brood. VROUWELIJK PERSONEEL VOOR LICHTE WERKZAAMHEDEN (Speciale berichtgeving) De koninklijke ijzergieterijen en email leerfabrieken de Etna NV te Breda neemt als eerste bedrijf van deze soort in het zuiden vrouwelijk personeel in dienst voor lichte fabriekswerkzaam- heden. In heit bedrijf werken thans 1000 man personeel. Voorlopig wil men werkge legenheid scheppen voor 30 vrouwen. De steeds verergaande mechanisatie maakt een aantal onderdelen van de produktie aanmerkelijk lichter en schoner. Deze werken worden thans door mannen uit gevoerd die, na vervanging door vrou wen, tewerk zullen worden gesteld in een ander deel van de fabriek, want ook de Etna kampt met personeelstekort. Het werk van de vrouwelijke arbeids krachten zal bestaan uit boren, spuiten, licht ponswerk, lichte montage en email- lepoetsen. De praktijk heeft bovendien uitgewezen dat vrouwen deze werkzaam heden beter uitvoeren. De indienstneming van vrouwen zal ech ter niet leiden tot een goedkoper pro- dukt, want ze worden betaald geheel volgens de CAO voor metaalbedrijven. Hoewel deze CAO toestaat dat vrouwen 70% van de lonen voor mannen mogen verdienen, is de directie van de Etna van mening dat de vrouwen dezelfde lonen moeten worden betaald als de mannen. De lonen voor de vrouwelijke arbeidskrachten variëren dan van f 75.- tot f 100.- per week bruto. Voorts is voor haar de mogelijkheid geschapen halve dagen te werken. De indienst neming van vrouwelijk personeel heeft ook als consequentie dat nieuwe sani taire voorzieningen moesten worden ge troffen. De kosten daarvan bedroegen f 50.000. ten, w.o. Duitse, Zwitserse, Deense, En gelse en Belgische firma's. De organisa toren verwachten, dat de omzet belang rijk groter zal worden dan die van ver leden jaar die toen twee miljoen gulden bedroeg. In de lijst van standhouders ontbre ken vooralsnog de grote elektro-techni sche industrieën. Wellicht dat de belang stelling van die zijde komt tijdens de 3de beurs, die als grote voorjaarstentoon stelling in februari in Amsterdam zal worden gehouden. Dit evenement moet tevens worden gezien als een poging de elektro-technische branche los te weken van de Jaarbeurs en te bundelen tot een grote jaarlijkse voorjaarstentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam. Als noviteiten brengt de volgende week te openen elektro-technische beurs onder meer thee-automaten, een nieuwe elek trische pan voor koken onder stoom, ge ruisloze ventilatorkachels en een nieuw merk wasmachine. Sterrenparade ten bate Reumafonds Op woensdag 31 augustus zal op het Haagse Malieveld een .grand gala" wor den gehouden ten bate van het Natio naal Rheumafonds. Om de reuma te kunnen bestrijden die ongeveer tien procent van onze bevolking heeft aan getast heeft het Nationaal Rheuma fonds veel geld nodig. Het fonds tracht dit geld onder andere bijeen te brengen door de landelijke actie „gelukssteen- tjes". Dit zijn tegeltjes, die overal ver kocht worden en de mensen attenderen op de reuma en haar bestrijding. Teneinde deze tegeltjes onder zoveel mogelijk mensen te brengen is het Na tionaal Rheumafonds de actie „Geef het door" begonnen. Als een appèl tot deze actie zal nu de „grand gala" worden ge houden. Bij deze demonstratie zullen in de sterrenparade favorieten van radio en televisie optreden zoals Corrie Brokken, Mieke Telkamp, Rita Reijs, Teddy Schol ten, Greetje Kauffeld, Truusje Koopman Ria Verda, Jos Cleber, Willy Alberti, John de Mol, Harre de Groot, Henk Scholten, Johnny Holshuyzen en Pim Jacobs. Verder is er een „concours d'elegance", waarbij men de nieuwste modellen van diverse automerken zal kunnen bewon deren, alsmede een show van paarden en honden. Het concours en de show zijn mogelijk geworden door de mede werking van de Haagse autohandel, de Haagse maneges en de kynologenclub „De Hofstad". De postkoets zal er ge reden worden door de .Europa-koetsier" Johan van der Touw. Demonstraties van verschillende takken van hippische sport ontbreken evenmin op het programma. De Gaulle houdt op 5 sept. nieuwe persconferentie (Van onze Parijse correspondent) Op 5 september a.s. dus over twee we ken. zal het Franse staatshoofd gene raal Charles de Gaulle een nieuwe pers conferentie houden. Het onderwerp is officieel niet bekend gemaakt, doch aangezien nu reeds enkele dagen in po litieke kringen in Parijs weer druk wordt gesproken over een eventuele nieuwe stap van de generaal in de Frans-Algerijnse oorlog, lijkt het niet geheel onwaarschijnlijk, dat de Franse president zal pogen bij die gelegenheid de mislukte onderhandelingen met het FLN weer op gang te brengen. Twee andere brandende kwesties, die zeker ter sprake zullen komen betreffen de nieuwe spanning in de Frans-Afrikaanse gemeenschap en de plannen voor een politiek secretariaat van Klein Europa, waarover De Gaulle en Adenauer on langs, zoals men zich herinnert, in Rambouillet van gedachten hebben ge wisseld. Nu het met het Franse parle ment de dood in de pot is zodat een Parijs weekblad zelfs al een prijsvraag heeft uitgeschreven voor de doelmatig ste toekomstige bestemming van het Palais Bourbon, de zetel van de Natio nale Vergadering! is het forum of beter het oentrum der binnenlandse en buitenlandse politiek van Frankrijk naar het Elysée verlegd, waar echter maar heel weinig nieuws pleegt uit te lekken. Om die redenen al vertegenwoordigt Iedere persconferentie van het staats hoofd een politieke gebeurtenis van de eerste orde die voor en na dato alle pen nen der Franse en buitenlandse waar nemers in Parijs dan ook in koortsach tige beweging pleegt te zetten en te houden. Het optreden voor de pers van de generaal ~»1. gezien ook de spanning van het ogenblik, zeker geen uitzonde ring op deze regel maken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7